Prinsjesdag in de Residentie Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 19 September 1939 Vele duizenden waren op de been Prinses Beatrix verscheen voor één der ramen van het paleis Fransch legerbericht De ramp van de „Athenia" Poolsche duikboot „Orzel" ontsnapt De aanval op de „Courageous" Laatste Berichten Binnenland Buitenland Stadsnieaivs BEURSOVERZICHT Het Duitsche vliegtuig boven Limburg MARKT Het weer Kon niet mooier zijn op den historischen derden Dinsdag van Septem ber. Een warme zon straalde uit een helder- blauwen hemel en koesterde de duizenden, die vanmorgen al vroeg van huis waren ge gaan om in de Residentie een plaats te zoe ken langs de route, die de Koninklijke fa milie vanmiddag van het Paleis Noordeinde naar de Ridderzaal zou volgen. Achter de afzetting voor het Paleis ston den tegen tien uur al een paar honderd menschen. Sommigen waren zoo verstandig geweest om een klapstoeltje mee te nemen. Anderen schaften er zich eentje aan en de kooplieden in dit artikel waren vlug door hun voorraad heen. Precies om tien uur werd door het bestuur van het Haagsche comité voor volksfeesten een krans gelegd aan den voet van het standbeeld van Prins Willem I, ter gelegen heid waarvan generaal-majoor Wagner een toespraak hield. Na deze gebeurtenis hebben wij een wandeling gemaakt langs de route, waarbij wij konden vaststellen dat het op de meeste plaatsen al zeer druk was. Tallooze belangstellenden zaten al in de etalageruimten van winkels in het Noord einde en de Heulstraat en het publiek stond al meerdere rijen dik in de bocht van den Kneuterdijk en ter weerszijden van het schelppad van het Lange Voorhout. Op de tribunes, gebouwd achter de afzetting op het Tournooiveld en Korte Vijverberg was geen plaats meer te krijgen. Overal langs de route zag men hetzelfde fleurige en bonte beeld van opgewekte men schen, die naar de muziek luisterden van straatmuzikanten en zich met eetwaren of een koelen drank versterkten. En ook over al wapperden de vlaggen, terwijl iedereen Oranje droeg. BW HET PALEIS. Op het zonnige voorplein van het paleis Noordeinde stonden de afdeelingen grena diers en jagers met de Koninklijke militaire kapel en de tamboers opgesteld. Af en toe reden eenige hofdlgnitarissen in him goudgegalonneerde ambtskleedij naar den paleis-ingang. Tegen halféén naderden uit de Paleis straat de hooge officieren te paard, die den stoet zouden begeleiden. PRINSES BEATRIX. Te kwart voor één verscheen onver wacht achter eer. van de zijramen op de eerste verdieping van het palcis een klein blond meisje, in rose jurkje Prinses Beatrix, begeleid door een hof dame en door een verpleegster. De kleine Prinses had een Oranje popje en een wit speelgoedhondje bij zich. Een golf van gejuich ging over het publiek, terwijl de kleine prinses vroo- lijk met haar handje wuifde en belang stellend naar de militaire troepen en de drommen van belangstellenden op den achtergrond keek. De hooge officieren brachten het eere-saluut. De kapel liet zachtjes het Wilhelmus weerklinken. Weer ging er daarna een storm van gejuich op. Prinses Beatrix wuifde enthousiast en de menigte was verrukt van dit alleraardigste intermezzo. Vijf minuten voor één reden de gala koetsen voor. Zij werden plechtig bezet door de leden van de hofhouding, die in den stoet zouden meerijden. Prinses Beatrix reikte haar hopdje en pop over aan de verpleegster en drukte haar neusje tegen het venster om. Zich toch vooral niets te laten ontgaan van al dit mooie gebeuren. Te 1.02 uur verscheen intusschen Hare Majesteit de Koningin achter een van de ramen bij het balcon en het publiek bracht onze Landsvrouwe een enthousiasten groet, die meermalen werd herhaaid. De Koningin dankte minzaam en wuifde het publiek toe. VERTREK VAN DE GOUDEN KOETS. Een minuut later weerklonk opnieuw het Wilhelmus, thans op volle sterkte. De Koningin, in blauwachtige robe, de Prinses in het donkergroen en de Prins in de uniform van luitenant ter zee le klasse, namen plaats in de Gouden Koets. Het groote moment van het vertrek van den stoet was aangebroken en deze zette zich in beweging. De Koninklijke familie wuifde nog even naar de kleine Prinses en de stoet ging, ter wijl het publiek herhaaldelijk juichte, voor waarts in de richting naar het Binnenhof. DRUKKER DAN VORIGE JAREN. Overal langs de route, welke de ?toet volgde, stond het publiek hagen dik Het leek haast nog drukker dan vorige jaren, vooral vele in de residentie liggende militairen waren onder de kijkers. Het publiek werd door radio-muziek en reportage bezig ge houden, terwijl het aanrijden van autori teiten de noodige afwisseling voor de wach tenden bracht. Overal waar de Gouden Koets reed, had de Koninklijke iamilie luide toejuichingen in ontvangst te nemen. AUTORITEITEN OP HET BINNENHOF. Op het Binnenhof was het zeer vol. Van de ministers is prof. Gerbrandy de eerste, die voorrijdt. Dan zien wij jhr. van Karne- beek en vervolgens dr. Colijn, die met ge- juièh wordt begroet. Zoo komen steeds meer autoriteiten naar het Binnenhof. In majoorsuniform komt ds. Kersten, die als veldprediker dienst doet. met ds. Zandt aan. Enkele minuten voor één uur verlaat de Raad van State zijn gebouw en weldra verschijnt dan ook de Koninklijke stoet voor de Ridderzaal. Terwijl het volkslied wordt gespeeld en het vaandel neigt, stapt de Koninklijke familie uit, om 20 minuten later de Ridderzaal weer te verlaten en in de Gouden Koets plaats te nemen. IN DE RIDDERZAAL. Wat de plechtigheid in de Ridderzaal be treft vernemen wij dat de autoriteiten daar reeds vóór 12 uur aanwezig waren. Tal van kroonluchters gaven de oude gothische hal een feestelijk aanzien, dat nog vermeerderd werd door vele in gala gekleede hoogwaar- digheidsbekleeders. die zich in bonte men geling door elkander bewogen en elkaar be groetten. In de uniform van oud-minister waren de Kamerleden Bongaerts en Terp stra. In generaalsuniform de heer Duymaer van Twist en in de uniform van Indisch generaal-majoor de heer Bajetto, terwijl de heeren Tilanus en Schagsman verschenen in de uniform van majoor. De professoren de Zwaan en Kranenburg waren in toga gehuld, terwijl pater Beaufort in gekleede jas verscheen. De leden der communistische fractie waren afwezig. Nadat de voorzitter de bijeenkomst had geopend en de commissie van in- en uitge leide had benoemd, betrad de Koninklijke familie de Ridderzaal. Hare Majesteit las vervolgens de Troonrede voor. welke elders in dit blad uitvoerig is vermeld. AUTO IN HET WINSCHOTERDIEP GEREDEN. WOROSJILOF LEIDT DE RUSSISCHE TROEPEN. De Berlijnsche correspondent van de Berlinske Tidende" meldt, dat Worosjilof de opperbevelhebber der sovjet-Russische .strijdkrachten persoonlijk de Russische troepen ln Polen aanvoert en dat reeds vele Russische soldaten door Kalinin zijn gedecoreerd voor in Polen betoonden moed Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: In den loop van den nacht heeft de vij and ten Oosten van de Saar over een ge deelte van het front een aanval onder nomen. De aanval werd afgeslagen. EEN BRITSCHE MILITAIRE BESCHOUWING. Britsche militaire deskundigen zijn het cr over eens. dat de gevechten in Polen kostbare lessen hebben gegeven. De Pool- sche infanterie was meer dan gelijk aan de Duitsche, doch werd overweldigd door de verpletterende meerderheid aan tanks en vliegtuigen. Tegenover een beter uitge- rusten vijand en Duitschland's geweldig gewaagde taktiek bij aanvallen van de voorhoedetroepen met pantserwagens zou den de resultaten heel anders moeten zijn geweest. Het is zeker, dat Duitschland een groot leger zal moeten stationneeren langs de scheidingslijn tusschen de Duitsche en Russische zones. Het is niet waarschijnlijk, aldus de waar nemers, dat èn de Duitschers èn de Russen veel vertrouwen zullen stellen in elkanders beloften. Het is twijfelachtig of Rusland in staat zal zijn Duitschland van veel petroleum te voorzien. Tusschen 1932 en 1938 is de Russische productie met bijna 9 millioen ton toegenomen, hetgeen feite lijk een kleine hoeveelheid is gezien de bronnen, doch de uitvoer van petroleum is gedaald van 6 millioen tot 930.000 ton in deze periode, hetgeen wijst op de toege nomen vraag in het binnenland, welke de geheele extra-productie heeft opgenomen. AMERIKA ZAL KRACHTIG PROTESTEEREN. De correspondent van de „Daily Mirror" te Washington verklaart, dat het Ameri kaansche departement van buitenlandsche zaken krachtig zal protesteeren tegen de tot zinkenbrenging van de „Athenia". Aan deze mededeeling wordt toegevoegd dat Cordell Huil en andere hooggeplaatste functionarisen de torpedcering van de ..Athenia" beschouwen als een ernstiger schending van het internationale recht dan de tot zinkenbrenging van de „Lusitania" ln 1915. De Poolsche duikboot „Orzel", welke de vorige week in Tallien werd geïnterneerd, is vannacht op dramatische wijze ontsnapt, onder het vuur der Estlandsche artillerie. Verklaard wordt, dat verscheiden man schappen der Estlandsche wacht, welke probeerde de duikboot te laten stoppen, werden gedood. De kustartillerie opende het vuur, doch de duikboot ging snel onder water. Een oor logsschip en vliegtuigen zetten direct een achtervolging in. Sluitstukken van het ge schut van de „Orzel" en 14 van haar 20 torpedo's waren den vorigen avond aan land gebracht. DE MOEILIJKHEDEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Volgens te Kopenhagen ontvangen berich ten, zegt Havas, woedt een nieuwe golf van terreur in Bohemen en Slowakije. Bij de Skoda-fabrieken was onder de ar beiders een opstand uitgebroken. De Gestapo heeft honderden personen gearresteerd. In verscheidene gevallen hebben de families der gearresteerde arbeiders eenige dagen later papieren van hun bloedverwant ont vangen, met daarbij de waarschuwing, dat het verboden is rouw te dragen en te spre ken over het overlijden. Het is waarschijnlijk, dat deze door de Gestapo gepleegde moorden zijn begaan in de kelders van de Petchek-bank. Andere terechtstellingen zijn voorgekomen te Bro, waar opstandige bewegingen werden onderdrukt. Wat Slowakije aangaat te Zininia zijn eenige terechtstellingen geschied, zonder dat de Slowaaksche autoriteiten daarvan in kennis werden gesteld. Op hun vraag heeft de Gestapo geant woord verplicht te zijn alle noodige voor zorgsmaatregelen te nemen om daden tegen het Duitsche leger te verhinderen. Het schijnt dus, aldus Havas, dat men hier staat tegenover preventieve terechtstellin gen. Deze terechtstellingen hebben vooral de Slowaken getroffen, die voorstanders zijn van een samenwerking met de Tsjechen. De gedachte daaraan komt meer naar voren naar mate de haat tegen de Duitschers toe neemt, aldus Havas. Van het Duitsche Westelijk front wordt aan de „Popoio d'Italia" gemeld, dat vol gens in het hoofdkwartier aan de Sieg- friedlinle ontvangen bijzonderheden over de torpedeering van het Britsche vliegkamp- moederschip de duikboot, welke de klap heeft toegebracht ter hoogte van Wilhelms haven op de loer lag. In den nacht nader de langzaam het groote schip. De lichten waren gedoofd. Het naderde langzaam de Duitsche vesting. Het was de Courageous, welke door tal van torpedojagers werd ge ëscorteerd. waarschijnlijk met het doel een luchtactie uit te voeren tegen Duitsche oor logshavens of de Siegfriedlinie. De duikboot ging onmiddellijk onder wa ter en slaagde er ln tusschen het vlleg- kampschip en het torpedobootjagersescorte boven water te komen. Van een afstand van ongeveer 200 M. vuurde het vijf torpedojp af op de „Coura geous", die doel trof fern De duikboot dook opjieuw snel onder en verdween. Men is van meening. dat met de „Coura geous" bijna alle vliegtuigen een vijftig tal zijn ondergegaan en dat slechts een vijf- of zestal kon opstijgen. Bovendien is het meerendeel der bemanning van de „Courageous" ten gevolge van de ontplof fingen om het leven gekomen. TWEE TRAWLERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Officieel wordt medegedeeld, dat twee trawlers, de „Lord Minto" en de „Arlita", naar gemeld wordt, gezonken zijn en dat de' bemanningen door een andere trawler zijn opgepikt. Verscheidene Britsche koopvaarders, o.m. de „Rothesay Castle", de „Baharistan" en de „Baron Lovat" werden aangevallen, doch slaagden er ln te ontkomen. DE KWESTIE VAN DEN RAADHUISBOUW TE LEIDSCHENDAM. Het Comité van Actie uit de aannemers- patroonsorganisaties inzake den bouw van het nieuwe gemeentehuis te Leidschendam. heeft gisteren conferenties gehad met di verse leden van Ged. Staten en den he- trokken hoofdambtenaar ter Provinciale Griffie. Gisteravond is nog een uitvoerig adres aan Ged Staten gezonden. Onder de R K. aannemers wordt thans een actie gevoerd tegen den afdelingsvoor zitter, den heer Smits, die als wethouder van openbare werken een rol heeft gespeeld ln de onderhavige kwestie. Geëischt wordt, dat de heer Smits zijn voorzitterszete! der R.K. Patroonsorganisatie ter beschikking stelt. Inzittende om het leven gekomen. In den afgeloopen nacht om ongeveer twee uur is een personenauto, bestuurd door den ruim 50-jarigen garagehouder G. J. Roggen, uit Sappemeer, ln het Winschoter- dlep te Hoogezand gereden. Omwonenden en een schipper, die door den slag wakker werden, spoedden zich naar buiten, maar hun hulp kwam te laai. Toen zij den bestuurder, die een diepe hoofdwonde had. uit de cabine van de auto hadden gehaald, bleken de levensgeesten geweken. VOORTVLUCHTIG KANTOORBEDIENDE. Hij ging er met 4400 gulden van door. -Ben zestienjarige kantoorbediende die te Bred:, voor zijn patroon een som van 4400 gulden verzenden moest, is niet bij zijn firma teruggekeerd. Aangenomen wordt, uat hij er m:o het genoemds bedrag is vandoor gegaan. DE POSTVLUCHTEN. De „Wielewaal" ls vanmorgen van TJilill- tan naar Europa vertrokken met medene ming van 294 K.G. post en 65 K.G. vracht. Een passagier is bestemd voor Amsterdam, terwijl voor tusschentrajecten 13 passagiers werden geboekt. ARRESTATIES IN HONGARIJE. De politie te Boedapest heeft in de paar laatste dagen een dertigtal personen gear resteerd, die onjuiste en alarmeerende be richten hadden verspreid ondanks de waar schuwing der autoriteiten. Tot de gearres teerden behooren eenige .zeer bekende per sonen. Zij zullen onder toezicht kunnen worden gesteld of ingesloten. LICHT GEVAL VAN KINDER VERLAMMING. Bij een circa zevenjarig jongetje, wonende in de Boerhaavelaan, is in lichten graad kinderverlamming geconstateerd. Het kind wordt thuis verpleegd. DE A.S. UITDEELING VAN HARING EN WITTEBROOD. Geen koffie en tabak. Het bestuur van de 3 October-Vereeniging ontving van -de Erven Wed. J. van Nelle het teleurstellend bericht, dat zij in de hui dige omstandigheden de reeds toegezegde bekende jaarliiksche feestgave, onmogelijk zal kunnen verstrekken. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. DUITSCHE REGEERING BIEDT VERONTSCHULDIGING AAN. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van het protest, door onze Regeering te Berlijn uitgebracht in zake schending van de Nederlandsche neu traliteit door een Duitsch vliegtuig, dat op 8 dezer boven Limburg vloog, is van Duit sche zijde een onderzoek ingesteld. Hierbij is komen vast te staan, dat het gesigna leerde toestel een koeriervliegtuig was, het welk een opdracht in de Rijnprovincie had uit te voeren en tengevolge van het nevel achtige weder tijdelijk uit den koers was geraakt. De Duitsche regeering heeft aan de Ne derlandsche haar leedwezen over het ge beurde betuigd en medegedeeld, dat de piloot, wijl hij tegen de bestaande Instruc ties gehandeld heeft, bestraft is. AMSTERDAM. 19 Sept. Op de New Yorksche effectenmarkt heeft gisteren een uitgesproken flauwe stemming de overhand gehad. De verliezen bedroegen vooral voor de ..oorlogsfondsen'' verscheidene punten en diverse overwegingen droegen er toe uij, het koerspeil sterk te drukken. Voor het Damrak kwam dit flauwe verloop van Wallstreet niet direct als een verrassing. Men had zich daar gistermiddag' reeds min of meer verzoend met het vooruitzicht, dat de scherpe reactie, welke de Amsterdamsche markt vertoonde, in Amerika zou worden overgenomen. De beurs van Amsterdam, als een zeer voor naam neutraal centrum, blijkt den laatsten tijd meer en meer voor de Amerikaansche beurs de spiegel te worden van de beoordeeling der Euro- peesche situatie. Want, evenals dit aan het Damrak het geval was, heeft de nieuwe ontwik keling van de Poolsche crisis ingevolge de in menging van Rusland en de waarschijnlijke ver deeling van het Poolsche rijk tusschen zfjn beide naburen, Duitschland en de Sovjet-Unie. ook in New York er toe geleid, den toestand met groo- tere bezorgdheid gade te slaan dan tot dusverre reeds het geval was. te meer, waar hier in Rus- land een nieuwe belangrijke factor van onzeker- I heid in het spel treedt. De politiek of beter nog I gezegd het verloop der krijgsverrichtingen en de beoordeeling van de toekomst van Europa, is I op het oogenblik de allesbeheerschende factor voor de effectenmarkten. Na de eerste opwindende koersstijgingen bij het uitbreken der vijandelijkheden, toen men voor de groote Amerikaansche bedrijven welke van de levering van oorlogsmateriaal voordeel moesten behalen niets dan profijt zag. en men ook voor de stapelproducten als rubber, suiker, petroleum weer groote winsten en prijsopdryvin gen in het verschiet zag, is de reactie wel heel gevoelig geworden, nu reeds verscheidene dagen achtereen de koersen in snel tempo terugloopen en het optimisme in een sombere stemming ver keert. Over de geheele linie zijn gisteren ln Wall street koersverliezen geleden .waarbij de z.g. „warbabies" 1 tot 7 punten terugliepen. De middagbeurs. De beurs is meer dan ooit onderhevig aan de stemmingen en beoordeelingen der situatie van het oogenblik. Op de zeer flauwe stemming van gisteren is heden een herstel gevolgd. De beurs overwoog dat er in den toestand geen directe verandering, althans geen verslechtering, is in getreden. De deelneming van Rusland aan het Poolsche treurspel heeft gisteren haar uitwerking gehad. Vandaag was deze uitwerking voorbij en zag men in de benoeming van een Italiaanschen ambassadeur in Londen weer een factor, welke er op zou wijzen, lat het conflict zich niet ter stond behoeft uit te breiden. De verkoopen had den derhalve opgehouden en de weg was vrij voor een koersherstel, dat dan ook over de ge heele linie merkbaar was. De beurs was daar mede tevens weer vervallen in een zeer rustige sfeer, want de affaire was bepaald stil te noemen. Toch was de officieele opening meerendeels la ger dan de ochtendbeurs. doch in het verdere verlcop viel een oploopcnde neiging te bespeu ren, zoodat er behoorlijke koersverbeteringen ontstonden. Duidelijk bleek thans wel hoe zeer New York gisteren het flauwe verloop van Amsterdam gevolgd heeft. Hier werden Amerikaansche fondsen vandaag algemeen hooger gewaardeerd, ook de Staalwaarden die gisteren in Wallstreet zoo geducht omlaag zijn gegaan. Zooals gezegd had de locale markt een zeer kalm verloop. Gemiddeld bedroegen de koers verbeteringen 5 10 en in enkele gevallen nog eenige punten meer. Amsterdam Rubber was een zevental procent beter en ook de Incourante soorten lagen meerendeels op hooger niveau, uitgezonderd Hessa. welk fonds een gedrukt voorkomen behield. Tabakken waren zeer rus tig en practisch onveranderd. Ook de indus- trieele waarden hadden een rustig verloop. Na een kalme opening met slechts matige koersver beteringen ontstond hier voor alle soorten een behoorlijk avance. Aku was goed prijshoudend. Unilever kwam weer boven de 100 en Philips liep ruim 10^ omhoog. Van Suikerfondsen was vooral Java Cultuur willig, die 15 verbeterde. Ook de andere spe cifieke Suikersoorten o.a. Koloniale Bank, lagen flink hooger, terwijl H.V.A. een tiental punten verbeterde en zich om de 400 Có oewoog. De Scheepvaartmarkt was voor alle soorlen in her stel, in het bijzonder voor Java China Japanlijn. Koninklijke Olie kwam op een 10 procent hooger niveau, circa 306-doch wist zich hierop niet volkomen te handhaven. Ook hier had de affaire een kalm verloop. Op de Beleggingsmarkt waren de koersver schillen niet groot en was de stemming voor Nederlandsche Staatsfondsen eenigszlns verdeeld. De integralen lagen gedrukt op 62. WISSELKOERSEN. Londen 7.31 17.02); Berlijn 75.50 (75.50) - Parijs 4.16 (4 01'; Brussel 32.07V2 32 20 Zwitserland 42.70 '42.67'/i); Kopenhagen 36.45 136.55); Stockholm 44.90 (44.95); Oslo 42.80 142.60): New York 1.88 1/8 (1.88 5/16) Lire Bankpapier 7 7/8 7.75)Prolongatie 4: Part. disc. 2 3/4—3; Daggeld 13/4—2; Registermarken 19 1/8; Handels-Sperrmar- ken 3 1/8; Reismarken 44'/2; Bankpapier 21 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. Coöperatieve groenten-, fruit- en WoemenveUmg-Vcieen. „Leiden en Omstr.". Witte Kool f. 1.802.40; Roode Kool f120— J '°i„ Savoye kool 1.2.20-2 80; Groene Kool f. 1.80 O.20; Prei f 1 803.20; Kroten f.120— 2.40; Kroten, gekookt f.3—5; Uien f. 1.60—4.30' Peen f. 1.50—5.30; Aardappelen f. 1.60—2.70: Druiven f.12—18; Snijboonen f.6—19; Stok- boonen f.9—24: Pronkboonen f.3—5: Stamboo- nen f.7—21; Postelein f. 3—9; Spinazie f 3—11 Tomaten A f. 4—1.40, B f 4—4.80, C f. 4 CC f 4 per 100 kilo. Andijvie f.0.30—1.50; Komkommers f.1—4.80; Bloemkool f. 1.50—18.90; Meloenen f.2—13: Salade f. 0.30—1.80; Perziken f. 1.40— 7.20 per 100 K.G. Kroten f. 0.50—1.80; Pieterselie f.0.30—0.80; Radijs f.0 30—1.20; Selderie f. 0.30 —1.30; Bleekselderie f.6—13; Peen f.1—5 40- Rabarber f. 0.80—1.40 per 100 bos. LEIDEN. 19 Sep) 1939. Vette Varkensmarkt. Aangevoerd totaal 162 zwaar, prijs per KG le vend gewicht 60—62 ct. Handel vlug. BOSKOOP, 18 Sept. Coöp. Vereen. De Bos- koopsche Veiling Rozen per bos: Florex 16—23 ct.. Butterfly 16—22. Hadley 46—72. Vierlanden 3145. Pechtold 18—38. Rosalandla 15—25, Rosa Mundl 3454. Gemengde rozen 1015. Gloria Mundl 4460. Else Poulsen 2030. Briarclif 42 55. Jules Bouché 12—21, Edith Helen 21—32 Dorus Rijkers 56—108. Quee.n Mary 20—30 ct. Diversen per bos: Clematis Prins Hendril: 60— 90 ct„ Idem Mevl. le Coultre 70—80. Idem Du- randi 25—30. Chrysanten, gr.blocmig 60—100, idem tros 69. Acerblad 18. Sneeuwbessen 13 17. Physalis Franchetti 68. HAZERSWOUDE. 18 Sept. Aanvoer 3196 eitren Kipeieren 4.455.10, eendeieren 3.153.20 per 100 stuks. KATWIJK A. D RIJN. 18 Sept. 1939. Groen- tenveiling. Eigenheimers groote f. 3.204.40 per 100 K.G. Bospeen f. 3.104.4C; Bloemkool I f. 13.10—19.40. idem II f.3.40—12.20; Kroten f. 0.500.60; Peen p. kist f. 0.30—0.75 per 100 st. NAALDWIJK. 18 Sept. Bond Westiand. AUcante 16—19 ct., frankenthalers 18—22, mus- caat 22. snijboonen 10—16 per kg.: dubbele boo- nen 1.60—1.90, id. met draad 1.30—1.65 per 15 kg.; tomaten B 85 ct. per 12)i kg.; andijvie 50— 90. prei 1.60, komkommers 2 603.60 per 100; netmeloenen 5—14. suikermeloenen 1626 per stuk. roode kool 1.001.10. savoyekool 1.40—160 chineesche kool 1.80—1.90 per 100 kg. NAALDWIJK. C.C W.S, 18 Sept. Jap. lelie 2.40—2.70. gerbera 3.10—3.70. amarvllis 5 00— 6 00. pulling 8 00—11.00. page 7.0O—12.00, ravon- nanthe 5.008.00, rozen 1.802.70, spectrum 1102.40. licht rose 1.503.10, pelargonium 5.80—6.50 per 100; freesia 826 ct., troschry- santhen 614 ct., plumosa 721 ct„ sprengerie 8—13 ct. per bos NOORDWIJKERHOUT, 18 Sept. 1939. Vei ling „De Eendracht". Pronkboonen f. 0.35. snij boonen f.0 601.40. stokheerenb. z. dr. f. 0.95 155. stamheerenb. z. dr. f. 1—1.40. enkele hee- renboonen m. dr. f. 0.95—1.50. dubbele boonen f. 0.851.45. Alles per zak van 10 K.G. RIJNSBURG. 18 Sept. Groentenveiling Aard appelen 0.40—0.60. Kroten 0.50—0.60. Waschpeen 0.30—0.60. Uien 0.50—0 70, Bloemkool I 8—14, idem II 3—6. Bospeen 3 504.50, Kroten 0.50— 0.60, Groene kool 3.60—4.20, Roode Kool 3—3 60 Gele kool 3.203.80 ROTTERDAM. 19 Sept. Veemarkt. Totaal aanvoer 4423. 200 paarden. 42 veulens, 998 ma gere runderen. 1065 vette runderen. 46 vette kalveren, 386 graskalveren, 940 nuchtere kalve ren; 636 schapen en lammeren: 7 varkens; 103 bokken en geiten. Prijzen per K.G. Vette koeien le kwal. 78. 2p kwal. 64. 3e kwal. 42—54- vette ossen 70, 64. 42—52; stieren 164. 57. 50; vette kalveren 90. 75. 50—60; schapen 45. 40. 35: lam meren 50, 45, 40; graskalveren 50. 40- nuch tere kalveren 45. 40. 35; slachtpaarden 60. 51 41. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 23. 2e kwal. 20. 3e kwal. 16. lammeren 17. 14. 10: nuchtere slachtkalveren 10, 9. 6: nuchtere fokkalveren 20. 16. 12; slachtpaarden 260, 200. 130: werkpaar den 275 250. 150: hitten 225. 200. 125; veulens 80. 60. 40; stieren 290. 230, 160: kalf koeien 250. 180. 130: melkkoeien 240. 180, 130 varekocien 195, 150, 130: vaarzen 150. 130. 100: pinken 110, 90. 70; graskalveren 55. 35. 20; bokken en gei ten 11, 7, 5. RIJNSBURG. 18 Sept. Bloemenveiling. Gla diolen War 40—1 10. Picardie 60—1 20 Witte lelies 2.80—3.40. Heltanthen 10—40, Witte Asters 20—30. idem gemengd 10—30, Herfstaster., 4—6 Groote chrysanthen Pulling 4—10, troschr"san then 10—14, Goudvllnder 812. Phenix 6—10. enkele asters 1015. Dahlia's Roem van Aals meer 40—60. - TER AAR. 18 Sept. 1939. Centr. Veiling Spinazie f. 0.20—0.27, Andijvie f 0.04—0.16; Sla- vellen f. 0.07 per kist: Snijboonen f 0 60- -2- Prinsesseb. f. 0 601.35: Dubb stampr. f 0 60— 1.40; Witte Pronkb. f. 0.30—0.39: Spekboonen f.0.60—0.75 per 10 kg.; Postelein f.2.104'0 Waschpeen f. 1.70; Uien f. 0.90—3.20; Roode kool f.2.10: Savoye kool 1 2.70 per 100 kg.; Kroten f. 1.50; Radijs f. 0.90: Peen f. 1—1.40 per 100 bos. Sla f. 0.301.40 per 100 stuks; Bloemkool 112 et; Meloenen f.512: Komkommers f.12.10- Tomaten A f 2—2.90: Augurken fijn f. 1—2 fijnbasterd f. 0.50 per 25 kg. ZOETERW OUDE 18 Sept. Aangevoerd 1800 eieren. Kipeieren 4.50—5.60, eendeieren 3.20 per 100 stuks. Kaas 29 ct. per pond. Pluimvee: kip pen 35—70 ct.. hanen 55—75 ct. Konijnen 0.40— 1.25, duiven 21 ct. per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3