Hoe de Courageous ten onder ging LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 19 September 1939 Overzicht Duitsch legerbericht. Proclamatie van President Moscicki Hoeveel slachtoffers Het Poolsch succes bij Lwow Een Poolsche uittocht naar Lithauen en Letland Poolsche vluchtelingen in Roemenië De strijd in het Westen De strijd ter zee LAND- EN TUINBOUW In Engeland In Duitschland SPORT j|IUN/T IS IITTEREN Dagbladreclame niet te vervangen /CUEEP/ Tjnsrrsi Het- opperbevel van de weermacht maakt bekend Hoewel Polen verloren is, zetten de Pool sche legers dein strijd nog altijd voort. Hopeloos is hun zaak, maar niettemin wordt volgehouden tot het bittere einde Strijdend zal Polen ten onder gaan! Maar dat het niet voor altijd zal zijn, mag men gerust thans reeds vaststellen. Een volk met Tot nu toe werden 50.000 gevangenen ge- j zulk een weerstandsvermogen gaat niet blij- De ontbinding en capitulatie van de uiteengeslagen of ingesloten deelen van het Poolsche leger gaat snel voort. De slag aan de Bzura is ten einde. maakt en een niet te overziene buit. Het resultaat is nog niet bij benadering te be- j vend ten onder Zoowel Duitschers als Russen trekken in palen. Een tamelijk kleine vijandelijke versneld tempo verder. Zij hebben elkaar strijdgroep werd ten Noordwesten van Lem- bij Brest-Litowsk reeds ontmoet. 'berg vernietigd. Er werden daarbij 10.000 Natuurlijk is het groote gebied van 250 gevangenen gemaakt Lemberg is tot over- vierkante K.M hetwelk thans door de Duit- gave gesommeerd. sche troepen is ingesloten, nog niet geheel Voor Warschau is na het uitblijven van van overblijfselen van het Poolsche leger den Poolschen onderhandelaar de krijgsbe- gezuiverd Zoo bevinden zich nog op ver- drijvigheid hervat. De stad wordt door de Polen zonder rekening te houden met de bevolking, welke meer dan een miUioen menschen bedraagt, verdedigd. Het lucht- wapen heeft gisteren nog slechts afzonder lijke aanvalsvluchten ondernomen. Overi gens was het niet meer noodig. vliegtuigen aan het Oostelijk front aan den strijd te doen deelnemen. In een proclamatie aan de Poolsche natie zegt Moscicki, de president der Poolsche republiek, p.m, het volgende: Op het oogenblak. waarop ons leger met weergaloozen moed worstelt tegen de over weldigende macht van een vijand en weer stand biedt aan den aanval van bijna de geheele gewapende macht van Duitschland, is onze oostelijke nabuur ons land binnen gevallen met schending van de plechtige verdragen en de onveranderlijke wetten der zedelijkheid. Het met Frankrijk en Groot-Brittannië verbonden Polen strijdt voor de heer schappij van het recht tegen de wetteloos heid. voor goede trouw en beschaving tegen ziellooze barbarij, tegen de heerschappij van het kwade in de wereld. Ik heb het onoverwinnelijke vertrouwen, dat Polen uit deze worsteling zegevierend moet en zal te voorschijn treden. Burgers! Uit den voorbijgaanden zond vloed moeten wij de symbolen redden van de republiek en de bron van het grondwet tige gezag. Daarom heb ik met een zwaar hart besloten den zetel van het president- het geheele Oosten van Polen tot de z.g schap der republiek en van het hoogste 1 Curzonlijn. n.l. van Grodno over Bialystok, uitvoerende gezag van den staat over te Brest-Litovsk en Przemysl tot aan de Kar- brengen naar. een plaats, welke voorwaar- pathen bezetten. In 1920 vertegenwoordigde den biedt, die hun volledige souvereiniteit verzekert en hen in staat stelt te waken over de belangen van de republiek. Burgers! Ik ben er mij van bewust, dat gij gedurende de zwaarste beproevingen dezelfde geestkracht, dezelfde waardigheid en verheven trots zult behouden, waarmede gij de bewondering van de wereld hebt ver worven. Op ieder uwer rust de plicht, de eer der natie te behouden, wat u ook moge overkomen. De Almachtige Voorzienigheid zal onze zaak rechtvaardigheid doen wedervaren. Deze proclamatie is gedateerd: Kossow, 17 September. scheidene plaatsen verspreide eenheden, doch er bestaat geen samenhang meer tus- schen deze troepen en zij kunnen geen hoop meer voeden op een militair succes of op uitwijken naar de grens van een neutralen staat. Met betrekking tot den Russischen op marsch in Polen, wordt te Londen ver klaard „De volledige strekking van deze gebeur tenissen is nog niet duidelijk, maar de Britsche regeering maakt van de gelegen heid gebruik, om te verklaren, dat niets van wat is gebeurd, eenig verschil heeft uitge maakt voor de vastbeslotenheid der Brit sche regeering. met volledigen steun van het land om haar verplichtingen jegens Polen ten uitvoer te leggen en den oorlog voort te zetten met alle energie tot haar doel is bereikt". Via het ministerie voor de voorlichting is gisteravond een gezaghebbende verklaring uitgegeven, welke als volgt luidt: „De Britsche regeering heeft den toe stand bestudeerd, die ontstaan is door den aanval op Polen, waartoe bevel is gegeven door de Sovjet-regeering. Deze aanval, die gepleegd is op den bondgenoot van Enge land, op een oogenblik. waarop hij neerge worpen ligt tegenover overweldigende strijd krachten, die door Duitschland tegen hem in het veld zijn gebracht, kan naar de meendng der Britsche regeering niet worden gerechtvaardigd door de argumenten die door de Sovjet-regeering naar voren zijn gebracht. Met Parijs wordt nauw voeling gehouden oir. de houding te bepalen. Naar de diplomatieke redacteur van de Daily Telegraph uit sovjetbron verneemt, Is het de bedoeling, dat de Russische troepen deze Curzonlijn de Britsche opvatting om-1 trent de gerechtvaardigde Oostgrens van den nieuwen Poolschen staat. De redacteur wijst er op. dat indien dit Russische plan met succes ten uitvoer wordt gelegd, de ge heele Oekraine binnen de Russische gren zen zal vallen. Het is nog niet gemakkelijk, aldus de redacteur, na te gaan. in hoeverre dit optreden reeds door Duitschland was goedgekeurd, hoewel verklaringen uit sov jetkringen het waarschijnlijk maken, dat Moskou geen plannen had voor de vestiging van een gemeenschappelijke Russisch-Duit- sche grens. Het had en heeft nog de instel ling van een Poolschen bufferstaat op het oog. Evenzeer mag worden aangenomen, dat Rusland Duitschland niet volledig aan de Zwarte Zee gevestigd wenscht te zien. Waarschijnlijk staat het bezoek van den Turkschen minister van buitenlandsehe za ken aan Moskou meer met de coördinatie der verdediging van de Zwarte Zee dan met eer.ig ander vraagstuk in verband. Het schijnt dan ook, dat Rusland defensieve stellingen in het Westen, het Zuiden en het Oosten betrekt en niet wil streven naar uitbreiding van gebied, behalve daar, waar aangrenzend gebied wordt bedreigd door een derden machtigen staat, zooals Duitschland. Van Duitsche zijde toont men zich naar buiten zeer verheugd over het Russische optreden. Onder den titel: Een streep door de reke ning, schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tung. dat de Russische opmarsch in Polen voor de geheele wereld een nieuw bewijs vormt, dat het vasteland van Europa zijn vraagstukken zelf oplost en niet onder voogdij van Engeland staat. In enkele dagen heeft het continent den invloed van Versailles in Oost-Europa doen verdwijnen. De reactie van Engeland op den opmarsch van de Russen bevestigt, dat Engeland geen ander oorlogsdoel heeft dan het vasteland in zijn greep te houden. Thans zijn de eerste groote strepen door de rekening van Engeland getrokken. De neutrale sleutelpositie van Italië in de Middellandsche Zee heeft Turkije, Grieken land en Roemenië uit den kring van En- gelsche garantieslachtoffers bevrijd. De Poolsche staat van Versailles is opgelost. Het „raadsel" Rusland is nu door de ge meenschappelijke verklaring opgelost. Duitschland en Rusland zullen er nu voor zorgen, dat de landkaart van het Oosten een vorm zal aannemen, welke zal voldoen aan de politieke, economische en nationale voorwaarden voor een duurzamen vrede. Door het einde van den Poolschen staat zijn nu ook zijn bondgenootschappen af ge- loopen en zijn garantiebewijzen vervallen. Waarvoor willen Engeland en Frankrijk dus nog strijden? Wijst dit laatste wederom op een komend vredesaanbod? Het is nog niet bekend hoeveel van de 1100 leden der bemanning van de „Courageous" gered zijn; bijna 400 overlevenden echter zijn door torpedo- bootjagers aan land gebracht en het is bekend, dat talrijke andere door koopvaardijschepen zijn opgepikt. Volgens een der overlevenden, die vijf kwartier in het water had gelegen, moesten vele leden der bemanning rondziwemmen tot hulp arriveerde. Men weet nog niet. wat het lot is van den gezagvoerder van de „Courageous", kapt. Jones. Een officier verklaarde, dat hij Jones voor de laatste maal op den commandobrug had gezien, toen hij het bevel gaf het schip te verlaten. Een geredde vertelde, dat toen de „Coura geous" was getroffen, het schip onmiddel lijk begon over te hellen naar bakboord en dat binnen vijf minuten de kapitein bevel gaf het schip te verlaten, dat hét eerst met den voorsteven onder water ge raakte, zoodat het aohterschip in de lucht werd geheven. Het vliegtuigmoederschip zonk binnen een halfuur. Eeltige reddingbooten konden aan stuur boord in zee gelaten worden, de redding booten aan bakboord konden echter niet worden gebruikt,, aangezien het sohip te snel overhelde. Er waren twee afzonder lijke ontploffingen, met een tusschenpoos van misschien een seconde. Ik geloof, aldus vertelde de geredde ver der, dat er ook eenlge kleine ontploffingen waren. De meeste opvarenden sprongen te water toen het sohip op het punt stond te zinken. Wie niet kon zwemmen, klampte zioh vast aan stukken hout en vlotten. De torpedobootjagers pikten de overlevenden op en een snel ter plaatse verschenen Britscli koopvaardijschip redde, naar men gelooft, nog een groot aantal menschen. Ook werd hulp verleend door een Neder- landsch mailschip en een Amerikaansche vrachtboot. Een andere geredde vertelde, dat de mannen zich kalm gedroegen en zelfs zongen en hoera riepen, terwijl zij zwommen. Nog een ander verhaalde, dat de lichten uitgingen toen de „Courageous" getroffen werd. De „Courageous" was, zooals gemeld, een lot vliegkampschip ingerichte kruiser, welke 22.500 ton mat. Het was een zuster schip van de „Glorious", eveneens een ver bouwde kruiser. Beide schepen waren in 1916 te water gelaten, doch hebben nim mer aan den strijd in den wereldoorlog kunnen deelnemen, omdat ze niet op tijd gereed zijn gekomen. De verbouwing en Inrichting van de „Courageous", welke on geveer 70 miUioen gulden heeft gekost, is door de werf van Armstrong te New Castle uitgevoerd. De „Courageous" kon een snelheid be reiken van 31 knoopen per uur en bood bergruimte voor 48 vliegtuigen. Ze bezat twee katapult-installaties voor het afschie ten van vliegtuigen. De lengte van het schip bedroeg 240 meter. Het bovendek, waarvan de aan boord meegevoerde vlieg tuigen konden opstijgen, was iets langer. De bewapening bestond o.a. uit 16 12-duims kanonnen voor luchtafweer. De laatste maanden voor het uitbreken van den oorlog werd het schip voorname lijk voor oefeningsdoelelnden gebruikt, spe ciaal voor de opleiding van personeel ten behoeve van de luchtstrijdkrachten van de Engelsche vloot. Een eerste lijst van geredden bevat 438 namen, waarbij 40 officieren Heden wordt een tweede lijst verwacht. Volgens Duitsche lezing is de aanval lende duikboot ongedeerd. De Polen melden: Tijdens de gevechten in de omgeving van Grodek nabij Lwow is de tweede pantser divisie van het Duitsche leger welke af komstig is uit Weenen en de 45ste infan- terie-divisie uit Linz geheel vernietigd. De commandant van het 134ste regiment in fanterie, kolonel Goeritz. is gevangen ge nomen. de generaals Pritzwitsz en Graffon zouden zijn gesneuveld. Verder wordt gemeld, dat de Duitschers in het bezette gebied alle vee en andere huisdieren opeischen, zij laten niets aan de rechtmatige eigenaars. In het gebied Wilun zijn 12.000 varkens, 7.000 koeien en 4500 stieren gevorderd. De aardappeloogst was reeds door de Duitschers gevorderd, zoodat duizenden Polen gedoemd zijn den hongerdood te sterven. Volgens te Londen uit Kaunas en Riga ontvangen berichten stroomen de Poolsche civiele en militaire vluchtelingen de gren zen van Lithauen en Letland over. Riga meldt, dat een aantal Poolsche troepen, de wijk heeft genomen op Letlandsch ge bied en geïnterneerd is. De \veduwe van Pilsudski is met haar twee dochters in Lithauen. Tot 12 uur gistermiddag waren ongeveer 60 Poolsche vlegtuigen geland te Daugav pils. in Zuid-Oost Letland. Uit Kaunas wordt gemeldt, dat verschei dene honderden burgers uit het district van Wilna de grens zijn gepasseerd. Andere uit Kaunas ontvangen berichten melden, dat de Poolsche bevolking in Wil na een militie heeft georganiseerd tot handhaving van de orde in de stad. Voorts wordt gemeld, dat de Poolsche grenstroepen van de Lithausche grens zijn teruggetrokken. Tienduizend man Poolsche troepen zijn thans ontwapend en in Roemenië geïn terneerd. 450 burgers, in hoofdzaak behoorende tot de Poolsche aristocratie, zijn op Roe- meenschen bodem aangeland met 400 kinderen. In overeenstemming met de gebruikelijke internationale procedure heeft de regee- Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: Activiteit van de artillerie op verschei dene punten aan het front, in het bijzon der ten Zuiden "dn Saarbruecken. Onze strijdkrachten ter zee hebben met succes een vijandelijke onderzeeër aange vallen. De Duitschers brengen groote verster kingen, troepen en luchtstrijdkrachten, uit Polen naar het westelijk front en voeren strategische terugtochten uit om hun linie recht te trekken. De ontruimde dorpen worden opgeblazen om te verhinderen, dat zij als dekking worden gebruikt. De Fransche troepen hebben thans vas ten voet gekregen in het bosch Bienwald. dat zich over 15 mijl uitstrekt tusschen Wissemburg en den Rijn. Militaire wasrnemers gelooven, dat het doel der Duitsche terugtochten is een zoo goed mogelijk gebruik te kunnen maken van de artillerie, die de Siegfriedlinie ver dedigt. Een gordijn van spervuur, bestaande uit een linie van voortdurend voor de opruk kende troepen ontploffende granaten, is het doeltreffendst, wanneer de linie recht is en van te voren nauwkeurig in kaart gebracht. Men is van oordeel, dat de Franschen thans de limiet hebben bereikt, voorbij welke de Duitschers zich niet in staat achten zonder gevaar meer terrein af te staan. Het Duitsche legerbericht zegt: Aan het Westelijk front was in het ge bied van Saarbruecken op enkele plaatsen een geringe bedrijvigheid der artillerie en der verkenningstroepen. Bij den tegen stander werd veelal schanswerk waarge nomen. Luchtgevechten kwamen niet voor. Het Britsche ministerie van Voorliohting heeft, in verband met de campagne tegen de vijandelijke duikbooten, het volgende medegedeeld „Vele duikbooten zijn waargenomen en vele zijn aangevallen. Sommige hunner zul len nimmer meer te voorschijn komen van den zeebodem, waar zij thans liggen. An dere zijn zwaar beschadigd." Het passagiersschip „American Farmer" heeft draadloos medegedeeld, dat het 129 opvarenden van het Engelsche vrachtschip „Kafirstan", dat door een Duitsche duik boot tot zinken is gebracht, op 300 mijl ten Westen van Ierland aan boord heeft ge- geheele achtersteven werd uit het water gelicht. De duikboot dook omlaag onder een hoek van dertig graden. Ik bleef 20 minuten rondcirkelen en keek naar de groote draaikolk, waarin het schip ver dween. Toen nam ik aan. dat de duikboot buiten gevecht gesteld was en keerde terug naar mijn basis." i'ji MORGEN HET BRITSCHE PARLEMENT BIJEEN. Morgen komt het Britsohe parlement weer bijeen. Het programma omvat niet minder dan 107 vragen, welke betrekking hebben op vele onderwerpen, van de on derhandelingen met Turkije af tot aan bijzonderheden betreffende de landsver dediging. Aan het einde van de beantwoording der vragen zal Chamberlain zijn overzicht geven van den oorlogstoestand in de afgeloopen week. Het Huis zal daarna verschillende wetsontwerpen behandelen. De Labour-oppositie zal voor de eerste maal sinds eenige maanden geleid worden door Attlee, die door ziekte afwezig is ge weest. DE HERTOG VAN WINDSOR GENERAAL- MAJOOR BIJ HET LEGER. Het Engelsche ministerie van Oorlog deelt mede, dat de hertog van Windsor binnen kort zal vertrekken om buitenslands zich te belasten met een aanstelling bij den staf. Opdat de hertog in deze functie dienst zou kunnen nemen, heeft de koning zijn toe stemming er toe verleend, dat hij tijdelijk den rang van veldmaarschalk van het Brit sche leger neerlegt en dien van generaal- majoor aanvaardt, met ingang van 3 Sep tember, d. w. z. den dag, waarop Engeland den oorlog verklaarde. LORD CAMROSE EERSTE ASSISTENT VAN DEN MINISTER VAN VOORLICHTING. De Britsche regeering heeft Lord Camrose, hoofdredacteur van de Daily Telegraph en de Sunday Times tot eersten assistent van den minister van voorlichting benoemd om het contact met de pers in het algemeen door de benoeming van een bekend deskun dige te verstevigen. ONZE TUINBOUWEXPORT. Ondanks het feit, dat de export van ap pelen, peren, druiven en diverse pulpsoor- ten in de afgeloopen maand Is gestegen, heeft onze totale tuinbouwexport toch een achteruitgang te boeken gekregen, hetgeen vooral te wijten is aan de ongunstige om standigheden voor den export naar Enge land. Duitschland en België. Onze totale exportwaarde bedroeg nml. f. 3.482.000 tegen f 3.850.000 in dezelfde maand van het vorig jaar. Hierbij zij opgemerkt, dat in 1930 voor een waarde van f. 8.468.000 naar het bui tenland werd gezonden. De export van to maten was bijzonder ongunstig en bedroeg slechts een waarde van f. 688.000 tegen f. 868.000 in het vorig jaar. De totale export van tuinbouwproducten naar Duitschland beliep f. 1.792.000, het geen wel iets meer is dan in het vorig jaar, doch wat betreft de geëxporteerde hoeveelheid niet onaanzienlijk lager was. Een jong officier van de Engelsche lucht macht heeft het verhaal gedaan van het bomjbardeeren en tot zinken brengen van een Duitsche duikboot, terwijl hij een pa- trouillewlueht maakte. „Ik zag de duikboot voor het eerst op ongeveer 2 mijl buiten de kust De duikboot voer vrij snel aan de oppervlakte. Ik na derde het vaartuig van achteren en iden tificeerde het als Duitsch. Toch vuurde ik eenlge schoten af om haar een kans te geven zich te identificeeren. Daarop dook ik omlaag en vuurde mijn voorste stukken geschut af. De duikboot begon te duiken en De export naar Engeland verminderde zoo wel in waarde als hoeveelheid, nml. van f. 1.571.000 in het vorig jaar tot f. 1,273,000 in dit jaar. In 1930 bedroeg die export nog f. 3.748.000. De exportwaarde naar België liep terug van f. 194.000 tot een bedrag van f.70 000 in dit jaar. Naar de „Tuinderij" hierbij opmerkt, is de export naar Duitschland belangt ijk in hoeveelheid teruggeloopenhoewel het Son- dergesohaft een behoorlijk bedrag voor tomaten beschikbaar had gesteld. Het nor male betalingscontingent was echter blijk baar te gering. ring den vluchtelingen gastvrijheid in be- was reeds half onder water, toen ik mijn paalde plaatsen verleend. Moscicki mag te eerste bommen neerwierp. De explosies Bigaz iMoldaviëi vertoeven, terwijl Smigly stuwden het sohip terug naar de opper - Rydz is uitgenoodigd zich te Graiova te vlakte. Ik keerde terug en een bom van vestigen Andere Poolsche hoogwaardig- j mijn tweede salvo was een rechtstreeks-he heidsbekleeders zijn te Slanic onderge-treffer op zes voet van den toren. Er bracht. volgde een geweldige ontploffing en dfe NIEUWE BEPERKINGEN IN DE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING? Volgens berichten uit de Duitsche hoofd stad, zoo wordt uit Brussel aan Reuter ge meld. worden deze week nieuwe beperkin gen in de levensmiddelenvoorziening ver wacht. Het wekelijksche rantsoen voor vleesch is reeds beperkt tot een pond per persoon en boter tot 90 gram. Ook brood wordt gerantsoeneerd. Alle autobanden zijn gerequireerd. Eige naars van auto's, die vergunning hebben gebruik te maken van hun wagen, moeten een rood nummer doen aanbrengen op het nummerbord. De verduisteringsmaatregelen veroorza ken tal van ongelukken. De regeering heeft een beroep gedaan op jonge lieden en op de vrouwen om zooveel mogelijk netels te ver zamelen, daar deze dringend noodig zijn voor de textiel. VERZET IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit Bratislawa wordt gemeldt, dat het Duitsche opperbevel heeft geëischt, dat het geheele Slowaaksche leger zou worden ont bonden. Donderdag j.l. zouden Slowaaksche soldaten te Bratislawa hebben gemuit en geweigerd hebben te gehoorzamen aan de Duitsche officieren. Zij werden ontwapend en gevangen gezet. Te Zilina zou zich een dergelijk incident hebben voorgedaan. Aangezien de oudste lichtingen het meest weerspannig zouden zijn, zou de Slowaak sche minister van landsverdediging gelast hebben de reservisten van 35 tot 40 jaar onmiddellijk te demobiliseeren. In Slowakije zou men thans overgegaan zijn tot het arresteeren van talrijke leden van de vroegere Agrarische partij van Hod- za en van talrijke volgelingen van Sidor. Ook wordt gemeld, dat in Slowakije de sabotage angstwekkende vormen zou heb ben aangenomen, zoodat de regeering zich verplicht heeft gezien de bevolking door middel van de radio te waarschuwen, dat sabotage strafbaar is met den dood. Anderzijds wordt gemeld, dat in het pro- tectoriaat Bohemen de toestand eveneens onrustig zou zijn. Te Praag zouden 10.000 personen gearresteerd zijn, waaronder Be- ran, die voorzitter van den Slowaakschen ministerraad werd na de overeenkomst van München en mgr Stasek, de vroegere lei der van de Tsjechische katholieke partij, die na de bezetting van het land door de Duitschers bekend is geworden door zijn patriottische preeken. Bovendien zouden alle vooraanstaande Tsjechische journalis ten gearresteerd zijn. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITS- WET. President Roosevelt heeft Alfred Landon en Franklin Knox, de leiders der republi- keinsche oppositiepartij, uitgenoodigd om morgen deel te nemen aan een conferentie der partijleiders op het Witte Huls, teneinde van gedachten te wisselen over de voorge stelde amendementen op de neutralileitswet. Landon en Knox waren resp. candidaat voor het presidentschap en vice-presldent- schap bij de laatste verkiezingen. Een ambtenaar van het Amerikaansche departement van staat heeft te kennen ge geven, dat de Vereenigde Staten de bepalin gen van de neutraliteitswet betreffende een wapenembargo niet op de Sovjet-Unie zou den toepassen, tenzij Engeland en Frankrijk de Sovjet-Unie den oorlog zouden verklaren. Voorts verklaarde hij, dat de Vereenigde Staten geenerlei actie zouden ondernemen ten aanzien van den inval der Sovjets in Polen, voordat Engeland en Frankrijk hun standpunten hebben bekend gemaakt. DE HOUDING VAN JAPAN. De woordvoerder van de Japansche regee ring heeft verklaard, dat Japan al zijn in- inspanning zal concentreeren op een rege ling der Chineesche aangelegenheid en dat het daarom bereid is, met ieder vreemd land, de Sovjet-Unie inbegrepen, ten aan zien van alle hangende kwesties tot over eenstemming te komen, doch dat niet wordt overwogen, een niet-aanvalspact met de sovjet-unie te sluiten. Er zijn met de Sovjet-Unie nog zooveel kwesties hangende. HENGELSPORT. VISCHCOLLEGE „DE JONGE VISSCHER". Het. vischcollege „De Jonge Visscher" heef. haar vierden en laatsten wedstrijd In dit sei zoen gehouden in de Haarlemmertrekvaart by het Leidsche tolhek. De vangst was goed. Na twee uur gehengeld te hebben was de uitslag voor de grooten: ie prijs L. Groenendyk. 30 stuks met de P. c. Kok wisselbeker en tak grootste voorn, 2. P. Teske, 3 A. v. d. Vllst, 4. C. de Graaf. 5. C. Zwaaneburg. 6. A. Neuteboom. 7. J. Keereweer. Voor de kleintjes le prys C. Neuteboom met wisseltak, 2. F. Vernet. 3. W. Teske met tak grootste bliek, 4 D. Bergman. 5. C. Gans. 6. W. Mulder, 7. P de Graaf. 8. C. Groenendyk. 9. C. Nleuwendyk. GEORGE PITOEFF Op 53-jarigen leeftijd is te Parijs overleden, de bekende acteur George Pitoeff. NIEUWE UITGAVEN. Bij J. B. Wolters te Groningen is in druk verschenen de rede van dr. F. Zernike. getiteld ..Wat is licht", uitgesproken bij de rectoraats overdracht te Groningen op 18 September. IS NAGEKOMEN. Java—New York LUn KOTA RADJA. 16 Sept. n.m. van Java te Boston. Kon. Ned. Stoomb. My. BARNEVELD, 18 Sept. Kaap de Goede Hoop TAJANDOEN, My. Nederland SOEMBA. 19 Sept. v IJmui- den n. New York ORANJE, uitr.. pass. 18 Sept. Kaap de Goede Hoop TEJANDOEN, thuisr., 18 Sept. te Djeddah. Silver—Java—Pacific LUn MODJOKERTO, 18 Sept. v. Balik Pappan n. Pacific Kust. Rott. Lloyd INDRAPOERA. thuisr.. 19 Sept. v.m. in de Britsche wateren DEMPO, uitr., 18 Sept. van Las Palmas KOTA GEDE. uitr., pass. 19 Sept. Perim SIBAJAK. uitr.. 19 Sept. te Belawan. Diverse Sloomvaartberichten NORA. m.s. 18 Sept. van Londen te R'dam NIEUWLAND. R'dam n. de Noordzee. 18 Sept. uit den N. Waterweg JUTLAND, m.s.. 17 Sept. van IJmuiden te Harlingen BIRMINGHAM, n.s. 17 Sept. van R'dam te Harlingen 3RANDARIS, m.s.. 17 Sept. v. IJmuiden te Harlingen BART. m.s... 18 Sept. v. DelfzU1 te Harlingen ATT S.. m.s„ 18 Sept. te Ant werpen MADJOE. m.s.. 19 Sept. v. Lysekil te Amst. NEZO. m.s., 19 Sept. v. Rafso te Amst. SABA, m.s., 19 Sept. van IJmuiden n. Heroen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2