BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 19 September 1939 Grootmoedertje KERK- EN SCHOOLNIEUWS De kolenvoorziening van ons land Nieuwe uitvoerverboden afgekondigd Het mijnengevaar voor de kust De .Nieuw Amsterdam' niet uitgevaren Prachtige gift voor onze luchtverdediging Ruim oude kippen op Langer werktijd voor het Amsterdamsche gemeentepersoneel Zij levert voorshands geen ernstige moeilijkheden op. CONTACT TUSSCHEN MIJNDIRECTIES EN ARBEIDERS. Gisteren is te Heerlen een vergadering van de contactcommissie voor het mijn bedrijf gehouden, waarin de algemeene toestand van de mijnindustrie in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden is besproken. De directies der mijnen deelden mede dat zij een geregeld contact met de arbeiders onder deze omstandigheden op prijs stellen en dat zij dit zullen oevorde- ren door een regelmatig bijeenroepen van de contactcommissie. Voorts deelden zij mede. dat de alge meene indruk is, dat de toestand van het mijnbedrijf vooralsnog geen ern stige bezorgheid behoeft te wekken en dat. althans voorshands, de kolenvoor ziening van het land geen ernstige moeilijkheden zal opleveren. De directies deden voorts een mededee- ling ten aanzien van de uitkeering aan gemobiliseerden. Over de maand Septem ber zal deze eenigszins worden verhoogd. Ten slotte deelden de directies mede, dat zij een nieuwe regeling voor de continuar- beiders op de mijnen hebben ontworpen, waarin enkele kleine verbeteringen zijn aangebracht. De Staatscourant van gisteren bevat eenige Koninklijke Besluiten d.d. 15 en 16 September, waarbij nieuwe uitvoerverbo den worden vastgesteld, welke van kracht worden op het tijdstip van bekendmaking ervan. Daarbij wordt de uitvoer verboden van thee. koffie, koffie-extract. melado, me lasse en een aantal metaalproducten. De door dit uitvoerverbod getroffen me taalproducten zijn de volgende: Uit plaatijzer en -staal vervaardigde stukken, geperst, gehamerd, geflensd, ge- laseht, gebogen, geponst, geboord (oa. vuurgangen ketelbodems, ketelplaats en andere ketelonderdeelen) in vorm gegoten ijzer en staal, ruw en voorbewerkt: gesmede ijzeren en stalen as sen en blokken: in vorm gesmeed ijzer en rails en groefrails en toebehooren ilasch- platen. onderlegplaten, klemplaten. ver bindingsstukken. ijzeren en stalen dwars liggers. wissels en deelen van wissels i "wielstellen en onderdeelen daarvan las sen. wielen, wielnaven, wielbanden, e.d.) voor rollend materieel van spoor- en tramwegen en draagbaar spoor: fittings lwaaronder flenzen): nieuwe en gebruikte fusten van ijzer of staal: scheepsankers en scheeipakettingen van ijzer of staal; klinknagels en klinkbouten van ijzer of staal: draadnagels en spijkers, draadkrammen laschdraad en laschstaven van ijzer of staal; schroeven waaronder houtsohroeven, schroefbouten en moeren van ijzer of staal; ijzergaas (harmonicagaas, kippengaas en ander gevlochten of geweven ijzergaas!, zoomede Imitatie-vlechtiwerk, métal dé- ployé en haringgraatstaal; melktransportkannen koper- en bronswerk, al of niet van een deklaag voorzien; kopergaasdoek voor papierfabrieken en ander geweven kopergaas 'waaronder phosphorbronsgaas) sloten, grendels, scharnieren en ander hang- en sluitwerk, deur- en raambeslag, zoomede onderdeelen van een en ander. Alles zoover niet geheel of hoofdzakelijk van ijzer of staal: werken, geheel of gedeeltelijk van lood. zink of tin, of alliages, welke voor meer dan 50 pCt. uit deze metalen bestaan; alle werken, geheel of gedeeltelijk van platina of platina-metalen. of alliages, welke voor meer dan 50 pCt. uit deze me talen bestaan, hieronder begrepen werken, gemonteerd met paarlen, edel- of halfedel- gesteenten, werken, geheel of gedeeltelijk van nik kel, pleet of nieuw-zilverwerk, al of niet van een deklaag voorzien. foliën en werken, geheel of gedeeltelijk van aluminimum of aluminiumalliages. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOOR- EN TRAMWEGEN. De groote zaal van „Bellevue" te Amster dam was gisterochtend gevuld met ruim duizend leden van den Bond van Gepen- sionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen, die in vergadering bijeen kwamen. Na een begroetingswoord van den bondsvoorzitter, den heer K. Kruizinga, hield het oud-lid der Tweede Kamer, de heer Ter Hall. vroeger adviseur van den bond, een korte toespraak. De secretaris deed mededeeling van een reeks adressen, welke in de afgeloopen maanden was gezonden aan de overheid inzake de korting op gepensionneerden van tien procent, waarin er op werd aan gedrongen. dat deze korting nu moest ver dwijnen, evenals de artikelen 80a en 80b, waardoor in de toekomst korting op de pensioenen zal zijn uitgesloten. Voorts deelde de secretaris mede, dat bi) de directie van de Nederlandsche Spoor wegen plannen in overweging zijn tot fees telijke viering van het 100-jarig bestaan door de gepensionneerden. Deze feestelijkheden zullen echter waar schijnlijk niet vóór November plaats vin den. De Bond heeft aan de directie der spoor wegen ter gelegenheid van het jubileum een tegeltableau aangeboden, dat op 21 September te Haarlem door een lid dei- directie zal worden onthuld. Na afloop van de vergadering brachten de deelnemers een bezoek aan de spoor wegtentoonstelling. VOORLICHTING VAN DE VISSCHERIJ. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van Economische Zaken in overleg met den minister van Defensie maatregelen heeft getroffen ter voorlich ting van de visscherij betreffende mijnen gevaar. Ter uitvoering heeft de Nederland sche visscherij-centrale een circulaire ge richt tot opvarenden, eigenaars en reeders van visschersvaartuigen. Hieraan ontlee- nen wij het volgende: Bij het bureau Zeeverkeer. ressorteerend onder het ministerie van Defensie, is van de oorlogvoerende partijen bericht ont vangen waarbij mededeeling wordt ge daan van de positie van de in de Noordzee gelegde mijnenvelden. De marinestaf vertrouwt er op, dat, in dien nieuwe gedeelten van de zee onveilig worden gemaakt, daarvan eveneens be richt zal worden ontvangen. Door de zor gen van de afdeeling hydrografie van het ministerie van Defensie worden deze be richten opgenomen in de „berichten aan zeevarenden". De hier bedoelde bijzondere berichten omtrent gevaren ter zee worden deze be- marinewege draadloos uitgezonden; boven dien zullen eventueele wijzigingen van den bestaanden toestand radio-telefonisch over Scheveningen ten behoeve van de vissche rij worden uitgezonden op golflengte 123 M. op de tijdstippen 2 uur, 8 uur, 14 uur en 20 uur Amsterdamsche zomertijd (later wintertijd). Door de zorgen van de Nederlandsche visscherijcentrale zullen kaartjes worden verspreid, waarop de laatstbekende ligging der mijnenvelden staat aangegeven. Ree ders of eigenaars van visschersvaartuigen die voor kostelooze toezending van deze kaartjes in aanmerking wenschen te ko men. dienen een daartoe strekkende aan vrage in te zenden bij de Nederlandsche visscherijcentrale Juliana van Stolberg- plein 34 te 's-Gravenhage De marinestaf is van oordeel, dat, in dien de aangegeven mijnenvelden zorg vuldig gemeden worden, men, wat betreft het mijnengevaar veilig zal kunnen vls- schen Voorts wordt er de aandacht op geves tigd. dat, hoewel wat betreft de Neder landsche mijnen, de veiligheidsinrichtin gen, die de mijnen onschadelijk moeten maken, indien deze aan de oppervlakte drijven, zeer zeker verbeterd zijn, van in het buitenland in gebruik zijnde mijnen te weinig bekend is. dan dat dit ook van die soorten als vaststaande mag worden aangenomen. Uiteraard wordt met den meesten na druk aangeraden, drijvende mijnen te mij den en deze niet aan te raken. Indien een mijn in het vischnet mocht geraken, wordt aangeraden dit af te vieren en te kappen. Elke ondeskundige handeling aan een mijn levert levensgevaar op. BEMANNING WEIGERDE TE MONSTEREN Het vertrek van de Nieuw Amsterdam" van de HollandAmerika Lijn, dat aan vankelijk zou geschieden in den afgeloo pen nacht, is tot nader aankondiging uit gesteld, omdat de bemanning geweigerd heeft te monsteren. De monstering werd opengesteld op voorwaarden, besproken tusschen de werk nemers- en werkgeversbonden, doch waar omtrent nog geen definitieve overeenkomst was vastgesteld. Het personeel wenschte evenwel op deze voorwaarden niet in te gaan. Voor deze reis hadden 1200 passagiers geboekt. Het comité luchtverdediging Den Haag meldt ons: Een in het buitenland woon achtige Nederlandsche dame heeft aan dr. Colijn een bedrag van f. 50.000 doen toekomen voor defensiebelangen. Dr. Colijn is vrij dit bedrag te bestemmen op de wijze, wel ke hem het beste toeschijnt. In verband daarmede heeft dr. Colijn beschikt, dat voor deze som een batterij luchtafweer geschut voor Den Haag van het bekende kaliber van 2 c.M. voor locale verdediging zal worden aangeschaft, ten behoeve van de luchtverdediging van Den Haag (sector binnenstad De rijksvoorlichtingendienst voor den pluimveeteelt deelt, mede: De pluimveehouders ruimen onder nor male omstandigheden in dezen tijd van het jaar steeds een groot aantal kippen op en verkoopen deze als slachtdieren. De oudere hennen, die reeds een of meer legperioden achter den rug hebben, zijn thans in den rui of beginnen binnenkort te ruien Ge durende de ruiperiode. die verscheidene weken of soms wel enkele maanden duurt, leggen de hennen practisch gesproken geen eieren. Het voederverbruik gaat echter door, zij het in wat mindere mate dan bij volle productie. De dieren eten iederen dag per stuk voor ongeveer een cent aan voeder op. Men moet ze onderdak geven, verzorgen enz. Zulke mee-eters zal men in den regel maar het liefst zoo spoedig mogelijk van de hand doen. wanneer men tenminste niet van plan is, die dieren nog een legjaar aan te houden. Onder de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, nu wij niet weten, hoe het in de naaste toekomst met den aanvoer van voeder zal gaan, wil ik er nog eens in het bijzonder de aandacht op vestigen, dat het uit een oogpunt van voederbesparing van zeer veel belang is, dat alle dieren, die niet productief zijn, ten spoedigste van de be drijven worden verwijderd. Door daarmede nu te talmen, worden de moeilijkheden later grooter. Het is in het algemeen niet aan te raden, om kippen voor den leg langer dan twee jaren aan te houden. Alle hennen, die twee legperiode achter den rug hebben, komen dus feitelijk direct voor opruiming in aan merking. De hennen, die juist haar eerste legjaar hebben volbracht, selecteere men scherp en ruime alle dieren, die afwijkingen vertoonen op. Hetzelfde geldt voor de jonge hennen van broed 1939, waarvan het zich laat aanzien, dat het geen goede productie eieren zullen worden (achterlijke exem plaren. enz.) Er zij nog opgemerkt, dat het niet noodig is om bij hennen, waarvan geen broedeieren geraapt zullen worden, hanen te houden. De productie van koppels zonder haan is min stens even goed, terwijl de kwaliteiten der eieren dooreengenomen zelfs nog wat beter is. NEDERLAND EISCHT VISUM. Het departement van Buiten lar.dsche Zaken deelt mede dat zonder Nederlandsch visum, geen vreemdelingen, van welke nationaliteit ook, Nederland meer kunnen binnenkomen. Tel. IN VERBAND MET DE TIJDS OMSTANDIGHEDEN. Men meldt uit Amsterdam aan het „Va derland" Ter uitvoering van de Distnbutiewet- 1939 en in verband met andere maatrege len van de Regeering zijn de administra tieve werkzaamheden in omvang zeer be langrijk toegenomen, terwijl daarenboven ten gevolge van de mobilisatie (rond 100 ambtenaren en 650 werklieden zijn onder de wapenen geroepen) bij de diensttakken een incompleet aan personeel is ontstaan. In verband hiermede achten B. en W. een langer werktijd voor het gemeenteperso neel noodig. en zij hebben hierover in het georganiseerd overleg volledige overeen stemming bereikt. B. en W. willen voor hen, voor wie de gewone werktijd 41'/* uur per week be draagt (in hoofdzaak administratieve amb tenaren) den werktijd verlengen tot 48 uur per week. Van deze machtiging zullen zij echter voorshands slechts gebruik ma ken tot 1 Januari 1940. Op betaling van overwerk zal dan eerst aanspraak bestaan, nadat 8'/» uur per dag, Zaterdags 5Vi uur en 48 uur per week is gewerkt. B. en W. zijn van meening, dat in de moeilijke tijdsomstandigheden, waar in wij thans verkeeren. dit offer in rede lijkheid van de ambtenaren mag worden gevraagd. Voor de ambtenaren, die met de werklie den in geregeld verband werken (techni sche en controleerende ambtenaren) en voor nog enkele andere groepen van amb tenaren is de werktijd evenals voor de werklieden op 48 uur per week bepaald. Voor het personeel bij de brandweer heeft in verband met het bijzonder karak ter van dezen dienst altijd een afwijken de dienstregeling gegolden. Na het afkon digen van de mobilisatie was het noodzake lijk het dienstverband te verzwaren van 1 dag (24 uur) dienst, gevolgd door een vrijen dag van 24 uur, tot 2 dagen (48 uur) dienst aan één stuk, gevolgd door 1 vrijen dag van 24 uur. Met de dienstcommissie werd over de nieuwe dienstregeling overeenstem ming bereikt. Aangezien de paraatheid van de brand weer zeker in de tegenwoordige tijdsom standigheden een eerste eisoh is. zijn B en W inmiddels met het Departement van Defensie in overleg getreden omtrent de mogelijkheid aan de in militairen dienst opgeroepen brandweerlieden verlof te ver- leenen, opdat zij hun plaats in het brand weerkorps weer kunnen innemen. Zoolang echter het dienstverband van het brand weerpersoneel zoo belangrijk is verzwaard, is het redelijk aan dit personeel een gelde lijke vergoeding toe te kennen, welke B en W. nog nader zullen bepalen. HET VERVOER VAN KUIKENS. De Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee verzoekt ons mede te deelen: Volgens de bepalingen van de teeltregeling voor de pluimveehouderij moet het vervoer van kuikens gedekt zijn door een vervoer- document. Deze bepaling gold reeds in het broedseizoen van dit voorjaar. Het vervoerdocument was tevens het be wijs voor den afnemer, wiens naam en woonplaats in het vervoerdocument moesten worden genoemd, dat hij de in het document genoemde kuikens in voorraad mocht heb ben. De afnemers dienden de documenten dus zorgvuldig te bewaren, hetgeen op de stukken zelf bovendien ook nog was ver meld. De centrale adviseert thans aan iedereen, die dit voorjaar kuikens heeft betrokken, na te zien of hij het bovenbedoelde document nog in goede orde in zijn bezit heeft. Mocht dit niet het geval zijn of wanneer er andere bijzondere omstandigheden zijn, dan raadt de centrale den betrokken afnemers aan zich in verbinding te stellen met den op zichter van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee voor hun district en dezen de bijzonderheden mede te deelen. door N. GASCOGNE. Op een bankje zit de tachtigjarige boerin voor het boerderijtje peinzend te staren naar het lichtende hemelblauw De diepe, wat weemoedige stilte van den laten herfst dag hangt om haar. De stilte wordt nu en dan verbroken door het geroep van land arbeiders. die in de verte aan het werk zijn. Een enkelen keer knarst een wiel van den kinderwagen, dien zij met haar bruine ge rimpelde hand in beweging houdt. Het zachte spinnen van de poes, die naast haar op de bank zit, geeft een droomerige atmosfeer. Met dichtgeknepen oogen ligt de hond aan den anderen kant, zich te koesteren in de nog verwarmende stralen van de herfstzon. De oude oogen van het grootmoedertje staren over de heuvelachtige akkers heen. Ginds is haar zoon aan den arbeid. Regel matig ziet ze hem komen en gaan. achter de ploeg waarvoor twee zware, glanzende paarden zijn gespannen. De ploegschaar schijnt door den vetten grond te snijden als door de boter. Het omgespitte deel van de akkers glimt in het zonlicht. Stil lacht grootmoedertje voor zich heen. De grond, dien haar zoon bewerkt, is zijn eigendom. Hij heeft flink geboerd, is hard vooruitgegaan. En zoo lang zij kon, heeft zij hem geholpen, bijgestaan met raad en daad. Met daden kan ze nu niet meer hel pen. Ze is te oud, te moe. Haar leden zijn stram en stijf Maar zijn jonge vrouw staat hem nu krachtig ter zijde. In de verte ziet ze haar schoondochter met het personeel aan het rooien der laatste aard3ppel.- Zij moet nu achterblijven. Maar toch heeft ze nog een taak. Het wichtje in den kinderwagen, het dochtertje van haar zoon, is aan haar hoede toevertrouwd. Het is de jongste; de andere drie zijn naar school. En terwijl grootmoedertje daar zoo zit, als bewaakster van het kind en van de hoeve, peinst ze over alles en nog wat. Ze denkt aan den winter die dra komen zal. De winter kan zoo bitter zijn voor arme menschen. Dat weet ze bij ondervinding, uit vroegere dagen. Ze kan er nu nog van rillen als ze aan dien tijd terug denkt. Dan heeft ze het toch maar goed op haar ouden dag. De woonkamer is steeds lekker verwarmd. Ze heeft het eereplaatsje bij de kachel. Maar eiken winter ziet ze er tegen op naar bed te gaan 's avonds. Vooral de laatste jaren. Het verschil tusschen de warme huis kamer en de koude kille slaapkamer is ook zoo groot. Wel krijgt ze altijd een warme kruik mee, maar het bed voelt toch zoo klam. zoo ijzig aan. Ze ziet er werkelijk tegen op, dat die tijd weer in aantocht is. Misschien is het beter, dat Onze Lieve Heer haar maar voor dien tijd haalt. Ze is al zoo oud. Met den dag voelt ze zich moeier. en het beetje werk. dat ze zoo graag nog ver richten wil, valt haar steeds zwaarder. Met den ouden dag komen de gebreken Zoo gaat het ook met haar. Ze hoopt maar dat ze geen lang ziekbed zal krijgen. Dan is ze anderen maar tot last. En die hebben al werk genoeg. Ze heeft altijd zoo goed ze kon haar plichten gedaan. Wat had ze meer kunnen doen en waarom zou ze bang zijn voor den dood Zoo mijmert ze voort. Ze hoort het spinnen van de poes naast haar niet meer, noch het geeuwen van den hond of het geroep van de menschen die op het land werken. En ze ziet de blauwe lucht niet meer boven haar. en de weiden en velden. Ze denkt maar: allerlei gedachten kron kelen in haar moede hoofd. Het kindje heeft den slaap uit. Niet lang duurt het of het heeft zich geheel bloot gewoeld. Dat merkt grootmoedertje wel. Met moeite staat ze op om het meisje, haar lie veling, toe te dekken. Ze voelt zich erg duizelig en een oogen- blik moet ze sterk leunen op den kinder wagen. Die is toch wel van goede kwaliteit geweest, denkt ze. Zelf heeft ze het wa gentje gebruikt voor zeven kinderen en nu heeft haar jongste zoon, bij wien ze nu inwoont, het ook al gebruikt voor zijn kin deren. Dit is het vierde al. Het kindje is toegedekt en het oudje gaat weer zitten. Ze is totaal op. Een paar goud-gele blaren van een berk, die vlak bij de hoeve staat, ritselen zachtjes naar beneden. Grootmoedertje staart er droomerig naar. Ze voelt zich erg, erg moe, moe en slaperig. Ze vecht nog een weinig tegen den slaap, die haar dreigt te overmeesteren, maar niet lang Even ziet ze nog de blauwe lucht en de gelende blaren van de boomen voor haar de zonnestralen schitteren in haar oogen. Dan valt ze in slaap, In een diepen slaap. De kleine in het wagentje begint té schreien. Het tracht zich op te richten, maar het lukt niet en nog luider schreit het, want grootmoedertje schijnt zich niet meer om haar te bekommeren. De poes springt plotseling met een ruk van de bank. De hond is ook opgestaan en snuffelt met zijn natte neus tegen de knie van het oudje, als wilde hij haar aan haar plicht herinneren. Maar zijn pogingen hebben geen gevolg. En dan begint het dier te janken. Lang en droevig, de kop in de hoogte, de staart tus schen zijn pooten, huilt het dier. Tot ver In den omtrek is het te hooren. Maar grootmoedertje hoort het niet... Ze is in diepen slaap gezonken, in den slaap, waaruit geen aardsch geluid haar kan wekken (Nadruk verboden). (Auteursrechten voorbehouden). Hierbij moet dan worden opgegeven, ho». veel kuikens er ontvangen zijn, van welken leverancier en zoo mogelijk het nummer, waaronder deze leverancier bij de Neder landsche centrale voor eieren en pluimvee is ingeschreven, alsmede het nummer van het vervoerdocument. Het wil de centrale voorkomen, dat het onder de tegenwoordige buitengewone om standigheden van bijzondere beteekenis kan zijn, dat bedoelde documenten volkomen In orde zijn. Degenen die dit voorjaar kuikens hebben verkregen uit eigen broedvergunning, heb ben geen documenten. Deze categorie van personen, die dus zelf zijn ingeschreven als kuikenbroeder bij de centrale, behoeft zich niet tot den opzichter der centrale te wenden. TWEE NIEUWE SCHEPEN DER HOLLAND-AMERIKALIJN De Holland-Amerikalijn zendt ons de vol gende bijzonderheden omtrent haar twee nieuwe schepen Sommelsdijk en Sloterdljk, die bestemd zijn voor den dienst Java— New-York en waarvan de eerste Zaterdag aan de maatschappij ls overgedragen. De Sommelsdijk, die nog deze maand in de vaart gebracht zal worden, en het zus terschip Sloterdljk, dat thans in aanbouw is en dat omstreeks de jaarwisseling in dienst zal worden gesteld, zijn bestemd voor het vervoer van vracht en een beperkt aantal passagiers. De kiellegging van het m.s. Sommelsdijk vond plaats op 7 December 1938, de tewa terlating geschiedde den 25sten Mei 1939. De Sommelsdijk ls gebouwd door de Oden- se Staalskibsvaerft Wed, A. P. Möller te Odense (Denemarken) welke ook het m.s. Sloterdijk in aanbouw heeft in de hoogste klasse van Lloyd's Register of Shipping. Voor de Sommelsdijk geldt het volgende: Waterverplaatsing 18.260 ton. Draagver mogen 11 600 ton. Bruto register tonnage 9927 ton. Netto register tonnage 5517 ton. Beide schepen hebben een accommodatie voor 12 passagiers. De salons zoowel als de passagiershutten bevinden zich op het brug dek. De hutten, alle van een eigen badka mer voorzien, zijn aan bakboord en stuur boord van het brugdek gelegen. Als recreatieruimten staan den passagiers een eetzaal, een lounge en een rooksalon ter beschikking; op de Sloterdijk zijn de laatstgenoemde twee gecombineerd. Zoowel het sloependek als het achterste gedeelte van het brugdek zijn als wandel en sportdekken beschikbaar. BEMIDDELING TUSSCHEN GEMOBILI SEERDE KLEINE ZAKENLIEDEN EN WERKLOOZEN. Aangezien de mobilisatie de werkloos heid heeft doen stijgen, nam De Neder landsche Werkgemeenschap het initiatief tot het verieenen van bemiddeling tus schen gemobiliseerden. wier zaak verloren dreigt te gaan, en werkloozen, die in staat en genegen zijn hun functie tijdelijk waar te nemen. Ook al komen de autoriteiten eenigzins tegemoet door kostwinnersvergoeding toch zal het den meesten kleinen zakenlieden veel aangenamer zijn hun zaak. die zij vaak met groote moeite hebben opge bouwd, te behouden, zoodat zij na de mo bilisatie niet opnieuw behoeven te vechten om aan den kost te komen. Hierbij heeft men vooral het oog op klei nere z aken. zooals kruideniers, kappers, slagers, bakkers-, schoen- en kleermakers, melkslijters. groentenzaken, metselaars, smederij- en behangersbedrijven en drg. kleinere, door de mobilisatie zwaar getrof fen bedrijven. De eerste kantoren voor deze bemidde ling zijn reeds geopend, te Amsterdam Heerengracht 453 en Den Haag, Bezuiden- hout 78b. Teneinde deze dienst over het geheele land te organiseeren wordt ieder die tijd en gelegenheid heeft in de plaats zijner inwoning dergelijke bemiddelings diensten welwillend op zich te nemen, ver zocht zich schriftelijk om nadere inlichtin gen te wenden tot De Nederlandsche Werk gemeenschap, Bezuidenhout 78b. Den Haag Ter toelichting diene, dat deze een neu trale vereeniging is. zoodat ieders mede werking aan dit nationaal belang van harte welkom is. Vereeniging van alle nationale krachten kan in deze benarde tijden uitkomst brengen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Onderwijs. K. en W. zal op Don derdag 21 September e.k. niet plaats heb ben. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 20 SEPTEMBER. Leiden Rem. Geref. Gem.: Nam. 8's uur, ds. Mispelblom Beijer. Geref. Gem. <N. Rijn): Nam. 7Vi uur, ds. J. v. d. Berg van Krabbendtfke. Alphen-aan-den-Rün Gebouw Jonathan: Nam. IMt uur, ds. Scheers. Katwjjk-aan-Zee Geref. Gem. (Remise- straat): Nam. 8 uur, ds, Honkoop van Den Haag. Waddinxveen Gebouw Centrum: Nam. 7'.j uur, ds. De Rover van Vlaardingen. Zoelermcer Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Nam. 8 uur, ds. Keck van Staphorst. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Aalten (toez.), G. P. KHjn te West-Terschelling. Bedankt: Voor Coevorden (Evang.), W. Glas houwer, cand. en hulppred. te Zwaagwest- einde; voor Abcoude L. Buenk te Veessen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Spükenisse, C. v. d. Tas, cand. te Delft, CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Kockengen (Utr.). W. Verwoerd, cand. en hulppred. te Ommen Beroepen: Te Harderwijk. M. Baan te Bus- sum. 2—3 i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10