LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 18 Sepiember 1939 De flottieljeleider „Jacob van Heemskerck" aan zijn element toevertrouwd VISSCHERIJ-BERICHTEN /cumv /yj KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Haagsche juweelendiefstallen TJMNCENr1 Het schip moet 1 Juni 1940 gereed zijn LAND- EN TUINBOUW Groenten- en fruitgewassen Vier jaar geëischt tegen den jongsten verdachte HET NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ- BEDRIJF IN OORLOGSTIJD. F»n 7eor vlnHo towrrtorlrrtinrr moeten zijn voor het houden van de proef den zeer vione lewaienaung tochten Het ls ontworpen door en gebouwd onder toezicht van het bureau scheepsbouw. Zaterdagmiddag te vier uur is Hr. Ms. flottieljeleider op vlotte wijze te water ge laten van de helling der N V. Nederlandsche scheepsbouw maatschappij te Amsterdam, waar het schip voor rekening van het departement van defensie wordt gebouwd. De huidige tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat de plechtigheid een sober ka rakter «droeg, al was de belangstelling van de zijde der marine en landmacht groot. O.m. waren aanwezig luitenant-generaal Van Ermel Scherer, vice-admiraal Vos, ka pitein ter zee Rost van Tonningen, kapitein ter zee Doorman, kapitein-luitenant ter zee Hetterschij, kapitein ter zee Kruys en de burgemeester dr. de Vlugt, alsmede de vol ledige directie van de werf en ir. Maas, directeur van „Werkspoor". De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw P. G. Vos-Römer. echtgenoote van vice-admiraal A. Vos. Nadat het schip in snelle vaart in het water was gegleden en door de sleepbooten was opgevangen en naar den wal gesleept, verzamelden de genoodig- den zich in het directiegebouw, waar het woord werd gevoerd door den heer D. Goed koop Dzn., directeur van de N.V. Nederland sche scheepsbouw maatschappij en door vice-admiraal Vos. Zooals bekend is de „Jacob van Heems kerck" een zusterschip van de ..Tromp", die 24 Mei 1937 van stapel liep en thans onder weg naar Nederlandsch Indie is. Volledigheidshalve laten wij nog enkele bijzonderheden volgen. De kiel van de „Jacob van Heemskerck". die grooter en zwaarder bewapend en ge pantserd is dan een torpedojager, doch nog niet onder het kleine-kruisers-type gerang schikt mag worden, werd gelegd op 22 Oc tober 1938. Het schip zal 1 Juni 1940 gereed Heden een snurrevaadkotler naar zee. Mij. Nederland. MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE, thuisr.. 15 Sept v. Colombo. ASTREA, 15 Sept. van New-York naar West- Indic. Java-New York Hjn. KOTA RADJA. 15 Sept. van Java te Halifax. deel uitmakende van de afdeeling materieel der zeemacht van het departement van defensie. Het heeft een lengte van 132 meter, een breedte van 12.40 meter en een diepgang van 4.50 meter en is bestemd voor den dienst in Nederland, doch evenals de „Tromp", zoodanig ingericht, dat het zeer goed dienst kan doen in de tropen. De „Heemskerck". die geheel uitgerust een waterverplaatsing heeft van 4200 ton en als bemanning aan boord zal hebben 21 officie ren. 20 adelborsten, 36 onderofficieren en 232 korporaals en manschappen, wordt be wapend met zes 15 c.M. kanonnen, acht anti-luchtvaart mitrailleurs van 40 m.m. en vier mitrailleurs van 12.7 m.m. Verder wor den twee drievoudige torpedo-lancecrbuizen voor 53 c.M. torpedo's opgesteld en een wa tervliegtuig voor verkenningsdoeleinden aan boord geplaatst. Het schip is voorzien van een licht pant- serdek ter bescherming tegen granaat scherven en een gedeelte van de huid, als mede enkele langsschotten, zijn van pant sermateriaal vervaardigd. Terwille van de brandveiligheid is het schip vrijwel geheel uit onbrandbaar mate riaal vervaardigd en het gebruik van hout tot een minimum beperkt. Zoo is bij de constructie van hutwanden, meubels, enz. in ruime mate gebruik gemaakt van aluminium waarbij mede de factor gewichtsbesparing in aanmerking is gekomen. Immers is het scheepsgewicht van grooten invloed op de snelheid en juist de flottieljeleider moet een groote snelheid kunnen ontwikkelen om aan zijn doel, de verdrijving van snelle vijande lijke torpedobooten en torpedojagers, te kunnen beantwoorden. Mede ter besparing van gewicht is in ruime mate gebruik ge maakt van electrisch gelaste verbindingen. Overigens wijst de geheele vorm van het schip er op. dat bij het ontwerpen de snel heid een zeer belangrijke factor is geweest. Het door de twee turbine-installaties ont wikkelde vermogen van 56000 p.k. wordt overgebracht op twee schroeven, die aan het schip een snelheid van minstens 32'/e mijl per uur zullen moeten geven. Vier water pijpketels zullen den stoom, noodig voor dit vermogen, ontwikkelen. Van normalen handel geen sprake meer. Als we iets gaan schrijven over het Neder landsche visscherübedrijf in deze sombere da- K._ v._, C,AA_. onrujTPc is gen, dan bepalen wij ons tot de gewone vlssche- n m' n\?ï™b'rS,IH" S?Cw ry op de versche visch. het bedryl. waarvan TOS. 15 Sent nï 9 S 2a v IJmuiden IJmuiden het centrum is, welke Plaats thans. Valencia. VENUS, thuisr., 14 Sept v. Izmir hoewel ver van het krijgsrumoer gelegen, in zijn economisch leven zoo buitengewoon door de "°n. Holl. Lloyd SALLAND, thuisr., 15 Sept. gevolgen van deze oorlogsramp getroffen wordt. van Montevideo WESTLAND. thuisr., 13 En het is ook de stagnatie in dit bedrijf, welke Sept. van Bahia. ZAANLAND, thuisr., 12 het meest in den lande gevoeld wordt, doordat Sept. v. Las Palmas. plotseling de geheele handel lamgeslagen is en Holland Amerika Lijn. NIEUW AMSTER- visch thans een artikel is. dat van volksvoedsel DAM. 15 Sept. n.m. v. New York te R'dam een dure delicatesse is geworden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Bussum <als hulppred.» H. Roest cand. te Wageningen; te Eemnes-Blnnen en te Gouderak W. L. Tukker, cand. te Hoek van Hol land; te Loppersum J. Dikboom te Drachten. Ds. S. VAN DORP. DE STAND OP 31 AUGUSTUS. De droogte in de maand Juni heeft op de groentengewassen in 'den vollen grond een nadeeligen invloed gehad, hoewel de nadien gevallen regen verbetering heeft gebracht in den stand; het natte en broeierige weer deed deze verbetering weer eenigszins teniet. De aantasting door luis en insecten en het optreden van ziekten veroorzaakten veel schade. De verwachtingen omtrent de fruit teeltgewassen zijn over het algemeen goed. Na de periode van regenval kon een aanmerkelijke verbetering in den stand van het gewas worden gecon stateerd. De aantasting door luis is daardoor sterk verminderd. De aantasting door schurft, het voorkomen van „sprint", „loodglans" en .monolia" is zeer verschillend. Groententeeltgewassen. Andijvie. In Noord- en Zuidhoiland is de stand van het gewas vrij goed, in de overige deelen van het land goed. Augurken. Over het algemeen is de stand slecht tot vrij slecht. Het gewas heeft veel te lijden van luis en van de z.g. ver- welkingsziekte. Het gewas sterft dan ook vroegtijdig af. De kwaliteit is slecht. Bloemkool geeft over het algemeen een vrij slechten tot matigen oogst. Plaatselijk komt draaihartigheid voor en aantasting door de made van de z.g. koolvlieg. Pronkboonen vertoonen over het alge meen een goeden stand. Snijboonen. De stand van dit gewas loopt in de verschillende deelen van het land zeer uiteen. In Noordholland is de stand matig, in Zuidholland vrij goed en in de overige gebieden goed. In de Venen is de stand door luisaantasting en door het voorkomen van zg. steengrauw slecht. Stok- en stamprinsesseboonen. In Fries land, Gelderland, Utrecht en Noordhol land is de stand vrij slecht tot matig. In de overige gebieden goed. Spekboonen vertoonen een goeden stand Roode, witte en savoye kool staat er over het algemeen vrij goed voor. In Zeeland en Limburg is de stand matig. Plaatselijk wordt schade ondervonden door het voor komen van de z.g. draaihartigheid. Spruitkool. De stand is over het alge meen goed. Peen vertoont een goeden stand. Prei staat er goed voor. Plaatselijk wordt melding gemaakt van aantasting door de preivlieg. Schorseneren ontwikkelen zich goed. Sla. De stand van dit gewas is over het algemeen matig. In Friesland, Noordbra bant en Limburg vrij goed, in Gelderland zeer slecht. Tomaten. De stand van koude tomaten (dit zijn tomaten, geteeld in onverwarmde kassen en warenhuizen» is goed. Uit Zuidholland wordt melding gemaakt van aantasting van het gewas door Ver- ticillium, terwijl sommige variëteiten heb ben te lijden van z.g. waterziek. Uien staan er over het algemeen goed voor. Witlof. De vooruitzichten voor dit gewas zijn goed. Fruitteeltgcwassen. Appelen. De oogstvooruitzichten zijn over het algemeen goed. Wel zijn de ver wachtingen voor de voornaamste late va riëteiten, als Schoone van Boskoop (Goud- reinetten), sterappel, Brab, bellefleur iets minder dan voor de vroegere variëteiten. Met betrekking tot de Brab, bellefleur wordt nog de aandacht gevestigd op de schade ten gevolge van de strenge vorst. Peren. Hiervan wordt een vrij goede oogst verwacht, hoewel voor de verschil lende variëteiten de stand zeer uiteenloo pend is. Zoo is de oogst van Triumph de Vienne gering. In het algemeen is de stand iets minder dan van de appelen. De Beurre Alex Lucas en Doyenne de Cornice vértoo- nen een matigen stand; de overige varië teiten een goeden stand. Druiven. De stand van de druiven is goed. Aantasting door spint komt plaatse lijk voor. Perziken. De verwachtingen voor de per ziken zijn goed. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Tuinderbond heeft een vergadering gehouden in Amsterdam onder leiding van den heer W. J. van Kampen, te Voorburg. De moeilijke omstandigheden waarin de tuinbouw reeds verkeerde en die nog groo- tere vormen hebben aangenomen door den thans heerschenden oorlogstoestand wer den uitvoerig besproken. In verband met besprekingen, die mo menteel met de andere organisaties loo- pende zijn, zal getracht worden richtlijnen aan te geven waardoor aan den tuinbouw Zoodra Engeland daadwerkelijk aan den oorlog was gaan deelnemen, kwamen de weinige trawlers, die nog op zee waren, met bekwamen spoed naar de thuishaven terug. De meeste schippers hadden 19141918 meegemaakt en z|j herinnerden zich maar al te goed. dat die jaren van verschrikking ook voor den zeeman der neutrale landen rampspoedige jaren zijn geweest, waarin menig Nederlandsche visscherman een slachtoffer van zyn gevaarlijk beroep ls geworden. Van degenen, die deze jaren heb ben overleefd, zijn er niet velen, die niet een- of meermalen van dichtbij met het mijnengevaar hebben kennisgemaakt. Thans ligt dc geheele IJmuidensche trawlervloot in dc Visschershaven; voor de zooveelste maal in de korte geschiedenis van deze eens dc grootste visschershaven van het vasteland van Europa is het ge heele bedr|jf lamgelegd, zit de handel zoo goed als geheel zonder visch en loopen vis- schcrs en vischlossers, Ijswerkcrs, bankwer kers enz. met dc handen in den zak rond. Zoo was het ook na het uitbreken van den oorlog in 1914. Het visscherijbedryf heeft ook toen geruimen tijd stilgelegen, maar toen het ergste gevaar geweken was. gingen de trawlers spoedig weer naar zee; reeders. visschers en vischhandel hebben goud verdiend, in het „rijke" oorlogsjaar 1916 werden besommingen gemaakt van 30000 gulden en meer, maar vele menschenlevens gingen verloren. Zal zich dat ook nu weer herhalen? De kans daarop l|jkt voorloopig niet groot. Duitschland kocht toen visch tegen eiken prijs. Engeland kocht omdat Duitschland kocht, beide landen boden als het- ware tegen elkaar op en zoo vertegenwoordigde elk vischje, dat de Noordzee opleverde een greintje van den goud stroom, die zich over IJmuiden uitstortte. Duitschland zal nu niet meer visch tegen RotterdamZuid-Aracrika Lijn ALCHIBA, uitr., pass. 16 Sept. Dungeness. Rolt. Lloyd BALOERAN. thuisr., 15 Sept van Singapore INDRAPOERA. thuisr., 14 Sept. te Gibraltar DEMPO. uitr.. pass. 16 Sept. Finisterre. Ned.-Ind. Tankstoomboot M|j. PERNA, 16 Sept. te Rotterdam. Diverse Stoomvaartberichten TYSA, 15 Sept. v. Rosario te Antwerpen ROSSUM, R'dam n. Hampton Roads v.o., 15 Sept. uit den N. Waterweg RIJNSTROOM. 15 Sept van Plymouth te Amst. THOR. m.s., 15 Sept v. Londen te Vlissingen REZE. ms.. 15 Sept. van Londen tc Vlissingen HOENDIEP. ms. 15 Sept. te Vlissingen CAPELLA. m.s.. 15 Sept. v. Londen te Vlissingen VECHT STROOM 16 Sept. v. Hull te Amst. BRAN- DARIS, m.s., 16 Sept. v. Hernosand te Amst. SEMBILAN. uitr., 16 Sept, te Belawan. VLEDDERVEEN II. m.s., lag 16 Sept. in de haven van Vlissingen ARGUS. ms.. 16 Sept. van Vlissingen Dr. COLIJN, ms.. 16 Sept. van Vlissingen COETA, m.s.. 16 Sept. van Vlissingen INSULINDE, m.s.. 16 Sept. van Vlissingen HAVIK, m.s 16 Sept. van Swansea te Amsterdam ALBISOLA. 26 Aug. van Barl n. R'dam COMITAS. 20 Aug. van Spilt n. R'dam EVEROJA, 11 Sept van Riga n. Amsterdam MULAN, m.s., 16 Sept. van Londen te R'dam MIRA, m.s., Antwerpen naar zee, pass. 16 Sept. Vlissingen. jauw, koolvisch enz. f.12000 besomde). en die meer dan In IJmuiden beschouwt men het feit. dat deze Belgische trawler z|jn vangst in IJmuiden aan den man bracht niet alleen als een avon tuurtje. maar ook als een lokmiddeltje, als het zoete gefluit van den vogelaar en het zou niet te verwonderen z|jn als er een vinkje op het vinketouw vloog. Geld verzoent arbeid en ge vaar en een trawlervisscher is geen bloodaard, alhoewel de verhoudingen thans van dien aard zijn, dat hij niet meer zulke risico's zal nemen als in den vorigen oorlog. De visch. die de vorige week in IJmuiden eiken prijs koopen; het is zelfs de vraag, of j werd aangebracht, beperkte zich tot de vang- het land iets zal koopen. In elk geval is sten van een aantal botters en Texelaars, groote motorkotters, die met de kor langs de kust vis- schen en in hoofdzaak schol, schar en tong aanvoeren, waarvoor enorme prijzen werden be taald, zoodat deze scheepjes veel geld hebben verdiend. Vandaag vertrekt echter de IJm. M 23 naar zee. een motorkotter. die de snurrevaad-visscherij uitoefent en daarvoor naar de Doggersbank moet. evenals de Zweedsche kotter, die Zondag morgen van IJmuiden ter snurrevaadvisscherij vertrok. Een dergelijke kotter besomde verle den week niet minder dan f. 1800 voor een vangst van slechts weinige dagen. Genoemde IJmuidensche kotter betaalt f. 100.per week voor molestrisico. welk bedrag bij een eenigs zins behoorlijke vangst echter geen groote rol speelt. Dit is het eerste Nederlandsche vis- schersvaartuig, dat zich na het uitbreken van den oorlog tot de Doggersbank, c.a. 150 mijl van IJmuiden in zee waagt. Het zal wel niet de laatste zijn, tenminste wanneer alles goed gaat. En daarom kan binnenkort wel een wat er geen denken aan. dat er zulke besom roingen gemaakt zullen worden als bijv. in 1916. Zeker, ook nu zal er weer veel geld voor de visch betaald worden, omdat, hóe de zaken zich ook gaan ontwikkelen, er slechts een beperkte vlsscherij zal zijn. Zoo is een der beste vang- plaatsen der groote kustvisscherij. de Duitsche Bocht, voor de visscherij gesloten en het zal daarbij wel niet blijven. Maar daar staat tegen over. dat de exploitatie zooveel duurder zal worden, door de premies voor molestrisico enz. Niettemin moet men niet vreemd opzien, j als een dezer dagen het bericht komt, dat er een trawler naar zee is vertrokken. Er wordt aan gewerkt zou men kunnen zeggen en als eerste, die den stap zal gaan doen wordt genoemd de Viking Bank. een groote trawler van de Reeder ij Groen, welke ree- der|j als factor optrad voor den Belgischen stoomtrawler Duchessc de Brabant O 80, die Zaterdag aan den afslag was met een groote partij visch, versche haring, kabel- weder een fundament zal kunnen worden gegeven dat hem in staat stelt zijn arbeid tegen loonende prijzen te verrichten. Een zeer spoedige steunuitkeering werd hoogst urgent geacht. Wat de dezer dagen bekend gemaakte verlofregeling voor gemobiliseerden aan gaat, werd deze voor den tuinbouw minder effectief geoordeeld en werd dienaangaande een schrijven gericht aan den minister van defensie. ruimere aanvoer verwacht worden. Maar de aanvoer bl|jft toch wel zoo gering, dat er van een normalen handel geen sprake kan zijn. Het was een groote verrassing voor den han del. dat er eenige vrachtauto's met een flinke partij visch uit Denemarken kwamen. Die zijn dus door de Duitsche douane doorgelaten. Ook hebben eenige handelaren visch uit Ostende laten komen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 18 Sept. 1939. Tong f.2—1.10 per kg.; Groote schol f.25; Middel schol f.24; Zetschol f.23—22.50; Klein- schol f. 25.50—19; Schar f. 17.50—7 per 50 kg. Besomming: Deensche kotter F.N. 283 f. 1320 Kotters: Texel 19 f.195; IJm. 214 f.115. De vader op vrije voeten gesteld. De zaak betreffer.de do Haagsche juwee lendiefstallen is Zaterdag voor de Haag sche rechtbank verder behandeld. Verschil lende getuigen werden nog gehoord, waar na de officier van justitie, mr. P. R. Blok, aan het woord kwam. Deze bracht In zijn requisitoir allereerst de Haagsche politie hulde voor het speurwerk, dat zij In deze zaken heeft verricht. Spr. wilde niet be- oordeelen of de methoden, welke de politie daarbij gevolgd heeft, juist waren; daar is het hier niet de plaats voor. Tot de zaak komende, zeide mr. Blok, dat verdachte J. D. in zijn eerste verklaring aan de politie medegedeeld heeft, dat hij de bewuste juweelen op straat van een onbekenden Duitscher heeft gekocht om ze later aan een anderen onbekende te ver- koopen. Dat op zichzelf ls al voldoende om de heling bewezen te achten en hieraan doet niets af, dat hij op deze zitting de verkla ring heeft ingetrokken. De juweelen zijn voorts inderdaad van misdrijf afkomstig gebleken. Wat het goud betreft, dit is gesmolten, dus niet te her kennen Maar ook bij M. is goud gestolen, bij verdachte is goud tegelijk met de ju weelen gevonden. De conclusie is duidelijk. Wat het gestolen zilver betreft, hetwelke in den koffer naast het huis van verdachte is gevonden, zeide spr. dat ook hiervan de indentiteit vaststaat, zijnde n.l. afkom stig uit de inbraak bij den heer C. A. P. op 28 Februari van dit jaar. Spr. heeft zich beperkt tot de gevallen, in welke de heling duidelijk aantoonbaar is Een zeer gevoelige stral zal hier moeten worden opgelegd. Met teruggave van de op verdachte gevonden voorwerpen aan de rechthebbenden, eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van vier jaar. gelijk wij Zaterdag nog in het kort hebben gemeld. Mr. Van 't Hoff Stolk zeide in zijn plei dooi. dat verdachte J. D. in deze zaak niet de rol van heler heeft gespeeld, doch van iemand, die het goed voor de assuradeurs zou trachten terug te krijgen. De pol'tie wil in het openbaar geen me- dedeelingen doen over haar methode. Men kan deze houding begrijpen, maar dan moet de zaak in het belang van den ver dachte naar de instructie worden terugge wezen. In deze instructie moet worden on derzocht, hoe D. aan het goed is gekomen. Wanneer de rechtbank toch de instructie voor gesloten acht, meende spr. de gere- quireerde straf in dit geval veel te hoog is. Niet bewezen ls gewoonte-heling, niet be wezen is, dat D. in voortdurende relatie met de onderwereld stond. Hoogstens is bewezen, dat hij het slachtoffer is gewor den van een vermoedelijke provocatie van de politie. De uitspraak werd bepaald op 28 Sep tember. De zaak tegen den vader. Hierna werd de' zaak tegen den vader verder behandeld. Op verzoek van den verdachte werd zijn zoon nog eens als getuige gehoord. Deze verklaarde, dat zijn vader van het weg brengen van het zakje juweelen niets heeft afgeweten. In zijn requisitoir, zeide de officier van justitie, mr. P. R. Blok, dat hij de gewoon te-heling niet bewezen achtte. In het algemeen, was spr. evenwel van meening. dat vader en zoon wel degelijk van eikaars handelingen op de hoogte zijn geweest. Wat de twee ringen betreft, die aan den café-houder B. zijn verkocht, deze zijn door beiden en niet in het minst door den vader aangeboden en verkocht. Beide rin gen waren van misdrijf afkomstig. Spr. achtte het onaannemelijk, dat de oude D dit niet zou hebben geweten. En de officier kan ook niet gelooven. dat de vader on kundig is geweest van het goud smelten van zijn zoon in de achterkamer. Uit vele feiten blijkt de samenwerking tusschen vader en zoon, zoo b.v. het sa- nen diamanten verkoopen in Antwerpen. In verband met het feit, dat verdachte nog geen vijf jaar geleden voor eenzelfde mis drijf is veroordeeld, eischte de officier van justitie, rekening houdend met verdachtes leeftijd, een gevangenisstraf van twee jaar met teruggave van de gestolen voorwer pen aan de rechthebbenden. Mr. M. H. Huygens, voor verdachte M D. optredend, betoogde uitvoerig dat ver dachte van het doen en laten van zijn zoon niet op de hoogte was. Wat de kwestie van de ringen betreft, zeide pleiter, dat verdachte deze ringen van zijn zoon heeft gekregen. Maar aan den jongen D. is ner gens heling van deze ringen ten laste ge legd.. Bovendien achtte pleiter de wijze, waarop de vade: en zoon de ringen in het café hebben verkocht, allerminst die van twee helers. Pleiter kan voorts niet aan nemen. dat de zoon. die zijn vader altijd zooveel mogelijk heeft willen sauveeren, voor twee ringen van zoo betrekkelijk ge ringe waarde de vrijheid van zijn ouden vader in de waagschaal zou stellen. Plei ter achtte het verder allerminst vaststaan, dat de beide ringen van diefstal afkomstig zijn geweest. In dit licht bezien blijven er voor verdachte geen handelingen van heling, zelfs niet van schuldheling, over Pleiter drong daarom met klem op vrijspraak aan en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte, welke invrijheidstelling door de rechtbank na in raadkamer te zijn geweest, werd gelast. De uitspraak werd op 28 September be paald. Ds. S. v. Borp. predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage, zal om gezond heidsredenen eervol emeritaat aanvragen. Simon van Dorp werd 18 Dec. 1880 te Ha- zerswoude geboren. Hij bezocht het Gymna sium te Leiden en studeerde aan de univer siteit aldaar. In 1906 werd hij candidaat om 2 Sept. van dat jaar te Zegveld het predik ambt te aanvaarden. In 1910 vertrok hij naar Bodegraven om in 1917 te Rotterdam zijn intrede te doen. In 1921 volgde hij ds. W. Bieshaar die naar den Haag vertrokken was op als predikant te Utrecht en in 1925 werd hij in den Haag weer opvolger van ds. Bieshaar, die als zendingsdirector van den Geref. Zendingsbond was benoemd. Ds. v. Dorp bewoog zich in zijn verschil lende gemeenten op verschillend gebied. In Zegveld was hij bestuurslid van de Chr. school en in Rotterdam mede-oprichter en voorzitter eener Geref. Ulo-school. Ook was hij bestuurslid van het Marnixgymnasium en de Chr. H B S. aldaar. In Utrecht was hij leeraar geloofsleer aan de Chr. Kweek school ..Rehoboth". In den Haag arbeidde ds. van Dorp aanvankelijk in het Laak kwartier en de Spoorwijk Daar kwam on der zijn leiding een wijkverpleging tot stand. Thans is de Kloosterkerk-Benoor denhout zijn arbeidsveld. Aan de Hooi gracht stichtte hij een fraai wijkgebouw genaamd Elim, dat het middelpunt is ge worden van allerlei gemeentelijken arbeid. D.s v. Dorp riep enkele jeugdvereenigingen in het leven en is voorzitter van het wljk- bestuur. In Utrecht was hij secundus-lid van het classicaal bestuur. Sinds vele jaren maakte hij ook deel uit van het hoofdbestuur van den Geref. Zendingsbond terwijl hij ook zit ting had in het bestuur van de Unie „Een school met den Bijbel." Lange jaren redi geerde hij de scheurkalender van den Ge ref. Zendingsbond „Een hand vol koren" en was hij medewerker aan de preekenseries. Tot de Wet en tot de Getuigenis en Genade voor Genade. Ook enkele gelegenheidspree- ken zagen van zijn hand het licht. Ds. v. Dorp is in den kring der Haagsche Herv. predikanten de eenige die tot de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoort en in breede kringen een gezien figuur. VOOR DINSDAG 19. SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. AVRO-Uit- zending. 8.00 Eventueel berichten ANP. gram. muziek 9.00 Gram.platen 10.00 Morgenwij ding 10.15 Gram.platen 10.30 Voor de vrouw 10.35 AVRO-Amusementsorkest (opn.) 11.00 Causerie ..De Vrouw en het wereld beeld" 11.10 Wenken voor de huishouding 11.35 Omroeporkest en solisten <opn.> 12.30 Opening van de Staten-Generaal en troonrede door H.M. de Koningin (Ca. 12.45 eventueel berichten ANP) 2.00 Gram.platen 2.15 En semble Jetty Cantor 3.00 Declamatie 3.25 Ensemble Jetty Cantor 4.00 Pianovoordracht 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Omroeporkest en gram.platen 7.00 AVRO-Dansorkest 7.30 Orgelspel 7.45 Troonrede door HM. de Koningin (opn.) 8.00 Berichten ANP. eventueeel: „Vraag en Ant woord" 8.20 Causerie: De bewegelijke wereld 8.35 Gevarieerd programma 9.45 Causerie .De millioenennota 10.15 Gram.platen 11.00 Berichten ANP. Hierna: Orgelspel 11.30 12.00 Gram.platen. Hilversum II, 301,5 M. KRO-Uitzending 4 005.00 HIRO. 8.009.15 Gram.platen 10.00 Gram.platen 11.30 Godsdienstig half uurtje 12.00 Berichten 12.15 Gram muziek 12.30 Opening van de Staten-Generaal en troon rede door H.M. de Koningin. In de pauzes: Gram.platen 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gram. platen 3.10 Het KRO-Kamerorkest 4.00 Gram.muziek 4.05 Causerie: „Een theosoof over enkele huidige problemen" 4.20 Gram. platen 4.25 Causerie: De krant en haar lezers in dezen t|jd" 4.55 Causerie „De I.O.G.T. en haar internationaal karakter 5 10 KRO-Me- lodisten en solist 5.45 Felicitaties 6.05 KRO-Melodisten 6.35 Sporthalfuur 7.00 Berichten 7.15 Land- en tuinbouwcauserie 7.35 Gram.platen 8.00 Berichten ANP. mede- deelingen 8.15 Stedelijk orkest van Maas tricht 9.15 Causerie: „De goede oude Holland - sche wereld van de spoortrein" 9.30 Orgelcon cert 10.00 KRO-orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 KRO-Boys en solist 11.10 Ber- tus van Dinteren en zijn orkest 11.3012.00 Gram.platen. Droitwich. 1500 M. Geen opgave ontvangen. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen. 456 M. 6.20 Gram.platen 7.20 Concert 8.20 Gram.platen 9.20 Blaasmu ziek 10.2011.20 Gram.muziek 12.20 Het Omroeporkest 2 203.20 Populair concert 4.20 Het Omroepkleinorkest 6.20 Otto Do- brindt's orkest 8.20 Het Omroepkoor en or kest en solisten 10.20 Het Omroepkleinorkest Joe Bund's kwartet en bariton 12.202.20 Nachtconcert. Brus&l. 322 en 484 M. 322 M 12.20 Om roeporkest 12.50 Gram.platen 1.30 Omroep orkest 11.50—2.20; 5.20; 6.50 en 7.20 Gram. platen 8.20 Revue-programma 10.3011.20 Gram.platen. 484 M 12.20 Gram.platen 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Omroepdansorkest 6.35 Gram.platen 6.50 Viool en piano 7.35 Literair-muzikaal programma 8.20 ,.Le Déluge", opera 9.35 Omroepsymphonie-orkest en Omroepkoor 10.3011.20 Gram.platen. Deutsohlandsender. 1571 M 8.20 Keulen (11.05—11.20 Berichten) 12.20—3.30 Nacht concert (2.202.40 Pauze). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE RO.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 19 September, lc Programma: lederen dag van 824 UUV A.V.R.O.. V.A.R-A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O.. N.C.R.V. enz. 3e programma: 8.00 Keulen 10.50 Deutschl.s. of diversen 12.20 Brussel VI. 2.20 Keulen 2.50 R. Danmark of diversen 4.50 Keulen 5.20 Brussel VI. 7.07 Keulen 8.20 Brussel Fv. 9.20 Brussel VI. 11.20 Berichten Brussel VI. daarna Bodapest of diversen. 4e programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Enge land Berichten, daarna Brussel VI.) 9.20 Engeland 1.05 Parijs Radio 1.50 Brussel Fr. 2.20 Engeland 6.35 Brussel Fr. 7.20 Brus sel VI. 7 35 Brussel Fr. 7.50 Par|js Radio 8.20 Brussel VI. 9.05 Engeland 9.35 Brussel Fr. 10.20 Breslau (Berichten) 10.30 Brussel Fr. 10.55 R. Danmark of diversen. Wijzigingen voorbehouden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7