LAATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 18 September 1939 Vandaag Duifsch-Russische onderhandeling te Brest-Litowsk Russische troepen hebben Wilna bereikt Warschau heeft niet geantwoord op het Duitsche ultimatum Fransch legerbericht Duitschland en Sovjet-Rusland Duitsch legerbericht. Binnenland De kleine zeevaart en de oorlogsomstandigheden Luchtdoelartillerie te Amerstoort school op Nederlandsch vliegtuig Engelsche kruiser .Courageous" tot zinken gebracht Poolsche overwinning De Poolsche regeering MARKT BEURSOVERZICHT Volgens de Duitsche „Politiken" zul len de Duitsche en Russische militaire en politieke leiders elkander vandaag te Brest Litowsk ontmoeten. Zij zullen bespreken, op welke wijze zij Polen zul len verdeelen en waar de nieuwe Rus sisch-Duitsche grens zal worden vast gesteld. Naar gemeld wordt, hebben de sovjet troepen Wilna bereikt. De termijn, genoemd in het Duitsche ultimatum, waarin de overgave van Warschau werd geëischt, was vanoch tend om drie uur verstreken. De Poolsche hoofdstad heeft niet geantwoord, doch men weet nog niet of de Duitschers hun bedreiging, de stad plPt te schieten, hebben ten uit voer gelegd. Het Fransche legerbericht van heden- echtend vermeldt: Aan het geheele front was het vannacht kalm. Er was plaatselijke activiteit van de vooruitgeschoven posten. STREICHER UIT ZIJN FUNCTIES ONTHEVEN? Zou in inrichting voor zenuwlijders zijn opgenomen. Volgens de „Daily Express" zou Julius Streicher, de leider der anti-semietische campagne in Duitschland. zijn gearresteerd. Hij wordt bewaakt in het sanatorium van Hohenlychen bij Berlijn. Hij werd ontheven van zijn functies van gouwleider, zijn fortuin werd verbeurd ver klaard en volgens het blad mag hij zich ge lukkig prijzen, dat hij nog leeft. Na een ruzie met de rijksweer over een adjudant van Streicher, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan splonnage en derhalve zelf moord moest plegen, zou Streicher op order van Goering zijn gearresteerd. Hij had gevraagd zijn adjudant met mili taire eer te laten begraven. De generaal van de rijksweer had daar bezwaar tegen ge maakt. Hierover in woede ontstoken had Streicher den generaal beleedigd. De generaal insinueerde hierop, dat de levenswijze van den leider der Duitsche anti-semieten niet in overeenstemming was met zijn normale inkomsten. Streicher zou hierop hebben geantwoord: waarom zou ik niet, net als de anderen, iets apart leggen? Kijk maar eens wat Goering doet. De generaal bracht deze woorden over aan Goering, die een onderzoek gelastte, dat heeft uitgewezen, dat Streicher voor eigen gebruik belangrijke bedragen afhield van het door den staat van de Joden in beslag ge nomen geld. Het zou aan de inmenging van Hitier zijn toe te schrijven dat Streicher aan den dood ontsnapt is. (Dit bericht blijft natuurlijk geheel voor rekening van de „Daily Express". Red LD NOG ACHT-EN-TWINTIG AMERIKANEN VAN DE „ATHENIA" VERMIST. Het Amerikaansche departement van bui- tcnlandsche zaken heeft gisteravond bekend gemaakt, dat achtentwintig Amerikaansche passagiers van de „Athenia" nog steeds ver mist worden. OORDEEL VAN WARD PRICE. Ward Price verkondigt in de „Daily Mail" de meening. dat het binnenvallen van Sov jet-Rusland in Polen geenszins het voorspel beteekent van een actieve militaire samen werking tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland. Hij betoogt, dat er geen enkele reden is om te veronderstellen, dat de sa menwerking der sovjets verder zal gaan dan een bescherming der belangen van de beide landen in overeenstemming met het Rus- sisch-Duitsche pact. De Russische troepen hebben zich buiten bet land zelden doelmatig betoond. In de verdediging begunstigd door geweldige uit gestrektheid van het grondgebied hebben de Russische troepen in het verleden wel is waar zeer goed gevochten, doch de Duit schers hebben toch nog slechts een zwakken indruk van de militaire mogelijkheden van Rusland. Een weinig schitterende infanterie, doch cenige escadrilles vliegtuigen en ge motoriseerde formaties, die doeltreffend zijn fbch de industrieele organisaties van Rus land is niet in staat de door den oorlog ver oorzaakte leemten od te vullen. Na eenige weken van strijd zouden de wegen vol tanks ra kanonnen staan, welke de Russen niet 'ouden kunnen herstellen. Eovendien is het onmogelijk te begrijpen dat Duitsche en Russische troepen samen zouden vechten, "aar de roode propaganda te doeltreffend tou zijn voor de gewezen communisten, die in het Duitsche leger dienen. Het zou een te {mot gevaar loopen. Het is aldus besluit Price, een te abnor maal verbond om doeltreffend te zijn en het tan voor de beide onderteekenaars ramp- sPoedig blijken. Van Japansche zijde wordt nog gemeld: De wn.penstilstandsovcreenkomst heeft Wets te maken met den Europccschen toe- s'and Evenmin is zij gesloten door Duii- tohe bemiddeling, doch men hoopt, dat zij 'en goed effect zal hebben op de regeling 'an andere tusschen de beide landen" han- Knde kwesties. Officieel verluidt te Berlijn: Ter vermijding van ongemotieverde ge ruchten over de taken der Duitsche en sovjet-Russische troepen die in Polen op- j treden, verklaren de Duitsche rijksregee- I ring en de regeering der sovjet-unie, dat de handelingen dezei troepen geenerlei be doelingen nastreven, welke in strijd zouden zijn met de belangen van Duitschland of van de sovjet-unie of naar letter en geest in tegenspraak zouden zijn met de tus schen Duitschland en de sovjet-unie ge sloten niet-aanvalsverdragen. Integendeel, de taak dezer troepen be staat er in de orde en rust in Polen te herstellen, die door het verval van den Poolschen staat zijn verstoord en de bevolking van Polen te helpen op nieuw de voorwaarden te regelen voor zijn bestaan als staat. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De veldtocht in Polen loopt ten einde. Na de volledige omsingeling van Lem- berg en de inneming van Lublin staat een deel van het Duitsche leger in het Oosten in de algemeene linie Lemberg- Wlodzimierz-Brest-Bialystok en heeft daarmede het grootste deel van Polen bezet. Daarachter voltrekt zich nog op verschei dene plaatsen de vernietiging en gevangen neming van afzonderlijke uit elkander ge slagen resten van het vroegere Poolsche leger. De sterkste dezer omsingelde Pool sche strijdgroepen, misschien een vierde deel van het Poolsche leger, is ten Zuid westen van Wyszogrod tuschen Bzura en den Weichsel in zeer eng gebied samenge perst en gaat sinds gisteren zijn ontbinding tegemoet. Uit het omsingelde Warschau werd op 17 September door Poolsche zenders het ver zoek gericht tot het opperbevel der Duit sche weermacht een Poolschen parlemen tair te willen ontvangen. Het opperbevel der weermacht heeft zich ten deze bereid ver klaard. Tot 17 September te middernacht bevond zich geen parlementair bij onze troepen. Het luchtwapen heeft de ten Zuidwesten van Wyszogrod ingesloten Poolsche strijd krachten op werkzame wijze aangevallen. Poolsche vliegers zijn aan het geheele front niet meer verschenen. Het Duitsche lucht wapen heeft hiermede de hem in het Oos ten gestelde taak in wezen vervuld. Tal van eenheden van het luchtwapen en de lucht doelartillerie zijn geconcentreerd en staan gereed elders op te treden. BESPREKING TUSSCHEN JAPANNEEZEN EN RUSSEN. Na twee preliminaire ontmoetingen op Zaterdag en Zondag werd besloten de for- meele bespreking der parlementairen in zake het bepalen van de details van de wapenstilstandsovereenkomst van de Rus- sisch-Mansjoekwosche grens hedenmiddag om vier uur te doen aanvangen op een punt halverwege de Japansche en Russische linies. De Japansche delegatie zal onder leiding staan van géneraal-majoor Fujimoto. ENGELSCHE BESCHOUWING. Hoewel deelen van het Poolsche leger de Duitschers nog eenige dagen zouden kun nen ophouden, is de grootste belangstel ling van militaire waarnemers gericht op dc vraag hoe groot het leger zal zijn, dat Duitschland noodig acht in Polen, teneinde de Russische invasie het hoofd te bieden. Allen zijn het er over eens, dat het on- verhoedsche der Russische actie veroor zaakt is door de noodzakelijkheid te voor komen, dat Polen door de Duitschers ge heel onder den voet zou worden geloopen en om een scheidsmuur te vormen voor de Duitsche penetratie in de vruchtbare graangebieden van de Oekraïne, welke, daarover zijn alle Russen het eens, het einddoel van Hitler is. Het is opmerkelijk, dat Rusland tot het laatste oogenblik gewacht heeft Duitsch land er van in kennis te stellen, dat het Polen binnendrong en geen bijzonderheden heeft verstrekt. Er worden reeds groote aantallen strijd krachten van Polen naar het Westelijk front overgebracht. De Franschen zijn hier gemiddeld twintig kilometer vooruit ge gaan over een front van 55 K.M. de Fran sche kanonnen beheerschcn nu feitelijk het het van de Saar, waar de hoogovens thans koud en de mijnen zonder werkvolk zijn, waardoor Duitschland verstoken is van be DE BOUW VAN HET RAADHUIS TE LEIDSCHENDAM. Protest tegen de gunning. Naar wij vernemen hebben de plaatselijke aannemers te Leidschendam, in verband met de gunning van den bouw van het Raadhuis te Leidschendam aan een aan nemer buiten die gemeente, vergaderd in café de Roode Molen. Alle leden, zoowel van den R.K. Bond als van den Neutr. Bond waren aanwezig In deze vergadering be stond een zeer bittere stemming. Tot uiting kwam o.a., dat het onlogisch is, om zoowel aannemer als architect een belangengemeenschap te laten vormen, ter wijl juist de controleerende architect ge heel vrij moet staan tegenover den aanne mer: dat de aannemer Baten, te Waspik, in een bijzondere positie was geplaatst, door dat door de innige verhouding tot den architect, de mogelijkheid heeft bestaan vooraf te weten wat de bouwkosten moch ten zijn. en daarom slechts een fractie daaronder behoefde te blijven, zonder eenig gevaar te loopen van het niet gunnen. Ook kwam naar ovren, dat het in het geheel niet uitgesloten was. dat bij een vrije aan besteding zelfs nog belangrijk onder de ra ming zou zijn gebleven, zoodat nog niet vaststond, dat de huidige som van f. 75.950.- werkelijk in het belang van de gemeen schap is. Ingesteld wrerd een Comité van Aotde, be staande uit de heeren A. H. Haagen en Remmerswaal (R.K. Bond) en Van Wijk en de Vries (Neutr. Bond). Dit comité is reeds Zaterdagavond aan het werk gegaan. Het stelt zich ten doel van Ged. Staten gedaan te krijgen, dat het raadsbesluit zal worden vernietigd, en de gemeente gelast wordt over te gaan tot het houden van een openbare inschrijving on der de georganiseerde aannemers. Zoo noo dig zal ook beroep bij de Kroon worden in gesteld. KRANSLEGGING BIJ HET MONUMENT „VOOR HEN DIE VIELEN Vanmiddag had op het Havenplein te Den Helder aan den voet voor het monument „Voor hen die vielen" opnieuw een krans- legging plaats, thans namens de geheele marine, waarbij zich tal van corporaties hadden aangesloten. Ook de marine-attaché's van Amerika Engeland, Duitschland, Frankrijk en Japan woonden de plechtigheid bij. Schout bij nacht Jolles hield een toespraak en legde daarna een krans, terwijl vervolgens ook kransen werden gelegd namens diverse cor poraties. ER WORDT NIET GEMONSTERD. De centrale van personeel in de kleine vaart „Groningen", heeft gisteren een druk bezochte ledenvergadering gehouden te Delfzijl, in verband met de gevolgen, welke uit de oorlogsomstandigheden voor de zee lieden voortspruiten. Besloten werd, dat niet zou worden ge monsterd, alvorens de organisaties van offi cieren en scheepsgezellen aangesloten bij de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij de collectie ve arbeidsoverenkomst hebben afgesloten met de reederij-organisatie in dit bedrijf, welke overeenkomst reeds eerder aan de reederij in de kleine vaart werd aangebo den. In verband hiermede wordt de toepassing geëischt van de loon- en arbeidsvoorwaar den van bedoeld ontwerp-contract met een verbetering van enkele gages. Boven de gages, als genoemd in deze collectieve ar beidsovereenkomst. wordt een procentueele verhooging geëischt, terwijl een toeslag word! gevraagd op de bij de zeeongevallen wet bepaalde uitkeeringen in geval van een zeeramp. De regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag heeft de luchtdoelartillerie te Amersfoort waarschuwingsvuur geopend op een zich hoog in de lucht bewegend vliegtuig, dat van deze waarnemingspost uit den indruk maakte van vreemde na tionaliteit te zijn. Later is gebleken, dat het een Neder- landsch militair vliegtuig was. De vergissing zou geen bijzondere ver melding verdienen, ware het niet, dat het voorval tot ongegronde geruchten aanlei ding blijkt te hebben gegeven. DE WERKLOOZE VISSCHERS TE KATWIJK. (Bulten verancwoordehjkheia aei Redactie) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EENDEN „OPGERUIMD". Geachte Redactie, in Uw en andere dagbla den heb ik onderstaand bericht gelezen, wat mij dit deed schrijven. Gaarne zag ik opname In Uw blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. „50.000 eenden vernietigd". Dat korte bericht deed mij huiveren. Het gaat niet alleen om het leven, maar om de voedselwaarde. die vernietigd is door Neder - landsche burgers. Dat moet wel „beschamend" zijn voor ons Hollanders. Wij. die vernietiging van voedsel altijd zoo veroordeelen, kijken hier toe en laten het aan ons voorbijgaan als een kennisgeving. Schande, dat zoo iets hier gebeuren kan en mag. terwijl wij niet weten wat er boven ons hoofd hangt. De verontschuldiging, „van niet kwijt kunnen" gaat niet op. Wat zouden olize militairen of minderbedeel den er fijn van gesmuld hebben. Het zou een feestmaaltijd geworden zijn. Nu is het een afslachting geworden, waar nie mand Iets aan heeft, dan „ergernis". „Daders" denkt na. er is een betere bestem ming voor dit gevogelte. Nederlanders, waakt voor vernietiging! J. SCHINKEL. Leiden, September 1939. langrijke hoeveelheden ijzer en steenkool. De Britsche admiraliteit deelt mede: De Britsche kruiser „Courageous", welke na den oorlog werd verbouwd tot vliegkampschip, is tengevolge van I een aanval van een vijandelijke duik boot verloren gegaan. De overlevenden zijn opgepikt door torpedojagers en koopvaarders, die nu naar de haven tcrugkeeren. De duik boot werd direct krachtig aangevallen door torpedojagers en. naar men ge looft, tot zinken gebracht. De ..Courageous" werd in Augustus j.l. bij de reserve vloot geplaatst. Aan boord bevond zich een beperkt aantal vliegtui gen voor aanvullende diensten. Volgens het Poolsche telegraafagent- schap werd een belangrijke groep Duit sche gemechaniseerde strijdkrachten in de buurt van Grodckjagiellonsky, op 25 k.m. ten Westen van Lwow, volkomen vernietigd. Honderd pantserwagens en vijftig kanon nen zijn buitgemaakt. Er zijn eenige dui zenden krijgsgevangenen gemaakt, terwijl de rest der Duitsche strijdkrachten in wan orde in Westelijke richting is terugge trokken. Het agentschap voegt hieraan toe: Het feit. dat dit succes is verkregen ondanks de noodzakelijkheid terug te trekken met het oog op de numerieke en technische meerderheid der vijandelijke strijdkrachten, levert een welsprekende getuigenis voor het uitstekende moreel der Poolsche troepen. Het, Poolsche telegraafagentschap heeft aan Reuter gemeld, dat de Poolsche regee ring haar werkzaamheden te Kuty op Poolsch grondgebied blijft voortzetten. Zij heeft te Kuty haar voorloopig hoofdkwar tier gevestigd. Het Poolsche agentschap voegt hieraan toe. dat het Poolsche leger zijn strijd voort zet tegen den Duitsch en aanvaller, ondanks een numerieke meerderheid van zeventig divisies, ondanks een meerderheid der luchtstrijdkrachten van tien tegen een en ondanks de aanzienlijke meerderheid der gemotoriseerde troepen. Opgenomen in de gewone steunregeling. Naar wij vernemen zijn de visschers te Katwijk, die door den oorlog werk loos zijn geworden, in de gewone steun regeling opgenomen. De wachttijd hangt af van het verdiende loon. De schipper-eigenaars vallen hier bui ten. In den loop van de vorige week is al een brief van B. en W. aan den minister van Sociale Zaken gericht, om voor de schipper-eigenaars en hun bemanningen een regeling te treffen. De schipper-eigenaars zouden hedenmid dag een bespreking voeren in „Casa-Cara". AUTOBESTUURDER VERLEENDE GEEN VOORRANG. Motorrijder te Hilversum gedood. Gisteravond te ongeveer half tien is de militaire motorrijder Bouma. afkomstig uit Oudeschilt, doch te Den Helder gedéta- cheerd, toen hij op zijn motor vanuit den Duinweg te Huisduinen de Badhuisstraat wilde inrijden, in den flank aangereden door een met snelle vaart rijdende perso nenauto, bestuurd door een chauffeur van een garage uit Den Helder. Zooals later bleek heeft deze laatste het verkeer van rechts geen voorrang verleend. De motorrijder kwam eerst op de kap van de auto terecht en vervolgens op straat. De ongelukkige moet op slag ge dood zijn. RIJTOER VAN H.M. DE KONINGIN. street overgenomen en zoo was ook de New- Yorksche effectenbeurs Zaterdag gedrukt, hoe wel aldaar niet van een bepaald scherpe koers- reactie gesproken kon worden. Men legt aldaar een zeer voorzichtige houding aan den dag, hetgeen ertoe leidde, dat de omzet met ruim 1.000.000 aandeelen van bescheiden omvang was. Algemeen verkeert men ln Amerikaansche fi- nancieele kringen in afwachting van de bijeen komst van het Congres, waar de neutraliteits- wet in behandeling zal worden genomen. In middels acht men de vooruitzichten voor het bedrijfsleven niet slecht. De stijging van de staalproductie in het bijzonder trekt de aan dacht en de bedrijvigheid in deze industrie be liep in het Youngstowndistrict in de afgeloopen week 64% en in het. district van Pittsburg 67% der capaciteit. Voor de komende week wordt de bedrijvig heid resp. geschat op 78 en 73%. Terwijl aan de efectenbeurs te Amsterdam het tweede deel van de vorige week door een scherpe reactie op de aandeelenmarkt is geken merkt. waren ook de obligatiën gedrukt, doch waren hier de koersverliezen minder groot dan bijv. in de week daarvoor het geval was. Vooral de Nederlandsche staatsfondsen hebben een opmerkelijk weerstandsvermogen aan den dag gelegd. De 21£% N.W.S sloot Zaterdag op 62 7 3%, de gestaffelde leening 1938 op 84% en de 3% leening 1937 op 78%. De middagbeurs. De berichten omtrent het binnentrekken 'n Polen door Russische troepen hebben het ge voel van onbehaaglijkheid, dat zich Zaterdag reeds in scherpe mate deed gelden, en toen reeds aanleiding had gegeven tot een flinke koersdaling, aanmerkelijk verhoogd. De optimis tische verwachtingen, welke bij het uitbreken der vijandelijkheden ten aanzien van de voor uitzichten voor den effectenhandel werden ge koesterd. zijn geluwd. Een andere geest heeft op het oogenblik weer de overhand, welke ae fondsenbezitters ertoe brengt, zich van hun ma teriaal te ontdoen. Zoo ontstond ook heden weer een stroom van verkooporders, welke de koersen, die vanmorgen reeds op lager peil beland waren, snel verder benedenwaarts bracht, zoodat weer scherpe koersverliezen ge leden werden. Dalingen van meer dan 20 pCt. werden op de lokale markt genoteerd. Daar naast viel op te merken, dat ook de Ameri kaansche markt flauw gedisponeerd was, zoo dat de shares beheden de New-Yorksche pari teiten noteerden. Vooral Bethlehem Steel werd aangeboden, doch daarnaast ook de andere Staalwaarden. alsmede de Koper- en Spoorwegshares. In het verdere verloop evenwel kwam er eenige ver lichting en trad een klein herstel in. hetget n echter niet kon verhinderen, dat nog ver be neden de vorige slotkoersen genoteerd werd Koninklijke Olie liep tot ver beneden 300 te rug. Het hoofdfonds opende op 288. een verlies dus van c.a. 23 pct„ waarop een herstel volgde tot c.a. 295% .zoodat per saldo toch nog een vijftiental punten lager genoteerd werd. Ook Shell en Tidewater waren zwak gedisponeerd. Rubberaandeelen waren algemeen aangebo den, doch de verliezen liepen sterk uiteen. Am sterdam Rubber kwam beneden 200% op 1971*, om zich te herstellen tot 202%. Tabaksfondsen konden zich evenmin hand haven. uitgezonderd aandeelen Oude Deli, die niet veel lager waren. Van Industrieelen verloren Philips 10%. Van de laagste noteering op 122 volgde een herstel tot 129, zodat hier het verlies per saldo van geen beteekenis was. Unilever was een viertal punten lager, doch ook dit fonds hei-stelde eenigszins. A.K.U. was luier evenals Fokker. Suikerfondsen liepen scherp achteruit. H.V.A. kwam op 385% en de specifieke soorten leden, evenals de Cultuurbanken verliezen van 10 tot 15%. Ook in deze af deeling was later eenig her stel merkbaar. Voor Scheepvaartfondsen is de situatie even eens volkomen omgeslagen. Ook hier koersda lingen van beteekenis van pl.m. 15%;. voor Ko ninklijke Boot zelfs nog meer. Het herstel, dat later volgde, was voor sommige soorten vrij aan zienlijk. z De beleggingsmarkt was ongeanimeerd en zwak. De Nederlandsche staatsfondsen moesten meerendeels eenige fracties prijs geven. Morgenmiddag na de opening van de Staten-Generaal. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin morgenmiddag een rijtoer maken door de Residentie. H M. vertrekt om vier uur van het paleis Noordeinde. De rit gaat dan langs de volgende route: Heulstraat, Kneuterdijk, Buitenhof, Gra venstraat, Groenmarkt «rechtuit langs de voorzijde van het Stadhuis), Riviervisch- markt. Westeinde. Loosduinsche brug door de doorrit ter hoogte van de Zusterstraat. Zusterstraat, Monsterschestraat, Delftsche- laan, Paul Krugerlaan, Regentesselaan, Tinquota op 100% vastgesteld. Het Internationale Tincomité te Londen heeft de quota voor het derde kwartaal van 1939 vast gesteld op 100% van de standaard tonnages. De positie met betrekking tot de quota voor het vierde kwartaal blijft ongewijzigd. WISSELKOERSEN. Londen 7.02; Berlijn 75.50; Parijs 4.01; Brussel 32.20: Zwitserland 42.67Vt; Kopen hagen 36.55: Stockholm 44.95; Oslo 4*2.60; New-York 1.88 5 '16: Lire Bankpapier 7.75 Prolongatie 3 3/4; Part. disc. 2 3/43; daggeld 2. Registermarken 19; HandeLssperrmarken 3 1/4: Reismarken 44'Bankpapier 19. AMSTERDAM, 18 Sept. 1939. Veemarkt. Aan gevoerd: 495 vette koeien, prijzen: le kwal. 74 80. 2e kwal. 66—72. 3e kwal. 56—64: 18 stieren 60—68 per kg. slachtgew.; 69 melk- en kalf- koeien 180—260 p. stuk; 58 vette kalveren 2e kwal. 4656. 3e kwal. 3244 per kg. lev. gew %r%"terC ïilvere° 8-12: 124 schapen en Suerkade. Groot Hertogtnnelaan, Carnegie- ïf' laan, Scheveningscheweg, Zeestraat en IC9 per kg slachtgew varkens 68— vervolgens langs het Noordeinde terug naar het Paleis. VERBOD TOT UITVOER VAN PEKEL EN STEURHARING. De minister van economische zaken maakt bekend, dat aan de lijst der crisisproduc ten, welker uitvoer blijkens de Staatscou rant avn 7 September 1939 bij koninklijk besluit ls verboden, thans is toegevoegd pekel- en steurharir.g. DE KONINGIN BRENGT EEN BEZOEK AAN DE MARINE TE DEN HELDER. Naar wij vernemen is H.M. de Koningin voornemens Woensdag a.s. een bezoek te brengen aan Den Helder Dit. bezoek heeft uitsluitend een inspectie van instellingen en vaartuigen der marine tot doel. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 4 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 18 September. De politieke bezorgdheid, waaronder de Am- sterdamsche effectenbeurs J.l. Zaterdag gebukt ging, en welke de voornaamste oorzaak was van den verderen stroom van verkooporders, heeft, zich in het weekeinde ten volle verwezenlijkt. Dc vrees namelijk, dat Rusland zich daad werkelijk met dc Poolsche kwestie zou bezig J HHSPHPNIP houden, is bewaarheid geworden. De bepaald -t5- 40- 35: lammeren resp. 50. 45. 40 Prijzen per flauwe stemming, welke Zaterdagmorgen dan stuk: Schapen 1ste kwal. f.22. 2de kwal. f. 19, ook aan het Damrak heerschte, is in Wall-I 3de kwal. f.16; Km meren resp. f.16, f.13, f.9. BOSKOOP, 16 Sept. 1939. Coöp. Vereen. ..De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos van 20 stuks: Pechtold 24—34 ct„ Hadlev 32—52, Briar- clif 36—42. Butterfly 18—31. Vierlanden 25—31. Rosalandia 19—22. Florex 16—25, Duisburg 33— 40. Dorus Rijkers 42. Edith Helen 29—36. Aug. Noack 17—25, Else Poulsen 16—29. Gloria Mundi 32—54. Ellen Poulsen 10—15, Rosa Mundi 3846. Mevr. v. Straaten van Nes 12—18. Ingar Ohlson 34. Queen Mary 2530. Diversen per bos van 10 st.: Chrysanthen grootbloemig 70 tc.. idem tros 7—9. Sneeuwbessen 17. Acerblad 26. Zinnia's 46. Physalis Franchetti 5—7. Clema tis Durandi 21—25. Clematis Prins Hendrik 80. LEIDSCHENDAM. 16 Sept. Kropsla le srt. f. 0.60—1.50. 2e srt. f. 0.50; Peen f. 1.50—3.50; Tomaten, midd. f.22.50. groote ronde f.2 2.80. 2e srt. f. 2—2.20. 3e srt. f.2. bonken f.2: Andijvie per 100 f. 0.50—1.500; Spinazie per 4 kg. f. 0.06—0.30; Postelein f. 3.50—5 50; Snij- boonen f.7—18: Spercieboonen f.619; Meloe nen f.514. RIJNSBURG. 15 Sept. Groentenveiling. Aard appelen f. 0.40—0.60; Waschpeen f. 0.30—0 50; Kroten f. 0.50—0.70: Uien f.0 50—0.65; Bloem kool I f.814. idem II f.4—6; Kroten f.0.50 0.60; Bospeen f.3—5; Groene kool f. 4— i.8ö; Roode kool f. 3.50—4; Gele kool f. 3.504. RÏJNSBURG. 15 Sept. Bloemenveiling. Gla diolen Picardië 0.40—1.20; Polijst 0.60—1.00; War 0.30—0.80; Groote dahlia's 0.50—0.60; Witte asters 0.15—0.30; Hclianthen 0.15—0.30; Zinnia's 0.30—0.40; Witte lelies 2.10—2.90; Chrvsanthen September wit 0.11—0.13; bruin 0.06—0.10. ROTTERDAM, 18 Sept. Aangevoerd totaal :247 stuks, waarvan 791 runderen. 207 vette kalveren. 18 nuchtere kalveren 636 schap-n en lammeren. 595 varkens. Prezen per K G vette koeien lste kwal, 78. 2de kwal. 62 3de kwal. 40—52 ct.; vette ossen resp. 68. 62. 42-52; vette kalveren resp. 90. 75. 50—60 ct.; varkens levend gewicht» resp. 59. 58. 57; schapen resp.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3