De strijd in het Westen IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Maandag IB September 1939 Persstemmen meeningen Overzicht Japan en de Sovjets De Amerikaansche neutraliteitswet RECHTZAKEN SPORT SLcutk bltfMJi! Redt Uw slanke lijn met ning is gered door het Noorsche stoomschip ..Iadbakke". De ..Cheyenne" heeft een in houd van 8825 ton en is het eigendom van een Engelsch-Amerikaansche petroleum- maatschappij Een lid der bemanning van de ..Cheyenne" heeft verklaard, dat toen de duikboot het schip beschoot, een Britsche torpedojager naderde. De onderzeeër dook toen snel on der. maar de torpedojager liet dieptebom men vallen en bracht de ..Cheyenne" later tot. zinken, daar het wrak een gevaar op leverde voor de scheepvaart. Zaterdag vermeldden wij in een deel on zer oplaag nog een bericht van het Ita- liaansche persbureau Stefani, volgens welke een Fransche mijnenlegger gezonken zou zijn. Het bericht wordt thans door Havas be vestigd. In wélingelichte kringen, aldus Havas, gee'ft men een verbetering op het in het buitenland gepubliceerde bericht, omtrent een ramp met een Fransche marine-eenheid. Er heeft zich een ontploffing, gevolgd door brand, voorgedaan aan boord van een mijnenlegger. Er zouden ongeveer honderd dooden zijn. tStefani sprak van 400 doodenl. De treiler O 262 (Ostende) heeft de be manning gered van het s.s. „Truro" van de lijn Hull-Bergen. dat getorpedeerd is. Londen heeft per radio medegedeeld, dal een beschadigde Fransche duikboot in een Zweedsche haven is binnengeloopen. Schip en bemanning zijn geïnterneerd. Volgens een Duitsche lezing zouden in totaal 30 Engelsche schepen met een ton nage van 190.000 ton, tot zinken zijn ge bracht. Een Duitsche duikboot heeft gemeld, dat zij op 14 dezer tijdens het overeenkomstig het prijsreoht verrichte onderzoek van het Engelsche s.s. „Fanadhead" twee vliegtui gen van het Britsche vliegtuigmoederschip ..Ark Royal", die een aanval ondernamen, tot dalen heeft gedwongen. De twee offi cieren van de neergesohoten vliegtuigen, die in leven gebleven waren, zijn gered. Volgens een mededeeling uit niet-offi- cieele. doch betrouwbare bron worden de besprekingen tusschen Molotof en den Ja- panschen ambassadeur Togo thans voort gezet. Verklaard wordt, dat de onderhan delingen thans betrekking hebben op de mogelijke sluiting van een niet-aanvals- pact. Hieraan wordt toegevoegd, dat Duitschland voor een groot deel verant woordelijk is voor de pogingen van Rus land en Japan tot overeenstemming te komen. De Duitsche diplomatie was na de slui ting van het Duitsch-Russisch pact in deze richting op koortsachtige wijze bezig. Men gelooft, dat de Russische hulp aan China de belangrijkste hinderpaal is op den weg naar een Russisch-Japansche overeenstemming, daar de Russen niet be reid zijn de Chineezen in den steek te laten. De Japansche generaal Teraoetsji, die gedurende de afgeloopen week, te zamen met de onder admiraal Csoem staande militaire delegatie in boven-Italië een reeks bewapeningsbedrijven heeft bezich tigd, komt vandaag, op uitnoodiging van den Rijksminister van buitenlandsche za ken Von Ribbentrop. naar Berlijn voor een bezoek van verscheidene dagen. Generaal Teraoetsji, die reeds een uit- nocdiging voor den partijdag had ontvan gen, zal te Berlijn een onderhoud hébben met minister Von Ribbentrop. De Japansche bladen geven nog geen uiting aan vertrouwen, dat de wapenstil stand aan de grens van Mandsjoekwo nood zakelijk tot een verbetering der Russisch- Japansche betrekkingen zal leiden. De Kokumin Shimbun" vreest, dat Rusland zijn pogingen zal concentreeren op een bolsjewiseering van het onder controle van Tsjang Kai Sjek staande gebied, hetgeen zou beteekenen. dat een Russisch-Japansch conflict in China dagelijks ernstiger zou worden. Ook de meeste andere bladen in Japan blijven wantrouwend. In het Westen heeft de afgeloopen dagen de strijd hetzelfde beeld gedragen van voorheen. De Fransche communiqué's ge ven feitelijk weinig houvast, spreken alleen van artillerie-strijd, het nemen van eenige stellingen en het afslaan van eenige te genaanvallen. Daladier heeft een bezoek aan de Magi- notlinie gebracht, en aan het strijdtooneel aan de Saar. Gemeld wordt, dat de algemeene mobi lisatie in het geheele Fransche rijk thans voltooid is. Het ministerie van koloniën heeft een communiqué uitgegeven, waarin het vol gende gezegd wordt: „Zonder cijfers te geven, kan men zeggen, dat het aantal onder de wapenen geroepen mannen in al onze bezittingen nu reeds aanzienlijk hoo- ger is dan de effectieven, welke wij gere- cruteerd hebben gedurende den geheelen oorlog van 1914 tot 1918". Van Fransche zijde wordt nog volgend communiqué gegeven: De steeds krachtiger druk van de Fran sche troepen op alle punten van de West- wal verplicht de verdedigers van de Duit sche vooruitgeschoven loopgraven steeds meer moeite te doen om hun stellingen te bewaren. De vijand is verplicht geweest zijn reserve in het vuur te brengen om de verdedigingswerken, waarmede thans de Fransche soldaten in contact zijn geko men, te behouden. Het schijnt, dat de Duitsche legerleiding het terrein tusschen de Fransche grens en de verdedigingswerken van de Westwal met IN ENGELAND. De „Times" zegt o.a.: Duitschland zou den moord plegen en Rusland zou deelen in de nalatenschap Eenige der donkerste hoofdstukken in de Europeesche geschiede nis maken melding van vroegere proefne mingen van dit soort misdaad door dezelfde deelgenooten. Doch zooals de Polen zeer wel weten, zal het lot van hun land niet in Polen, doch elders worden beslist. Zij zijn bereid geweest het leven voor hun land te verliezen en zullen zeer zeker geholpen worden om het te redden. Een kort naden ken over den toestand zal zoowel de ver- wrardheden als de onoprechtheden onthul len van het spel. dat thans door Rusland wordt gespeeld. De openbare meening in Groot-Brittannië is door deze cynische oefeningen in de lagere diplomatie in opstand gekomen, doch niet ontzet. De diplomatieke correspondent van dit blad zegt. dat het nog te vroeg is om te spreken over mogelijke reacties van de regeering op een ontwikkeling, welke niet onverwacht was en inderdaad voortvloeide uit het Russisch-Duitsche pact De corres pondent voegt hieraan toe. dat in eenige welingelichte kringen wordt uiteengezet, dat dezelfde situatie had kunnen ontstaan, indien de Russen zich verbonden hadden met Groot-Brittannië en Frankrijk De nota van Molotof bevestigt dit standpunt veeleer. Zij legt den nadruk op de noodzakelijkheid, de Wit-Russen en Oekrainers te beschermen en de weerzin van den staf van het roode leger bij de ontijdig geëindigde onderhan delingen te Moskou om eenigerlei verbroe dering met de Poolsche strijdkrachten in overweging te nemen, was veel beteeke- nend. De correspondent verklaart, dat de Russische actie de meest volledige, om niet te zeggen passieve neutraliteit moet opleg gen aan Hongarije en Roemenië. De corres pondent ziet geen enkele reden om te ver wachten, dat Turkije de politiek van samen werking met de Westelijke mogendheden bij de verdediging van de Zuidelijke Bal- kanstaten en de Levant tegen een agressie zal verlaten. De „News Chronicle" is evenals de „Daily Telegraph" van meening, dat de interventie der sovjets verhaast is door den spoed van den Duitschen opmarsch en de mogelijke vrees van Moskou, dat de dTijfveer van Hit ler's streven hem verder zou kunnen bren gen dan Stalin zou passen. Niettemin, aldus de „News Chronicle", is de Russische actie een flagrante daad van agressie en het voorwendsel van Molotof. dat zij noodzake lijk was ter bescherming van het Poolsche volk. legt slechts den nadruk op het cynisme van het Kremlin, dat thans met de nazi's deelneemt aan methoden van geweldple ging, welke het. naar het steeds heeft ver kondigd. wenschte tegen te gaan. Men ver wacht niet, dat de Russische actie daar zal eindigen. Een „beschermende" bezetting van Letland en mogelijk eenige andere Bal- tische staten, zou een natuurlijke gevolg trekking zijn als voorzorg tegen de moge lijke botsing met Duitschland op een later oogenblik. Senator Vandenbergh, de republikeinsche candidaat bij de presidentsverkiezingen in 1940 heeft een radiorede gehouden, waarin hij zich verzet tegen het opheffen van het embargo op wapenen voor oorlogvoerende landen. Voor het eerst sedert het uitbre ken van den oorlog in Europa heeft hij den politieken wapenstilstand verbroken en de regeering-Roosevelt aangevallen. Hij ver klaarde het niet verstandig te achten de neutraltieitswet te wijzigen, welke sym pathie men ook heeft en hij motiveerde dit met het volgende: „Ik geloof, dat het een levensbelang is, dat wij neutraal blij ven. tenzij onze souvereiniteit onmiddel lijk wordt aangevallen: op de eerste plaats om zelf den vrede te bewaren en op de tweede plaats opdat een krachtige stem in de chaotische wereld zal blijven bestaan die redelijk zal kunnen spreken tot de oor logvoerende uit naam van de menschelijk- heid en ten gunste van den vrede, zoodra dit mogelijk zal zijn. kracht wil verdedigen. Terwijl aan beide zijden san het ficnl lus'chen Pijn en Mi o- 7oi d»r een lengte var 159 K..M. de artil lerie zeer actief is. bowako de kleine posten van de voorhoede van beide legers elkaar. Zij on» t ihoudcn don geh'.elen dag 'net contact, dn dat egt ~tc operatic is uitgevoerd. Men moet. naar men in wel ingelichte kringen verklaart, alle sensati- oneele berichten over de militaire opera ties met.de grootste reserve beschouwen. Op den rechteroever van de Moezel zijn de laatste zes dagen gevechten geleverd in de gebieden van Sierck en Perl. Niettegenstaande de groote versterking, welke de Duitsche troepen hebben ont vangen. hebben zij strooken terrein, welke onhoudbaar waren geworden door den druk van de Fransche troepen, moeten prijsgeven. Zij hebben enkele dorpen moe ten verlaten, en deze zijn volkomen ver nield, teneinde te voorkomen, dat de Fran sche troepen een schuilplaats zouden vin den in de huizen en vooral in de kelders, die in dit gebied dikwijls zeer oud en hecht gebouwd zijn. Berichten over ontruiming van Aken en Vaals door de burgerbevolking houden aan doch zijn nog niet officieel bevestigd. Voorts meldt Parijs nog: Door luchtfoto's, gemaakt voor en na het bombardeeren van de Siegfriedlinie, is aangetoond dat het bombardement een zeer bevredigend resultaat heeft gehad. De foto's bevestigen de berichten, volgens welke vele versterkingen inderhaast waren aangelegd met materiaal van inferieure kwaliteit. De „Daily Telegraph" zegt: Rusland heeft besloten, dat niet geheel Polen onder Duit sche overheersching zal komen en het is beTeid een botsing met zijn nieuwe vrienden te riskeeren om de Russische belangen te beschermen. Want overal, waar twee groote legers elkaar in dergelijke omstandigheden ontmoeten, moet er een min of meer groot gevaar voor incidenten, die tot een oorlog kunnen leiden, zijn. Het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag is niet meer waard dan Hitler's overeenkomsten met Oostenrijk. Tsjecho-Slowakije en Polen. En Stalin kan niet toezien, dat de Duitsche stoomwals over het neergeslagen Polen rolt. zonder de onaangename vrees te hebben, dat de be stuurder kan vergeten te stoppen. Stalin kan er niet over in twijfel verkeeren, dat Hitier zijn oog het begeerigst richt op de graanschuur der Oekraine. Wat de toekomst ook mag inhouden, twee dingen staan vast, in de eerste plaats, dat de aanwezigheid van een 'machtig Russisch leger aan zijn Oostgrens een groot deel van Hitler's strijd krachten zal vasthouden op een oogenblik. dat zij in het Westen noodig zijn, en in de tweede plaats, dat Polen, dat door bruut geweld is neergeslagen, zal herrijzen. De „Manchester Guardian" vraagt of de politiek van Stalin is oorlog te voorkomen, doch zich vet te mesten aan de slachtoffers van een oorlog. Indien dat zoo is. zou Rus land vet worden en bloeien, terwijl de na ties rondom haar vernietigd worden door een ruïneuzen strijd. De „Daily Mail" merkt op. dat de daad van verraad van Stalin een ernstige slag voor de geallieerden beteekent, doch dat Groot-Brittannië harde slagen kan incas- seeren, omdat het er aan gewend ós Iedere groote oorlog, welken wij ooit hebben ge voerd. begon slecht voor ons doch eindigde steeds veel slechter voor onze vijanden. De „Daily Herald" zegt, dat het Russische communisme zich met het Duitsche natio- naal-socialisme vereenigt in een wedloop tot verkrijging van een prooi. Rusland is niet alleen in strijd met alle idealen, welke zijn leiders herhaaldelijk hebben verkon digd. opgetreden, doch het heeft plechtig aangegane verdragen direct geschonden. De Russische interventie doet den ernst van onzen strijd geweldig toenemen. IN FRANKRIJK. In Fransche diplomatieke kringen be schouwt men het als zeker, dat de bezetting van een gedeelte van Polen door Rusland door Duitschland was voorzien reeds van het oogenblik af, dat von Ribbentrop zich naar Moskou begaf. De Duitsche propaganda verspreidt sinds eenige dagen in België een prentbriefkaart, waarop de kaart van Polen voorkomt. Hierop zijn de streken, welke naar Lithaten zullen terugkeeren. blauw gekleurd en geel en donkergeel die, welke door Wit Russen en Oekrainers worden bewoond. De stad Przemysl ligt in het gebied, dat volgens deze kaart aan de Russen zou ko men. De Duitsche troepen hebben deze stad echter bezet. Het is dus waarschijnlijk, aldus Havas, dat indien het binnentrekken der Russische TWEE AGENTEN AANGEREDEN. Geslapen achter het stuur, een op den weg loopenden agent aangereden, na de aanrijding doorgereden. Dat waren de fei ten en omstandigheden, welke geleid heb ben tot de veroordeeling tot een maand hechtenis van den 30-jarigen honden koopman J. F. H. P. voor de rechtbank te Dordrecht. Het ongeluk was in den avond van 28 Maart van dit jaar gebeurd op den weg tusschen Dordrecht en den Moerdijk. Twee agenten liepen uiterst links, zoodat zij meenden geen gevaar te loopen door ach teropkomende auto's te worden aangere den. Verdachte echter, die in zijn auto zat te slapen, reed geheel aan den linker kant van den weg en reed een der agenten aan. die met een zware hersenschudding en een schedelfractuur werd opgenomen. Wel stopte verdachte, doch toen de andere agent vanzelfsprekend zich eerst om zijn verongelukten kameraad bekommerde, ging verdachte weer achter het stuur zittenen reed weg. Toen men later op het spoor kwam en naar de aanrijding vroeg, ont kende hij aanvankelijk, doch viel spoedig door de mand. De advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof mr. Polman, vond geen ter men aanwezig voor strafverlichting en hij eischte dan ook bevestiging van de opge legde straf. Uitspraak 2 October. TWEEDE KAMERLID ROST VAN TONNINGEN STAAT IN HOOGER BEROEP TERECHT. Zeven dagen gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft hedenmorgen in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen het Tweede Kamerlid M. M. Rost van Tonningen, wonende te 's-Gravenhage, die zich te verantwoorden had voor het feit. dat hij op 10 December van het vorige jaar te Nuth in een open bare vergadering van de NSB. opzettelijk in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over den centralen raad van beroep, voor welk instituut toenmaals aanhangig was de zaak van de marechaussee uit Oss. De heer Rost -'an Tonningen zou gezegd hebben: „De uitspraak van het ambtena rengerecht, het ambtenaren ongereent, als ik het zoo mag noemen, valt zeer zeker ten nadeele van de marechaussee uit. daaraan behoeft niet te worden getwijfeld" De politierechter te Maastricht had den heer Rost van Tonningen veroordeeld tot 75 gulden boete, subsidair drie maanden hechtenis. Hedenmorgen heeft de advocaat-gene raaal, mr. W. Massink, zeven dagen ge vangenisstraf geëischt. De verdediging werd gevoerd door mr. Nijgli, die op juridische gronden vrijspraak bepleitte. Het hof zal over veertien dagen arrest in deze zaak wijzen. troepen te Berlijn was voorzien, deze niet minder het karakter draagt van een voor zorg tegen buitensporigen ijver van Duitsch land. Het schijnt, dat er meer van mede plichtigheid dan van vertrouwen sprake is tusschen het natlonaal-socialistische Duitschland en het roode Rusland. De door Moskou afgelegde neutraliteitsverklaring had tot eerste resultaat: Roemenië te ver oorloven niet te intervenieeren In een con flict, waarbij zijn overeenkomst met Polen het theoretisch had moeten meesleepen. Dit besluit der regeering van Boekarest is te Parijs alleen nog maar door de Duitsche radio bekend geworden. Toch schijnt het waarschijnlijk, daar de militaire en geogra fische ligging van Roemenië onder de tegen woordige omstandigheden een actie, welke tegelijkertijd tegen Sovjet-Rusland en Duitschland zou worden ondernomen, ver- geefsch zou doen zijn. De vraag, welke zich thans voordoet is, te weten, of de door Rusland ingenomen neu traliteit er op moet wijzen, dat zijn actie beperkt zal zijn tot de bezetting der Ooste lijke provincies van Polen of dat Rusland, gebruik makende van de eventueele ont wikkeling der Duitsche actie in andere sec toren, voordeelen zal zoeken, welke het op zijn rekening zou kunnen krijgen. Wat Letland en Estland aangaat: hun positie van geisoleerden tusschen Duitsch land en Rusland brengt hun feitelijk onder de geheele controle der Russen. Zij kunnen naar den schijn hun vrijheid behouden of geheel door Sovjet-Rusland worden opge slorpt. al naar gelang Moskou wenscht. Zoolang de Europeesche toestand in zijn geheel niet zal zijn gewijzigd, zal hun on afhankelijkheid niet in werkelijkheid be staan. Indien Sovjet-Rusland probeert zijn interventie op te dringen aan de Balkan- staten. zouden de consequenties dezer poli tiek talrijk zijn met het oog op de rol, welke Turkije in dat gebied speelt. De aankondiging van een reis naar Mos kou van den Turkschen minister van buiten landsche zaken, Saradjouglou, doet ten slotte veronderstellen, dat deze kwestie het voornaamste onderwerp van bespreking zal zijn bij de Turksch-Russlsehe gedachten- wisseling. Reeds nu echter schijnt een nieuw ele ment te zijn gekomen in het tragisch spel van Europa: het reveil van het Pan- Slavisme. Al zijn vroegere manifestaties werden door Italië van dichtbij gevolgd. Italië vreesde steeds de Slaven aan de Adriatlsche zee zij het ook door geestelijke banden weer met Rusland verbonden te zien. of dit het tsaristische dan wel het Sovjet-rijk betreft. Het zou logisch zijn, dat Italië, min of meer onverschillig tegenover het Pan- Germanisme, zich ongerust zou maken over het Pan-Slavisme. De diepe indruk, welke de medeeling in zake de schending van het Poolsche grond gebied door Russische troepen te Rome heeft gemaakt, is daar de eerste aanwijzing voor. Zwitsersch oordeel. Het Zwitsersche blad de „Bund" schrijft: „Rusland heeft zich niet geschaamd het strijdende Polen verraderlijk van achter aan te vallen. Het wil zich van een deel van den buit verzekeren. De Russische houding is te weerzinwekkender, omdat de sovjet-unie niet zooals Polen, het lidmaat schap van den Volkenbond had opgezegd. Hoezeer hebben zij gelijk gehad, die zich. Hetgeen gevreesd werd de laatste dagen is geschied: Rusland is den Polen in den rug gevallen, gelijk wij gistermorgen heb ben gebulletineerd. Daarmede is voorloo- pig het lot van Polen beslist: Polen is ver loren. Duitschers en Russen zullen thans spoedig het gansche Poolsche gebied heb ben bezet. Hoe de deeling precies zal zijn, moet men maar gelaten afwachten! Het is wel een cynisch document, waar in sovjet-Rusland zijn houding verklaart. De groote vraag blijft echter: wat zal nu volgen? Zullen Engeland en Frankrijk thans de sovjets den oorlog verklaren of zullen zij aanvaarden, dat de sovjets ver der „neutraal" zullen blijven in het groote conflict? Dat daarover ernstig zal worden beraadslaagd de eerste conferenties hadden te Londen reeds plaats! spreekt van zelf. Officieel hebben Londen en Parijs zich nog niet uitgelaten. Polen heeft het recht aan zijn zijde, maar wat baat thans recht, nu het geweld overheerscht? De Poolsche legatie te Londen verklaar de: De Poolsche regeering kan niet in discussie treden over het voorwendsel, dat de sovjetregeering heeft verzonnen om de schending der Poolsche grens te rechtvaar digen. De Poolsche regeering is verant woordelijk jegens den president der repu bliek, en het op behoorlijke wijze gekozen nationale parlement. Zij werkt op Poolsch grondgebied en zet den oorlog tegen de Duitsche aanvallen met alle middelen wel ke in haar vermogen liggen, voort. Door de daad van directe agressie, door de sovjetregeering gepleegd, ls het Poolsch- Russische niet-aanvalspact, dat op 25 Juli 1932 te Moskou ls gesloten en waarbij beide partijen zich wederzijds verplichtten zich te onthouden van iedere agressieve actie of aanval jegens elkander op flagran te wijze geschonden. Bovendien werd op 5 Mei 1934 bij te Moskou onderteekend pro tocol bovengenoemd pact verlengd tot 31 December 1945. Bij overeenkomst op 3 Juli 1933 te Londen gesloten kwamen sovjet- Rusland en Polen tot overeenstemming over de definitie voor agressie. Door haar begane daad van moedwillige agressie heeft de sovjet-regeering zich daarom zelf als schender veroordeeld van haar internatio nale verplichtingen. Zij is aldus opgetreden in strijd met alle moreele beginselen, waar op sovjet-Rusland beweerde haar buiten- VOETBAL. D.S.O. II—L.F.C. III 3—4. In het begin waren de gasten in de meer derheid en spoedig was het 0—1; maar na een kwartier maakte Rozeboom gelijk. 1—1. Tot de rust was L.F.C. sterker. Rust 1—3. Na de pauze maakten de gasten spoedig 1-4, maar nu pakte D.S.O. beter aan en Rozeboom Dan Crysfaf/osefferr-gebrulken. In koffie, thee enz. gebruike men in plaats van suiker 1 a 2 Cry* stalloseffen per kop. De origineel» Crystallosetten zijn in handige ver« guide doosjes a 500 stuks bij alle apothekers en drogisten verkrijg* baar tegen den prijs vao f 0,43. 6304 Ongez. Med.) 1 zooals Zwitserland, hebben verzet tegen toetreding der sovjet-unie tot den bond. De regeering te Moskou beweert de orde in Oost-Polen te willen herstellen. Het spreekt van zelf, dat niemand dat zal ge- looven want tegelijkertijd spreekt het van de bescherming van zijn eigen belangen. Men weet genoegzaam, dat dat belang de opslokking van den buurstaat beteekent. Het Russische motief van „bescherming" der minderheden heeft den indruk van be lachelijkheid gemaakt. De Oekrainers wa ren misschien niet altijd over de Polen te vreden, doch zij hebben altijd verklaard, den Polen de voorkeur te geven boven de Russen. Hun broeders in Rusland zijn heel wat ongelukkiger dan zij." landsche politiek te baseeren sedert het tot den Volkenbond was toegetreden. Het is in beknoptheid de felst mogelijke veroordeeling van het Russische optreden. Is het wonder, dat in de randstaten (Lithauen, Estland en Letland) groote on gerustheid heerscht? De noodige maatre gelen worden daar getroffen, dooh wat kunnen deze kleine landjes practisch doen. zoo de agressie zich tot hun gebied uitbreidt? Lithauen heeft reeds verklaard, geen profijt te willen trekken inzake Wilna uit de wanhopige situatie van Polen, blijk- haar geen deel willende hebben aan de „ver deeling", die moreel niet te verdedigen is. Roemenië treft evenzeer alle maatregelen om op alles voorbereid te zijn. Het kan zich aan drie zijden bedreigd gevoelen: Hongarije loert immers op Transsylvanië. de sovjets zien nog altijd naai* Bessarabië en Bulgarije naar de Dobroedsja. Het wil echter zijn neutraliteit bewaren, zoo het slechts eenigszlns mogelijk is. En Turkije! De minister van buiten landsche zaken Sarajogloe is juist op weg naar Moskou om Potemkin's bezoek aan Ankara te beantwoorden Hoe zal voortaan de verhouding Duitsch- land-sovjet Rusland zijn. nu zij buren zijn geworden? Zullen de Duitschers het thans nog durven bestaan om veel troepen aan het Oostelijk front te onttrekken, vertrou wend op Russische afspraken? Maar kun nen beide partijen elkaar vertrouwen? Allemaal vragen, waarop het antwoord schuldig moet worden gebleven. Evenals op zoovele andere. Hoe zal de terugslag in Italië zijn? En zullen de sovjets en Japan inderdaad tot een regeling komen, waar voor de Duitsche diplomatie zoo hard aan het werk is? Onzekerheid allerwegen. Frankrijk en Engeland schijnen trots alles te zullen doorzetten. In een derde reeks van vlugschriften, die door Britsche vliegtuigen boven Duitschland zijn uitgeworpen werd o.m. gezegd: „Wij haten den oorlog evenzeer als gij. naar wij weten, dat doet. Doch her inner u, dat Engeland nooit zwicht. Wij zullen het nooit opgeven." Het is natuurlijk de blokkade, waarop Engeland rekent, waartegen van Duitsche zijde zoo'n scherp verzet zich afteekent. Maar hoe lang zal dan de oorlog moeten duren? Of zijn er nog verrassingen te wachten? Vraagteekens. vraagteekens Voor Polen blijft slechts de hoop op her rijzenis na afloop van een door de Wes- tersche democratieën gewonnen oorlog! maakte er 24 van. D.S.O. was nu steeds ln de meerderheid en de gasten moesten alle zei len bijzetten om doelpunten te voorkomen. Even voor het einde maakte D.S.O. het derde doel punt. Einde 34. De leiding van den heer Teske was goed. WADDINXVEEN II—OLÏMPIA IV. In een gemoedelijk partijtje won Waddlnx- veen II met 7—0 van Olympia IV. 2l

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2