Polen verloren door intocht der Russische legers Zal Polen verdeeld worden? MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939 No. 24381 NET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang De nota Radioredevoering van Molotof Waar is de Poolsche regeering? De Duitsch-Poolsche strijd Het vlootrapport gereed Het eerste Russische legerbericht Vlucht naar Roemenië Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De Bilt Militaire deskundige beschouwingen De ontploffing in Berlijn Verspreide berichten verwacht De strijd ter zee LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: SP ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week 7.'.". f. 0.11 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.I In den nacht van Zaterdag op Zondag is den Poolschen ambassadeur in Moskou, Grzybowski, een nota der Sovjet-Russische regeering overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de Sovjet-regeering zich gedwongen ziet, teneinde haar eigen belangen te waarborgen en ter bescherming der Wit-Russische en Oekrainsche minderheden in Oost-Polen, haar troepen het bevel te geven Zondag ochtend om zes uur Moskouschen tijd (4 uur Middeleuropeeschen tijd) over de Sovjet-Poolsche grens te trekken. De opmarsch van het Sovjet leger zal langs de geheele grens van Polozk in het Noorden tot Kamnez-Podolsk in het Zuiden gelijktijdig geschieden. De opmarsch van het Sovjet-leger in Oost-Polen geschiedt onder de volledige handhaving der neutraliteit van Sovjet-Rusland in het huidige conflict. Daar de Poolsche staat op dit oogenblik niet meer als te bestaan te beschouwen is, komen, naar de opvatting der Sovjet-regeering, de met hem vroeger afgesloten verdragen te vervallen. De Sovjet-nota is voorts ter kennis gebracht van alle in Moskou geaccrediteerde buitenlandsche missies en voorts door pers en radio verbreid. De Sovjet-regeering wijst erop, dat zij er daarbij naar streeft de rust en orde in het Oostelijk deel van Polen te herstellen, welke op het oogenblik wegens het ineenstorten van den Poolschen staat en de vlucht der Poolsche regeering, niet meer kunnen worden verzekerd, zoomede ter natuurlijke bescherming der Oekrainsche en Wit-Russische bevolking van Oost-Polen te behartigen. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt, dat de Russische vice-volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Potemkin, den Pool schen ambassadeur Zondagnacht om drie uur heeft doen ontbieden en hem de door Mdlotof onderteekende nota der Russische regeering heeft voorgelezen. De redenen waren van dien aard. dat de Poolsche am bassadeur weigerde de nota in ontvangst te nemen en energiek protesteerde tegen den inhoud daarvan. Hij en zijn personeel zullen zoo spoedig mogelijk Rusland verlaten en waarschijnlijk naar Frankrijk gaan. De nota van de sovjet-regeering aan de buitenlandsche regeeringen luidt als volgt: „De Poolsch-Duitsche oorlog heeft de in wendige onhoudbaarheid van den Poolschen staat bewezen. In den loop van de operaties gedurende tien dagen heeft Polen al zijn industriegebieden en cultureele centra ver loren. Warschau bestaat niet meer als resi dentiestad van Polen. De Poolsche regeering is uiteen gevallen en geeft geenerlei teeken van leven meer. Dat beteekent, dat de Pool sche staat en zijn regeering in feite opge houden hebben te bestaan. Daardoor heb ben de verdragen, die tusschen de sovjet unie en Polen bestonden, hun geldigheid verloren. Aan zichzelf overgelaten en zonder leiding gebleven is Polen veranderd in een gemakkelijk terrein voor alle gebeurlijk heden en verrassingen, die een bedreiging zouden kunnen opleveren voor de sovjet unie. Dientengevolge kan de sovjet-regee ring, die tot dusverre neutraal was. niet langer een neutrale houding tegenover deze feiten in acht nemen. De sovjet-regeering kan ook niet onverschillig blijven voor het feit, dat de met haar bloedverwante Oekrai- ners en wit-Russen, die op het gebied van Polen leven, en uitgeleverd zijn aan den willekeur van het noodlot, zonder bescher ming blijven. Met het oog op dezen stand van zaken heeft de sovjet-regeering het opperbevel van het roode leger instructie gegeven om den troepen het bevel te geven de grens te overschrijden en het leven en eigendom der bevolking van de Westelijke Oekraine en het Westelijke Wit-Rusland onder hun bescherming te nemen. Tegelij kertijd is de sovjet-regeering voornemens alle maatregelen te treffen om het Poolsche volk uit den ongelukkigen oorlog, waarin het gestort is door zijn onverstandige lei ders, te voorschijn te leiden om het de mogelijkheid te geven een vreedzaam leven te hervatten. Hierboven een kaartje, gevende de samenstelling van Polen uit diverse brok stukken. Nog zü speciaal de aandacht gevestigd op het feit, dat Wit-Rusland geogr&phisch zoo heet en dus niet wil zeggen: anti-bolsjewislisch Rusland, al zullen de Wit-Russen dit in hoofdzaak wel zijn. De voorzitter van den raad van volkscom missarissen en volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Molotof, heeft een door alle sovjet-zenders uitgezonden radiorede uitgesproken, waarin hij mededeeling deed van den opmarsch van het roode leger op dezelfde gronden als in de nota vermeld. De politiek der Poolsche regeering werd bovendien avontuurlijk en gewetenloos ge noemd. Het roode leger, zoo ging Molotof verder, staat thans voor een eervolle taak en de sovjetregeerlng is er zeker van, dat het leger deze taak in volle discipline ten uit voer zal leggen. De bevolking van de sovjet unie wordt opgeroepen om het leger bij deze taak door eerlijken en opofferenden arbeid van iederen enkeling te steunen. De regee ring is niet voornemens de voorziening van de bevolking met levensmiddelen of andere waren aan beperkingen te onderwerpen. De geheele bevolking der sovjet-unie staat, zoo besloot Molotof. in deze uren achter de regeering en kan nieuwe weergalooze suc cessen op het gebied van den vreedzamen opbouw van haar industrie en landbouw tegemoet zien. Regelmatig volgen elkaar de berich ten op over een vlucht der Poolsche regeering naar Roemeensch gebied en de ontkenning daarvan. Het is onmo gelijk te zeggen, wat er juist van is. De .gezanten in Polen zijn vrijwel allen op Roemeensch gebied gearriveerd. Vermoedelijk juist lijkt het volgende: Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roe- meensche regeering formeele vergunning heeft gegeven aan de leden der Poolsche regeering, het land binnen te komen. De ministers bevinden zich, volgens dit bericht, aan de Roemeensche grens, in afwachting van de komst van Moscicki. Er werd verwacht, dat Moscicki spoedig zou komen en dat het gezelschap zich dan naar Czernowitsj zou begeven. Naar Havas uit Czernowitsj meldt, is Moscicki in gezelschap van de geheele Poolsche regeering te Kutz (aan de Roe meensche grens) aangekomen. Terwijl gistermorgen de Poolsche leger- berichten een optimistischen ondertoon hadden en verzekerden dat de Duitsche op marsch vrijwel tot stand was gebracht, be halve dat de vijand in Lemberg (Lwow) nog vorderde, terwijl zelfs werd gewag ge maakt van een geslaagden tegenaanval waarbij 12.000 gevangenen werden ge maakt en grootc buit veroverd, luidde het Duitsche legerbericht De zuivering van Oost-Galicie is op 16 September voortgezet. Lemberg is van drie kanten omvat, den Poolschen strijdkrach ten tusschen Lemberg en Przemysl is de terugtocht naar het Zuidoosten afgesne den. Ten Noorden van de monding van de San dringen Duitsche troepen verder op irt de richting Lublin. Deblin is genomen. Hier Naar wij vernemen is het rap port van de commissie voor de versterking van de vloot in ver band met de maritieme verde diging van Ned.-Indië gereed gekomen. Dit rapport werd een dezer dagen aan den minister van defensie aangeboden. vielen honderd gave vliegtuigen in onze hadden. Bij Wlodawa ten zuiden van Brest, hebben de voorste verkenningstroepen de uit Oost-Pruisen, uit Opper-Silezië en Slo wakije opgerukte legers ontmoet. De slag voor Kutno verloopt volgens het plan. Kutno is uit het Westen genomen, de Bzura is naar het Noorden overschreden, War schau is nauw omsingeld. De poging van afgesneden Poolsche troe pen om via Siedlce naar het Zuidoosten te ontkomen is geëindigd met het gevangen nemen van 12.000 man. Bovendien werden tachtig stukken geschut, zes pantserwagens en elf vliegtuigen buit gemaakt. De radiozenders van Wilna en Barano- wicze zijn door luchtaanvallen verwoest. Later volgde nog bericht van de volle dige bezetting van Brest Litowsk, waarbij 600 gevangenen werden gemaakt. Het eerste officieele Russische legerbe richt over de prestaties van het roode le ger in Polen is door alle Sovjetzenders uit gezonden. Het zegt. dat de Sovjettroepen gisterochtend de Poolsche grens van de Dwina in het Noorden tot de Dnjestr in het Zuiden overschreden hebben. Nadat de zwakke tegenstand der Poolsche voorposten was gebroken, werden in het Noorden de plaatsen Glebockie en Molodeczno en an dere plaatsen bezet. In de richting van Ba- ranowitsj werd de Njemen overschreden en de plaatsen Mir en Snow, alsmede het be langrijke spoorwegknooppunt Baranowitsj bezet. In de westelijke Oekraine werden de steden Rowno, Doebno, Tarnopol en Kolo- mea reeds bezet. Door het oprukken naar Kolomea is de grens tusschen Polen en Roemenië reeds voor het grootste gedeelte afgesneden. De Sovjet-luchtmacht heeft zeven Poolsche jagers en drie bombarde mentsvliegtuigen neergeschoten. De troepen van het roode leger, aldus het legerbericht, werden door de plaatselijke Wit-Russische en Oekrainsche bevolking met gejuich be groet. Gisterochtend zijn op het Roemeensche vliegveld van Cernauti vijf en vijftig Pool sche militaire vliegtuigen geland. Zij ver voerden geen enkele politieke persoonlijk heid en werden onmiddellijk geinterneerd. Sommige dezer vliegtuigen zouden door Duitsche jagers tot het dorp Loejeni, 10 km. op Roemeensch gebied, achtervolgd zijn. Stroomen vluchtelingen trachtten Roemenië nog te bereiken. BINNENLAND. Rectoraats-overdracht aan de Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, 3e Blad). De flottieljeleider „Jacob van Heemskerk" te water gelaten (2e Blad). Een Noorsch schip bij Terschelling op een mijn geloopen; 17 vermisten (3e Blad). De Haagsche juweelendiefstallen; tegen een der helers 4 jaar gevangenisstraf geëischt (2e Blad). Extra-treinen voor van verlof terugkee- rende militairen (Binnenland, 3e BIJ. Men zie voor Stadsnieuws pag. 4 van het Derde Blad en pag. 2 van het Vierde Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Voortgezette koersdaling Zeer flauwe markt Later algemeen herstellend Amerikanen zwak Beleggingen lui. BUITENLAND. De Russen vallen de Polen in den rug (le Blad). Ultimatum aan Warschau gest«ld, doch niet beantwoord? (3e en le Blad). Toepassing der blokkades (3e Blad). Over de wijze van oorlogvoering (Se BI.). Militaire beschouwing over den oorlog in het Oosten (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Uit Berlijn wordt aan het Belgische bureau Belga gemeld: Zaterdagavond heeft zich in een magazijn in de Leipzigerstrasse tegenover het ministe rie van luchtvaart een ontploffing voorge daan. Van Duitsche zijde zegt men. dat de pleger van den aanslag weldra zal worden ge arresteerd en dat men tot nog toe geen en kele verklaring over deze gebeurtenis kan geven. Het is niet mogelijk zich met zeker heid een oordeel te vormen over den omvang der ontploffing, daar het verkeer door de politie werd verlegd. Men merkte slechts op, dat de ruiten en verscheiden vensters ver nield waren. Volgens den Berlijnschen correspon dent van het Deensche blad „Politiken" is de geheele ingang van het Duitsche ministerie van luchtvaart te Berlijn ver woest, vermoedelijk door een bom. Alle ruiten aan de zijde van het gebouw, welke uitziet op de Leipzigerstrasse zijn, naar verklaard wordt, vernield. De ont ploffing heeft ook de vensters vernield van een groot tegenover het ministerie gelegen warenhuis. Met vreugde kunnen wij onzen 1 lezers mededeelen, dat wij vanaf heden beschouwingen over den oorlog zullen opnemen van een j§ bij uitstek militairen deskundige. i| Zijn eerste overzicht vindt men j| op pagina 1 van het Derde Blad. Wij vertrouwen, dat onze le- |j zers dit op prijs zullen weten te stellen. H1||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!l||||||||||||||||l|||j|||irn BULGARIJE WIL NEUTRAAL BLIJVEN. Een officieele verklaring welke te Sofia is uitgegeven, vermeldt, dat Bulgarije strikt neutraal wil blijven. Deze verklaring is in politieke kringen, in de pers en bij het publiek met groote voldoening ontvangen. VERSCHERPTE ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR DUITSCHE VROUWEN. Voigens de .Frankfurter Zeitung heeft de Duitsche rijksminister van aibcstl een verordening uitgevaardigd, waarbij de arbeidsvoorwaarden "-'oor vrouwen 'r- scherpt worden Voortaan zullen jonge vrou wen vanaf zestien jaar genoodzaakt kun nen worden te werken tot een maximum van tien uur per dag en zes en vijftig uur per week. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. Meest matige Noord-Ooste lijke wind. EEN SIT-DOWN-STAKING VAN ZEELIEDEN. Drie Amerikaansche schepen, de ..Ame rican Traveller", de „American Trader" en de „Scantates" werden verhinderd uit New-York te vertrekken door een sit-down staking van de zeelieden, die een extra uitkeering van 250 dollar eischten voor |het betreden van de oorlogszones. De schepen waren bestemd naar Europa te vertrekken op last van het departement van buitenlandsche zaken, teneinde ge strande Amerikanen naar hun land terug te brengen. DOOD VAN HITLER S ADJUDANT. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de dood van Ernst Bahls, een van Hitler's ad judanten. aanleiding heeft gegeven tot vele gissingen. Behalve dat hij plotseling overleed, terwijl hij met Hitler aan het front was, hebben de berichten van zijn dood geen bijzonderheden medegedeeld Bahls stond in nauw contact m«t. Hitier. Het zinken van het Belgische schip „Alex van Opstal" doet beide partijen weer fel tegen elkaar van leer trekken. De Engel- schen beschuldigigen den Duitschers de ooi-zaak te zijn, hetzij door torpedeering, hetzij door een Duitsche mijn. de Duitsche pers geeft Engeland de schuld en dan met naam Churchill, die propaganda-materiaal noodig heeft, heet het. Officieel wordt te Londen gemeld, dat de Britsche tankboot „Cheyenne" door een duikboot tot zinken is gebracht. De beman-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1