LEIDSCH DAGBLAD BINNENLAND LEIDSCH DAGBIAD - Derde Blad Maandag 18 September 1939 Exlra-freinen voor van verlof terugkeerende militairen Werkloonheid in de week van 21 tot en met 26 Aug. De zorg voor werkloozen Vragen uit het publiek Het vliegincident Ameland bij GEMENGD NIEUWS Plaatst Uw advertenties Uit Ned. Oost-Indië De regeerlngspersdlenst meldt: Van belang voor van verlof terugkeeren de militairen uit den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en omstreken en be stemd voor Brabant en Limburg (spoorlij nen EindhovenMaastricht, Eindhoven Venlo, alsmede BoxtelGennep i is het volgende: De extratrein q. den Haag H.S.Rotter dam D.P.BredaBoxtelEindhoven rich ting Maastricht en richting Venlo, alsmede trein r. AmsterdamUtrecht C.S.Boxtel- BestEindhoven, welke te Eindhoven op trein q. aansluit, zullen hedenavond. Woens dagavond en volgende avonden tot nader order belangrijk later loopen dan aanvan kelijk bepaald ls, en wel op volgende dienst regeling: extratrein q: Den Haag H.S. vertrek 21.00, Rotterdam D.P. vertrek 21,25, Dordrecht vertrek 21.46, Lage Zwaluwe vertrek 22.02, Breda aankomst 22.16, Tilburg aankomst 22.40, Boxtel aankomst 23.00 (alhier over stappen voor Best en voor de richting Box telGennep I, Eindhoven aankomst 23.19. Verder stopt deze trein te Geldrop. Heeze- Leende, Maarheeze, Weert, Roermond, Sit- tard (met aansluiting naar Heerlen i en Maastricht, aankomst aldaar 1.25. Deze trein stopt niet te Baexem-Heythulzen doch wel te Haelen. Het gedeelte van trein q. van Eindhoven tot Venlo (aankomst 0.45stopt te Helmond (aankomst 23.46) en alle vol gende stations. Extratrein r. loopt als volgt: Amsterdam C.S. vertrek 21.40, Amsterdam W.P. vertrek 21.50, Utrecht C.8. vertrek 22.16, Geldermal- sen aankomst 22.34, 's-Hertogenbosch aan komst 22.50, Boxtel aankomst 23.04 (hier overstappen voor richting Gennep), stopt te Best. aankomst Eindhoven 23.23, met aansluiting op trein qq. voor richting Venlo en Maastricht. Hierdoor wordt dus aan de betrokken te rugkeerende verlofgangers een latere reis gelegenheid gegeven, waarvan alle uit ge noemde steden in Noord- en Zuid-Holland en uit Utrecht gebruik moeten maken. Militairen, die nog niet precies de rege ling voor de terugreis zouden weten, kun nen zich wenden tot de stationschefs, die volledig op de hoogte zijn. De directeur van den rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bu reau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 21 t/m 26 Augustus. Op 26 Augustus waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 261.160 werkzoekenden (246.381 man nen en 14.779 vrouwen». Hiervan waren 189.521 (179.814 mannen en 9.707 vrouwen) werkloos en waren 54.671 personen door overheidshulp tewerkge steld bij cultuur-technische en admini stratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.968 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In genoemde week waren bij gesubsi dieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 588.705 personen, waaronder 76.102 landarbeiders Van de 512.603 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 17.4 (in de vorige verslagweek van 7 t/m 12 Augustus was dit percentage 17.7). In de overeenkomstige verslagweek van Augustus was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de landar beiders bulten beschouwing gelaten) 1932 25.8 1933 23.6 1934 26.2 1935 30.0 1936 1937 23.5 1938 22.1 1939 17.4 HET BEZOEK AAN GEMOBILISEERDEN. Adres van autobusondernemers aan den Minister. De Nederlandsche bond van touringcar- ondernemers, district Zuid-Holland, heeft een adres gericht aan den minister van de fensie, waarin gezegd wordt, dat verschil lende touringcarondernemers te Rotterdam een verzoek hebben gericht aan de rijks verkeersinspectie, district Zuid-Holland, tot het vervoeren van bezoekers naar de onder de wapenen zijnde militairen, welk verzoek door de rijksverkeersinspectie weigerend is beantwoord. dat verzoeker meent, dat de bezoekers in ernstige mate door deze beslissing worden gedupeerd, dat immers de bezoekers om de plaats van bestemming te bereiken vele malen moeten overstappen en bovendien als deze op de plaats van bestemming zijn aangeko men, indien zij niet per touringcar reizen, vaak nog vele kilometers moeten loopen al vorens het kwartier van de militairen te vinden, dat practisch het resultaat is, dat dan gecombineerd taxis worden gehuurd en het benzineverbruik veel geringer is indien groote groepen de militairen per touring car bezoeken. dat indien de vergunning wordt gewei gerd de financieel minst krachtigen worden gedupeerd, omdat zij niet in staat zijn taxis te huren, weshalve den minister wordt ver zocht zijn steun te willen verleenen aan verzoeker en leden. GEEN POLITIEKE GESPREKKEN MET TRAMPERSONEEL. De directie van de Haagsche Tramweg maatschappij heeft aan het tramwegperso neel verboden in diensttijd en ook daarbui ten als het in dienstuniform gekleed is, ge- eprekken van politieken aard te voeren. BIJZONDERE MAATREGELEN. De minister van sociale zaken heeft een rondschrijven gericht aan de gemeentebe sturen, luidende als volgt: In verband met de buitengewone tijds omstandigheden vraagt ook de voorziening waar noodlg van arbeidskrachten de bijzondere belangstelling der overheid. Daar de voorschriften op het gebied van werk verruiming en steunverleening in deze een beletsel zouden kunnen vormen, meen ik goed te doen het volgende onder uw aan dacht te brengen. a. Indien een werklooze arbeid aan vaardt ln een andere gemeente dan die zijner inwoning, ware, bij terugkeer ln zijn oorspronkelijke gemeente, zijn steun weder om te berekenen naar het loon, hetwelk hij ln de oorspronkelijke gemeente placht te verdienen. b. Indien een werklooze in een andere gemeente dan die zijner Inwoning werk vindt en hij naar die gemeente verhuist, zou lk het waardeeren, dat u. indien hij wederom werkloos wordt, in zijn nieuwe gemeente de z.g, vestigingsbepaling op hem niet toepast. Hij ware dan ten aanzien van plaatsing bij werkverruiming en opneming ln de steunregeling volkomen gelijk te behande len als de overige arbeiders, c. Hetgeen ond. b. wordt gezegd, geldt a for tiori, indien een arbeider wederom in zijn oorspronkelijke gemeente terugkeert. Ook dan zou te zijnen aanzien ontheffing kun nen worden verleend van de vestigingsbe paling. Ik doe een beroep op uw coiïege om. door uitvoering te geven aan het bovenstaan de. mede te werken aan een zoo goed mo gelijke oplossing van de moeilijkheden, welke zich thans kunnen voordoen. Mocht uw college ln een bepaald geval van meening zijn aan het bovenstaande geen uitvoering te kunnen geven, dan zal lk hiermede gaarne het betreffende ge val volledig toegelicht onmiddellijk wor den ln kennis gesteld. EN HET OFFICIEELE ANTWOORD. Vraag: Door de buitengewone tijdsomstandig heden is het ons niet mogelijk ons bloe- menteeltbedrijf op gang te houden. Wordt nu voor de niet gebruikte kassen de sier- teeltvergunning ingetrokken, zelfs als men weet dat hierdoor ons bedrijf waardeloos zaï worden? Antwoord: Indien van een vergunning siechts gedeeltelijk gebruik wordt gemaakt blijft de vergunning in haar geheel gel dig. Wordt daarvan ln het geheel geen ge bruik gemaakt, dan wordt voor het vol gend jaar in het algemeen geen vergunning meer verstrekt, tenzij de teler aanneme lijk maakt, dat hij wederom bloembollen gaat telen. In geval van bijzondere om standigheden kan men zich om nadere in lichtingen wenden tot de Nederlandsche Sierteeltcentrale, Anna Paulownastraat 52, Den Haag. Vraag: Kan men vrijstelling var, inkwar tiering krijgen als er geen mannelijk per soon in huis woont of als er een zieke ln huls aanwezig is? Zoo ja, tot wien moet men zich dan wenden? Antwoord: Huisgezinnen zonder manne lijke personen boven de 20 jaren, worden niet met Inkwartiering belast, terwijl huis gezinnen. waarin personen aan ernstige ziekten lijden, tijdelijk van inkwartiering worden vrijgesteld. Zoodra zich bij derge lijke gezinnen iemand ter inkwartiering aanmeldt, geve men onverwijld van het aanwezig zijn der genoemde omstandig heden kennis aan den betrokken comman dant met een beroep op artikel 14 der in- kwartierlngswet. Vraag: Hoeveel bedraagt de geldelijke vergoeding voor inkwartiering? Antwoord: De geldelijke vergoeding wordt door den betrokken commandant vastgesteld voorzoover inkwartiering ge vorderd is krachtens art. 33 der inkwar- tieringswet, terwijl zij, die met deze scha deloosstelling geen genoegen nemen, hun bezwaren schriftelijk ter kennis kunnen brengen aan den minister van defensie, die daarop overeenkomstig op dat punt gelden de regels een beslissing uitlokt. ZEELIEDENCONFLICT IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. De „Vliestroom" en de „Hontestroom" niet uitgevaren. Wij vernemen, dat er moeilijkheden zijn gerezen tusschen de directie van de Hol- landsche stoombootmaatschappij en de opvarenden van de „Vliestroom" en de „Hontestroom", welke schepen toebehooren aan genoemde maatschappij en die Zater dagavond resp. met bestemming Leith (Schotland) en Londen van Amsterdam hadden moeten vertrekken. De directie deelde ons hieromtrent mede, dat de op varenden van belde schepen belangrijke eischen betreffende een verhooging der gages hadden gesteld, welke eischen zij niet kon inwilligen. De directie heeft de opvarenden verwezen naar hun bonden, die na het uitbreken van den oorlog met de organisatie van de lijnreeders over de kwestie der gages in het algemeen reeds in onderhandeling zijn getreden. De direc tie Ls van oordeel, dat de opvarenden het resultaat van deze onderhandelingen, dat een dezer dagen kan worden tegemoet ge zien, dienen af te wachten. De opvarenden zoo werd ons medege deeld wilden dit evenwel niet en weiger den uit te varen, alvorens hun eischen waren ingewilligd. De directie had hun tot gistermiddag 5 uur bedenktijd gegeven en toen zij bleven weigeren uit te varen, di rect ontslagen. De „Vliestroom" en de „Hontestroom" zijn dus in de Amsterdamsche haven blij ven liggen. De „Amstelstroom" van dezelfde maat schappij ls Zaterdag met bestemming Huil normaal vertrokken. NADERE BIJZONDERHEDEN. Omtrent het incident bij de Wadden eilanden, waarbij een Nederlandsch vliegtuig door een Duitsch werd neergehaald, meldt A.N.P. nog de volgende bijzonderheden: Het vliegtuig R 5 bevond zich vijf mijl uit de kust, toen het plotseling beschoten werd door een Duitsch vliegtuig. De bemanning had dit Duitsche vliegtuig eenlgen tijd te voren reeds waargenomen en was het toen tot op een halven kilometer genaderd om zijn nationaliteit vast te stellen. Toen men zag, dat het een Duitsch toestel was, heeft het Nederlandsche toestel een zwenking ge maakt in de richting van Ameland. Even later werd het plotseling in den rug be schoten en zag men de kogels vóór zich uit in het water terechtkomen. Het bleek, dat het Duitsche toestel de R 5 was gevolgd en nu het vuur opende van een hoogte van 50 meter boven het Neder landsche vliegtuig. De oorzaak van deze vuuropening was. naar later bleek, dat een der Duitschers, de telegrafist, van oordeel was geweest, dat het Nederlandsche toestel op het Duitsche had geschoten. Maar waar schijnlijk. zoo verklaarde men later van Duitsche zijde, heeft een loszittend onder deel van het Duitsche toestel erg geklap perd en heeft men dit geluid voor mitrail- leurschoten gehouden. Tevens gaven de Duitschers nog te kennen, dat zij gemeend hadden met een Engelsch vliegtuig te doen te hebben, dat de Nederlandsche kleuren had aangenomen om zich te camoufleeren. Het Nederlandsche vliegtuig, waarvan bij dezen verrassenden overval door het mi- trailleurvuur het instrumentenbord en de voorruit vernield werd. was hierdoor tot landen gedwongen. Bi.i de landing sloeg ten gevolge van het lek schieten van een drijver het vliegtuig over den kop, waardoor het verloren ging. Terwijl de Nederlandsche bemanning zich trachtte te redden, was het Duitsche vlieg tuig gedaald en dichterbij gekomen. Een der Duitsche piloten stond op den vleugel met een revolver in de hand. welke hij op de Nederlanders richtte en riep: „Sind Sie Englander?" Op het ontkennend antwoord van den commandant hebben de Duitschers daarna de Nederlanders opgepikt en hen vervolgens aan boord van de Duitsche ma rine naar Nordeney gebracht. In dit verband kan nog worden vermeld, dat de Duitschers eerst nog langs radiotele- grafischen weg geprobeerd hadden van Norderney een tweetal Roode Kruis-vlieg- tuigen te ontbieden, om de Nederlanders te vervoeren. Deze vliegtuigen lieter echter zoo lang op zich wachten, dat men de naar be neden geschoten bemanning maar zelf trachtte te transporteeren. Hetgeen ook is gelukt. Achteraf wilde de Nederlandsche beman ning thans wel bekennen, dat deze vlucht in den Duitschen verkenner hun nog het hachelijkste van het geheele avontuur voor kwam, want het had best kunnen gebeuren, dat een Britsch vliegtuig het zwaar belaste Duitsche toestel had aangevallen. Halver wege Norderney kwam men de Roode Kruis- vliegtuigen tegen, die daarop terugkeerden. Intusschen putton de nog zeer jonge Duitsche piloten zich uit in excuses. Op Norderney werden de gewonden naar het hospitaal gebracht. De Nederlanders werden zoo hartelijk mogelijk onthaald en leder kreeg een volledig stel kleedingstukken. Per boot zijn de Nederlandsche marinevliegers Donderdag naar den vasten wal gebracht en vandaar per auto naar Nieuweschans, van waar zij des avonds door militaire auto's werden afgehaald en naar Delfzijl gebracht. KUNSTMESTDISTRIBUTIE-BUREAU INGESTELD. Inventarisatieplicht. De minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: Hoewel verwacht mag worden, dat de voorziening van land- en tuinbouw in Ne derland met kunstmeststoffen voorloopig geen moeilijkheden zal opleveren, zal het niettemin noodzakelijk zijn, regelingen te treffen, waardoor een gelijkmatige verdee ling wordt gewaarborgd. Daartoe wordt in gesteld een kunstmestdistributiebureau, dat gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage, Lange Voorhout 3. De leiding van dit bureau is opgedragen aan den heer C. Boudewijn, afdeelingschef bij de Staatsmijnen in Lim burg. Alvorens te geraken tot een distributie van kunstmeststoffen in eiken vorm, met uitzondering van kalkmeststoffen. zal wor den overgegaan tot het inventariseeren van de in Nederland aanwezige voorraden. Zij, die kunstmeststoffen, uitgezonderd kalk meststoffen, voorhanden of in voorraad hebben, zijn verplicht, vóór 20 September te 24 uur van den voorraad dier goederen opgave te doen door invulling en opzending van inventarisatieformulieren, welke met ingang van Maandag 18 September ter ge meentesecretarie hunner woonplaats ver krijgbaar zullen zijn De verplichting geldt niet, indien en voor zoover men kunstmeststoffen voorhanden of in vooraad heeft ter uitoefening van zijn land- of tuinbouwbedrijf. Wegens de inven tarisatie is het vervoer van kunstmeststof fen, uitgezonderd gisteren tot een nader te bepalen datum verboden. Onder dit ver- voerverbod valt, zooals vanzelf spreekt, ook het vervoer van de opslagplaats van een handelaar of een coöperatieve aankoopver- eeniging naar een verbruiker. Aan verbrui kers kan dus in dit tijdvak niet worden ge leverd. Het vervoer van hoeveelheden van 5 kg. of minder is toegestaan. Nadat over enkele dagen nadere regelin gen zullen getroffen zijn, kan het kunst mestdistributiebureau, indien het aan dit bureau noodzakelijk zal voorkomen, een vervoervergunning verleenen, welke echter slechts bij uitzondering in zeer bijzondere gevallen gegeven zal worden. Voordat een nadere regeling getroffen is, kunnen aanvragen voor een vervoervergun ning niet in behandeling genomen worden. KONINKLIJKE VEREENIGING TOT HET HOUDEN VAN JAARBEURZEN IN NEDERLAND. In de onder voorzitterschap van dr. F. H. Fentener van Vlissingen gehouden leden vergadering van de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Neder land. werden het jaarverslag en de jaar stukken goedgekeurd. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van f. 222.528.78. De vaste bezittingen komen daarop voor met een boekwaarde van f. 1.—. De exploitatierekening toont een totaal aan lasten van f. 241.865.70 en baten van f 209.304.93, dus een nadeelig saldo van f. 32.470.77 (vorig jaar f. 33.931.27). Op de winst- en verliesrekening komt, behalve dit saldo en een koerssverlies op effecten, groot f4 735.— zoomede een bedrag aan subsidies van f. 59.904.50. nog een ongedekt verlies- saldo van f. 38.226.04 voor (vorig jaar f 60 924.77). Bij de daarop plaats gehad hebbende ver kiezing van leden van het algemeen bestuur en den raad van beheer werden de periodiek aftredende leden de heeren H. F. R. Snoek. Jos. F A. M ten Berg. dr. C. Hoitsema, W. Graadt van Roggen, F. Rouppe v. d. Voort, jhr. A. H. op ten Noort, mr J. F. v. Roijen, mr. L. G. Kortenhorst, dr. W. Lulofs, dr. J. Bierens de Haan herkozen. Voorts werd in de. door het overlijden van den heer Ed. Schürmann opengevallen plaats, gekozen de heer L. de Groot. Als datum der voorjaarsbeurs 1940 werd vastgesteld 5 tot en met 14 Maart en als datum der najaarsbeurs, waaraan wederom een agrarische afdeeling verbonden zal wor den, 3 tot en met 12 September. DE KON. NEDERL. MIDDENSTANDSBOND EN DE TOEPASSING VAN DE PRIJSOPDRIJVINGSWET. Op het Bondsbureau van den Kon. Ne- derlandschen Middenstandsbond had een conferentie plaats tusschen het Hoofdbe stuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond en delegaties van het Vak- en Standsbe- stuur van de grootste afdeelingen uit de grootste steden. Met de wijze waarop de Minister de Prijs- opdrijvingswet interpreteert, bleek men het verre van eens te zijn. Besloten werd namens het Hoofdbestuur een adres te zenden aan den Minister van Economische Zaken, waaraan het volgende is ontleend: Vooropgesteld wordt, dat volkomen inge stemd wordt met het streven van den Mi nister en van de Regeering, onnoodige of niet te verdedigen prijsopdrijving krachtig tegen te gaan. Dat reeds tijdig de Regeering wettelijke bepalingen ten dienste stonden, wordt een geluk voor het geheele Neder landsche Volk genoemd en zeker ook voor den middenstand. Het Hoofdbestuur is er echter diep van overtuigd, dat het doel van de Prijsopdrij ving en Hamsterwet slechts was en is: het tegengaan van werkelijke prijsopdrijving. Blijkens publicaties in de pers, wordt echter door den Minister het standpunt in genomen, dat elke prijsverhooging als ver boden moet worden beschouwd en welk standpunt is neergelegd in de uitspraak: ..Oude voorraden moeten tegen prijzen wor den verkocht." Adressanten achten dit zeer onbillijk en nadeelig voor den betrokken middenstand. Zij meenen, dat bij handhaving van dit standpunt geen onderscheid wordt gemaakt tusschen prijsopdrijving en prijsverhooging, hoewel tusschen beide begrippen een zeer breed verschil bestaat, een verschil dat door de regeering in het verleden erkend is geworden. Het standpunt dat calculatie op grond van de zgn. vervangingswaarde toestaat, is naar het oordeel van adressanten de eenig economisch en sociaal juiste basis, waarop men zich te dien aanzien kan en moet stellen. MOTORRIJDER TEGEN WINKELPUI GEREDEN. Bestuurder zwaar gewond. Bij een aanrijding met een personenauto op den hoek van de Zeugestraat en de Nieuwe Markt te Gouda is Zaterdagavond een motorrijder zwaar gewond. De man, de 21-jarige ongehuwde fruithandelaar G. Wil- lemsen te Gouda heeft een gebroken been en een schedelbreuk. De motorrijder kreeg te laat erg in de van rechts komende auto en trachtte nog voor den wagen om te rij den, maar door den geringen afstand slaag de hij hierin niet. De auto reed tegen den motor, waardoor de bestuurder de macht óver zijn stuur kwijt raakte en tegen den gevel van een kapperswinkel vloog om daar na door een ruit van de zaak te gaan. In bewusteloozen toestand is de jongeman op genomen en naar het Van Iterson-zleken- huis vervoerd. Van den gevel werd een ge deelte afgeslagen, de ruit was vernield. De motor had aan de voorzijde veel schade. DE WERKTIJD VAN BESTUURDERS VAN VRACHTAUTO'S. De minister van sociale zaken heeft de gisteren afloopende vergunning voort vloeiende uit artikel 52, negende lid. van het rijtijdenbesluit voor bestuurders van vrachtauto's tot en met 30 September a.s. verlengd, echter met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de ge zamenlijke duur van de in één week vallen de werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, ter wijl een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen rusttijd ten minste 11 uren moet bedragen. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, kan op verdere verlenging dezer vergunning niet- worden gerekend. DE GRAALBEWEGING IN DUITSCHLAND VERBODEN. Het bestuur van „De vrouwen van Naza reth" deelt ons mede, dat de „Duitsche graalbeweging en het werk der „Vrouwen van Nazareth" in Duitschland door de ge heime staatspolitie definitief verboden is. Dientengevolge hebben de Nederlandsche vrouwen van Nazareth, die aldaar werk zaam waren, zich genoodzaakt gezien zich uit Duitschland terug te trekken. (De vrouwen van Nazareth zijn een R.K. religieus gezelschap, dat zich o.a. wijdt aan de zorg voor de katholieke vrouwelijke jeugd. De graalbeweging in Duitschland, welke onder haar leiding stond, was in verschillend opzicht analoog aan de onder dien naam bekende meisjesbeweging in het bisdom Haarlem). DUITSCHE BALLON OMLAAG GESCHOTEN. Zaterdagmiddag om half zes hebben grenstroepen bij Kessel in Limburg een Duitsche onbemande ballon omlaag ge schoten en in beslag genomen. De ballon, die vermoedelijk deel uit maakte van een versperring, was waar schijnlijk door den Oostenwind boven Ne derlandsch gebied geraakt. MINISTER VAN DEN TEMPEL BEZOEKT DE SPOORWEGTENTOONSTELLING. Zaterdagavond bracht de minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, een bezoek aan de spoorwegtentoonstelling te Amsterdam. Het totaal aantal bezoekers bedroeg den eersten Zaterdag ongeveer 5.000 en den tweeden Zaterdag 11.000. ECHTELIJK DRAMA TE DEN HAAG. Zaterdagavond ontstond in de keuken van een woning in het Westeinde te Den Haag twist tusschen den 40-jarigen straat maker A. D. en zijn 35-jarige echtgenoote W. P. K. De oorzaak van de ruzie is nog onbekend, maar de twist liep zoo hoog, dat de vrouw haar man met een broodmes te lijf ging en hem een vijftal wonden toebracht De man werd zoo ernstig getroffen, dat hij naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden overgebracht. Hij kon nog niet worden verhoord. De vrouw werd aangehouden en overge bracht naar het hoofdbureau van politie, waar zij in bewaring is gesteld. MOEDER REDT HAAR BABY UIT BRANDEND HUIS. Zaterdagmiddag ontstond brand ln de woning van den korporaal-machinist J. de Leeuw in de Vlschstraat te Den Helder. De vrouw des huizes kwam terug van een bood schap, die zij in de buurt had gedaan, toen zij haar huis in brand zag staan. Terstond rende zij de brandende trap van het huis op. om haar baby van een jaar, die op zol der ln de wieg lag te schreeuwen, te halen. Zij slaagde er in het kind ongedeerd uit de reeds fel-brandende woning te redden, doch kreeg daarbij brandwonden aan beide voeten. De woning, eigendom van gebr. Boot, brandde geheel uit. Door het spoedig op treden van de brandweer konden de zes an dere woningen van het blok, die gevaar lie pen en waarvan er reeds eenige waren ont ruimd, behouden blijven. Verzekering dekt de schade zoowel van eigenaar als bewoner. KIND STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Zaterdavond omstreeks zes uur speelden eenige kinderen langs den weg Venlo Meijel onder de gemeente Meijel. Kort ach ter elkaar naderden uit de richting Venlo twee auto's. Nadat de eerste wagen de kin deren was voorbijgereden, stak een zesjarig meisje den weg over. De auto greep het kind. dat op slag werd gedood. in hst het dagblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldl ook voor onze „Kleine Advertenties" VERSPREIDE BERICHTEN. Heden is een rechtstreeksche radiote lefoonverbinding Nederland-Argentinië ge opend. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester der gemeenten 's-Graveland en Ankeveen: G. graaf Schimmelpenninck, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Neder- horst den Berg. LUCHTLIJN AMSTERDAM—BRUSSEL WORDT HEROPEND. Wij vernemen uit bevoegde bron. dat naar aanleiding van een tusschen de Nederland sche en de Belgische regeering gesloten overeenkomst, de luchtlijn Amsterdam- Brussel van Woensdag a.s af, zal worden heropend. Er zullen twee diensten per dag worden onderhouden. j VERVANGING VAN DIENSTPLICHTIGEN IN INDIë. BANDOENG, 17 Sept. Aneta/AH.P>. Het departement van oorlog deelt mede, dat. behoudens het geval dat een verdere ontwikkeling van de internationalen poli tieken toestand zou moeten leiden tot uit breiding van de thans getroffen voorzorgs maatregelen, de regeering het voornemen koestert de nu bij het leger op Java buiten gewoon in werkelijken dienst opgeroepen dienstplichtigen en reserve-officieren na een maand 'voor de thans buitengewoon opgeroepenen dus ultimo September) door een ander contingent te vervangen, tenein de een meer gelijkmatige verdeeling te be werkstelligen van de persoonlijke lasten welke uit den dienstplicht voortvloeien. Ten aanzien van de reserve en het dienst plichtig personeel van de zeemacht kan een dergelijk systeem van vervanging niet worden overwogen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11