utr Een wandeling over „Treasure Island Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 16 September 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN DE BONTE WAERELD Fransch legerbericht Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. VRAGENRUBRIEK De „geest" van een tentoonstelling Kostbare verzamelingen op religieus en artistiek gebied - Wat Nederland laat zien BEURSOVERZICHT MARKT Uit de Rijnstreek Het Fransche communiqué van hedenot tend luidt: Op tal van deelen van hel front was het vannacht onrustig. Ir de streek ten Zuiden van Saarbruecken was een zeer sterke actie der vijandelijke artil lerie. Ten Oosten van den Moezel hebben onze troepen eenlge vorderingen gemaakt. Een krachtige tegenaanval van den vijand welke door artillerie was voorbereid, werd afgeslagen ln de streek, belendend aan het benedendal van de Nied. EEN VROUW VOOR GEHEIMEN ZENDER. Een vrouwelijke omroeper heeft van Duitschland uit voor d- radio gezegd: „Wij Duitschers, sterven den hongerdood in de steden en komen om ln de loopgraven." Zij sprak namens „den generalen staf van het leger voor de Duitsche vrijheid" en deed het beroep op de luisteraarscentra van te genstand tegen de nationaal-socialistlsche regeering over het geheele grondgebied van het rijk te vormen. „De nationaal-soclalisten streven er naar de tyrannle te handhaven, doch eerlang zal de dag komen, waarop wij een einde zullen maken aan den oorlog door den hongerdood, door de tyrannle weg te vagen. Wij zijn nu niet sterk genoeg, doch worden dagelijks sterker. Hitier moge slagen winnen in Polen, wij winnen de onze ln de rij en der vrouwen, die vergeefs er op wachten een paar onsjes vet te krijgen en in de fabrieken en in de natlonaal-sociallstische partij zelf, waar Hitler zich het veiligst acht. Wij weten, dat de overwinning zeker ls. Het leger voor de Duitsche vrijheid ls het waarachtige leger van het Duitsche volk en het zal vechten in bondgenootschap met de machtigste vrije mannen ter wereld." Op de gebruiksveemarkten blijft de stemming nog steeds zeer kalm. Men zou thans kunnen ver wachten dat er voor melkvee met het oog op de toekomst, waarin de melk- en zuivelprljzen toch bijna zonder twijfel zullen stijgen, wat méér kooplust zou zijn, doch daarvan is hoegenaamd niets van te bespeuren. De eindmarkten van deze week brachten hierin ook nog geen verandering. Waarschijnlijk is men niet ten onrechte wat bezorgd over de voedering in het a.s. winter seizoen. De prijzen van het gebruiksvee blijven onder deze flauwe vraag toch onwrikbaar vast. Wij noteerden voor beste kalf of versche melk koeien van 220 tot 270 gulden toe en voor beste vaarzen van 170 tot ruim 200 gulden per stuk. Idem pinken 100 tot 135 gulden per stuk. Graskalveren komen er tot heden toe nog geen gToote aanvoeren en vooral nog weinig beste kwaliteit en dan nog in hoofdzaak ongeschetst. Voor een goedsoortig fokkalf besteedt men zon der schets 50 tot 60 gulden per stuk. Op de slachtvee-afdeelingen was op het einde dezer week het aanbod te Leeuwarden en Zwolle vrij groot. De eerste kwaliteit was evenwel schaarsch en wat duurder. Hier op de Leidsche markt was een beperkte aanvoer van slachtvee en een vluggere handel met even hoogere prij zen. zoowel voor de beste als voor de 2de en 3de kwaliteiten. Voor het leger werd te Leiden nogal flink wat gekocht, n.l. ongeveer 100 stuks tegen prijzen van gemiddeld 60 cent per k.g. geslacht gewicht. Stieren bleven vrijwel op denzelfden prijs als begin der week. Vette kalveren werden op de eindmarkten door korte aanvoeren in verhouding iets beter ver kocht dan begin der week en noteerden een paar cent per pond meer. Ook de nuchtere kalveren konden in prijs ruimschoots gehandhaafd blij ven. Op de wolveemarkten was men over den gang van zaken ook niet ontevreden, doch de vette varkensmarkt liep een tikje terug. Op de markt hier ter plaatse werd gister op levering volgen de week vanaf den boer 28 cent per pond gebo den. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 16 September. Tarbot f. 2.30 per kilo. tong f.2.101.05 per kg. kleinschol f. 2615.50 per 50 kg., bot f. 20. schar 1.8.504.60, kleine schelvisch f.28, kleine gul 1.2420, wijting f. 17.5016, kabeljauw f.86 per 125 kg., koolvisch f. 1.300.48 per stuk. Aangevoerd aan den afslag: 1039 kisten ver- tche haring. Besomming trawler: Ostende 80 1575 manden 1 12.360. Besomming kotters: IJM 210 f.400, IJM 203 1 224. A. v. H. te L. - Geregeld stofzuigeren en lysol gebruiken. Men zie voor Nagekomen Berichten 3 van het Tweede Blad. pag. Het vliegtuig werd met machinegeweer vuur der sovjet-russische troepen gedwon- ien bij het dorp Loegino te landen. Het bleek een Duitsch tweemotorig bomvlieg- 'uig te ztjn. De bemanning, bestaande uit vijf perso nen, werd naar Kief gezonden, terwijl het toestel onder bewaking ls geplaatst. AAN DE ROEMEENSCHE GRENS. Het bureau van den Roemeenschen mi- bisterpresident heeft het volgende commu niqué gepubliceerd: ,,Met het oog op de gebeurtenissen aan be grens van de Boekowlna heeft de regee- 'ing uitgebreide maatregelen getroffen 'oor de handhaving van de neutraliteit. Aan kinderen en gewonden, die het land mochten binnenkomen, zal het door de "::schelijkheid geëischte onderdak wor den geboden. Iedere bultenlandsche troep militaire formatie, die de grens zou over all) den, zal ontwapend worden en aan 'en dergelijke formatie zal een bepaald ge- Jied worden aangewezen voor verblijf tot 'et einde der vijandelijkheden. Personen, ■It politieke functies bekloeden, zullen ver acht worden zich naar bepaalde plaatsen begeven en zich van Iedere openbare 'ttiviteit tc onthouden. Het binnenkomen In particuliere personen, in het bijzonder It Galicie, is streng verboden". EEN PLAN VAN HERBERT HOOVER. erbert Hoover, de oud-president der eenigde Staten, heeft de instelling voor- vsteld van een commissie in ieder neu traal land ln Noord-Europa voor de „waar neming en verslag van oorlogsfeiten, wel ke betrekking hebben op de burgerbevol kingen. Hoover voegde hieraan toe, dat de oorlogvoerende naties aan de agenten dezer commissie vergunning zouden kunnen ge ven zich vrij binnen de grenzen te bewegen. „Het doel dezer commissie zou zijn door tusschenkomst van agenten te bepalen, of en wanneer aangegane verplichtingen geen oorlog te voeren tegen onschuldige mannen vrouwen en kinderen opzettelijk worden geschonden. Hoover stelt voor, dat de com missie wordt georganiseerd door Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, Neder land en België. Hij gelooft, dat de oorlog voerende naties het voorstel zullen aanne men en dat de neutrale naties haar steun zullen verleenen. STIMSON EN MURRAY BUTLER CONTRA BORAH. Stimson. de staatssecretaris uit den tijd van Herbert Hoover, en dr. Nicholas Murray Butler, de president van de Columbia-uni- verslteit. leveren critiek op de redevoering van Senator Borah. Zij bepleiten in brie ven aan de New York Times de intrekking der neutraliteitswet en zijn van meening, dat de neutraliteitswet de Vereenlgde Sta ten in de armen werpt der naties, welker practijk van militaire agressie jegens buur landen een bedrijf is geworden Stimson voegde hieraan toe. dat het internationale reeht en de traditie ten gunste van den aankoop van wapenen zijn. Butler schrijft, dat de redevoering van Borah uit den tijd is en dat de tegenwoor dige neutraliteitswet de Vereenlgde Staten aan de zijde plaatst van den aanvaller. WAT BLÉRIOT BIJ ZIJN VLUCHT OVER HET KANAAL GEVOELDE. Frankrijk en Engeland hebben den der tigsten verjaardag van de eerste Kanaal- vlucht van Louis Blériot op den 25sten Juli feestelijk herdacht. Uit de tallooze publi caties der dagbladen en periodieken, die dit beslissende hoogtepunt behandelen, trek ken vooral die gedeelten aan. waarin men verneemt hoe de vlieger zelf dacht over zijn prestatie. Blériot begon zijn vlucht om 4 uur 35 's mórgens vroeg, onrrüddellijk na zons opkomst. Maar hij werd reeds om halfdrie 'snachts door zijn vriend Leblanc uit zijn bed gehaald. Hij voelde zich niet prettig, want eenlge dagen tevoren had hij zijn voet door uitlaatgas van zijn motor ver brand en „hij voelde niet genoeg energie de geweldige prestatie te volbrengen". Maar op herhaaldelijk aandringen van zijn vriend en den constructeur van den motor Anzani stond hij toch op en ging naar de machine. Hij ondernam nog snel een korte proef vlucht en het waagstuk leek hem thans nog gevaarlijker. Heel pessimistisch en geens zins zeker omtrent de eventueele gevolgen, startte hij. (Hij had overigens objectief be schouwd geenszins ongelijk, want de machine had slechts een motor van 25 P.K., de totale breedte was precies 7 meter en 80 centimeter en de geheele oppervlakte slechts 14 vlerkante meter; de huidige vlie gers zouden vermoedelijk absoluut gewei gerd hebben een dergelijk apparaat te be stijgen). De vlucht duurde precies een half uur. Doch de tijd scheen Blériot eindeloos. Bij zonder gevaarlijk was het ln het midden van het Kanaal, waar hij zich „verloren in de eindelooze eenzaamheid van de zee, zon der een enkel vertrouwelijk steunpunt aan de horizon voor een hoop vollen blik" voelde. Toen hll dan ook de kust van Engeland voor zich op zag duiken was hij „opgelucht en vol vreugde", en hij „raasde het doel tegemoet, ieder verder gevaar verachtend" De gevolgen bleven dan ook niet uit: bij de landing brak de propeller en een wTel van het vliegtuig. Maar „het was gelukt!" Men ziet: de gevoelens van een grooten held zijn heel gewoon en menschelljk en of men nu een Blériot. een Lindberg of een andere vlieger ls, ieder ls toch weer blij na lange of korte eenzaamheid den veiligen beganen grond onder de voeten te voelen, hoewel nooit ontkend kan worden, dat voor deze helden der lucht bovendien het vrije luchtruim hun leven lang een groote aan trekkingskracht zal blijven behouden on danks de groote gevaren, die hier altijd op de loer liggen. EEN POSTKANTOOR OP DEN BODEM DER ZEE. Zooals er postkantoren zijn op de hoogste bergtoppen, zoo is er tegenwoordig ook een postkantoor op den bodem der zee. Dit post kantoor bevindt zich op (of moeten wij zeg gen onder? de Engelsche Bahama-eilanden ln de hoofdstad Nassau, welke gemakkelijk te bereiken ls vanuit Florida De voornaam ste bezienswaardigheid van Nassau is reeds lang een waarnemingspost op den bodem der zee, welke werd opgericht door den diep zee-onderzoeker Williamson. Deze post heeft glazen wanden en het water ls hier zoo doorzichtig dat men vanuit het glazen ver trek het leven onder water gemakkelijk kon gadeslaan. Enkele dagen geleden heeft Williamson zijn waarnemingspost voor bezoekers open gesteld, die de grootste wonderen denken te vinden op den bodem der zee. En de poste rijen van de Bahama-eilanden hebben hier nu een kantoor geopend, waar nieuwe post zegels met de beeltenis van Koning George VI omgeven door wa erplanten verkocht en met „Bodem der Zee Bahama" afgestempeld worden. Het spreekt vanzelf, dat filatelisten er zeer op gesteld zijn, een dergelijke post zegel bij hun verzameling te kunnen voegen. II (Van een bijzonderen correspondent). Wie de diverse wereldtentoonstellingen van de laatste jaren heeft gezien te Brussel, te Parijs en nu dit jaar te New York zal zich moeilijk kunnen voorstel len, dat er op het gebied van wereld tentoonstellingen nog iets nieuws moge lijk is. Maar wie „Treasure Island" be zoekt, krijgt daar een andere opinie over. Want de scheppers van San Francisco's „Gouden Poort"-tentoonstelling zij er in derdaad in geslaagd, hun werk een gehee! ander karakter te geven dan men tot dus ver op soortgelijke exposities heeft gezien. Het denkbeeld, dat den ontwerpers voor den geest zweefde, was om een „Festijn van den Stillen Oceaan" tot stand te bren gen. En dus hebben ze in hun werk iets vastgelegd van de exotische schoonheid, de romantiek, de eeuwenoude culturen van de landen, die door dien Oceaan worden bespoeld: Californië en Siam, Mexico en China, het besneeuwde Alaska en het tro pische Indië. Geïnspireerd op de romantiek van die landen is de bouwstijl van de tentoon stelling. een stijl, die de mystiek van het Oosten verbindt met de grootsche fanta sie van de uitgestorven Inca-stammen van Middel-Amerika; romantiek ademt ook de sfeer van de groote, ommuurde, in bloe menweelde gehulde voorhoven, die rond om den 120 meter hoogen Zonnetoren zijn gegroepeerd: de „Hof der Zeven Zeeën", de „Hof van de Maan", de „Hof der Bloemen" en de „Hof der Weerspiegelingen". Reeds die namen, die uit een sprookje van An dersen schijnen te zijn overgenomen, geven eenig beeld van de onwerkelijke stemming, die daar tusschen subtropische bloemen en gekanteelde wallen, tusschen huizen- hooge beeldbouwwerken en ontelbare fon teinen zóó sterk heerscht, dat de wan delende menigte er niet luid- durft te spre ken. Op de door techniek en zakelijkheid beheerschte tentoonstelling te New York zou zooiets niet denkbaar zijn. Als men in enkele woorden het groote verschil tus schen de beide Amerikaansche wereld tentoonstellingen zou moeten omschrijven, zou men dat ons inziens het best kunnen doen door te zeggen: „Op de expositie te New York is de materie aan het woord, op die te San Francisco de géést". Een der sprekendste bewijzen hiervoor is, dat op „Treasure Island" een belang rijke plaats is ingeruimd aan het gods dienstige leven van den mensch. Precies in het midden van het tentoonstellings terrein verrijst de „Toren des Vredes" en daaromheen is, bescheiden en voornaam van lijn, de „Tempel van den Godendienst" gebouwd. Een enorme muurschildering van Peter Ilyin, waarop de strijd voor en de overwinning van de godsdienstvrijheid zinnebeeldig is voorgesteld, bevindt zich boven het ingangsportaal. En als men is binnengetreden, constateert men met be wondering, dat voor deze tentoonstelling van minder dan een jaar levensduur de grootste collectie voorwerpen van religieus- historische en religieus-opvoedkundige be- teekenis, die zich ooit onder één dak heeft bevonden, is bijeengebracht: bijbels in allerlei talen, met de hand op perkament geschreven bijbels en uitgaven uit de eer ste jaren van de boekdrukkunst, gebedsrol len, antieke voorwerpen voor den kerk dienst, oude kaarten van het Heilige Land, herinneringen aan de Pelgrimvaders. reli- quieën van allerlei oorsprong, een geheel uit schelpen vervaardigd schilderij van het Avondmaal, enz. enz. Alle in Amerika voorkomende groote godsdiensten vindt men in dezen tempel. waarvan de bouw alieen al bijna een kwart millioen gekast heeft. En de binnenhof vormt een „Bij- belschen Tuin", waarin alle tweehonderd soorten bloemen groeien waarvan in het Oude en Nieuwe Testament gesproken wordt. Op religieus gebied bevat de tentoon stelling bovendien nog een paviljoen met bet opschrift ..Sermons From Science", dat gewijd is aan de moderne opvattingen om trent het verband tusschen godsdienst en wetenschap, een paviljoen van de „Chris tian Science"-beweging en een derde pa viljoen, dat aan het werk der eerste (Spaansche) missionarissen in Californië is gewijd en waarin zich als kostbaarste re- liquie een zeshonderd jaar oud altaar be vindt, dat door die zendelingen van de zestiende eeuw ondanks de grootste moei lijkheden uit Spanje naar Californië is overgebracht. De godsdienst is op „Trea sure Island" in tegenstelling tot New York dus waarlijk niet op den achter grond gedrongen. Prachtige kunstverzameling. Een andere uiting van het (relatief ge sproken) onmaterialistische streven, dat in de „Golden Gate Exposition" bemerk baar is, is de voorname plaats, die de kunst er inneemt. Een der drie permanente ge bouwen, die men op 't kunstmatige eiland heeft opgetrokken, is het Paleis voor Schoone en Decoratieve Kunsten. Dit mu seum van een omvang, welke zich met die van het gemeentemuseum te Amster dam kan meten bevat een verzameling, die door de critici (en niet alleen door de Amerkaansche!) geprezen wordt als de mooiste, ooit in de Vereenlgde Staten bij een gebracht. Voor den eersten keer in de geschiedenis van Amr-ikn vindt men hier een uitvoerig overzicht van de ontwikke ling der beeldende kunst van dit wereld deel, een overzicht waarin zoowel de hooge cultuur der oude Peruanen en Inca's als de meer primitieve maar niet minder bewonderenswaardige kunst-uitingen van de vroegere Noordelijke Indianen stammen en de prestaties van de moderne Amerikaansche schilders en beeldhouwers zijn opgenomen. Om een beeld te geven van den omvang dezer collectie willen we slechts vermelden, dat alleen de afdeeling „moderne schilderkunst", die hoogstens een derde of een vierde deel van het mu seum vult, werken van niet minder dan achthonderd-een-en-dertig hedendaagsche kunstenaars bevat. De oudere schilders van den eersten rang zijn vrijwel zonder uit zondering vertegenwoordigd, van Rem brandt tot Turner, van Botticelli tot Ver meer, van Titiaan tot Degas. En behalve door zijn schilders wordt Nederland in dit muesum ook gerepresenteerd door een do zijn Hollandsche kamers - in - miniatuur, vervaardigd door mrs. James Ward Thome die een duidelijk en bekoorlijk beeld geven van de Nederlandsche architectuur en bin nenhuiskunst in een tijdsverloop van vier honderd jaar. Dat is echter lang niet de eenieg ver tegenwoordiging van ons land op deze tentoonstelling. Nederland laat zich te San Francisco op vijfvoudige wijze zien: ten eerste door de bewijzen van zijn kunst en cultuur in het museum, ten tweede door een stand in de „Internationale Hal", waar dank zij de bemiddeling van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te San Francisco de aan dacht van den bezoeker wordt gevestigd op de diensten van de Holland,-Amerika Lijn en de K.L.M., op Hollandsch zilversmeed werk, Hollandsch aardewerk, op onze tex tiel-, tapijt- en touwindustrie; ten derde dóór een prachtig Nederlandsch-Indisch paviljoen; ten vierde door een echt Hol landsch restaurant, dat de „Hollandsche Windmolen" heet en inderdaad heel na tuurgetrouw in den vorm van een molen ls gebouwd; en ten vijfde door een Indisch restaurant, waar men een rijsttafel in op tima forma kan eten, welke attractie een ware sensatie heeft gewekt onder de smul papen van San Francisco! Om terug te komen op het Nederlandsch Indische paviljoen, de belangrijkste bij drage van ons land tot de „Golden Gate Exposition", de regeering te Batavia ver dient een welgemeend compliment voor de wijze, waarop zij door middel van dit ge bouw de belangen van „Nederland Over zee" behartigt. Ons Indië en de Westkust van Amerika worden door de golven van denzelfden oceaan bespoeld en hebben daardoor allerlei gemeenschappelijke toe ristische en handelsbelangen. De bevorde ring van die belangen is natuurlijk het doel van Indië's paviljoen, maar de inrich ters er van zijn zoo verstandig geweest, daar niet zoo sterk den nadruk op te leg gen, dat het resultaat oninteressant werd voor den gewonen tentoonstellingsbezoe ker. Integendeel: zij zyn er in geslaagd, den „man in the stveet" binnen te lokken en te boeien door middel van de exotische schoonheid, waaraan Insulinde zoo rijk is en zij maken daardoor een meer indirecte propaganda, die tenslotte veel doeltref fender is. Het paviljoen stelt een Javaan- schen tempel voor en de sierlijke, hooge traptoren daarvan lokt den wandelaar al dadelijk naderbij. En de tallooze nieuws gierigen, die dag in, dag uit, het paviljoen binnentreden, worden niet teleurgesteld. Zij zien er Indische handwerkslieden als zilversmeden, batiksters en pajang (para sol)-makers aan het werk; zij kunnen er een f raaien, met robijnen en diamanten bezetten dolk van den Sultan van Djokja karta bewonderen; ze kunnen zich verdie pen in de beteekenis van afbeeldingen op twintig meter lange sarongs, waarop epi sodes van oude Indische legenden zijn ge batikt; ze zien er een in teakhout gesneden wapen van het Huis van Oranje, een meesterwerk van Indische houtsnijkunst; en „en passant" worden zij intusschen door smaakvolle muurschilderingen, foto's en diorama's herinnerd aan het bestaan en de voordeelen van onze scheep- en lucht vaart, aan de toeristische aantrekkelijk heden van Indië en aan de voortbrengse len van den Indischen mijnbouw, land bouw en de industrie. Het is een knap stuk werk, dit Nederlandsch-Indische paviljoen; het maakt dat alle Nederlanders en Ame rikanen van Nederlandsche afkomst, die de tentoonstelling op ..Treasure Island" bezoeken, met voldoening constateeren „Het kleine landje aan de Noordzee en zijn overzeesche bezittingen maken hier een voortreffelijken indruk!" En het is altijd een reden tot diepge voelde blijdschap, als men dat meer dan elfduizend kilometer van huis kan zeg gen! (Nadruk verboden). AMSTERDAM, 16 September Ook de laatste dag van deze veelbewogen beursweek, waarin de effectenmarkt het too- neel ls geweest van snel wisselende stemmin gen, bracht een voortzetting van de reactie, welke zich sinds eenlge dagen doet gevoelen. De kooplust is geheel verdwenen en het aan bod blijkt volkomen de overhand te hebben. Weer zijn de koersen scherp achteruit geloopen en weer ging een goed deel verloren van do hausse, welke sedert het begin der vijandelijk heden was losgebroken. Het verloop der krijgs verrichtingen vormt ter beurze uiteraard het onderwerp van gesprek, waarbij in het bijzonder de onzekerheid ten aanzien van de houding van Rusland en de daarover de laatste dagen in omloop zijnde geruchten besproken worden. Wallstreet ziet eveneens de levendigheid af nemen, hoewel de koersen zich aldaar goed handhaven en de winstnemingen goed. worden opgenomen. Men neemt evenwel een voorzich tige houding aan in afwachting van de bij eenkomst van het Congres. De markt was hier uitgesproken flauw. Ble ven de verliezen bij opening nog tot enkele punten beperkt, weldra bleek het aanbod zóó overvloedig, dat een scherpe inzinking niet tc voorkomen viel. Sterk kwam dit tot uiting bij Koninklijke Olie. die ook onder ParJJsch aanbod leden, en na een 7% lagere opening op 320% geleidelijk terugliepen tot 311': De handel was over het algemeen niet uitgebreid. Overeenkomstig het verloop van New-York viel de Amerikaansche markt erg mee. De-koer sen weken aanvankelijk slechts weinig van de vorige noteeringen af. doch in het verdere ver loop konden zij zich niet onttrekken aan de algemeene inzinking en geraakten zij beneden het vorige slotpeil. Op de lokale markt was de flauwe stemming algemeen verspreid. Rubbers boekten een aan zienlijk verlies, dat meerendeels tot 15 pCt. ging. o.a. bij Amsterdam Rubber, die. na een ope ning op 225% inzakten tot 213%. Tabaksaandeelen bleven vrij rustig en wei nig veranderd. Industrieelen lagen eveneens gedrukt en slo ten zich dus bij de algemeene tendenz aan. Philips verloor ruim 10%. Unilever kwam tot beneden 100% en A.K.U. was zwak gedisponeerd. Van Suikerwaarden waren de specifieke soor ten nog meerendeels betrekkelijk goed ge handhaafd. H.V.A. daarentegen zakte 20% :ri en kwam weer op het niveau van 400% terecht. Vrij druk ging het toe op de Scheepvaartaf- deeling, waar verliezen van 5 tot 10 geleden werden. De beleggingsmarkt. had een gedrukt voorko men en de Nederlandsche Staatsfondsen liepen fracties terug. „Welverdraaid, nu is hij weer verkeerd in de kist gaan liggen...." BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Aafje. D. van C. v. Dam en A. van Griethuizen. Ondertrouwd: S. H. Parqui 33 j. en A. E. Batelaan 26 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: B. .J Balvert, Noordstraat 14 J. de Blanken. Wilhelminastiaat 38 A Lan- gelaar, Buitenkerk 14 Wed. L. Kwakernaak. geb. Kempenaar. Noordzijde 130 A. Treur. Prins Hendrikstraat 14 N. Hoogendoorn. Em- makade 119m P. van Doorn. Wevland 75 K. Oudshoorn, aan boord M. H. v. d. Vlist, Oranjestraat 105 A. E. Vernooij, Meye 120 Vertrokken: N. Vis, naar Ter Aar D 4 P. Bergsma n Nieuwer-Amstel, Amstelv.weg 1 J. van Es n. Zwammerdam C 140 G. A. Kromwijk, n. Reeuwijk K 18 J. J. van Vliet n. Zoeterwoude D 44 N. Oskam n. Arnhem. O. de Kraan 68 J Jansen n. Alphen aan den Rijn, Emmalaan P. Th. Röling n Zwam merdam W. van Katwijk n. Katwijk aan Zee. Zeehospitium P. L. M. Frankefort. n. Voorburg. Laan van N. Oosteinde 24 C. J. Walraven n. Zoetermeer. Dorpsstraat 127 P. Boelen en gezin n. Woerden, Dahliastraat LEIDEN. 16 Sept. Aangevoerd 610 KG. Fa- brieksboter prima f. 1.38: boerenboter prima f. 1.25—1.37*5 per KG. Handel matig. LEIDEN, 16 Sept. Deze week geen nieuwe aanvoer. Lange turf f.68 per 1000. LEIDEN. 15 Sept. Groentenveiling enz. Roode kool f. 1.40^—4.10; groene kool f. 2.205.60; prei f.2—2.40; kroten f. 1—2.80; kroten, gekookt, f.3—5; uien f. 1.80—4.20; peen f. 1.50—5.10: aardappelen f. 1.60—2.40; druiven f.1020; snij- boonen f.6—20; stckboonen f. 1024: pronkboo- nen f.35; stamboonen f.821: postelein f.3— 9; spinazie f.17; tomaten A f.44.20. B f.4— 4 40. C f.4, CC f.4 alles per 100 KG. Andijvie If. 0.50—1: komkommers f.15.40; bloemkool I f. 1.5016.50; meloenen f.5—18: salade f0.50 1.60; perziken f. 0.808.70, alles per 100 stuks. I Kroten f.0.50—1.60: pieterselie 30—90 et.; radüs f. 0.401.20; selderie f. 0.30—2.10; bleekselderic f.9—14; peen f.15.10: rabarber f.0.60—1.80; j alles per 100 bos. I LEIDSCHENDAM. 15 Sept. Engelsche kom- i kommers 1ste soort f. 22.30. 2de soort f. 1 1.80, 3de soort f.1; gele komkommers. Ie soort f. 2.504.80. 2de soort. f. 2.10—3, 3de soort f. 1 I 1.50; kropsla, 1ste soort f. 0.801.60. 2de soort f. 0.50; peen f. 1.804.20 :tomaten, midd. f.2 2.80, groote ronde f. 23. 2de soort f2. 3e srt. f.2. bonken f.22.10; Andijvie per 100 f. 0.50 1.40; spinazie per 4 Ko. 6—38" postelein f. 1.50 5.40snijboonen f.718; spercfeboonen f.619: radijs f. 0.80—1.20; prei f. 2—3.50; selderie f.0.30 —1.20; pruimen f. 3.20—6.50; meloenen f.5—17; druiven f 611. TER-AAR. 15 Sept. Spinazie 1014 ct,. an dijvie 615 ct., slavellen 7 et. per kist. Snijboo nen f. 0.60—2; prinsesseb. f. 0.60—1.35; dubb. st-ampr. f. 0.60—1.30; witte pronkb. f 0.30—0.30; spekboonen f. 0.600.75. Postelein f. 1—1.80; druiven 22 ct. Waschpeen f. 1.50; uien f. 0.60 2.50; prei f. 1.20; roode kool f. 1,60—2.30; witte kool f. 1.50—1,70 per 100 KG. Kroten f. 1 40; ra dijs-f. 1.40; rabarber f. 0.601.60: peen f. 2.50 2.70; selderie f.0.300,60 per 100 bos. Sla per 100 stuks f.0.602. Bloemkool 1H—14: meloenen 512; komkommers 1—3 per stuk. Tomaten A f.22.50. Augurken fijn f. 1.80. fijnbasterd f. 1.20. basterd f.0.63. grof f. 0.38—0.41. stippel f. 0.15. fijnstippel f. 0.38; komkommers f. 0.15 p. 25 KG. UTRECHT. 16 Sept. Veemarkt, Totaal aange voerd 2825 stuks, waaronder 750 runderen Pr ij zen stieren 24—27 ct. per pond. handel kalm, prijzen neiging tot dalen: Slachtkoeien 2e srt. 3035. 3tie soort 26—29 ct. per pond; handel matig, prijzen iets lager. Vaarzen f. 140—210 per stuk. Melkkoeien f. 150—260; kajfkoeien f. 160— 270; varekoeien f. 120—200; handel matig, kleine stijging, 220 magere kalveren, prijs f. 25—60 Dei- stuk; handel voor de slacht redelijk, iets hoo gere prijzen. Voor het leven: stug. onveranderd 510 nuchtere kalveren f 6—10 per stuk; handol vlug. hoogere prijzen 550 magere varkens, f. 24 —40. schrammen f. 18—23 per stuk; 440 big^n f. 14—18 oer stuk: handel recMilk. on verand «"-de prijzen. 95 magere schapen, f. 14—22 per stuk; handel gedrukt, lagere prijzen. Kleinhande! boter 300 KG., f. 1.50 per KG.; kaas 125 50—70 per KG.; eieren 25.000 stuks, prijs f.45 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3