TRIUMPH De strijd in het Oosten De Leidsche Bioscoop-Programma's VOOR SLECHTS I CENT 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 16 September 1939 1007. WAARDE EN KWALITEITS- NA AIMACHINES Overzicht Poolsche berichten C. F. MEERPOEL ALLEEN: Breestraat 171. Hitier weer aan het front Van Poolsche zijde wordt gemeld: De Duitsche luchtmacht heeft Krzemie- niec gebombardeerd. Een Duitsch vliegtuig liet een tiental bommen vallen op de markt, waar juist veel menschen bijeen waren, aangezien het marktdag was en een Joodsche feestdag. Er zijn dertig dooden en honderd ge wonden. onder wie vrouwen en kinde ren. Een tiental huizen werd vernield. De diensten van de buitenlandsche am bassades en legaties zijn niet getroffen. Na het bombardement bood de stad een verschrikkelijk aanzien. Het was het eerste 6229 (Ingea. Med.) bombardement van een open stad, zonder garnizoen en zonder militaire beteekenis. Blijkbaar is het bombardement ondernomen, om de Poolsche ministeries en de diploma tieke vertegenwoordigingen te treffen. Men merkt verder op, dat dit bombarde ment een nieuw bewijs is van de leugen achtigheid van de Duitsche verzekeringen. Het bombardement van gisteren heeft een zeer hevigen indruk gemaakt op de bevol king van de stad en haar omstreken. Ver nomen wordt, dat officieel is vastgesteld, dat dertig personen zijn gedood en honderd gewond. Men bevestigt, dat Duitsche vliegers uit mitrailleurs de markt hebben bestookt. Eenige buitenlandsche diplomatieke ver tegenwoordigers hebben geconstateerd, dat de vliegtuigen de vluchtende bevolking te vens met machinegeweren beschoten heb ben. Het corps diplomatique, waaronder zich ook de pauselijke nuntius, mgr. Cortesi be vond. was in een der schuilplaatsen van het stadje bijeengekomen en heeft besloten, op de resp. regeeringen een beroep te doen en haar te verzoeken te Berlijn zeer krachtig te protesteeren tegen de Duitsche methode van oorlogvoeren. Met nadruk dient er op gewezen te worden, dat de Duitsche regee- ring via den Nederlandschen gezant, die de Duitsche belangen in Polen behartigt, offi cieel op de hoogte was gebracht van het feit, dat het corps diplomatique naar Krzemie- niec verplaatst was. De Britsche ambassadeur heeft, om zijn medelijden met de slachtoffers van het bombardement te toonen. een bedrag van duizend zloty's ter beschikking gesteld. De gezanten van Hongarije. België, Estland. Nederland, Zweden en Zwitserland gaven elk 500 zloty. Officieel wordt voorts gemeld, dat de steden Siedlce, Lublin en Tsjestotsjowa nog slechts puinhoopen zijn. Het stadhuis en de groote schouwburg te Warschau zijn door brand vernield. Vele steden zijn vol komen verwoest. De lijken zijn zoo talrijk, dat men ze begraaft in parken en op het veld. De Duitsche luchtmacht richt de ma chinegeweren op de wegen, die vol vluch tende burgers zijn. De Duitsche autoritei ten kondigen officieel aan, dat open ste den zonder erbarming gebombardeerd wor den. Ook Roode Kruis-colonnes worden door tot 20 M. dalende vliegtuigen beschoten. Havas meldt van de Poolsch-Roemeen- sche grens: De ambassadeurs van Italië en de Ver. Staten en de gezant van Spanje in Polen hebben Krzemieniec verlaten. Volgens hun verklaringen hebben de Poolsche auoriteiten alle koelbloedigheid bewaard en beoordeelen zij den toestand met kalmte. Volgens een der Italiaansche diploma ten, die met de volkomen objectiviteit van een neutrale sprak, zal de Poolsche regee ring al het mogelijke doen voor de verdedi ging van het grondgebied. Indien zij in den beginne werd verrast door den snellen opmarsch der Duitsche troepen, schijnt het thans, dat de fronten zich beginnen te sta- biliseeren. In dit opzicht zullen de kohien- de dagen beslissend zijn. De verandering der weersomstandig heden zou den toestand aanzienlijk kun nen wijzigen en een einde maken aan den bewegingsoorlog, waarin de Duitsche tac tiek tot nu toe werd begunstigd door de verpletterende meerderheid van de Duit- (Ingez. Med.) sche gemotoriseerde corpsen. Te Cernautzi zijn diplomaten uit Polen aangekomen, o.m. het geheele personeel der Turksche ambassade en het Egyptische gezantschap. De gezanten blijven in Polen. Tusschen de grens en Cernautzi zijn voortdurend Poolsche militaire auto's on derweg. Men neemt aan. dat zij de archie ven en ander materiaal naar Roemenië brengen In Crisciatec. de Roemeensche grensplaats aan den rechter-oever van de Dnjestr, zijn de Roemeensche ambassadeur te Warschau en de onderstaatssecretaris van politie, generaal Marinescu, aangeko men Te Boekarest is de primaat der R.K. kerk in Polen, kardinaal l'Hlond aange komen. De echtgenoote van minister Beek en haar dochter, alsmede de echtgenoote van maarschalk Smigly Rydz, worden vandaag te Boekarest verwacht. Verder wordt vernomen, dat alle minis teries van Polen uit Krzemieniec zijn over gebracht naar het dorp Zaleszezyki, dat bij de grens van Roemenië ligt. Volgens uit Warschau ontvangen berich ten is de Poolsche hoofdstad niet alleen tegen de normale prijzen zijn thans nog te be komen I Daarom spoedigst naar: nog In handen van de Polen, maar biedt zij zeer doeltreffend weerstand, hoewel Duitsche gepantserde eenheden er in ge slaagd zijn reeds de vorige week Vrijdag de buitenwijken binnen te dringen. De oorlog heeft het uiterlijk van het le ven in de hoofdstad niet gewijzigd: de trams rijden, de winkels worden geregeld van voorraden voorzien en de artikelen voor dagelijksch gebruik mankeeren niet. al zijn ze gerantsoeneerd. De luchtaanvallen en bombardementen maken thans deel uit van het dagelijksch leven der bevolking. Wanneer een bombardement begint, wordt de orde in de straten verzekerd door een goed georganiseerden dienst, dank zij de koelbloedigheid der bevolking, die zich nooit heeft verloochend. De loopgraven en collectieve onderkomens, met welker aan leg men half Juli was begonnen, zijn thans gereed en geven den bewoners ten minste een betrekkelijke veiligheid. Toch maken de bombardementen slacht offers in de industrieele buitenwijken. Op 14 September ondergingen de wijken in het centrum van Warschau voor de eerste maal een massaal bombardement, dat tal rijke slachtoffers maakte. Parallel met dit alles wordt de Duitsche propaganda verhevigd: Vliegtuigen wer pen vlugschriften uit met uitnoodigingen aan de bevolking om zich over te geven. Sinds verscheidene dagen maken Duitsche zenders gebruik van de golflengte van Poolsche zenders om in het Poolsch defai tistische berichten uit te zenden. Ook wer pen de Duitsche vliegtuigen pakken Poolsch geld, vervalscht geld,- omlaag om den Poolschen munt te deprecleeren. Wat de eigenlijke militaire operaties betreft, rich ten de Duitschers zich op de industrieele centra, de spoorwegknooppunten, garnizoe nen, depots en fabrieken. In midden Polen heeft Luck, de hoofdstad van Wolhynië. een reeks bombardementen ondergaan. Een (Ingez. Med.) 6274 (Ingez. Med.) deel der stad vloog in brand. Duitsche es cadrilles hebben honderden slachtoffers gemaakt onder de burgerbevolking. Het commando der verdediging te War schau deelde gisteravond mede: „In den Westelijken sector is het vandaag rustig ge weest. In den Oostelijken sector zijn wij in contact met den vijand. De gevechten duren voort". Voorts meldt een Poolsch dag-overzicht In den sector Warschau ontwikkelt de verdediging zich gunstig. Vijandelijke aan vallen in het Noorden en Oosten werden tot staan gebracht. De Duitsche actie in de richting van Bialystok en Brzesc stuit op krachtigen tegenstand der Poolsche deta chementen. In dezen sector Is de toestand de belde laatste dagen'niet noemenswaar dig veranderd. De Poolsche troepen bij Gdynia en op het schiereiland Hela blijven verwoeden tegen stand bieden. Bij Lowicz en Skierniewice wordt verwoed gevochten. De Poolsche troe pen brengen den vijand hier zware verlie zen toe. De zender te Warschau heeft medege deeld: „De Poolsche luchtmacht heeft -en aanval gedaan op de Duitsche luchtbasis in Posnanië, van waar de Duitsche vlieg tuigen opstegen, die de laatste dagen War schau bombardeerden. Deze basis is geheel door onze luchtmacht vernietigd, tengevolge waarvan de Duitsche luchtactiviteit tegen Warschau verzwakt is. Van Engelsche zijde is nog eens met nadruk verzekerd, dat Brittannië zich pre pareert op een oorlog op groote schaal. Het leger zal daarom niet alleen op peil worden gehouden doch geregeld worden versterkt Volgens den Berlljnschen correspondent van „Polttiken" is men er zich thans in Dultschland van bewust, dat er geen hoop meer is op een spoedigen vrede. De Duit schers spannen zich tot het uiterste in om zoo spoedig mogelijk den strijd tegen de Polen te kunnen beëindigen, teneinde alle strijdkrachten aan het Westelijk front te kunnen samentrekken, waar. naar wordt toegegeven, een moeilijke taak ligt.. Er wordt toegegeven, dat de winter voor de Duitsche burgers een tijd van beproe ving zal blijken, doch men is van meening, dat de Duitsche troepen in de Siegfriedlinie dan in staat zullen zijn. de Engelsch-Fran- sche strijdkrachten in bedwang te houden en dat de werkelijke strijd niet vóór het voorjaar zal beginnen. De correspondent van Berlingske Tidende maakt melding van evacuatie op groote schaal uit West-Duitschland naar de Zui delijke districten. Gemeld wordt dat 18 tot 20 millioen personen zullen worden over gebracht en dat de plannen worden vol tooid. Veel wijziging in de fronten is er blijk baar niet meer gekomen. In het Oosten schijnen de Duitschers thans zeer kras op te treden tegen de burgerbevolking. Met groeiende belangstelling ziet men naar Sovjet-Rusland. Volgens een niet-officleele schatting be staat de eerste groep opgeroepenen, welke vandaag, op grond van de nieuwe wet op den militairen dienst, is opgekomen, uit een millioen man. De „Prawda" wijst In een commentaar op de noodzakelijkheid „de militaire pa raatheid te voltooien, omdat de kapitalis tische wereld door oorlogskoorts is aange grepen." (Ingez. Med.) Gisteren heeft Hitier wederom een uitge- breiden tocht ter bezichtiging van het front gemaakt, waarbij hij een bezoek bracht aan de ten Noorden van Przemysl in Galicië op- marcheerende troepen. Op de vlucht daarheen werd het sedert 1921 in Poolsch bezit geweest zijnde Oost- Opper-Silezische industriegebied aangedaan, dat volledig onbeschadigd in,handen der Duitsche troepen was gevallen en waar thans weer alle schoorsteenen rooken. Ook de stad Krakau die eveneens geheel ver schoond is gebleven van vernielingen, werd per vliegtuig aangedaan. In den loop van zijn bezoek aan de troe pen woonde Hitier vervolgens den overtocht van twee divisies over de San bij. Het Duit sche leger is ook aan dit front in snellen opmarsch. Het heeft de sterke troepen van den tegenstander, die het hier tegenover zich vond, met eenige snelle slagen geheel verslagen en jaagt thans de resten der vij andelijke troepen, die in ontbinding ver- keeren, in snel tempo voor zich uit. De troepen, die Hitier bij hun opmarsch bezocht, toonden zich, ondanks de groote marschprestaties, die zij geleverd hebben en die nog steeds van hen worden geëlscht, in beste conditie en in geestdriftige stemming. 5946 (Ingez. Med.) Het Amerikaansche staatsdepartement bevestigt, dat de Amerikaansche ambassa de in- Moskou den Amerlkaanschen onder danen den raad heeft gegeven, de U. R. S. S. te verlaten. Deze raad, zoo zegt men, Is in overeenstemming met de permanente in structies over de door de ambassade te vol gen procedure, wanneer gevaar dreigt. Zonder nog een directe inmenging te vreezen. wijst het bureau Havas te Parijs op een verklaring van de „Izvestia", dat „Sovjet-Rusland waarschijnlijk niet den strijd zal ingaan, doch met waakzaamheid het resultaat der operaties gadeslaat." In geval van een interventie van het Sov- jetleger zou Roemenië volgens het verdrag moeten intervenieeren en dan zouden alle Balkanstaten worden meegesleept ln den strijd, met name de Turken, die een derge- lijken druk op het Oosten niet zouden ver dragen. Bij een interventie der Russen aan de zijde van Duitschland, aldus gaat Havas verder, zouden alle anti-communistische mogendheden in een conflict worden mee gesleept, zelfs de vroegere bondgenooten van Duitschland en met name de afwach tende houding van Italië zou zich snel kunnen ontwikkelen. De „Regima Fasclsta", welker algemeene „extreem fascistische" tendenz bekend Is, besluit ln de volgende bewoordingen een lang correspondenten artikel over de vor ming van het Fransche „oorlogsministe rie" van Daladler: „Op het oogenblik, waarop de militaire en de diplomatieke actie van Frankrijk uiteraard nauw verbonden zijn, heeft Da- ladier het besluit der regeering te kennen willen geven, om Frankrijk te lelden naar de algeheele overwinning." Het fascistische orgaan wenscht Dala- dier geluk met „zijn groot onderscheidings vermogen" en wijdt zeer waardeerende paragraphen aan de nieuwe kabinetsmi nisters. Volge het, wie kan! (Ingez. Med.) Het waren meest Oostenrijksche troepen- deelen, die een bijzonder aandeel hadden in den zegevierenden opmarsch. Naar het Duitsche nieuwsbureau voorts nog meldt, heeft de jachtvliegtuigengroep van kapitein Gentzen in de laatste dagen 74 Poolsche vliegtuigen vernietigd, waarvan 28 bij luchtgevechten, de rest op den grond. In een succesvol gevecht ten Noord-Oosten van de vesting Brest-Litowsk zijn negen ge pantserde vechtwagenh van den vijand vernield. De opperbevelhebber van het leger, gene raal von Brauchitsch, is in Lodz aangeko men. Hij begaf zich naar de bij Kutno strij dende divisie-organisaties en besprak de te nemen maatregelen. EEN DUITSCH VLIEGTUIG OP RUSSISCH GEBIED. Het Telegraafagentschap van de sovjet unie meldt, dat een onbekend vliegtuig boven de stad Olevsk (Oekraïne) is ver schenen. Rex-Thcatcr „De avonturen van Marco Polo" is de spannende en boeiende geschie denis van een handelsman uit Venetie, Marco Polo, een romantisch en avontuur lijk aangelegd jongmensch, dat zijn vader stad verlaat om handelsverdragen te slui ten in China met Keizer Kublai Khan. Na schipbreuk-ellende en ontberingen in woes tijnen, belandt Marco Polo met zijn helper eindelijk Peking, waar hij een gastvrij ont haal vindt aan het hof van Kublai Khan. Deze is een goedaardig man, maar zijn mi nister en raadgever Ahmed is wreed en bovenal een slim intrigant, die het voorzien heeft op de keizerstroon. Aan het hof maakt vervolgens Marco Polo op een wat eigen aardige manier kennis met de dochter van den keizer, prinses Kukachin. Beiden wor den verliefd op elkander en dat is een prachtige gelegenheid voor Ahmed, om den vreemdeling te dwingen het land te verla ten en als spion naar een naburig gouver neur, Kaidu. te gaan. Daar sluit Marco een hechte vriendschap met de Kaidu en hij helpt hem zelfs in een aanval tegen Peking. Die aanval geschiedde overigens op het juiste moment, want inmiddels had Ahmed zich meester gemaakt van de troon en wat voor Marco belangrijker was ook van prinses Kukachin. Met list weet Ahmed aanvankelijk stand te houden en zich de belagers van het lijf te houden, doch wan neer Marco Polo dan door een handig heidje Ahmed genaderd is, juist op het oogenblik, dat de snoodaard in het huwe lijk treedt met prinses Kukachin, heeft het laatste uur van Ahmed geslagen. Marco Polo had immers nog even een rekeninge tje met hem te vereffenenGary Coo per speelt den sympathieken avonturier, terwijl Basil Rathbone den sluwen intri gant subliem uitbeeldt. De nieuw ontdekte Sigrid Curie is een lieftallige Oostersche prinses. Vooraf boeien de talentvolle Barbara Stanwyck en Robert Young ln een vlotte film „Een soldaat en een jong meisje". Lido-Theater De titel van de eerste hoofdfilm ..Middernacht-taxi" wekt al di rect het vermoeden dat we hier met een geheimzinnige zaak te doen hebben en de eerste beelden, waarin een auto, inclusief de bestuurder in een ravijn wordt gedron gen. bewijzen de juistheid dezer veronder stelling. Het motief tot dezen moordaanslag was dat de bewuste autobestuurder naar den zin van de organisatoren te veel af wist van het bestaan eener bende valsche munters en deswege van het tooneel moest verdwijnen. Anderen nemen zijn gevaarlij ken arbeid over en brengen hem tot een goed einde, maar voor het zoover is. heb ben we tallooze uitermate spannende mo menten beleefd, waarin het hoogst onzeker is of het recht ook ditmaal zal zegevieren. Middernacht-taxi" is een knappe detec tive-film die van begin tot einde boeit. Luise Rainer. beroemd door „De Goede Aarde", speelt de hoofdrol in „Kind vrouwtje" en zij doet dat op de van haar bekende gevoelige wijze. De film speelt zich voornamelijk af op een plantage in Noord- Amerika, ruim een halve eeuw geleden. Het was nog de tijd van de gracieuse cri nolines, de deftige calèches en de hoofsche omgangsvormen, maar ook van de slaver nij. Frou-Frou. het kind-vrouwtje is een lief. maar luchthartig schepseltje, dat het leven van den vroolijken kant opneemt en zelfs in ernstige zaken, zooals bijvoorbeeld de keuze van haar echtgenoot, geen oogen blik serieus kan zijn. Ze fladdert door het leven, is voor iedereen vriendelijk, maar verwaarloost al heel spoedig haar huis houding en haar echtgenoot en verwent haar kind. De gevolgen blijven niet uit, Haar echtgenoot gevoelt zich meer en meer aangetrokken tot Louise, de zuster van Frou-Frou, die hem in stilte aanbidt. Steeds meer maakt Louise zich onmisbaar, totdat eindelijk Frou-Frou de oogen open gaan en zij bemerkt, dat zij voor haar om geving eigenlijk niets beteekent. Zij vlucht met een jeugdvriend, wordt gevaarlijk ziek en smaakt eerst eenige oogenblikken vóór haar dood de vreugde der hereeniging met allen, die haar toch zoo dierbaar zijn Het ietwat Bohème-achtige slot lijkt ons het minst geslaagde deel van deze overi gens voortreffelijk gespeelde film, waarin Luise Rainer opnieuw van haar groot ta lent blijk geeft. Trianon-theater Een merkwaardig de tective-verhaal is verwerkt in de film, welke deze week onder den naam „De bagatelle club" In Trianon wordt vertoond. Wie de eerste scènes aanschouwt, denkt een klucht te zullen zien en er zijn ook verder tal van gedeelten in deze historie, die het kluchtige zeer nabij komen. Niettemin vormen diefstal en moord de hoofdbestanddeelen van deze film, waarin een ambtenaar van een ver zekeringsmaatschappij. die als speurder zijn sporen verdiend heeft, juist op feestelijke wijze afscheid van zijn betrekking genomen heeft, als hij uit zijn nog lichtelijk katterige stemming den volgenden morgen reeds vroegtijdig wordt gewekt door de telefoni sche mededeeling dat de bij de maatschappij in bewaring gegeven juweelen van een uit- heemschen prins uit de safe zijn ontvreemd! Alle plannen om voorgoed met zijn vroege- ren onrustigen arbeid te breken zijn ineens vergeten en hals over kop stort hij zich on vervaard in de meest sensationeele avon turen, waarbij zijn leven herhaaldelijk in gevaar wordt gebracht, maar waarin hij uit eindelijk de daders arresteert en de sieraden aan den rechtmatigen eigenaar terug weet te bezorgen. Gelijk gezegd: er is sprake van diefstal en moord in dit verhaal, er wordt gevochten en de revolvers knallen voortdurend. Noch tans is er voor den toeschouwer geen reden tot schrikken, want de schrijver van dit scenario heeft zijn taak op ietwat ongewone wijze opgevat. Immers, hij streefde niet naar sterk opgevoerde spanning, doch poogde hier en daar een soort parodie van het gebruike lijke „angstaanjagende" detectiveverhaal te vlechten door de door hem beschreven avon turen en dat veroorzaakt een wisseling van sfeer en van stemming, welke ongetwijfeld waardeering heeft gevonden. De hoofd- j persoon uit deze film, Edward Everett Hor ton. is trouwens een komisch acteur met een uitstekende reputatie, terwijl de bekende Jack Buchanan, naast hem, als huisknecht weer de meest dwaze dingen uithaalt en voortdurend de lachers op zijn hand heeft! Voor de pauze gaat in Trianon een film zonder eenige pretentie „Een onvergetelijke man", welke eveneens volledige belang stelling verdient. Edward Ellis speelt de rol van een plattelandsdokter, die in sterk door gevoerde zelfverloochening alles opoffert om de menschheid te helpen en bij dat streven armoede lijdt en in conflict komt met de medische wetenschap, wier voorschriften hij overtreedt. Pas aan het slot van dit verhaal, dat tevens het einde van zijn leven ls, ont vangt de oude dokter in den vorm eener algemeene huldebetuiging, den dank, welke hem zoo ruimschoots toekomt Ellis speelt zijn rol zonder eenige overdrijving; zuiver en ontroerend en hij wordt o.m. door Anne Shirley en Lee Bouman voortreffelijk bijge staan. In het voorprogramma ziet men o.m. een goed geslaagd teekenfilmpje. Casino-theater. „De trots van de Ma rine" is een film, waarin, zooals de titel reeds aangeeft, de Amerikaansche marine een groote rol speelt. Vier mariniers ontfer men zich over een kleine wees. Zij nemen hem mee naar de kazerne, waar hij al spoe dig door hen en al de overige mariniers ver troeteld wordt. Wanneer er manoeuvres gehouden worden, is de kleine Ulysses stil letjes meegegaan. Een van zijn vier vrien den ontdekt hem en verstopt hem in het struikgewas. Een ongelukkig toeval wil. dat in de nabijheid van Ulysses een granaat ont ploft, waardoor hij zwaar gewond wordt. Steve Reley (Ulysses' grootste vriend) is buiten een plichtsgetrouw marinier ook een prima bokser. Op den dag voorafgaande aan zijn groote boksmatch, wordt hij bij den kolonel geroepen, die hem strikt ver trouwelijke legerorders geeft. Steve, die over 4 dagen den dienst zal verlaten, wei gert in beginsel, maar komt, aan het ziek bed gezeten van Ulysses (wanneer deze hem in zijn ijlkoorts iets over vaderlandsliefde uit de geschiedenis citeert) tot andere ge dachten. Hij vaart toch in alle stilte uit met de expeditie en draagt Ulysses over aan de zorgen van een jong paar, dat spoedig in den echt zal worden vereenigd. Voor de pauze draalt, voorafgegaan door een prachtig gekleurd teekenfilmpje en een vroolljke twee-acter, de emotioneele film „Waaghalzen van de racebaan". Auto's snorren over de racebaan, sommige vliegen in brand, andere over de balustrade heen en de rest gaat verder in een duize lingwekkende vaart. Daar omheen heeft men een film geweven met een bijna tra gisch afloopenden inhoud. Deze film op zichzelf is reeds een bezoek aan Casino dubbel en dwars waard. Luxor theater Havenkwartier: een bij zondere Fransche film. Een trieste, bijwij len lugubere film, zich afspelend in de duisternissen en ochtendnevelen van een Fransche havenstad, waarvan de beklem mende sfeer van het begin tot het einde op een zeldzaam natuurlijke wijze getroffen is. Een waarlijk meesterlijke prestatie van den regisseur Marcel Carné. Hij had daarbij het geluk te kunnen samenwerken met een groep merkwaardig goede acteurs, die hun uitzonderlijke typen, op boeiende wijze we ten uit te beelden. Daar is allereerst Jean Gabin ln de rol van den voortvluchtigen Franschen kolo nialen soldaat, die ln het havenkwartier ln aanraking komt met een groep aan den zelfkant van het leven staande menschen. De dramatische gebeurtenissen, die hij in enkele dagen met hen beleeft, ondergaan ook wij volkomen, niet alleen door het voortreffelijke spel, doch ook in verband met de prachtige fotografie van deze film, waardoor men nauwelijks meer het gevoel heeft, dat alles hier slechts verbeelding en geen werkelijkheid is. In het lugubere, vèrafgelegen kroegje aan den rand van de stad, dichtbij de haven leeren wij menschen kennen, die ieder hun eigen drama hebben. Zoo ook Nelly, de pleegdochter van den ouden woe keraar, wiens pathologische jalouzie hem niet voor een moord doet terugdeinzen. Een vreemde, geheimzinnige en verdorven figuur, die slechts bij den uit de radio ko menden kerkzang zijn gewetensrust meent te kunnen terugkrijgen. Dan is er de eige naar van het kroegje, een zonderling, een arme schilder, die zijn leven dat hem on draaglijk is geworden, offert om den sol daat aan nieuwe kleeren en een pas te hel pen. waarna hij, door het leven ontgoo cheld, in de golven verdwijnt. Er is ook een drietal schurken, evenmin voor moorden terugdeinzend, maar die, wanneer zij met den soldaat Jean in aanraking komen, blijken slechts lafaards te zijn. Het is niet noodig U te vertellen, wat er zich tusschen al deze trieste figuren af speelt. Zij, noch het verschrikkelijke milieu, kunnen verhinderen, dat tusschen Nelly en Jean een oprechte liefde opbloeit, waarvan de toeschouwer gehoopt had. dat zij stand had kunnen houden. Maar ook Jean valt ten offer aan de verdediging van zijn meis je tegen gemeene onverlaten, verwikkeld als hij wordt in afschuwelijke avonturen. Dit is ongetwijfeld een der prachtigste films uit de Fransche productie der laatste jaren en dat wil heel wat zeggen. Figuren als deze zal men niet dikwijls op het witte doek aantreffen: zij maken U stil en doen U ten volle het leed en de laagheid besef fen, die zich in de kringen, welke door het leven hard behandeld werden, kunnen af spelen. Vóór de pauze gaat het heel wat. vroo- lijker toe en wel in de film „Altijd die vrouw", een humoristische en met tempo gespeelde detective film, met Joan Blon- dell, Melvyn Douglas en Mary Astor in d» hoofdrollen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2