De wegwijzer naar Kleïn-Bosdorp CORRESPONDENTIE Het geheim van den Bey Nog een avontuur van mijn vriend Frits. Mijn vriend Frits uit Durgerdammerdij- kerpolder, je weet wel de jongeman, die ge woonlijk luistert naar de naam „vuurtoren" is werkelijk nog zo kwaad niet! Ja. hij is meestal zelfs een en al vriendelijkheid en welwillendheid tegenover mensen, alleen ze moeten hem niet afsnauwen of onbeleefd behandelen, want dan neemt hij wraak! Deze zomer logeerde Frits in de vacantie in de Achterhoek, toen hem plotseling inviel, dat een oude schoolkameraad van hem. Jan van Weelderen genaamd, daar dichtbij op een oud landgoed moest wonen. Hoe was het adres ook weer? Juist: Klein- Bosdorp, post Achterhoeksebos. Frits vond het leuk zijn ouden kameraad weer eens te spreken en dus schreef hij hem onmiddellijk een expressebrief, waarin hij vroeg, of Jan hem in de loop van de vol gende week kon ontvangen. Het antwoord kwam per omgaande. Jan verheugde er zich reusachtig op. Frits te zien verschijnen! Direct haalde Frits zijn grote autokaart voor de dag. spreidde deze op de tafel uit en probeerde Klein-Bosdorp te vinden. Dit dorpje was echter stellig zo klein, dat het niet op de kaart stond. Wel vond Frits na een beetje zoeken het dorpje Achterhoeksebos. Nu. als hij daar eenmaal was, dan zou Klein-Bosdorp zeker niet ver meer zijn. Frits durfde het wel wagen en fens op een zonnige morgen huurde hij een taxi en reed in de richting Achterhoeksebos. De chauffeur had hem direct ruiterlijk be kend, dat hij ook niet verder de weg wist. maar enfin, ze hadden hun Hollandse mond bij zich en zouden dan wel vragen. Midden in de eenige straat van Achterhoeksebos maakte de auto halt. Rechts lag het eenige café en links van de weg een winkeltje, dat tevens postagentschap was, zoals een bordje aanwees. De winkelier, tevens postbode, stond voor de deur. Hij zag er grimmig uit en groette niet terug, toen Frits en de chauffeur hem vriendelijk groetend tege- moettraden. Leer om leer!" zei Frits lachend, terwijl hij den postbode volgde „Mijnheer, kunt u ons ook vertellen hoe we van hier naar Klein-Bosdorp moeten komen?" vroeg de chauffeur. „Ik vertel het het! Ik doe het niet! Wat mot je in Kleln- Bosdorp? Ongelukken maken?" brieste de nan. De chauffeur zag eruit, of hij een klap )m zijn oren had gehad. „Maar.ik heb i toch niets gedaan!" hakkelde hij, „ik wou illeen maar graag weten. „Hoe je in Klein-Bosdorp komt. Ja, ja", ei de man, „maar dat mot je zelf maar zien. k ben postbode ena geen wegwijzer". De hauffeur trok moedeloos de schouders op, n nu zou Frits het dan maar eens probee- en. „Mijn beste man.begon hij. „Ik ben je beste man niet en nu schei e uit met je flauwe praatjes" brulde de in der woedend. Frits voelde zich diep ge denkt. Hij deed zwijgend het portier open n kroop weer in de taxi, terwijl de postbode ijn winkeltje binnenging en heel hard de leur achter zich dichtsloeg Frits en de chauffeur begrepen er niets fan Z-e praatten rog wel tien minuten door ivor de vreemde manieren van de A^hter- loeksebussc bevolking, terwijl ze hierb.j eelbeteekenend tegen hun voorhoofd tik- en. En eindelijk besloten ze maar eens het afé binnen te gaan. een glaasje limonade e drinken en daar naar de weg te vragen. „Die postbode hier is een eigenaardig nannetje", begon Frits, „we vroegen hem !e weg naar Klein-Bosdorp en hij ant- icordde niet, maar begon ons verwoed uit e schelden! Doet hij dat altijd?" „Neen", ei de herbergier, „alleen nu. Hij is door het olie heen als hij een auto ziet. omdat hij e vorige week bekeurd is, toen hij een auto- ngeluk veroorzaakte. Er was n.l. een ■pressebrief gekomen dat gebeurt hier iv.'at eens per jaar en die moest hij per ets naar Klein-Bosdorp brengen. En om it hij anders bijna nooit fietst, reed hij Beste raadselnichtjes en -neefjes. Dezen keer wil ik iets zeggen over nieuwe raadsels, die jullie weer willen inzenden en die natuurlijk welkom zijn. Wie nieuwe cijferraadsels, kruisjesraad sels of dergelijke inzendt, moet er aan den ken niet voortdurend te werken met jon gens- of meisjesnamen. Veel gevraagde jongens- en meisjesnamen in één raadsel geven te weinig aanwijzing, om tot de op lossing te komen; deze namen zijn immers eindeloos op te noemen. Er mag b.v. wel één naam in gevraagd worden, maar niet in één raadsel twee. drie of meer. Verder moeten jullie niet uitsluitend raadsels maken van plaatsnamen. Lees goed: „niet uitsluitend". Dat wil dus zeg gen, dat er wel raadsels bij mogen zijn van aardrijkskundige namen, maar: probeer ook andere raadsels te bedenken. Ik vraag dit, omdat de kleinsten onder jullie nog geen aardrijkskunde kennen, en zeker niet van Europa en de werelddelen Daarom plaats ik van dergelijke raadsels niet meer dan een of twee tegelijk, waaruit volgt, dat ze vaak lang op plaatsing moeten wachten. Ik heb graag: voor elck wat wils. Er zijn nog vele andere woorden, waarvan je raad sels kunt maken. Ook voorlopig geen spreekwoorden, waar van de ontbrekende letters moeten worden ingevuld; van dat soort heb ik nog te veel in voorraad. Wie beproeft zijn krachten nog eens op grote raadsels, invulfiguren, enz? Ik ont vang graag raadsels, waaraan wat uit te zoeken en waarbij veel te denken valt. Het loopt tegen herfst en winter; het spelen buiten begint nu af te nemen; dan komt er meer tijd vrij voor de raadsels. Dan zijn „flinke kluifjes" zeer welkom! Je ziet: er is voor ons krantje weer ge noeg te doen; raadsels oplossen, en. als je zin hebt: raadsels mak»»-. Nu de briefjes. Piet Martijn. Het is aardig voor je, dat het zo goed lukt met de rupsen. De oorlog is verschrikkelijk, inderdaad. Het is maar al te waar, wat je zegt: je wordt al akelig, alleen door het denken aan alle ellende. Tineke Marree. Zo is het nog prettiger: nu kun je weer gewoon rustig werken in je eigen school. Truusje Sluymer. Dan kun je er beter voorlopig mee ophouden. Misschien komt over een poosje je zin weer terug. Je bent aan leuke handwerkjes bezig. Ik zal je trou we briefjes wel missen! Hendrik Hanno. Het doet me plezier, je weer aan te treffen. Het weerzien na een vacantie is altijd prettig, zowel op school als in onze krant. Al is het bij ons alleen een weerzien op papier! Je hebt veel gezien en genoten in je vacantie, en je had een bijzonder mooie schoolreis. Ik hoop met je, dat je spoedig in de schoolbanken mag zitten. Trieneke van Manen Nu, de zangvo geltjes hebben mooi gezongen in H. Ja, zo had je allerlei hinderpalen voor de raadsels de laatste weken. Gelukkig, dat je school weer begonnen is. Grootvader weer beter? Zusjes Hartevelt. De kooklessen zou je niet graag missen, Jannie. Daar leer je veel, en ze eindigen lekker? Zeg aan je zusjes, dat ik zeer verrast was door zo'n lange links van de weg. de auto wilde voor hem uitwijken en reed pardoes tegen een boom. De postbode kreeg natuurlijk een bekeuring en sindsdien wil hij liefst iederen automo bilist naar de keel vliegenFrits glimlachte en floot een deuntje tussen zijn tanden. „Wil ik u eens vertellen, hoe u naar Klein- Bosdorp komt?" vroeg de herbergier ge dienstig. „Dank u", zei Frits, „het is niet meer nodig, maar wel wil ik graag een envelop van u hebben als u me daaraan helpen kunt!" De envelop werd hem gebracht en Frits deed er zijn visitekaartje in, plakte hem dicht en schreef er het adres op van zijn vriend Jan van Weelderen, Klein-Bos dorp, post Achterhoeksebos. En verder schreef hij in de linkerhoek: expresse en plakte er 15 ets. postzegels op. Hij stuurde vervolgens het dochtertje van den herber gier naar de overkant om de brief te posten. Tien minuten later kwam de postbode hevig mopperend uit zijn winkel en besteeg zijn karretje. En Frits betaalde den herber gier stapte in de taxi en verzocht den chauf feur heel langzaam achter den fietser aan te rijden! „Leer om leer!" zei Frits lachend, terwijl hij den postbode volgde.... Mahomed, bey van Tunis, was schatrijk, zó rijk zelfs, dat zijn onderdanen beweer den, dat hij de kunst verstond om goud to maken. Maar ze hielden niet van hem omdat hij hen volgens hun zeggen veel te hard liet werken. Er kwam opstand in het land en tenslotte werd de bey smadelijk weggejaagd. Hij vond een gastvrij onderdak bij den bey van Algiers, die hem plechtig beloofde, hem weer op de troon zijner vade ren te herstellen, mits hij hem het geheim van zijn rijkdom openbaarde. Mahomed ging hiermee accoord en hield worod. Onmiddellijk na zijn hernieuwde troonsbestijging zond' hij zijn bescherm heereen ploeg ten geschenke. brief. Ik ben heel bnj, dat zij mij weer zo gced op de hoogte gebracht hebben van hun doen en laten. P. schiet flink op (mijn com pliment!), en prettig, dat R. het naar haar zin heeft. Bedank hen hartelijk voor hun brief en hun goede wensen; en breng mijn beste wensen aan hen over. Anny Bekooy. Je hebt een goede kleur combinatie uitgezocht voor je kleed. Een mooi en nuttig werk, dat je dagen prettig vult. En een voldoening, als het klaar is; zowel voor jou, als voor degeen. die het ontvangt. Annie Hansen. Het clubje geeft een prettige afleiding, nu je nog vacantie hebt. Maar ik begrijp, dat je toch naar school verlangt. Jannie Werk. Jij bent weer aan de gang. gelukkig maar. Als het feestje door gaat, zal er heel wat bij gelachen worden. Kun je al die geleerde woorden al zeggen zonder hapeVen, en met een ernstig ge zicht? Ik zou de geneesmiddelen van „De gewaande dokteres" niet graag slikken! Mar iet je Lagerwij. Je hebt nog veel genoten deze paar laatste weken. Maar nu begrijp ik, dat je ook genoeg krijgt van spelen, en naar school verlangt. Je raakt uitgelezen en uitgespeeld. Waar ga je nu rolschaatsen? Marianne Hoogstraten. Je mag blij zijn, dat je school hebt. Het is nu weer tijd van werken, en dat is ook prettig. Dit wordt zeker het laatste jaar op deze school. Ja, ik hoor graag wat over je boek. Zusjes de Vos. Ik vrees je niet meer te herkennen, Toos, nu er zoveel ponden bijgekomen zijn! Waar blijft dat allemaal, in de lengte en in de breedte? Het zijn in elk geval goede berichten! Ik ben blij, dat je het zo naar je zin hebt. Ja, Rie en Joke het is een hard gelag, nog steeds thuis te moeten blijven. Geduldig afwachten, en je tijd zo goed en nuttig mogelijk te vullen. Corrie van Weelen. Wat prettig voor je, dat je zo fijn mag leren naaien. Deze les geeft je nog veel prettige uurtjes in het vooruitzicht voor de winter. Aukje van der Walle. Ja, Aukje, ik hoop met je, dat, wat je nu bij de oefeningen zag, nooit in werkelijkheid nodig zal zijn* Wat zul jij naar school vprian^#»-»- ik be grijp het. hoor- Bernard van Vliet. Ik Den unj te horen, dat jullie je gedwongen vacantie nuttig be steden. En dan hoop ik met jullie op een spoedige heropening van jullie school. Annie Schneider. Hè, hè. dat is een tijd geleden; je begrijpt, hoe welkom je briefje mij weer is. Gelukkig, dat jullie school weer begonnen is; van E. en I. nu ook. Je hebt prachtige cijfers op dit rapport; zorg maar, dat het van zo'n leien dakje blijft gaan. Je krijgt het druk dit jaar. Hier stonden de straten ook blank bij die regenbui op Zon dag. Ik hoop natuurlijk, dat ik voor mij ook nog een halfuurtje overhoudt voorlopig! Drietal Laman. Wippie heeft een ge zonde eetlust, en jullie kennen zijn lieve lingshapjes! Nu. Marietje, je gaat een groot stuk naaien. Je vertelt me wel. hoe het geworden is, als het zo ver is? En de jongens gaan hun eerste vreemde taal le ren; nu je best gedaan! Jo Kooien. Het is niet prettig, dat je zo weinig naar school gaat. Het doet me ple zier, dat je zoveel tijd aan je broertje be steedt. Zo profiteerde hij veel van het mooie weer. Jannie Kooien. Moet je in de Overdek te diploma zwemmen? Vertel me dan eens, hoe je er uit ziet in je badpak. Raad jij maar, waarom! Flip Stouten. Ja, vele scholen moeten „delen". Het is voor de andere school pret tig, nu ook een halve dag aan de gang te kunnen gaan. Nelly Stouten. Ik raak er langzamer hand aan gewend, dat uit jouw brief ver rassingen te voorschijn komen. Maar wat ik nu zie, is wel een grote verrassing! Ik ben er heel blij mee, en vind het prettig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 17