LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 16 September 1939 U. V. S. - A. S. C. TyTi\Ti\TT?i\JT a i\Tr\ Nadere voorzieningen betreffende 1 IJ\IJMEJ\LAND de militaire juslilie Landslonkorpsen mofordiensf en De „Nieuw-Amslerdam" fe vaariuigendiensi Herkenningsteeken van Nederlandsche vliegtuigen gewijzigd Rotterdam aangekomen Het vliegfuigincident benoorden de Waddeneilanden Handel in teeltvergun ningen geblokkeerd Alle prijsverhooging is geen prijsopdrijving SPORT VRAGENRUBRIEK Profesten tegen indeeling der Iweede-klassers VRIJWILLIGERS MOGEN MET KLEIN VERLOF. De regeeringspersdienst meldt Vrijwilligers van de landstormkorp- sen motordienst en vaartuigendienst. die de meening zijn toegedaan, dat zij niet verplicht zijn om bij mobilisatie in werkelUken dienst te komen zich* daarbij beroepende op hun bij het aan gaan hunner verbintenis gedane toe zeggingen kunnen, hoewel zij rech tens tot opkomst verplicht zijn, zich rechtstreeks tot den insp. van den vrijw. landstorm wenden met een gemotiveerd verzoek om in het genot van klein ver lof te worden gesteld. In de verzoeken moet het onderdeel worden vermeld waarbij zij thans in werkeüjken dienst zijn. Het in het genot stellen van klein verlof zal geleidelijk geschieden, waarbij de voorrang wordt verleend aan vrij willigers boven den leeftijd van 35 jaar, gezinshoofden en kostwinners. ORANJE CIRKEL IN PLAATS VAN ROOD-WIT-BLAUWE SECTOREN. Het Hbld. schrijft: Hoewel het incident van Ameland, waarbij een Duitsch marinevlieger een vliegtuig van de Nederlandsche marine heeft afgeschoten, gelukkig geen internationale gevolgen heeft gehad, omdat bij onderzoek duidelijk is ge bleken, dat hier slechts van een betreurens waardig misverstand sprake is geweest, heeft dit incident toch wel een belangrijk gevolg gehad en wel, dat de Nederlandsche regeering onverwijld maatregelen heeft ge nomen om het voorkomen van dergelijke vergissingen in de toekomst onmogelijk te maken. De nationaliteitsteekens voor de Neder landsche leger- en marinevliegtuigen be staan uit op den vleugel en romp aange brachte cirkels, verdeeld in drie sectoren, ■welke in roode, witte en blauwe kleuren zijn beschilderd. De Duitsche vlieger schijnt deze teekens niet duidelijk als de Nederlandsche herkend te hebben. Hij verkeerde bij het vluchtig zien van de rood-, wit en blauwe kleuren in de veronderstelling te zijn ge weest met een vijandig vliegtuig te doen te hebben. Immers ook de Fransche en En- gelsche militaire vliegtuigen zijn voorzien van herkenningsteekens in dezelfde kleuren, welke weliswaar op andere wijze in de cirkels zijn aangebracht, doch zeer verwarrend kunnen werken, vooral wanneer het element „zenuwen" een rol gaat spelen. In verband hiermee, zoo vernemen wij, heeft de regeering besloten in de her kenningsteekens voor Nederlandsche vliegtuigen een verandering te brengen. Bij wijze van proef heeft men van een aantal vliegtuigen de rood-wit-blauwe sectoren vervangen door een volledigen oranjecirkel met een zwarten rand. Reeds van grooten afstand valt dit ver schil op en men mag deze verandering dan ook wel als een gunstige beschou wen. Mocht de oranjecirkel als vast natio- naliteitsmerk voor onze militaire vlieg tuigen worden aangenomen, dan zullen allen vreemde mogendheden hiervan op de hoogte worden gesteld. Gisteravond tegen 10 uur is het vlagge- schip van de Nederlandsche koopvaardij vloot, de „Nieuw Amsterdam", te Rotter dam aangekomen. In vet band met de on zekere vaart en het oponthoud van ruim drie dagen in Engeland, was er voor deze aankomst groote belangstelling. Deze kwam tot uiting in dichte rijen nieuwsgie rigen. die zich gerulmen tijd te voren langs oe kaoen oi op de Mvenhoofden hadden r.r.u<\steerd. In verband met de aankomst van Prins Felix van Luxemburg en Kroonprins Jan die de wereldtentoonstelling te New-York bezochten, waren de zaakgelastigden van Luxemburg in Nederland, de heer A. Col- lart en de consul van Luxemburg te Rot terdam. de heer C. van Lede, alsook de Italiaansche gezant en diens echtgenoote aanwezig. Voorts kwamen met de „Nieuw Amster dam" als passagiers mede, de Amerikaan- ambassadeur te Brussel, mr. Davls, de gezantschapssecretaris mr. Richardson en een Amerlkaansche militaire attaché. Deze autoriteiten werden ontvangen door den chef van het protocol, Jhr. mr. G. C. J. van Reenen en den chef van den mari nestaf, vice-atimiraal J, F. Fürstner. Aangezien kapitein J. J. Bijl aan boord bleef, deed een van de directieleden van de Holland-Amerikalijn, ons een kort ver haal van de voornaamste gebeurtenissen, die op de terugreis van New-York zijn voorgevallen. Op Dinsdag 5 September ver trok het schip uit New-York. Tot men in Het Kanaal kwam. bemerkte men van den oorlogstoestand maar heel weinig. Onder zeeërs, noch in nood verkeerende schepen waren waargenomen, slechts werden eeni- ge oorlogsschepen gepasseerd. Bij het invaren van Het Kanaal ontving de kapitein van de Engelsche regeering een draadloos bevel om door te varen tot de Downs en daar te ankeren. Deze order was niet speciaal voor het Nederlandsche schip bestemd, maar werd regelmatig aan alle binnenvarende schepen doorgegeven. Dinsdagmorgen ih de vroegte ging men in de Downs voor anker en kort daarop kwamen de Engelsche autoriteiten aan boord om de papieren te controleeren. Alle bescheiden werden meegenomen voor onderzoek en daarna had men slechts te wachten. Woensdag kwamen opnieuw Engelsche autoriteiten aan boord en werd de beman ning en een deel van de passagiers onder vraagd. Ook werd het schip onderzocht. In beide gevallen traden de Engelschen uiterst correct en zeer hoffelijk op. Don derdag bleef men voor anker liggen en kre gen zes Engelsche passagiers verlof om aan wal te gaan. ZIJ werden met een marine- barkas daarheen vervoerd. Vrijdag ontving men wederom bezoek van Engelsche autoriteiten, die de 16 Duit- che leden van de bemanning en een drie tal Duitsche passagiers van boord haalden. Den kapitein werd echter nadrukkelijk medegedeeld, dat het niet zeker was dat deze personen zouden worden gïnterneerd. Een besluit daaromtrent was nog niet ge nomen. maar omdat de Nederlandsche re- veering verzocht had het schip zoo spoe dig mogelijk vrij te geven, hield men deze Duitschers aan den wal tot over hun lot zou zijn beslist. De andere Duitsche passa giers, vijftig in getal, werden nogmaals ondervraagd en dit alles geschiedde op zeer correcte wijze, waardoor de passagiers zoo weinig mogelijk hinder ondervonden tij dens hun gedwongen verblijf in Engeland. Hierna kreeg de kapitein toestemming om te vertrekken en volgens de normale route werd de terugtocht naar het vaderland aanvaard. VRAGEN VAN HET EERSTE-KAMERLID WIARDI BECKMAN. Het Eerste Kamerlid Wiardi Beekman heeft den Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken aj., en aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Defen sie de volgende vragen gesteld: Is het den Ministers bekend, dat in den ochtend van 14 September reeds een uit voerige Duitsche lezing over het vliegtuig incident benoorden de Wadden-eilanden bekend was, doe o.a. In een enkel Neder- landsch ochtendblad en in de ochtenduit zending van nieuwsberichten over een Bel gischen en over een Engelschen zender werd gepubliceerd? Zijn de Ministers voorts op de hoogte van de omstandigheid, dat deze publicatie van Duitsche zijde aanmerkelijk uit voeriger dan de sobere mededeeling van den Nederlandschen regeeringspersdienst en wat betreft de feiten afwijkende van de berichten van den regeeringspersdienst aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van allerhande geruchten, die bij een tij- diger en vollediger voorlichting hadden krnnen zijn voorkomen? Zijn de Ministers bereid te bevorderen, dat in gevallen van dezen aard en ter zake van gebeurtenissen of maatregelen, die op andere wijze met de mobilisatie of met de internationale positie van ons land ver band houden voor zoover althans de publicatie er van aanbeveling verdient en niet met 'slands belang strijdig moet wor den geacht zoo volledig en bovenal zoo spoedig mogelijk opening van zaken wordt gedaan, opdat het Nederlandsche publiek en het buitenland intijds worden inge licht en de verbreiding van onjuiste en somtijds niet onbedenkelijke geruchten kan worden tegengegaan? BESLUIT VAN DE NEDERL. SIERTEELTCENTRALE. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Nederlandsche Sierteeltcentrale beslo ten heeft, een einde te maken aan het overdragen van bloembollenteeltvergun ning. De overdrachtsleges, die voor het loo pend seizoen reeds bij de Centrale gestort zijn, zullen aan de aanvragers worden ge restitueerd terwijl de Ingediende aanvraag formulieren niet in behandeling zullen worden genomen. Of nog op andere wijze in de mogelijkheid tot overdracht zal wor den voorzien, staat nog niet vast. Een des betreffend besluit ls eerst te verwachten, na de belangrijke beslissing over de teelt regeling, welke in de komende week geno men zal worden. Het ls vrij zeker, dat de teelt zeer krachtig zal worden beperkt; in vakkringen hoort men dienaangaande schattingen, die van 35 tot 50 pCt. beper king loopen. De Sierteeltcentrale heeft haar besluit gemotiveerd met de verkla ring. dat de handel ln teeltvergunningen In zijn huidigen vorm en onder deze om standigheden niet in het belang van het vak is. Inmiddels heeft het besluit groote verliezen tengevolge voor die firma's, die den handel ln teeltvergunning als neven- bedrijf beoefenden. Er waren er onder hen, die per seizoen voor enkele tienduizenden guldens omzet aan teeltvergunntng hadden en die ook thans weer een groot aantal aanvragen voor overdracht en overneming gereed hadden liggen. Welk een waardevol object teeltvergunningen allengs geworden waren, moge blijken uit het feit, dat b.v. vergunning voor hyacinthenteelt per vier kante roede méér kostte, dan de grond, waarin de teelt gedreven werd. Tijdelijk twee krijgsraden méér. DE RAMP VAN DE „WILLEM VAN EWIJCK". Onder groote belangsteling is gistermid dag te viissinv cu mlUtaiu eer lie1 sto: felijk overschot, van een der slachtoffer.! van de ramp van Hr. Ms. „Willem var. Ewijck", den twintigjarigen hofmeester-7ee- miliclen S. C. van Steenkiste, ter aarde be steld. WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, bevattende nadere voorzie ningen betreffende de militaire justitie. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het wetsontwerp stelt, met het oog op de tegenwoordige buitengewone omstandighe den. nadere voorzieningen voor betreffende de militaire Justitie. Het betreft alleen de Landmacht, daar gelijke voorzieningen bij de Zeemacht deels niet noodig zijn, decis niet mogelijk. Het ontwerp beoogt drieërlei: 1. Het openen van de mogelijkheid om, ter voorziening ln de thans ontstane be hoefte, tijdelijk méér gewone krijgsraden bij de Landmacht in te stellen; 2. Het wijzigen van de imperatieve voor schriften omtrent instelling van krijgsra den te velde en van temporaire krijgsraden; 3. Versterking van de processueele waar borgen voor verdachten bij de belde laatste soorten van krijgsraden. Méér gewone krijgsraden Het zal duidelijk zijn, dat onder de tegen woordige buitengewone omstandigheden niet langer kan worden volstaan met den ecnlgen thans bestaanden krijgsraad voor de Landmacht te 's Hertogenbosch. Het ligt daarom in het voornemen op korten ter mijn twee andere gewone krijgsraden ln te stellen ln beginsel van een tijdelijk karak ter. daar onzeker is. of niet eerlang krijgs raden te velde zullen worden benoemd en in leder geval bij afloop van de tegenwoor dige omstandigheden de militair-rechter lijke organisatie opnieuw zal moeten wor den vastgesteld. Geen imperatieve instelling van krijgsraden te velde en temporaire krijgsraden De imperatieve aard van de bestaande voorschriften achten de Minister van Jus titie en de Minister van Defensie, die deze memorie onderteekend hebben, onwensche- Hjk. In beginsel moeten deze krijgsraden welke een bijzondere procesorde medebren gen, slechts bi) bepaalde behoeften worden ingesteld. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, ligt het niet in het voornemen van de Regeering om. wordt het wetsontwerp aan vaard, eerlang de instelling van temporaire krijgsraden te bevorderen. Anders staat de Regeering tegenover krijgsraden te velde. Het ligt ln de bedoeling, als onderdeel van de oorlogsvoorbereiding, tot zoodanige krijgsraden te gelegener tijd over te gaan. Nader zal worden overwogen, of deze krijgs raden zullen worden ingesteld naast de drie dan bestaande gewone krijgsraden of dat zij deze laatste geheel zullen vervangen Versterking processueele waarborgen. Het laatste voornemen maakt de vraag acuut, of de processueele waarborgen voor verdachten b{j de krijgsraden te velde en de temporaire krijgsraden kunnen worden versterkt. Het behoeft geen betoog, dat een krachtige doch tevens rechtvaardige justi tie voor den goeden geest in de weermacht van het hoogste belang is. De voorgestelde artikelen beoogen nieuwe waarborgen in tweeërlei richting: 1. Door versterking van het juridische element in de krijgsraden. 2. Door het openen van de mogelijkheid van appèl van de vonnissen van de krijgs raden te velde in tijd van vrede; in tijd van oorlog is gelijk beroep om voor de hand liggende redenen niet mogelijk. Door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers is in een adres aan den Minis ter van economische zaken gewezen op het feit dat iedere prijsverhooging geen prijsop drijving is. Men kan van een fabrikant niet verlan gen, dat wanneer zijn grondstoffen of an dere productiefactoren in prijs zijn geste gen, hij voortgaat tegen de oude prijzen te verkoopen. Hoewel het vraagstuk zich bij alle onder nemingen niet op dezelfde wijze voordoet, mag toch wel worden aangenomen, dat tal rijke fabrikanten voor nieuwe leveringen grondstoffen noodig hebben, die nog moe ten worden aangeschaft, veelal tegen hoo- gere prijzen. Ten aanzien van de producten, die uit deze nieuwe productiemiddelen wor den samengesteld, is het voor een ieder wel duidelijk, dat er geen sprake is van prijsopdrijving indien die hoogere inkoop prijzen verrekend worden ln den verkoop prijs der producten. Het Verbond spreekt in verband hier mede voldoening uit over de bekendmaking van den minister, „dat iedere verhooging van prijzen, boven het peil, dat voor de ar tikelen gold ln de maand Augustus 1939 wordt beschouwd als prijsopdrijving en der halve ls verboden, tenzij deze verhooging door een aantoonbare verhooging van den kostprijs gemotiveerd is." Deze bekendmaking gaat blijkbaar in de richting, die het Verbond als redelijk be schouwt, doch de redactie is nog niet dui delijk genoeg om den zakenlieden voldoen de houvast te geven omtrent hetgeen nu als toelaatbaar wordt beschouwd. Over het woord kostprijs kan namelijk nog verschil van meening blijven bestaan. Zij. die niet in het zakenleven zijn, schij nen nog eenige moeite te hebben met de aanvaarding van de redelijkheid en uit be drijf s-economisch oogpunt ook de noodza kelijkheid, dat op hetzelfde moment, dat de marktprijzen van grond- of hulpstoffen of van vrachten enz. omhoog gaan, die prljsverhooglngen ook in acht moeten wor den genomen bij de prijsberekening van goederen, die geproduceerd worden met be hulp van reeds aanwezige productiemidde len, niettegenstaande deze laatste nog wa ren ingekocht tegen vroeger geldende prij zen. Wie dat niet doet calculeert te laag. Van ongewenschte prijsopdrijving is daar bij geen sprake. Wel kan het Verbond mee gaan met de gedachte, dat het in de gege ven omstandigheden onjuist is over de -rhoogde inkoopprijzen ook de normale percentages te berekenen voor algemeene onkosten en winst. „OPLEGGEN" VAN AUTO's WEGENS BENZINEBESPARING. Geen restrictie van belasting. De regeering heeft zooals men weet een dringend beroep gedaan op de houders van auto's en motorrijwielen om hun voertuigen niet onnoodig te gebruiken, teneinde aldus benzine, olie, banden en materiaal te be sparen. Ten behoeve van hen, die aan dezen oproep gevolg gaven en die hun motorrij tuig „oplegden", hebben de AN.W.B. en de KJN.A.C. In een adres verzocht, de moge lijkheid tot terugbetaling van de wegen belasting open te stellen. Naar deze orga nisaties meedeelen hebben zij echter van den minister bericht ontvangen, dat deze niet bereid is de belasting terug te betalen over den tijd. dat zij in 's lands belang hun motorrijtuig buiten gebruik stellen. Van de mogelijkheid tot restitutie van de wegenbelasting kunnen dus alleen zij pro fiteered wier motorrijtuig voor militair gebruik ls gevorderd of die onder de wape nen zijn. Dit was trouwens reeds bekend. Wel is de minister bereid gevonden de zelfde regeling toe te possen op houders van z.g. 60-dagen-kaarten van de wegenbe lasting. wier motorrijtuig gevorderd ls of die onder de wapenen zijn. Ook deze krijgen dus een deel van Jiun belasting terug, over eenkomend met het nog niet verbruikte deel van hun kaart. Zij vestigen er ten slotte de aandacht op, dat houders van jaarkaarten van de motor rijtuigenbelasting, op grond van de normale wettelijke regeling, restitutie kunnen ver krijgen voor de nog niet ingegane kwarta len, d.w.z. van 1 Nov. 1939 tot 1 Mei 1940. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit zijn opnieuw benoemd met ingang van 1 October tot burgemeester: van Oudenbosch P. J. A. Hoeks; van Putten jhr. M. L van Geen; van Terheyden W. A. J. van der Meulen; ven Emmen dr. J. L. Bouma; met ingang van 22 October: tot burge meester van Nieuw-Lekkerland F. M. A. van de Rovaart; met ingang van 8 October: tot burgemees ter van Groede en Nieuwvliet M. Wagtho; met ingang van 3 October: tot burgemees ter van Zoutelande D. Kodde; met ingang van 7 October: tot burgemees ter van Loosdrecht jhr. Q. J. van Swlnderen; met ingang van 11'October: tot burge meester van Stevensweert P. J. H. Minken- berg. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Evenals vorige jaren zullen de plechtig heden, welke bij de opening van de Staten- Oeneraal op Dinsdag a.s. zullen plaats vin den, met als hoogtepunt de door H.M. de Koningin uit te spreken troonrede, over belde Nederlandsche radio-zenders worden uitgezonden. VERLOFREGELING VOOR DE RECRUTEN IN VOORBEREIDING. Naar wij vernemen is men doende voor de recruten, die nog geen zes maanden onder de wapenen zijn, een verlofregeling voor te bereiden. N.R.Crt. VOETBAL. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ In de gisteren begonnen vergadering der Nederlandsche Heide Maatschappij had de verkiezing plaats van commissarissen. Ge kozen werden mr. C. T. E. graaf van Lynden van Sandenburg uit Neerlangbroek, mr. P. W. H. Truyen uit Roermond, de heer G. Nobel uit Lutjewinkel (N.H.i, de heer A. H. Ledeboer uit Enschedé en de heer C. I. Kor- teweg uit Smilde. INTERNEERING VAN EVENTUEELE OORLOGSVLUCHTELINGEN. Niet Zuid-Beveland, doch Noord-Beveland hiervoor bestemd. Ter verbetering van een gisteren door ons gepubliceerd bericht, deelt men ons van officieele zijde mede, dat voor de internee- ring van eventueele oorlogsvluchtelingen bestemd zijn de eilanden Schouwen en Dui- veland, Tholen en Noord-Beveland, dus niet Zuid-Beveland, zooals wij gisteren meldden. VERSPREIDE BERICHTEN. De A.N.W.B. brengt onder de aandacht van hen, die met groote auto's en wagens gebruik maken van den weg Maastricht Luik. dat de weg bij de Belgische grens overgang Moulingen door de militairen zoo danig versperd is. dat het onmogelijk is daar met groote vrachtauto's te passeeren. Verstrooid J. den H. te L. Leiden vertrekt 6.14 uur, Utrecht aankomst 7.04. Utrecht vertrek' 8.10 uur. Weert aankomst 9.37 uur. Terugreis: Weert vertrek 8.25 uur nam. Utrecht aankomst S.52 uur. Utrecht vertrek 10.58 uur, Leiden aankomst 11.44 uur. B. te L. Vraag 1: Inwrijven met een papje van meel en telra. Als de tetra verdampt is. borstelt men het meel af. Vraag 2: Aantrekken en met een watje met benzine schoonmaken. Vraag 3. Die mogelijkheid bestaat. Voor het laatste informeeren afd. Militaire Zaken, Ge meentesecretarie, Stille Rijn. Mej. E. K. to L. U doet het beste te verven. Informeer by een drogist. „VERMENGING MET DERDE-KLASSERS BRENGT FINANCIEEL NADEEL". Naai- wü vernemen, aldus de „Tel.", bestaat by verschillende tweede-klasse voetbalclubs groote ontstemming over de Indeeling der nood- competitie. De Amsterdamsche, Haarlemsche en Zaansche tweede-klassers hebben onmlddcl- ïyk telegrafisch bij den K.N.V.B. een protest Ingediend en de Utrechtsche clubs hebben zich bij dit protest aangesloten. In verband daar mede zullen de bestuurders van afd. I en afd. II te zamen met de bestuurscommissie van den K.N.V.B. in een spoedvergadering bijeenkomen, die waarschijniyk nog heden zal worden ge houden. De klacht van de tweede-klasse 'clubs is. dat zij vermengd zijn met derde-klassers. Zij vreezen, dat daardoor de belangstelling voor dc te spelen wedstryden niet groot zal zijn. het geen financieel nadeel beteekent. Vooral de 2de- klasseclubs ln het Westen, die meercndeels over dure terreinaccommodaties beschikken, voelen zich ernstig benadeeld. Hun redeneering is, dat waar ook de eerste klassers byecn zyn gebleven en geen vermen ging met tweede-klassers heeft plaats gevon den, het onredeiyk is voor de tweede-klassers een anderen maatstaf aan te leggen. De pro testerende clubs zien wel ln. dat niet voor allen een bevredigende oplossing gevonden kan worden, maar zy hebben de overtuiging, dat- in leder geval aan de wenschen van een groot aantal te gemoet kan worden gekomon. Een samenvoeging van b.v. de Haarlemsche, AmsterdanivSche en Zaansche tweede-klassors ln één afdeellng acht men zeer wel mogciyk en bovendien zouden de clubs uit Utrecht en het Gooi ook met enkele Amsterdammers m een afdeellng ondergebracht kunnen worden. De afstanden zyn zoo klein, dat niemand op grond daarvan bezwaren kan opperen. De klacht, welke wy van de zyde van enkele tweede -klasseclubs vernamen, is. dat dc indee ling niet. in overleg met de clubbesturen is opgemaakt, zooals dat normaal pleegt te ge schieden. Indien het protest door den K.N.V.B. wordt aanvaard, komt de gehcele competitie-indee ling, ook die dei- eerste-klassers op losse schroe ven te staan. In verband daarmede is een programma dan ook nog niet opgemaakt. U.V.S.—A.S.C. Morgen zal een vriendschappelyk treffen plaats hebben tusschen de eerste twee elftallen van ASC en UVS op het terrein aan de Wassenaar - sche weg. Het UVS-elftal komt ln de volgende formatie uit: doel: H. Kramp; achter: J. Brussen en J. Delfos; midden- W. Regeer, B. L. Wallaart en L. Platteel; voor: T. Oostcrom, J. Fasel, N. van Leeuwen, P. Kantebeen, M. Brittyn. In den voorwedstryd UVS 2—ASC 2, welke om 11 uur plaats vindt, is het UVS-elftal als volgt samengesteld: doel: M. v. Wellen achter M. Gor- dyn en J. Verboom; midden: B. van Duyi, P. Hansen en C. v. d. Reyden; voor: C. Verhoogt, H. Ros, G. van Bovene, T. Kantebeen en H. Beek. ZONDAG 2 UUR NAM. TERREIN: WASSENAARSCHE WEG Populaire prijzen: Tribune 40 ct.; overige rangen 25 cent; werkloozen, jongens en 6273 militairen 10 cent. TENNIS. KAMPIOENSCHAPPEN OEFENMEESTERS. In het tennispark Hancnburg te Den Haag zyn gisteren de nationale kampioenschappen oefenmeesters begonnen, uitgeschreven door den B.T.O.N. In verband met de tydsomstandig- heden verdedigt de kampioen van verleden Jaar, Waasdorp, zyn titel niet. Jan Goedraad heeft een onwilligen arm en kan daardoor niet van de party zijn. W. Hemmes heeft daardoor een des te betere kans om den titel te winnen. De uitslagen van gisteren waren: Enkelspel, eerste ronde: J. Mulder sl. B. Tientjes 6—1, 6—2; J. de Mos sl. P. Timmer 6—2, 6—0; M. Stas sl. F. v. d. Logt 9—7, 6—3: G. van Beem sl. H. de Lepper 61. 61: H. Hemmes sl. W. v. d. Broek 6—2, 46, 64; A. Hemmes sl. A. Kauling 1412, 61. Tweede ronde: W. Hemmes sl. J. Mulder 6-4, 8—6. 6—3: J. de Mos sl. M. Stas 6—1. 6—3. 6—3: H. Hemmes sl. G. van Beem 26. 7—5, 6—2, 26, 64; D. de Mos sl. A. Hemmes 63. 64, 6—2. Alzoo tweemaal twee broers in de laatste vier. Heeren-dubbelspel, eerste rondeD. de Mos en J. de Mos sl. H. de Lepper en W. v. d. Broek 60, 63; H. Hemmes en M. Stas sl. P. Tim mer en A. Kauling 6—2, 6—0; W. Hemmes en A. Hemmes sl. F. v. d. Logt en B. Tientjes 6—0, 6—2. TOURNOOI L.T.P. AFGELAST. By gebrek aan inschryvlngen is het to urnooi van L.T.P., dat heden in het Leidsche Tennis park zou aanvangen, afgelast. KORFBAL. FLUKS—VICUS ORIENTIS. Morgenmiddag om 2 uur zal een Fluks-com binatie op het terrein aan den Wassenaarsche- weg een vriendschappeiyken wedstrijd spelen tegen Vicus Oriëntis I. SCHAKEN. NOODCOMPETITIE KON. NEDERL. SCHAAKBOND. Naar wy vernemen ligt het ln de bedoeling I van het bestuur van den Koninkl. Ned. Schaak bond een noodcompetitie voor het aanstaand u seizoen in te stellen. Op het oogenblik wordt een onderzoek inge- steld naar de mogelyke samenstelling der 1ste klasse teams, doch men mag by voorbaat wei aannemen, dat in verband met de mobilisatie verscheidene tientallen sterk gehavend zyn- I Men ls ln bestuurskringen niet van plan een gewijzigde indeeling te maken, ook niet volgens een geografische indeeling. De competitie zal op fl de gewone wijze, volgens de klasse-in deel mg van het vorige seizoen, worden gespeeld, doen zonder promotie en degradatie. DAMMEN. KATWIJKSCHE DAMCLUB. De Katwykschc Damclub „K. D. C." hield een ledenvergadering welke goed bezocht was Na ae gebruikelyke agendapunten te hebben benancie werd besloten Woensdag 20 Sept. a.s. met a j Clubavonden aan te vangen. Wegens de mme - gewone omstandigheden wordt het cIudiok niet in de Voorstraat gevestigd doch in de za Kerklaan. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14