Nieuws uit de Filmwereld „Havenkwartier" Economische oorlog in vollen gang Vragen uit het publiek De installatie van Mr. P. N. Höweler LEIDSCH DAGBLAD, Zalerdag 16 September 1939 Vierde Blad No. 24380 80ste Jaargang De prijsverhoogingen En het officieele antwoord De hartelijke ontvangst te Rijnsburg (Van onzen financleelen medewerken. De New Yorksche en Amsterdamsche beurzen, de eenige belangrijke beurzen, waar nog van een vrijen handel kan worden gesproken, hebben zich sinds het uitbreken van den oorlog niet onbetuigd gelaten. De hausse heeft hier en daar vervaarlijke en (laat ons dit niet verhelen) gevaarlijke af metingen aangenomen. De frappante koers stijgingen in tal van Amerikaansche fond sen, in olies, rubbers, scheepvaartaandee- len. toonen aan, dat een zeer eenzijdige marktpositie is opgebouwd, die naar mijn overtuiging, bij een plotseling opstekenden ongunstigen wind kan ineenstorten. Men vergaapt zich aan stijgingen van goederen- prijzen en vrachten, aan winst-verwachtin gen voor oorlogs- en aanverwante industrie- en, doch men sluit daarbij de oogen voor de duizend en een moeilijkheden en hinder palen, die de oorlogvoerenden en de regee ringen aan de winstmogelijkheden en de winstuitkeering in den weg zullen leggen. Ja, erger: gedurende een kleine veertien dagen heeft, men hier Nederlandsche obli gaties verkocht of beleend teneinde hausse- posities in dollars op te bouwen, daarmede ons staatscrediet en onze valuta in gevaar brengend. Men zal wellicht tegenwerpen, dat de gulden zich toch maar best houdt en dat de geldmarkt alweer teekenen ver toont van verruiming. Men hoede zich ech ter voor den schijn; het is naar mijn over tuiging onvermijdelijk, dat binnenkort, mede door deze anti-gulden speculatie, een hevige druk op onze valuta zal inzetten en de dringende vraag rijst, of onze autoritei ten dien druk al dan niet willen tegen gaan. Willen zij het, dan is m.i. niet dui delijk, waarom de Nederlandsche Bank blijk baar met de handen in den schoot zit en niet op eenigerlei wijze 'evenals dit vóór 1936 het geval was) pressie op de banken uitoefent om de vlucht in den dollar tegen te gaan. Hier ligt in talmen gevaar! Inmiddels is de economische oorlog reeds uitgebarsten en het heeft er allen schijn van, dat deze oorlog met de uiterste felheid zal worden gevoerd. Engeland heeft een blokkade van Duitschland afgekondigd en voert die blokkade zóó doortastend door, dat de transitohandel der neutralen met Duitschland practisch onmogelijk ls gewor den. Nederland heeft zich, hoe onaange naam zulks ook is, bij deze feiten neer te leggen en het doet dan ook vreemd aan, dat Duitschland met den eisch komt aan dragen dat de normale handel en transito handel moet worden gehandhaafd. Duitsch land tracht aldus via de neutralen druk op Engeland uit te oefenen, om de blokkade te verzachten. Zulk een eisch is echter volko men onredelijk, omdat wij eenerzijds mach teloos staan tegenover deze Engelsche con trabande-maatregelen en omdat anderzijds het volkomen dubieus is, wat onder nor malen handel moet worden verstaan. Wij als neutralen kunnen hieronder slechts ver staan dien handel, die onder de huidige omstandigheden mogelijk is en die opvat ting maakt den Duitschen eisch volkomen krachteloos. De heftige Duitsche reactie op de Engelsche blokkade levert echter het be wijs, dat die blokkade reeds thans haar In vloed niet mist. Dat de neutralen hiervan mede de dupe zullen zijn, is begrijpelijk en moet, helaas, worden aanvaard. Daartegenover is het dringend noodzakelijk, dat Nederland zijn eigen huls zoo moet inrichten, dat het, met handhaving der volledige neutraliteit naar alle zijden zal trachten de schade te be perken en het leed voor onze bevolking zoo veel mogelijk te verzachten. Een direct uit vloeisel der contrabande-bepalingen is de aanneming der Invoernoodwet, waardoor in navolging van den arbeid der N(ederland- schei Oiverzee) T(rust) Maatschappij In den vorigen oorlog, de invoer zal worden gecentraliseerd en met het oog vooral op de bestemming, op de striktste wijze zal wor den gecontroleerd, teneinde den wederuit voer van contrabande-goederen te voorko men. Het is te hopen, dat het regeerings- orgaan. dat met deze uiterst moeilijke taak zal worden belast, de destijds door de N.O.T. begane fouten zal weten te vermijden. Het feit, dat op velerlei terrein reeds sinds jaren onze buitenlandsche handel aan banden is gelegd, rechtvaardigt de verwachting, dat inderdaad de uitvoering dezer taak thans veel vlotter zal gaan en dat men speciaal ook ditmaal niet op heftig verzet in het binnen land zal stuiten. Daarnaast mag echter wel van onze re geering worden verlangd, dat zij het Neder- landsch bedrijfsleven, van industrie tot kleinhandel, niet meer aan banden legt dan strikt noodzakelijk ls. Het keurslijf, waarin ons bedrijfsleven reeds ls gesnoerd en nog verder zal worden gesnoerd, is reeds zóó nauw, dat de uiterste zorg er aan zal moe ten worden besteed, den handel niet geheel te verstikken. In dit verband mag zeker wel de volle aandacht vallen op de regeerings- maatregelen tegen prijsopdrijving. Er is helaas, aanleiding om op deze maatregelen ernstige kritiek uit te oefenen. Het blijkt immers, dat prijsverhooging door de regee ring veel te summier wordt behandeld, het geen tot hoogst ongewenscht ingrijpen heeft geleld en feitelijk de basis legt voor een ondermijning van de financieele positie van groot- en kleinhandel. De regeering dient wel tc beseffen, dat elke prijsverhooging geen prijswoeker is, zelfs niet indien het goederen betreft, die nog tegen de lage prijzen zouden zijn inge kocht of gefabriceerd. Zoodra immers de volledige zekerheid bestaat, dat de vernieu wing der voorraden tegen hoogeren prijs zal moeten geschieden, uit hoofde van stijging der goederenprijzen, vracht- en verzeke ringstarieven, dan is het m.i. geboden, dat in den huldigen verkoopprijs reeds deze ver hooging geheel of gedeeltelijk gecalculeerd wordt. Naar uit verschillende gevallen blijkt weigert de regeering dit boekhoudkundig axioma te erkennen. Zij streeft er blijkbaar naar, de prijzen op een zoo laag mo gelijk peil te handhaven en misleidt hier mede zichzelf zoowel als de bevolking. Im mers ons bedrijfsleven staat of valt met de mogelijkheid van zoo volledig mogelijke vervanging zonder kapitaalverlies. Laat men zulk een vervanging niet toe, dan ont wikkelt zich een kapitaalintering, vooral in de middenstandsbedrijven, die een nood- lottigen Invloed op onze geheele economi sche structuur zal moeten hebben. Daar naast moet de regeering wel in het oog hou den, dat bet in dezen tijd waarlijk niet in de eerste plaats noodig is, het verbruik op peil te houden. Integendeel, het verbruik moet worden ingekrompen, opdat het grootste deel van 's lands inkomsten aan onze verdediging kan worden besteed en deze inkrimping kan mede worden bewerk stelligd door niet den voet dwars te zetten aan prijsverhoogingen, welke elk accoun tant als volkomen redelijk zou beschouwen. De prijsstijging op de meeste goederen markten heeft zich reeds geopenbaard in een verzachting van verschillende interna tionale restricties. Zoo is het uitvoerpercen- tage van rubber voor het vierde kwartaal verhoogd van SO0/» op 70hetgeen te za- men met den sterk gestegen rubberprijs de situatie onzer rubberondernemingen aan zienlijk zal verbeteren. De tinquota voor het derde kwartaal zijn opnieuw verhoogd, en wel van 60 op 80 Het schijnt, dat de bufferpool langzamerhand uitgeput ls ge raakt en de Engelsche regeering zal nu zelf maatregelen nemen, om te hooge tinprijzen te voorkomen. In hoeverre zulks onze Ne- derlandsch-Indische tinproducten in hun houding tegenover restrictie en verkooppo- lltlek zal beïnvloeden, zal de naaste toe komst leeren. ((Nadruk verboden). Vraag: Kan de echtgenoote van een dienstplichtige, aan wien een kosteloos rlj- wielbelastingmerk is uitgereikt, in de plaats van haar man van dit kostelooze merk ge bruik maken? Antwoord: Neen. In het algemeen is dit niet toegelaten. Alleen indien de vrouw van een dienstplichtige voor de uitoefening van beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft kan zij door haar man. Indien deze niet zelf een rijwiel voor beroep of bedrijf noodig heeft, voor het gebruik van een kosteloos merk worden aangewezen. Dit moet de vrouw alsdan onder overlegging van de machtiging van haar man bij den betrokken ontvanger aanvragen. In het onderhavige geval moet daarbij ook het aan den man uitgereikte merk worden ingeleverd. Vraag: Mag aan een tijdelijken onderwij zer, wiens salaris voor rijksvergoeding ln aanmerking komt, een vaste aanstelling worden uitgereikt, dan wel zijn tijdelijke aanstelling worden verlengd, indien hij zich in militairen dienst bevindt? Antwoord: Indien dit ook hl normale om standigheden zou zijn geschied, bestaat ..aartegen thans geen bezwaar. Het salaris van den plaatsvervanger komt voor rijks vergoeding in aanmerking. Vraag: Is er een regeling getroffen voor het afleggen van examens en tentamens aan de landbouwhoogeschool te Wageningen? Antwoord: Ter tegemoetkoming aan de bezwaren, die zich voor onder de wapenen geroepen studenten der landbouwhooge school zullen voordoen bij het afleggen van examens, zijn voor deze categorie van stu denten de volgende regelen getroffen. Tot het afleggen van het propaedeutisch examen A zoowel als B zal gelegenheid ge geven worden in de maanden September, Januari en April. Het zal goed gevonden worden, dat het totale aantal vakken, waarin examen ge daan moet worden, verdeeld wordt over meer dan een der bovengenoemde examen perioden. Gistermiddag is de nieuwe burgemeester van Rijnsburg. mr. P. N. Höweler op plechtige wijze geïnstalleerd. De burgemeester, diens echtgenoote en familie maakten in den Regimentswagen van de te Rijnsburg gelegerde militairen een rondrit door de ge meente. Het dochtertje van wethouder C. D. v. d. Vijver bood de echtgenoote van de nieuwen burgemeester bij de grens der gemeente bloemen aan. Gisteren schreven wij reeds uitvoerig over de installatie van den nieuwen burge meester van Rijnsburg, mr. P. N. Höweler. De Rijnsburgers hebben hem een harte lijke ontvangst bereid. Tot het plechtige geheel heeft zeker in niet geringe mate medegewerkt de aanwe zigheid der militairen, wier Eerewacht zeer groote belangstelling heeft getrokken. Wij vernemen, dat tijdens de Raadsver gadering de heer W. L. v. d. Gugten nog het woord gevoerd heeft namens de A.R.- Raadsfractie. Ook hij heeft den burgemees ter een hartelijk welkom toegeroepen. Tijdens het ronddienen van de eerewijn bracht wethouder C. D. v. d. Vijver namens het Comité van Ontvangst een dronk uit op den Burgemeester, die daarna alle spre kers recht hartelijk dank heeft gebracht voor hun goede woorden en beste wenschen. De gelegenheid tot het afleggen van ten tamens zal ruim gemaakt worden, zoodat telkens ln een beperkt aantal vakken ten tamen afgelegd kan worden in overleg met de betrokken hoogleeraren. Voor de geldigheid van met goed gevolg afgelegde tentamens zal een ruime termijn gesteld worden. Dezer dagen is bekend gemaakt dat men zich voor vrijwillig vervroegde opkomst moet wenden tot den minister van defensie door middel van een request. In afwijking daarvan wordt thans mede gedeeld, dat nog nader zal worden bekend gemaakt of en wanneer vervroegde inlijving zal kunnen plaats vinden. Op het oogenblik bestaat géén gelegenheid daartoe en dienen verzoeken van die strekking achterwege te blijven. Achtereenvolgens is nog het woord ge voerd door den plaatselijken commandant, kapitein Dürst Britts, oud-burgemeester Bosschieter, ds. v. d. Loo, Ger. predikant ds. van Nifterik, Ned. Herv. predikant, Ou derling van Starkenburg namens de Chr. Ger. Gemeente, den heer D. van Egmond Nzn., namens de Commissie voor Steunver- leenlng en het Hervormd Schoolbestuur, den burgemeester van Katwijk, mr. Wol- dringh van der Hoop, namens de burge meesters van de aangrenzende gemeenten, wethouder v. d. Wiel namens het gemeen tebestuur van Klundert, en ds. Pras, Ned. Herv. predikant te Katwijk Zee, vroeger te Klundert. Zij allen brachten hun hartelijke felici taties met deze benoeming over. Toen bur gemeester Höweler alle sprekers had be dankt, werd de raadszitting gesloten. Des avonds te zeven uur ving het défilé aan, waaraan vele plaatselijke vereenigin- gen met vaandels en banieren deelnamen. Van het plein van het Raadhuis sloeg de burgemeester dit défilé, dat een keurigen indruk maakte, gade. Vervolgens had in de Raadszaal een re ceptie plaats, waarbij de bestuursleden van vele besturen en talrijke particulieren blijk van belangstelling gaven. Ook het rege- lings-comité was hierbij aanwezig. Na afloop van deze receptie en de eerste kennismaking bleef men in intiemen kring nog eenigen tijd gezellig bijeen. Het was voor den nieuwen burgemeester, zoowel als voor de Rijnsburgsche burgerij een mooie en feestelijke dag. Moge de be windsperiode van mr. Höweler een vrucht dragende zijn, ondanks de zorgelijke tijds omstandigheden waaronder speciaal ook de Rijnsburgers gebukt gaan! HOLLYWOOD'S BUITENVROUW. Lucille Ball. Lucille Ball ziet er aantrekkelijk uit ln haar rood-geruite jurk - met zonnemuts - tijdens de rustdagen buiten de studio's, i 'aar zij haar rol in de nieuwe film ..Five Came Back" juist beëindigd heeft. Zij zal tiet James Ellison ook in de film „Cross Country Romance" de hoofdrol spelen. EEN MOEILIJKHEID MET HISTORISCHE FIGUREN. Hij, die een steek op zijn hoofd1 zet, een lok haar over zijn voorhoofd kamt en zijn hand steekt tusschen de knoopen van zijn Henry Fonda als Abraham Lincoln. overjas, lijkt op Napoleon. Zoo vast als een huis! Julius Caesar, Ghandi, Mussolini, Keizer Wilhelm, Richard Wagner en tal van anderen hebben óók van die vaste ken- teekenen. Dat is gemakkelijk voor liefheb- berij-tooneelspelers, bezoekers van bal- masqué's en politieke karikatuur-teeke naars. Maar de werkelijke uitbeelding van een historische persoonlijkheid ligt dieper en héél wat dieper! dan bij deze algemeene uiterlijkheden. Zij verlangt ook innerlijke gelijkenis, die niet door jsruik of schmink of costume kan worden verkregen. De uitbeelding van het innerlijk is bijzonder zwaar en blijft alleen bereikbaar voor de grootste acteurstalenten. Daarbij komt een bijzondere factor. Toen Napoleon (om bij dat voorbeeld nu maar even te verwijlen) voor artillerie-officier studeerde, droomde hij er nog in het minst niet van. Keizer der Franschen te zullen worden. En toen later de gevangen keizer Elba ontvluchtte en weer naar Frankrijk toog, kon hij niet vermoeden, dat zijn her nieuwde heerschappij precies honderd da gen zou duren, waarna een Waterloo en een Sint Helena hem zouden wachten. Met die wetenschap zijn wij, kinderen der latere tijden gewapend en die weten schap beïnvloedt ons, wanneer wij pogen. Napoleon uit te beelden. Als treffend voor beeld diene een overigens zeer mooie film, aan Napoleon's later leven gewijddie eenige jaren geleden in ons land in roulatie kwam. Daarin zag men 's Keizers landing, na de vlucht van Elba, weer op Franschen bodem en de soldaten, die Bodewijk XVTH uitzond om hem gevangen te nemen, die naar hem overliepen. In die film nu en in die scène liet men iemand beweren: „Zijn rijk zal slechts honderd dagen duren!".... Een voorspelling? Ja, maar na de feiten, gedaan door een auteur, die wist, wat géén van Napoleon's tijdgenooten wist. Het is natuurlijk een bepaald soort verleiding, waarvoor zulk een auteur bezwijkt: om het later leven, de toekomst van zijn held1 mee in het spel te betrekken. Maar per saldo is dat banaal en onjuist. De Amerikanen formuleeren het zoo pun tig: „You must kep Destiny out of the por trayal" (Mien moet de lotsbeschikking bul ten het portret houden). ZIJ erkennen zelf, dat dit een bijzonder groote moeilijkheid is. En wel naar aanleiding van „Young Mr'. Lincoln", die de jeugdjaren van Amerika's grootsten president in beeld brengt. Is het niet volkomen voor de hand liggend, dat Henry Fonda, die hier de titelrol vervult, ln ieder opzicht zou laten doorschemeren, dat deze figuur later tot de hoogste waardig heid zou worden uitverkoren? Hij heeft dat nlèt gedaan. Hij hield „de lotsbeschikking bulten het portret" en dat is een zijner grootste verdiensten. Hierboven een boeiende opname uit de film .Havenkwartier", waarin de bekende Fransche acteurs Jean Gabin, Michel Simon en Mdchèle Morgan optreden. Het is de aangrijpende geschiedenis van een Fran schen kolonialen soldaat, wiens suggestieve rol door Jean Gabin vertolkt wordt. Dit is weer een opmerkelijke film uit de Fransche productie en van den regisseur Marcel Camé. GEZA VON BOLVARY's NIEUWE FILM. „On revient toujours a son premier amour"! Geza von Bolvary, de regisseur, die zijn naam heeft gemaakt als spelleider van operettefilms, zal, nadat de nieuwe Paula Wessely-Willy Birgel-film „Maria Ilona", waaraan hij momenteel de laatste hand legt, gereed is gekomen, opnieuw terug- keeren tot zijn eerste liefde: de film-ope rette. Voor de Terra zal hij de groote, bril- lant gemonteerde film „Der Opembal!" iBal in de Opera) maken, welke film zal zijn ontleend aan de ook ten onzent be kende operette van Heuberger.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13