Het leven in Duitschland Oom##"1? zssrz- «y CUuufoc Ons Kort Verhaal Ruim 500 „gestrande" Nederlanders teruggekeerd IEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 16 September 1939 Het kenteeken in gewijzigaen vorni samenkomst, welke toegankelijk was voor GEMENGD NIEUWS De reis is vlot verloopen FINANCIEN De stand der rijksmiddelen STOFZUIGERS 51 Tv, vr^v>-w I °P een door „Hollandia" uitgeschreven iederen Nederlander, waren in een der groote zalen van den „Nationalhóf" te Ber- Onze Berlijnsche correspondent schrijft 1 lijn ruim 500 landgenooten verschepen en ons: de zaal was zoo vol, dat menige bezoeker Ergens in een hoekje van de krant lezen met een staanplaats tevreden moest zijn. we een berichtje, dat ons aan de eerste Men kreeg toen van den voorzitter een en jaren van onze werkzaamheid te Berlijn ander over voornoemde plannen te hooren doet terugdenken: „Van 12 September 1939 en de hoop is natuurlijk groot, dat ze uit at kunnen rijksduitschers en buitenlanders voerbaar zullen blijken te zijn! de grens slechts passeeren, wanneer hun pas voorzien is van een visum. Dit visum Naarmate men begint te beseffen, dat de wordt te Berlijn verstrekt op het Hoofd- oorlog pas in zijn allereerste stadium is, be- bureau der Politie, ingang Burgstrasse 30. gint de belangstelling voor de wijze, waarop kamer 4 hij gevoerd zal worden, toe te nemen. Van. En daar we het plan koesterden, voor het den vroegen ochtend tot in den laten avond houden van zakelijke besprekingen zoo krijgt men uitvoerige verhalen over de ge- mogelijk nog deze maand „even" naar Am- weldige veroveringen der Duitsche troepen sterdam over te waaien, ligt het voor de in Polen en de kranten staan vol berichten hand. dat-we op nadere ntormatie uit- over de gruweldaden der Poolsche franc gingen. Daarbij kwamen we tot de mindei tireurs. Men is er van overtuigd, dat het prettige gewaarwording, cat het verelsohte voormalige Duitsche gebied in Polen her visum tot nader order met wordt gegeven overd is en vraagt zich af. of het verdere Bepaa'oe redenen kon of wilde men ons niet ontoegankelijke gebied voor Duitschland toevertrouwen en dus konden we huiswaarts eigenlijk nog practlsche beteekenis heeft? gaan met de vrij groote zekerheid, dat er Reeds komen er zoo hier en daar geruchten voorshands aan de voorgenomen reis niet te uit het Westen opduiken, welke er op wijzen, denken valt. j dat de aanvallen in het Saargebied van Onder deze gewijzigd omstandigheden grootere beteekenis zijn geweest dan men moet het dubbel gewaardeerd worden, dat te Berlijn officieel toegeeft en zoodoende zoowel het gezantschap lr. de Rauchstrasse begint men er aan te twijfelen, of Frankrijk als de beide Neder,a,.titcbf vereenigingen en Engeland met hun aanvallen zullen te Berlijn, ..Hollandia en .Nederland en wachten, totdat Polen in den militairen zin Oranje" alles overwegen, wat er gedaan kan van het woord door Duitschland als ver worden om het leven der honderden land- overd beschouwd kan worden, genooten. die hier gebleven zijn, zooveel ..De oorlog is eigenlijk nog niet eens be- mogelljk te vergemakkelijken Met een aan- gonnen", zoo hoort men herhaaldelijk zeg- bevellng van H.M.'s gezant te Berlijn, jhr gen en men denkt hierbij natuurlijk in de mr. H M. van Haersma de With heeft de eerste plaats aan Frankrijk en Engeland. De ondervoorzitter van „Hollandia", de heer W gevechten tusschen den Rijn en den Moezel de Heer zich deze week naar ons land be- tegen de Siegfriedlinie beschouwt men dan geven tot het voeren van besprekingen op klaarblijkelijk als kleine voorgevechten die het ministerie van Economische Zaken in aan een eigenlijken oorlog vooraf plegen te Den Haag. Wellicht zal minister Steen- gaan. De door den generalissimus Gamelin berghe een oplossing weten te vinden voor te nemen beslissingen, welke zoowel de En- het moeilijk geworden probleem nu er ook gelsche als de Fransche weerbaarheid om- blj ons uitvoerverbod bestaat om pakken vatten, behoeven zich immers niet te be- levensmlddelen te zenden voor de in perken tot een doorbraak van de Siegfried- Dultschland woonachtige Nederlanders. Men linie Van een kennis, die uit het Saargebied denkt hierbij natuurlijk in de eerste plaats naar Berlijn terugkeerde, kregen we de be- aan thee, koffie, boter, kaas en worst. In vestiging, dat hier stevig gevochten wordt en de moeilijke jaren onmiddellijk na den oor- dat Saarbruecken een vrijwel verlaten stad log van 1914 tot 1918 bestond er geruimen is geworden. De Industrie ligt stil. daar zij tijd voor ons de mogelijkheid, zoogenaamde door Fransch geschut bedreigd wordt en het ..Llebesgaben" uit Nederland te ontvangen gaat dus niet aan nog langer van een locaal maar of zulks thans reeds, in het begin van conflict tusschen Duitschland en Polen te den oorlog, mogelijk zal zijn. is een vraag, spreken! die wij niet zoo maar durven beantwoorden Nadruk verboden. BUS MET TWINTIG PASSAGIERS TE WATER. Geen van allen kreeg letsel Gisteravond reed een autobus van de Gooische Tramweg Maatschappij, die om 9 uur van Naarden naar Amsterdam was vertrokken, op den ouden rijksweg van Naarden naar Muiderberg. Halverwege Hak- kelaarsbrug wilde de chauffeur een auto, welke voor hem reed, inhalen. Op hetzelfde moment naderde echter een tegenligger. In plaats dat de bus-chauffeur remde, ging hij harder rijden. Hij week hierbij te veel naar links uit, waardoor de bus op den berm van den weg kwam, welke door de vele regens zeer zacht was geworden. De chauffeur ver loor de macht over het stuur met het gevolg, dat de bus in de naast den weg loopende vaart terecht kwam en kantelde De belde militairen, die in den tegenligger zaten, hebben direct het noodluik van de bus open gemaakt. waarna de twintig passagiers, die in de bus zaten en wonderlijk genoeg allen ongedeerd waren gebleven, den wagen kon den verlaten. Met een motorwagen van de tram, die even later passeerde, hebben zij hun reis vervolgd. Q Aan het overzicht van den stand uer rijks middelen op ultimo Augustus j.l. wordt het volgende ontleend: Van het totaal geraamde bedrag der directe belastingen ad 126.703.000 was het zuiver be drag der kohieren op ultimo Augustus van dit jaar f. 111.040.511 tegenover f. 100.895.721 op ul timo Augustus van het vorig Jaar, een voor uitgang derhalve van f. 10.144,490 .aldus het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Augustus j.l. Dit hooger bedrag is voornamelijk te danken aan het hooger kohierbedrag van de inkom stenbelasting. hetwelk n.l. dat van het vorig jaar overschrijdt met f. 10.673.932, waarbij nog komt een hooger bedrag van f. 175.452 voor de grondbelasting. De vermogensbelasting bleef echter met f. 60.836 beneden het kohierbedrag van het vorig jaar. de verdedigingsbelasting zelfs met f. 642.354 en de belasting van de doode hand met f.1404. Hierbij kan worden aangeteekend. dat de raming voor de grondbelasting bedraagt f. 10.703.000, waarvan thans reeds het zuiver kohierbedrag ls f. 10.663.614, zooaat aan de ra ming nog slechts f. 39:386 ontbreekt. Wat de inkomstenbelasting betreft, moet op het bedrag van de raming ad f82.500.000 nog slechts f. 8.575.490 worden lngeloopen. zoodat de verwachting mag worden gekoesterd, dat ook dit middel na de komende maanden de raming belangrijk zal overschrijden. Ten aanzien van de „overige middelen" moet allereerst een zeer belangrijk mindere opbrengst over Augustus worden geconstateerd in verge lijking met de opbrengst over de voorafgaande maand Juli, welke een record opbrengst te zien gaf van f. 50.026.196 bij een maandelijksche ra ming van f. 36.810.416. Over Augustus bedroeg de opbrengst f.-37.371.952. zoodat deze opbrengst toch nog de maandelijksche raming met onge veer f. 561.536 heeft overschreden. Ten aanzien van de afzonderlijke middelen kan nog het volgende worden opgemerkt: De dividend- en tantièmebelasting bracht Jri Augustus op f. 2.55.0.933 tegenover f. 1.951.945 het vorig Jaar en overschreed daarmede dc maandelijksche raming met f300.933. Ook de rechten op den invoer gaven met een opbrengst in Augustus ad f. 10.736.868 een be langrijk hooger bedrag en wel van f. 2.253.422 te zien boven de opbrengst van Augustus 1938 Bedroeg de raming voor gedistilleerd over Aug. i. 2.337.500. de opbrengst was f. 2.715.924. terwijl over de eerste acht maanden de op brengst ad f. 19.393.503 de raming overschreed met f. 693.503. hetgeen in vergelijking met het vorig jaar een hoogere opbrengst beteeken:, van f. 1.440.537. Tot de hoogere opbrengst van de overige middelen heeft eveneens de accijns op tabak bijgedragen, welke ten opzichte van het vorig jaar een stijging vertoont van f. 934.073. Ook de accijns op suiker kwam aanmerkelijk boven de raming <f. 37.400.000) en wel met f. 832.071. terwijl in vergelijking met 1938 de opbrengst tot en met Augustus zelfs f. 1.690.226 meer bedroeg. De omzetbelasting heeft zich in Augustus niet kunnen handhaven. Bij een maandelijk sche raming van f. 6.833.333 was de opbrengst over die maand slechts f. 5.696 407. tegenover f. 7.553.560 over Augustus 1938. Toch heeft de opbrengst over de eerste acht maanden ad f. 57.759.072 de raming met f. 3.092.406 over schreden. De couponbelasting geeft ten opzichte van het vorig laar In Augustus wel een vooruit gang te zien van f. 62.638. doch bleef bij de raming over de eerste acht maanden f. 205.331 ten achter en bedroeg f. 131.106 minder dan tot ultimo Augustus 1938. De opbrengst van het Verkeersfonds over Augustus heeft bedragen f. 1.459.389 aan mo torrijtuigenbelasting en f. 3.900.242.50 aan rij wielbelasting. Over de eerste acht maanden van 1939 was de opbrengst der motorrijtuigenbelasting f. 18.428.514 bij een raming van f. 23.750.000 p'n die van de rijwielbelasting f7.679.920 bij een raming van f. 8.250.000. Onmidd'U'l" voorkomt ve.l rnn DfOQI MOTORRIJDER VERONGELUKT TE AMSTERDAM. Omstreeks twaalf uur is hedennacht in de Witte de Withstraat te Amsterdam een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij de 30-jarige sergeant J. Veen. afkomstig uit Haarlem en gedetacheerd bij den motor- dienst aldaar het ieven liet. Volgens ooggetuigen reed V. in genoem de straat per motor achter een auto, wel ke hij wilde passeeren. Hij lette daarbij evenwel niet op. dat uit tegenovergestelde richting een tramwagen van lijn 7 nader de. Op het laatste oogenblik trachtte hij nog voor de tram uit te komen hetgeen hem waarschijnlijk zou gelukt zijn, indien hij niet met het rechterbeen tegen de treeplank van de tram was gebotst. Hier-* door geraakte hij de macht over het stuur kwijt en vloog het trottoir op. De motor sloeg over den kop en de berijder bleef bewusteloos op straat liggen. In allerijl heeft men hem naar het Wilhelminagast- huis overgebracht, waar hij in den loop van den nacht aan de bekomen verwondin gen ls overleden. (Van onzen specialen verslaggever.) Nijmegen, Station (goed vier uur in den naoht). Er gaat een gejuich op om 3.58 uur in den ochtend, een ge juich van degenen, die naar het sta tion der Keizer Karelstad zijn geko men om met een extra-trein uit Zwit serland arriveerende „gestrande" land genooten het eerste welkom een warm welkom! toe te roepen. Voor bij is op dit oogenblik de spanning, waarin 509 Nederlanders sinds gister ochtend 8.45 uur hebben verkeerd. Op dit tijdstip verliet de extra-trein Zu rich. Ruim negentien uur later stoomt hij het station te Nijmegen binnen, 15 wagons, getrokken door twee mach tige locomotieven. Terug in uet vaderland, eindelijk. Het is te lezen in de oogen en op de gezichten van de reizigers, die dank zij het initiatief van den heer Keyser uit Den Haag en de door het Reisbureau Lissone-Lindeman gevoerde actie toch nog er in geslaagd zijn veilig en ge zond het Nederlandsche grondgebied te bereiken. Haastig verlaten zij den Duitschen trein zoodra deze aan het eerste perron ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gistermiddag omstreeks twee uur is op het kruispunt HelvoirtschewegTaaistraat te Vught (N. Br.) de 15-jarige H. Mulders, wonende aldaar, door een uit de richting 's-Hertogenbosch komende vrachtauto ge grepen. Ernstig gewond is de knaap naar het zie kenhuis overgebracht, alwaar hij kort na aankomst is overleden. theWer» Dropte* 1239 (Ingez. MedJ VERDRONKEN. Gistermiddag om halfzes werfi door een voorbijganger in den Carnissssingel te Rot terdam drijvende gevonden het lijkje van een ongeveer tweejarig knaapje. Direct waarschuwde men de politie, waarna een dokter kunstmatige ademhaling toepaste. Het mocht evenwel niet gelukken de levens- 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN stopt, haastig banen zij zldïi een weg naar het douanekantoor, waarvandaan zij het eerste perron betreden en de daaraan gelegen wachtkamers over- stroomen. Vroolijke groeten vliegen over en weer, een baby huilt, öp van de slaap. AUe gezichten lachen nu ein delijk de spanning geweken is.... Het is een lange nachtwake geweest voor degenen, die zich 's avonds laat naar het Nijmeegsche station hadden begeven. Tot op dat oogenblik wisten zij dat de trein om een en twintig minuten over twee zou binnenloopen. Er was in Nijmegen reke ning met de aankomst van den extratrein gehouden, zoodat ledereen een onderdak in de wachtkamer kon vinden. Daar moest om één uur de eerste teleurstelling geïn casseerd worden: door den luidspreker werd den wachtenden medegedeeld, dat de trein, naar de Duitsche Spoorwegautori teiten hadden getelefoneerd, met een ver traging van vermoedelijk zestig a zeven tig minuten zou binnenkomen. De tijd kruipt dan, vooral daar verdere berichten uitblijven. Twee uur, drie uur, half vier De spanning stijgt. Velen be geven zich op het perron, turen de don kere spoorlijn naar de richting Duitsch land af. Het goede nieuws wordt toch ech ter het eerst door den luidspreker bekend gemaakt. Tien minuten over half vier: bin nen enkele minuten zal de trein arriveeren. Het is iets te optimistisch, want niet voor dat de klok twee minuten voor vier aan- wijst rijdt de vurig verbeide trein onder de overkapping. Dan is het veilige Neder land bereikt, is een reis, een moeilijke reis dwars door een land, dat aan twee fron ten oorlog voert, beëindigd. HOOIGRACHT 7195 TELEFOON 25955 (Ingez. Med.) geesten weer op te wekken. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek het lijkje te zijn van den 2i-jarlgen Dirk J. van Vuu- ren uit de Carnisselaan. die sedert gister middag werd vermist. HET ONGELUK TE RENKUM. Tweede slachtoffer geïdentificeerd. Inzake het ongeluk te Renkum vernemen wij nader, dat het tweede slachtoffer de 19-jarige D. Han is. afkomstig uit Spijk, gemeente Bierum (Gron.). Vast is komen te staan, dat de handrem niet voldoende was vastgezet en de auto, terwijl de beide mannen in de cabine slie pen om vroeg in den ochtend te worden overgezet, op den licht hellenden weg op gang is geraakt, met het bekende noodlot tige gevolg. Een rilling liep Jack Nelby over zijn rug, toen hij een hand op zijn schouder voelde lusten. Vol aandacht stond hij voor de etalage van de juwelierszaak en met kennersblik bewonderde hij de verschillende kostbare sierader., welke achter de groote ruit op diep-zwart doek waren uitgespreid Jack was een kenner en hij vreesde, dat de po litie daar op voor hem ongewenschte wijze was achtergekomen Daarom had hij zich al eenigen tijd rustig gehouden. Maar hij kon niet blijven rentenieren, tenminste nu nog niet. Hij moest weer aan den slag. Daarover stond hij juist te denken, toen hij plots die hand op zijn schouder voelde. Zou hem beiet worden vooreerst weer aan den slag te gaan? Men kon hem toch niets bewijzen! Hij nam zijn voorzorgen steeds uitermate nauwkeurig! Schrik maar niet, hoorde hij achter zich een schorre stem, waarin iets van een lach klonk. Eerst nu draaide Jack zich om. Hij zag een man. dien hem min of meer bekend voorkwam Herken je me niet? vroeg deze. En op Jacks ontkennend hoofdschudden vervolg de hij: Richard Donald is mijn naam. Ri chard Donald. Je weet welEen maand geleden heb je mij geholpen weg te komen, toen de politie me op de hielen zat. Jack dacht na. Het kon zijn dat de man de waarheid sprak en dat hij hem daarom meende te herkennen. Hij had er trouwens wel meer geholpen in. critieke momenten. Je hebt me toen een enonnen dienst bewezen. Nelby, ging de ander voort. En kom je me dat nou eens even ver tellen? Jack was nog niet geheel over zijn wantrouwen heen Ik heb al eenigen tijd naar je uitge keken. Ik had toen geen tijd om je te be danken, maar het leek wel of je spoorloos verdwenen was en ook Welson Je kent hem wel, hij was dien avond ook bij ons kon me niet zeggen, waar ik je vinden kon. En nou heb Je me gevonden en wat nou? Wel, ik wou je een wederdienst be wijzen. Een gemakkelijk karweitje en er zit goed wat aan. Ik kan voor me zelf zorgen, gaf Jack te kennen. Dat weet ik. Dat weten we allemaal. Maar als je dat ook niet kon, zou ik niet naar ie gezocht hebben. Tenslotte zul je het zelf moeten opknappen. Maar doe je het niet, dan doe ik het zelf, zie je. Ik wou je enkel maar een tip geven, zuiver I uit erkentelijkheid, snap je. Als jij er niet was geweest, toen, zat ik nu op een plaats, waar ik liever niet zjt. Zoo! Wat is het? Antiquiteiten. In een villa. Een eind buiten de stad. Geen man in huls en geen hond. Alleen een oude dame en een dienst bode. En geen moderne alarmsignalen of -,an dat vervelend goedje, waar je zooveel tijd mee kwijt raakt. Jack had goed nagedacht. Hij wilde eens poolshoogte nemen. Daar stak geen kwaad in. En het dienstmeisje, dat de deur open de, nadat hij gebeld had, kwam weldra terug met de uitnoodiging maar binnen te komen. Mevrouw kwam aanstonds. Jack stond alleen in de groote, gezellig ingerich te kamer. Hij had al spoedig gezien, dat hier veel te halen was en dat er geen ge vaar aan verbonden zou zijn. Het was een verstandig idee van hem ge weest, zich als verzamelaar van antiek voor te doen en als bèlangstellende belet te vra gen. Donald had inderdaad niet overdre ven U wilde uw hart eens aan mijn bezit ophalen? hoorde hij een vriendelijke stem achter zich. Jack wendde zich tot de spreekster, die hfj niet had hooren binnen komen. Het was een knappe oude dame, met sneeuwwitte haren en vriendelijke oogen. Jack voelde zich een oogenblik van zijn stuk gebracht door die oogen en omdat dit uiterst zeldzaam gebeurde, hinderde het hem des te meer. Jawel, mevrouw. Ik kwam mijn hart eeDS ophalen. Ik had van uw collectie ge hoord. ik weet niet meer waar.... en nu ik toch In de buurt was, heb ik me de vrij heid veroorloofd maar eens belet te vra gen Ik weet, dat u niet verkoopt, raad de hij, maar wellicht staat u mij toe. Natuurlijk viel ze hem in de rede. U ls als verzamelaar en liefhebber welkom, hoor. Beziet u mijn collectie maar op uw gemak. Ik zal even voor een kopje thee zorgen. Tenminste, als u daar trek in hebt. Graag mevrouw, haastte Jack zich te verzekeren. Hij gevoelde zich nog steeds eenigszins met zijn figuur verlegen en was blü, dat de oude dame hem zoo spoedig even alleen liet. Dan had hij de gelegen heid wat op zijr. verhaal te komen Vreemd! Nu had hij den tijd moeten be nutten om den grendel op de ramen en het slot op de deur te Inspscteeren en hij deed het niet! Het was alsof die lieve oogen van de dame met het witte haar, met die aangename stem. hem gade sloegen. En zoo stond hij nog besluiteloos, toen de be woonster der villa de kamer weer binnen kwam en hem ultnoodigde plaats te nemen en met haar een kopje thee te gebruiken. Aanstonds kunnen we dan het een en ander bezichtigen, vond ze en hij betuigde zijn instemming met dat Idee. Vreemd, gaf de oude dame te kennen. Het is alsof ik u al meermalen heb gezien, alsof ik u al langen tijd ken. Bulten ging de zon onder en de laatste stralen drongen door het vensterraam de kamer in en speelden op het vriendelijke, nobele gezicht tegenover Jack Hij voelde een ongewone ontroering in zich, waartegen hij zich vergeefs trachtte te verzetten. Ik vermoed, dat we elkaar niet eerder hebben gezien. Ik was veel in het buiten land, deelde hij mede en om het gesprek op een ander thema te brengen vroeg hij, of ze al vele jaren antiek verzameld had. O Ja, luidde het antwoord. Mijn man is er al mee begonnen. En hij is nu al twintig Jaar geleden gestorven. Ik ben er mee doorgegaan. Het ls een mooie verza meling. Ik doe het voor mijn kind, voor mijn zoon. In haar oogen kwam een vochtige glans en Jack voelde spijt, dat hij hier gekomen was. Hij merkte, dat zijn handen beefden toen hU het kopje, dat zij hem toereikte, aannam. Heeft u een zoon? vroeg hij, toen de stilte hem nog meer beklemde. Ik weet het niet, klonk het raadsel achtig. Ik weet het niet. We reisden In liet buitenland. Hij was twee Jaar.Spoorloos verdween hij op een namiddag. Weken, maanden Ls er naar hem gezocht. Men vreesde een ongeluk.Had ik hem maar nooit alleen gelaten, nooit aan anderen toevertrouwdMaar Ik voel, dat hij is opgegroeid tot een fllnken man, tot een nut tig lid in de maatschappij en ik vertrouw, dat ik hem nog eens zal zien, dat ik hem nog eens zal kunnen omheizen voor ik mijn man, zijn vader in het graf volg Jack wist niet wat te zeggen. De oude dame stond op en haalde uit een zware, antieke kast een klein portretje in zilveren lijst. Het eenlge portretje, dat we van hem hebben, zei ze. Kijk, geschilderd door een Franschen miniatuurschilder. Drie we ken later verloren wij hem.... Maar lk zou hem herkennen als ik hem zag. Ik zou hem vragen naar het kruisvormig zwarte vlekje op zijn rechter schouder. Haastig en verward had Jack afscheid genomen De schatten had hij niet gezien. Geen tijd meer helaas, had hij te kennen gegeven. De oude dame was verwonderd geweest over dat plotseling vertrek en het had haar gespeten. Jack zag af van het voorgenomen tweede bezoek aan de villa, in den nacht. Jack trachtte een nuttig lid in de maatschappij te worden, al kostte het hem ook nog zoo veel moeite. En wanneer hij in de verlei ding kwam als vroeger aan den kost te komen, dan dacht hij aan het kruisvormige zwarte vlekje op zijn rechter schouder en dan sterkte hem dat in zijn goede voor nemens, dan gaf hem dat kracht in zijn pogen niel meer van den rechten weg af te wijken. W. GASCOGNE. (Nadruk verboden). (Auteursrechten voorbehouden). Dé heer H. Paping, procuratiehouder van het reisbureau Lindeman, de man onder wiens leiding de Nederlanders reisden, heeft zich spoedig aan de douane ontwor steld. En in het nachtelijk duister, staan de op het perron, zoodat hij een oogje op „zijn" reizigers kan houden, vertelt h(j het een en ander van zijn ervaringen, die niet anders dan uiterst gunstig zijn. „Hoe de vertraging ls ontstaan? De re den daarvan ls, dat in Dillenburg door te sterk remmen een koppeling was inge drukt. zoodat in Keulen een andere wa gon moest worden ingeschakeld. De me dewerking in Zwitserland, zoowel als Duitschland, is prachtig geweest," aldus de heer Paping. „Gistermorgen konden wij precies op tijd vertrekken uit Ziirich.waar zich dank zij de verschillende bekendma kingen in de bladen en door de consuls- generaal alle landgenooten hadden verza meld. die deze gelegenheid wilden benutten om naar Nederland terug te keeren. Onder hen (509 in totaal) bevond zich een zestal passagiers van Indlë-vlieg- tuigen, die in Napels waren gestrand en per trein eerst de reis naar Zwit serland hadden gemaakt. Daarnaast behoorde een groot aantal Rijnschip pers, die op last van de Zwltserscuie regeering hun schepen te Basel hebben moeten achterlaten, tot het gezelschap. Van Ziirich was de trein eerst naar Schaffhausen, vervolgens naar Singen, Stuttgart, Frankfort. Giesen en Keulen ge reden. Van den oorlog hadden de inzitten den van den trein overigens niet veel ge merkt. Af en toe wat troepenverplaatsin gen, o.m. bij Stuttgart, dat was alles. De ontvangst was overal allervriendelijkst. Al leen moest men, toen het eenmaal donker werd, genoegen nemen met een noodver lichting in den trein, waarin zich zelfs een restauratierijtuig bevond. Op de Duitsche stations was er geen gelegenheid geweest om eventueel in Duitschland vertoevende Nederlanders mede te laten reizen. De reis is vlot, zeer vlot verloopen, aldus conclu deerde de heer Paping en hij voegde daar aan toe, dat de reizigers allen uiterst te vreden waren over de getroffen regelingen. Inderdaad, de man. die deze geheele reis geregeld heeft, zegt daarmede niets te veel, want de waardeering der passagiers ls al gemeen. De Rijnschippers, met hun vtouw en kinderen, waaronder zeer Jeugdige, ver bergen dit evenmin als de andere reizigers. De schippers wel zeer in het bijzonder, want daaik zij het te it, dat er twee baga gerijtuigen meereden, konden zij hun In boedel voor het grootste gedeelte in veilig heid stellen Drie duizend colli bagage werden medegevoerd, benevens nog een 400 kilogram post, afkomstig uit de In Na pels gestrande Indië-vllegtulgen. Er ia door degenen, die voor deze reis de ver antwoordelijkheid op zich genomen had den onzaglljk veel arbeid verzet voor men het zoover had. Besprekingen met het Verkehrs-Ministerium te Berlijn, bespre kingen met de consuls-generaal in Zwit serland, publicaties in de dagbladen, enz. enz. Zaterdag J.l. mocht men zeggen, dat alles voor elkaar was en kon men ln Zürlch beginnen met het noteeren van de namen en adressen der aanstaande passagiers, die naar te Berlijn verzekerd was. langs een veilige route door Duitschland gevoerd zouden worden. Dit heeft inderdaad plaats gehad. Nergens hebben de passagiers zich ongerust behoeven te maken. Zoodra de extra-trein in Nijmegen was gearriveerd en de inzittenden uitgestapt waren, reed onmiddellijk de extra-trein voor, waarmede zij verder konden reizen. Een Nederlandsche trein, die dank zij de soepelheid der N S. ln Geldermalsen gesplitst werd ln een gedeelte bestemd voor Dordrecht, Rotterdam en Den Haag en een gedeelte voor Utrecht en Amsterdam. Het was voor de uit Zwitserland komende reizigers een ware verrassing, dat zij niet op de eerste treinen in Nijmegen behoef den te wachten, alvorens de reis te kun nen voortzetten. Dat zij van deze gemak kelijke gelegenheid om thuis te komen een dankbaar gebruik maakten, spreekt van zelf I 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10