LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 15 September 1939 Het laatste oorlogsnieuws -k i|\ VISSCHERIJ-BERICHTEN Hoe meer leden LAND- EN TUINBOUW SPORT Binnenland De opening der Staten-Generaal Dagbladreclame MARKT BERICHTEN is niet te vervangen Uit de Rijnstreek BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Familie - berichten BEURSOVERZICHT DE „NEWS CHRONICLE" OVER VREDESONDERHANDELINGEN. De diplomatieke redacteur van de „News Chronicle" maakt melding van geruchten, volgens welke Mussolini te gelegener tijd president Roosevelt zou vragen een vre- des-conferentie bijeen te roepen. Ten aan zien hiervan schrijft de diplomatieke re dacteur, dat indien Hitler in de nabije toekomst onderhandelingen wil aanbieden het geenszins zeker is, dat de door Goering gedane voorstellen herhaald zullen worden Er bestaat aanleiding om te veronder stellen, dat Musssolini aan president Roo sevelt een vraag zal voorleggen, welke zoogenaamd afkomstig is van de neutrale staten, om onmiddellijk een vredes-confe- rentie te beleggen. Zonder twijfel moet deze mogelijkheid met de grootste reserve worden beschouwd, doch er wordt in in vloedrijke Britsche kringen over gesproken Een dergelijke manoeuvre zou den presi dent, die omringd is door isolationisten en wiens land, evenals alle neutralen, hard door den oorlog zal worden getroffen, in moeilijkheden kunnen brengen. Indien hij zou weigeren, dan zou zijn positie in de Vereenigde Staten alsook de democratische denkbeelden, welke hij vertegenwoordigt, verzwakt kunnen worden. In de huidige omstandigheden zou een dergelijk voorstel door Frankrijk en Engeland verworpen worden, zelfs wanneer de sovjet-russen zich bij Duitschland zouden voegen om opnieuw Polen te ontleden. De redacteur verklaart verder, dat de reizen, welke de ambassadeurs van Italië te Berlijn en van Duitschland te Rome hebben gemaakt, een soort authenticiteit geven aan deze geruchten over een vredes offensief. DE STRIJD r ZR POLEN. Nu de Polen mededeelen, dat hevig wordt gestreden bij Kaluzzyn, 24 K.M. ten Oosten van Warschau, blijkt, dat de Duitsohe stra tegie een veel vergaander doel heeft dan het innemen van de hoofdstad, aldus de Britsche meening. Een sterke macht dringt uit Oost-Pruisen op in de richting van Brest-Litowsk. In het Zuiden rukken de Duitschers op in de richting van Lwow, alsook naar de pe trol eumvelden van Tomasow en Rawaruska tusschen Lwow en Lublin. Zij willen blijk baar den driehoek tusschen de rivieren Boeg, San en Weichsel insluiten en zoo de hoofdmacht van het Poolsche leger omsin gelen. Het slagen van dit plan hangt groo- tendeels af van de snelle concentratie van zeer beweeglijke troepen op strategische punten en brengt groote gevaren mede door lange en kwetsbare verbindingslijnen. Een voorbeeld hiervoor is de herovering van Loaz door de Polen, waar de Duitschers verzuimden zich in den rug te dekken. Sommige waarnemers voorspellen, dat een deel van het Poolsche leger uit den driehoek zal weten te ontkomen, teneinde de Duitschers van twee zijden aan te val len. wanneer zij pogen de omsingeling te sluiten. De Polen hebben thans krachtige verster king gezonden om Lwow en de onmisbare verbinding met Roemenië te verdedigen De Duitschers doen wanhopige pogingen dc olievelden te bereiken, doch de Polen heb ben alle maatregelen genomen om ze zoo noodig te vernielen. De druk, welke de Franse-hen en Engel- schen op het Westen uitoefenen, schijnen genoopt te hebben tot het terugtrekken van Duitsohe vliegtuigen uit Polen. De Fransche en Britsche vliegtuigen hebben waardevolle foto's gemaakt van den Westwal. De Fran- schen houden 500 vierkante mijl Duitsch gebied bezet. Het gerucht gaat. dat aan zienlijke Duitsohe versterking naar het Westen komt. HANDELSDIENST VAN DE BELGISCHE REGEERING. De Belgische regeering zal een aantal personen zenden naar de hoofdsteden van naburige landen, om daar de leiding te nemen van de inkoopen voor de ravitaillee ring van het land. Deze dienst moet func- tionneeren in samenwerking met de diplo matieke en consulaire agenten van België. OPEN STEDEN GEBOMBARDEERD. Het Poolsche Telegraafagentschap bèricht dat het bombardeeren van open Poolsche steden en dorpen door de Duitsche lucht macht een karakter van systematische ver nietiging heeft aangenomen, zonder belang voor de militaire operaties. Hieraan wordt toegevoegd, dat zonder twijfel deze vorm van totale oorlogvoering in strijd is met het internationaal recht en in flagrante tegen spraak met de verklaring van Duitschland aan de beschaafde staten. DE INSTALLATIE VAN Mr. P. N. HÖWELER X hem In deze ernstige tijden met alle krach ten ter zijde te staan. Ten slotte dankte spreker den Raad, zijn collega den heer Kralt en den tljdelijken wethouder, den heer Kort en al het perso neel der gemeente voor de wijze, waarop zij hem hebben bijgestaan gedurende den tijd. dat hij belast was met de waarneming van het burgemeestersambt. Gelijk bekend zal de opening der Staten- Generaal a.s. Dinsdag te Den Haag plaats vinden. Evenals andere jaren zal H.M. de Koningin, ditmaal vergezeld van het Prin selijk Paar. te één uur van het Paleis Noordeinde vertrekken. De stoet is op de gebruikelijke wijze samengesteld. Gereden wordt door de Heulstraat. het Lange Voorhout (schelppad), over den Kor ten Vijverberg naar het Binnenhof. Na de openingsplechtigheid keert Hare Majesteit met het Prinselijk paar langs dezelfde route terug. Met Ingang van 16 October 1939 is bij K. B van 14 September 1939 herbenoemd tot burgemeester der gemeente Alkemade mr. J. W. Peek. Wethouder C. D. v. d. Vijver. Inzake de installatie van mr. P. N. Hö- weler als burgemeester van Rijnsburg men zie elders in dit blad vernemen wij nader, dat wethouder C. D. v. d. Vijver den burgemeester allereerst namens de Chr. Hist. Fractie geluk wenschte met zijn be noeming. Na gewezen te hebben op de bij zondere en zorgvolle omstandigheden, waar onder mr. Höweler zijn ambtsperiode ln Rijnsburg begint, besprak de heer v. d. Vijver de financieele positie van Rijnsburg. Dat er begrootingsmoeilljkheden zijn, wordt veroorzaakt door de groote uitgaven ter zake van steun-verleenlng en werkverschaf fing. Maar toch konden wij, aldus spr., tot onze groote vreugde en bevrediging al (enige ruimte in onze begrootingspositie constateeren. De vrees is echter gegrond, bat deze vooruitgang door den uitgebroken oorlog te niet zal worden gedaan. Immers: de bedrijven in onze gemeente zijn voor een belangrijk gedeelte af hankelijk van het internationale goe deren- en betalingsverkeer en de moei lijkheden, die hierbij werden ondervon den. waren reeds groot. Wat echter een oorlog voor ontwrichting kan brengen, is niet bij benadering te voorspellen, maar dat het bijv. voor de bloembollen cultuur, een belangrijke bron van in komsten in Rijnsburg, een ramp dreigt te worden, staat nu al vast. De andere bedrijven, die op export zijn "angewezen zien ook hun bezwaren, belem meringen en risico's aan alle zijden toene men, zoodat men ook daar niet hoopvol ge hemd kan zijn Het Ls inderdaad een som- ter perspectief wat zich voor onze oogen vertoont en wli kunnen met zekerheid ver achten. dat Uw taak ah bestuurder der Gemeente geen lichte zal zijn. Spr. gaf de verzekering, dat de burgemeester de Chr. Hist, fractie steeds bereid zal vinden, opt DE TARWEPRIJS. Productiekostenbijslag van f. I. Van bevoegde zijde vernemen wij. dat de minister van economische zaken thans een beslissing heeft genomen terzake van het ln het voorjaar door de drie centrale land bouworganisaties gedane verzoek om een tegemoetkoming in de schade, welke de telers van wintertarwe door het uitvriezen van die tarwe in den winter van 1938/1939 hebben geleden. De beslissing op dit verzoek werd destijds aangehouden, omdat de om vang en de gevolgen van het uitvriezen van tarwe pas later ln het seizoen konden wor den beoordeeld. Nu gebleken is, dat de productiekosten van de tarwe ten gevolge van de vorstschade zoozeer zijn gestegen, dat een tegemoet koming -edelijk kan worden geacht, heeft de minister besloten een produetlekosten- btislag van f. 1 per 100 K.G. te verleenen. De telers zullen dus f.11 per 100 K.G. ontvan gen n.l. f. 10 richtprijs vermeerderd met f. 1 productiekostenbijslag. Ter voorkoming van misverstand wordt nog gemeld, dat deze maatregel op den prijs van het brood geen invloed heeft. VRUCHTEN PLUKKEN EN BEWAREN. Het plukken van appels en peren ls in vollen gang; de oogst is, alles door een genomen, zeer goed. de prijzen van de vruchten, bij verleden jaar vergeleken, laag. Het warme en droge weer is niet bijzonder gunstig geweest voor de gevreesde schurf- ziekte (Fusieladium) maar ongedierte trad des te meer op. Dank zij het spuiten met nicotine zijn de bladeren en vruchten er nog goed van ontkomen. Wanneer men plaats heeft in zijn tuin voor eenige frultboomen, dan doet men goed vroege, middelvroege en late soorten te kweeken. Voor eigen gebruik brengt dit een voordeel mee van niet alles in eens te krijgen, voor den handel kan men langer de klanten bedienen van rijp fruit. We plukken nu de vroege soorten als bijv. de peren Clapps' Favorite, Beurré d'Amanlis en Bon Chrétien Williams Muskuspeeren de ap pels Manks Codlin, Transparent de Cron- sels en Landsbergen Reinet. De allervroeg ste soorten zijn reeds verdwenen. We wil len er hier voor liefhebbers even op wijzen, dat alle appel- en peersoorten twee tijden van rijpheid hebben, n.l. boomrijp en eet- rijp. Wanneer bijv. bovengenoemde soorten moeten geplukt, zijn ze nog hard. dus niet voor de consumptie geschikt. Toch moeten deze vruchten dan geplukt, want ze zijn vol wassen volgroeid). In dit stadium vormt zich tusschen het einde van den steel en van het takje een kurklaagje. waardoor de ver binding met den boom wordt verbroken en de vrucht door eigen gewicht valt. Toch zijn deze appels en peren nog niet eetbaar en moeten meestal een week op een koele plaats worden opgeslagen en dan zijn ze eetrijp. Het is dus een eerste eisch dat men kan zien wanneer de vruchten boomrijp zijn: gevallen fruit n.l. is gekneusd en gaat ge durende den bewaartijd direct rotten, zoo dat het behalve voor onrijp gebruik in de keuken, waardeloos is. Bovengenoemde en meer dergelijke soorten gaan aan den boom reeds iets verkleuren. Terwijl de schil glad aanvoelt. De steel laat gemakkelijk van den tak los. Soms waarschuwt een enkele gave afvaller. We plukken dan de aan den buiten kant van den boom hangende vruchten eerst. Deze zijn het mooist gekleurd en het best ontwikkeld. De binnen in de kroon hangende exemplaren oogsten we een week later. Niet alleen groeien laatst be doelde nog even flink door, maar het ge bruik wordt er door gerekt, Iets wat vooral voor eigen gebruik van belang ls. De herfstsoorten verkleuren bij boomrijp heid niet. We bedoelen Louise bonne d'Avranches, Doyenné du Cornice, Williams Duchesse wat de peren betreft en de ap pels Groninger Kroon, Cox's Orange Pip pin e.a. Hiervan kan men de pluktijd vaststellen doordat het eind van den steel meestal sterk zwelt. De steel moet hier ook gemakkelijk van den boom loslaten. Deze soorten moeten twee tot vier weken en vaak langer liggen vóór ze eetrijp zijn. Op denzelfden tijd ge plukt zijn de appels en peren op lichte gron den gekweekt eerder voor gebruik geschikt dan op zware gronden, terwijl op de laatste de gebruiktijd langer duurt en de vruchten dus minder spoedig beursch worden dan op zandgrond. De late soorten welke omstreeks nieuwjaar en later worden gegeten worden begin October geplukt zoodat mag worden aangenomen dat 15 Oct. het meeste fruit binnen is. Stormen kunnen dan gemakke lijk groote verwoestigen aanrichten. Enkele soorten als bijv. Comtessede Paus, een eer ste klas late peer wordt niet vóór eind Oc tober geplukt, anders wordt de vrucht niet makelijk. Niet alleen mogen we niet te iaat plukken, ook te vroeg geoogste vruch ten beantwoorden niet aan de verwachting. Tijdens de bewaring worden ze meestal slap en taai en komen niet op smaak. Dit laatste is ook het geval als men het fruit opslaat op een plaats, waar de atmosfeer te warm en te droog is. Een zolder is daar om meestal ongeschikt: ook op tijd geplukt fruit gaat daar meestal rimpelen. Een dro ge, in dit geval niet vochtige kelder of schuur ls geschikt. Het mag er niet vriezen. Men legt alles platult in enkele lagen niet. op elkaar dus en om ruimte te winnen kan men rekken boven elkaar maken om alles geregeld te kunnen nazien. Dagelijks dient er opgelet, dat eventueel aangestoken vruchten worden verwijderd vóór ze gaan rotten. Door het plaatsen van schaaltjes met het zeer hygroscopische chloorcalcium kan men de lucht droog maken. Het be waren in boven elkaar geplaatste kisten zooals dat bij aardappels wel plaats vindt kan alleen bij zeer hard duurzaam fruit. Men kan dan moeilijker controleeren. Af gevallen vruchten dienen geregeld opge raapt en opgeruimd. Meestal is het door In secten aangestoken en door tijdig gebruik voor de keuken kunnen de inzittende larven vernietigd. Bij groote boomen kan men handig ge bruik maken van een vruchtenplukker. Door middel van een staaldraad wordt aan het eind van een stevigen stok een ring ge maakt, waaraan een linnen zakje wordt bevestigd. Lastig hangende exemplaren kan men hiermee afnemen. Uit bovenstaande valt op te maken dat afschudden uit den booze ls. Kan niet anders geoogst dan dient de val zooveel mogelijk door onder aange bracht hooi of stroo gebroken te worden. Menige vrucht zal evenwel op de takken vallen en sterk kneuzen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". VOETBAL. VOETBALSPORT EN MOBILISATIE. Door de contact-commissie van de bonden hieronder genoemd is een telegram aan den mi nister van defensie gezonden van den volgenden inhoud: De Christelijke-Nederlandsche voetbalbond, de Nederlandsche arbeiders sportbond, de Neder- lar.dsche voetbal federatie, de federatie van R.K. voetbalbonden, samenwerkend in nationale con tact-commissie. stellen hun organisaties gaarne beschikbaar voor verzorging van lichamelijke ontspanning voor militairen door middel van voetbalsport tijdens mobilisatie. ZWEMMEN NIEUW EUROPEESCH RECORD 200 METER RUGSLAG. De bekende Zweedsche zwemmer Bjoern Borg verbeterde to Nörrköping het Europeesch record 200 meter rugslag door dezen afstand af te leg gen in 2 min. 26 9 sec Het record stond op naam van den Duitscher Heinz Schlauch met een tijd van 2 min. 29.8 sec. gevestigd op 8 Februari van het vorig jaar te Kopenhagen. IJMUIDEN. 15 Sept. VISCHPRUZEN". Tong 2.10—1 per K.G. Kleinschol 31—16, Bot 20. Schar 9.50—7 per 50 K.G. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand Geboren: Jan. Z. van J. Struyk en J. van den Ent. Ondertrouwd: H. A. van der Meer 36 j. en J. P. Zwartjes 38 j. Getrouwd: N. de Jong 25 J. en Chr. Lam- mersma, 21 j. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Jacoba, D. van Jan Schokker en Josina Helena Koster. Overleden: Johanna van Boxtel 73 j„ weduwe van Johannes de Kok Ondertrouwd: Jacobus Henricus van der Horst 23 J. van Haarlemmermeer en Jonanna Maria Leliveld 38 J. GEBOREN: Harry, z. van F. Kamma en M. R. v. Dijk Gerardus Jacobus Joannes, z. van Th. C. Bak ker en E. A. v. Leeuwen Johanna Paulina Catharina. d. van W. Schrijver en H. A. Boom Christina Geertruida Aafje, d. van P. Lepelaar en M. de Vroed. ONDERTROUWD: A. Devilee, j.pi. 31 jaar enC. v. d. Blom j.d. 24 jaar J. Neven. j.m. 27 jaar en J. Sira j.d. 22 jaar M. J. H. Frank. j.m. 27 jaar en C. Marijt j.d. 26 jaar H. F. v. d. Weijden, j.m. 37 Jaar en A. H. de Boer jd. 31 jaar. OVERLEDEN: T. v. d. Meer, m., 49 jaar. LEIDEN Vrijdag 15 Sept. 30 Stieren 210— 270. 56—60 z.n.; 118 Kalfkoelen 180—270. tam.; 144 Varekoeien e.a. 120190. iets vl.; 132 Vette koeien 190—300, 5480. iets vl.; 62 Graskalveren 1840. 70—95. mat.: 13 Vette kalveren 60150 iets vl.; 127 Nuchtere kalveren «slachtfokt 512. t. vl.; 150 Vette schapen 1823. 3846 mat,; 752 Weideschapen 12—18. tam.; 500 Vette Zuig (lammeren 1014. tam.; 38 Zeugen 4070. t.vl.; 302 Mestvarkens 2036. t.vl.; 222 Biggen 10—15 t.vl.; 3 Paarden; 14 Bokken en geiten 37 mat. Kaasmarkt: Goudsche kaas le srt. 2830&: 2e srt. 2527(4; 59 partijen, handel goed. Leidsche kaas le srt. 25—27; 2e srt. 22Mi 2432, 20 partijen. Totaal 79 partijen. AARLANDERVEEN. 14 Sept. Eierenveiling Kippeneieren 3.503.90 per 100 st. Leidsche Kaas 15 ct, per pond; Goudsche Kaas 2122 ct. per pond; Boter 65 ct. per pond; Appels per kilo 12 cent, BODEGRAVEN. 14 Sept. Eierenveiling B. P. K. V. Aanvoer 7915 stuks kippeneieren prijs wit f 4.10 tot f 4.90. Gemengd f 4.30 tot f 4.60. Kuikeneieren f 2.60 tot f 3.10. KATWIJK A.D. RIJN. 14 Sept. Groenten - veiling: Groote Eigenheimers f 2.40 tot f 3.20 Bospeen f 3.70 tot- f 5.10; Kroten f 0.40 tot f 0.60; Pe?n per kist f 0.30 tot f 0.45; Uien f 0.40 tot f 0.60. LEEUWARDEN. 15 Sept. F. N. Z.-notee- ring. De F.N.Z.-noteering voor Friesche kaas soorten is heden te Leeuwarden als volgt vast gesteld (in centen per kg.t: Goudsche 20- 23 25; idem 40 4042; idem volvet 5052; Edam mer 20+ 2325: idem 404- 4042; Broodkaas 40 40—42; Leidsche 2024—26. Stemming: vlug. LEEUWARDEN. 14 Sept.: Sleutelkaas 11—15; Nagelkaas 615: Goudakaas 2135: Edammer kaas 16—31; Aanvoer 3271. Commissie 70. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen Edam mer kaas 20 pl. 12.5013; Edammer kaas 40 pl. 20.00—20.50; Goudsche kaas 20 pl. 12.50—13.00; Goudsche kaas 40 pl. 20.0020.50; Volvette kaas 40 pl. 24.00—24.50; Broodkaas 40 pl. 20.00—20.50; Leidsche kaas 20 pl. 12.5013.00 per 100 kg. Stemming goed. NIEUWKOOP. 14 September. Aangevoerd werden 4500 eieren. Prijs f 3.50 tot f 4.20 per 100 stuks. NIEUWVEEN, 14 Sept. Kippeneieren: Aan voer 1280 stuks. Prijs per 100 st. f 3.20f 3.85. NOORDWIJKERHOUT, 14 Sept. Veiling „De Eendracht". Pronkboonen f 0.30 tot f 0.38 Stokheerenb. z.dr. f 0.80 tot f 1.50; Stam hee- renb. z.dr. f 0.70 tot f 1.40; Enkele heerenb m. dr f 1.20 tot f 1.65; Snijboonen f 1.20 tot f 1.30; Dubbele boonen f 1.00 tot f 1.05. Alles per zak per 10 kg. VOORHOUT. 14 Sept: Slachtkonijnen van f 0.65 tot f 0.95. Slachtkippen tot f 0.50: Jonge Hennen van f 0.70 tot f 1.00. Jonge Hanen tot f '0.45. Duiven f 0.09. Alles per stuk. WOUBRUGGE. 14 Sept. Eierenveiling: Prijs kipeieren f 3.75 tot f 4.10, Eendeneieren f 3.00, Kalkoeneieren f 5.00 per 100 stuks. ZEVENHOVEN 13 Sept. Eierenveiling: Aantal eieren 1376 stuks. Prijs kippeneieren f 3.25 tot f 3.70 per 100 stuks. PRINS BERNHARD BEZOEKT HET ALGEMEEN PAARDENDEPOT OP HOUTRUST. Prins Brrnhard heeft hedenochtend na mens H. M. de Koningin een bezoek ge bracht aan het algemeen paardendenrt op Houtrust te Den Haag. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft het wetseontwerp regelende het doelmatig gebruik van ver voermiddelen, z.h.st. aangenomen. Even eens werden goedgekeurd de wetsontwer pen betreffende de bezoldiging van leden der militair-rechterlijke macht, en dat, houdende nadere voorziening betreffende de grensbewaking, alsmede een aantal kleinere ontwerpen. De vergadering is daarna gesloten. de erfd. Leiden der Ned. Vereen, /oor Luchtbescherming telt, des te beter kan zij aan haar doel beantwoorden. Geeft U nog heden op als lid bij den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Telefoon 25410, b. g. g. 24807. De contributie (naar draagkracht met een Xl Londen 6.89 (7.48) Berlijn 73.50 (73.75). minimum van 25 cents s jaars) behoeft Parijs 395 (4.261. Brussel 32.20 (32.15». AMSTERDAM. 15 September. De stemming was heden minder animeerend dan de laatste dagen het geval was. De koers stijgingen zijn tot stilstand gekomen en eenige deprimeerende factoren deden hun invloed gel den. In de eerste plaats was het verloop van Wallstreet teleurstellend. De handel op de New- Yorksche beurs was minder levendig en de koersen brokkelden af. Doch wat vandaag in bij zondere mate de aandacht trok. was de zeer flauwe stemming voor het pond sterling, dat hier heden tot beneden de f 7.inzakte. Het verloop van de effectenbeurs was onder invloed van deze factoren sterk aan schomme lingen blootgesteld. De opening was reeds aar zelend. doch meerendeels niet met groote wijzi gingen. Daarna evenwel viel voor enkele fond sen een scherpe inzinking waar te nemen, waar op echter soms weer eenig herstel volgde. De snelle fluctuaties gaven aan de markt daardoor een onrustig voorkomen, waarbij de handel mee rendeels betrekkelijk beperkt bleef. Het best wisten zich Rubberaandeelen te handhaven, die voor de incourante soorten vrij wel onveranderd bleven, terwijl Amsterdam Rubber zich zelfs iets boven het vorige niveau wist te verheffen. Tabakken hadden een zeer rustig verloop en waren practisch onveranderd. Ook Industrieelen waren niet aan groote wijzi gingen onderhevig. Aku bleef op e.a. 30«Te. Uni lever op 104Tc, terwijl Philips een kleinigheid afbrokkelde. Suikerwaarden echter waren aan geboden voor H.V.A.. die op zeker oogenblik 10+ verloren en 420 belandden. Daarna volg de eenlg herstel. De specifieke soorten waren over het algemeen goed prijshoudend gedispo neerd, evenals de Cultuurbanken. Scheepvaart- papieren openden op lichtelijk verhoogd peil, waarna eenige reactie volgde, die echter ner gens een bepaald grooter omvang aannam. Koninklijke Olie was positief flauw. Geopend op 333 tot 336 liep het hoofdfonds terug tot 324, waarna een herstel volgde tot e.a. 330+dat evenwel ook weer niet gehandhaafd bleef, zoo dat Koninklijke heden wel een zeer gevarieerd verloop had. Amerikaansche petroleumwaarden hadden een vast verloop, evenals trouwens de geheele Amerikaansche markt, in het bijzonder Koper en Staalwaarden. die de meeste belangstelling trokken, een vast aanzien had. De beleggingsmarkt was zeer kalm gestemd en meerendeels prijshoudend. De 3+ voorrecht- leening en de gestaffelde leening waren echter iets aangeboden. WISSELKOERSEN. voor niemand een bezwaar te zijn. MR. DE WILDE TWEEDE KAMERLID. De oud-minister, mr. J. A. de Wilde heeft zijn benoeming tot lid van dc Tweede Kamer in de vacature Botterweg aange nomen. Men zie voor Nagekomen pag. 2 van het Derde Blad. Zwitserland 42.60 42.42*/*)Kopenhagen 36.50 (36.40». Stockholm 45.— (45.— Oslo 42.80 (42.80). New-York 1.88 3/8 (1.88 3/8). Lire Bankpapier 7.25 (7.—). Prolongatie 3 pCt. Part, disc 2 3/43. Daggeld 2'/f. Registermarken 20. Handels Spermar ken 3. Reismarken 451/2. Bankpapier I 16 1/4. Berichten Tusschen haakjes zijn de koersen van I gisteren. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ziekte, voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader. HE RM ANT'S JOHANNES ALPHONSUS WALENKAMP, Arts, begiftigd met het Eere- kruls „Pro Ecclesia et Pontifice", Echtgenoot van wijlen JOANNA CORNELIA KORTMANN, in den ouderdom van 73 jaren. Groningen J. WALENKAMP. S.J. Wognum: M. WALENKAMP. Warmond: A. WALENKAMP H. WALENKAMP. Arts E. WALENKAMP— ISERIEF en Kinderen. Noordwijk: Mr. J. WALENKAMP. Warmond: L. WALENKAMP J. WALENKAMP. Warmond, „Helioager", 15 September 1939. De stille H.H. Missen zijn te 7 uur en te 7.45 uur; de Plechtige Uit vaartdienst te 9.30 uur, op Maandag 18 Sept. a.s in de Parochiekerk van den H. Matthias te War mond, waarna begrafenic op het R.K. kerkhof alda-u Geen bloemen. Gaarne H.H. Missen. Eenige en algemeene kennisgeving. 3—t

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3