DKW Uit het Britsche parlement LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 15 September 1939 Overzicht f 1035.- KERK- EN SCHOOLNIEUWS Amerika en de blokkades en Propaganda anti-propaganda De Paus over den oorlog Csaky over de Hongaarsche politiek Japan's politiek Verspreide berichten Chamberlain over verscherpten oorlog De inlichtingen-dienst De „New York Times" levert felle critiek j op de argumenten van de isolationisten. Het blad is van oordeel, dat de Vereenigde Staten terug kunnen keeren tot den tradi- tioneelen uitleg van de neutraliteit en zoo een groote dankbaarheid verwerven, want zü kunnen zoo de landen helpen, die weer stand bieden aan een niet uitgelokten aanval en de democratie, welke ook de Amerikaansche leefwijze is, verdedigen. Het blad voegt hieraan toe. dat het andere alternatief is om door middel van de neu- traliteitswet in Europa te „intervenieeren" en de balans te doen doorslaan naar de zijde van de brute kracht en de reactie. In een formeele verklaring over de hou ding der Vereenigde Staten ten aanzien der door de oorlogvoerende staten toegepaste blokkades, heeft minister Huil gezegd, dat de regeering zich alle rechten, waarop de Vereenigde Staten en hun burgers aan spraak kunnen maken, voorbehoudt volgens het internationale recht en dat zij de noo- dige maatregelen zal nemen, wanneer deze rechten door oorlogvoerenden geschonden worden. Huil gaf daarna een uitvoerige opsom ming van de maatregelen, die langs den weg van binnenlandsche wetgeving zijn ge nomen om het reizen door Amerikanen op schepen van oorlogvoerende mogendheden te beperken en het verstrekken van leenin gen en credieten aan oorlogvoerenden te beknotten. Deze beperkende maatregelen, aldus zeide Huil, vormen geen wijziging, en kunnen dat niet doen. van de beginselen van het inter nationale recht, doch zij verplichten veeleer de Amerikaansche burgers af te zien van het uitoefenen van zekere rechten tot het Congres anders besluit. De Amerikaansche regeering heeft geen afstand gedaan van eenig recht als neutrale mogendheid onder de gelding van het internationale recht. De regeering streeft er naar volkomen diligent te zijn bij de bescherming van Amerikaan sche levens en bezittingen en zij moet na tuurlijk verwachten, dat de burgers even diligent zijn bij het buiten werkelijk of mogelijk gevaar blijven. In een voorafgaande persconferentie had Huil gezegd, dat er voor zoover hij op de hoogte was, geen ernstige of ongewone kant was aan het aanhouden van Amerikaansche schepen door Engeland en het verwijderen van contrabande uit deze schepen. Er was reeds een schip vrijgelaten en eenige andere gevallen van aanhouding zouden zich onge twijfeld in dezelfde richting ontwikkelen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Het Engelsche ministerie van voorlichting heeft verklaard, dat de Engelsche regeering re den heeft tot de veronderstelling, dat Duitschland zou kunnen probeeren, duik boot- en luchtvaartbases aan te leggen aan de kusten van Zuid- en midden-Amerika. Te bevoegder plaatse wordt deze mede- decling een poging genoemd, om de Ibero- Amerikaansche staten op plompe wijze in paniekstemming te brengen. „Evenals de aanslag van Churchill tegen de ..Athenia" ten doel had. oorlogsstemming in ae Ver. Staten in het leven te roepen, zoo is ook dit lasteren van Duitschland op niets anders berekend dan op de vergiftiging der goede betrekkingen van Duitschland met de Ibero-Amerikaansche staten. De verklaring van het Britsche departe ment van voorlichting is een bewuste mis leiding van de Amerikaansche openbare meening. Opnieuw wordt vastgesteld, dat Duitschland in Noord-, Midden- en Zuid- Amerika geenerlei ambities van politieken of militairen aard heeft. Hooge functionarissen van het Ameri- kaansch departement van staat hebben echter verklaard, dat als gevolg van de Britsche waarschuwing, dat Duitschland zou kunnen probeeren in Zuid-Amerika duikbootbases te vestigen, deze kwestie onderwerp zal zijn van bespreking op de pan-Amerikaansche conferentie. De Paus heeft tegenover den nieuwen ambassadeur van België bij den Heiligen Stoel, Nieuwenhuys, ter gelegenheid van de in ontvangstneming van diens geloofsbrie ven verklaard Ik zal voortgaan God te bidden den oor log te bekorten en den volken een nieuwen weg naar den vrede te openen aleer de tegenwoordige gebeurtenissen ontaarden in eeii algemeenen brand. Bij dit streven zoek ik naar iedere gelegenheid om een vrede te sluiten, welke voor allen eervol is. Mocht dit evenwel onmogelijk blijken, dan zal ik er naar streven het lijden van den oorlog te verminderen en er bij de oorlogvoerenden op aandringen in overeenstemming met de internationale overeenkomsten de burger bevolkingen te sparen, de krijgsgevangenen goed te behandelen en het gebruik van gif gassen te vermijden. De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken. Csaky. heeft voor de parle mentscommissies voor buitenlandsche zaken een uiteenzetting gegeven van het Hongaar sche standpunt ten aanzien van den tegen- woordigen internationalen toestand. Hij stelde vast, dat het conflict slechts een ge volg is van de funeste vredesverdragen, na den wereldoorlog geteekend. die nlat een werkelijken vrede maar slechts een wapen stilstand tusschen twee oorlogen hebben ge schapen. Hij betoogde, dat de Hongaarsche regeering er naar streeft, trouw te blijven aan de sedert twintig jaar gevolgde politiek en aan de beproefde vrienden van Hon garije. omdat het haar grondbeginsel is. dat de eer en het vertrouwen van een land meer waarde hebben dan iedere gewapende macht. Niettemin vertrouwt Hongarije de verdediging van zijn belangen niet alleen toe aan de moreele kracht, maar ook aan zijn leger, dat steeds sterker wordt Csaky herinnerde eraan dat de Hongaarsche re geering de Roemeensche heeft voorgesteld een minderhedenverdrag te sluiten en dat Roemenië nog niet heeft geantwoord, hoe wel een dergelijk verdrag een onmisbare voorwaarde is voor de verbetering der stemming tusschen beide landen. Met het oog op het volkomen stilzwijgen van Boe karest is het voor Boedapest moeilijk op nieuw met het genoemde voorstel te komen. Wat het Roemeensche voorstel tot het slui ten van een niet-aanvalsverdrag betreft: dit is zuiver een tactische manoeuvre, aldus Csaky. omdat Roemenië wel weet. dat Hon garije in het geheel geen agressieve plan nen heeft. De Hongaarsche regeering wil een nieuw bewijs van haar vredelievende bedoelingen leveren door het parlement de onlangs geteekende Roemeensch-Hongaar- sche conventie ter ratificatie voor te leggen. Na te hebben herinnerd aan de vriend schappelijke betrekkingen, met Bulgarije en Zuid-Slavië, verklaarde Csaky, dat Hon garije de noodzakelijkheid van"het afleggen eener neutraliteitsverklaring niet inziet, omdat het door geen enkele oorlogvoerende mogendheid bedreigd wordt. Csaky gaf uiting aan de groote erkente lijkheid van het Hongaarsche volk jegens Mussolini, die. zoo zeide hij, het eerst heeft geschud aan de funeste stellage der vredes verdragen en die gedurende vele jaren een algemeen conflict verhinderd heeft. Csaky richtte vervolgens een groet tot Hitler, die. zeide hij, al het mogelijke heeft gedaan om de Duitsche aspiraties op vreedzame wijze te verwezenlijken. Men meent te welen, dat de keizer van Japan tijdens een audiëntie een plan heeft goedgekeurd, dat minister-president Abe hem namens het kabinet heeft voor gelegd. Dit plan beoogt de bevoegdheden van den premier uit te breiden. Op grond van de nieuwe den premier te verleenen volmachten, zal deze voortaan Terwijl in het Oosten de Duitsche op- marsch inderdaad is vertraagd tot staan gebracht is zij nog niet schijnt de actie in het Westen thans intensiever te worden Weliswaar is de aanvaller, in dit geval Frankrijk, nog niet doorgedrongen tot de Westwail zelve, maar het voorterrein wordt toch steeds meer in bezit genomen en ge zuiverd. Men zou het den aanloop voor den aanval kunnen noemen. Merkwaardig is, dat weer allerlei geruch ten gaan over een komend vredesaanbod, hoezeer men overigens erkent, dat de tijden daarvoor nog niet rijp zijn. Aan Italië worden allerlei bedoelingen toegedacht, van meedoen aan Duitsche zijde af tot een vol- ledigen ommezwaai naar de zijde van Enge land en Frankrijk toe. Eenig houvast bieden al deze berichten geenszins, zoodat men nog even weinig weet ten aanzien van Italië's bedoelingen als tevoren. En anderzijds komen uit Japan weer berichten, dat Enge land Italië zeer binnenkort kleur zou willen doen bekennen, opdat het wete, waaraan het toe is. Maar nogmaals, het zijn allemaal losse geruchten. Wel trekt de aandacht, dat in de Lavoro Eascista waardeering wordt uitgesproken over het Fransche leger en over de geleverde prestaties onder het motto „zuinigheid met menschen en materiaal". Het blad zegt Inderdaad heeft het Fransche offensief zich de laatste dagen, ondanks den krach- tigen wil van den Duitschen .generalen staf om geen terrein af te staan op het Weste lijk front, ontwikkeld over een front van ruim twintig k m. en over een opmerkelijke diepte, waarbij zü bewijs geven, dat de samenwerking tusschen de infanterie en de wapens, die tot taak hebben haar te steu nen, tot voldoening van dèp Franschen generalen staf functionneert. Het blad wijst er vervolgens op, dat nog gisteren in denzelfden sector de Fransche troepen na een hevige artillerievoorberei ding er in zijn geslaagd op te rukken over een diepte van bijna twee kilometer, waarna het orgaan duidelijk te verstaan geeft, dat de door de Fransche troepen verwezenlijkte opmarsch een ernstige bedreiging vormt voor Saarbruecken, dat de Duitschers zich gehaast zouden hebben om te evacueeren. Voorts en dat is de eerste maal meldt bet Italiaansche blad. dat in dezelfde zone van het Westelijke front tijdens lucht gevechten „talrijke Duitsche vliegtuigen zijn neergehaald" Verder meldt het blad. dat de Duitsche generale staf niet geheel gerust zou zijn en dat. wanneer men zekere Inlichtingen mag gelooven het niet uitgesloten zou zijn, dat Trier, Aken, evenals de streek rondom deze plaatsen, snel zouden worden ontruimd door de burgerbevolking De ontscheping van een deel van het Britsche leger in Frankrijk trekt eveneens de aandacht van de Lavoro Fascista, die wijst op de groote moreele beteekenis van de aankomst in Frankrijk van Engelsche troepen on wijSt op de doeltreffende samenwerking der legers van de geallieerden, welke „van bij zonder belang is op den dag. volgende op de bijeenkomst van den oppersten oorlogs raad der geallieerden. Een en ander in een Itallaansch blad vraagt bijzondere aandacht De tweede sfinx in den oorlog blijft Rus land. Van Duitsche zijde wordt meer en meer aangenomen, dat de sovjets aan Duitsche zijde zullen gaan vechten om zich meester te maken van de Oekraine. Daarbij kan men wijzen op 'n artikel in de „Prawda" (Russisch), dat als oorzaken voor de Pool- sche nederlaag noemt 1. De Interne tegenstellingen in den staat; 2. Het feit. dat Polen geen nationale staat :s maar een nationaliteitenstaat. Slechts 60 pOt. van de bevolking is Poolsch; 40 pCt. oestaat uit nationale minderheden; Oekraie- ners. Wit-Russen en Joden. Er wonen niet minder dan acht millioen Oekraieners en drie miUioen Wit-Russen. In het geheel zijn er zoowat 11 millioen Polen van niet-Pool- sche nationaliteit Het blad vervolgt dan: Vooral de Oekraiensche quaestie is be langrijk, volgens de Prawda Het gaat daar om meer menschen dan er in Finland. Est land, Letland en Lithauen samen wonen. De Polen zijn echter niet in staat geweest aan die minderheid een behoorlijke autono mie te geven. Meer nog, zij hebben alles gedaan wat mogelijk was om de betrekkin gen tusschen Polen en Oekraieners steeds slechter te doen worden. De Poolsche poli tiek is daar slech'ts de voortzetting var. de oude Russische politiek uit den tijd der tsaren. Maar ook hier is nog geen enkel feit vast te leggen, dat directe aanwijzingen geeft over de Russische voornemens. alleen verantwoordelijk zijn jegens den keizer, ten aanzien van alle kwesties, de algemeene politiek tegenover China betref fende. Voor de liquidatie der Chlna-kwestie, waarvoor men. zich krachtig schijnt te willen inspannen, zal het leger in principe de rol krijgen, welke het feitelijk toekomt, d.w.z. de leiding der technische operaties, doch niet van de politieke actie. De poli tieke terugtocht van het Japansche leger wordt gegarandeerd door een strenge wij ziging in de leidende kringen. De in dit verband getroffen maatregelen zijn: 1. Hata, de adjudant.van den keizer, is benoemd tot minister van oorlog, ln plaats van de door de militaire kringen voorge stelde candidaten. 2. De instelling van den post van op perbevelhebber in China, wiens taak zal zijn. Wang Tsjlng Wei te installeeren en de Chineesche politiek te unlfieeren vol gens de richtlijnen van Tokio. 3. De reorganisatie van het militaire opperbevel in Mandsjoekwo onder leiding van Umezu. die specialist is ln Chineesche kwesties en ln 1936 de opstanden heeft ge liquideerd. Wat de incidenten aangaat met betrek king tot de internationale politiek doet men ln welingelichte kringen uitkomen, dat over de houding van Japan ten aan zien van de buitenlandsche concessies in China logischerwijze voortaan beslist moet worden door den minister-president en niet door militaire leiders Wat verder Japans betrekkingen tot de mogendheden betreft, is er volgens Havas. reeds thans aanleiding een wijziging on der oogen te zien, welke de extremisten zal ontwapenen. Men zou een politiek van gematigdheid en compromis tegenover de Westersche mogendheden willen volgen. De hertog van Windsor is door den Brit- schen koning ontvangen. Het was de eer ste keer na bijna drie jaar, dat de broeders elkaar weer zagen. In Australië wordt een eerste vrijwilli gerscorps van 20.000 man gevormd. De premier Menzles heeft een oorlogskabinet ingesteld. De Duitsche gezant in Zuld-Afrika, Leifc- ner, is te zamen met zestig Duitsche consu laire ambtenaren en hun gezinnen naar Lorenzo Marques (Portugeeschl vertrok ken. In antwoord op een vraag van een jour nalist heeft de Noorsche minister van bui tenlandsche zaken, Koht, verklaard, dat geen besprekingen worden gevoerd tus schen Oslostaten en Engeland. Hij voegde hieraan toe, dat er sprake van ls het vraagstuk van den transito-handel naar Duitschland onder de oogen t zelen. In den vorlgen oorlog heeft Engeland niet toege staan, dat goederen, welke door de neutrale landen uit Engeland waren ingevoerd, door gevoerd zouden worden naar Duitschland Minister Koht stelde vast. dat Engeland thans een dergelijke houding zal kunnen aannemen, doch dit verbod kan niet van toepassing zijn op goederen, welke afkom stig zijln uit neutrale landen. De Duitsche propaganda wordt reeds ge richt op een bedreiging der neutrale sta ten, aldus het Britsche ministerie van voor lichting. Den neutralen landen wordt in eenvoudige bewoordingen verteld, wat Duitschland als neutraal optreden be schouwt en wat- niet. De Duitsche radio heeft het doel der Britsche contrabandepolitiek verwrongen door te beweren, dat deze beoogt den neu tralen handel te vernietigen. Groot-Brit- tannië, aldus het ministerie, streeft er niet naar, eenige neutrale regeering de wet voor te schrijven. Groot-Brittannië heeft reeds categorisch verklaard, zijn uiterste best te willen doen. om den bona fide neutralen handel te vergemakkelijken. Het is geens zins Engelands politiek te wenschen, dat schade wordt aangebracht aan het be drijfsleven der neutrale landen, met welke het de meest vriendschappelijke betrek kingen wenscht te handhaven. Er wordt op geen enkele wijze gepoogd, den normlaen invoer van levensmiddelen en andere goederen en materiaal, bestemd voor het eigen gebruik, der neutrale landen te beletten. Wat Groot-Brittannië probeert te doen is te voorkomen, dat de Duitsche regeering goederen en materiaal invoert, dat haar in staat zou stellen, den oorlog te verlengen. Reeds is voorkomen, dat groote hoeveel heden contrabande den vijand zouden be reiken. De neutrale landen kunnen zelf beoor- deelen, van welke zijde een bedreiging van hun neutraliteit kan komen: of dit zal zijn door de openlijk geproclameerde poli tiek van den geallieerden van controle op contrabande, of van de Duitsche duikboot campagne. GEHEIME ANTI-DUITSCHE ZENDER. Er is een geheime anti-nationaal-socialis- tische zender gehoord, die op de korte golf zendt. De omroeper kondigde zijn zender in het Duitsch aan als „den vrijen zender van Duitschland"-en deelde mede, dat dagelijks berichten, bestemd voor het Duitsche volk. zullen worden doorgegeven. De eerste uitzending werd besloten met de woorden: .Leve de vrijheid, leve de waarheid". Chamberlain, de Britsche eerste minister, heeft in het Lagerhuis verwezen naar de officleele mededeelingen, welke uit het hoofdkwartier van Hitier werden gedaan over de Duitsche methoden in Polen. Chamberlain zeide, dat, hoe ver an deren ook mogen gaan, de Britsche re geering nimmer haar toevlucht zal ne men tot een weloverwogen aanval op vrouwen, kinderen en andere burgers., j met geen ander doel dan terrorisme. Indien een actie van den voorgestel den aard zich echter in het andere kamp mocht voordoen, zal deze onver- mijdelijk de vastberadenheid nog ver sterken van Engeland en onze bondge- nooten, om dezen oorlog voort te zet ten, teneinde te verzekeren, dat de be dreiging, waartegen wij thans strijden, definitief wordt weggenomen. Chamberlain voegde hieraan toe, dat de mededeeling uit het Duitsche hoofdkwar tier in feite een botte tegenspraak is van de jongste verklaring van den Duitschen kanselier in den Rijksdag, toen hij betoog de. niet den geringsten wensch te hebben, oorlog te voeren tegen vrouwen en kinde ren. Voortgaande zeide Chamberlain: „De be perkingen, welke de Franschen en wij ons opleggen bij de operaties van onze eigen strijdkrachten waren gebaseerd op de voor waarde, dat enze tegenstanders een gelijke beperking zouden in acht nemen. De Britsche regeering moet zich ech ter voorbehouden, indien een dergelijke beperking in feite elders niet wordt in acht genomen, op te treden op een wijze als passend wordt geacht". Intusschen, aldus voegde Chamberlain hieraan toe, moet er aan worden herin nerd, dat onze strategie en tactiek in alle stadia beheerscht moet worden door één enkele overweging n.l. de meest doeltref fende wijze van voortzetting van den oorlog. Na de rede van Lord Halifax in het Hoogerhuis heeft Lord Snell gezegd, dat hem de oprichting van den Oppersten Oorlogsraad zeer verheugde daar zij een bewijs leverde voor de goede en succes rijke samenwerking tusschen de geallieer den. Na de uitvoerige critiek in het La gerhuis over het nieuwe departement van voorlichting zou spr. het aantal voorbeel den van den janboel niet nog vermeerde ren. maar over den Inhoud van de strooi biljetten. die over Duitsch gebied waren afgeworpen, wilde spr. nog zeggen dat de biljetten te lang waren en zonder stoot kracht De Duitsche bevolking moest, wil de men langs deze richting iets bereiken, met korte maar kernachtige betoogen tot rede worden gebracht. Ook Lord Crewe vond den Inhoud der biljetten nietszeggend en ongetwijfeld te lang om in een opgehitst land door de bevolking rustig te kunnen worden ge lezen. Lord Mc Millan, de nieuwe minister van voorlichting zeide dat zijn taak was om het volk de waarheid over den oorlog mee te deelen in een vorm, die den vijand geen Inlichtingen van waarde verstrekken zou en hem bovendien geen gelegenheid zou bieden tot contra-propaganda. De drie departementen van oorlog werkten reeds op de prettigste wijze met spr. samen, maar het was onvermijdelijk dat ln de eerste week fouten gemaakt en misver standen voorgekomen waren. Op geruchten kon spr. geen acht slaan behalve om ze tegen te spreken, als zij dreigden te grooten omvang aan te nemen. Een kwaad bericht mocht niet achterge houden worden, maar het moest zoo wor den meegedeeld, dat het moreel noch van de strijdmacht noch van de burgerlijke bevolking er onder zou kunnen lijden. Sprekers departement was er dus geen van impressies, noch van depressies maar uit sluitend van expressies en ofschoon deze woorden veel op elkaar leken was hun In houd toch zeer verschillend. De B.B.C., die op de kranten voor had dat zij op ieder uur van den dag nieuws kon uitzenden, zou binnen de perken ge houden worden, zoodat zij de pers geen oneerlijke concurrentie zou aandoen en spr. betreurde het geval, toen wel de B.B.C. en niet de avondbladen de aankomst van de Britsche troepen ln Frankrijk hadden mogen melden, ten zeerste en zou zorgen dat zulke dingen niet meer voorkwamen. Resumeerende zei de minister, dat hij en zijn medewerkers hun uiterste best zou den doen om het parlement, de pers en het buitenland met een juiste berichtge ving te voldoen en hij verwachtte, dat men de gemaakte fouten óp rekening van de Jeugd en onervarenheid van de Instelling zou zetten, twee eigenschappen die van nature eiken dag beter werden. Lord Samuel heeft de vraag gesteld, welk antwoord de Duitsche regeering heeft ge geven op den oproep van Roosevelt, be treffende het bombardeeren van de bur gerbevolking en het gebruik van gifgassen en bacteriën. Lord Hallfax antwoordde, dat de Brit sche ambassadeur in Berlijn, toen hij zijn paspoort aanvroeg bij de Duitsche regee ring. een nota overhandigde, waarin ge vraagd werd, of Duitschland de bepalin gen ln acht zou nemen van het Geneef- sche gasprotocol van 1925, dat het gebruik van giftige en verstikkende gassen en van bacteriologische methoden ln de oorlogvoe ring verbood. De Duitsche regeering heeft thans be vestigend geantwoord vla den Zwitser- schen gezant ln Londen, die belast ls met de behartiging der Duitsche belangen. Zij behoudt zich echter volledige vrijheid van optreden voor. ln geval op de bepa lingen van het protocol door den vijand inbreuk wordt gemaakt." Benzine-besparing gebiedend noodzakeliikl De automobiel met het laagste brandstofver bruik blijft de DKW" wagen. Levering direct uit voor raad zonder orijsver- BLIJFT VANAF ordering. Importeur voor Nederland! HART NIBBRIG EN GREEVE N.V.-Parkitraatf1 Den Heeg 6081 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 17 SEPTEMBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien. leesdienst; nam. 6 uur (o. t.), ds. Bies- haar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 8 uur (o. t.), ds. Stuijvengerg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. H. Jongenbruer van Bleiswljk; nam. 6'i uur, ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur, ds. Dam <H. A.). Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Gron- loh. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 614 uur, leesdienst. Evangelisatiekring (Noordstraat 54): Nam. 7 uur, de heer M. Voskuil van Den Haag. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm.half 10 en nam. 6 uur. ds. Kleiser. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk. Hoofd dorp: Voorm. 10 uur, ds. Salverda; nam. 6% uur, de heer Brörens. Aalsmeerderweg: Voorm. 10 uur, de heer Kouds taaL Lijnden: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur, de heer Brörens: nam. 3 uur (Bed. H. D.) ds. Salverda. Nieuwemeerdtjk (Rehoboth): Voorm. 10 uur, cand. J. van Niel van Haarlem. Badhoevedorp 'Chr. School Burg. Amersfoort- laan)Voorm. 10 uur, ds. Remme van A'dam. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10',4 uur, ds. Van Slnderen. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6*4 uur. ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Streeder; nam. 6*4 uur. ds. Van Slnderen van Hoogmade. Geref. Kerk .-Voorm. 914 en nam. 614 uur. d6. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Niet bekend. t Nieuw veen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Nleuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D.) en nam. 7 uur, ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 314 uur (H. A.), ds. Beukelaar van Santpoort. Chr. Geref. Kerk: Voorn. 1014 en nam. 4 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. J. Treffers van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 1014 uur, ds. L, Zwaan van Zwammerdam; nam. 714 uur, ds. J. Hars kamp van Oudshoorn. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur, ds. Lankman van De Lier. Sassenhcim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. De Bruijne. Ned. Prot. Bond: Voorm. 1014 uur. ds. Olde- man van Delft. Gemeente Gods: Nam. 7 uur, paster Shappel. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. De Bruin van Rotterdam; nam. half zeven. de heer Matze van Hazerswoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. zes uur, leesdienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. zes uur, ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. De Bel Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen (Schoolstraat): Voorm. 10.05 uur, dr. Honders; nam. 5.30 uur, ds. Ten Kate. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur, ds. Sunder - meyer van Gorkum. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10'^ en nam. 714 uur, ds. C. A. van Marken. Geref. Kerk: Voorm. 1014 en 71! uur, ds. P. de Ruig. in Zoclerwoudc Ned. Herv. Kerk: Voorm. uur, ds. Bieshaar van Brnthuizen. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 19 uur en nam. 7 uur. ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. uur' ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10.16 uur. me,, ds. Gtlnther. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2