Toenemende actie Westen m ï^.uï COUPONS Hei Leidsche Stadhuiscarillon VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 No. 24379 De Duitsche opmarsch in Polen Het vergaan van het Nederlandsche marinevliegtuig R 5 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch legerbericht. Poolsche berichten eIU a n maandag BI) Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Incident vond plaats buiten onze territoriale wateren De strijd in het Westen De strijd ter zee verwacht Amerika's neutraliteit LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.3$ per week f.0.18 Franco per postf. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mni>; Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: Op 14 September heeft de Zuidelijke groep van het Duitsche Oostelijke leger den straatweg Lemberg (Lwow)Lublin reeds overschreden. De zeer sterke Poolsohe afdeelingen, die bij Kutno zijn ingesloten en zich vertwijfeld verdedigen, hebben gisteren nogmaals ge poogd naar het Zuid-Oosten door te breken. Deze poging is mislukt. Ten Oosten van den Weichsel nade ren de Duitsche troepen uit het Noor den, Oosten en Zuid-Oosten de voor stad Praga van Warschau. Ook hier zijn pogingen om naar het Oosten door te breken afgeslagen. De troepen, die oprukken naar de vesting Brest-Litowsk zijn uit het Noorden den vestinggordel binnenge trokken. De forten zijn voor een deel opgeblazen, de citadel is nog door den vijand bezet. De stad Gdingen (Gdynia) is in Duitsche handen. De zeestrijdkrachten hebben bij den strijd om Gdingen en het schiereiland Hala krachtig ingegrepen. Zij wisten zich toegang te verschaffen tot de Zuidelijke haven van Gdingen. Niettegenstaande het slechte weer heeft de luchtmacht de spoorwegen en spoorweg stations met succes aangevallen en onder steunde den strijd van het leger te velde, tegen het rond Kutno ingesloten vijande lijke leger door bombardementen en duik vlucht- aa n vallen De Poolsohe oorlogsbodems, welke nog in de haven van Heisternest lagen, zijn door bommen tot zinken gebracht. Het 14de legerbericht van den foolschen generalen staf, dat te 23 uur gisteravond door den zender Warschau is verspreid, zegt: „De vijandelijke luchtmacht blijft zeer actief. Zij heeft om. Doebno, Wlozimij en Radziwillow gebombardeerd. In het gebied van Rawarroesca, Debica en Knolewska heeft onze luchtmacht met succes een vij andelijke gepantserde colonne gebombar deerd. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. Bij Soewalki hebben de Duit- schers de Poolsch-Duitsehe grens over schreden. De vijandelijke afdeelingen, die in de streek van de Na row en Diebrza wa ren binnengedrongen, zijn waargenomen bij Bialystok en Bielsk. Onze afdeelingen hou den de Westelijke zone van het woud bij Bilowieza bezet. Op de lijn Kaloeszyn-Low- kow duurt de hardnekkige strijd voort. Een gepantserde colonne en een infanterieregi- ment werden vernietigd. Nog steeds wordt hardnekkig gevochten op de lijn Skiemie- wice-Lowicz. Onze troepen bestrijden der, vijand, die bij Opole over den Weichsel is getrokken. In het Zuiden heeft een vijan delijke gepantserde colonne Zamosc bereikt Een aanval van een gepantserde colonne in de richting van Lwow in den middag van 13 September werd afgeslagen" Het commando der verdediging van War schau deelt mede, dat in de omgeving der stad over het algemeen schermutselingen tusschen patrouilles hebben plaats gehad. Grootere aanvallen op de buitenwijk van Wola zijn op grooten afstand tot staan ge bracht door het optreden van infanterie en machinegeweren. Een tank werd in brand gestoken, verscheidene gepantserde auto's en een anti-tankkanon werden buit ge maakt. De vijand heeft aanzienlijke verlie zen aan dooden en gewonden geleden. In den afgeloopen naoht is in verscheidene arbeiderswoningen te Praga brand ont staan tengevolge van een luchtbombarde ment. Het ziekenhuis te PVaga werd op nieuw gebombardeerd en is ernstig bescha digd. Een bom is terecht gekomen op het paleis van den apostolischen internuntius. Vandaag heeft de Duitsche luchtmacht zich beperkt tot verkenningsvluchten. Het Poolsche telegraafagentschap P.A.T deelt het volgende mede: „Volgens tot 12 September opgestelde berekeningen bedroeg het aantal niet- Hedenmorgen om 10 uur zijn op een groote vrachtauto uit Heiligerlee de nog ontbrekende 36 klokken voor het Leidsche Stadhuis gearriveerd, zoodat het geheele carillon, bestaande uit 47 klokken, thans op het Stadhuisterrein aanwezig is en binnenkort een aanvang kan worden ge maakt met het optakelen naar en de op stelling in den toren. Onder de zoo juist aangekomen klokken bevindt zich o.a. ook de grootste, de zoogenaamde Bourbon, die zal worden gebruikt voor den heel uur slag. Zooals men weet is deze klok, die het respectabele gewicht van 6200 K.G. heeft, door het Leidsche Studentencorps en zijn reünisten in het honderdste jaar van zijn bestaan aangeboden, welk feit in een opschrift met het corpswapen is vermeld. Alleen de klepel van deze klok weegt reeds 300 K.G.! De nieuwe Bourbon, evenals alle andere klokken gegoten in de gieterij van de fir ma van Bergen, is aanmerkelijk zwaarder dan de oude Bourbon, die .slechts" 4200 K.G. woog en waarvan de spijs in de nieuwe klok is verwerkt. Het totaal gewicht der thans aange voerde klokken bedraagt circa 25.000 K.G. Onze foto toont hoe de Bourbon om zichtig in de takels wordt gehangen. gewonde Duitsche krijgsgevangenen 13.000, onder wie 350 officieren, die voor het meerendeel tot de luchtmacht be- hooren en tot de gepantserde wapens. Acht en veertig stukken geschut, 15 mitrailleurs, 170 tanks en ruim dui zend auto's zijn op den vijand buitge maakt en 280 Duitsche vliegtuigen wer den neergehaald." 6200 (Ingez. Med.) BINNENLAND. De toestand aan de Nederlandsch-Duitsché grens (3de Blad). Uitstel van ontslag van dienstplichtigen, die den leeftijd van 40 jaar bereikt hebben (Binnenland, 2de Blad). Wijziging der vestigingswet voor het klein bedrijf (Binnenland. 2de Blad). De Haagsche juweelendiefstallen (Rechtza ken, 3de Blad). Indeeling noodcompetitie van den K.N.V.B. (Sport, 3de Blad). De installatie van mr. P. N. Höweler als burgemeester van Rijnsburg (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). De regeeringspersdienst meldt nog de volgende bijzonderheden over het vergaan van een Nederlandsch marl re vliegtuig. De bemanning van het marinevliegtuig R 5, hetwelk door een Duitsch mi litair vliegtuig was aangevallen, en na tot daling te zijn gedwongen, was ver gaan, is gisteravond te Delfzijl aangekomen. Uit het veiühoor is komen vast te staan, dat het incident zich buiten onze territoriale wateren, op ongeveer 5 mijl benoorden het lichtschip Hollum, heeft afgespeeld. Het Duitsche vliegtuig bleek het Ncderlandsche met mitrailleurvuur te heb ben aangevallen. Het instrumentenbord werd versplinterd en de voorkant bak boord-drijver weggeschoten. Als gevolg hiervan ging het toestel bij de landing over den kop. De bemanning werd opgepikt door het Duitsche vliegtuig, mee gevoerd naar Norderney en daar in het hospitaal opgenomen. Het bleek, dat luitenant ter zee 3e klasse der marinereserve Van Rijn een schampschot aan den rechterschouder en 2 schampschoten achter het linker oor had en sergeant- vlieger F. Buynink 2 schoten door den linker grooten teen. De korporaals Gouds waard en Van Wingerden bleven ongedeerd. Allen bevinden zich naar omstan digheden in goeden welstand. Het vliegtuig is het laatst gezien met de drijvers boven water. AAN DE POOLSCH-ROEMEENSCHE GRENS De Poolsch-Roemeensche grens is aan Roemeensche zijde thans hermetisch ge sloten. De gezanten van Bulgarije, Dene marken en Brazilië in Polen zijn reeds te Boekarest aangekomen. Het personeel van de Fransche ambassade en de militaire attaché zijn Woensdag gearriveerd. De pre sident en de vice-president van de Poolsche staatsbank zijn eveneens in Roemenië aan gekomen. UITWISSELING GEWEIGERD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In verband met de talrijke gevallen, waarin Duitschers uit het door de Duitsche troepen bezette gebied naar het binnenland van Polen worden gevoerd, heeft het mini sterie van buitenlandsche zaken het Zweed- sche gezantschap, dat belast is met de be hartiging der Poolsche belangen in Duitsch- land. verzocht de Poolsche regeering een uitwisseling van weggevoerde Duitschers tegen Polen in Duitschland voor te stellen. Het Zweedsche gezantschap heeft het mi nisterie thans medegedeeld, dat de Poolsche regeering weigert op het Duitsche voorstel in te gaan". GOERING 'AAN HET FRONT. Maarschalk Goering heeft den Fuehrer in diens hoofdkwartier opnieuw een bezoek gebracht en rapport uitgebracht over zijn tocht lang het front. Maarschalk Goering heeft verder groote fabrieken in het in dustriegebied van Opper-Silezië bezichtigd. Terwijl het Fransche avond-legerbericht eenvoudig meldt: „plaatselijke vorderingen, waarbij wij krijgsgevangenen maakten", wordt uit Luxemburg gewag gemaakt van een Fransch offensief aan de Moezel. Bedoeld Belga-telegram luit als volgt: Woensdagnamiddag om vier uur heb ben de Franschen een offensief ingezet nabij Perl, aan de Moezel, tegenover het Luxemburgsehe plaatsje Sehengen. Bij dit offensief werd gebruik gemaakt van gevechtswagens en artillerie. Men heeft een achttal dezer gevechtswagens, die een weg baanden, kunnen waarnemen. De Duitsche voorposten moesten wijken, terwijl de Duitsche troepen spoorrails in de lucht deden vliegen. Het gebulder van het kanonvuur kon in Luxemburg gehoord worden. De Luxemburgsehe douane-posten en gendarmes zijn teruggetrokken en de be volking is uit Sehengen geëvacueerd. De operaties in de lucht werden aan weerszijden gehinderd door den eersten najaarsregen, welke na een lange periode van mooi weer gisteren en in den loop van den nacht is gevallen. Toch zetten de Fransche troepen ondanks de omstandigheid, dat het terrein doorweekt is, hun geleidelijken voortgang door de voor uitgeschoven punten der Siegfriedlinie voort. Het Duitsche legerbericht zegt: Aan het Westelijk front ten Oosten van Saarbruecken is de artillerie van den vijand actief. De vijand, die op 12 September bij Schweig, een grensplaatsje ten Zuiden van Pirmasens. had aangevallen, is onder den druk van de Duitsche artillerie over de grens teruggeweken. Er zijn geen luchtaanvallen gedaan op Duitsch gebied. Het Fransche legerbericht van heden ochtend zegt: De operaties van de afgeloopen dagen heb ons in staat gesteld, ons het gebied te verzekeren ten Noordoosten van Sierck. Het bezit van dit gebied werd betwist sedert het Duitsche offensief, waarvan melding werd gemaakt in het legerbericht van 10 September des avonds. Wij hebben bovendien nog verder voort gang gemaakt. Gedurende den nacht heb ben wij onze eerste linie plaatselijk ver beterd, niettegenstaande de levendige reactie van den vijand, vooral van zijn ar tillerie. Vanochtend te kwart over negen is de brug over de Moezel bij Sehengen, in de lucht gevlogen. In de omgeving van de brug is geen enkel soldaat gezien. De brokstukken zijn neergekomen op de daken der huizen van Sehengen, dat gister avond werd ontruimd. De Amerikaansche mailboot „Manhat tan" heeft per radio medegedeeld, dat zij van haar koers is afgeweken om de be manning van het Britsihe schip „Britsh Influaence" te redden. Later meldde de „Manhattan", dat het Noorsche vracht schip „Idabakke" de overlevenden van het Engelsche schip had opgenomen. Het Britsche stoomschip „Vancouver Sity" heeft per radio medegedeeld, dat het op den Atlantischen Oceaan is aange vallen en dat de bemanning in de booten ging. Het mailschip „President Roosevelt" dat te hulp snelde, meldde, dat de be manning van de ..Vancouver City" was op genomen door een Ned°rlandsch tankschip geassisteerd door een vliegtuig. Een convooi schepen, dat op weg was naar Schotland, is met succes ontkomen aan twee vijandelijke duikbooten, die op het punt stonden het aan te vallen. Alle Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Meerendeels flauwe stemming - Vrij scherpe koersschommelingen - Rub bers bieden weerstand - Koninklijke aangeboden - Amerikanen vast - Be leggingen prijshoudend. BUITENLAND. Terwijl in het Oosten de Duitsche opmarsch is vertraagd, neemt de activiteit in het Westen toe (1ste Blad). Uit het Britsche parlement (1ste Blad). Amerika en de blokkades (1ste Blad). Italië en Rusland nog altijd sfinxen (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvan kelijk nog enkele plaatselijke re genbuien. Koude nacht. Overdag weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. schepen zijn in goede orde op hun plaats van bestemming aangekomen. De bewe gingen der duikbooten werden, zoo wordt verklaard, op eenigen afstand ontdekt en de escorte vaartuigen namen doeltreffende maatregelen. De kapitein van het Britsche schip „Firby" dat door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, heeft medegedeeld, dat de commanda.nt van den onderzeeër, nadat het schip tot zinken was gebracht, een S.O.S. heeft uitgezonden, gericht tot Winston Churchill op het ministerie van marine, waarin de positie van het schip werd aangegeven. De kapitein voegde hieraan toe. dat de bemanning van de „Firby" dertien uur in een reddingboot heeft vertoefd, alvo rens gered te worden. EEN RADIOREDE VAN SENATOR BORAH Senator Borah heeft in een radiorede den strijd van de isolationisten tegen de wijziging van de neutraliteitswet. geopend. Hij zeide, dat een dergelijke wijziging de Vereenigde Staten naar een oorlog zou voeren. „Wanneer we na enkele maanden een wet, welke door bijna het geheele land werJ ".oedvekeurd", zoo zeide Borah. kun nen verscheuren, hoe lang denkt u dan dat .ut zal duren om het voorstel te doen aannemen onze jongemannen naar de loopgraven te zenden, wanneer we eenmaal zijn begonnen te intervenieeren?"

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1