LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag IS September 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS CORRESPONDENTIE Uit de Rijnstreek Generale Synode der Gereformeerde kerken Leeuw en vr., O. RUnzichtw. 11 S, H. C. Dun- lop, Regentessel. 13 C. G. van Legden, Nas- saulaan 18 H. Schmidt, Regentesselaan 37 F. D. C. Tenback, L. van Arenstein 37 B. Visser, Regentessel. 13 W. van den Berg. Endegeest J. M. van den Broek, RhUng.str.w. 35 H. J. Boorsma, Pr. Bernhardl. 56 A. A. M. Houdijk, RhUng.str.w. 40 J. G. Boersen. Oranjelaan 6 G. M. Palte, Emmalaan 32 G. B. Wesselman, Regentessel. 31 P. J Kokje Endegeest A. H. Santvoord, RhUng.str.w. 38 van Capellen (België) R. Jongens en gez.. Julianal. 4c H. A. F. C. Entzinger en gez.. L. de CoUaan 28 C. M. Brooshooft, Warmon- derweg 24 M. C. C. Brooshooft, L. van Oud- Poelg. 48 A. SeUen ten Hoorn en gez.. Fr. Hendrikl. 27 H. Th. C. Menting en gez., L. v. Arenstein 39 J. Schmidt geb. Brauckhoff, Terweew. 124 B. Hoff, H. Morschw. 32 C. C. J. K. Jansen. Oranjel. 2 W. J M. Koenekoop, RhUng.str.w. 40 H. Th. v. Breu- kelen, L. v. Oud-Poelg. 28 L. J. W. Kok, RUnzichtw. 37 C. L. van der Ploeg. Rjjnsb.w. 61 N. Korswagen, Jufermansstr. 19 C. J van den Burg. L. v. Oud-Poelg. 30 J. C. van der Swaagk en gez.. RhUngjstr.w. 88 M. Dongso, RhUng.str.w. 88 J. W. Brookhuis geb. v .d. Swaagk. RhUng.str.w. 88 W. C. Camman, RhUng.str.w. 4 G. H. van Breen geb. Gerdes, Wilhelm.pak 28 A. CrispUn, L. de Col-laan 25 I. H. Boeke, Warmonderw. 18 D. F. W. Aberson, Haarl.trekvrt. 10 J. J. Bergsma, de Kempenaerstr. 80. Vertrokken: C. P. W. KnUnenburg, n. Was senaar, Langstr. 35 J. van Willigen van dei- Veen n. Utrecht, Mulderstr. 49.bis J. B. M. J. Uil, n. Tilburg N. Dol, n. A'dam, Vossius- straat 37 hs. A. J. DUsselbloem. n. Alkmaar, Elziekenh. E. G. v. d. KooU. n. Amersfoort, Edlsonstr. 22 H. E. van de KooU, n. Leiden. W. Singel 2 E. C. Lahr, n. A'dam. Prinsen gracht 1081 J. Remijnse, n. Schimmert, Apost. school H. de Veer. n. Voorschoten H. J. Teutscher, n. Nw. Guinea Ph. KoudUs. n. Leiden, Hoevenstr. 5 M. W. Wennekes, n. A'dam. Taksteeg 21 J. Wafemaker, n. Aruba A. Juffermans. n. Wassenaar J. Gooszen, n. Den Helder, Willemsoord C. W. Boot, n. Breda J. Copper, n. Den Haag, Valkenb.kade 611 P. Copper, n. Den Haag, Valkenbosch- kade 611 H. A. Knuttel, n. de Bilt (U.). 2e Brandenb.weg 54 G. Aldershof. n. Arnhem C. A. F. van Aken, n. Wassenaar. St. Jac. stich ting G. A. Beekhulzen, n. Leiden, Potgieterl. 17 a W. Kuster, n. Hilversum, Staringl. 27 M. Witteman ,n. Lisse, Akervoordel. 9 J. Janssen, n. Zeist, Vossenl. 9 P. van den Bossche, n. Leiden, Haven 9 J. van der Brugge en gez. n. Leiden, v .d. Brandelerk. 21 E. C. R. G. de Meurichy, n. Voorschoten. Veur- scheweg 148 J. de Jager. n. Voorschoten, Donkl. 47 D. M. van der Helm geb. Wereld- sma, n. KatwUk, Sluisweg 3 J. Los, n. A'dam, Kweeksch. v/d. Zeevaart A. A. Ehrbecker, n. Den Haag, Bezuidenhoutschew. 78a K. L. Liem en gez.. n. Lasem, N.-I.) A. N. Mohr. n. Boskoop M. A. Th. M. Exler, n. RUswUk, Lin- denlaan 63 R. B. Damsté. n. DJember, N.-I, H. H. Walraven, n. Curacao H. C. de Haan. n. Den Haag, Valkenboschkade 562 A. Th. H. Manhoudt. n. Leiden J. RUsbergen, n. Leiden M. de Vink, geb. Matuschofsky, n. Lelden. J. Lievenstr. 15 C. J. Bodegraven, n. Vlissingen, Badhuisstr. F. Lahodny. n. Wec- nen K. Lahodny. n. Weenen W. A. Sie- burgh, geb. Stous Sloot ,n. Arnhem A. HeU- noman. n. Alphen a/d. RUn, Mauritsstr. 17 J. van der Putten, n. Voorhout, St. Agnes M. Koppert. geb. Bisschop, n. Voorhout, St. Agnes Ph. KoudUs, n. Lelden, Hoevenstr. 5 M. J. C. de Bas, n. A'dam, Doelenstr. 15 D. Derk- sen. n. A'dam, J. Vermeerpl. 28 J. Blansjaar, n. Leiden. Vestestr. 110 K. A. van Dam. n. Heemstede. Glipperweg 26 D. F. Bevin, n. Oostburg, Nieuwstr. 33 A. J. Auer, n. Heem stede, F. v. Eedenplein 2 J. W. Schaafsma. geb. Broers, n. Sjanghai (China) H. Dik, n. Groningen. G. Borgesluslaan 1 G. A. J. Beekman, n. Leiden, Maarsmansst. 21 J. H. M. P. Brugmans. n. West-Indië F. Stolz, n. Den Haag, P .Gabrielstr. 10 A. H. Heerlng, n. Utrecht, O. Gracht 347 Th. de Josselln de Jong, n. Dordrecht, Levensverzekerlngstr. 34 K. de Veer, n. Arnhem, Verl. Prllmelaan 71 Chr. van Koetsveld, n. Den Haag. StokroospL 123 M. J. H .Zimmerman, n. Leiden. H. RUn- dUk 27 S. C. M. Loves, n. A'dam, N. Witsen- str. 4 T. Moolehburgh, n. Haarlem. El. Gast huis G. M. LooUen en gez.. n. Wassenaar. Santhorstlaan 42 M. L. van WUngaarden, n. Haarlem, Julianalaan 322 H. A. Smits, n. Haarlem, Wester houtpark 34. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerarda Marie. D. van J. Th. Juf fermans en M. C. Paardekooper Wilhelmus Johannes Petrus, Z. van H. P. Ober en H. H. J. Peeters Anne Sheila D. van Th. J. Damsté en W. S. L. Peletier Julia Gerdine Apolonla. D. van A. Jungerlus en H. C. Heemskerk Adrianus Martinus Theodoras. Z. van J. H. M. Dofferhoff en H. E. BeUk Adriana Cornelia. D. van G. J. Hoogervorst en M. P. van oen Berg. Maarten, Z. van H. Kuivenhoven en A. den Haan. Overleden: P. C. VrU. 71 j. Ondertrouwd: M. E. Broekstra 33 j. van Am sterdam en A. H. Jungerius 25 j. G. G. N. van den Ameele 27 j. en H. P. Horstmanshoff 27 jaar. RIJNSBURG. Bij K. B. is met ingang van heden inge trokken de aanwijzing van de gemeente Rijnsburg ais gemeente, waar de bediening van secretaris door den burgemeester wordt bekleed. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Joseph, Z. van N. van der Kwaak en B. C. Bette Maria. D. van M. Bakker en M. E. van der Zwart Petronella Wilhelmina Maria, D. van H. L. Elferink en J. P, Smit Adrianus Johannes, Z. van G. Boekei en E. P. WeUers. Ondertrouwd: Th. P. van Kesteren 30 j. en A. C. WowUs 21 j. J. de Vreugd 46 j. en M. van Londen 24 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: K. Honders, H. Baderstraat 27 C. M. Th. van der Kraan, Hoofdstraat 327 U. Faas. Platanenlaan 3 G. J. Kok, Post- wijkkade 7 Wed. P. de Vogel, geb. Moonen gezin. Warmonderdam 27 J. L. Larmené. Eeb. Beltjens, Hoofdstraat 82 L. M. van Mil tenburg, Kerklaan 19 H. Smit, Zandsloot- tade 49 Th. van Engelen PostwUkkadc 11 A. P. Kieft. Leidsche Vaart 2 F. Moolenaar, Julianalaan 11 A. P. van Egmond, Hoofd straat 26 M. Koning. Hoofdstraat 145 Th. H, Pouwels, Fl. Schoutenstraat en gezin W. A. van Klaveren. Molenstraat 13. Vertrokken: M. P. A. Caspers. naar Lisse, Beatrixstraat 7 T. J. Blljleven. n. Oegst- geest, RhUngeesterstraatweg 12 J. W. Rede- ker, n. Den Haag, Beeklaan 186 D. van der Heiden, n. Haarlemmermeer. Lisserdijk 142 M. c. H. Staffeleu, n. Den Haag. Wilhelmina- straat 160 F. H. Staffeleu. n. Voorhout. s-Gravendamscheweg 20 M. van Tol. nanr «oordwUkerhout, Langeveldscheweg 3 M. G. VrU burg, n. Haarlem, Groote Houtstraat 98 - M. C. Th. Witteman. n. 's-Gravenhage, Beek man 492 J. M. Bouma, n. Leiden, P. de La Courtstraat 24 W. van der Aar, n. Alkemade. öinnenkaag F 42 W. A. Jansen, n. Hillegom, our. Pontstraat 57 F. P. Nleuwenhoven. n. Hilversum. Utrechtschestraat 182 J. Keur, J- Zandvoort. Burchtstraat 2 C. A. Korte - kaas, n. Voorhout. J. van Beieranwe^r 65 M Zuilhof. n. Amsterdam. Prins Hendrikkade 189 A. C. J. van der WM n. Sübekarspcl te Benningbroek H. T. Mesrdinkveldboom. n. L>en Haag. Chrysantplein 4 J. A. M. Elk- buizen, n. Roosendaal en Nispen. Moïenstr. 17 - J. H. Th. Buiting. n. Hengelo, R.K. Zieken huis A. H. Voorhorst. n. Apeldoorn, Arn- hemschestraat C. Wesseling, n. Bergen. Oude Prlnsenweg 7 G. W. Wesseling, n. Rotterdam, BlUswUkstraat 20. Gevonden: bermlamp van auto, pad- vindersriem, badpak met handdoek, donker groene klnderportemonnaie met inhoud, werkjas met hoed. dameshandschoen. In lichtingen bij de politie. s VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonia Cecilia Maria. D. van P. v. Dam en B. C. Jonker Wilhelmina Petro nella Elisabeth. D. van P. A Hoek en A. W. M. v. Egmond Antolnetta Jacoba, D. van N. W. Turnhout en M. J. Koelcwijn Alida Maria, D. van H. C. v. Wierlngen en C. M. v. d. Lans. Aan het kantoor der P. T. T. alhier werd in Augustus op spaarbankboekjes in gelegd f. 2046.53 en terugbetaald f 3178.99. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 4. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Maatregelen bijzondere omstandigheden Electricteits- en Waterlevering aan mili tairen Openstelling Badhuis voor mili tairen Verpachting vischwater. De raad vergaderde. Afwezig de heer A. Fortgens. In overleg met het bevoegde militaire ge zag, achten B. en W. het noodzakelijk de algemeene politieverordening aan te vullen, omdat de aanwezigheid van een zoo groot aantal militairen zekere gevaren meebrengt. Het voorstel werd na een uitvoerige dis cussie aangenomen. Een crediet van f800 werd verleend voor het schilderen van muren en plafonds in de openbare school. Het voorstel tot het geven van een sub sidie van f. 200 aan de afd. der Ned. Ver. voor Luchtbescherming werd aangehouden. Naar aanleiding van een aanvrage van het bestuur der vereeniging van de H. Catharina van Senen om medewerking te ontvangen voor de aanschaffing van een aantal schoolboeken, werd goedgevonden, meedewerking te verleenen voorzoover de invoering van een nieuwe rekenmethode betreft en de medewerking te weigeren voor de invoering van een nieuwe lees- en taal methode. Goedgevonden werd electrictelt tegen een speciaal tarief te leveren aan het militair gezag, ten behoeve van de verlichting van de gehuurde woningen. Ook het water aan de militairen geleverd, wordt tegen een spe ciaal tarief en voorwaarden afgestaan. Ten behoeve van de militairen wordt het badhuis opengesteld op de dagen dat deze gelegenheid voor het publiek gesloten is. Onder geleide en in groepsverband wordt gebaad, terwijl voor het schoonmaken twee militairen ter beschikking zijn gesteld van 's morgens 7 uur tot 's avonds 10 uur. Ged. Staten hebben de goedkeuring ont houden aan het raadsbesluit om voor een vergunning voor het vlsschen in de Krim- kade en Kerksloot aan pacht f. 1 te heffen. Voorgesteld werd het raadsbesluit ln te trekken. Aldus aangenomen. Ten slotte werd besloten voor de 4 brand weerlieden. waarmede de brandweer na de reorganisatie is uitgebreid een ongevallen verzekering af te sluiten. Na rondvraag volgde sluiting. Huldiging van het bruidspaar P. Frenken. Gistermorgen te omstreeks halfelf, was er, gelijk in het kort vermeld, in de Willem de Zwijgerlaan een officleele ontvangst. Vóór het perceel 74 stonden versierde stoe len en een tafel, terwijl onderofficieren, korporaals en manschappen zich hadden opgesteld. Plotseling klonk vanuit de Bur gemeester Treubstraat trompetgeschal en onder de tonen van een fanfare naderde het echtpaar Frenken uit Bergen (L.) dat Woensdag ln den echt was verbonden. Toen het echtpaar met de officieren van de batterij, kapitein J. Obbink, It. dr. M. van Blijdenstein en lt. Mulder, hadden plaatsgenomen voor de versierde woning, heeft de milicien P. Buuts, den bruidegom een groote lauwerkrans omgehangen en de bruid een mooie bruidsbouquet met af hangende linten aangeboden Vervolgens wenschte hij het echtpaar geluk met dezen schoonsten dag van hun leven. Een „Lang zullen zij leven" werd door allen meegezongen. Nog werd het woord gevoerd door den batterij-comman dant kapitein J. Obbink, die er o.a. op wees dat deze huldiging een goede soldaten ka meraadschap toont, niettegenstaande men elkander pas een paar weken kent. Inner lijk is dit nog mooier dan de stoffelijke blijken. De milicien J. Strober. keurig als kellner gekleed, bood hierna den officie ren en het echtpaar den eerewijn aan. ter wijl alle manschappen een extra kop kof fie kregen. Hierna werden door de militairen en verschillende burgers geschenken en bloe men aangeboden, zoodat de ruimte van de tafel te klein werd om alles te bevatten. De bruidegom Frenken heeft, zeer onder den indruk, ook namens zijn echtgenoote, de officieren en manschappen, inzonder heid van woning 74, dank gezegd voor deze huldiging en een driewerf hoera verzocht voor de batterij. Tenslotte werden twae coupletten van het Wilhelmus gezongen en een „driewerf hoera" op het Koninklijk Huls uitgebracht Het zag gisteravond omstreeks acht uur in de Willem de Zwijgerlaan zwart van de menschen. die een kijkje gingen nemen naar het versierde en verlichte huis, temeer daar „Benvenuto" een serenade zou bren gen aan het militaire bruidspaar. De mannen van de batterij hadden zich op de balcons, op de daken en voor de ra men van de woningen genesteld toen „Ben venuto" den muzikalen groet opende met een „Lang zullen zij leven". Onder de militairen schuilen verschillen de krachten, zoodat het publiek gratis werd onthaald op declamatie en accordeon mu ziek in afwisseling met een muzikaal num mer van het muziekcorps. Ter eere van het bruidspaar, dat aanwe zig was. werd als besluit het Limburgsche volkslied en tenslotte het Wilhelmus ge speeld en gezongen. Een woord van hulde aan de militairen, die alles hadden voorbereid, Is zeker op zijn plaats. Het was voor het echtpaar Frenken wel een bijzondere herinnering aan deze gemeente en aan de mobilisatie 1930. WARMOND. DE KWESTIE VAN DE EENDENKOOI Hooger beroep aangeteekend Het gemeentebestuur van Warmond heeft hooger beroep aangeteekend tegen de aan de gemeente Sassenheim door Ged. Staten verleende vergunning tot het hebben van een vuilnisbegraafplaats naby de gemeen- tehjke eendenkooi, onder deze gemeente. Eveneens is beroep aangeteekend door den pachter van de eendenkooi. Dank zij de ijverige collectrlces heeft de collecte ten bate van „Herwonnen Levens kracht" f. 41.70 opgebracht. WASSENAAR. Tentoonstelling der Floraliavereeniging. In het Wapen was Wassenaar hield de Floralla-vereeniglng een tentoonstelling van de door de liefhebbers gedurende den zomer verzorgde planten, door deze vereeni ging uitgereikt. Kwantiteit zoowel als kwa liteit van het ter keuring aangebodene gaan met sprongen vooruit. De jury had geen ge makkelijke taak; er was zware concurrentie en met slechts door vaklieden te constatee- ren verschillen, konden de prijzen worden toegekend. Keurig was ook ditmaal alles opgesteld. Den organisatoren komt een woord van hulde toe. De uitslag der voornaamste pryzen luidt als volgt: Magriet, ingezonden door kinderen van niet-vakmenschenle pr. Annie van der Salm; 2e pr. Bertus v. d. Salm; 3e pr. Adriaan Grevers. Van kinderen van vaklieden: le pr. Dlck de RoolJ; 2e pr. Adri de Rooü. Zonalen van kinderen van niet-vaklleden: le pr. kinderen van den Boon; 2e pr. Her man Hilgeman; 3e pr. Annie Noordover. Kinderen van vaklieden: le pr. Adrl de Rooij2e pr. Wim Zegwaard; 3e pr. Frans van der Lely. Begonia van kinderen van niet-vaklie- den: le pr. kinderen van den Boon; 2e pr. Hans Noorthoorn; 3e pr. Rob. Pfundt. Van kinderen van vaklieden: le pr. Jan Zegwaard; 2e pr. Wim Zegwaard; 3e pr. Frans van de Lely. Fuchsia van kinderen van nlet-vaklle- denr le pr. kinderen van den Boon; 2e pr. Martin van Vliet; 3e pr. Elseniekje Pfundt. Kinderen van vaklieden: le pr. Bram van Tol; 2e pr. kinderen Hooymans; 3e pr. Adri de Rooy. Afrikanen door kinderen van niet-vak lleden: le pr. Marietje Grevers; le pr. Plet Grevers; 2e pr. kinderen van den Boon; 3e pr. Coba Hilgeman. Kinderen van vaklieden: le pr. Dick de Rooy; 2e pr. Adri de Rooij. Ageratum kinderen van niet-vaklieden: le pr. Hans Noorthoorn: 2e pr. kinderen van den Boon; 3e pr. Gerrit Hilgeman. Van kinderen van vaklieden: le pr. Jeanne Zegwaard; 2e pr. Adri de Rooü; 3e pr. Dick de Rooy. Cuphea van kinderen van niet-vaklieden: le pr. kinderen van den Boon; 2e pr. Hans Noorthoorn: 3e pr. Jouke Lantinga. Van kinderen van vaklieden: le pr. Truus Zegwaard; 2e pr. Wjpi'Zegwaard; 3e pr. Jeanne Zegwaard. Inzendingen van de grooteren. Sedum, niet-vaklieden: le pr. mej. v. d. Boon; 2e pr. M. van Tol; 3e pr. C. van Tol. Vaklieden: le pr. Marie van Biezen; 2e pr. G. van Biezen; 3e pr. A. J. van Duiven voorden. Coleus door niet vaklieden: le pr. C. van Tol; 2e pr. Wim van Tol; 3e pr. mej. W. A. van Tol. Vaklieden: le pr. C. J. v. d. Ploeg; 2e pr. Truus Zegwaard; 3e pr. mej. de Rooy. Dahlia's niet vaklieden: le pr. M. Gre vers; 2e pr. mej. W. van Tol; 3e pr. Wim van Tol. Vaklieden: le pr. C. J. v. d. Ploeg; 2e pr. A. J. van Duivenvoorden; 2e pi'. M. Duiven voorden; 3e pr. mej. Zegwaard. Amaranthus niet-vaklleden: le pr. Wim van Tol: 2e pr. mej. Heystek: 3e pr. W. A. van Tol. Vaklieden: le pr. mej. de Rooü; 2e pr. C. J. van der Ploeg; 3e pr. Bram van Tol. Serreplanten Cuphea door niet-vaklieden: le pr. mej. v. d. Boon; 2e pr. mej. van Tol; 3e pr. C. van Tol. Vaklieden: le pr. mej J. Zegwaard; 2e pr. M. v. d. Lely; 3e pr. Joh. v. d. Lely. Begonia Pendula: le pr. Jan van der Lely: 2e pr. Johan v. d. Lely Den geheelen dag mocht de tentoonstel ling zich ln een groote belangstelling ver heugen. Op den hoek Groot Haesebroeksche- wegSchouwweg reed de 52-j. wielrijder M. uit Voorburg met zyn rijwiel tegen een paaltje aan. waardoor hy zoodanig kwam te vallen, dat hy een hersenschudding be nevens diverse ontvellingen opliep. Dr. Louwerse verleende hem de eerste hulp, waarop hy per ziekenauto naar zyn woning werd overgebracht. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodoro Johanna Maria. d. van Nic. van Leeuwen en J. van Tol. Wilhelmina Cornelia, d. van C. Th. van der Maat en W. van Haastregt. Petronella Johanna, d. van R. J. de Boer en J. Roessen. Anna Emma, d. van F. A. Hendriks en P. M. Voordouw. Cornells Johannes, z. van A. H. Dompeling en E. Blom. Elizabeth, d. van W. van den Akker en M. Szalay. Overleden: M. van SteUn Wed. van H. Over- devest, 85 j. L. Geelen. Wed. van G. van Hof wegen 79 j. C. Zandbergen. Wedr. van M. Demmenie. 89 j. J. G. W. Vlasveld, z. van W. J. Vlaseld en A. J. van Eeden. Ij. H. J. Bar telsman. Wed. van J G. DUkerman, 75 j. Getrouwd: G. J. Vogelaar, jm. 27 j. en A. J. OlUerhoek jd. 25 j. J. C. de Jong, jm. en Cl. J. Vaneman. jd. 20 j. J. G. v. d. Helm, jm. 29 J. en J. M. van der Lubbe, jd. 30 j. L. Goedegebuure jm. 23 j. en A. de Jong. jd. 21 J. ZEVENHOVEN. De bouw van een dubbele woning voor groote gezinnen voor rekening der gemeente is gegund aan de laagste inschrijver Gebrs. Kammeraadt te Teraar voor f. 5964.-. Mej. M. E. V. te O. Zooals reeds eenige malen in ons Blad is medegedeeld moeten de vragen, waarop men ,een officieel antwoord wenscht, uitsluitend gezonden worden aan de Radio-Controle-Commissie. Mauritskadc 17, Den Haag. Uw brief hebben wU intusschen al door gezonden. ALPHEN. De landbouwer K. deed by de politie aangifte van diefstal van kaas. Tot nu toe bleef de dader onbekend. De autobestuurder J. P. S. uit Den Haag geraakte langs den Steekterweg by het los sen van een lading yzeren binten met zyn voet bekneld, waardoor hy een enkel brak. Dr. H. verleende de eerste hulp. Langs den Steekterweg reed gisteren een auto te water. De inzittenden konden in veiligheid worden gesteld, terwijl de auto later met een kraanwagen werd gelicht. BODEGRAVEN. Verkooping. Ten overstaan van notaris Coebergh te Lelden werd geveild de boerdery „Ceila's hoeve" aan de Zuidzyde, eigendom van de waterschappen Rynland. Delfland en Schieland gezamenlijk. De 3 perceelen wer den resp. Ingezet op f. 8300 f. 13.000. en f. 10.000.afzonderlijk niet afgemynd en tenslotte ln massa gemijnd op f. 8700. met een totaal dus van f. 40.000door het waterschap „Schieland". Begin van brand. Gistermiddag ontstond door kortsluiting in een machine een begin van brand in de houtzagery van den heer v. d. Oudenryn. Het liet zich zeer gevaarlyk aanzien, om dat er groote stapels houtafval vlakby lagen. Met een snelblusscher kon men het vuur niet blusschen, doch het gelukte het personeel door snel ingrypen met emmers water het vuur te dooven, wat net gelukt was, toen de brandweer, die door omwonen den gealarmeerd was, ter plaatse verscheen. Door de militaire overheid is de toe zegging gedaan, dat de thans gevorderde scholen uiteriyk op 1 October a s. weer zul len zyn ontruimd. Tot voorzitter van de afd. der Ned. Ver. van Luchtbescherming is de heer J. A. van Ghesel Grothe aangewezen. Secretaris ls de heer J. Th. Messer. penningmeester de heer P. Turkenburg. De voorlichting der burgery zal thans krachtig ter hand genomen kun nen worden. De by het ongeval van Dinsdagavond zwaargewonde militair De Vries, voor wiens leven men aanvankelyk vreesde, kon giste ren worden overgebracht naar de Chr. Wyk- verpleging in Gouda. Zyn toestand biyft gevaarlyk, maar is iets beterend. Tengevolge van het gebrek aan verga derruimte kwam de Christen-Vrouwenbond byeen in de Geref. Kerk. Gesproken werd door mevr. LeverBrouwer uit Den Helder, die aantoonde, dat de vrouw naast de taak van het moederschap krachtens de schep ping dezelfde opdracht heeft als de man, dat wel de vloek over haar is uitgesproken, dat de man heer zou zijn, maar dat Chris tus de vrouw heeft vrijgemaakt. Speciaal werd gewezen op de hooge taak van de Christenvrouw. Gisteravond hebben de soldaten van het garnizoen van de Wierickerschans een hunner kameraden, die Woensdag getrouwd was, feesteiyk van den trein gehaald. Van den landbouwer Roosenboom, waar de mannen in kwartier lagen, was een wagen geleend, die keurig werd opgetuigd met groen en slingers. Daarmee werd de brui degom feestelyk van den trein gehaald on der geweldige belangstelling. Op de schou ders van zyn kameraden werd hy naar den wagen gevoerd, bloemen werden aangebo den en toen ging het in triomf naar de Zuidzyde, waar het den heelen avondfeest bleef. Nog een tweeden bruidegom, die in een kwartier was ondergebracht, werd eveneens een feesteüjke ontvangst in de versierde stal van de boerdery bereid. Dit en de enthousiaste ontspannlngsavon uen waarvan gisteravond reeds de derde gehou den werd in Hotel van Rossum, teekenen wel de prachtige kameraadschappelijke geest, die er in de troepen heerscht. Jammer echter voor Bodegraven, dat met zyn garnizoen zoo danig Ingenomen was, zal het meerendeel echter vry zeker bin nenkort vertrekken. BOSKOOP. Een vrachtauto met bouwmaterialen der fa. v. d. P. uit Bodegraven zakte gister morgen, toen deze zich op de brug bevond van den landbouwer Van L. aan de Zuid kade. door het brugdek. De auto bleef ge- deeltelyk boven het water hangen. De chauffeur wist spoedig uit de cabine te komen. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora Agatha, D. van B. P. Jan maat en J. M. Janmaat Elisabeth Catarina Martina, en Emerentia Adriana GUsberta, Dochters van G. v. d. Hoorn en A. H, Verhaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: K. v. d. Eng. van Haarlem M. E. de FrankrUker van MUdrecht S. Haber- melh van Den Haag J. M. Th. Rlemens. van Rotterdam A. de Ruiter van Streefkerk J. J. Meijer van Ter-Aar P. Kerkvliet van Ter-Aar M. A. F. Sluiter van Nieuwer-Amstel A. H. Streefkerk van Nieuwer-Amstel F. M Kraan van Gouda. Vertrokken: J, P. v. EUk naar Utrecht W. van Straaten naar Nunspeet N. P. Aker boom n. Bergen A. M. C. Schoorl il Bergen J. PUper n. Zevenhoven C. J. de de Graaf n. Heemstede J. A. Freije. n. Zaandam M. C. Rosbach n. Ede. Iri de R.K. Kerk bracht een door pater Verlaan gehouden collecte ten bate van de Missie f40.op. WADDINXVEEN. Gevonden: regenjas, hoofddoek, vul potlood, halsketting. Inl. op het politie bureau. ZOETERMEER. De torenwacht en luisterpost van den Luchtbeschermingsdienst zijn voorloopig opgeheven. Voor degenen, die dienst heb ben gedaan, is het een goede oefening ge weest. DE NEGENDE ZITTING. In de negende zitting rapporteerde prof. ds. G. M. den Hartog over het verzoek van den kerkeraad van Leiderdorp, Inzake toe passing van censuur t.a.v. leden, die elders „kerken Waar over die censuur geen een stemmigheid verkregen werd, vroeg men het advies der Generale Synode. De con clusie oordeelde, dat het hier geldt een zonde van eigenwilligen godsdienst van op den duur ernstigen aard. De conclusie betuigt instemming met het advies van de Part. Synode van Zuid- Holland-N. om na lankmoedig en veelvul dig vermaan tenslotte by hardnekkige wei gering de censuur toe te passen, zonder evenwel tot de uiterste remedie over te gaan. De rapporteur deelde in zyn rapport mede, dat ln de commissie ook een min derheid is. Daarvan maakte Prof. Dr. Nauta zich tolk. oordeelend dat hoewel het elders „kerken" is af te keuren, dit niet is een tuchtwaardige zaak. Ook zyn er practische bezwaren voor tal van randkerken. Een levendige discussie ontspon zich waaraan deelnamen ouderling J. v. Woer den van Raamsdonkveer, Prof. Dr. G. Ch. Aalders, Prof. Dr. H. H. Kuyper, (die het beroep op Voetlus in het rapport wraakte i. Ds. T. J. Hagen, Prof. Dr. K. Dyk en Prof. Dr. K. Schilder, (die waarschuwde tegen elke generaliseerende beslissing). Laatstgenoemde stelde een andere con clusie voor, overgenomen door Ds. J. de Vries te Tilburg e.a. waarin wordt uitge sproken dat in deze aangelegenheid elk geval op zichzelf moet bezien en geen uit spraak in het algemeen moet gedaan, waarom de Synode zich met het advies met de Part. Synode van Zuid-Holland-N. niet vereenigen kan. Hierna beantwoordde de rapporteur de gemaakte opmerkingen, nader de.meerder heidsconclusie verdedigend. Prof. dr. D. Nauta diende een amende ment in. overgenomen door de Friesche afgevaardigden Dr. PolmanDr. de Groot, waarin uitgesproken wordt dat met het geven van vermaningen moet worden vol staan. De conclusies van de meerderheid der commissie kwamen hierna in stemming en werden verworpen met 30 tegen 20 stem men. De zaak werd vervolgens even aan gehouden. Prof. Dr. G. M. den Hartogh rapporteerde hierna over het rapport van deputaten voor onderzoek naar mogelyke beperking van het appèl-recht. Deputaten adviseeren de Synode te be sluiten: le in de beslissingen over geval len waarin van het recht van appèl ken- nelyk misbruik is gemaakt niet met een eenvoudige afwyzing van het ingestelde appèl te volstaan, doch daaraan voortaan steeds toe te voegen een ernstige verma ning en bestraffing vanwege dat misbruik: en 2e in kwesties welke betrekking hebben op grensregelingen en geschillen daaruit voortvloeiende, voor zooveel daarby niet twee Part. Synoden zijn betrokken voortaan de eindbeslissing geheel in handen te leg gen van de desbetreffende Part. Synode. De Commissie vereenigde zich geheel met de zienswyze van deputaten en nam hun conclusies over. Na een opmerking van Ds. W. H. den Houtlng en Prof. Dr. K. Schil der die door den rapporteur en Prof. Dr. D. Nauta werd beantwoord, nam de Synode de conclusies met algemeene stemmen aan. Prof. dr. Waterink rapporteerde over het rapport en de voorstellen van de deputa ten voor den "bundel „Eenige gezangen m de liturgie", welk lapport door Ds. A. II. van Minnen was opgesteld. De commissie stelde voor een 5-tal depu taten te benoemen met de opdracht a. namens de kerken met uitgevers of uitgeefsters, die toestemming tot uitgave van de „Eenige Gezangen enz." veizoeken, de onderhandelingen te voeren op de door de Generale Synode vastgestelde voor waarden; de contracten te teekenen: de gelden te innen, tot de e.k. Generale Sy node te beheeren en voor al die gelden kwitantie te teekenen; alles onder goed keuring der eerstkomende synode; b. alle nieuwe uitgaven en alle herdruk ken te controleeren, of zy geheel met de Standaard-uitgave overeenkomen en of de toestemmingsvoorwaarden gehouden wor den, ingeval van afwyking handelend na mens de kerken op te treden, waarby de eindbeslissing ligt by de e.k. synode. c. te overwegen of een correctie van de melodieën der gezangen en van den tekst der formulieren gewenscht en mogelyk is; en zoo ja deze te bevorderen en dienaan gaande ter gelegener tyd voorstellen te doen; d. te overwegen, of thans reeds voorbe reidende werkzaamheden kunnen worden verricht voor de in de toekomst noodzake- lyke uitgaven van een volledig kanselboek inclusief een nieuwe, althans herziene psalmberyming en een verantwoorde no tatie der melodieën, met dien verstande, dat indien het antwoord op deze vraag bevestigend luidt, tevens wordt opgedra gen deze voorbereidende werkzaamheden aan te vangen voor zoo ver zulks naar het oordeel van Deputaten mogehjk is; g. van hun arbeid en beheer verslag en verantwoording te doen aan de e.k. gene rale synode. Aan de discussie namen deel prof. dr. V. Hepp. Ds. W. L. Milo, prof. dr. D. Nauta en prof. dr. K. Schilder Prof. Waterink beantwoordde de ge maakte opmerkingen waarna hy er op wees dat metterdaad vele fouten in tekst en melodieën der „Eenige gezangen" voor komen. Het voorstel van Ds. Milo om in conclusie 2a. in te lasschen de woorden „en een verantwoorde notatie der melo dieën" achter de woorden „herziene psalm beryming" nam spr. gaarne over De Synode nam de conclusies met alge meene stemmen aan. NED. HERV. KERK. Beroepen: tc Assen lEvang.), W. Glashouwer, cand. te Zwaagwesteinde. Drietal: te Arnhem (vac. A. Drost) Th E v. d. Brug tc Harllngen. A. B. G. ten'Kate tc Brussel en D. J. Vossers te Vlissingen 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11