leidsch DAGBLAD Tweede Blad BINNENLAND parlementa,r overzicht Uit de Omstreken Donderdag 14 September 1939 De opening der Staten Generaal Doorbetaling loon aan gemobiliseerden en premie ongevallenwet Nederlandsch-Duitsche clearing Halve guldens in de circulatie De toelating van vluchtelingen stop gezet FAILLISSEMENTEN CORRESPONDENTIE OOK HET PRINSELIJK PAAR AANWEZIG? Naar de „Msb." verneemt, zal het Prinselijk Paar a.s. Dinsdag aanwezig zijn bij de opening der Staten-Generaal door H. M. de Koningin. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft het bestuur der rijksverzekerings bank de belangrijke beslissing genomen, dat werkgevers, die aan hun gemobili seerde werkkrachten geheel of gedeelte lijk het loon blijven doorbetalen, dit niet op de loonlijsten behoeven te ver melden. Dit beteekent derhalve, dat over dit doorbetaalde loon geen premie ingevolge de ongevallenwet behoeft te worden be taald. De regecringspersdienst meldt: Als resultaat van de gebruikelijke be sprekingen van de Nederlandsch-Duit sche regeeringscommissies kan het volgende worden medegedeeld: De Nederlandsch-Duitsche clearing zal ook onder de tegenwoordige om standigheden op de tot dusverre ge bruikelijke wijze worden toegepast. Tusschen de Nederlandsdie en de Duitsche regeering bestaat overeen stemming. dat het gewenscht is den achterstand op de clearing zoo mo gelijk in een snel tempo te verminde ren. Ten aanzien van de vaststelling der betalingscontingenten is een regeling getroffen waarover belanghebbenden binnenkort inlichtingen van het Crisis Uitvoerbureau zullen ontvangen. SCHOUT BIJ NACHT HELFRICH NAAR INDIË. In den afgeloopen nacht is met de „Dem- po" van den Rotterdamschen Lloyd de schout-bij-nacht Helfrich, die in Ned. Indië de functie zal aanvaarden van commandant der Zeemacht, uit Rotterdam vertrokken. Verder behoorden o.a. tot de passagiers de burgemeester van Magelang, de heer Nessel, alsmede de zoon van den Sultan van Djókja, Raden Mas Soemitro. DE „WIELEWAAL" IN INDIË. Na een normaal verloopen reis is de ..Wielewaal" gistermiddag op Tjililitan, het vliegveld van Batavia, gearriveerd. De eeni- ge handicap, welke werd ondervonden, was, dat slechts tusschen zonsopgang en zons ondergang mag worden gevlogen, waardoor de trajecten aanmerkelijk zijn ingekort en de uitreis zeven dagen in beslag neemt. Overigens zijn de toestellen van de K.L. M. onderweg niet aan bijzondere belemme rende bepalingen of formaliteiten onder worpen. zoo verneemt Aneta. Dit geldt evenmin voor de meegevoerde post. Aneta vernam nog dat besprekingen gaande zijn om den Duitschen K.L.M.-piloot Klein, die de vorige week te Calcutta is aangehouden, te vergunnen naar Nederlandsch-Indië te reizen. Men heeft goede hoop dat deze po gingen een gunstig resultaat zullen hebben. De minister van justitie heeft het vol gende ter kennis gebracht van alle organen, belast met het toezicht op de politlaire grensbewaking en van de hoofden van plaatselijke politie. ,,In verband met den tusschen eenlge Europeesche mogendheden ontstanen oor logstoestand, welke er toe geleid heeft, dat allerwege de grenzen voor vreemdelingen worden gesloten, ziet de Nedcrlandsche re geering zich tot haar leedwezen genoopt, de toelating van vluchtelingen (Joodsche emi granten enz.) voor duurzaam of tijdelijk verblijf ln ons land stop te zetten. Het volgende wordt ter zake nader be paald: 1). Nieuwe toestemmingen voor de toe lating van vluchtelingen (Joodsche emi granten enz.), ook al behooren dezen tot de allernaaste familie van hier te lande wo nende personen kunnen, een enkel zeer bij zonder uitzonderingsgeval daargelaten, niet meer worden verleend. 2). Reeds gegeven toestemmingen voor toelating van vluchtelingen, waaronder, met intrekking van het bepaalde onder 1 in een circulaire van 29 Augustus, ook begrepen worden de na 1 Juli J.l. verleende, waarop nog geen binnenkomst heeft plaats gehad, moeten als vervallen worden beschouwd. 3). Voor zoover verzoeken om toelating van vluchtelingen zijn Ingediend en daarop nog geen beslissing is gegeven, moeten zij als afgewezen worden beschouwd 4). In de gevallen, bedoeld onder 2 en 3 zullen nieuwe verzoeken alleen dan ln over weging worden genomen, wanneer blijkt, dat een buitengewoon geval van dringende noodzaak aanwezig is Volledigheidshalve wordt er nog op ge wezen, dat de transitregeling voor vluchte lingen (Joodsche emigranten enz.i gehand haafd blijft voor zoover de noodige reis gelegenheid blijft bestaan. MEN ZOU HET OPPOTTEN VAN ZILVERGELD DAARMEE WILLEN TEGENGAAN. Wij lezen ln het Vad.: Een kassier van een der groote onder nemingen in Den Haag heeft ons het vol gende verhaal gedaan. Toen hij zich gister morgen aan de bank vervoegde om zooals gewoonlijk geld voor het uitbetalen der weekloonen te halen, kreeg hij wel het ge vraagde aantal guldens, maar in plaats van de rijksdaalders betaalde men hem halve guldens uit. Op zijn vraag, wat daarvan de reden was deelde men hem mede. dat dit zilvergeld eerst uitgegeven wordt en dat men dan zal overgaan tot de uitgifte van zilverbons. Wij hebben geprobeerd er achter te ko men, welke de reden is van de uitgifte van het abnormale aantal halve guldens, toch altijd een zeldzame en vrij impopulaire munt. Officieel konden wij geen inlichtin gen krijgen, maar uit betrouwbare bron vernamen wij, dat het een gevolg is van het oppotten van guldens en rijksdaalders, wat door veel menschen op het oogenblik wordt gedaan. Wel ls die vraag naar zilver geld al weer veel minder dan In de eerste dagen van den oorlog, maar er zijn toch altijd nog menschen, die het zilvergeld vasthouden. Daarom vermoedt men, dat de Nederlandsche Bank ls overgegaan tot het laten circuleeren van halve guldens, ten slotte toch altijd een wettig betaalmiddel tot elk bedrag. Men zou hopen, daarmee te bereiken, dat het zilvergeld in de circulatie blijft, omdat het publiek nu eenmaal niet zeer gesteld is op deze muntjes. Bovendien hebben de halve guldens het voordeel, dat men er gemakkelijk alle bedragen mee kan voldoen. Er is een groote voorraad van halve guldens en nu heeft men gelegen heid, deze in omloop te brengen. Ook ln 1914 was er veel vraag naar zilver, veel meer zelfs dan nu, terwijl de zllvervoorraad van de Nederlandsche Bank toen veel kleiner was. Men veronderstelt dan ook, dat het voorloopig zeker nog niet tot de uitgifte van zilverbons zal komen, daar er heel wat moet gebeuren voor al het zilver op Is. Van andere zijde vernamen wfj, dat in het begin van deze week het zilverrestant van de Nederlandsche Bank (naar schat ting ongeveer f, 20 000.000 naar de Munt ls overgebracht om gemunt te worden. Daarna pas zal men overgaan tot het uit geven van zilverbons, maar ook deze zegs man vermoedde, dat het zoover wel niet zal komen. Tot zoover het bericht uit het „Vad." Onzerzijds kunnen wij hierbij nog aan- teekenen dat de gemobiliseerde troepen in een plaats, welke wit niet zullen noemen, tot. dusverre hun soldij eveneens in halve guldens uitbetaald hebben gekregen. RADIOTELEFOONVERKEER MET SCHEPEN. Het radiotelefoonverkeer op langen af stand met de schepen „Nieuw Amsterdam" en „Statendam" van de Holland-Arr.erlka- lljn is voorloopig gestaakt. In de kustzone zullen, voor zoover via IJmuiden-radio verbinding met deze sche pen kan worden onderhouden, nog radio telefoongesprekken tusschen deze schepen en den vasten wal kunnen worden gevoerd. IR. P. BOERSMA LID VAN PROV. STATEN. Als opvolger van jhr. mr. D. J. de Geer heeft de voorzitter van het centraal stem bureau, bedoeld in artikel 11 b van de pro vinciale wet, tot diens opvolger als lid van provinciale staten van Zuid-Holland be noemd verklaard ir. P. Boersma te Rot terdam. UITVOERVERBOD VAN AUTOMOBIELEN ENZ. De regeering heeft het noodlg geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vul len met een uitvoerverbod voor automo bielen, tractors hieronder begrepen, motor rijwielen. hulpmotoren van rijwielen, zoo mede onder deelen van een en ander. Ook ten aanzien van deze artikelen kun nen. indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, dispensatie worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het crisis uitvoer bureau, Piet Heinplein 6 te 's Gravenhage. De aandacht van automobilisten wordt erop gevestigd, dat de ambtenaren van de invoerrechten voorshands aan het verkeer over de grenzen geen moeilijkheden in den weg zullen leggen, zoolang geen vermoeden van ontduiking van het uitvoerverbod be staat. Tweede Kamer. VERSCHEIDENE SPOED-ONTWERPEN. (Van onzen parlementairen medewerker). De Kamer is gisteren eerst in de afdee- lingen en daarna in openbare vergadering bijeen geweest. In deze laatste werden verscheidene na turalisatie-ontwerpen afgedaan en de be krachtiging van eenige invoer-regelingen. Voorts kwam aan de orde het ontwerp houdende regelen met betrekking tot het verzekeren in geval van oorlog en oorlogs gevaar en van een. doelmatig gebruik van vervoermiddelen in het belang der volks huisvesting. Met dit ontwerp heeft de Kamer zich niet voetstoots vereenigd. Verschillende sprekers hebben gewezen op de zeer ver reikende bevoegdheden, welke het aan de regeering schenkt; zy achtten bij de toe passing er van zelfs willekeur niet uitge sloten en enkelen vroegen, waarom het de mogelijkheid van schadeloosstelling en be roep uitsloot. Minister Albarda heeft met veel nadruk het karakter van het ontwerp als nood- regeling op den voorgrond gesteld. Het be treft flier echter geen vordering van voer tuigen, integendeel, de eigendom wordt ge ëerbiedigd. maar het gaat wel om regis tratie en om eventueel gebruik. Dit laatste moet verzekerd zijn (d.w.z. de mogelijk heid er van» en vandaar het ontwerp. Voor schadeloosstelling achtte de minister geen reden aanwezig, gezien het karakter der regeling, maar bij de toepassing der wet zullen nadeel en schade zooveel mogelijk worden vermeden. Deskundigen van ver schillende vervoers-vakken zullen een or gaan vormen bij de rijks-verkeers-inspec- tie, om de rlchtige uitvoering der wet op zich te nemen, en de minister meende, dat daarbij voor ambtenarij geen vrees be hoeft te bestaan. Voor de mogelijkheid van beroep zag hij geen aanleiding. Intusschen bij de replieken week de minister van deze laatste opvatting eenigs- zins af en deed een concessie, want nadat Je heer Joekes een amendement had aan gekondigd om de mogelijkheid van beroep tegen beslisingen inzake de toepassing der wet in het ontwerp op te nemen, deed de minister de toezegging dat indien daaraan de behoefte blijkt, de mogelijkheid van be roep op den minister zal worden openge steld. Waarop dat deel van het amende ment verviel; het andere deel (publicatie in de Staatscourant van de uitvoerings- regelen) nam de minister over. Hierop werd het ontwerp aangenomen. Bij de naturalisatie-ontwerpen hield de heer Marchant d'Ansembourg de gebruike lijke rede tegen het toelaten van Joden als Nederlanders, waartegen de heer Drees protesteerde en die den minister van jus titie de opmerking ontlokte, dat onze na turalisatiewetgeving de tegenstelling kind- Israëls en niet-kind-Israëls niet kent. Op het eind der vergadering heeft de Kamer ook nog de spoed-wetsontwerpen aangenomen, die 's morgens in de afdee- llngen waren onderzocht, waaronder dat Inzake nadere voorzieningen betreffende de grensbewaking. BENTHUIZEN. Gevonden: een rijwielbelastingmerk en een zilveren polshorloge. Inlichtingen bij de politie. HAARLEMMERMEER. Een ongelukken reeks. Gistermorgen begon in de Haarlemmer meer om negen uur een ongelukkenreeks met een botsing tusschen een bestelauto en een personenauto op het kruispunt te Hoofddorp tegenover de brug over de Hoofd vaart De bestelauto bestuurd door den heer v d. T. uit Heemstede reed over den Kruis weg vanaf de richting Haarlem, terwijl van den Hoofdweg Westzijde een personenauto bestuurd door den heer W. uit Amsterdam, dit kruispunt naderde. De bestuurder van den personenauto diende voorrang te ver- leenen hetgeen nagelaten werd. wat tot een aanrijding leidde De botsing was zóó hevig, dat aan de auto's groote materieele schade werd teweeggebracht. Op het kruispunt SloterwegKruisweg had 's avonds een botsing plaats tusschen een vracht- en een personenauto. Met een hevlgen slag kwam de vrachtauto op de per sonenauto terecht: de laatste werd zóó zwaar beschadigd, dat hij met een kraan- wagen moest worden weggesleept. Op den Schlpholweg had een motorrijder het ongeluk te slippen, waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte en over den kop sloeg. De berijder werd ernstig ge wond en bleef bewusteloos op den weg lig gen. Militairen verleenden de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een ziekenauto van den G G D naar het Wilhelmlna Gast huis te Amsterdam ls vervoerd. De man had een zware hersenschudding opgeloopen. HILLEGOM. Luchtbeschermingsavond. De eerste voorlichtingsavond vanwege de luchtbescherming is geopend door den heer J. Paling die op het noodzakelijke nut der luchtbescherming wees. De spreker, de heer Keun gaf een uiteenzetting van de diverse soorten bommen zooals brisantbommen, brandbommen, gasbommen en bacterie- bommen. De Inrichting van een schuilkelder en schuilloopgraven en hun nut ten opzichte van brisantbommen werd eveneens bespro ken evenals de Inrichting en het materiaal, dat aanwezig zijn moet. Er werd voorts op gewezen, dat men vooral met het oog op de brandbommen zolders en dergelijke dient op te ruimen en droog zand vooradig moet hebben. Ook op het gasgevaar wees spreker. Een iedereen moet kalm en hulpvaardig zijn. Onmiddel lijk de hoofdkraan van gasleiding afsluiten doch de waterleiding vooral niet. De straat dient men te verlaten en binnenshuis een schuilplaats te zoeken en zoolang binnen te blijven tot het luchtgevaar geweken is. De bevelen van politie en hulpdiensten dienen stipt opgevolgd te worden Tenslotte werd een serie lichtbeelden vertoond welke op duidelijk het gesprokene toelichtte. Nadat eenlge vragen beantwoord waren, sprak de heer Paling een opwekkend slot woord. belanglooze medewerking, terwijl onze plaatsgenoote mej. Meljering en mej. Kla- renbosch uit Leiden ook belangeloos enkele zangnummers met pianobegeleiding ten ge- hoore brachten. Het applaus dat èn de Har monie én genoemde dames genoten, groeide dikwijls aan tot een ware ovatie. Er moest dan ook soms gebisseerd worden. In de pauze bood kapitein van Leunen namens de militairen van alle rangen den dames bloe men aan Tenslotte dankte kapitein van Leunen alle medewerkenden voor het ge- bodene Spr. hoopte dat terwille der gemo biliseerden meerdere malen op deze mede werking gerekend zou mogen worden. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: A J. Rotteveel geb. Groeneweg, z. Ondertrouwd: H B. Lebbing en L. O, Evers; J. W. de Jong en C van Staalduinen: G. Geerts en C Brandhorst: Th. M. Schuyt en A. P P. van den Berg Getrouwd: J. H Tönls en J. E. Verhagen Overleden: A. Th. van Drunen m. 67 J. Onder leiding van den heer Wm. Bleys hield de afdeellng van de Kath. Jongeren Middenstandsvereenlging een ledenvergade ring. Vastgesteld werd het winterprogramma 1939/1940 evenals de viering van het lustrum in Den Haag op Zondag a.s. Getracht zal worden een studie- en een tooneelclub op te richten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Blonk en L. Hendriks Gedurende de maand Augustus ls ln de Ned. Herv. Kerk ten bate van de diaconie gecollecteerd f. 49.61 (v.m f. 76.59), boven dien werd op het kerkhof ten bate van het zelfde doel ingezameld f. 42.14. NOORDWIJKERHOUT. Het a.s. afscheid van ds. J. van Noort. Ds. J. van Noort, alhier, die naar den Briel vertrekt, hoopt in de Ned Herv. Kerk zijn afscheidspredikatle te houden op Zon dag 1 October. Het aantal gegadigden, voor de predl- kants-vacature,- bij de Ned. Herv. Kerk is zéér groot. Het kerkbestuur laat ter kennismaking, verschillende Zondagen achtereen, zoowel candidaten, als gevestigde predikanten, die van heinde en verre komen, een predik beurt vervullen. Uitgesproken: A. H. Diepenhorst, Katwijk aan Zee. Drieplas- senweg 30. R.c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen; cur. mr. H. R. Goudsmit, Leiden. A. Versluis, koopman te Boskoop, Valkenburg laan 77. R.c. jhr. mr. H. O. Feith. cur. mr. C. M. Loef, Boskoop. Jan Telkamp, bloembollenhandelaar, Hillegom, Weeresteynstraat 112. R.c. mr. C. G. B(jleveld. Cur. mr. L. V. Hoog, Haarlem. Mej. A. F. te L. - Zooals wij al eerder schreven, ligt het in de bedoeling om ln onze stad voor pijn. 7500 menschen openbare schuil- gelegenheid te maken. De uitvoering der plan nen ls gaande. Het is vooral van belang, dat van particuliere zijde iets gedaan wordt. Kan men dit niet alleen, dan in samenwerking met buren of medewijkbewoners. Samenwerking kan ook hier veel tot stand brengen. KATWIJK. BURGERLIJKE DIENSTEN. EEN REGELING VOOR BEENDEREN. VERTREK VAN DE „TORENVALK" UIT BATAVIA VOORLOOPIG UITGESTELD. De directie der K.L.M. heeft besloten het vertrek van het Indlë-vllegtuig „Toren valk" dat heden uit Batavia naar Neder land had moeten plaatsvinden, voorloopig uit te stellen. Tot dezen maatregel is men na overleg met de Nederlandsche posterijen overge gaan. omdat een concessie voor het over vliegen van Fransch gebied nog niet is ver kregen. De thuiskeerende vliegtuigen van de Indië-route blijven dus alle ln Napels wachten en deze vliegtuigen zetten hun reis naar Nederland pas voort wanneer van Fransche zijde bovenbedoelde toestemming ontvangen is. Zou de „Torenvalk" heden wél vertrekken, dan zou de opstopping ln Napels slechts vergroot worden, terwijl er dan ln Indië nog slechts twee vliegtuigen aanwezig zouden zijn om bij de volledige heropening van den Indië dienst de daar aanwezige post per snelste gelegenheid naar Nederland te vervoeren. Het zou dan geruimen tijd vergen voor in Indië weer een vliegtuig uit Nederland zou zijn aan gekomen. dat de terugreis kon aanvaarden. De K.L.M. zet haar bemoeiingen om zoo spoedig mogelijk de Indië-lijn weer in ge regelde exploitatie te nemen, onvermoeid voort. Er is nog steeds kans op spoedig re sultaat. Het verkoopen van de beenderen door de slagers is vrijgelaten. De minister van economische zaken, ge bruik makende van de bevoegdheid hem verleend bij de dlstributiewet 1939. heeft besloten het rijksbureau voor chemische producten uit te breiden met een nieuwe sectie, t.w. voor beenderen. Tot directeur van deze sectic is benoemd ir. D. J. Akkerman, aan wien de uitvoering der regeling is opgedragen. Het kantoor der sectie ls gevestigd Laan Copes van Cat- tenburch 16 te 's-Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze beschikking verbiedt het be- of ver werken van beenderen zonder een daartoe van den directeur der sectie verkregen schriftelijke vergunning. Voorts is een be paling opgenomen, waarbij aan degenen, die van den handel in beenderen niet hun normaal bedrijf maken iden z.g. ketting- handel) zonder een van den directeur ver kregen vergunning het koopen van beede- ren, met het doel deze weder te verkoopen, verboden is. Bij deze regeling wordt in den normalen handel in beenderen dus niet ingegrepen. Met name is de verkoop van beenderen door de slagers vrijgelaten. Gedurende een termijn van 8 dagen na de inwerkingtreding dezer beschikking geldt een algemeene dispensatie, voorzoover het betreft de be- of verwerking van nor male hoeveelheden. De directeur ls bevoegd dezen termijn te bekorten. VISUM VOOR DUITSCHLAND VEREISCHT. Naar men ons mededeelt, is voor het be zoek aan Duitschland voortaan een vLsum vereischt. VERSPREIDE BERICHTEN. De voorzitter van het centraal stembu- Een roeping en plicht. Velen, speciaal de gemobiliseerden moe ten thans, ln verband met den oorlogstoe stand. groote offers brengen. Zij. die nog thuis zijn behooren thans, zooveel in hun vermogen ls, mede te wer ken tot beveiliging van hun medeburgers, van henzelf en van onze goederen. Dit kunnen zij doen door zich vrijwillig op te geven voor het verrichten van bur gerlijke diensten, in de eerste plaats in hun eigen gemeente. De Katwijksche Burgerwacht wenscht georganiseerd hieraan zijn medewerking te verleenen, hetgeen reeds tot uiting kwam bij het verleenen van hulp bij de uitreiking der distributiekaarten, de uitkijk- en lui sterdiensten op de Nieuwe Kerk, het ma ken van de eerste overdekte schullloop- graaf. enz. Om deze plichten zoo goed mogelijk te kunnen vervullen zijn er echter veel meer medewerkers noodig, dan tot nu toe Er wordt een ernstig beroep op allen, die hier voor ln aanmerking komen gedaan, zich aan te sluiten en lid te worden van de plaatselijke Burgerwacht. Aangiften kunnen geschieden bij den secretaris, den heer E. van Wensveen. Zee weg 4c, Katwijk a. d. Rijn, of bij den com mandant lr. C. A. Doets, Mr. Fockstraat 6, Katwijk aan Zee, Tel. 27. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vertrek van vijf missionarissen naar China. Uit het St. Willibrordus Missiecollege ver trekt een vijftal paters Minderbroeders naar de Missiegebieden in China. Het zijn pater Sanctus Molenkamp uit Oegstgeest, pater Sesink uit Voorburg, pater Schoorl uit Lisse, pater Dassen uit Maastricht en pater Bult uit Gaasterland. In de kapel van het College werd een Plechtige Mis opgedragen door pater Bult met assistentie van de paters Schoorl en Molenkamp resp. als diaken en subdiaken. Vervolgens had het kerkelijk af scheid plaats waarna de Missiekruisen wer den uitgereikt door den pater Provinciaal met assistentie van pater dr. Isaias Onings O.F.M. rector van het College. De pater Provinciaal hield tevens de afscheidspredi- katie. Deze indrukwekkende plechtigheid werd bijgewoond o.m. door de inwoners van het Missiecollege, de familieleden van de ver trekkende missionarissen en door pater Maarschalkerweerd O.F.M, eerste assistent van het Lateraansche Missiemuseum te Rome. Morgenmiddag te drie uur zullen de mis sionarissen met de „Java" naar China ver trekken. Concert voor de militairen. Voor de gemobiliseerde militairen werd gisteravond ln de aula van het St. Willibror- duscollege een concert gegeven, waarvoor RIJNSBURG. Ontspanningsavond voor de Militairen. Op initiatief van de Ned. Herv. Jongel. Vereenigingen en de Ned. Herv, Meisjesver- eenlging werd met medewerking van de plaatselijke reciteerclub in de Kerkzaal een ontspanningsavond gegeven voor de hier gelegerde militairen, waarvoor groote be langstelling bestond. De leider van dezen avond dr. G. C. van Niftrik sprak een wel komstwoord en ging voor in gebed Daarna werd het le couplet van het Wilhelmus ge zongen. Na bijbelbespreking door een lid van de Jongelingsvereeniglng werd het verdere gedeelte van den avond gevuld met voor drachten, declamaties en een opvoering van de reciteerclub. In de pauze werden sigaren uitgereikt. De avond werd besloten met dankgebed en het zingen van het tweede couplet van het Wilhelmus. De a.s. installatie van burgemeester mr. P. N. Höweler. De raadsagenda voor de morgenmiddag te 2 uur te houden raadsvergadering luidt als volgt: 1. Beeediging raadslid J. v. d. I^rkel Wz. 2. Installatie van mr. P. N. Höweler tot burgemeester. Aanrijding. Aan den hoek SchoolsteegOegstgeester- weg werd de 10-jarige J. B. aangereden door een auto en ernstig verwond. Dr. v. d. Laan verleende de eerste hulp. VOORSCHOTEN. Een aardige attentie. Een der woningen in de Willem de Zwij gerlaan, waarin thans militairen zijn on dergebracht is door hen zoowel van buiten als binnen versierd, omdat gisteren P. Frenken uit Bergen <L.) Is getrouwd. Met goedvinden en medewerking van kapitein Obbink en de luitenants Mulder en Blijdestein zijn hedenmorgen de man schappen aangetreden om het echtpaar Frenken te ontvangen. Vanavond geeft „Benvenuto" een concert in de omgeving van de versierde woning. Raadsagenda. De raadsagenda voor hedenavond 7 uur luidt als volgt: 1. Wijziging Algemeene Politie-verorde- ning; 2. Schilderwerk openbare school: 3. Subsidie afd. Voorschoten der Ned. Ver. voor Luchtbescherming; 4. Aanvrage „Huize Bijdorp" ex artikel 84 der L. O. wet 1920; 5. Electriciteitslevering militairen; 6. Wa terlevering militairen: 7. Openstelling en tarieven badhuis; 8. Verordening Inning ontvangsten ingevolge art. 122 der ge meentewet; 9. Verpachting vischwater; 10. Ongevallenverzekering brandweerpersoneel 11. Comptabillteitsbesluiten; 12. Rondvraag reau heeft in de vacature J. W. Albarda. bij de militairen groote belangstelling be- benoemd verklaard, den heer J. G. Suur- stond. De harmonie Katwijk onder leiding hoff te Amsterdam. I van den heer Couprie te loeiden gaf hieraan WASSENAAR. Loop der Bevolking. Gevestigd: V. B van Amson geb. Tjon Akten Jonkerlaan 23 A. G. Arends. Berkheistr. 40 J. A. D. Barel, Eikenlaan 3-5 ,M M. Beem- ster, Papeweg 2 G. Berendsen. Tevllnger- horstlaan 6 L Th Breedcrland. Bothapleln 6 C. L, D. Ch. Bruins Koniinenlaan 42 D. Boeln. 's Gravesandeweg 21 M. La Bree Mefj- endellscheweg 6 C. J van Buuren. St van 's-Gravesandeweg 113 G. C. Bijl de Vroe, St. v 's Gravesandeweg 80 A. H. Canne Pr. Frederiklaan 3 C. F Canne. Pr Frederlk laan 3 T. W. N Coenen Jullanaweg 8 W. C Corel Rozensteinstraat 50 J, M T Damen Papeweg 2 J P. Delhayc Eikenlaan 14 A van den Dor/ Gr. HcefHs-rlaan M. H. van Doornen. Middelweg 27 j, T. Doornik. St v. 'sGrnvesandcweg 115 J. van Drlel Bac- kershagenlaan 62 G. A. Duits. Papeweg 2 Wed. J. v. d. Leede geb. Gieling. Schulpstr. 15 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7