Vertrek Commandant Zeemacht naar Indië - Tweede flottieljeleider 80sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Vlucht uit Moskou FEUILLETON DE TWEEDE FLOTTIELJELEIDER VAN T TYPE VAN Hr. Ms. „TROMP" welke den naam zal dragen van „Jacob van Heemskerk", zal Zaterdag van een der hellingen van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam van stapel loopen. OM DE INUNDATIE-MOGELIJKHEDEN waarover ons land beschikt ten allen tijde te verzekeren, worden maatregelen genomen om een kom van gerin gen omvang in de provincie Utrecht met water te vullen. Boven: doorgezaagde boomen in Let te inundeeren gebied. Onder: militairen helpen kippen vangen. TE HOORN werd de jaarlijksche landbouw- en midden- standstentoonstellin g gehouden, waaraan een kaaskeuring was verbonden. Belangstelling voor de kaasjes. ROMAN van MARLISE KOLLING. 9) Een goed gekleede vrouw stond achter de toonbank. Een jong meisje hanteerde op een kleerenhanger een luchtig en ondefini eerbaar gewaad van blauwachtige kant en 'aftzijde. Zij droeg het als een heilig re- liquie. Robert drong zich door het half geopende ijzeren hek. De beide vrouwen keken verbaasd op. „Ik zou graag een japon van u hebben voor een e Robert wist plotseling niet, wat hij moest zeggen. Nog nooit had hij zich zoo onzeker gevoeld. Hij ergerde zich over zichzelf. Haastig vervolgde hij„Een van mijn vrou welijke employé's is aan de grens haar ba gage kwijt geraakt. Zij voelt zich niet goed en kon daarom zelf niet meekomen. Wat we noodig hebben is een wandeltoilet, wat lingerie, enfin u begrijpt wel. het aller - noodigste". De eigenares van „Belette" glimlachte onmerkbaar. O ja, zij begreep het volko men, al was zij dan wel zoo verstandig dat niet te laten blijken. In sommige opzichten liepen Parijs en Moskou nu eenmaal niet too heel ver uiteen. „Zeker, meneer. Hoe groot is die dame ongeveer?" Robert overlegde even. Zoo groot als An- negreet? Mischien een tikje grooter. Groo- ter en nog slanker. Annegreet had ook geen honger geleden. Maar Lisaweta „Wij zouden misschien met een collectie in het hotel kunnen komen, meneer?" on derbrak Madame Belette zijn gedachten- gang. Robert schrok op. „Ik zei u toch, dat die dame zich niet goed voelt! Ik moet hier een en ander voor haar uitzoeken". ..Zooals u wilt. meneer. Ninette, wan deltoiletten Madame Belette had een stem als een veldheer, die zijn troepen in den strijd aanvuurt. Ninette haastte zich naar een kast. „Het is een geluk meneer", meende ma dame Belette intusschen haar cliënt te moe ten onderhouden, „dat wij reeds hier wa ren. Louter toeval! Wij hebben een paar robes voor de groote receptie in het Ameri- kaansche gezantschap af te leveren en nog een en ander te veranderen. Anders zouden wij natuurlijk niet zoo vroeg open zijn. Onze clientèle komt gewoonlijk wat later op den dag". Robert voelde, hoe het bloed hem lang zaam naar de wangen steeg. .Het veelbe- teekenende laohje van de Frangaise leek hem beleedigend. Gelukkig echter keerde Ninette weldra met haar collectie wandel toiletten terug, welke nu op de toonbank voor hem werden uitgespreid. Hij voelde zich niet bepaald behaaglijk in zijn ongewone rol. Wat moest hij nu nemen, dat bruine, dat zwarte, of dat groene met die diagonale strepen? Hij had er geen greintje verstand van. Hoogstens kon hij probeeren zich Lisaweta in een van deze toiletten voor te stellen. Dat grijze, wollige zou haar misschien wel staan. Met dien ronden hals en dat grijs-rose vest leek het hem nogal degelijk en toch echt vrouwelijk, decent en toch ook weer niet te stijf. Zijn hand gleed over de zachte stof en de daar bij behoorende zijden sjaal. „Daarbij moet een zomer-bontjasje ge dragen worden, meneer!" Madame Belette voelde onmiddellijk, dat Robert dit toiletje zou nemen. „Ninette, dat grijze jasje. Grijs Persianer meneer, uitstekende verwerking, eerste kwaliteit vellen. Wij hebben het juist vorige week rechtstreeks uit Kasan toegezonden gekregen." „Goed. pakt u alles maar bij elkaar. Ik kom het direct halen". Eschberg was den winkel al weer uit. Toen hij na een klein half uurtje terug keerde met vier schoendoozen onder zijn arm want hoe kon hij nu in 's hemels naam de maat van Lisaweta's schoenen we ten! stond alles reeds voor hem klaar. Achteloos betaalde hij de zeer hooge reke ning en door het welwillend-begrijpend lachje van de Frangaise vergezeld, bereikte hij de straat. Hij reed naar zijn hotel terug. Moskou was nu langzamerhand ontwaakt. Auto's en lichtelijk verouderde, door paarden ge trokken voertuigen vulden de straten. Op de treeplanken der electrische trams hingen de menschen als bijen aan een korf. Heele colonnes arbeiders gingen te voet naar hun werk. Uit een der hotels stroomde, de Kodak in den aanslag, een horde Amerikaansche toeristen naar buiten. Vanuit de hal van zijn hotel kon hij juist de ontbijtzaal zien. Robert bespeurde plot seling een geweldigen honger. Maar Lisa weta zou zeker allang op hem wachten! Hij stormde de trap op. De portier keek hem verbaasd na. Hij opende de deur en liep naar de slaap kamer. Hij klopte en hoorde, hoe iemand verschrikt overeind sprong. „Wees maar niet bang, ik ben het", riep hij gedempt. „O!" Hij hoorde, hoe zij een zucht van verlichting slaakte. Direct daarop opende zij de deur. Toen hij de pakken en doozen voor haar open maakte, kreeg zij een kleur van ver legenheid. „Maar neemt u mij niet kwa lijk, dat gaat toch niet, dat Bijna ongeduldig viel hij haar in de rede: „Wij kunnen ons niet te lang ophouden. Doet u mij een genoegen en verkleedt u zich hiernaast even, hier zoo neemt u die spulletjes maar mee Hij duwde haar alles In de handen. „Ik hoop, dat mijn keus niet al te ongelukkig is geweest; en fin, wat niet goed is, kunnen we nog wel ruilen Hij lachte plotseling op een echt jongensachtige manier. „Stelt u voor, ze wilden zelfs, dat ik de maat van uw schoe nen opgafJ>at was toch wat al te veel ver langd!" De blos op haar wangen werd nog don kerder. Daarna nam zij zwijgend de pakjes en verdween. Terwijl Lisaweta zich verkleedde, maakte Eschberg van de gelegenheid gebruik het ontbijt te bestellen. Na een paar minuten werd het gebracht, een dubbele portie vleesch en eieren, zooals hij dat verlangd had. Toen de kellner verdwenen was, liep hij onrustig de kamer op en neer, zich geheel verdiepend in de belevenissen der laatste uren. Van het eerste oogenblik, waarop hij Lisaweta ontmoet had, af tot nu toe had hij zich a.h.w. bezeten gevoeld door deze eene gedachte: Helpen! Thans echter eischte de werkelijkheid iets anders, nJ. een verstandig besluit. Eén ding stond wel vast: Hij kon Lisa weta hier niet in het hotel laten,maar even min kon hij haar weer naar dien kerel, dien Pjotr, terug laten gaan. Tenslotte had hij zoowel zichzelf, als het meisje in een uiterst moeilijk parket gebracht. Bovendien was daar dan nog de vraag, wat er van dien broer van Lisaweta moest worden? Zou zij zich laten helpen, terwijl haar broer misschien van ellende zou omkomen? Die vraag zou zij tenslotte zelf moeten be antwoorden. Maar welke moeilijkheden zich uiteindelijk ook mochten voordoen, hij was een man en hij daCht er niet aan om er voor uit den weg te gaan. Voorloopig wilde hij eerst eens behoorlijk ontbijten. Het was toch maar goed. dat er van die dagelijks terugkeerende noodzake lijkheden waren, die de gedachten afleid den en een mensch even tot rust brachten. Hij bracht de kamer wat in orde, zorgde voor wat frissche lucht en leegde een verge ten aschbakje. Lisaweta zou behoorlijk ont vangen worden. Daarna riep hij haar. Schier onherkenbaar veranderd stond zij voor hem. Zij droeg het nieuwe toilet; het grijs en wit stond uitstekend bij haar blanke teint en het ravenzwarte haar. De zijden sjaal, die eigenlijk als versiering van den kraag was bedoeld, hield zij wat verle gen in haar hand. Onzeker keek zij hem aan. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). DE NIEUWE COMMANDANT van de zeemacht in Indië, schout-b.-n. Helfrich vertrok met de „Dempo* Viee-adm. A. Vos, deed hem uitgeleide RIJKSKANSELIER HITLER maakte per vliegtuig een tocht naar het front in Polen. De rijkskanselier in een Duitsch vliegers kamp, bij een bespreking bij de kaart.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 5