Duitsche lijst van contrabande LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 14 September 1939 Overzicht De Haagsche juweelendiefstallen De strijd in het Westen Amerikaansche klacht Wijziging Fransch kabinet Belangrijke uitbreiding Uit Engeland Het Hof voor internationale Justitie Amerikaansch congres 21 dezer bijeen Verspreide berichten Twee helers voor de Haagsche rechtbank Het Fransche legerberlcht van gister avond luidt: Onze troepen hebben het geheel der stellingen, die in den loop der voorafgaan de dagen veroverd waren, verbeterd Onze vlootstrljdkrachten treden krachtig op te gen de vijandelijke duikbooten. Beperkt optreden van de luchtmacht tengevolge van het slechte weer. Het Fransche legerbericht van heden ochtend bericht, dat de zware artillerie van den vijand de hoogten ten Zuiden van Saar- bruecken krachtig onder vuur houdt. Het Duitsche legerbericht zegt: Aan het Westelijk front zijn in het tus- schen Saarbruecken en Hornbach ver voor den Westwal vooruitspringende Duitsche gebied sterkere Fransche strijdkrachten dan tot nu toe tegen de Duitsche voorposten opgerukt. Zij bleven evenwel liggen in de mijnenvelden en het Duitsche afweervuur. Ten aanzien van de militaire operaties aan de Fransch—Duitsche grens schrijft het Ftansche blad de Temps", dat de strijd aan de grens niet van karakter is gewij zigd. Nog steeds poogt men op economische wijze. d.w.z. met de voorhoede, gesteund door vechtwagens en artillerie, het voorter rein van den Westwall te veroveren. De aanvallen hebben den Fransehen groote plaatselijke successen opgeleverd. Gisteren Is het Fransche leger'over een diepte van 1500 meter opgerukt. De reactie van den vijand, vooral van zijn artillerie, was hier op zeer krachtig. Uit Luxemburg meldt het Belgisch Nieuws Bureau: Gisterochtend te elf uur hebben de Duitschers den spoorweg TrierMetz, tegenover het Luxemburgsche plaatsje Schengen, opgeblazen. De brokstukken ijzer kwamen in Schengen terecht, zonder evenwel iemand te treffen. JAN KIEPURA IN HET POOLSCHE LEGIOEN VAN HET FRANSCHE LEGER. De vermaarde zanger. Jan Kiepura. die zooals men weet, van Poolsche afkomst is vertoeft thans te Rijssel in gezelschap van zijn echtgenoote, de beroemde filmspeel ster Martha Eggerth. Kiepura, die onlangs terugkeerde van een kunstreis in Amerika, heeft dienst geno men in de Fransche afdeeling van het Poolsche leger, zoo meldt het „Handelsblad van Antwerpen". Hij heeft zich te Parijs laten inschrijven. Naar hij verklaarde, wil hij strijden aan de zijde van zijn landge- nooten. Zijn vrouw heeft zich aangemeld, om dienst te nemen bij het Roode-Kruls. De strijd ln het Oosten schijnt werkelijk in kalmer tempo te komen, ook al blijven de Duitschers vorderingen melden, thans vergezeld van een opgaaf van 66.000 gevan genen. Van een inzet van de Poolsche hoofdmacht is altijd echter nog geen sprake. Zeer de aandacht trekt, dat de Duit schers thans in het Zuiden een poging doen om Polen af te sluiten van Hongarije en Roemenië. Het geval Lodz is ietwat raadselachtig. Zonder tegenspraak te geven van het Pool sche veroveringsbericht, meldde het D N.B., dat de Fuehrer daar gistermiddag was ge weest. Aan den anderen kant houden de Polen de verovering vol. In het Westen nog steeds geen grootere actie. Van Engelsche zijde is te kennen gege ven. dat zoo de Duitschers hun dreigement uitvoeren om in Polen den felsten luchtoor log te gaan voeren. Engeland zich als ont slagen acht van zijn aan president Roose velt gegeven belofte. De „Daily Telegraph" schrijft, dat zoo lang de Polen teruggedreven werden, de bommenwerpers en artilleristen het blijk baar voordeeliger vonden zich te beper ken tot zuiver militaire objecten, doch nu de Polen tegenstand bieden, welke doel treffend is, heeft Hitler, die steeds woedend wordt, wanneer hij wordt tegengewerkt, be sloten, dat de Polen moeten worden ge straft voor hun overmoed. Als verontschul diging wordt aangevoerd, dat de Poolsche burgers als franctireurs optreden tegen hun aanvallers. De zwaarste misdaden van de Duitschers tegen Belgen in 1914 werden met dezelfde verontschuldiging verdedigd. Alleen reeds de veronderstelling, dat de Britten eens gedwongen zouden zijn, open steden te bombardeeren, is voldoende om soldaat en burger te doen huiveren, doch lord Halifax had gelijk, toen hij zeide. dat de politiek van beperken op wederkeerig- heid is gegrondvest. Een gezonde vrees voor represailles en het moreel effect hiervan op de burgerbevolking van Duitschland kan doorslaggevend zijn. wanneer de overwe gingen van menschelijkheid tekort schie ten. BIJ de kabinetswijziging in Frankrijk trekt vooral de aandacht, dat de premier Daladier behalve landsverdediging nu ook buitenlandsche zaken heeft genomen Er hebben geen socialisten zitting in het nieuwe kabinet, daar de partij dit weigerde bij meerderheid van stemmen. Op den duur verwacht men echter wel hun intrede in een kabinet Daladier. Bidault schrijft in de „Aube", dat. niet tegenstaande de persoonlijke teleurstellin gen en verrassing, welke in een dergelijk geval niet te vermijden zijn. het nieuwe ministerie uit het goede hout ls gesneden. Men kan op de menschen rekenen, dat zij met alle kracht voor het algemeen welzijn zullen werken en dat is het voornaamste. De leider van de regeering heeft de open bare meening achter zich en hij heeft eer lijke en vastberaden medewerkers. De „Epoque" stelt vast, dat nu Daladier behalve landsverdediging ook buitenland sche zaken op zich heeft genomen, eenheid van beslissing en snelheid van uitvoering tot stand is gekomen op militair en diplo matiek terrein. Rusland en Italië blijven twee sfinxen. De directeur van de „Giornale d'Italla" schrijft, dat. volgens officieele Fransche en Britsche verklaringen, het zeker is, dat men een langen en ingewikkelden oorlog kan verwachten. Indien deze oorlog geen Ita- liaansche belangen, bedreigt, dan rijst hierdoor toch een aantal vraagstukken op, waarbij de essentieele belangen van Italië zijn betrokken, zooals de samenstelling van het nieuwe Europa, de verdeeling en het evenwicht van de krachten daarin, de be trekkingen tusschen de volken en hun rechten en arbeldsmogelijkheid. Ten aanzien hiervan heeft de onlangs ge houden ministerraad zijn houding bepaald, namelijk de erkenning en de verdediging van de Italiaansche belangen. Aan deze verdediging van de Italiaansche en Euro- peesche belangen wijdt de Italiaansche regeering haar dagelijksche politieke actie en het Italiaansche volk wijdt zich hieraan door zijn militaire en civiele voorbereiding, zijn discipline en zijn geloof ln het werk van den duce en het lot van het land. Wat betreft de voorspellingen in het bui tenland over de houding van Itaüë. zegt de directeur van de „Giornale d'Italla". dat men hier te doen heeft met nuttelooze po gingen. waaruit alleen blijkt, dat men in ziet, welke rol van den eersten rang Italië speelt ln de Europeesche krachten Het Amerikaansche staatsdepartement heeft een telegram gepubliceerd van den Amërikaanschen ambassadeur in Polen, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche luchtstrijdkrachten van iedere gelegenheid gebruik maken, zonder rekening te houden met gevaar voor de burgerbevolking, dat zou kunnen ontstaan. Het telegram, dat den datum 8 September draagt, voegt hier aan toe. dat het ook duidelijk is. dat de Duitsche bommenwerpers hun bommen laten vallen, zelfs wanneer zij twijfelen over de indentlteit van hun doelen. De ambassadeur haalt dan als volgt een aantal voorbeelden aan: aanvallen op mijn villa en die van mijn buurman, een zware aanval op moderne flatwoningen in de buitenwijken van Warschau, op een kilo meter van de militaire barakken, verwoes ting van een sanatorium, waarbij tien kin deren den dood vonden, in de bosschen na bij Otwock, het bombardeeren van een vluchtelingentrein op weg uit Kutno, scha de toegebracht aan een hospltaaltrein, die gewonde soldaten vervoerde, duidelijk ge kenmerkt was met het Roode Kruis op het dak en gerangeerd stond op het nietover- dekte Oosterstation in Warschau, verwoes ting van een padvindershut, waarbij twaalf meisjes werden gedood. De Amerikaansche ambassadeur heeft nog een tweede telegram gezonden aan het staatsdepartement, dat gister ontvangen is uit de Poolsche stad. waar de Amerikaan sche ambassadeur thans verblijf houdt. In dit telegram wordt een beschrijving gege ven van een luchtaanval door de Duit schers, waarbij bommen vielen binnen de 300 m van de ambassade. Het telegram zegt: deze plaats, een onverdedigd, open dorp. werd heden om 11 uur gebombar deerd door vier Duitsche bommenwerpers. Er zijn 11 dooden en 40 ernstig gewonden, terwijl vele eigendommen beschadigd zijn. De bevolking was ontzet door het plotse linge en onverwachte van den aanval. DALADIER AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Fransche premier Daladier heeft het kabinet aangevuld, waarin belangrijke pos ten vacant waren geworden door het ver trek van minister Zay, die aan het front dienst wilde doen. minister Marchandeau, die reeds verscheidene dagen het voorne men had te kennen gegeven, om de per manente leiding van het bestuusr der stad 1 Reims weer in handen te nemen, minister Chappedelaine, die om gezondheidsrede nen is afgetreden, minister Patenotre, die onder de huidige omstandigheden van zijn functies wilde afzien en zich wijden aan het departement, dat bijzondere eischen stelde in verband met de mobilisatie Daladier heeft dezen ministers dank ge zegd voor hun medewerking gedurende zes tien maanden. Hij heeft besloten de minis ters, die het land aan zijn zijde met toewij ding gediend hebbean. op hun post te hand haven Daarom leek het hem wenschelijk. onder de huidige omstandigheden, nu de staat van oorlog continuïteit eischt in de groote staatsdiensten en handhaving van de leiders op hun pasten, om het kabinet niet diepgaand te reorganiseeren. Aan den anderen kant was hij van mee ning, dat het onmisbaar was om alle acti viteiten. die rechtstreeks medewerken aan de landsverdediging te centrallseeren. Daarom is de minlsterlijst als volgt ge wijzigd Daladier: Landsverdediging, oorlog en buitenlandsche zaken. Ducos: Onderstaatssecretaris voor lands verdediging en oorlog. Champetier de Ribes: Onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken. Georges Pernot: Blokkademinister. Bonnet: Grootzegelbewaarder en minis ter van Justitie. Yvon Delbos: Nationale opvoeding. René Besse: Oudstrijders en pensioenen. Alphonse Rio: Koopvaardij. Raoul Dautry: Bewapening Deze ministerlijst moet uiteraard aan gevuld worden met de ministers, die in functie zijn gebleven: Chautemps, minister van staat. m De Duitsche regeering maakt bekend: De Duitsche regeering heeft, met het doel den vreedzamen zeehandel zooveel mogelijk te ontzien, in haar prijswet van 28 Augustus slechts die voor het vijande lijke gebied of voor de vijandelijke strijd- macht bestemde voorwerpen en stoffen tot onvoorwaardelijke contrabande verklaard, die onmiddellijk de wapening te land, ter zee of in de lucht dienen. Nu de Britsche regeering echter een lijst van contrabande heeft opgesteld, die ver buiten dit kader uitgaat, ziet de rijksre- geering zich gedwongen, den omvang dei- contrabande eveneens uit te breiden. Zij heeft daarom de volgende wet aangeno men, die hiermede wordt afgekondigd: A rt. 1 Als onvoorwaardelijke contra bande worden de volgende voorwerpen en stoffen beschouwd, wanneer zij bestemd zijn voor het vijandelijke gebied of voor de vijandelijke strijdmacht: x 1. Wapens van lederen aard, hun be st? nddeelen en toebehooren. 2. Munitie en deelen van munitie, bom men, torpedo's, mijnen en andere soorten projectielen, de voor het afschieten of laten vallen van deze projectielen bestemde toe stellen, kruit en ontplofbare stoffen met inbegrip van petards en ontbrandingsmid delen. 3. Oorlogsschepen van iederen aard, hun bestanddeelen en toebehooren. 4. Oorlogsluchtvaartuigen van iederen aard, hun bestanddeelen en toebehooren. vliegtuigmotoren. 5. Gevechtswagens, gepantserde auto's en gepantserde treinen, pantserplaten van elke soort. 0. Chemische strijdmiddelen, de daarvoor bestemde machines en toestellen 7. Militaire kleedings- en uitrustingsvoor- werpen. 8. Sein-, signaal- en militaire belichtings middelen en hun bestanddeelen. 9. Transport- en verkeersmiddelen en hun bestanddeelen, trek-, last- en rijdieren. 10. Brandstoffen van iederen aard, smeeroliën. 11. Goud, zilver, betaalmiddelen, schuld bewijzen. 12. Werktuigen, machines, toestellen, en stoffen voor de productie of het gebruik van de in de cijfers 1 t.e.m. 11 genoemde voorwerpen en producten. Deze wet treedt op het oogenblik van af kondiging in werking. Reynaud: Minister van financiën. Sarraut Minister van binnenlandsche zaken. Guy Lachambre: Minister van luchtvaart Campinchi: Minister van marine. Queille: Minister van lnadbouw. Mandel: Minister van koloniën. Gen tin: Minister van handel. Jules Julien: Minister van P.T.T. Rucart: Minister voor openbare gezond heid. Pomaret: Minister van arbeid. Demonzie: Minister voor openbare wer ken. De teruggekeerde Fransche ambassadeur te Berlijn, Coulondre, zal door Daladier be last worden met de leiding van zijn kabinet voor het diplomatieke gedeelte. KUNSTSCHATTEN IN VEILIGHEID. Onder leiding van den afgetreden minis ter Jean Zay zijn thans alle Fransche kunstwerken en litteraire en historische verzamelingen in veiligheid gebracht. De meesterwerken uit de talrijke musea zijn in veiligheid gebracht, gedurende tien da gen hebben 150 groote vrachtwagens deze meesterwerken naar vooraf gereed gemaak te plaatsen gebracht, terwijl de meest we tenschappelijke maatregelen zijn genomen om de kerken en kathedralen in de be dreigde zone. alsmede de vensters en beeld houwwerken. te beveiligen. De kostbare documenten van de ver schillende bibliotheken zijn in 1300 kisten opgeborgen en reeds voor de algemeene mobilisatie in veiligheid gebracht. In deze kisten zijn in totaal 60.000 documenten weggeborgen. MINISTERIE VOOR DE SCHEEPVAART. Minister-president Chamberlain heeft aangekondigd, dat binnenkort een ministe rie voor scheepvaart zal worden ingesteld. ENGELAND BEDUCHT VOOR DUITSCHE ACTIVITEIT IN ZUID-AMERIKA. Het Britsche ministerie van Voorlichting maakt bekend: Daar de Britsche regeering reden heeft om aan te nemen, dat de vijand bases voor onderzeeers en vliegtuigen aan de kusten der Zuid- en Centraal-Amerikaansche sta ten zal probeeren in te richten hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Groot. Brittannië opdracht gekregen, de regeerin gen van bedoelde landen te verzoeken de noodzakelijke stappen te doen om schen ding van de neutraliteit te verhinderen. De regeeringen van Engeland, Austra lië en Frankrijk hebben den secretaris generaal van den Volkenbond medege deeld, dat zij artikel 36 van het statuut voor permanente internationale justi tie niet meer van toepassing achten in den loop van de gebeurtenissen van den huidigen oorlog. Dit artikel bepaald: „Het permanente hof van internationale justitie doet uitspraak in elk geschil op internationaal gebied, dat door den Volkenbondsraad of vergadering aan het hof wordt voorgelegd". De regeeringen verklaren, dat nu ver scheidene staten de artikelen 16 en 17 van het Volkenbondshandvest niet meer als bin dend beschouwen, zij van oordeel zijn, dat de omstandigheden, waaronder zij artikel 36 hebben aanvaard, niet meer bestaan. WIJZIGING DER NEUTRALITEITSWET. President Roosevelt heeft het congres bijeengeroepen in buitengewone zitting op 21 September des middags. Te zelfder tijd, dat hij deze proclamatie onderteekende. heeft Roosevelt telegrafisch de leiders van de republikeinen en demo craten verzocht, bij hem te komen op 20 September op het Witte Huis, om tevo ren met hen te overleggen. Deze uitnoodi- gingen werden in het bijzonder gericht tot de vice-presidenten Garner en Barkley. de democraten Plttman en Byrnes en den lei der van de republikeinen in het Huls van Afgevaardigden, Martin. Men herinnert er aan, dat Roosevelt het debat wenscht te beperken tot de neutra- liteitswet; de debatten moeten zoo kort mogelijk zijn. terwijl de isolationisten. die geleid worden door Borah, Vandenberg en Nije, verlangen, dat de debatten een nor maal verloop hebben. Men veronderstelt, dat het tijdens d» debatten warm zal toegaan, vooral in den Senaat waar de genoemde republikeinsche senatoren zullen pogen de debatten te rek ken teneinde een snelle afhandeling on mogelijk te maken. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft genraal Pershing een verklaring afgelegd aan de pers. Hij heeft hierin o.a. gezegd te hopen, dat indien het congres in buiten gewone zitting bijeen zal zijn gekomen, de noodige fondsen zullen worden toegestaan, om het leger te brengen op een maximum- sterkte in vredestijd Hij herinnerde aan den droevigen toe stand van het leger 22 jaar geleden, toen de Vereenigde Staten ln den oorlog trokken. Van militair standpunt was toen niets ge daan. om den oorlog voor te bereiden, doch het schijnt zeker, dat deze dure les niet zal worden herhaald, wanneer de Vereenigde Staten opnieuw ln een oorlog zullen worden betrokken. MAATREGELEN IN NOORWEGEN. Het Noorsche Storting heeft een crediet van veertig mtllloen kronen toegestaan voor de noodzakelijke maatregelen ter handhaving van de neutraliteit van Noor wegen. Bovendien werd goed gekeurd, dat de reeds toegestane leening van 100 mlllioen wordt verhoogd tot 150 mlllioen. EEN REDE VAN TELEKI. De Hongaarsche premier Teleki heeft gis teren in een vergadering van de regeerlngs- partij een rede gehouden, waarin hij heeft gezegd, dat de Hongaarsche natie in deze, op buitenlandsch-polltiek terrein zoo moei lijke tijden, kalm is gebleven. Er ls geen verandering gekomen in de gedragslijn, welke door den rijksregent bij de opening van het parlement uiteen is gezet. De poli tiek van Hongarije is rustig te werken ln landbouw, industrie en handel. Niettegen staande deze kalmte zijn evenwel maatrege len genomen ln verband met den Interna tionalen toestand, zooals landen, die ver der van het conflict verwijderd zijn, even eens hebben gedaan. BUITENLANDSCHE HANDEL VAN ZUID-SLA VIE. De Joegoslavische Koerier schrijft ln een klaarblijkelijk geïnspireerd artikel onder welke voorwaarden Zuid-Slavië als neutraal land zijn buitenlandschen handel wil orga- niseeren. Zuid-Slavië verlangt met alle sta ten op voet van gelijkheid handel te drij ven onder de volgende voorwaarden: ten eerste, alle binnenlandsche behoeften en de behoeften der landsverdediging moeten zijn verzekerd. Ten tweede, de koopers moeten ln de transportmiddelen voorzien, Zuid- Slavië kan niet rlskeeren. dat zijn rollend materiaal voor onbepaalden tijd in het bui tenland wordt vastgehouden. Ten derde, de betaling van de geëxporteerde koopwaar moet absoluut verzekerd zijn, hetzij door onmiddellijke betaling door landen, die over vrije deviezen beschikken, hetzij door een goed functionneerende clearing voor de overige landen. o BRITSCHE MILICIENS OPGEROEPEN. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede. dat een zeker aantal miliciens een oproep heeft ontvangen om onder de wapenen te komen voor opleiding. Zij heb ben opdracht gekregen zich vóór 15 Sep tember bij hun depots te melden Verder wordt medegedeeld, dat de man nen in de toekomst sneller zullen worden opgeroepen dan eerst was voorzien, hoewel de volgorde zal worden gehandhaafd, n.l. de ouderen eerst en daarna de Jongeren MILITAIRE FUNCTIE VOOR HERTOG VAN WINDSOR. De hertog en de hertogin van Windsor zijn gistermiddag te South Harfleld, waar zij hun intrek zullen nemen bij majoor Metcalfe, den vroegeren adjudant van den hertog, gearriveerd. In bevoegde kringen wordt, naar Havas meldt, verklaard, dat den hertog van Windsor een militaire po sitie zal worden toevertrouwd. DE UITZENDINGEN DER B. B. C. In antwoord op een vraag in het Lager huis of hij in overweging wilde nemen de namen en adressen van de gevangen ge nomen Duitschers in de uitzendingen van de B BC. in de Duitsche taal bekend te maken, teneinde een maximum-belangstel ling voor deze uitzending te verzekeren, verklaarde sir Samuel Hoare, dat reeds ls medegedeeld, dat in de Duitsche uitzendin gen van de B B C. de namen van Duitsche gevangerffen. alsmede van de dooden en gewonden, wier identiteit is vastgesteld, zullen worden bekend gemaakt ten behoeve van de bloedverwanten, maar dat hij er niet zeker van was, dat het verstandig zou zijn ook de namen van de geïnterneerden bekend te maken. Hij zou deze vraag voor leggen aan den minister van de voorlich ting. TE WATER AFGETREDEN. Uit Johannesburg wordt officieel mede gedeeld, dat de Hooge Commissaris der Unie van Zuid-Afrika te Londen, Te Water, is afgetreden. Op het einde van het vorige jaar en in het begin van dit jaar heeft in de residentie een groot aantal inbraken bij juweliers plaats gehad, waarbij tal van kostbare zilveren en gouden voorwerpen en edelstee- nen werden buitgemaakt. Na langdurig on derzoek slaagde de politie er ln op 10 Maart een opzienbare arrestatie te doen. Ondanks het Ijverig speuren der Haag sche politie, dat voorshands nog weinig re sultaat had, vervolgden de inbrekers regel matig hun operaties, waarbij zij den bij naam van „peperstrooiers" kregen, omdat zij in de door hun bewerkte perceeien peper strooiden, ten einde speurwerk door politie honden onmogelijk te maken. Met angst vroegen de Haagsche Juweliers zich af, hoe lang de terreur der juweelen- dieven nog zou voortduren, totdat op 10 Maart van dit jaar plotseling een opzien barende arrestatie volgde. Een jonge man werd op de flets ln de Parkstraat aangehouden. Hij reed door, doch de politie dwong hem door een waar schuwingsschot tot stoppen en bij zijn aan houding bleek hij een pakje met juweelen bij rich te hebben. De gearresteerde was de 36-jarlge koopman J. D. uit de Schelde- straat. Nog een viertal andere arrestaties volgde dienzelfden dag. Allereerst werden de ouders van J. D. In verzekerde bewaring gesteld. BIJ onderzoek vond de politie in den kelder naast het huls van het echt paar D. in een koffer, verstopt onder water, een groot aantal juweelen, welke voor eer groot gedeelte tot de uit de Haagsche jiu- wellerswinkels ontvreemde voorwerpen be hoorden, hetgeen eveneens het geval bleek te zijn met de op den zoon gevonden Ju weelen. Bovendien werden nog twee anderen, ze kere Van W. en De G. aangehouden. Van de vijf rioh in arrest bevindende personen, zijn er in den loop van het onderzoek drie vrijgelaten. Het waren allereerst Van W en D, G. tegen wie de instructie evenwel geopend bleef en later mevrouw D.H., die buiten vervolging is gesteld. Haar echtgenoot, M. D. en haar zoon J O bleven evenwel ln arrest en heden werd de strafzaak tegen hen voor de Haagsche rechtbank behandeld. Er bestond voor deze zaak van de zijde van het publiek vrij groote belangstelling Eenige veldwachters waren als voorzorgs maatregel in de zaal en op de publieke tribune aangesteld om daar de orde te bewaren. De zaak tegen den zoon J. D. werd het eerst behandeld. De zitting begon reeds met een Incident niet het eenige dezen ochtend. Er ontstond tusschen de verdediging en den president eenige discussie over het niet-verschijner van 8 getuigen a décharge, zijnde de acht opgeroepen leden van het Haagsche poli tiecorps. Bovendien bleken ook verscheidene andere getuigen a décharge niet versche nen te zijn. Mr. van 't Hoff Stolk maakte er aanmer king op, dat het O. M. zich ertegen verzette, dat de met verschenen getuigen op de ge tuigenlijst zouden worden gebracht en hU achtte het onjuist, dat de politiemannen gemeend hebben wegens drukke bezigheden zich aan hun getuigenplicht te moeten onttrekken. Na in raadkamer te zijn gegaan, besliste de rechtbank, dat zij niet kon gelasten, dat de niet-verscJienen getuigen alsnog op de lijst zouden worden geplaatst, doch de pre sident deelde mede, dat hij ertoe zou mede werken. dat getuigen, die in het belang van de zaak zouden kunnen worden ge hoord, zullen worden opgeroepen. Hierna ving men met het getulgen-ver- hoor aan. Inspecteur van politie S. deelde mede, dat hij zich op den bewusten ochtend van 10 Maart in de Parkstraat bevond om D. te arresteeren. Mr. Huygens wilde weten, hoe dit alles ln zijn werk is gegaan, van wien Inspecteur S. opdracht had gekregen enz. enz. De officier van justitie, mr. Blok. verzette zich in het algemeen belang tegen deze vraag. De president liet niet toe, dat interne in structies van de politie aan de openbaarheid zouden worden prijsgegeven. Mr. van 't Hoff Stolk wilde weten van wien de politie de inlichting heeft gekregen, dat D. dien ochtend zich in de Parkstraat zou bevinden. Ook deze vraag liet de president niet toe. Mr. van 't Hoff Stolk: „Wist u. dat D. juweelen bij zich zou hebben?" Inspecteur S.: „Daarop antwoord ik ook niet" „Wanneer u dingen weet, die u met ge tuigen kunt bewijzen, dan zullen wij even tueel deze getuigen, indien zij nu niet ver schenen ziin. alsnog ODroepen", aldus mr. Wery en hij weigerde de verdere door de verdediging gestelde vragen. Het woord was daarna aan den tweeden getuige rechercheur J C. Odie enkele woorden over de arrestatie van J. D. mee deelde. Hierna stelde mr. Huygens den recher cheur de vraag, of hij zekeren van L. kende. De rechercheur weigerde deze vraag te beantwoorden, zelfs nadat de orestdent deze vraag herhaald had. Na veel over en weer gepraat deelde de rechercheur mede. dat hij den bewusten van L. wel kende. Mr. Huygens: „Kent u zekeren J.?" Rechercheur: „Neen, dien ken lk niet". De verdere door de verdediging aan den rechercheur gestelde vragen weigerde de president toe te laten. Mr. van 't Hoff Stolk protesteerde daar tegen Een door de wet beschermd oolltle- gehelm bestaat niet en snr. achtte het on juist. dat de rechtbank de gestelde vragen niet toeliet. Mr. van 't Hoff Stolk wilde daarna iets weten over een geheimzinnige conferentie in 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2