De Duitsche aanval in het Oosten voortgezet Nederlandsch vliegtuigdoor Duitsch vliegtuig tot daling gedwongen DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 No. 24378 Geen groote operaties in het Westen De Bilt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 Poolsche oorlogsberichten Duitsch vliegtuig aangehouden bij Ameland Duitsche berichten Duitsche gezant heeft leedwezen zijner regeering uitgesproken Het laatste Duitsche legerbericht Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacm LEIDSCH DAGBLAD r« PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor aflvertentles uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd aljn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland L 0.80 per 3 mud.) Duitsche grens van 1914- .Door duitsche troepen bezet Duitsche wig naar de russische grens Pootsche weerstandshnle Duitsche aanvalsrichting SPOORWEGEN LE T l De kaart geeft de Duitsche aanvalsrichtingen weer, welke met zwarte pijltjes zijn aangebracht. De Duitsche operaties in Zuid-Polen zouden ten doel hebben, de Polen van de Roemeensche en Hongaarsche grens af te snijden en zoo doende zelf een directe verbinding tot aan de Russische grens tot stand te brengen. Hierdoor zouden zij alsdan een verbinding kunnen maken voor den invoer van Russische goederen, die anders over zee moet plaats vinden. In het witte gedeelte zijn de voornaamste spoorwegen geteekend waarover Polen nog beschikt. Het twaalfde Poolsche legerbericht, dat met vertraging is ontvangen, zegt: ..na hardnekkige gevechten zijn de Duitsche troepen begonnen uit den onmiddellijken omtrek van Warschau terug te trekken. Verbitterde gevechten worden geleverd ten Noordoosten van Warschau, in de buurt van Marki en langs den spoorweg Warschau- Wilna. Een Poolsche cavalerieafdeeling heeft by de achtervolging van den vijand tien Duitsche gevechtswagens buitgemaakt De vijandelijke luchtmacht heeft de Noor delijke buitenwijken van Warschau en Ma ry mont, alsmede den weg te Grojec ten Zuidoosten van de hoofdstad gebombar deerd. De Duitsche vliegtuigen blijven de spoorwegen bombardeeren. De Poolsche troepen in het gebied van Posnanie hebben j een doeltreffenden aanval ingezet". Te 22.30 uur is gisteravond het dertiende legerbericht per radio bekend gemaakt. Het luidt: „In de streek van Kutno en Lowicz zetten wij den strijd voort en brengen wij bij onze aanvallen den vijand ernstige ver liezen toe. Dertig vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten. Een aanval op de lijn Modlin-Zegrze is afgeslagen. Het bombarde ment van Warschau duurt voort. Het Pil- sudski-instituut voor medisch onderzoek staat in brand. Zuidelijk van de lijn Ka- loeszin-Siedlce trekken wij voor de gepant serde afdeelingen van den vijand onder hevige gevechten terug. Onze troepen blijven 1 den vijand, die bij Annopol den Weichsel was overgetrokken, bestrijden. Bij Lwow is een aanval van een gemotoriseerde colonne afgeslagen. Bij Gdynia en Kepa Oksywska duurt de strijd voort. De zender Warschau 2 heeft gisteravond medegedeeld, dat het leven in de Poolsche hoofdstad, den Duitschen luchtaanvallen ten spijt, van dat tot dag normaler wordt. De rechtspraak vindt voortgang, het post kantoor is geopend. Ieder heeft druk werk. -Warschau aldus zelde de omroeper werkt, waakt en vecht als een groote fa milie. De gemeenschapszin is van den hoog- iten graad". In zijn dagoverzicht deelt het Poolsche Telegraafagentschap mede: „na een vurigen Aanval hebben de Poolsche troe pen Lodz heroverd. De Duitschers trok ken inderhaast terug met achterlating van veel wapens, munitie en ander oorlogstuig. Onze legers in Posnanie en Pommeren hebben zich bij Kutno ver- eenigd na hardnekkigen strijd". Uit Roemenië wordt voorts gemeld: Lwow bevindt zich, de tegenspraak der Duitsche agentschappen ten spijt, in Pool sche handen. De stad is talrijke malen ge bombardeerd De Duitsche vliegtuigen heb ben ook de stad Krzemienyc, waar het mi nisterie van buitenlandsche zaken en het diplomatieke corps een toevlucht hadden gezocht, gebombardeerd. De Fransche am bassadeur en zijn personeel hebben zich naar Zalejzik aan de Roemeensche grens begeven. Volgens een bericht uit Poolsche bron De regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag is een Duitsch militair watervliegtuig bij Ame land in de Nederlandsche ter ritoriale wateren aangehouden door Nederlandsche vliegtuigen, die in overeenstemming met de regelen tot handhaving van de onzijdigheid het Duitsche vlieg tuig hebben belet het Neder landsche rechtsgebied te ver laten. Het vliegtuig is in beslag ge nomen en de bemanning wordt geïnterneerd. [hebben 70 Duitsche vliegtuigen Warschau gebombardeerd. 35 toestellen werden neer geschoten. Een bom kwam terecht in een drukke straat, waardoor 15 vrouwen werden gedood. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat de „Fuehrer" bij zijn tocht langs het front gistermiddag om drie uur te Lodz is aangekomen. De tocht door de stad, welke eerst einde van de vorige week werd ingenomen, was een groote verrassing voor de Duitsche troe pen en de bevolking. Voor zijn bezoek aan Lodz had de „Fueh rer" een langen tocht door het operatie gebied van de Duitsche troepen ondernomen. In het bijzonder bezocht hij die afdeelingen, welke gedurende de laatste dagen met suc ces weerstand hebben geboden aan de po gingen van de ingesloten Poolsche afdee lingen, die trachten, de Duitsche linie te verbreken. De opmarsch van de Duitsche troepen in Lodz is zoo snel gegaan, dat weinig slacht offers onder de burgerbevolking zijn geval len. De Polen hebben, aldus het D.N.B. niet eens tijd gehad, de bruggen op te blazen en de dorpen in brand te steken, zooals aan vele andere deelen van het front. Op vele plaatsen, waar de „Fuehrer" doortrok is de bevolking weer rustig op het land aan het werk. De vluchtelingen, die de dorpen in de eerste opwelling hadden verlaten, zijn te ruggekeerd. Ook de stad Lodz is niet vernield en reeds rijden weer de trams en de arbeid in de fabrieken is normaal. De Duitsche bewoners van de stad hebben hun huizen versierd met hakenkruisvlaggen. Voorts wordt gemeld: De Duitsche troepen hebben de ves ting Modlin op de plaats, waar de Narew in den Weichsel stroomt, bezet. Zij blij ven naar Warschau oprukken. In de achterhoede bevindt zich een ontel bare hoeveelheid wapens en geschut, door de Polen achtergelaten evenals levensmid delen en munitie. Te Radom hebben de Duitsche troepen veel munitie, alcohol, ta bak en leer buitgemaakt. Snelle troepen hebben den grooten straatweg Lwow-Lublin bij Rawaroeska en Tomaszow bereikt. Over de luchtaanvallen wordt gemeld: De aanvalsobjecten worden steeds verder I naar het Oosten verplaatst. Zoo zijn de I spoorwegen Wolkowisk-Tsjeremtsja, Poela- wy-Lublin-Kowel en Lublin-Lwow aange- vallen en meermalen verbroken. De stations Kowel, Siedlce, Loekow en Wlodawa zijn 1 door voltreffers zwaar beschadigd, de spoor- banen vernield. Het station Osowiecz is ge- heel verwoest. Op een groot deel van het spoorwegnet achter de Poolsche linie zijn spoorwegtransporten niet meer mogelijk. Hoe veelzijdig de actie van het luchtwapen is, wordt bewezen door het feit, dat gisteren een keten van transportvliegtuigen een Duitsche gepantserde divisie, die tot Kaloe- zin was doorgedrongen, van de lucht uit van brandstof en munitie heeft voorzien. De ver kenningsvliegtuigen vliegen dagelijks over het geheele operatiegebied. De vijandelijke luchtacties en de luchtafweer waren buiten gewoon zwak. Ofschoon de Duitsche vlieg tuigen soms van slechts vierhonderd meter I hoogte aanvielen, boden de Polen nergens krachtigen tegenstand door jagers. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Warschau, dat het Poolsche telegraafagent schap en de civiele commandant van War schau naar Baranowitsji verhuisd zijn. In dien Baranowitsji bedreigd zou worden, zou het Poolsche agentschap naar Wilna gaan waar reeds voorbereidingen getroffen wor den. De lijn WilnaBaranowitsji is de eenige spoorwegverbinding, die nog intact is. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt verder mede dat de Poolsche radiozender Wilna voortdurend de Poolsche burgerbevolking aanspoort deel te nemen aan den strijd te gen de Duitsche troepen. Op uitnoodiging van den opperbevelheb ber van het Duitsche leger begeven zich deze week de in Berlijn geaccrediteerde militaire attaché's der neutrale staten in twee groe pen voor drie dagen naar het operatiegebied in Polen. Hun zal daar de gelegenheid wor den geboden het oorlogstooneel bij Mlawa in oogenschouw te nemen en bij een bezoek aan verschillende commandanten en troe- pendeelen indrukken over het verloop der operaties den geest en de stemming der troepen te verzamelen voor de rapporten aan hun generale staven. De regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag is benoorden de Waddeneilanden het Neder landsche marinevliegtuig R 5. waarvan in verband met de gege ven instructies, moet worden aangenomen, dat het zich binnen Nederlandsch rechtsgebied bevond, door een Duitsch militair vliegtuig aangevallen en, na tot daling te zijn gedwongen, vergaan. De vier man Nederlandsche bemanning, waarvan er twee licht gewond zijn, zijn naar Norderney overgebracht en keeren zoo spoedig mogelijk naar Delfzijl terug. De Duitsche gezant heeft hedenochtend op het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag het leedwezen zijner regeering over het voorgevallene uitgesproken en het aanbod overgebracht om het vliegtuig te vervangen, findien bij het verhoor der Nederlandsche vliegers bijzonder heden komen vast te staan, die tot juist begrip van het voorge vallene van belang zijn, zal een nadere mededeeling worden gedaan. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede, dat de operaties in Zuid-Polen op slechts geringen tegenstand stuiten; de Duitsche troepen rukken snel op in Ooste lijke richting. Sterke afdeelingen hebben den straatweg LublinLemberg, nabij Rawa-Ruska en Tomasow bereikt. Ten Noorden van Sandomierz is de Weichsel op verscheidene plaatsen overschreden. Het voorloopige resultaat van de vernietigingsslag bij Radom is 60.000 krijgsgevangenen, waaronder verschei dene generaals, 143 kanonnen en 38 pantserwagens. De omsingelende aanval tegen de Pool sche divisies bij Kutno wordt voortgezet. De ring om de Poolsche hoofdstad werd gisteren ook in het Oosten gesloten. Ten Oosten van Modlin, over de Narew trek kend, naderen de Duitsche troepen de stad ook uit het Noordwesten. De Duitsche troe pen. die over den straatweg Warschau Siedlce oprukken, hebben zich voor een deel naar het Zuidwesten en Westen ge keerd. De achttiende Poolsche divisie heeft gisteren ten Noorden van Ostrow Mazowieka de wapens neergelegd. Zes duizend gevangenen, waaronder de divisiestaf en dertig stukken geschut, werden buit gemaakt. De Duitsche troepen, die oprukken naar Brest-Litowsk, naderen de stad snel. De Oost-Pruisische troepen hebben gisteren de laatste Poolsche grensvesting Ossowiec in genomen. Niettegenstaande het ongunstige weer heeft de luchtmacht met succes geopereerd aan den Oostrand van Warschau en boven de Poolsche verbindingswegen naar het achterland. Twee vijandelijke vliegtuigen werden omlaag geschoten. Zwaar tot halfbewolkt. Enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Hier en daar ochtendmist. BINNENLAND. Toelating van vluchtelingen stopgezet. (Binnenland. 2e Blad). De NederlandschDuitsche clearing zal op de gebruikelijke wijze toegepast blijven. (Binnenland, 2e Blad). Doorbetaling van loon aan gemobiliseer- den; premie ongevallenwet in dat ge val niet vereischt. (Binnenland, 2© Blad). Ons parlementair overzicht. (2e Blad). De Haagsche juweelendiefstallen; twe© helers voor de rechtbank. (Ie Blad). Men zie voor Stadsnieuws Pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Verdere reactie - Zwakke opening - Toe nemende koersverliezen - Slot flauw - Amerika gedrukt - Beleggingen prijs houdend. BUITENLAND. Nieuwe vorderingen der Duitschers in Polen, zij het in langzaam tempo. (le Blad). In het Westen nog geen groote actie. (Ie Blad). Opnieuw een verklaring van Chamberlain over den toestand. (3e Blad). Duitsche lijst van contrabande, (le Blad). De wijziging van het Fransche kabinet, (le Blad). Het Amerikaansche Congres 21 dezer bijeen, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1