LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 September 1939 Het laatste oorlogsnieuws Duitsch legerbericht. Fransch legerbericht Uit de Omstreken MARKT SPORT BEURSOVERZICHT Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op 12 September heeft het Duitsche leger ln het Oosten met zijn Zuidelijken, resp. Noordelijken vleugel de stormachtige ach tervolging van den vijand voortgezet. Aan beide zijden van Przemysl optrek kend, werden Sambor en Jaworow ge nomen. De vooruitgeschoven afdeelin- gen hebben Lemberg bereikt. De ten Zuiden van Radom ingesloten Poolsche groep heeft opgehouden te bestaan. De geweldige buit aan geschut en oorlogs tuig van allerlei soort wordt nog gesor teerd en geteld. Ook het aantal gevangenen is nog niet geteld. Alle pogingen der bij Kutno om singelde vijf Poolsche divisies en twee cavalerie-brigades naar het Zuiden door te breken, zijn mislukt. De concentri sche tegenaanval van onze divisies gaande. Ten Oosten en ten Zuidoosten van War schau zijn de straatwegen en spoorlijnen van Warschau naar Siedlce door sterke strijdkrachten overschreden. Aan den uiter sten Oostelijken vleugel staan gemotori seerde troepen op 40 K M. ten Noorden van Brest. Ver achter het front is de te laat uit Lomza naar het Zuiden wijkende achttiende Poolsche divisie ten Noorden van de Boeg in het veld gebracht. Het luchtwapen heeft ook gisteren met succes straatwegen brug gen en spoorwegen ten Oosten van den Weichsel aangevallen. Op het station van Krystynopol staan drie treinen in brand. Het vliegveld Luck werd ernstig beschadigd. De vliegtuigenfabriek te Biala Podlask werd in brand geschoten. Veertien vijandelijke vliegtuigen werden vernield, waarvan twee bij luchtgevechten. De luchtverkenning heeft uitstekende en voor de leiding kost bare resultaten opgeleverd. AAN HET WESTELIJK FRONT. In het Westen werd de Birnberg op onge veer 6 K.M. ten Zuid-Oosten van Saar- bruecken, waarop de vijand zich met twee compagnieën had genesteld, in een tegen aanval door Duitsche voorposten terugge nomen. Overigens hier slechts kleine voor postengevechten. Luchtaanvallen boven Duitsch gebied kwamen niet voor. VAN DE ROEMEENSCHE GRENS. De speciale correspondent van Reuter te Cernautzi iCzernowitz) aan de Poolsch Roemeensche grens meldt: De Duitsche luchtmacht probeert de ver bindingen af te snijden met Roemenië door de spoorwegen en straatwegen van Lwow en Stanislaw naar de grens te Cer nautzi hevig met bommen en uit machine- j geweren te bestoken. Het reizen langs den weg is uiterst ge waagd en tal van auto's doorboord door mitrailleurkogels, ziet men verlaten langs den weg. Gisteren is een groep Amerikaansche filmoperateurs op het nippertje ontsnapt, toen een benzinetankstation door een bom tot ontploffing was gebracht slechts een halve minuut, nadat zij voorbij waren. Gemeld wordt, dat Lwow de laatste paar dagen hevig is gebombardeerd en daarbij ernstige schade heeft opgeloopen. Naar men zegt bestond de eenige verdediging tegen aanvallen uit de lucht te Lwow tot nu toe uit een machine-geweerpost, op het dak van een gebouw, hetgeen tot gevolg had. dat het verschijnen van een enkel Duitsch verkenningsvliegtuig voldoende is om de geheele bedrijvigheid in de stad te verlammen. Afzonderlijke vliegtuigen kunnen over de huizen vliegen en ongestraft bommen uit werpen of uit machinegeweren schieten. Gemeld wordt, dat ook Snyatln gebom bardeerd is. Roemeensche boeren kunnen van het marktplein van Cernautzi af zien, hoe Duitsche vliegtuigen aan de andere zijde van de grens, welke zeer dicht bij is, over boomen scheren en bommen uitgooien. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat zeven bommen terecht zijn gekomen op het drukke marktplein van een door Joden be woond dorp, waarbij tweehonderd perso nen werden gewond. Nadat een trein, waarin zich Poolsche ambtenaren bevonden, bij Lublin was ge bombardeerd, bleek, dat twintig personen gedood waren. Verscheidene vooraanstaan de personen worden vermist. De Roemeensche grens wordt scherp be waakt, ten einde de vluchtelingen te kunnen controleeren, die uit Polen aanko men. Volgens het hedenochtend uitgegeven communiqué is in den afgeloopen nacht de reactie van de vijandelijke artillerie voort gezet. Gisteren heeft de luchtmacht aan beide zijden groote activiteit ontwikkeld. DE „TIMES" OVER DE DUITSCHE STEENKOOLPRODUCTIE. Een correspondent van de „Times" schrijft, dat de Duitschers beweren, dat als gevolg van de verovering van Polen de Duitsche steenkoolproductie met een kwart, de staalproductie met meer dan twee milliocn ton, en de zinkproductie met 100.000 ton, zal toenemen. Indien dit werkelijk het geval zou zijn, aldus de correspondent, zou dat niet van buitengewoon belang zijn. „Even goed is het er aan te herinneren, dat in de periode van 19141918 het kei zerlijke Duitschland tot zijn beschikking had niet alleen die gedeelten van Polen, welke het thans ln zijn bezit heeft, doch ook de rest van dat land, evenals grond stoffen en voedingsstoffen uit België, N.- Frankrijk en uitgebreide streken naar het Oosten. Noord-Oosten en Zuid-Oosten van het Duitsche rijk. In de termen der staten van vandaag zou Duitschland toen de beschikking hebben gehad over de productie van Zuid-Finland, de drie Baltische Staten, Polen, Zuid-Sla- vië, deelen van Albanië, Roemenië, Bulga rije, deelen van de Sovjet-Unie, met inbe grip van de Oekraïne. Turkije, Syrië, Pa lestina, Irak en Arabië. Toch is dit geheele uitgestrekte gebied dat vier keer zoo groot was als dat hetwelk de nationaal-soclallsten thans onder hun controle hebben, onvoldoende gebleken. De Britsche marine van toen was. evenals van daag, in staat een blokkade in te stellen, welke zóó volledig was, dat alle belangrijke aanvoer van overzee werd afgesneden. Bovendien had in de periode van 1914- 1918 het keizerlijke Duitschland voldoende goudreserve en crediet om zijn aankoopen bij de neutrale buren te financieren. Thans is dat crediet uitgeput, zijn de goudvoorra den te verwaarloozen en is er een acuut tekort aan buitenlandsche deviezen Het is duidelijk, dat de natlonaal-socia- listcn niet in staat zullen zijn te koopen op een wijze als het keizerlijke Duitschland bijna tot het einde van den laatsten oor log toe heeft kunnen doen. De correspondent vooegt hieraan toe, dat het Hitlerisme op den langen duur niet alleen economisch en financieel zwak is. doch ook moreel gedoemd is te mislukken en te verdwijnen. MANNEN VAN 41 TOT 55 JAAR BIJ DE LANDWEER. Volgens een mededeeling van het Brit sche ministerie van voorlichting wordt ge meld. dat Duitschers tusschen 41- en 55- jarigen leeftijd reeds bij de landweer zijn ingelijfd. Aan dit beriaht wordt toegevoegd, dat deze oud-strijders zich er over beklagen vóór tal van jongeren te zijn opgeroepen. DE BERICHTEN OVER OPTREDEN VAN FRANC-TIREURS. DE EVACUATIE VAN HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TE LUIK. Zooals bekend, heeft de Belgische regee ring de Lulksche tentoonstelling op 2 Sep tember j.l. doen sluiten. De commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de ten toonstelling te Luik heeft daarop besloten de inzendingen, ln het Nederlandsche pa viljoen bijeengebracht, te evacueeren. Thans kan worden medegedeeld, dat Za terdag j.l. de betreffende goederen op Ne- derlandsch grondgebied zijn aangekomen. DE RAMP VAN DE „WILLEM VAN EWIJCK." In de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Den Helder werd hedenmor gen een plechtige H. Mis van requiem op gedragen voor de zielerust van de elf om gekomen slachtoffers van de ramp, die Vrijdag j.l. den mijnenveger „Willem van Ewijck" trof. Vele autoriteiten waren aan wezig. Hedenmiddag werden door deputaties van de marine eenige kransen gelegd aan den voet van het monument „Voor hen, die vielen." BUITENGEWONE VERBONDSVERGADE RING R.K. WERKLIEDENVERBOND. Van de gelegenheid, dat de besturen der aangesloten bonden en instellingen in het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven bijeen waren voor een tweetal economische studiedagen, heeft het bestuur van het R.K. Werklieden Verbond gebruik gemaakt om een buitengewone verbondsvergadering te houden voor het bespreken van de posi tie der katholieke arbeidersbeweging in de huidige benarde omstandigheden. De be sprekingen werden door den Verbondsvoor zitter, den heer A. C. de Bruyn, ingeleid. Uit de vergadering werd hierna algemeen waardeering uitgesproken voor de activiteit, door het verbondsbestuur in de afgeloopen dagen aan den dag gelegd, terwijl voorts de aandacht werd gevestigd op nog enkele desiderata. Hierbij werd ook onder het oog gezien de vraag of een uniforme regeling ware te treffen voor het betalen van con tributie door gemobillseerden, vooral om contact met hen te handhaven. Dpze vraag zal nader worden overwogen. Tevens kwam ter sprake de taak. die de vrouwen en meisjes ln deze omstandig heden ten bate van de arbeidersbeweging kunnen vervullen. De commissie voor de vrouwenorganisaties zal deze kwestie onder het oog zien. Prof. Kaag uit Tilburg gaf een beschou wing over de vermoedelijke ontwikkeling der economische verhoudingen in den nu ingetreden oorlogstoestand. Ook hierop volgde discussie. BULGAARSCHE UITVOER NAAR DUITSCHLAND HERVAT. De Bulgaarsche uitvoer naar Duitschland welke onlangs als gevolg van gebrek aan rollend materiaal was gestaakt. Is hervat. Duitschland voorziet Bulgarije thans van de noodlge wagons en 216 wagonladingen druiven en andere ladingen gevogelte en voedingsmiddelen worden dagelijks over Zuid-Slavië uitgevoerd De vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau te Amsterdam stelt tegen over het schrijven, gepubliceerd door den vertegenwoordiger van het Poolsche tele- graafagentschap in Den Haag. waarin wordt beweerd, dat de burgerbevolking van Polen geen franc-tireuroorlog voert tegen de Duitsche troepen, doch dat het slechts ge vechtshandelingen betreft van uit elkander geslagen eenheden van het geregelde Pool sche leger. Op 8 September om 19 uur 35 werd over den kortegolfzender van Warschau een op roep gericht tot de bevolking van Warschau deel te nemen aan den strijd tegen Duit sche tanks. Om 20 uur 30 werd over den zelfden zender aan de burgerbevolking van Warschau lof toegezwaaid, daar zij het ver staat krachtig en doeltreffend tegen de Duitsche troepen te strijden. De zender voegde hieraan toe. dat niet alleen te War schau. doch overal daar, waar de Duitschers ln het binnenland van Polen willen door dringen, de bevolking een verbitterden te- eenstand biedt. Deze opwekkingen van den Poolschen zender werden op 9 dezer om half een 's nachts letterlijk herhaald door den kortegolfzender van Londen. Voorts heeft de zender van Wilna ln een verslag over de gevechten bij Warschau tot de be volking van Warschau de opwekking ge richt ln den strijd tegen de Duitschers alle denkbare middelen te gebruiken. De zender van Wilna wees daarbij op de daden van de franc-tireurs van Bromberg. Hoe deze opwekkingen tot de burgerbe volking tot strijd tegen de Duitsche troepen tot werkelijkheid werden gebracht, is in bijna alle steden bewezen, waar de Duit sche troepen binnen marcheerden. Nergens is de burgerbevolking ook maar eenlgszins georganiseerd tot een openlijke strijd over gegaan, doch overal zijn aanslagen uit hin derlaag gepleegd op Duitsche troepen. FABRIEK VAN ZONNESCHERMEN EN JALOEZIEEN TE HAARLEM UITGEBRAND. Hedenmorgen heeft een felle brand ge voed in de fabriek van zonneschermen en jaloezieën van den heer Willemsen. geves tigd in een oud gebouwtje van twee verdie- Pingen aan het Klein Heiligland te Haar lem. De eigenaar had omstreeks tien uur de werkplaats verlaten en toen hij een Paar uur later terugkeerde, ontdekte hij, Rimi/inf/inr/ dat de benedenverdieping in lichter laaie DinneniUllU stond Terwijl hij de brandweer waar schuwde, tastte het vuur ook de bovenver dieping aan en weldra sloegen aan alle kanten de vlammen naar buiten. De hitte was zoo hevig, dat de huizen aan de over zijde van de straat licht geblakerd werden. Met vier stralen op de waterleiding wist de brandweer in korten tijd het vuur mees ter te worden. Het perceel was toen echter reeds totaal uitgebrand. Een partij zonneschermen en een voor raad hout gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. DE SLUITING DER STATEN-GENERAAL. Brij Kon. besluit is bepaald, dat de tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 September des middags te drie uur. Voorts is de minister van binqenlandsche zaken gemachtigd zioh- op dat uur naar de vergadering der Staten-Generaal te bege ven, ten einde in een vereenigde vergade ring der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Vannacht te halftwee is van een Spido- boot, varende op de Nieuwe Maas. ter hoogte van v. Bnenenoord te Rotterdam een passagier, de heer J. Timmer, te water geraakt en verdronken. Vruchteloos is vannacht en vanmorgen naar het lijk gedregd. Bedankt voor het beroep der Geref. Ge meente te Lisse. ds. J. Fraanje te Barneveld. WASSENAAR. Loop der Bevolking:. Gevestigd: G. V. van Amson, Jonkerlaan 23 F. W. van Amson, Jonkerlaan 23 C. A. F. van Aken, Eikenlaan 35 A. v. d. Berg, St. van 's-Graves.weg 80 C. Boele, Duinweg 14 Wed. I. M. v. d. Berg geb. Dicke, Binnenweg M. Bolten, Zijllaan 19 W. J. F. v. Bom mel, v. Z. v. Nijeveltstraat 64 H. den Boon, Oranjelaan 3 P. D. Caessens, Molenstraat 2 J. F. Cardinaal, geb. Timp, Rijksstraatweg 570 J. W. F, Carp, geb. Kan en gezin, Hooge- weg 6 A. F. J. Coenen en vrouw, Crocus- straat 61 W. H. Dekker. Katwijkscheweg 33 L. Doeve, v. Z. v. Nijeveltstr. 45a M. van Dijk, Zijdeweg 26 Ph. Dwinger, Santhorst laan 66 H. J. v. Dijk en vrouw. Meijendell- scheweg 6 E. A. van Es, Teylingerh.laan 27 A. Fentener van Vlissingen en gezin. Schouw- weg 59 L. G. V. de Ferrante en gezin. Rijks straatweg 793 P. Groenendal. Rijksstraatweg 169 J. C. van Groenewoud en gezin, H„ de Grootstr. 19 F. A. J. de Haan, Buurtweg 149 Wed. Le Hardy de Beaulieu, geb. Heucken. St. v. 's-Gravesandeweg 73 N. S. van Heus- den, geb. Sundermeijer. v. Z. v. Nijeveltstraat 51 C. Jissink. Oud-Wassen.weg 10 Wed. W. v. d. Henst. geb. Prinsen. Bloemluststraat 30 E. F. Harthoorn. Pr. Frederiklaan 3 J. M. Hooft van Huijsduijnen, Eikenlaan 3 J. E. Jansen, Wilhelminalaan 6 O. Janssen van Raay. Kievitslaan 7 P. Janssens, St. v. 's-Gravesandeweg 103 E. Jennl, Bloemcamp- laan 61 C. J. W. v. d. Kroft, Ammonslaan 19 R. M. O. Ketzlich, Eikenlaan 35 H, Koome, St. v. 's-Gravesandeweg 85 P. II. Kotzsch, Rijksstraatweg 462 C. v. Lith, Koe koekslaan 1 M. A. W. van Lomin, Deylerweg 95 J. J. M. Maas. L. Kerkdam 95 M. J. Melchers, Gladiolusstraat 3 M. J. Olde Boer- rigter, Bremhorstlaan 8 B. J. Okkerse, Oost- dorperweg 108 C. Okkerse. Oostdorperweg 108 H. Otter, St. v. 's-Gravesandeweg 86 C. Ouwehand en vrouw, Hyacinthstr. 27 Wed. J. T. Overzier, geb. Van Es en gezin. Wittenbur- gerweg 54 L. M. Pas, van Z. van Nijevelt straat 245. W. C. P. Radersma, van Z. van Nijevstr. 11 J. A. Reneman en gezin, H. do Grootstr. 23 I. J. F. Reydom en gezin. Prins Frederiklaan 15 P. J. N. M. Riep. v. d. Ouder- A. Kolster, n. Haarlem, Kleverparkweg 42 N. W. O. Klein. n. Boekarest, Roemenië A. G. M. Grossat naar Zoeterwoude, Zuidbuurt C 61b J. D. Cox n. Rijswijk. Z.-H.. Haagweg 192 E. J. Vuijk, n. Hilversum. Gijsbr. van Amstcl- straat 194 T. van der Hor, n. Den Haag, Oltmansstr. 67 E. M. Stijger, geb. Hoogweg. naar Leiden. Hansenstraat 64 H. Haverkamp n. Den Helder, Ooievaarstraat 77 H. Cox, geb. Kruytbosch, naar Hilversum, Surinamelaa n5 A. C. A. Habich naar idem C. P. Bultink n. Amsterdam, Prins Hendrikkade. Kweekschool v. Zeevaart P. den Hertog, 11. A'dam, idem A. C. Luiten, n. Heemstede. Lombokstraat 2 W. C. v. Felgenkamp naar 's-Hage. Van Stol- weg 3 J. A. v. d. Werff naar 's-Hage. Be- noordenhoutscheweg 227 W. Kloos, naar Noordwijk, Quarles van Uffordstraat 101 M. A. G. Jansen naar Wehl Al M. F. Derks naar Wehl A 42 J. ten Hoopen naar Neede, Berkenstraat B 407 S. M. W. Kemperman naar Wehl A 22 S. Meyer naar A ver eest,. Sluis 6 J. P. Lainkowa naar Den Haag, W. de Zwijgerlaan 34 H. J. Offerhaus naar Den Haag, C. v. d. Lynstraat la B. Stipdonk" naar Oegstgeest, Rhijngeesterstraatweg 161 P. Huisman en vrouw naar Groningen. Buiten Dampsterdiep 2 G. Knops, naar Rotterdam, Pompenburgers. 27a - G. de Koning, h. 's Hage. Rljswljkscheweg 406 A. Vreede naar Den Haag. Segbroeklaan 1 G. Tigelaar naar Den Haag, Loosduinen. P. Welgelegen P. E. Groe nendijk naar Den Haag. De Sillestraat 130 N. van Dongen naar Rotterdam. Snellinckstr. 51 J.Broekhuis naar Driebergen-Rijsenburg, Traay 10 E. C .J. Knijnenburg naar Oirschot. Koestraat H 14 D. Pronk naar 's-Hage, L. v. N. Oost-Indlë 191 M. J. Kruijswijk en gezin naar Rijswijk, Z.-HVlietweg 6 G. Sterker cn gezin, naar Den Haag, Oostduinlaan 111 H. Neumann n. Den Haag, v. Boetzelaerlaan 199 A. Jeppe. n. Amsterdam, Koninginneweg 158 R. v. d. Veer naar 's-Gravenhage, Galvam- straat 120 O. Goatman naar Engeland A. M. Kückelhahn naar 's-Gravenhage, Javastraat 8 L. J. v. Houten naar Gouda, Zoutman straat Wed. A. M. van Weber. geb. Knegt naar Hillegersberg. Molenlaan 150 C. W. Goedhart naar Den Haag. Goudenregenstraat 22 P. Pieterse naar Voorschoten. Rijndijk 260 C. G. Rietbroek naar Alkemade D 24 S. Pols naar 's-Gravenhage, Kwikstaartlaan 7 J. C. van Muyen naar 's-Gravenhage, Barentz- straat 26 M. A. Eelkema naar Amsterdam, Zandpad 5 W. de Iongh naar Ridderkerk C 4, p/a. E. v. Wingerda A. F. Mathol naar Ban doeng. Ned.-Indié J. A. Verkade naar Hees- wijk. Abdey van Berne J. C. H. v. d. Klaauw naar Heemstede, Seminarie Hageveld A. Fen tener van Vlissingen. naar Den Haag. Mesdag straat 24 C. J. van Gelder, geb Stins. naar Terneuzen, Scheldekade 59 C. Sieburgh naar Den Haag, Alkmaarschestr. 29 A. Sieburgh naar idem J. L. M. Janssen naar Beesel, Reuver 466 M. M. Lom as naar Engeland P, Belzer en gezin naar Batavia B. Cerny naar 's-Gravenhage. L. v. Meerdervoot 126 E. J. v. Sweeden naar Goes, Vosmaerstraat 14 T. van der Weij naar Den Haag. v. Merlestraat 104 J. C. Verhoeven naar Leiden, Haarlem merstraat 8 C. J. Koorenneef. geb. Den Ouden naar R'dam, Wandeloordstraat 48a J. Doene naar Den Haag. L. Voorhout 31 Wed. M. Tienstra naar Zaandam, Langestraat 96a P. H. Roos en vrouw naar Den Haag. Wagenaarweg 18 M. E. A. Mokveld naar Rijswijk. Z.-H,, Jaagpad 86 M. Welberts naar Kleef. Duitschland A. Vachova naar Den Haag. Nassauplein 37 N. van Asperen na ai- Den Haag, Van Blankenburgstraat 30 C. M. van Vesse men vrouw naar Princenhage, Lies- boschlaan 143 W. C. Reurts naar Amsterdam. Utrechtschedwarsstraat 90-1 I. de Graaf naar .Bloemendaal. Aerdenhout. v Vollenhove- laan 16a C. E. v. d. Star naar Zwammerdam. Overtocht 79 S. de Nes naar Den Haag. Breit- nerlaan 20 H. J. de Vries Daniel naar Voor- ourg. Oosteinde 50 K. C. Brussé naar Zoe- termeer. Deutsche wallen 10 M. G. v. d. Bo gaard naar Leiden, Acad. Ziekenhuis J H. Tuininga naar Den Haag. Sumatrastraat 62 E. Sayers en gezin naar Ned.-Indië J. Lode- wijks en gezin naar Zandvoort. Zandvoortsche- laan 153 A. J. M. Klumper naar Haarlem, Kamperlaan 4 L. L. v. Dusseldorp naar Vel- sen. Zeeweg B 168, IJmuiden-Oost W. A. Potjer naar Amsterdam, Leidschestraat 6 C. W. Th. Jansen naar Amsterdam, Leidsche straat 6 W. F, Zetteler naai- Haarlem. Sant- poortplein 15 H. P. v. d. Werf en gezin naar Delfzijl, Weiwerderweg B 346, Farmsum E. H. van Mens naar Bandoeng N. A. Hooge- steger naar Laren. N.-H„ v. Beeverlaan 12 S. Volbeda naar Den Haag. Jul. v. Stolberglaan 12 A. Merkinger naar Den Haag. Scheve- ningscheweg 92 G. v. d. Laan naar Zwolle. Diezerenk 6 N. de Heer naar Den Haag, Prin sen Vinkenpark 3 G. J. Riem naar Den Haag. Joh. Maetsuyckerstraat 150 B. M. A. J. Noordervliet naar Oirschot F 137 E. A, M Boye naar Den Haag. Joz. Israëlslaan 5 G. Houtman naar Weert. Beekstraat 45. weer flinke bedrijvigheid, evenals ook hier nr beurze de markt, dagelijks een groote levendig heid aan den dag legt. De middagbeurs. De eerste teekenen van een kentering in de beursstemming traden gisteren reeds aan den dag. Vandaag evenwel kwam de reactie nog scherper over de geheele linie los. Het valt fei telijk niet te verwonderen, dat na de groote koerswinsten een verkoopneiging intreedt. De markt bleek heden een weinig „over kocht", winstnemingen deden zich op scherpe wijze gel den en de verkoopdruk kreeg de overhand. Het waren deze zuiver technische redenen, welke de markt een flauw aspect gaven. Immers, bepaalde berichten, welke een wijziging brengen rn de overwegingen, welke tot de hausse geleid hebben, waren niet aanwezig. Tot heden scheen het koerspeil het plafond bereikt te hebben en het gevolg was. dat zich inzinkingen voordeden, welke grooter waren, naarmate de stijging in de laat ste dagen grooter geweest ls. De omvang der verliezen liep dan ook vrij sterk uiteen. Voor sommige Scheepvaartpapie- ren echter was de daling zeer aanzienlijk. Zoo b.v. voor de Indische lijnen en Scheepvaartunie. die 10 tot 20% inboetten, alsmede voor Koninklijke Booten. HollandAmerika lijn e.a., die eveneens tot 10% verloren. Gevoelige dalingen traden ook in voor Sui- keraandeelen, o.a. voor H.V.A.. die inzetten op 428. dus 20% lager, daarna evenwel een herstel vertoonden tot 438%. De specifieke suikersoor ten en Koloniale Bank liepen c.a. 10% terug. Rubberaandeelen waren algemeen flauw, doch de verliezen bleven hier meerendeels be perkt tot een tiental punten, zoodat b.v. Ban dar nog aanzienlijk boven het niveau van eer gisteren was. Amsterdam Rubber fluctueerde tusschen 240 en 236% en verschilde dus niet veel van den vorigen slotkoers. Petroleumwaarden werden eveneens lager ge waardeerd, doch voor Koninklijken beperkte het verlies zich tot 5%. Shell Union en Tide Water waren aangeboden. Wat overigens de Amerikaansche markt be treft. hier ging de belangstelling uit naar spoor- wegshares overeenkomstig het verloop van Wall- street. Illinois, Southern Pacific e.a. werden le vendig verhandeld en lagen vast ln de markt Staal en Koperwaarden daarentegen konden zich niet of nauwelijks handhaven, zoodat hier mede aan de voortgezette stijging dezer „oorlogs favorieten" een einde kwam. Van de overige lokale afdeelingen waren Ta bakken kalm en aangeboden voor Senembah. Industrieelen boden weerstand. Unilever en Philips, die een tegengestelde richting gevolgd hebben, als de rest van de markt, waren nu niet veel lager. A.K.U. zwak In het verdere verloop trad een vrij aanzienlijk herstel in. waardoor vele fondsen het vorige niveau weer vrij dicht bena derden. De beleggingsmarkt was rustig en slechts wei nig veranderd. WISSELKOERSEN. Londen 7.60 (7.60); Berlijn 74.00 68.00); Parijs 4.31 14.33»Brussel 32.10 (32.27'/i): Zwitserland 42,55 (42,70); Kopenhagen 36.40 (36.40); Stockholm 45.00 (45.10); Oslo 42.80 (42.80»; New York 1.88 7/16 (1.88 7/16; Lire Bankpapier 6.5/8 (6.50). Prolongatie 3 1/4; Part. disc. 2 3/4—3; Daggeld 2y2; Registermarken 20 3/4; Han- delssperrmarken 3 1/4; Reismarken 46^; Bankpapier 17 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN VOOR MILITAIREN. Ter ontspanning van de militairen te Oegst- geest organiseert A.S.C. Zaterdagmiddag a.s. op het terrein De Kempenaerstraat seriewedstrij den, waaraan 2 militaire elftallen deelnemen. Het programma luidt als volgt: a. 2 uur: A.S.C.-comb.— Ie Battery. b. 3.15 uur: Lugdunum-comb.—lie Batterij. c. 4.30: Verliezer aVerliezer b. d. 5.00: Winnaar aWinnaar b. Hiervoor is van militaire zijde als hoofdprijs een beker beschikbaar gesteld. Op hetzelfde terrein spelen heden de ASC- veteranen tegen militairen. AMSTERDAM. 13 September. Een vooraanstaande positie op de effecten beurs wordt op het oogenblik ingenomen door de zg. Amerikaansche „warbabies". De verwachting overheerscht namelijk, dat de groote Ameri kaansche industrieën, welker producten in oor logstijd bijzonder gevraagd zijn, in sterke mate zullen kunnen pröfiteeren van de huidige om standigheden. terwijl anderzijds overwogen wordt, dat deze industrieën, aangezien zii niet in de oorlogszone gelegen zijn, minder risico's loopen dan de bedrijven op het Europeesche con tinent. Frappant was het in dit opzicht, j.l. Maandag, toen de Amsterdamsche beurs met. sprongen om hoog liep als reactie op het vooruitzicht, dat, zooals in Engeland verondersteld wordt, de oor log minstens drie jaar zal kunnen duren. Het spreekt vanzelf, dat van ondernemingen, die het sterkst van de hausse pröfiteeren de Staalfondsen op den voorgrond staan. Inmiddels is ook de bedrijvigheid in de Ame- ii li j-* t rikaansche staalindustrie sterk toegenomen, meulenlaan 17 A. H. C, L. Rmk, Schouww-g i voigens een raming van Iron Age is deze bednj- ÏLr vigheid li de komende week 10.2'; der capaci- Smit. Papeweg 2 J. J. A. E. Thiel, Stoeplaan 21 C. Veltkamp, De Lus 3 M. L. Van- denbon, Victorlalaan 3 J. A. Verbey en vrv Burchtstraat 3 J. J. Voets, Wittenburgerweg 124 B. L. Voskuil en gezin. Schouwweg 27 M. Waller, geb. Kranenburg, Kievietslaan 9 L. Wapenaar en gezin, St. van 's-Gravesande weg 57 J. H Wegh. Joh. de Wittstraat 35 W Willemsen en gezin, Crocusstraat 7. Vertrokken: B. H. Kleisma. naar Den Haag. Van Bleiswijkstraat 30 H. S. Mathes naar Den Haag. Joz. Israëlslaan 28 W. J. Lamboo, naar Den Haag, Maystraat 110 M. Kootstra naar Grootegast, Stroobos, p/a. W. Kootstra vigheid telt tegen 58,6% ln de voorafgaande week. een stijging dus van niet minder dan 11,6%, waar mede de productie het hoogste niveau van 1939 bereikt heeft. Aandeelen Bethlehem Steel, U. S. Steel, Repu blic Steel en anderen waren de laatste dagen dan ook sterk favoriet. Op de New-Yorkschc beurs van gisteren heb- I ben zich evenwel winstnemingen doen gelden waardoor Bethlehem Steel bijv. 1 punt inboette. U. S. Steel daarentegen behaalde opnieuw een AMSTERDAM, 13 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 277 vette kalveren: le kw. 5258. 2e kw. 46—50, 3e kw. 3644 ct. per K.G. levendgewicht. 67 nuchtere kalveren 7—10.50 per stuk. 104 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6970, Zware varkens 67—68, Vette varkens 65—66 per K.G. slachtgewicht. BOSKOOP, 12 Sept. Rozen per bos: Pechtold 13—19 ct.. Wendland 10—15 ct.. Hadley 20—38 ct., Claudius Pernet 15—18 ct.. Briarcliff 1926 et., Butterfly 10—18 ct.. Steward 15—20 ct.. Wilh. Kordes 1014 ct.. Mme Jules Bouché 30—35 ct., Rosalandia 12—17 ct., Florex 1824 ct., Vier- landen 2030 ct., Edith Helen 1521 ct., Aug. Noack 10—16 ct.. Else Poulsen 22—38 ct.. Gloria Mundi 3040 ct.. Ellen Poulsen 1218 ct.. Paul Grampel 1422 ct., Rosa Mundi 32—37 ct.. Mevr. v. Straaten van Nes 1219 ct.. lngar Ohlson 2040 ct.. Queen Mary 1520 ct.. Ge mengde rozen 1014 ct.. Oranje Triumph 3240 ct.. Chrysanten, grootbloemig 6090 ct.. idem trQs 5—9 ct.. Dahlia's 46 ct.. Sneeuwbessen 15—20 ct.. Physalis Franchettii 6—8 ct.. Gerbera 1218 ct.. Clematis Durandii 1016 ct. idem Prins Hendrik 50—70 ct., idem Mevr. le Coultre 6080 ct. KATWIJK a. d. RIJN. 12 Sept. Eigenheimers 2.803.20. drielingen 22.20. Bospeen '3.50—5.30, Kroten 0 45—0.65. Peen per kist 0.300.80, Uien 0.50—0 60. KOUDEKERK, a. d. RIJN, 12 Sept. Eieren- veiling. Aanvoer kipeieren 1928 stuks, boter 27 pond. Kipeieren 3.604.20. eendeieren 3.103.60 per 100 stuks. Boter 6265 ct.. kaas 2830 ct. per pond. Kippen 55 ct.. hanen 8085 ct.. Ko nijnen 0.601.25 per stuk. LEIDSCHENDAM. 12 Sept. Engelsche kom kommers le soort 2.40—3.10. idem 2e soort 1.30 1.80. idem 3e soort 1.00; Gele komkommers, le soort 3.104.20. idem 2e soort 1.802.60. idem 3e soort 11.30, Kropsla le soort 0.500.90. Peen 3.104.60. Bloemkool le soort 4.206.60. idem 2e soort 1.50—2.50. Tomaten midd. 22.30. iaem groote ronde 2.202.50, idem 2c soort 2—2.10, idem 3e soort 2.00; Andijvie per 100 0.50—1.50. Spinazie per 4 K.G. 0.14—0.26. Postelein 3.505, Sniiboonen 812, Spercieboonen 718, Prei 2.60 —3.40, Seldery 0.500.80. Appelen 7—10, Peren 511. Pruimen 79. Meloenen 616, Druiven 10-12. NAALDWIJK. Bond Westland. 12 Sept. Ali cante 2024 ct.. champion 2021 ct. per KG.; dubbele boonen 2.10. idem z. dr. 1.952.20 per bak: netmeloenen 5 ct., oranje annanas 68 ct. per stuk; tomaten A 52 ct., B 52 ct., C 50 ct. per bak. NAALDWIJK C.C.W.S. 12 Sept. Troschrysan- then 58 ct., freesia 34 ct. per bos; Begonia 2040 ct., coleus 3—7 ct., primula 89 ct., han gers 6—7 ct. per pot. NIEUW-VENNEP. 11 Sept. Aangevoerd 9785 kipeieren, prijs f. 44.50. 1111 kuikeneieren, prijs f.2.60—3.00 130 eendeieren, prijs f2.60 3.50. alles per 100. RIJNSBURG. 12 Sept, Groentenveiling. Aard appelen 0.450.65, Kroten 0.500.70, Uien 0.60 0.70, Waschpeen 0.500.70, Bloemkool I 1G16. idem II 48. Kroten 0.50—0.60. Bospeen 45 50, Groene kool 3.504. RIJNSBURG. 12 Sept Bloemenveiling. Gladio len Was 0.400 80. Polijst 0.601.00. Piearcilè 0,40—1.20. Dahlia's groot 0.40—0.50. Ponmon dahlia's 0.20—0.30, Asters wil 0.15—0.30, Straal asters gemengd 0.30—0.40. Chrysanthen bruin 610. September wie 10—13, Goudvink 8—12. Groote chrysanthen Speat 1012, Witte lelies 2.102.80, Zinnia's 3040. WOERDEN, 13 Sept. Aanvoer 387 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. 26.5029. 2e kw. 2325.50, zware tot 29. Handel goed. BENTHUIZEN 12 Sept. Aanvoer 754 kipeieren 3.453.95 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 12 Sept. 20407 kipeieren 4 40 5.15. 2000 henneneieren 2.30—2.80 per 100 stuks. koersstijging. Met een omzet van ruim vier mil- 402 kippen 0.40—0.70. 17 eenden 0.25—0.40. 22 lioen aandeelen, heerschte gisteren in Wallstreet konijnen 0.20—1.20, 10 duiven 0.10—0.20 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3