Lodz door de Polen heroverd? i—Verlofregeling voori gemobiliseerden— De Opperste Raad der Westersche democratieën WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1939 No. 24377 Contact hersteld tusschen de Poolsche legers in het Westen en de hoofdmacht HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Vier dagen per maand 80sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Chamberlain op Franschen bodem De Poolsche francs-tireurs Regeling gaat a.s. Zondag in verwaent LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 -ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week .V.V.'.V. f. 0.1# Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd4 De Polen schijnen zich inderdaad eenigs- zins te hebben hersteld, al blijven de Duit- schers in het Zuiden nog vorderen. Een te Warschau uitgegeven officieel communiqué bevestigt, dat Lodz door de Polen is heroverd. Ook wordt er in bevestigd, dat de twee Poolsche legercorpsen, die het ge vaar liepen in Poznan en Pommeren van de hoofdmacht te worden afge sneden. er in geslaagd zijn het contact met de hoofdmacht der Poolsche strijd macht tot stand te brengen. Het communiqué besluit met de mededee- ling, dat op alle andere fronten de Duit- schers in bedwang worden gehouden en niet verder kunnen. Blijkbaar is dus de omsingeling door de Dlutschersd er voor Warschau nog operee- rende Poolsche troepen mislukt en zijn zij het die Lodz hebben heroverd. Niettemin mag men verwachten, dat zij op Warschau zich zullen terugtrekken. De Britsche militaire critici zijn van meening dat de lange Duitsche verbindings lijnen in gevaar zouden kunnen komen. Men vestigt de aandacht op het feit, dat de Duitsche opmarsch gemiddeld twintig mijl per dag heeft bedragen, hetgeen de troepen moet hebben uitgeput, terwijl te vens het gevaar in het leven werd geroe pen van staking van leveringen, vooral voor de tanks en de zware gepantserde voertuigen, die zooals bekend, gulzige ver bruikers van benzine zijn. De Polen zouden aldus tijd kunnen win nen. om zich in te graven. Een tijdelijke impasse in den strijd zou het gevolg kun nen zijn, ofschoon alle critici waarschuwen tegen te groot optimisme. Het weer zal de grootste bondgenoot van de Polen zijn en de „Daily Mail" meldt, dat de droogte, welke drie maanden geduurd heeft, gisteren geëindigd is en dat zware re genval spoedig moeilijkheden zal veroorza ken voor de Duitsche zware voertuigen, enz. Hoewel de Poolsche ambassade in Lon den van dit laatste bericht geen bevestiging heeft gekregen, verklaart zij toch. dat in dezen tijd van het jaar zware regenval het waarschijnlijkst is. Sedert de dagen van Napoleon is de modder van Polen berucht geweest. De „Basler Nachrichten" verneemt, naar Havas uit Bazel meldt, dat men in welin gelichte kringen te Berlijn verwacht, dat bij den strijd om Warschau door het Duitsche leger groote verliezen zijn gele den tengevolge van het optreden van franctireurs en geïsoleerde groepen solda ten. die het Duitsche leger in den rug be stoken. De Duitsche mededeelingen hebben de verliezen slechts In percentages genoemd. Het blijkt, dat het aantal dooden en ge wonden oneindig hooger is dan de officieele berichten melden. De verliezen waren zoo hoog en overtroffen zoo zeer de verwach tingen van het legercommando, dat het corps verpleegsters en dokters onvoldoende was. Het vervoer der gewonden was geheel gedesorganiseerd, waardoor het aantal doo den nog steeg. Deze inlichtingen, aldus Ha vas, geven licht in een geheele reeks be richten, waarvan sommige door de Duitsche bladen zelf gepubliceerd zijn. Het geringe aantal Poolsche krijgsgevangenen toont reeds aan, hoe hardnekkig de tegenstand was. Te Berlijn wordt de helft der scholen als hospitaal gebruikt. Te Weenen zijn zie kenhuizen en scholen vol gewonden. Te Warschau is ook de vrouw van een Britsch ambtenaar gedood bij een lucht aanval. Van Duitsche zijde wordt gemeld: De Duitsche troepen aan het Zuidelijk front rukken snel op naar Lemberg. Ten Zuid-Oosten van Przemysl hebben berg troepen de stad Sambor genomen en de Dnjestr bereikt. Snelle troepen hebben Kra- kowice ten Noord-Oosten van Przemysl ge nomen. GOERING REIKT HET IJZEREN KRUIS UIT. Generaal-veldmaarschalk Goerlng heeft op zijn tocht langs het front gisterochtend een bezoek gebracht aan den Führer in diens hoofdkwartier en hem in een onder houd van twee uur rapport uitgebracht over de verdere actie van het luchtwapen en over de maatregelen, die hij als voorzit ter van den ministerraad voor de verdedi ging tot dusverre heeft getroffen. Daarna begaf Goerlng zich in zijn vlieg tuig naar de frontafdeellngen van het luchtwapen. die de laatste dagen operee- ren tusschen Warschau en de Karpathen. Hij bracht den vliegers dank voor hun prestaties en reikte een aantal bemannin gen. die zich bijzonder onderscheiden had den. een IJzeren Kruis uit. Officieel wordt het volgende gepu bliceerd: Gisteren is op Franschen bodem een vergadering van den op persten raad gehouden. Hieraan werd voor Groot-Brittannië deelgenomen door minister-president Chamberlain en lord Chatfield, minister voor de coördinatie, terwijl Frankrijk werd vertegenwoordigd door minister-presi dent Daladier en den opperbevelheb ber van het Fransche leger, generaal Gamelin. In deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en Enge land gebleken, al hun krachten en al hun hulpmiddelen aan te wenden, om het hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is opgedrongen. Zij hebben besloten, Polen, dat met zooveel moed weerstand biedt aan den inval op zijn gebied, zoover in hun yermogen ligt hulp te bieden". Naar liet Britsche departement van voor lichting meldt, hebben Chamberlain en lord Chatfield de reis naar Frankrijk per militair vliegtuig gemaakt. Ze zijn in den namiddag eveneens per militair vliegtuig te Londen teruggekeerd. Zoowel in Frankrijk als in Engeland heerscht groote voldoening, dat de samen werking zich zoo warm demonstreert. Pa rijs zegt: Zij zijn vastbesloten, niet slechts volgens evenwijdige lijnen te handelen, maar op te treden in volkomen eenheid, alsof er inderdaad sprake was van één enkele natie. De conferentie zal door andere ge volgd worden. De vorige week was er reeds een inter- geallieerde en uitsluitend militaire con ferentie gehouden, waaraan was deelgeno men door Gamelin. Ironside en de com mandanten der beide luchtvloten. De mili taire samenwerking is geenszins geïmpro viseerd, daar sedert de opzegging van het pact van Locarno door Duitschland een contact tusschen de generale staven is in gesteld. dat aanvankelijk van tijd tot tijd en later tot een vrijwel voortdurend over leg aanleiding gaf. Intusschen heeft de toestand geschapen door het oprukken der Duitsche troepen in Polen, een nieuw onderzoek noodig gemaakt. Ook op het gebied van den economischen en financieelen oorlog is de eenheid van actie volledig. Te Londen werken Fransche en Engelsche deskundigen aan de beveili ging van een vrije proviandeering der beide landen en aan een desorganisatie der voorziening van den tegenstander. De Britsche minister van financiën heeft tot zijn Franschen collega een persoonlijke boodschap gericht, waarin hij de verzeke ring geeft van de nauwe samenwerking der beide ministeriën tot aan het einde van het conflict. Dit moet in verband wor den gebracht met het Amerikaansche be sluit om het driezijdige financieele accoord tusschen New-York, Londen en Parijs als nog steeds van kracht te beschouwen, on geacht de gevolgen, die de oorlogstoestand op de financiën van Frankrijk en Enge land kan hebben. DE POOLSCHE GOUDSCHAT NAAR ROEMENIË? De Poolsche minister van financiën, Kwiatkowski, zou gistermorgen in een ge sloten auto de Poolsch-Roemeensche grens gepasseerd zijn en zich naai' vernomen wordt, op het oogenblik in Cernowitz op houden, hetgeen echter officieel nog niet is bevestigd. Naar verluidt heeft Kwiatkowski o.a. de opdracht bij de Roemeensche regeering te bewerkstelligen, dat de goudschat van de Bank van Polen, die zich reeds in Sniatyn zou bevinden, naar Roemenië vervoerd zal kunnen worden om daar in veiligheid te worden gebracht. Het aantal Oekrajiensche en Poolsche vluchtelingen, zoo meldt het Duitsche nieuwsbureau verder, wordt van uur tot uur grooter. Om deze redenen versterkt de Roemeensche regeering sedert eenige da gen haar troepen langs de grens met Polen vooral aan de Dnjestr en richt zij prikkel draadversperringen en loopgraven in om illegaal passeeren der grens te bemoeilij ken. Vooral, aldus het D.N.B., heeft men voorzorgsmaatregelen genomen voor het geval gesloten Poolsche troepeneenheden de grens mochten overschrijden. De vertegenwoordiger van het Poolsche telegraafagentschap P. A. T. te 'sGraven- hage schrijft het volgende: De civiele Poolsche bevolking ais franc- BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Koophandel in verband met de vordering van zee schepen (3de Blad). Vragen van het publiek (3de Blad). Men zie voor Stadsnieuws Pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Markt onder verkoopdruk Algemeen lager niveau Scheepvaarten sterk ge daald Unilever en Philips bieden weerstand Later algemeen herstel lend Amerikanen zwakker Beleg gingen prijshoudend. BUITENLAND. De Polen zeggen Lodz te hebben heroverd en de verbinding met de Poolsche troepen voor Warschau te hebben hersteld (1ste Blad). De Duitschers melden verdere vorderingen, vooral in het Zuiden (1ste Blad). De Duitschers en de blokkade (1ste Blad). Chamberlain houdt besprekingen op Fran schen bodem (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De regeeringspersdienst meldt, dat een regeling is getroffen voor de periodieke ver loven. VOOR DE LANDMACHT. Voor personeel behoorende tot de Ko ninklijke landmacht geldt de volgende rege ling: Punt 1 Indien en zoo lang de om standigheden zulks gedoogen, kan, in gaande 17 September 1939, aan het militair personeel behoudens dat be doeld in punt 2, naar onderstaande regeling periodiek verlof worden ver leend. Punt 2 Deze regeling geldt niet voor personeel, dat voor het volbrengen van de eerste oefening korter dan 6 maanden in berkdijken dienst is. Punt 3 De regeling van het verleenen van de verloven wordt ongedragen aan de commandanten van compagnieën, eska drons, batterijen en overeenkomstige oor- logsonderdeelen. Punt 4 In elke kalendermaand kan aan ieder der betrokkenen tweemaal twee dagen verlof worden verleend, met dien verstande, dat nimmer meer dan 1/7 deel van het betrokken oorlogs onderdeel met periodiek verlof afwezig mag zijn, slechts in de avonduren zal het percentage afwezigen als gevolg van het gestelde in punt 6, gedurende enkele uren grooter mogen zijn. Voor wat betreft de officieren en dienstdoende officieren, behoorende tot de luchtverdedigingsorganen geldt deze regeling slechts voor zoover de dienst zulks toelaat. Indien de betrokkene op grooten af stand van zijn garnizoen woont, kan in stede van tweemaal twee dagen per kalendermaand eenmaal vier dagen per kalendermaand periodiek verlof worden verleend. Punt 5 Bij het vaststellen van een regeling voor het toekennen van perio diek verlof moet er rekeninv mede wor den gehouden, dat zoowel werkdagen als Zon- en feestdagen aan elkaar gelijk zijn. Indien derhalve de laatste verlof dag, bijv. op Zaterdag valt, mag aan den betrokkene den daaraan volgenden Zondag geen verlof worden verleend. Punt 6 Degenen, aan wie verlof wordt verleend, mogen in den avond vóór den eersten verlofdag vertrekken op zoodanig tijdstip, dat zij hun woon plaats nog kunnen bereiken; zij moe ten zich in den avond van den laatsten verlofdag weder bij hun oorlogsonder deel melden. Het verleenen van z.g. eer ste reisgelegenheid is niet toegestaan. Punt 7 De commandanten van de oor- logsonderdeelen, die aan daarvoor in aan merking komend personeel ingevolge het bepaalde in deze regeling periodiek verlof verleenen, dragen zorg voor het doen aan leggen van een lijst waarin al het betrokken personeel is vermeld en waarin nauwkeu rig aanteekening omtrent de verleende ver loven moet worden gehouden. Deze lijst moet bij het oorlogsonderdeel worden be waard. Punt 8 Bij het vaststellen van de volgorde waarin het personeel perio diek verlof moet worden verleend, moe ten de betrokken commandanten er rekening mede houden, dat moet wor den begonnen met het verleenen van dat verlof aan het oudste personeel en daarvan in de eerste plaats de gehuw den met de zwaarste gezinsomstandig heden. Punt 9 Indien de omstandigheden zulks noodig maken, zullen allen aan wie perio diek verlof is verleend door middel van de radio worden teruggeroepen. Heeft zoo danige oprceüing plaats, dan zijn allen die zich op dat tijdstip met periodiek verlof be vinden, verplicht onverwijld naar hun standplaats teTug te keeren. Bovendien zal hieraan door het aanplak ken van kennisgevingen in de gemeenten bekendheid worden gegeven. Punt 10 Voor elk periodiek verlof wordt zoowel voor de heen- als voor de terugreis vervoer voor rijksrekening ver leend. De commandanten zullen hiertoe, tot het tijdstip waarop vanwege het depar tement van defensie de vereischte bewijzen zullen worden toegezonden, aan betrokke nen een eenvoudige verlofpas, waarop de reis kan worden gedaan, verstrekken De verlofpas moet zijn voorzien van de hand- teekening van den betrokken comp.-, bat terij-, eskadron-, detachements- of over- eenkomstigen commandant. Tot zoover de regeling, die uitsluitend voor de landmacht geldt. VOOR DE ZEEMACHT. Voor het marinepersoneel zal naar gelang van de omstandigheden drie dagen per drie weken of vier dagen per vier weken verlof worden verleend. Mochten de omstandigheden een andere regeling noodzakelijk maken, dan zijn de betrokken marine-autoriteiten gemachtigd om een andere regeling naar denzelfden maatstaf vast te stellen. Overigens gelden voor het marineperso neel dezelfde bepalingen als voor het per soneel van de landmacht zijn vastgesteld. Voor het vervoer naar hun woon plaatsen van de militairen, die met periodiek verlof vertrekken, zullen met ingang van 16 September vanaf des namiddags 16.00 uur voor zooveel noo dig extra-treinen worden ingelegd. Ingaande Maandag 18 Seriember zul len bovendien in de enirc- treinen worden ingelegd voor het ver voer van de verlofgangers naar hun corpsen. Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Aanvanke lijk afnemende, later weer toe nemende kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. In den nanacht en ochtend kans op mist. tireurs voor te stellen is een nieuw verzin sel van de Duitsche propaganda, die tot doel heeft, de wreedheid en onverbiddelijk heid van de Duitsche bezetting tegenover de Poolsche bevolking te verontschuldigen. Van een guerilla of francs-tireurs-oorlog in Polen kan geen sprake zijn, omdat de geheele mannelijke bevolking, die voor het dragen van wapens geschikt was. onder de wapenen is geroepen en in de verschillende legerafdeelingen twee dagen vóór het uit breken van het conflict is ingedeeld. Daarentegen is het zeker, dat zich op de Duitsche achterhoede die Poolsche leger afdeelingen voelbaar maken, welke zich vanwege den vluggen opmarsch van de Duitsche gemotoriseerde legerafdeelingen niet op tijd en niet in gesloten colonnes van het front hadden kunnen terugtrek ken. Deze vechten nu in kleinere formaties en in voorbeeldige orde door de Duitsche afdeelingen heen, om zich bij het Poolsche hoofdleger te voegen, waarbij zij de Duit sche verbindingen in gevaar brengen en onbruikbaar maken. Zoo ziet de waarheid er uit over de z.g. „Poolsche afdeelingen van franc-tireurs". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt daar entegen uit „het hoofdkwartier van den Fuehrer": In den laatsten tijd neemt het aantal gevallen toe. waarin de Poolsche regee- rings- en legerinstanties de bevolking van open steden sommeeren binnendringenden Duitschen troepen tegenstand te bieden in de stadswijken, op de markten en in de dorpen. Te Warschau werd de bevolking door vlugschriften, door de Poolsche radio en dergelijke middelen ertoe aangespoord over te gaan tot den franctireurs-oorlog. De stad zelf werd doe- Pocl^-he artillerie bescheten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt met betrekking hiertoe het volgende bekend: De overgroote consideratie van de Duit-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1