BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 11 September 1939 Gestrande Nederlanders in Zwitserland WEERBERICHT. Uitvoermonopolie voor visch De troepen kregen familiebezoek De Holland-Amerikalijn heeft het druk Verdedigingswerken in de vesting Holland AGENDA In samenwerking met de Nederland- sehe regeering zal voor Nederlandsche vacantiegangers in Zwitserland, die niet meer naar Holland hebben kun nen komen, een extra trein 2de en 3de klasse loopen van Seuiaffhausen naar Nederland via Duitschland. naar alle waarschijnlijkheid op Woensdagmor gen. BESCHIKBAARSTELLING VAN ZWARE VARKENS. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de Nederlandsche Vee houderij-centrale bevroren zware varkens ter beschikking stelt van afnemers in het binnenland, bij afneming van minstens 15 varkens. De bedoeling van dezen maatregel is. de prijzen van varkensvleesch op het juiste peil te houden. Belanghebbenden moeten zich recht streeks met deze centrale in verbinding stellen, telefoon interlocaal j.j., lokaal 392310, toestel 137. De varkens kunnen ln drie gewichtsklas sen geleverd worden, n.l. tot 120 kg., van 120 tot 140 kg. en boven 140 kg., ze zijn zonder kop en pooten en zonder reuzel in gevroren. DUITSCHE KLACHT OVER SCHENDEN VAN DE NEUTRALITEIT IN NEDER- LANDSCH INDIË. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Soerabaja. dat op 6 September te 8.30 uur bij Emmahaven aan de Westkust van Su matra de Nederlandsche neutraliteit is ge schonden door een Britsch oorlogsschip en een vliegtuig, welke het Duitsche schip „Franken" poogden aan te houden, ter wijl het zich in de territoriale wateren be vond. Toen het Duitsche schip geen gevolg gaf aan het bevel te stoppen, wierp het Britsche vliegtuig twee rookmijnen en vier drijvende mijnen. Het voorval speelde zich af op 800 meter van de kust. Naar aanleiding van een hierover van Duitsche zijde binnengekomen klacht, wordt, naar wij vernemen, door den gou verneur-generaal een onderzoek ingesteld. Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 760. BUITENLANDSCB WEEKOVERZICHT. De depressie, welke Zaterdag over Noord- Scandinavië was gelegen. Is in diepte toene mend naar Noord Rusland getrokken. Aan haar achterzijde ls de luchtdruk snel gestegen en ls nog stijgende. Een hooge drukgebied ligt over de Noorsche zee en breidt zich verder over Noordzweden en Finland uit. Koude polaire luchtmassa's bewe gen zich in Zuidelijke tot Westelijke richtingen over Scandinavië, waardoor de temperatuur vooral ln het Noorden en midden aanzienlijk is gedaald. Hedenmorgen ligt een depressie over de Noordzee. Deze is uit Westelijke richting geko men en passeerde Zondag ten Zuiden van de Faroer. In Oost-Europa is de hooge druk in be- teekenis afgenomen. Over Italië blijft de luchtdruk relatief lag. Op de Azoren zijn de barometers weer wat geste gen. Hoogste baroms. 1021.8 mbar te Thorshavn. Laagste baroms. 1001.4 mbar te Hanstholm (Denemarken) WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: zwaarbewolkt, krachtig. W.N.W. wind, temp. 17 gr. C., min. 17 gr. C.. neer slag 1 m.M. Missingen: motregen, krachtig. Z.W.. wind. temp. 16 gr. C., min. 16 gr. C., neerslag 3 mM. De Bilt: regen, matig. Z.Z.W. wind. temp. 15 gr. C., min. 15 gr. C., neerslag 2 m.M. Groningen: betrokken, matig, Z.Z.W. wind, temp. 16 gr. C. .min. 16 gr., neerslag 3 m.M. Maastricht: regen, matig, Z.Z.W. wind. temp. 15 gr. C., min. 15 gr. C., neerslag 2 m.M. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 1412 gr. C. <58 gr. F.) 12 uur s midd.: 16 gr. C. f62 gr. F.). INGAANDE MORGEN. Het ligt in het voornemen met ingang van morgen de Nederlandsche vissche- rij-centrale aan te wijzen als monopolie houdster voor de navolgende visscherij - producten: zeevisch (versche, gekoelde of bevroren, incl. lever, kuit en hom; haring (versche, gekoelde of bevroren); mosselen en oesters; consumptie-garna len; visch-conscrven, incl. ansjovis. Dit houdt in, dat de uitvoer van deze producten slechts zal zijn toegestaan, indien daarvoor een machtiging tot uitvoer is af gegeven. Afgifte eener machtiging tot uit voer geschiedt door of namens de Neder landsche Visscherij-centrale en wel slechts nadat de betreffende exporteurs met die centrale of een door haar gemachtigde een monopolie-overeenkomst voor het betref fende artikel heeft afgesloten. Slechts met een exporteur, die zich bij de Nederlandsche visscherij-centrale heeft doen organiseereri. kunnen monopolie-overeenkomsten worden afgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd. dat de Nederlandsche visscherij- centrale in voorkomende gevallen het slui ten van een monopolie-overeenkomst kan weigeren, dan wel een reeds gesloten mono polie-overeenkomst wederom ongedaan kan maken. De invoer van bovengenoemde producten alsmede de in -en uitvoer van de overige visscherij-producten blijft echter tot nader order onderworpen aan de bepalingen, waaraan zij tot heden onderworpen waren, zoodat dus te dezen aanzien geenerlei wijzi ging optreedt. Door de Nederlandsche Visscherij-centrale zal zooveel mogelijk aan de verschillende exporteurs van bovengenoemde visscherij - producten een circulaire worden toegezon den, waarin een en ander nader wordt uit eengezet. Deze circulaire is tevens op aan vraag verkrijgbaar bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34 te 's Gravenhage en voor zoover oesters en mosselen betreft tevens bij den directeur van het Centraal Verkoopkantoor van Mos selen te Bergen op Zoom. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ft. ZEE. Voor Dinsdag: Voorm. te 2 u. 22 min.; nam. te 2 u. 46 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. LICH1 OF VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 7.58 n.m. tot 5.57 v.m. (VIAANS OP EN O.MM-KGANG. 11 Sept.: op:: 3 u. 40; onder: 18 u. 04. De gemobiliseerde soldaten hebben gisteren overal in den lande familiebezoek gehad. Tien duizenden menschen, vooral vrouwen, zijn per trein, autobus of auto op reis geweest en op tal van plaatsen heeft de politie de handen vol gehad om het verkeer in goede banen te lei den. De treinen waren gisteren zoo zwaar bezet, dat extra-trei nen moesten worden ingelegd, terwijl vooral de café's en res taurants dikwijls uitstekende zaken hebben gemaakt. VRIJWILLIGE HULPVERLEENING MET MOTORRIJTUIGEN. VERORDENING VASTGESTELD. De commandant der vesting Holland heeft een verordening vastgesteld, waarbij het verboden ls binnen een afstand van 1000 m. van eenlg verdedigingswerk: a. eenig bouwwerk of getimmerte, van welken aard ook, te bouwen, op te stellen, te wijzigen, af te breken of weg te ruimen; b. eenigerlei ophooging, hetzij van grond of ander materiaal, op te werpen of te plaatsen, dan wel bestaande ophoogingen te wijzigen of weg te nemen, voorts eenig graaf- of ander grondwerk te verrichten of eenige bestaande ingraving te dichten of te wijzigen; c. geboomte of houtgewas te planten, te plaatsen, te snoeien, te kappen of weg te nemen d. eenige handeling te verrichten, welke van invloed zou kunnen zijn op het beloop of op den waterstand van rivieren, beken, kanalen of van eenig ander loopend of stilstaand water. Het verbod geldt niet voor: a. bouwwerken, geheel uit hout opgetrok ken, die zich niet hooger dan 1 m. boven den beganen grond verheffen en mits in den staat daarvan geen wijziging wordt aangebracht; b. de normale land- en tuinbouwwerk- zaamheden, noodlg voor de bewerking van den thans in cultuur gebrachten of van den met toestemming van den groepscomman dant, in wiens gezagsgebied het onderhavi ge terrein ls gelegen en voor zoover zulks niet het geval is met de toestemming van den commandant der vesting Holland, als nog in cultuur te brengen grond. Zoolang en voor zooverre door den com mandant der vesting Holland bij algemeene bekendmaking niet anders zal zijn bepaald is deze verordening behoudens het in dit artikel bepaalde niet van toepassing op de terreinen en/of opstallen, gelegen bin nen de bebouwde kommen der gemeenten, alwaar deze verordening overigens van kracht ls. Onder bebouwde kommen, in den zin van het in bovenstaande alinea bepaalde, wor den verstaan de bebouwde kommen, als bedoeld ln art. 27. 2e lid, van de Wegenwet. Van het bepaalde ln deze verordening kan door den groepscommandant, ln wiens gezagsgebied de onderhavige terreinen en/ of opstallen zijn gelegen en voor zoover zulks niet het geval is door of namens den commandant der vesting Holland, geheele of gedeeltelijke ontheffing worden ver leend na schriftelijke aanvrage van den belanghebbende. Aan de ontheffing kunnen voorwaarden worden verbonden. Van de verbodsbepaling, vervat ln deze verordening, kan voorts, Indien daartoe ter men aanwezig zijn, door den groepscom mandant, in wiens gezagsgebied de onder havige terreinen en/of opstallen zijn gele gen en voor zoover zulks niet het geval is door of namens den commandant der ves ting Holland, aan den burgemeester van een gemeente op diens verzoek een tot we deropzegging toe, doorloopende ontheffing worden verleend voor die geheele gemeen te of voor eenig aangesloten onderdeel daarvan. OOK VRACHTSCHEPEN VOOR PASSAGIERSVERVOER. Als gevolg van den onophoudelijken stroom van Amerikaansche Ingezetenen, die met de schepen van de Holland-Ame- rlka-Lijn naar hun land wenschen terug te keeren, heeft de directie van deze maat schappij opnieuw bijzondere maatregelen moeten treffen om aan dit ontzaglijke aan bod van passagiers het hoofd te kunnen bieden. Zoo heeft zij gisteravond een ex tra-trein gecharterd, waarmede van het emplacement der H.A.L. aan de Wilhel- minakade te Rotterdam vierhonderd Ame rikaansche passagiers naar Vlissingen zijn vervoerd. Het lag ln de bedoeling, dat deze men schen zich gisteravond laat op de reede van Vlissingen zouden inschepen aan boord van het ss. „Volendam", dat Zaterdag avond van Antwerpen was vertrokken. De „Volendam" had daar reeds omstreeks 350 passagiers aan boord genomen, zoodat het schip met een aantal van 650 a 700 passa giers naar Amerika zal oversteken, het welk voor dit ruim 15.000 bruto ton meten de schip een record beteekent. Zooals den laatsten tijd ook met de an dere passagiersschepen is gebeurd, zijn ook op de „Volendam" vrijwel alle officiershut ten voor passagiers ingericht, terwijl er in alle hutten talrijke bedden zijn bijgeplaatst. Wel is waar brengt dit voor de passagiers eenig ongerief met zich mede, doch de menschen zijn ln deze tijden al blij, wan neer zij passage kunnen krijgen naar hun vaderland. Speciaal voor de schepen van de neu trale landen, zooals de schepen van de H. A. L., is de belangstelling zeer groot, om dat men meent met deze schepen op zee weinig of geen moeilijkheden te kunnen krijgen. Als gevolg van deze en andere krachtige maatregelen heeft de Holland-Amerlka Lijn de laatste weken reeds ettelijke dui zenden Amerikanen kunnen vervoeren, maar thans zijn zelfs deze maatregelen nog onvoldoende gebleken Naar wij ver nemen, heeft namelijk de directie zich ge dwongen gezien nu ook haar vrachtsche pen aan het vervoer van passagiers dienst baar te maken in zooverre dat de moge lijkheid van passagiersaccommodatie, welke deze schepen bieden, momenteel ten volle benut wordt. (De Crt.) CHRISTELIJK-HISTORISCHE TWEEDE KAMER-FRACTIE. De Christelijk-historlsche Tweede Kamer fractie heeft benoemd tot voorzitter den heer H. W. Tilanus en tot secretaresse mevrouw mr. C. F. baronesse Mackay-Katz te 's-Gravenhage. DIENSTPLICHTIGEN BIJ ROODE KRUIS. Kostwinnersvergoedingen. De Regeeringspersdlenst meldt: Aan den werkelijken dienst van de bui tengewone dienstplichtigen, die thans Inge volge hun vrijwillige verbintenis bij een mobiele transportcolonne van het Neder landsche Roode Kruis zijn opgekomen, kan recht op kostwinnersvergoeding worden ontleend op den voet van de voor dienst plichtigen geldende bepalingen. Tot het verkrijgen van zoodanige vergoe ding dienen belanghebbenden aanvraag te doen bij den burgemeester van de gemeen te. waar zij wonen (bureau voor Militaire Zaken van de gemeente-secretaris). VERBOD VERKOOP VAN SCHEEPSRUIMTE. Bij beschikking van den minister van Economsiche Zaken is bepaald: Het ls verboden op eenigerlei wijze te be werken of er toe mede te werken, dat een Nederlandsch zeeschip zonder door of na mens den minister van Economische Zaken verleende vergunning: a, zij hoedanigheid van Nederlandsch zeeschip verliest; b. in eigendom, in gebruik of ter beschik king wordt overgedragen, voor zoover be treft overdracht aan niet-Nederlanders of jiaar het buitenland. De directeur van het Rijksbureau Zee scheepvaart te 's-Gravenhage wordt ge machtigd, namens den minister van Eco nomische Zaken een vergunning als boven bedoeld, te verleenen. OEFENGELEGENHEID VOOR DE TROEPENONDERDEELEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft ter algemeene kennis gebracht, dat door hem, ter verkrijging van voldoende goede oefengelegenheid voor de troepen- onderdeelen onder de bevelen der hieronder genoemde militaire autoriteiten, voor het geheele gezagsgebied ls besloten tot het doen uitvoeren van de tot dat doel noodzakelijke ingebruiknemingen, als bedoeld in art. 16 der wet van den 23sten Mei 1899 (Staatsblad no. 281 (Oorlogswet) en dat door hem aan de volgende militaire autoriteiten, onder scheidenlijk ieder voor wat betreft de ver krijging van voldoende oefengelegenheld voor de troepenonderdeelen onder haar bevel, te weten: den inspecteur der infan terie, den waarnemend inspecteur der cava lerie en der wielrijders, den waarnemend inspecteur der artillerie, de uitvoering is opgedragen van de ingebruiknemingen. K.N.A.C. organiseert burgerlijke dienst. In September van het vorig jaar heeft de K.N.A.C. in overleg met den Minister van Defensie een vrijwillige hulpverleening voor het vervoer van verlofgangers naar knooppunten van spoor- en tramwegen in geval van mobilisatie georganiseerd welke, tengevolge van de omstandigheden, die een vlot verloop der mobilisatie vereenvoudig den, niet ten volle in actie behoefde te worden gebracht, In sommige gemeenten werd echter dankbaar gebruik gemaakt van de diensten der K.N.A.C.-leden voor het vervoer van militairen. Aangezien echter met geen mogelijkheid valt vast te stellen hoe lang de crisis zal duren, en in welke mate ons land de ge volgen van den oorlog zal ondervinden, heeft de K.N.A.C. besloten deze hulpverlee ning ten volle dienstbaar te maken aan de vrijwillige burgerlijke dienstverleening. In overleg en in samenwerking met den Re- geeringscommissaris voor deze dienstver leening is thans een organisatie tot stand gebracht voor alle niet-dienstplichtige hou ders sters) van motorrijtuigen, dus zoowel personen- als bedrijfsauto's en motorf rijwielen. ten einde waar noodlg en mogelijk met het motorrij tuig ook vrijwillige diensten te verleenen aan het burgerlijk bestuur. Daarbij is, be halve aan het vervoer van opgeroepen dienstplichtigen, voor zooveel dit nog nood zakelijk ls, gedacht aan hulp voor luchtbe scherming, hulp bij evacuatie der burger bevolking en de voorbereiding daarvan, hulp bij transport van gewonden, steun aan politiediensten, koeriersdiensten enz. Ten einde de hulpverleening, welke ge heel vrijwillig geschiedt, ln eenvoudigen vorm te houden, blijven de diensten be perkt binnen het district van inwoning. Eenerzijds zal in het algemeen niet op ver goeding voor benzine en olie kunnen wor den gerekend, doch anderzijds zal een aan vrage om hulpverleening, welke uitgaat, van den burgemeester van de plaats van Inwoning of rechtsstreeks van de K.N.A.C., ook kunnen worden afgewezen, wanneer daarvoor omstandigheden aanwezig wor den geacht (ziekte, te hooge kosten, drin gende noodzaak van eigen gebruik van het motorrijtuig ten tijde van de aanvraag, enz.) Wanneer de Regeering zich genood zaakt zou zien tot een beperkte beschik baarstelling van benzine en olie over te gaan, dan kan de hulpverleening afhanke lijk worden gesteld van eventueele ver schaffing van deze producten door de autoriteit, welke de aanvraag om hulpver leening verricht. Het spreekt vanzelf, dat het de bedoe ling is, dat iedere Nederlander, die ln het bezit is van een motorvoertuig, zich voor dezen dienst opgeeft, Dat beteekent, dat hun die daartoe den wensch te kennen geven, gaarne en per omgaande alle be scheiden, welke voor deze aangifte noodig zijn, zullen worden toegezonden. Men kan zich daartoe wenden tot het Secretariaat der K.N.A.C,, Lange Vijverberg 10, te Den Haag, of een van haar Bijkantoren en Agentschappen. VOEDER VOOR DIEREN. Ter voorlichting van vele lezers van ons Blad meldt men ons het volgende: De kleine pluimveehouders, personen die voor eigen gebruik hoenders of eenden houden, hebben waarschijnlijk reeds moeilijkheden ondervonden met het aan schaffen van voeder voor hun dieren. Wij vernamen reeds dergelijke klachten. Bin nenkort zal ook voor deze personen een regeling worden getroffen. De pluimveehouders, die een vervoerver- gunnlng noodlg hebben, moeten zich daar voor wenden tot de plaatselijke bureau- houders van den provincialen voedselcom- missaris. Aan de hand van de vastgestelde normen worden de gevraagde vervoer ver gunningen afgegeven. Dit zijn houders van meer dan 25 stuks nutpluimvee. De bedrijven met minder dan 25 stuks vallen hier bulten. Zij, die bij een prov. landbouw-crlsisorganlsatle zijn aangesloten zullen binnenkort ln de gelegenheid wor den gesteld een vervoervergunning aan te vragen. Zij, die niet bij een prov. landbouw crisisorganisatie zijn aangesloten, zullen Id de gelegenheid worden gesteld via een plaatselijke vereeniging van pluimveehou ders een aanvrage te doen. Voor inlichtin gen omtrent zulk een collectieve aanvrage, kan men zich wenden tot den heer P. J. Wijk. districtsassistent bij den Rijksvoor lichtingsdienst voor de pluimveeteelt. Spel- derholt 9, Beekbergen. De vereenigingen van houders van post duiven. sportrassen van hoenders, eenden en sierduiven en konijnen kunnen even eens een aanvrage inzenden voor haar le den. De vereenigingen zullen zelf voor de distributie van het voeder onder de leden zorg dragen. Ook voor het verkrijgen van voeder voor dieren in dierentuinen, stadsparken enz., alsmede voor zilvervossen en andere pels- dleren kan men zich eveneens wenden tot den heer P. J. Wijk te Beekbergen Een regeling van de voorziening van za den en andere voeders voor zang- en klei ne slervogeLs ls nog niet bekend. Verschillende vereenigingen van houders en fokkers van sportrassen (hoenders), sierduiven, eenden, konijnen, kalkoenen en ganzen, aangesloten bij den Raad van Be heer en Toezicht enz. hebben deze week aan haar leden lijsten ter invulling gezon den voor de inventarisatie, waardoor na genoeg een overzicht wordt verkregen over het geheele land van de aanwezige oudere en in 1939 geboren dieren. HULPACTIE RAMP „WILLEM VAN EWIJCK Marine rampenfonds 19141919 op de bres voor slachtoffers en nabestaanden. Op tragische wijze is enkele dagen gele den de marine door een ramp getroffen. In slechts luttele seconden verdween ter hoogte van Terschelling dc mijnenveger „Willem van Ewijck" ln de diepte, welke catastrophe het leven kostte aan niet min der dan dertig opvarenden. Een golf van ontroering ging door Ne derland bij het vernemen van de mare, dat dertig ferme kerels tijdens de uitoefening van hun werk ten dienste der geheele Ne- deriandsche gemeenschap omkwamen. Reeds vernamen wij, dat in den lande stemmen opgingen om de slachtoffers en nabestaanden daarvan op eenigerlei wijze Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie 8 uur nam. Woensdag. Breestr. 27: Openbare verg .O. L. en B ..Reu- vens". 4*4 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e zaal-Gesink)Geref Bond. Spr. ds. Barendrecht. 8 uur nam. Kat wij k-a a n-Z ee (Casa Cara): Spr. de heer Schoonderbeek. 7*,4 uur nam. DAGELIJKS. Oegstgeest (Geversstr. 13): Gem. Gods. 3 en 3 uur nam. (tot 13 Sept.). DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 914—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- •vaardigen. 7—8 uur nam. 's Donderdags. Wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alco holisten, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting cegen diphterle. 3V4 uur 's middags precies. 's VrUdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „Ik ben geen misdadiger". Eiken aag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 8—11 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur: „Hono lulu". Zondag v. 27 uur doorloopende voorstelling, Lido-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam.: „Champagne". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag door! voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Casino-Theater, Hooge woerd 49: 8 uur nam.: „30 dagen corvee". Zondag van 4—7 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „Carefree". Zondag van 27 uur doorL voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (KatwUk-aan-Zee)„De strijd om de oliebron". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apoheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Sept. t/m. Vrijdag 15 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten DIJk. Haven 18. tel. 20085 en apoth. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche apotheek. Wil- helmlnapark 8. tel. 26274. te steunen en dat bewijst, dat men bereid is spontaan iets te doen om den nood te lenigen van hen, die achtergebleven zijn. Welnu: Nederland bezit een instelling, ten doel hebbende het verleenen van steun aan het militair marine-personeel en hun nagelaten betrekkingen bij rampen, het bekende Marine rampenfonds 1914—1919, in Den Helder, opgericht 1924 en op welks initiatief ook het monument: „Voor hen die vielen" in Den Helder opgericht kon worden. Dit fonds, in het bestuur waarvan zit ting hebben vertegenwoordigers van offi cieren en onderofficieren der Koninklijke marine, stelt zich ook thans weder ten doel het in ontvangst nemen van gelden ten bate der slachtoffers en hun nabe staanden. Men storte zijn gift op girorekening 113397 ln Den Helder ten name van het Marine Rampenfonds of bij de Rotterdam- sche bankvereeniging aldaar. DE MINISTER VAN DEFENSIE BEZOEKT MILITAIRE VLIEGVELDEN. De minister van defensie heeft gtertereiT bij het aanbreken van den dag, vergezeld door zijn adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, een onverwacht bezoek gebracht aan het militaire vliegveld Bergen, teneinde zich te vergewissen van de paraatheid van de al daar aanwezige onderdeelen der militaire luchtvaart. Vervolgens begaf de minister zich naar het luchtvaartterrein Schiphol. Op beide terreinen heeft de minister de officieren der militaire luchtvaart toege sproken en daarbij gewezen op het groote belang van een krachtige handhaving der neutraliteit ln de lucht. De minister uitte daarbij den wensch, dat in overeenstem ming met de reeds gegeven orders elk militair vliegtuig van een der oorlogvoeren den. dat onze neutraliteit schendt, tot dalen zal worden gedwongen. TWEEDE KAMER WOENSDAG WEER BIJEEN. De Tweede Kamer is op Woensdag 13 September om elf uur bijeengeroepen. Het afdeellngsonderzoek, dat op Vrijdag 15 Sep tember was bepaald, zal onmiddellijk plaats hebben. Onderzocht zullen o.m. worden het wetsontwerp Vaststelling van regelen be treffende het gelijktijdig genot van burger lijke en militaire belooning ten aanzien van de bezoldigde leden van de rechterlijke macht en van de bezoldigde burgerlijke leden van de militair-rechterlijke macht; en het wetsontwerp Wijziging van de wet van 10 Januari 1920, houdende nadere voorzie ningen betreffende de grensbewaking; be nevens nog andere ontwerpen van spoed- elschenden aard, welke tijdig mochten bin nenkomen. Het ligt in de bedoeling de openbare ver gadering om half vier te hervatten en aan de orde te stellen het ontwerp van wet Ge bruik vervoermiddelen 1939, tal van natura- lisatie:ontwerpen. eenige contingenteerings- ontwerpen, alsmede die in de afdeeltngen onderzochte wetsontwerpen, waarover een eindverslag zal zijn vastgesteld. DE TREINVERBINDING AMSTERDAM BRUSSEL. De Nederlandsche spoorwegen hebben heden de treinverbinding tusschen Amster~ dam en Brussel nog niet kunnen her vatten. Getracht zal echter worden nog deze week de verbinding te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6