Een oud-vriend van Hitier keert zich van hem af Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 September 1939 Onthullingen van Ward Price Daden ter zee Laatste Berichten Binnenland BEURSOVERZICHT Fransch legerbericht Duitsch legerbericht. De toestand in Polen Gevechten in de buurt van Warschau De 500.000 ste inwoner van 's-Gravenhage geboren Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 rfe. MARKT De bekende Engelsche Journalist G. Ward Price, die langen tijd In Engeland stemming heeft gemaakt voor het fascisme ln Dultsch- land en Italië (hij ls o.a. de auteur van het boek „Ik ken deze dictators"!, is thans toch ook tot de overtuiging gekomen, dat het door hem zoo gehuldigde regime hoogst ge vaarlijk is. Ward Price was de man, die In de „Daily Mall" getrouw verslag uit bracht van zijn vriendschappelijke verhou ding met den Filhrer. De „Haag8che Crt" ontleende daar aan o.a. het volgende: maar thans komt hij ln dezelfde „Daily Mail" met de noodige onthullingen, welke echter geenszins een lofzang zijn op het eens door hem zoo op gehemelde regime. Het eerste symptoom. De eerste groote ontevredenheid is ont staan, zoo vertelt hij, in 1935, op het con gres van Neurenberg, toen maarschalk Coring aankondigde, dat de oude glorie volle vaandels moesten plaats maken voor nieuwe, waarop de Adelaar zou worden vervangen door het swastika-kruis. Deze maatregel, daar waar het nieuwe symbool niet tot de menschen sprak en de herinne ringen aan een roem' Jk militair verleden verwaarloosde, wekte verbittering bij alle oud-militairen, die zich echter morrend bij de beslissing hadden neer te leggen; som mige officieren durfden zelfs openlijk aan hun reeruten te vertellen, dat het leger met zijn oude tradities héél wat ouder was, dan de partij. Hoe dikwijls heb ik op bij eenkomsten gezien, hoe alle oud-officieren ln een groep bij elkaar stonden om uit volle borst het „Deutschland über alles" mee te zingen, terwijl ze hun lippen stijf op elkaar hielden wanneer het partij-lied het Horst-Wessel-lied, werd Ingezet, zoo vertelt Price. Op een goeden dag zei ik te gen een officier: het is toch maar een ge weldig voordeel voor jullie, dat al die jonge reeruten die jullie krijgen, al in de storm troepen van de S.S. discipline hebben ge leerd! Voordeel? zoo riep hij uit.... het tegen deel, want dat heeft hen zoo verwaand ge maakt, dat ze denken ons, militairen, wel eens een lesje in alles te kunnen geven. De partijgeest in het leger. Sedert het vorig jaar, in Februari, de groote schoonmaak ln het leger ls gehou den, en vijftien generaals zoo maar in eens aan den dijk werden gezet, ls de partij geheel in het leger gedrongen. Inplaats dat de reeruten militaire theorie-lessen kregen, moesten ze driemaal per week eln- delooze politieke redevoeringen aanhooren. En als hun diensttijd ls afgeloopen, dan komen ze automatisch weer, met een rang, bij de stormtroepen. Hitier duldt geen tegenspraak. Ward Price vervolgt dan: De verstand houding, de samenwerking althans, tus- schen Hitier en Goering laat dikwijls veel te wenschen over. Op zekeren nacht het was tijdens de Rijnbezetting was ik al leen met Goering. Ik vroeg aan Goering, of het eigenlijk niet het verstandigst zou zijn, om de Duitsche troepen terug te trekken om zóó de plaats te ontruimen voor de Neder landers, de Britten, Italianen en Zweden die tijdelijk dit land zouden bezetten zooals tijdens het plebisciet ln het Saar-bekken. Goering hoorde me aan en toen vroeg hij mij om met hem mee te gaan naar Hitler om hem dat voor te stellen. Maar, zoo voegde hij er aan toe, zeg alsjeblieft niet, dat je er eerst met mij over hebt gesproken, want anders zegt hij dade lijk, dat ik mij niet heb te bemoeien met dingen, die me niet aangaan en dat lk me niet met de buitenlandsche politiek heb be zig te houden. Hitler duldt geen tegenspraak, van nie mand. Zelfs een opmerking, beginnend met „Abermein Fuehrer," is voldoende, om Iemand ln ongenade te doen vallen. Dat ls zoo'n gewoonte van hem geworden, dat hij nog wel eens de grootste moeite kan krijgen met zijn staf-offlcleren, nu hij zich zelf tot „eersten soldaat-opperbevelhebber" heeft benoemd. „We hebben ons vergist". Als men ln de gedachten van millloenen Dultschers kon lezen, menschen. die zijn op gegroeid met de wet: alles wat de Fuehrer doet ls goed, hij ls onfeilbaar, dan zou men lezen: we vergisten ons, toen we dachten, dat Engeland en Frankrijk niet ln den oorlog zouden komen. We vergisten ons, toen we meenden, dat de Britsche dominions af zijdig zouden blijven. En we waren er glad naast, toen we er op rekenden, dat Britsch- Indlë ln opstand zou komen. Ook was het voorbarig om aan te nemen, dat Japan de heele Britsche vloot ln het Oosten zou vast houden. Dwaasheid ook was het, om te ver onderstellen, dat Spanje een basis voor onze onderzeeërs zou worden. En we vergisten ons ook. toen we aannamen, dat Polen zich wel zonder verzet zou overleveren, toen Rus land te kennen gaf, niet te hulp te zullen snellen. Natuurlijk, onze Fiihrer heeft altijd ge lijk. maar.... hééft hij Inderdaad gelijk? Ik ben er van overtuigd. aldus Ward Price dat, uitgezonderd dan misschien twee of drie millioen jeugdige heethoofden die naar roem hunkeren, alle andere Dult schers met een bezwaard gemoed dezen oorlog zijn begonnen. Zij hebben er een hard hoofd in. Hitier heeft een pyshiek sterk volk gemaakt. Maar de Duitsche sol daat heeft nooit geleerd voor zich zelf te denken. Ze missen geheel de lndlvidueele Intelligentie van den Franschen soldaat en de kalme berekening en het zelfvertrouwen van den Brit. Gezinsleven kapot. Er wordt altijd geschermd met het woord „Gemiitllchkeit". Het ls een echt, typisch Duitsche eigenschap, welke de basis van het Duitsche gezinsleven vormt. Maar wat hebben de nazi's gedaan voor de Duitsche Gemiitllchkeit? Sedert Göring mij in April 1935 mededeelde, dat hij had besloten de burger-luchtvaart militair te maken, was de Duitsche arbeider een schakeltje in de staatsmachine geworden. Eerst de luchtvaart, toen andere indus trieën, iedere arbeider werd een militair. Men verminderde zijn salaris, men liet hem overwerken in de avonduren en men hield nog een deel van zijn verdiensten in voor steun aan de partij-kas. Het heele gezins leven met zijn onmiskenbare goede en zegenrijke „Gemiitllchkeit" is vertrapt en uiteen geslagen. Als de Dultscher eindelijk 's avonds eens een oogenblik wil uitblazen in een bierstube en eens gezellig met wat vrienden praten, dan knettert uit de radio het bevel om te zwijgen, om eerbiedig een politieke redevoering van de groote bon zen aan te hooren. Er is gebrek en verval gekomen in zijn binnenkamer, terwijl hij moet aanzien hoe de leiders prachtige villa's hebben laten bouwen en hoe ze zich laten rondrijden in luxueuze auto's. Menige Dultscher helt nu over naar het communisme. Het ls wel héél teekenend, dat toen Hitier eenlge dagen geleden naar het Oostelijk front vertrok, vier zwaar ge wapende lijf-gardes op de treeplanken van zijn auto stonden. Ik heb Hitler ver gezeld op bijna al zijn tochten door Dultsch- land, maar nimmer heb ik hem zulke voor zorgsmaatregelen voor zijn eigen veilig heid zien nemen. Göring de militair. Direct na den Führer is Göring de mach tigste man ln Duitschland. Hij ls een echte militair, die er prat op gaat dat hij ook voor vaderen heeft gehad. Op een goeden dag zei hU tegen me: Wat zou het nog te betee- kenen hebben wanneer Hitier en ik eens verdwenen? Wij hebben onze plaats ln de wereldgeschiedenis veroverd. Beter dood dan overwonnen! Göring was sterk tegen de Jodenvervol ging. Toen men hem vertelde, dat de vader van generaal Milch, den chef van de lucht vaart-macht, een Jood was, riep hij uit: Op mijn ministerie maak lk uit wie een Jood ls en wie niet! Göring contra Göbbels en Himmler. Het is bekend dat de twee grootste anti pathieën van Göring, Göbbels en Himmler zijn. Wat is de positie van von Rlbbentrop? Hij is de eenige van al de nazi-leiders die vloeiend Engelsch spreekt iets waarop hij zich altijd liet voorstaan, die de beste connecties in Frankrijk en Engeland had en die altijd heeft beweerd, dat Engeland zich toch altijd afzijdig zou houden In het begin van de Sudeten-crisis dreigde reeds zijn voorspelling niet te zullen uitkomen en het was een ware opluchting voor hem, dat Chamberlain's tegemoetkomende houding in München toen het gevaar afwendde. Het Britsche ultimatum van j.l. Zaterdag heeft zijn positie ernstig aan het wankelen ge bracht en het ls wel pijnlijk voor hem, dat hij, de man van het anti-kominternpact. thans een handje is moeten gaan geven, aan den stiekum glimlachenden Stalin. Interne moeilijkheden. En al deze zoo uiteenloopende figuren in de nazi-partij staan nu niet alleen tegen over buitenlandsche vijanden, maar ook voor de grootste binnenlandsche moeilijk heden: Westfalen en de Roer, het Industrie- en mijngebied, hebben zich zelf al eens, tot een „Roode Republiek'' verklaard, Hamburg zelfstandige stad, wier bloei slechts moge lijk is door geregelden handel op Engeland en Amerika, moet niets van dit nazl-oppcr- bestuur weten; men vergete niet dat de Duitsche revolutie in 1918 in Kiel ls uit gebroken; Beieren, zoo door en door katho liek heeft de geschiedenis van kardinaal Faulhaber nog niet vergeten; het Noorden en het Oosten van Berlijn waar de nazi's zoo hebben huisgehouden om zich meester te maken van het bewind; Oostenrijk, dat al sedert 18 maanden geringeloord wordt door de Pruisen; Tsjecho-Slowaklje, dat absoluut vijandig is. „Als het waar is!" Ward Price besluit ttijn Daily Mail-arti kelen aldus: Ondanks de geheime spionnagediensten bestaan er wel degelijk ln Duitschland clandestiene bonden en vereenigingen, die vijandig zijn aan de nazi-regeerlng. Som mige hunner leden dragen het uniform van de nazipartij. Het zijn deze menschen, die me gedwongen hebben Duitschland te ver laten. Ik wil hen niet aanmoedigen, want het is ook wel mogelijk, dat het „agents provocateurs" van de Gestapo waren. Maar als het waar is wat ze zeggen, dan heeft Hitler in zijn allernaaste omgeving twee hunner, twee onverzoenbare vijanden, die gezworen hebben, zich op hem te wreken. Het schijnt, dat de Polen bij hun terug tocht geen tijd hebben gehad alle fabrie ken, mijnen en andere kostbare bouw werken te vernietigen, welke daarvoor be stemd waren. Door de Duitsche luchtaan vallen ls veel schade aangericht. In het vanochtend uitgegeven bulletin van het Britsche ministerie van voorlich ting wordt verklaard, dat geen melding is te maken van vlootoperaties van eenlge be- teekenis. Er zijn tal van berichten ontvangen over operaties tegen Duitsche duikbooten. Waarschijnlijk hebben eenige dezer opera ties succes gehad. Het s.s. „Magdapur" (8640 ton) is tot zin ken gebracht. Er hebben zich eenige per soonlijke ongelukken voorgedaan, doch hoe veel personen dit betreft is niet bekend. Ook is bericht ontvangen, dat de beman ning van de „Rio Claro" 14086 ton) op de Azoren door een Nederlandsch schip is aan land gezet, nadat de „Rio Claro" op 6 September tot zinken was gebracht. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Onze troepen hebben plaatselijke vorde ringen kunnen maken. Van Fransche zijde wordt verder gemeld: De contactneming van onze troepen met de Duitsche troepen neemt de wending van een treffen. Wij gaan voort met aanvallen op vooruitgeschoven posten der Siegfried- linie. Bij plaatselijke gevechten hebben wij een zeker aantal dorpen, zoomede ultloo- pers van heuvels, die voor ons voordeelen beteekenen, bezet. Sinds een paar dagen schijnen de Dultschers hun voorposten niet zonder strijd te willen afstaan. ZIJ betwis ten hardnekkig de plaatsen, die voor ons dienstig zouden kunnen zijn voor artille riewaarnemingen. Zü hebben een aantal tegenaanvallen ontketend, die bijwijlen een zeer ernstig karakter hadden. Plaatselijke aanvallen onzer troepen worden voortgezet op 50 K M. van het front. De voorhoede trekt normaal verder over twee derden van dit gebied Over het andere derde deel gaat het moei lijker. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De groote slag ln Polen nadert zijn hoogtepunt: de vernietiging van het Pool- sche veldleger ten Westen van den Weich- sel. Terwijl in Zuid-Polen de zich taal ver kerende tegenstander over de San werd teruggedrongen en de overgang over de rivier ln den sector Sano Jowornik Polski, hij Radymno en Jaroslaw werd bezet, be tonnen de in de verschillende gebieden In testaten troepen de wapens neer te leggen. Overal werden pogingen der Ingesloten t'oeoenafdeelingen door te breken, verhin derd. Het is na harden strijd om de Poolsche versterkingen aan de Narew gelukt bij "OWgorod en Wizna brughoofden te vormen '"n den Zuidelijken oever. Poolsche artillerie van ieder kaliber heeft, van de Oosteiyke deelen van Warschau uit. het vuur geopend op onze zich in het Wes telijk deel der stad bevindende troepen. De insluiting van de Poolsche oorlog sha ven Gdingen werd voortgezet. Neustadt en Putzig bevinden zich in Duit sche handen. Zeestrydkrachten ondersteunen het op treden van het leger door een succesrijke beschieting van Poolsche batterijen en van de oorlogshaven Gdingen. Het luchtwapen heeft de wegen en spooriynen ten Oosten van Warschau en in de gebieden van Lemberg en Lublln- Ohelm herhaaldelyk aangevallen en de zich aldaar bevindende colonnes en troepen transporten verslagen. Te Lemberg werd het station-West verwoest. In het Westen werd het ontruimde vlieg veld van Saarbruecken door Fransche ar tillerie besohoten. AMERIKAANSCH CONGRES NOG DEZE WEEK BIJEEN Reuter verneemt van zeer gezaghebbende zyde te New-York, dat Roosevelt besloten zou hebben het Congres nog deze week in buitengewone zitting byeen te roepen. LUCHTALARM TE PARIJS. Om zes minuten over vier vannacht wer den de ParUzenaars uit hun slaap gewekt. Sinds een paar dagen was hun nachtrust niet verstoord. Zeer spoedig bereikten de bewoners ln volmaakte orde en kalmte de schuilplaatsen. Om 5 u. 20 werd het signaal gegeven, dat alles weer veilig was. De correspondent van Havas te Warschau is de Poolsch-Roeme:nsche grens overgeko men. Tot Lublin had hy geconstateerd, dat de Duitsche luchtmacht den eenigen spoor weg ln dat gebied, zoomede de voornaam ste strategische punten intensief had ge bombardeerd. Duitsche vliegtuigen hebben van Dinsdagavond tot Donderdagmiddag tusschen Lublin en Warschau bommen ge worpen op alle stations, bruggen, straat- en spoorwegen. Op deze wpze hebben zy de evacuatie van gewonden naar Lwow (Lem berg) en het transport van versterkingen naar de hoofdstad vertraagd. groot aantal ploeg'n arbeiders werkt zonder i onderbreking aan het herstel der spoor wegen, teneinde op die wyze den treinen gelegenheid te geven door te gaan. Indien de omstandigheden ln dezen oor log voor Polen minder gunstig zyn met het oog op de meerderheid in aantal en materiaal van den aanvaller, de psycholo gische omstandigheden zouden niet beter kunnen zijn dan nu. Alle soldaten, zelfs de gewonde, behou den een uitstekend moreel. Zoowel te Lwow als te Lublin verkeert de burgerbevolking in voortdurenden staat van luchtalarm. Toch heerscht overal dezelfde g'.mmige vastberadenheid voor de verdedi ging van het vaderland, den vyand tot het- laatste tegemoet te treden. De verscheiden communiqué's verbergen niet dat terrein werd verloren, doch dat heeft het moreel der Poolsche bevolking in niets geschokt. Dit zelfs zoo. dat de minste verdenking Jegens hen, die hun plicht zou den verwaarloozen of aarzeling zouden be- toonen, snel zou verkeeren in daden van geweld Hoewel de Dultschers hebben medege deeld, Warschau te hebben bezet, heeft de stad nog steeds verwoed weerstand gebo den. Polen zal misschien bezwijken, doch het zal verwoed stryden tot zyn laatste krachten, in het vertrouwen van de eind overwinning van zyn bondgenooten. DE POSITIE DER OOSTENRIJKERS. Het comité van Oostenrykers in Engeland heeft een uitvoerend comité in het leven ge roepen om de ln Engeland wonende Oosten rykers, die dc annexatie niet erkennen, te vertegenwoordigen en een samenwerking met Engeland te organiseeren. ROEMEENSCHE POLITIE NAAR DE GRENS. Twee speciale treinen met gewapende politiebeambten zyn uit Boekarest naar de Poolsche grens gezonden. Het verluidt, dat de Roemeensche autoriteiten de vluchtelin gen op sympathieke wijze zullen behandelen. De „Timpul" schryft dienaangaande: het lyden van Polen vindt by ons een natuur- lyke sympathie. Als goede buren zullen wy al het mogelijke doen om het lot van deze uitgeworpenen te verlichten. De laatste ontvangen berichten beves tigen, dat op 5 myi van Warschau wordt gevochten. Aan den anderen kant is de Duitsche opmarsch van het Zuiden uit. dat wil zeggen van Krakau naar het Noord Oosten aan het verslappen. De Dultschers ln dezen sector schynen vermoeid te zijn, terwyi het moreel der Polen ongeschokt blijft. Bij den aanvang van de gemeenteraads vergadering heeft de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. de Monchy, den raad het verheugend feit meegedeeld, dat door aangifte van de geboorte van Ludwig Jo hannes van Straalen de gemeente 's-Gra venhage thans haar 500.000ste inwoner heeft verkregen. In 1875 werd de 100.000ste inwoner van de residentie geboren, in 1899 de 200.000ste, veertien jaren later de 300.000ste, weer veertien jaren later de 400.000ste en thans, na 12 jaren is het vijfde honderdduizendtal voltooid. De burgemeester verbond aan dit feit de beste wenschen voor den bloei der gemeen te en de raad gaf door applaus zijn in stemming hiermede te kennen. DOOR TRUCK OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond beging de 23-jarige landbou wersknecht A. V., in dienst bij den heer Schaap te Terkaple (Fr.), de onvoorzich tigheid, achter een met stroo beladen truck met oplegger te gaan loopen toen deze achteruit het erf opreed. Waarschijnlijk is hij gestruikeld en gevallen, waardoor hij werd overreden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig na het ongeval overleed. Het slachtoffer, dat nog even bij bewustzijn is geweest, verklaarde, dat het ongeluk aan eigen schuld was te wijten. DOODELIJKE VAL. Vanmorgen is de 56-jarige heer H.*W. te Zutfen bij werkzaamheden in zijn magazijn aan de Lombardsteeg door een openstaand raam van de vierde verdieping op straat ge vallen. Hij was vrijwel op slag dood. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Donderdag 14 September a.s., des avonds te half negen. De voorzitter is voornemens aan de cen trale afdeeling voor te stellen alsdan in de afdeelingen te doen onderzoeken het wets ontwerp gebruik vervoermiddelen benevens een aantal andere ontwerpen van wet. Het ligt in de bedoeling in een op Vrijdag 15 September, des namiddags te een uur te houden openbare vergadering aan de orde te stellen de ontwerpen van wet van spoed- eischenden of van eenvoudigen aard. die alsdan in staat van wijzen zullen zijn. AMSTERDAM, 11 September. Het vooruitzicht een oorlogstoestand van min stens drie jaar te zullen beleven, scheen de beurs heden sterk te hebben aangegrepen. In ver scherpte mate trad de kooplust aan den dag en v/aren aandeelen sterk gevraagd. De levendig heid ter beurze moest wederom als een waar oorlogsverschijnsel worden gekenmerkt en de omzetten bereikten voor de specialiteiten groote afmetingen. Zelfs in het verdere verloop, toen de toppunten van de vorige week reeds waren over schreden, kwam de kooplust niet tot stilstand. Belangrijke koerswinsten werden weer behaald en waar hier tegenover geen aanbod los kwam, werden recordnoteeringen geboekt en kon weer van een ware hausse gesproken worden. Bijzonder sterk is dit het geval voor de Amcri- kaansche staalfondsen, die ver boven de paritei ten verhandeld werden. Bethlehem Steel b.v. op circa 72 tegen Zaterdag 65 3/4. Ook de Ameri- kaansche spoorwegen. Kunstzijde- en Koper- waarden deelden in de koersverheffing. Wat de locale afdeelingen betreft, deze boden een zeer levendige aanblik Een uitzondering vormde de hoek der Nederlandsche industrieelen. waarvan Unilever en Philips, ondernemingen met groote Europeesche belangen, onder druk ston den en een gevoelig verlies leden. De eerste opende op 108. dus 9% lager en herstelde zich tot 111Vj%. De tweede opende op 156%>, dus 13% lager en verbeterde tot 162%. Fokker en Aku waren goed prijshoudend. Ta bakken bleven eveneens vrfj onbewogen en Senembah verloor een deel van den koerswinst van Zaterdag. Overigens echter was het woord volkomen en uitsluitend aan de „oorlogsfondsen": rubber, suiker, scheepvaarten en olie-aandeelen gaven den toon aan. Rubbers bijv. werden zeer druk gevraagd en gingen sprongsgewijze omhoog. Amsterdam Rubber 10r:vele incourante soorten, die alle in open hoek verhandeld werden, tot 20%>. Van Suikerfondsen waren vooral de specifieke soor ten willig, alsmede Kolonial? Bank. H.V.A ver beterde een 7-tal punten, Vorstenlanden. Java Cultuur, Nisu e.d. gingen nog meer omhoog. Zeer bijzonder de aandacht trokken opnieuw de verschillende Scheepvaartsoorten, waarin de handel vaak een stormachtig karakter aannam en die algemeen 10 k 15% stegen. Ook de Petroleumafdeeling was algemeen hooger en Koninklijke Olie, die 10% opliep tot een koers van 350, droeg een levendig karakter. Meerendeels konden de fondsen de markt ver laten op het hoogste punt van den dag. Op de beleggingsmarkt waren de Nederland sche Staatspapieren lichtelijk verdeeld gestemd. De ondertoon was evenwel eerder luier, al waren de verschillen ten opzichte van Zaterdag niet groot. Integralen trokken iets aan tot 65 V*. Duit sche leeningen ondergingen geen groote veran dering. WISSELKOERSEN. Londen 7.621/*; Berlijn 66.00; Parijs 4.23; Brussel 32.321/*; Zwitserland 42.60; Kopen hagen 36.40; Stockholm 45.00; Oslo 42.80; New York 1.88 7/16; Lire Bankpapier 6.50. Prolongatie 3Part. disc. 2 3/43; Dag geld 21/*; Registermarken 215/8; Handels Sperrmarken 3 1/4; Reismarken 461/*; Bank papier 16 3/4. (2 lijnen) ONZE GEZANT TE LONDEN VERTREKT NAAR ZIJN POST. De regeerlngspersdienst meldt: op of omstreeks 16 dezer ls de heer jhr. mr. E. F. M. J Michlels van Verduynen. benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Londen voornemens zich naar de Britsche hoofdplaats te bege ven teneinde zyn functie aldaar te aan vaarden. DE PRINS BIJ HET CAVALLERIE- DEPOT. Prins Bernhard heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan het eavallerle-depot te Den Haag, wat de Prins namens de Ko ningin inspecteerde. DE EERSTE GEHEEL METALEN FOKKER DE LUCHT IN. Het eerste geheel metalen Fokker vlieg tuig, tevens het eerste geheel metalen vlieg tuig naar Nederlandsch ontwerp, de Fokker T 9, in opdracht van de Nederlandsch-Indi- sche regeering gebouwd, heeft gistermiddag zyn luchtdoop ondergaan. Te 4 uur werd het startsein gegeven en na een zeer korten aanloop verhief het impo sante tweemotorige bomvliegtuig, bestuurd door den fabrieksvlieger T. H. Leegstra, zich in de lucht. Kort na den start trok Leegstra de wielen in en Kwamen de s1? ,e lyne.i van het groote toestel eerst goed tot haar recht. Ondanks het feit, dat de Fokker T. 9 is uitgerust met twee Bristol motoren van elk 1375 pk., was de machine merkwaardig rus tig. dank zij de toepassing van schuiven- motoren met een schroefvertragingsmecha- nisme. Reeds op geringen afstand van het vliegveld was het geluid byna niet meer te hooren By de proefvlucht waren aanwezig de kapitein-vlieger E J G. te Roller en ir. D. S. Gaastra, die de Indische militaire lucht vaart vertegenwoordigden, benevens de hoeren J. E. van Tyen en ir. M. Beeling van de Fokkerfabriek. De eerste vlucht duurde ongeveer een kwartier en werd met een bijzonder fraaie landing beëindigd. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 9 September. Veemarkt. Heden waren aangevoerd: 458 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7480. 2e kw. 66—72, 3e kw. 5664 ct. per kilo slachtge wicht; 20 stie ren 58^68 ct. per kg. slachtgew., 50 melk- en kalfkoeien f. 180260 per stuk; 71 vette kalveren 2e kw. 4854 ct., 3e :w. 4046 ct. per kilo le vend gewicht: 74 nuchtere kalveren f. 7.50—1100 per stuk; 138 schapen en lammeren, schapen f. 1223 per stuk: 450 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kilo 69—70 ct., zware var kens 67—68 en vette varkens 6566 ct, per kilo slachtge wicht. BOSKOOP. 9 Sept. Coöp. vereen. ..De Bos- koopsche veiling". Rozen per bos: Else Poulsen 22—26 ct.. Butterfly 13—18 ct.. Rosalandla 14— 19 ct.. Briarclif 14—20 ct.. Pechtold 16—25 ct., Queen Man- 10—15 ct.. Vlérlanden 15—18 ct., Florex 15—19 ct.. Rosa-Mundi 35—40 ct.. Gloria Mundi 3040 ct.. August Noack 15 ct. Diversen per bos: Chrysanten gr bloemig 60—90 ct.. idem kleinbloemig 6—9 ct.. Clematis Durandi 13—16 ct.. idem Prins Hendrik 60 ct., idem Mevr. le Coultre 70 ct. NAALDWIJK. 8 Sept. C. C W. S. Spectrum 1.002.40. pelargonium 5.406.00. peter fischer 2.503.10, zinnia 1.602.50. amaryllis 4 005.0U. page 6 0011.00. pulling 6.00—9.00. rayonnanthe 5.006.00. blanche du poltou 2.303.10. velotes 10.0018.0 per 100; plumosa 7—22 ct.. spren- gerie 12—17 ct., gladiolen 39 ct.. asters 25 ct. per bos. NAALDWIJK. 8 Sept.. Bond Westland Ali cante 1925 ct.. frankenthalers 1923 ct.. champion 2123 ct.. maroc 1722 ct.. muscaat 23 ct.. enkele boonen 1416 ct.. snyboonen 7—9 ct.. dubbele boonen 1213 ct.. idem met draad 8—10 ct. per kg.; sla 1.40—2.90. selderi) 50 ct.. komkommer 1.40—3.10 per 100; netmeloenen 56 ct.. oranje 7—11 ct.. sulkermeloenen 15—19 ct.. perziken 512 ct. per stuk. chin, kool 1 80 —2.20; roode kool 1.2C—1.70; savoyekool 1.10— 1.40 per 100 kg.; tomaten 5058 ct. per bak. NOORDWIJKERHOUT. 9 Sept. 39. Veiling ..De Eendracht". Groote aanvoer na-boonen van pracht kwaliteit. Pronkers f. 0.320.38; snfjboo- nen f.0.601.10; dubb. heerenb. z. dr. f. 0.60— 1.45; enkele heerenb. m. dr. f0.651.15; stam- heerenb. z. dr. f. 0.951.20: stokheerenb. z. dr. f. 1.151.45 alles per zak van 10 K.G. RIJNSBURG. 9 Sept. Bloemenveiling. Gladio len Jacoba 25—40, War 3060. Picardië 30—60, Polijst 3060, Witte Lelies 2.20—2.80; groote Chrysanthen 810, Asters gemengd 1030, Straalasters rose 20— J, enkele gemengd 10—15, Helianthen groot 30—50; idem klein 1035. Putasters gemengd 35. Afrikanen 2—3. ROTTERDAM. 11 Sept. Aanvoer totaal 2634 st. vette runderen 748 st., vette kalveren 285, nuch tere kalveren 3, schappen en lammeren 948, var kens 644. nokken ~n gelten 6 stuks, vette kooien le kwaliteit 78 ct.. °e kw 62 ct., 3e kw. 40—52 rt. per kg., vette ossen 68, 62, 42—52 ct.. stieren r'0, 75, 45—55 ct., varkens (levend gewicht) 58. 57. 56, schapen 45. 40, 35. lammeren 50, 45, 40 ct p. kilo; schapen per stuk ie kw, f.21, 2e kw. f. 19, 3e kw. f.16; lammeren f.15, f.12, f.9 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3