Een Fransche beschouwing |J)e strijd in het Westen over de economische positie van Duitschland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 11 September 1939 Overzicht YISSCHERIJ-BERICHTEN Oorlogsverklaring van Canada Een artikel van Llord George Uit Rusland Deze heet onhoudbaar VRAGENRUBRIEK Het tot zinken brengen van de ..Good wood" wordt gemeld X>e bemanning van 21 koppen is door een visschersboot gered De ..Warwick Castle" en nog een ander schip wisten zich te redden door zlg-zag te gaan varen. ENGELAND BIEDT BELGIË VERONTSCHUULDIGINGEN AAN. .Het Belgisch Telegraaf agentschap meldt: Zoodra zij kennis gekregen had van het ernstige incident, dat zich Zaterdagnacht heeft voorgedaan, heeft de Britschc regee ring spontaan den ambassadeur van Groot- Brittannië te Brussel opgedragen zich naar den heer Spaak, minister van bultenl. zaken te begeven, om zijn volledige excu ses aan te bieden voor het optreden der Engelsohe vliegers en zijn diep leedwezen te uiten over de verwondingen, welke aan de Belgische vliegers zijn toegebracht. Sir Robert Clive heeft den heer Spaak mededeeling gedaan van den wensoh der Britsche regeering, alle aangerichte schade te herstellen. De ambassadeur heeft hieraan toege voegd. dat nieuwe, zeer scherpe instruc ties gegeven zijn aan de Britsche lucht macht. het Belgische grondgebied te mij den en een herhaling van incidenten, als zach hebben voorgedaan, te voorkomen. Canada heeft Duitschland gisteren te 18.10 uur Britsche zomertijd, den oor log verklaard. In een proclamatie, ln het Staatsblad verschenen, wordt gezegd, dat de oorlog met Duitschland in het dominion Canada bestaat en heeft bestaan vanaf 10 Sep tember. Een copie is overgeseind naar Londen en men verwacht, dat de Engel- sche koning het duplicaat binnenkort zal teekenen als koning van Canada. De Amerikaansche neutraliteitswet is di rect op Canada van toepassing verklaard. Vele vrijwilligers melden zich aan voor dienst in Europa. Lloyd George heeft in de „Sunday Express" de indrukken weergegeven, welke na de eerste week van den oorlog bij hem zijn opgekomen. Wederom, zoo schrijft hij, wordt gestreden om het internationale recht. Deze strijd duurt van het begin der geschiedenis en zal niet eindigen, wanneer men niet gelijk recht erkent voor sterke en zwakke mogendheden. De strijd zal slechts eindigen, wanneer de aanvaller merkt, dat de weg te kostbaar wordt. De Westelijke mo gendheden moeten den aanvaller van 1914 weer dezelfde les geven en zij moeten dit zoodanig doen. dat het de laatste keer is Lloyd George merkt verder op. dat een deel van het oude Oostenrijk-Hongarije neutraal is, evenals Bulgarije en dat Tur kije aan de zijde der Westelijke mogendhe den staat, terwijl het Pooische leger nog in tact is. Drie punten zijn van belang n.l. de kwaliteit van het commando der Pooische troepen, de vraag of zij een stelling voorbe reiden, welke houdbaar is en het moreel van de troepen. Waartoe de Polen in staat zijn, blijkt uit het verzet van een week van het garnizoen van de Westerplatte. (Dit telde slechts 120 man, waarvan er 55 zijn gesneuveld!). Verder merkt Lloyd George op, dat een onbetwistbaar gunstige factor is. dat het Fransche leger superieur is aan ieder ander leger, terwijl over een groote menschen- reserve wordt beschikt. Tenslotte verklaart Lloyd George, dat het Duitsche leger van thans niet vergeleken kan worden met dat van 1914. De Duitsche officieren staan niet op het peil van de Fransche. Engeland mag evenwel niet het zwaartepunt van den strijd op het Fransche leger laten vallen, het moet zonder tijdver lies maatregelen nemen om een leger te zen den, teneinde het Fransche te helpen in den aanval op het nationaal-socialisme. WAARSCHUWING AAN TSJECHEN IN BUITENLANDSCHEN KRIJGSDIENST. De regeering van het protectoraat publi ceert de volgende waarschuwing: ,,In aan sluiting op de proclamatie, die de staatspre sident gemeenschappelijk met de regeering op 3 September 1939 tot het Tsjechische pu bliek heeft gericht, maakt de regeering alle burgers van het protectoraat er met klem opmerkzaam op. dat het dienst nemen in militaire formaties van welken aard ook. die in het buitenland worden gevormd, land verraad is, dat met de zwaarste straffen ge straft wordt. In het bijzonder waarschuwt de regeering voor de gevolgen, die de bur gers van het protectoraat treffen, wanneer zij als leden van een buitenlandsche mili taire formatie in den strijd met Duitsche troepen gevangen worden genomen. DE OSLO-STATEN. Heden kwamen te Brussel de Oslo-staten weer bijeen. De Nederlandsche gedelegeerden in de permanente commissie der Oslo-statengroep zijn: de heeren baron van Harinxma thoe Slooten, gezant der Nederlanden te Brussel. Lamping, directeur der afdeeling handels- accoorden van het ministerie van oecono- mische zaken. DE OPROEPING VAN RESERVISTEN. Betreifende het oproepen van reservisten is in alle te Moskou verschijnende dagbla den een communiqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: „In verband met den DuitschPoolschen oorlog die een steeds verder gaand en dreigender karakter aan neemt, heeft de regeering besloten ten be hoeve van de verdere versterking der lands verdediging eenige lichtingen gedeeltelijk onder de wapenen te roepen. De oproeping der reservisten van het roode leger is ge schied in de Oekraine, in Wit-Rusland en in de militaire ressorten van Leningrad, Moskou. Kalinin en Orel". LEVENSMIDDELENSCHAARSCHTE. Een zeker aantal levensmiddelen, wordt aanzienlijk schaarscher. Te Moskou is bijna geen suiker meer te krijgen, zij was trou wens ook vroeger reeds zeldzaam. Voor de winkels wachten lange rijen menschen, die Nader is gebleken, dat de Dultschers met hun bericht over den val van Warschau voorbarig zijn geweest. Integendeel, de Duitsche troepen, die de voorsteden wa ren ingerukt, zijn teruggeworpen en de Polen hebben hun linie aan de 5 rivieren behouden. Zullen de Duitschers nu direct den aanval op de Pooische linie openen, of zullen zij eerst het achterland zuiveren, de verbindingswegen herstellen en hun po- Isilie consolideeren? De militaire mede werker van de ..Times" verwacht het laat ste. Hij wijst overigens op het doelmatig gebruik door de Duitschers van hun lucht macht. Hij zegt o.a.: Niet.alleen worden de bases en verbindingswegen van het aangevallen leger voortdurend bestookt, doch de aanvaller bevindt zich in betrek kelijke veiligheid. Overigens kan het leger, dat over de beste luchtmacht beschikt, zijn troepen voor flankaanvallen, zelfs ach ter het front, in beweging brengen zonder ernstige gevaren te loopen. Integendeel kunnen de troepen, door het zwakste leger voor tegenaanvallen bestemd, worden uiteengeslagen nog zelfs vóór zij hebben kunnen optreden. In het Westen is nog geen groote actie ingezet. Volgens „Le Petit Journal" kan men pas over eenige dagen groote gebeurtenis sen verwachten. Het opperbevel is niet voornemens onze krachten in slecht voor bereide gevechten te verbruiken. „Le Matin" schrijft, dat generaal Game- lin's zorg is zuinig met het Fransche bloed om te gaan. Overigens is de papieren-oorlog nog steeds druk gaande. Goerlng heeft voor de radio een rede gehouden tot het Duit sche volk In de eerste plaats om het een hart onder den riem te steken, verzekeren de, dat de Engelsche blokkade verbroken is enz., in de tweede plaats om in feite nog eens het Duitsche standpunt te her halen: eerst met Polen klaar komen en dan in het Westen, waarmede Duitschland geen belangen-verschll heeft vooral niet met Frankrijk, dat men weer poogt los te maken van Engeland! een vredesaan bod! Illusies behoeft Duitschland zich niet te maken: prompt heeft Engeland al geant woord met de aankondiging van een oorlog van 3 jaar of langer Ook de Engelsche bladen leggen er eens gezind den nadruk op, dat de oorlog tegen het- Hitleriaansche rijk lot het einde toe gevoerd zal worden, dat het voor Hitier nutteloos is, aangenomen, dat hij zoo snel als hij verwacht met. Polen gereed zal ko men. den vrede in het westen aan te bie den. De „Sunday Times" schrijft in een hoofd artikel: „Een dergelijke vrede, op welke wijze ook gecamoufleerd, zou. wanneer hij door ons werd geratificeerd, de beslissende triumf zijn voor Hitier en zou van hem den delinitieven meester maken niet alleen van Duitschland maar van Europa. Zijn wensch om ons te zien toestemmen, heeft het mo tief kunnen vormen, waarom hij zich tot dusverre onthouden heeft van luchtbom bardementen op Groot-Brittannië Wan neer het zoo ls. is zijn berekening foutief. Noch de eer, noch de voorzichtigheid zou den Groot-Brittannië veroorloven een ein de te maken aan den oorlog op dergelijke voorwaarden. „Dergelijke voornemens van den kant van Hitier komen de „Sunday Times" waarschijnlijk voor. gezien de re devoering van Goering. "Duidelijk treedt aan den dag. dat een vredesvoorstel bin nenkort zal worden gedaan, waarschijnlijk door tusschenkomst van Mussolini. Frank rijk en Engeland venvachten het. belde zullen hetzelfde antwoord geven: geen en kele vrede is mogelijk zonder vernietiging van het Hitlerisme en de heerschappij van het brute geweld." In de „Observer" schrijft Garvin op nog categorischer wijze: „Op het oogenblik kan geen enkelen rechtstreekschen steun gege ven worden aan Polen in den strijd om leven en vrijheid. Of de dingen beter of slechter gaan aan de oevers van den Weichsel in de eerstvolgende dagen, wij zijn trouw verbonden aan den kant van Polen zooals wij dat eertijds waren aan den kant van België. Thans evenals toen. geen vrede zonder teruggave. En de „Daily Telegraph" zegt, dat welke successen de trouwbreuk van Hitler ook heeft gehad en welke winsten hij in Polen ook boekt met zijn wanhopigen aanval, haast de geheele wereld weet, dat dit slechts het begin is van den strijd, waartoe het natio naal-socialisme de beschaving heeft uit gedaagd en waarin Groot-Brittannië al zijn krachten zal werpen. Het blad voegt hier aan toe, dat de Fuehrer in zijn razer nij blind kan zijn voor de lessen van 1914 1918, doch dat deze in Groot-Brittannië goed zijn ter harte genomen! Door de bombast van de redevoering van Goering heen zijn vreemd mengsel van bluf en gejammer, kan volgens het blad twijfel, verwarring en vrees worden gele zen Het meest van al komen de zenuw achtige zinsneden naar voren, waarin Groot Brlttannië vrede wordt aangeboden, doch „aan een vrede ten koste van onzen Fueh rer valt niet te denken." Het is duidelijk, dat de Britsche uitdaging verontrustend Ls. Iemand heeft daaraan gedacht en er op gevaarlijke wijze aan gedacht. De „Times" schrijft, dat Iemand in Duitschland zich heeft herinnerd, dat „Groot-Brittannië steeds den laatstenslag wint." Hetzelfde geluid deed de Fransche pers hooren. Slechts twee voorbeelden: In de „Petit Parisien" schrijft Lucien Bourgues: „de meest opmerkelijke kant van deze redevoering is wellicht, dat Goe ring tot zijn Duitsche toehoorders sprak alsof de oorlog aan het Westelijk front nog niet was begonnen. Hij maakte alleen melding van de onwrikbare divisies achter de onneembare versterkingen. Deze ver warde taal bewijst, dat de Duitschers ach ter het front er nog onwetend van zijn, dat het Fransche leger zich een zegevie renden weg baant tusschen Moezel en Rijn De redevoeringen uitsprekende maarschalk heeft zijn tijd volkomen verloren. Enge land en Frankrijk hebben lang geduld geoelend en Hitier veroorloofd tot andere denkbeelden te komen en het geschil met Polen op vreedzame wijze te regelen. HIJ had de keuze tusschen vrede of oorlog. HU zal haar nu hebben tot het einde, tot de algeheele vernietiging van het monster achtige derde rijk. Aldus het eenige ant woord dat gegeven wordt op de dwaze en heiligschennende uinoodigingen van zijn kroonprins". Tenslotte schrijft Georges Bidault ln de „Aube": „tevergeefs schreeuwt Hitier zich heesch en praat Goering zich bulten adem. Alle brandmerken der laaghartige sluwheid treden aan den dag in elk hun ner zoetelijkste spreuken. De beproeving der list is afgesloten. Hoe zeer zij zich ook inspannen om haar voort te zetten. Wij zUn bestand tegen het geweld, dat wij niet hebben gewild. Kort of lang, het zal hen verpletteren, die het ontketend heb ben". In Amerika is dezelfde meening over- heerschend. De Italiaansche pers steunt de Duitsche opvattingen. Wijzend op de afschuwelijk ste van alle oorlogsmiddelen: de blokkade, waartegen Duitschland terecht den duik boot-oorlog voert. Maar overigens blijft het de sphinx van het begin van den strijd. De directeur van de „Giornale d'Italla" schrijft, dat Italië de gebeurtenissen rustig volgt. Het land werkt ordelUk en vergeet niet de nationale- en rUksbelangen, welke zich vereenigen met de belangen van een op gerechtigheid gebaseerd Europa. Het heeft vertrouwen in de lijn. uitgestippeld door den Duce en in de actie, ontplooid door zUn minister van buitenlandsche za ken. Het ls op zijn hoede, niet op een zeker oogenblik door de gebeurtenissen te wor den overstelpt. Italië heeft een rustig geweten, wat de verantwoordelijkheid betreft van den nieuwen Europeeschen oorlog. Daar andere krachten het werk van Italië om den vrede ln Oost-Europa te behouden en de groote vraagstukken ln een geest van sa menwerking te onderzoeken, hebben tegen gewerkt. heeft Italië zich teruggetrokken en wijdt het zich aan zijn nationale le venstaak. Dat beteekent echter geen Isolement, want Italië vertegenwoordigt een te groote macht, om zich verwUderd te houden van zoo ernstige historische gebeurtenissen. Daarom ls zijn politieke waakzaamheid altijd aanwezig. Dezelfde geheimzinnigheid blijft hangen! Intusschen is de Jaarbeurs te Bart gis teren officieel geopend, 42 landen zijn ver- vertegenwoordigd, 16 officieel. slxuik blijft men indien men In spijzen en dranken CryitolfoMffan gebruikt, het absoluut onschadelijke ver- vangmiddel voor suiker, vrij van koolhydraten. Oe origineel* Crystolloserfen zijn tn handige ver gulde doosjes 6 500 stuks bij alle apothekers en drogisten verkrijg baar, tegen den prijs van f. 0.4}. Redt Uwslanke lijn met 5094 (Ingez. Med.) VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 11 September. Tong f. 2.30—0.92 per kilo, griet f.40—20 per 50 kilo, kleinschol f.3016, bot f. 16, schar f. 8.00- f. 7.60. Besomming kotters: IJM 214 f.737 en IJM 210 f. 371. In een beschouwing over de economische positie van Duitschland zegt het Fransche agentschap Havas, dat Duitschland voor de keus staat: een korte oorlog of een ver loren oorlog. Een gemotoriseerde divisie gebruikt dui zend liter benzine per kilometer. De we reldproductie van petroleum bedraagt on geveer 290 millioen ton, waarvan 182 mil- lioen uit de Vereenigde Staten komen, 28 millioen uit de Sovjetunie, 26 miliioan uit Venezuela, 10 millioen uit Iran, 7 millioen uit Roemenië en 4 millioen ton uit Irak. Sedert den aanvang der vijandelijkheden zijn al deze landen op twee na ln feite gesloten voor Duitschland. De eenige even- tueele uitzonderingen zijn de Sovjetunie en Roemenië, maar de Roemeensche pro ductie, aangenomen dat het Duitsche rijk er de volle beschikking over zou hebben, vormt slechts een gering gedeelte van de behoefte van Duitschland in oorlogstijd. Wat de sovjetunie betreft, haar productie is bijna geheel noodig voor het binnenlandsch gebruik, zoodat het voor uitvoer beschik bare overschot nauwelijks 2 millioen ton bedraagt. De Pooische productie en de Duitsche productie samen bedragen onge veer 1.500.000 ton. Ondanks al hun pogin gen hebben de Duitsche technici het niet verder kunnen brengen dan 1.200.000 a 1.700.000 ton synthetische benzine tegen een prijs die viermaal hooger is dan de wereldprijs. Aangenomen dat voor een en kel front van duizend kilometer Duitsch land meer dan 30.000.000 ton benzine zou noodig hebben om den oorlog een jaar te voeren, kan hieruit de conclusie worden afgeleid, dat na uitputting van de nood zakelijk beperkte voorraden. Duitschland weldra benzinegebrek zal hebben. De laat ste geschriften van de militaire deskun digen aan de andere zijde van den RUn zout. meel, griesmeel en boekweit, welke voor het nationale Russische voedsel worden gebruikt, te koopen. De aanvoer van melk is normaal. Tafelwijn is er sedert lang niet meer, zelfs niet in de hotels waar vreemde lingen verblijven. KLACHTEN OVER ENGELAND. Het Russische telegraafagentschap Tass publiceert onder het opschrift „onvriende- lüke daden van Engeland tegen de sovjet unie" een communiqué, waarin geprotes teerd wordt tegen de moeilijkheden en chicanes, die op het oogenblik door Enge land aan der. Russischen buitenlandschen handel in den weg worden gelegd. Verschei dene Engelsche firma's zouden o.a. korte lings geweigerd hebben de in opdracht van Russische import-organisaties vervaardigde, voor het grootste deel zelfs betaalde op drachten, op regelmatige wijze af te leveren. bevatten alle een pertinente weerlegging van de hersenschim van een verpletteren de overwinning. In een Doek. getiteld „Een militaire poli tiek" geeft generaal von Metzch de vol gende uiteenzetting: „Elke kans op succes gaat voor ons verloren als wij niet op ver rassende wUze kunnen opereeren. Nooit zul len wU een totale numerieke meerderheid hebben Laten wij ook de beteekenis van het effect, veroorzaakt door een strategi sche verrassing, niet overschatten. Het oogenschijnlijke succes bU het begin ga randeert in geen enkel opzicht het eind- succes. En de afschuw, veroorzaakt door een brutale verbreking van den vrede met veronachtzaming van alle gebruikelijke ge woonten kan zelfs een verergering van de militaire situatie veroorzaken uit het oog punt der buitenlandsche politiek. Onweer staanbare stootkracht, dat is voor ons, Duitschers, de eenige kans om den oorlog te winnen. De groote vlootmogendheden zullen altijd trachten den strijd tegen de continentale mogendheden te voeren door middel van den economischen oorlog. Zoodra de groo te vlootmogendheden aan den oorlog deel nemen moet men dus rekenen op een oor log van langen duur." Generaal von Metzch noemt twee argu menten die hem doen vreezen, dat deze economische oorlog voor Duitschland ho peloos is, in de eerste piaats de meerder heid der Vereenigde Engelsche en Fran sche vloot en in de tweede plaats de een heid van Frankrijk waar binnenlandsche crisis minder militaire beteekenis hebben dan in andere landen en dat ingeval van nood als één man zal marcheeren. Havas voegt hieraan toe, dat de voor spellingen van von Metzch op het oogenblik stuk voor stuk uitkomen. Duitschland zoekt de overwinning in Polen door een „onweerstaanbare stootkracht" maar voor dat zelfs een gedeeltelijke beslissing ls ge vallen. hebben Groot-Brittannie en Frank rijk, die de zeeën beheerschen, den econo mischen strijd aangebonden, waarvan Goe ring zelf reeds de eerste resultaten moet erkennen. Wat Frankrijk betreft, het mar cheert inderdaad als één man en het Duitsche volk begint zich daarvan bewust te worden ondanks de wanhopige pogingen der leidende nazi-kringen om dit te ver bergen. Nog verbazingwekkender is het onlangs gepubliceerde handboek van kolonel Foertsch, de „Krijgskunst gisteren en he den". De schrijver leidt persoonlijk den pers dienst van het rijksministerie van oorlog en kan dus beschouwd worden als de woordvoerder van het opperbevel. ZUn voornaamste conclusies omtrent de mo derne legers zUn, dat hoe machtig zU ook zyn, zij bUna automatisch de geëigende verdedigingsmiddelen verwekken. Een by verrassing begonnen oorlog acht hy nau- De Fransche legercommuniqués blyven van dezelfde lakonieke kortheid. Het laatste van gisteravond luidt: Een reeks stelselmatige operaties aan het front heeft vordering tusschen de Saar en de Vogezen mogelyk gemaakt. De vijand heeft een aanvallende beweging onmiddel- lyk ten Oosten van de Moezel, in de streek ten N.O. van Sierk. voorbereid. Dit werd in volgend commentaar nader toegelicht: De Fransche troepen, die opgerukt waren op verschillende punten van het niemands land tusschen Maginot-linie en Siegfried- linie hebben den nacht doorgebracht in de veroverde stellingen, welke ondanks vijan delijke tegenaanvallen bleven behouden. Al heeft de nacht „geen wijzigingen in den toestand" gebracht, hy was toch vol bedry- vigheid voor de troepen, die de veroverde stellingen in orde brachten en verbindingen vestigden met de uitgangsstellingen over het moeilyke terrein der beboschte heuvels, die opryzen boven het dal van de Saar en in het byzonder het Warndt-bosch, Bevestigd wordt dat de vUand zUn vernie lingen gericht heeft op de bruggen en brug getjes over het riviertje Lauterbach, dat door het industrieplaatsje Volklingen stroomt. Zaterdag was het een dag van byzonder levendigen strUd welke geheel ten voordeele van de Fransche troepen verliep, die niet alleen een belangrijke stelling veroverden omtrent welker Identiteit het opperbevel nog volstrekt stlzwygen bewaart, maar die bovendien de Duitsche tegenaanvallen bra ken. welke op talrijke punten van het front waren ingezet. De Duitsche tegenaanvallen zyn groote- lyks vergemakkelijkt door den aard van het terrein. Behalve over blokhuizen van beton en loopgraven met onderkomens beschikken de Duitsche troepen in deze streek zelfs vóór de Siegfriedlinie over diepe gangen, de gan gen van de zeer talrUke steenkoolmynen* van dit gebied, waarin zy zich kunnen dek ken tegen artilleriebombardementen en luchtaanvallen. De aldus gedekte troepen kunnen op het uitgekozen oogenblik tot een tegenaanval overgaan. In zeer bijzonderen sector gaat het dus om een oorlog, die een buitengewoon technischen aard heeft, waar- bU iedere honderd meter terrein en wat onder den grond zit op deze 100 meter mogelUkheden verbergt tot aanzienlUke ac tieven of passieven weerstand. Het karakter van den fortenoorlog en zelfs van onder- grondschen oorlog der operaties, die aan het WestelUk front gevoerd worden, vormen dus een volstrekte tegenstelling met den be wegingsoorlog aan het Oostelyk front. De Fransche troepen verkennen nauw gezet de voorste punten der Siegfriedlinie. Het is nog het eerste stadium en in geen geval kan sprake zijn van een aanval: Bij deze informatieve en verkenningstaak wor den infanterie en vooral de cavalerie, ge steund door eenige gevechtswagens, ln hooge mate geholpen door verkenningsvliegtuigen, die overal tal van foto's maken. Tusschen de Maginot- en de Siegfriedlinie byv. in de streek bij Saarlouis zijn vernie lingen en allerlei soorten valstrikken aan gebracht: mynenvelden, welke bUv. van grooten afstand af tot ontploffing kunnen worden gebracht, misleidende schuilplaat sen. waarin bommen zUn geplaatst, die pas over eenige dagen zullen ontploffen, diepe grachten en prikkeldraadnctten. Vooruitge schoven elementen zUn thans doende deze zone te zuiveren van een groote menigte valstrikken, welke het vernuft der Ingenieurs van het Duitsche geniecorps in meer dan een jaar tyd heeft kunnen aanbrengen. Van Duitsche zUde wordt slechts gemeld: In het Westen hebben voor de eerste maal Fransche verkenningstroepen de Duitsche grens overschreden en zyn ln gevechtscon tact getreden met onze ver voor de Sieg friedlinie staande voorposten. De vyand liet talrijken dooden en gevangenen, o.w. zich een officier bevindt, achter. Drie Fransche vliegtuigen zijn op Duitsch gebied neergeschoten. welijks mogelyk omdat er altyd een poli tieke voorbereiding moet zUn, een periode van crisis en spanning, gedurende welke maatregelen aan beide zyden zullen wor den genomen. Men kan niet in het geheim de groote middelen bUeen brengen, die noodzakelyk zyn om het vijandelijke front te doorbreken. Tenslotte loont Foertscn aan, dat de luchtmacht nooit een beslis sende rol kan spelen en dat gemotoriseer de divisies nooit voldoende zyn om het terrein te bezetten, wat toch voorwaarde blyft voor de overwinning. Het is 21 Jaar geleden, dat de Duitsche legers niet alleen Polen bezetten, maar Roemenië, Joegoslavië, Hongarije, de Oe kraine en de Baltische landen. Ondanks deze graanschuren en voorraden waarvan geen enkele is verdwenen, bleef de dêbacle niet uit. Havas besluit met uit genoemd boek te citeeren. dat het aldus begrypelyk is dat de ex-kelzer. geleerd door de ervaring, den Fuehrer zou hebben gewaarschuwd, dat deze op weg ls naar een veel grootere ramp dan die van 18 jaar geleden. Ook de „Sunday Pictorial" maakt gewag van dit laatste! W. de B. te L. - Als haar vacantle wordt gegeven, moet vergoeding worden uitbetaald. G. A. te L - De verhuurder ls verplicht voor de genoemde reparatie terstond zorg te dragen. H. W. B. J. H. te K. a. Z. Er is geen sprake van dat de uitkeering voor iederen soldaat de zelfde is. Ieder geval wordt op zichzelf be oordeeld en de uitkeering wordt dan o.m. af hankelijk gesteld van het salaris, dat de ge mobiliseerde verdiend heeft, van het aantal kinderen, van de huishuur, enz. Abonné te L. - Wanneer zij zich aanmel den zal van hun diensten stellig gaarne ge bruik worden gemaakt! MeJ. D. J. - Dat is in orde. J. T. O. te L. - Aangifte moet geschieden aan het Telegraafkantoor. MeJ. v. d. H. te L. - De Ulo-school den heer Van Rijswijk zal a.s. Woensdag of Donderdag weer beginnen. A. N. T. te L .- Het adres der N.V. Ba- taafsche Import Maatschappijverkoopkantoor van Shell-producten, is: Gevers Deynootweg 59. Den Haag. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2