Warschau nog in Poolsch bezit Nederlandsch op een mijn stoomschip geloopen MAANDAG 11 SEPTEMBER 1939 No. 24375 Niettemin voortzetting van den Duitschen stormloop HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Een Duitsche beschouwing Gruwelverhalen Alle 22 opvarenden gered De kapitein en de eerste officier zijn gewond De zetel der Poolsche regeering Een oorlog van drie jaar of langer De strijd ter zee Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwaent LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Adminiitratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.3S per week t. 0.11 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Het Dultsche legerberlcht van gisteren zegt: Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakt bekend: Tusschen het gebergte en den bovenloop van den Weichsel zetten de Duitsche strijd krachten de achtervolging van den versla gen vijand ln Oostelijke richting voort. In den grooten Welchselbocht tusschen San- domierz en Kutno heeft de snelle door braak der gemotoriseerde en pantsertroe pen tot aan den Weichsel groote successen ingezet. Deelen van talrijke Poolsche divi sies zijn rond Radom van den Weichsel af gesneden en omsingeld. Evenzoo is den uit het gebied Skierniewice, Sochaszew, Kutno naar het Oosten dringenden vijand, de terugtocht over den Weichsel bij Warschau afgesneden. Het lot van deze Poolsche legerdeelen, waarmede nog felle gevechten aan den gang zijn, zal in de eerstvolgende dagen voltrokken worden. De in het Noordelijke Polen aan beide kanten van den Weichsel oprukkende Duit sche strijdkrachten hebben de streek ten Westen van Wloclawek en ten Noorden van Plock bereikt. Ten Noordoosten van War schau hebben de Dultsche troepen aan den Zuidelijken oever van de Boeg vasten voet gekregen. Rondom Lomza en ten Oosten daarvan wordt nog gestreden. Het luchtwapen heeft de van Warschau naar het Oosten en Zuidoosten leidende we gen en spoorwegen met bomaanvallen ge blokkeerd en de in dit gebied nog aanwezi ge resten der Poolsche grondwerken aan gevallen. Bij een optreden tegen Lublln werden door een gemengde groep bombar- dements- en vechttoestellen zeven Poolsche vliegtuigen bij een luchtgevecht neerge schoten. terwijl acht Poolsche vliegtuigen op den grond door neergeworpen bommen zwaar beschadigd werden. Ter ondersteu ning van het leger grepen groepen vliegers in het gebied rond Radom. benevens tus schen Narew en de Boeg met effect in den strijd in. Lodz (500.000 inwoners) is, zooals werd aangekondigd, bezet. Zooals men ziet, wordt over War schau hierin niet meer gerept! Was daaruit reeds te concludeeren, dat het bij Warschau niet meezat, gisteravond deelde het radiostation te Warschau mede, dat Duitsche detachementen uit de omgeving van de hoofdstad zijn teruggeslagen. Duitsche krijgsgevangenen, die zijn ge vangen genomen tijdens de gevechten rondom Warschau, verklaarden niets te weten van den oorlog, die bestaat tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds. Het Poolsche legerberlcht van gister avond meldde: „De Duitsche luchtmacht zette haar ac tiviteit voort en voerde den geheelen dag bombardementen uit. In de streek van Suwale en langs de rivier Birbrze is de toe stand onveranderd gebleven. De gevechten worden voortgezet in de streek van Ostroqie Mazowiecke en in de omgeving van de Boeg. De vijand werd uit de omgeving van Warschau teruggeworpen. Ten westen van den Weichsel is de activiteit van vijande lijke gepantserde afdeelingen waargeno men. In het Zuiden duren de gevechten ten Westen van de San voort. Kolonel Lipinski, chef van den staf van het garnizoen van Warschau heeft gister avond te 22 uur voor den zender van War schau verklaard: „Warschau beleeft moei lijke dagen. Sedert vijf uur vanmorgen du ren de vijandelijke luchtaanvallen voort. Bij den eersten aanval werd een Duitsch verkenningsvliegtuig neergeschoten. Er waren in den loop van den dag veertien luchtaanvallen, waaraan zeventig Duitsche bommenwerpers deelnamen, van welke vijftien werden neergeschoten in de straten van Warschau en in de omgeving van de hoofdstad". De burgemeester van Warschau Skar- zynski, heeft vervolgens een rede gehouden voor den radio-zender, waarin hij consta teerde, dat de vijandelijke aanvallen in de richting van de hoofdstad waren afgesla gen. Hij constateerde dat de Duitschers de dichtstbevolkte wijken bombardeeren, waar bitsluitend burgervolking woont. Niets kon zijn overtuiging doen wankelen dat de eindoverwinning zou zijn aan Poolsche zijde. aan de zijde van vrijheid en gerech tigheid. De heldhaftige houding van de be volking van Warschau en van de strijdende troepen laat daaromtrent geen twijfel. De leugens die de Duitschers door de radio uitzenden op Poolsche golflengten zullen geen uitwerking hebben. Skarzynski noemde vervolgens de aan het front strijdende bataljons op, die hun soldij hebben afgestaan ten behoeve der oorlogsweezen en voor het nationale ver dedigingsfonds. Het moreel der bevolking noemde hij uitstekend. Op het oogenblik dat de gevechten plaats vinden op tien kilometer van Warschau ondergaat het leven in de hoofdstad slechts weinig ver andering. „De prachtige rust deT bevolking van de hoofdstad zal ons naar de over winning lelden", aldus beëindigde hij zijn rede. Reuter meldt, dat de omroeper van het Duitsche nieuws in de Duitsche uitzending van middernacht heeft medegedeeld: „.wat de operaties aan het Poolsche front betreft moet het Duitsche volk begrijpen, dat van onze troepen niet verwacht kan worden dat zij het verrassende tempo van hun op- marsch kunnen volhouden. Er is noodzake lijkerwijs aanzienlijk veel tijd voor noodig om het tot nu toe bezette gebied veilig te stellen." Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Fuehrer: „Nu de militaire operaties ln het corri- dorgebied als beëindigd beschouwd kunnen worden, heeft zich de Fuehrer naar de Si- lezische legergroep begeven, die den op- marsch in Noordoostelijke richting over Tschenstocahu, Kielce, en Konskie over Radom en verder in de richting van War schau heeft uitgevoerd. De Duitsche troe pen hebben in de afgeloopen acht dagen bij dezen opmarsch afstanden afgelegd, welker verovering ln den wereldoorlog een vol jaar eischte. De vliegers, de pantser divisies, de snelle troepen en de infanterie hebben daarbij ongeloofelijk schijnende prestaties verricht. Hoezeer de Polen door den geweldigen stootkracht van het Duit sche leger eenvoudig uiteen zijn gerukt bewijst het feit, dat drie Poolsche generaals n.l. de commandanten van de derde, de ze vende en de negentiende Poolsche divisie in de laatste dagen gevangen genomen kon den worden. De divislegeneraal van de ne gentiende divisies kwam juist bij zijn troe pen aan en was uit zijn auto gestapt toen ook reeds een Duitsche pantserformatie verscheen en hem en zijn staf gevangen nam. In Kielce zijn alle gevangenkampen overvol en nog steeds stroomen duizenden krijgsgevangenen toe. begeleid door Duit sche soldaten. Bij den ingang van het kamp hangt een op karton geschilderde aanwij zing „gevangenenkamp vol". De nieuwe krijgsgevangenen worden thans naar Jedr- zejow getransporteerd. Alleen in de omge ving van Radom zijn vandaag 24.000 krijgs gevangenen aangekomen. De Fuehrer heeft in het gebied Kielce-Radom, in het Westen waarvan de Weichsel verscheidene Poolsche divisies, die weldra ontbonden zullen zijn, gevangen houdt, een vlucht langs het front gemaakt. De vlucht ging eerst over de eerste strijdposities van een week geleden en vervolgens op duizend meter hoogte over de wegen, waarlangs de verslagen Poolsche legers terugtrokken. In het midden van het gebied van Radom landde het vliegtuig van den Fuehrer op een groot stoppelveld waarvan een ideaal vliegveld is gemaakt. De verdere vlucht van Hitier voerde in de richting van Warschau tot de plaats, waar de Poolsche doorbraakpogingen van de westelijk van Warschau ingesloten divi sies evenals de wanhopige pogingen van de in het gebied van Radom vastgezette Pool sche troepen in het concentrische vuur van de Duitsche artillerie en pantserdivisies bloedig mislukten. Laat in den middag keerde Hitler van een Poolsch vliegveld, waar thans Duitsche jagers, bombarde mentsvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen staan opgesteld, naar zijn hoofdkwartier terug. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt voorts mede, dat de verliezen van de Duitsche troepen in Polen gering zijn. Volgens offici- eele mededeeling van het oppercommando bedroegen de verliezen van 4 tot 6 Sept. 0.039 procent aan dooden en 0.17 procent aan gewonden. Op iedere 10.000 man zijn dus vier gedood en 17 gewond. In de eer ste zes dagen van den strijd zijn op iedere 10.000 man 9 dooden en 40 gewonden geval len. Deze percentages zijn berekend op de ge- heele in het Oosten strijdende troepen macht. bij de afdeelingen. die in feilen strijd gewikkeld waren, zijn de cijfers na tuurlijk hooger, bij andere weer lager. „BARTHOLOMEUSNACHT" BROMBERG. TE De „Deutsche Rundschau" meldt over den z.g. Bartholomeusnacht te Bromberg, dat Zondag voor een week om tien uur 's mor gens in de stad een geweldige paniek ont stond. Poolsche troepen kwamen de Dan- ziger Stra-sse af. De straat was spoedig over de geheele breedte bezaaid met wagens, ruiters, vrachtauto's enz. De burgerbevol king vluchtte de huizen binnen. Geschreeuw „De Duitschers komen", klonk door de straat. Poolsche officieren waren niet in staat de soldaten tot staan te brengen. Zij grepen naar de wapens om hun bevelen kracht bij te zetten. Schoten vielen, maar de wilde vlucht hield aan. Toen bleek, dat de Duitschers nog niet binnenrukten, schreeuwde het gepeupel, dat de Duitsche bevolking op de Polen ge schoten had. Wat teen begon was een jacht op Duitschers. Velen werden uit hun huizen gesleurd, met geweerkolven bewerkt en in enge ruimten saamgedreven. Anderen werden op de plaats doodgeschoten, gepij nigd en gefolterd: Over het lot van velen is thans nog niets bekend, zegt de „Deut sche Rundschau". POOLSCHE KLACHT. Het Poolsche telegraaf-agentschap P.A.T. publiceert bijzonderheden over wat ge noemd wordt het regime van terreur en wreedheid, waaraan de burgerbevolking in de Poolsche provincies, die tijdelijk door Duitsche troepen bezet zijn. in onderwor pen. In deze publicatie wordt o.m. het vol gende gezegd: Uit Thisted (Denemarken) wordt ge meld, dat elf leden van de bemanning van het Nederlandsche s.s. „Mark", af komstig uit Rotterdam, in een reddings boot te Vorupoer zijn aangekomen. Zij deelden mede, dat de „Mark" Za terdagmiddag op weg van Finland naar Nederland op een mijn is geloopen en gezonken. De bemanning, die uit twee- en-twintig koppen bestond, begaf zich in de beide reddingssloepen. Zij voeren tot gisteravond in eikaars nabijheid. Een motorreddingsboot uit Klilmoel- ler en reddingsbooten uit Vorupoer en Lyngby zochten daarop naar de andere boot, welke zij hedenochtend op eenige kilometers afstand van de kust van Lyngby vonden. In deze boot bevonden zich de andere elf leden der bemanning. Alle twee-en-lwintig schepelingen wa ren uitgeput door de vermoeienissen, welke zij hebben uitgestaan gedurende den langen tocht in reddingsbooten. De kapitein van de „Mark", de heer A. G. van Dam, en de eerste officier, de heer J. Vinke, werden tengevolge van de mijnontploffing gewond. Zij bevinden zich onder geneeskundige behandeling. De „Mark" behoor aan de N.V. Hout- vaart, firma Vinke en Co. te Rotterdam. Het schip meet bruto 1514 ton en werd in 1930 gebouwd. „Austilgen und ausrotten". verdelgen en uitroeien, dat zijn de beginselen, volgens welke de Duitschers op het oogenblik in Polen optreden. In Zloczew ten Zuiden van Sieradz. heeft de commandant der Duit sche legers de bewoners doen bijeenkomen op het Raadhuisplein. Hij liet iedere tiende persoon fusilleeren, terwijl de rest der be volking gemeenschappelijke graven groef. In Brzenica. Koniecpol. Janow. Pilica. Zar- nowiec hebben de Duitschers de burge meesters en de leden der gemeenteraden gefusilleerd. In Bromberg waar de bevol king van Duitsche nationaliteit niet meer dan 2 procent bedraagt, is een der ver schrikkelijkste slachtingen der geschiede nis georganiseerd: vrouwen, grijsaards en kinderen, die gedwongen waren de huizen te verlaten, werden afgemaakt, duizenden gedooden en gewonden werden met benzine overgoten en in brand gestoken. De wreed heden werden gepleegd door S.S.-afdeelin- gen. Te Ruda Prus, Wielun, Tacnazowski werden eveneens wreedheden gepleegd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Riga: „Berichten, volgens welke de Pool sche regeering met het oog op den snellen opmarsch der Duitsche troe pen niet lang meer te Lublin zou blij ven, worden bevestigd door het be richt, dat vijftien buitenlandsche di plomatieke vertegenwoordigingen van Lublin naar Krzenienice tusschen Rowno en Tarnopol - verhuisd zijn. Daar Lublin tot oorlogsgebied verklaard is. zal ook de Poolsche regeering de stad verlaten en naar Krazenienice (Kre- menes gaan". Een Reuter-correspondent maakt even eens gewag van een nieuwe verhuizing der Poolsche regeering zonder echter namen te noemen. Zaterdagavond is te Londen een belangrijke verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat in de bijeen komst van het oorlogsministerie is be sloten, de politiek te baseeren op de veronderstelling, dat de oorlog drie of meer jaren zal duren. Alle departe menten hebben opdracht ontvangen hun plannen hierop te grondvesten. Alle maatregelen tot voorbereiding zul len volledig in werking worden gesteld en het ministerie voor de voorraden zal de stappen nemen om de productie voor munitie op te voeren tot de vereischte hoogte. Gelijke maatregelen worden geno men door het ministerie van marine en luchtvaart. WEER EEN PROPAGANDA-TOCHT BOVEN DUITSCHLAND. De Royal Air Force heeft Zaterdagnacht een vijfde verkenningsvlucht uitgevoerd boven Duitschland tijdens ongunstige weersomstandigheden. Opnieuw hebben de vliegtuigen en thans zelfs over een uit gestrekt gebied van midden-Duitschland strooibiljetten uitgeworpen. Vernomen wordt, dat eenige toestellen op hun terugtocht in contact kwamen met gevechtsvliegtuigen, welke, naar mer ge looft, van Belgische nationaliteit waren. Blijkbaar zijn de Britsche vliegtuigen on bewust een deel Belgisch grondgebied ge passeerd. De piloten van de Royal Air Force heb ben natuurlijk de strengste instructies neutraal gebied te vermijden en de Brit sche gezant in Brussel heeft opdracht ge kregen het diepe leedwezen der Britsche regeering uit te spreken en verontschuldi gingen aan te bieden. Het Britsche departement van informatie zegt. dat de taak om alle zeeën schoon te vegen van vijandelijke scheepvaart wordt voortgezet; terwijl anderzijds de Britscr.e imperiale verbindingen ononderbroken zijn Er zouden practisch geen Duitsche koop vaardijschepen meer zijn in open zee. Enkele zijn door Britsche oorlogsschepen buitgemaakt, maar in meer dan één geval heeft de bemanning haar schip tot zinken gebracht, alvorens het te verlaten. Het departement acht de afsnijding van Duitschland van zijn overzeesche verbin dingen nu zoo goed als voltooid, behalve wat betreft de Oostzee. Nog wordt verklaard: Gedurende de eerste week van den oor log hebben Britsche schepen van elk type de zeeën doorkruist van de geheele wereld, overeenkomstig hun taak. de verbindingen ter zee tusschen de deelen van het rijk te beschermen. Zij hebben zich in het bijzon der bezig gehouden met de wateren rondom de Britsche eilanden en den Atlantischsr Oceaan. Al hebben wij ook verschillende koopvaardijschepen tengevolge van de duikbootactie verloren, een grooter aantal vijandelijke koopvaardijschepen werd prijs- gemaakt, tot zinken gebracht of gedwongen een toevlucht te zoeken in neutrale havens. BINNENLAND. De Tweede Kamer over het voorstel tot wij ziging der Lager Onderwijswet (3e BI.), Bijzonderheden omtrent de organisatie van den postdienst te velde (3e Blad). Hulde aan de nagedachtenis van de slacht offers van de „Willem van Ewyck" (3e Blad) Het gebruik van vervoermiddelen; nota aan de Tweede Kamer (2e Blad). Uitvoermonopolie voor visch (Binnenland, 2e Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 3 van het tweede Blad. AMSTERDAMSE - BEURS. Willige markt Rubbers, Suikers, Schepen en Olieaandeelen aanzienlijk hooger Unilever en Philips onder druk Amerikanen levendig Beleg gingen verdeeld. BUITENLAND. Warschau nog in handen der Polen; Duit sche aanva! duurt voort (le Blad). Kleine vorderingen der Franschen in het Westen (lé Blad). Een rede van maarschalk Goering (3e BI.). De Fransche minister van Financiën voor de radio (3e Blad). Onthullingen van Hitler's vroegeren vriend Ward Price (le Blad). Engelsche excuses aan België aangeboden (le Blad). Canada verklaart Duitschland den oorlog (le Blad). Fransche lezing over Duitschland's uithou dingsvermogen (le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN Matige, tijdelijk toenemende, meest Westelijke wind. Zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen. Enkele regenbuien. Iets koeler. in verschillende deelen van de wereld. Het convooisysteem, dat de admiraliteit lang voor den oorlog aankondigde als een van de voornaamste verdedigingsmiddelen, zal weldra in werking treden en als resultaat leiden tot een vermindering van de torpe do-aanvallen door Duitsche duikbooten. Men doet er evenwel goed aan zich er re kenschap van te geven, dat een convooiee- ringsysteem niet terstond na de opening der vijandelijkheden kan worden ingevoerd, aangezien de schepen verspreid zijn over alle zeeën. Er is eenige tijd voor noodig alvorens het systeem ten volle in werking kan treden. Gedurende de eerste week van dezen oorlog waren er geen belangrijke vloot- operaties op te teekenen. Daarentegen was er een groote activiteit van de zijde van onze oorlogsschepen van kleine tonnage, vooral van onze torpedojagers en patrouil- levaartuigen. De laatste categorie schepen, die tevens mijnenleggers zijn. hadden wei nig vrijen tijd. Vele ervan zijn bemand met reserve-personeel, re-om a mei ijk gereoru- teerd uit de koopvaardij- en de visschers- vloot Zij hebben evenals de bemanningen van de eigenlijke oorlogsmarine uitmunten de diensten bewezen en zich onvermoei baar getoond. Duizenden andere reservisten, waarbij vele oud-strijders uit den vorigep oorlog, maken deel uit van de bemanningen der grootere vlooteenheden. In het bijzonder dient vermeld te worden de moed van offi cieren en matrozen der koopvaardij vloot, die op hun onbewapende schepen hun taak vervullen: de ravitailleering van het land bij het huidige duikbootgevaar. De bevolking van Groot-Brittannië ea het Britsche rijk mogen hun daarv^f dankbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1