Chamberlain over den toestand Nieuws uit de Filmwereld „Champagne LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 September 1939 Derde Blad No. 24373 De Maginot- en Siegfriedlinie tVGEZMÉM /TIWN Een nieuwe Duvivier film: SOsfe Jaargang Wat tot dusver gedaan werd Een Fransche beschouwing In de gisteren gehouden zitting van het Britsche Lagerhuis heeft minister Cham berlain een verklaring afgelegd over den huidigen toestand. Hij zeide o.a.: In het Oosten voeren de Polen een zwa- ren strijd tegen een sterken, meedoogenloo- zen vijand, die vertrouwt op het gewicht van zijn aantal en zijn materiaal om allen tegenstand te breken. Tegen de overweldige meerderheid in de lucht bestrijdt de Poolsche soldaat, die overtroffen wordt in aantal en geschut, elke centimeter van den Duitschen op- marsch. Het Duitsche plan, zoo vervolgde Chamberlain, schijnt daarin te be staan, dat de voornaamste inspan ning gericht wordt tegen Polen. Ondanks het verlies aan materiaal en menschenlevens, dat zij reeds gele den hebben, blijven het moreel en de moed van het Poolsche volk onaange tast. De Britsche en Fransche regeeringen hebben een overeenkomst met de Poolsche regeering geteekend voor de verschaffing van verdere financieele hulp aan Polen. In het Westen heeft Frankrijk zijn strijd krachten met volkomen doeltreffendheid én gemak gemobiliseerd en thans zijn zij met den vijand in contact aan hun ge meenschappelijke grens. Bij het uitbreken van den oorlog legt het Fransche volk eenzelfde vastberadenheid én solidariteit aan den dag, als hier valt waar te nemen. De samenwerking tusschen beide landen is volledig en de regelingen, welke thans van kracht zijn geworden voor overleg op elk gebied, verband houdende met de oor logvoering, werken gemakkelijk en goed. Hier te lande, aldus Chamberlain, zijn de defensieve maatregelen van ons leger, wel ke zeer uitgebreid zijn, op tijd genomen, dank zij de voorzorgen gedurende het tijd perk van spanning. De opstelling van het luchtafweergeschut en van de kustverdediging is op doeltref fende wijze geschied. De mobilisatie van de rest van het leger is met de grootste vlot heid verloopen. Het moreel van alle gele deren is hoog. Sprekende over de strijdkrachten ter zee. zeide Chamberlain: Een belangijk feit is tot dusverre de ontwikkeling van den aan val van Duitsche duikbooten op Engelsche schepen. Het tot zinken brengen van de „Athe- nia" met zijn tooneelen van dood en schrik heeft feitelijk de oorlog ingeluid en geen ontkenningen ot fantasieën van Duitschland zullen het publiek overtuigen van Duitschlands onschuld aan deze misdaad, welke de wereld diep heeft geschokt en verschrikt. Behalve op de ,,Athenia" zijn aanval len ondernomen op andere Britsche schepen door Duitsche duikbooten en zijn drie of vier schepen tot zinken ge bracht. De admiraliteit, zoo vervolgde Cham berlain, heeft terstond tegenmaatrege len getroffen. De Britsche torpedoja gers en andere ai)ti-duikbootvaartui- gcn zijn zeer actief en weldra zullen grootc versterkingen van anti-duik boot- en escortevaartuigen beschikbaar zijn. Stappen zijn ondernomen, om zoo spoe dig mogelijk een convooistelsel in te rich ten. De meeste der tot dusver aangevallen schepen waren vaartuigen, die hun reis begonnen waren vóór het uitbreken van den oorlog en voor hen kon onze verdedi gingsorganisatie natuurlijk niet terstond volledig zorgen. Hoewel wekelijksche verliezen verwacht moeten worden geenszins wil ik de be dreiging voor onze scheepvaart verkleinen geloof ik, dat het huis en het land er van verzekerd kunnen zijn, dat de marine het probleem steeds beter in bedwang zal weten te krijgen. Sprekende over de aanvallen van vlieg tuigen op Duitsche oorlogschepen te Wil helmshaven, zeide Chamberlain: Op een z.g. slagschip in zakformaat zijn minstens twee treffers neergekomen. Men moet be denken, dat het aangevallen doel waar schijnlijk tot de best verdedigde punten van Duitschland behoort. De wijze, waarop de aanvallers hun taak hebben volbracht, ondanks de kracht der verdediging, is den hoogsten lof waardig. Ook moet rekening gehouden worden met de weersgesteldheid op den namiddag van den aanval. Het zicht was bijzonder slecht en het laatste stadium der aanvallen ge schiedde in een verblindenden regen en storm. Het zal het huis interesseeren te verne men. dat onder hen, die aan den aanval deelnamen, zich eenigen bevonden uit de dominions. Het huis weet, dat uitgebreide verken ningsvluchten boven Duitschland zijn uit gevoerd op drie achtereenvolgende avon den van deze week. Meer dan tien millioen exemplaren strooibiljetten, gericht tot het Duitsche volk, zijn over een uitgestrekt ge bied in Noordelijk en Westelijk Duitschland. incl. het Roergebied, neergelaten. Hoewel bij elke gelegenheid de vijande lijke verdediging volledig in werking werd gesteld, werd geen contact verkregen met vijandelijke vliegtuigen en keerden al onze toestellen veilig naar hun bases terug. De bedrijvigheid der vecht- en kustcom- mando's is. al liep zij minder in het oog, niet minder intensief geweest. De organi satie van de defensiediensten in het bin nenland wordt snel voltooid. De verduiste ringsmaatregelen vorderen op bevredigende wijze. Met behulp van luchtverkenning gedu- renden iederen nacht is het mogelijk ge weest, lichten te ontdekken, die op onregel matige wijze zichtbaar werden en terstond is opgetreden tegen de overtreders. Vervolgens sprekende over de evacuatie, verklaarde Chamberlain, dat tot dusverre anderhalf millioen moeders en kinderen naar het platteland geëvacueerd zijn. De regelingen voor evacuatie en transport wor den zonder haperen uitgevoerd. Ruim twee-honderd-duizend ziekenhuis bedden zijn thans gereed voor gewonden bij luchtaanvallen. Hiervan bevinden er zich 56.500 in Londensch gebied. De hulpbrandweerdienst is vlug en vlot gemobiliseerd en over het geheel worden de "beschikbare brandweereenheden permanent bezet en gereed voor optreden gehouden. In Londen bijv. staan ruim 1800 brand spuiten gereed om op te treden, vergeleken met 125 in vredestijd. Ik hoop. dat mijn verklaring het huis en het land zal toonen, dat onze oorlogsin spanning in haar véle aspecten snel aan omvang toeneemt. Ik weet, dat deze in- I spanning het volledige gewicht achter zich zal hebben van het geheele volk van dit land, dat eensgezind is in de overtuiging, dat geen natie ooit voor een hoogere taak ten oorlog trok. Wij zijn ten zeerste aangemoedigd door de wetenschap, aldus Chamberlain tenslot te, dat wij in de worsteling voor de verde diging van vrijheid en vrije instellingen en door het behoud van alles, dat het leven levenswaard maakt, kunnen rekenen op den steun der overzeesche leden van het Britsche gemeenebest. Uit eigen vrijen wil en onder geenerlei vorm van dwang, behal ve de moreele dwingende kracht van recht en rechtvaardigheid, hebben deze zelfbe- sturende naties haar voornemen uitgespro ken om samen te werken in een zaak, die haar niet minder kostbaar* is, dan het volk van het moederland. In een nadere aanvullende verklaring heeft Chamberlain vervolgens nog gezegd, dat de Britsche regeering voorstelde, dat de Volkenbond zijn bijeenkomst voor het oogenblik zou uitstellen tot men zien kan, hoe de zaken zich ontwikkelen. Op de vraag of er kans bestaat op spoedige Engelseh-Fransche militaire operaties in het Westen ter verlichting van den druk op Polen, zeide Chamber lain, dat hij op een dergelijke vraag geen antwoord kon geven. Nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd, drong Greenwood er bij den eer sten minister in het openbaar belang krachtig op aan, dat hij zichzelf volledig zou uitspreken, wanneer hij in de toekomst zich tot het land zou richten en dat hij, of er nu goed of slecht nieuws mede te dee- len viel, het land er spoedig van op de hoogte zou stellen, opdat het volk van En geland zou weten, dat niets wordt achter gehouden, aangezien men kan vertrouwen, dat het de waarheid onder oogen kan zien, hoe afschuwelijk ze ook zou mogen zijn. Chamberlain antwoordde hierop: Wij waardeeren ten volle de overwegingen, die aan het huis worden voorgelegd, en juist dit onderwerp is vandaag door het oorlogs kabinet besproken. Wij zullen er naar streven, de zaak te behandelen, precies in den geest, welken Greenwood uitgesproken heeft. Wij willen het publiek echter geen en kele inlichting geven, die onjuist zou kun nen zijn en zeer vaak is het onmogelijk, terstond zeker te zijn van alle feiten. Maar dat weerhoudt ons niet. noodzake lijkerwijze ervan iets te zeggen. Zelfs wan neer wij niet alle feiten zouden kunnen geven, zouden wij toch sommige feiten, waaromtrent geen twijfel bestaat, kunnen mededeelen. Naar aanleiding van den korten en wei nig zeggenden inhoud der Fransche leger communiqués schrijft Havas, dat deze com muniqués inderdaad een record zijn van laconisme, die den commentators slechts de mogelijkheid bieden opmerkingen te ma ken over het gebied, waar gedurende vier dagen de legers met elkaar in contact zijn. De streek is bekend, de décors zijn be roemd. Het is nog geen twee maanden ge leden, dat Duitschland in alle bioscopen ter wereld verschillende beelden liet ver- toonen van de Siegfried-linie.... (Bulten verantwoordelijkheid der Redaotle). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. COLLECTE. De afdeeling Leiden van de Veieeniging voor Chr. Gezondsheids- en Vacantiekolonles ln Nederland zal a.s. Zaterdag 9 September een be roep doen op uw aller milddadigheid ten behoeve van het zwakke Leidsche kind. Niettegenstaande een nagenoeg leege kas heeft de afdeeling Lelden niet geaarzeld van Januari af tot nu toe 39 kinderen uit te zenden naar een onzer koloniehuizen, overwegende dat dit na onzen collecte-datum weieens niet meer mogelijk zou kunnen zijn. De kolonichuizen blijven echter ook nu voor de kinderen geopend. Nu is ons dringend verzoek: koopt allen een speldje ten bate van dit specifiek Leidsch belang! Namens de afdeelfng Leiden. E. C. DE LANGE, Secr.esse. Wat de Maginot-linie betreft, deze dient als model voor alle militaire versterkingen die sedert een tiental jaren in Europa zijn gebouwd. De Siegfried-linie is een haastig antwoord op de Maginot-linie. Zij liggen aan weerskanten van den Rijn, loopen aanvankelijk parallel doch gaan vervolgens uit elkaar ter hoogte van de uitvloeiing van de Lauter aan den linker-Rijnoever. De Maginot-linie blijft de Fransche grens volgen, terwijl de Siegfried-linie zich er van verwijdert, zonder daarom den loop van den Rijn te volgen, die een natuurlijke grens en een natuurlijke verdediging vormt. De Maginot-linie maakt een rechten hoek, terwijl de Siegfried-linie eenigszins een stompen hoek vormt. Derhalve kunnen de tegenover elkaar liggende verdedigings linies en aanvalsbases in twee deelen ver deeld worden. In de eerste plaats het Rijn dal. in het algemeen loopende in de rich ting Zuid-Noord over een afstand van ruim 170 K.M. van het Zwitsersche Bazel tot de samenvloeiing van Lauter en Rijn, en in de tweede plaats het gebied tusschen Rijn en Moezel, waar de staatkundige grens dwars door een afwisselend terrein loopt in de richting Oost-West, over ruim 180 K.M, Ten Westen van de Moezel begint het neutrale groot-hertogdom Luxemburg. De eerste oorlogsoperaties spelen zich dus af binnen een driehoek, waarvan de zijden een lengte hebben van 350 KM. en waarvan de top gevormd wordt door de samen vloeiing van Rijn en Lauter op 15 K.M af stand van de groote Duitsche stad Karls ruhe. Het Rijnfront wordt aan één kant be grensd door Elzas-Lotharingen over een breedte van ongeveer 60 K.M. en be- heerscht door de glooiende helling., waar op zich de wijnbergen uitstrekken van de beroemde Elzasser-wijnen, en door de be- boschte bergen van de Vogezen, de beken de „ballons", bergen met afgeronde top- pen. Aan den anderen kant stijgt het Rijn dal naar het bergmassief van het Zwarto Woud. Aan belde kanten liggen de steden, met uitzondering van Straatsburg, niet di rect aan de oevers van de rivier, welke doorsneden zijn met doodloopende zijtak ken en die verder bedekt zijn met steenen en daardoor onvruchtbaar. Talrijke boschjes en bosschen benemen vooral aan Fransche zijde het uitzicht. Bruggen zijn zeldzaam en de rivier is breed terwijl overigens bij den oorlogstoestand eventueele bruggen toch vernield zouden zijn. Temidden van de rijke en vruchtbare Elzas en in Lotharingen liggen vele ge huchten, dorpen en stadjes. De stad Muhl- hausen ligt op een afstand van 15 K.M. van den Rijn. Colmar nog verder weg, en voorts ligt er Straatsburg, welks Rijnhaven tegen over de Duitsche stad Kehl ligt. Lotharin gen is over de Vogezen heen verbonden met het overige Frankrijk door een uitmuntend wegennet en door spoorwegen, die door diepe tunnels loopen. De bevolking werd geëvacueerd bij het begin van de crisis. Aan den overkant ligt de Duitsche vlakte veel meer ingeklemd tusschen het Zwarte- woud en den Rijn met de steden Lorrach tegenover Bazel, Freiburg tegenover Col- mar en verder Lahr,. Offenburg, het be kende kuuroord Baden-Baden en Rastatt, 25 K.M. ten Zuiden van Karlsruhe, de hoofdstad van Baden. Van Noord naar Zuid loopen door deze streek wegen en een spoorweg, die thans onder het vuur der Fransche kanonnen liggen. Langs den loop van den Rijn zijn ln de onmiddellijke na bijheid van den oever versterkingen ge bouwd die als vooruitgeschoven bastions der verdedigingslijn zijn bedoeld. Deze versterkingen liggen nauwelijks on der den grond door geologische oorzaken. Het Rijnwater vloeit tusschen de keibed dingen op nauwelijks zes meter diepte. Aan den Franschen kant vindt men be tonnen kazematten, voorzien van vele auto matische vuurwapenen, waarvan het flank- vuur het oversteken van de rivier met pontons of zelfs met gepantserde sloepen onmogelijk maakt. Aan Duitsche zijde had men dezelfde bedoeling maar door de haast waarmee men daar de versterkingen heeft gebouwd, is dat op verkeerde wijze ge schied en heeft men fouten gemaakt, toen den vorigen winter de Rijn plotseling be gon te wassen. Verscheidene blokhuizen lie pen onder water voordat het beton was ge droogd en pioniers moesten met dynamiet verschillende bouwsels weer vernielen en vervangen door nieuwe constructies, waar van de betonnen muren ostentatief zicht baar zijn aan den Franschen oever. Bo vendien is de Duitsche oever lager dan de Fransche. Van de samenvloeiing van Rijn en Lau ter af schelden zich de Maginotlinie en Siegfriedlinie. De eerste volgt nauwkeurig de grens doch de tweede wijkt daarvan af, zonder evenwel den Rijn te volgen. Er blijft dus een groote ruimte over. waarbin nen de vijandelijkheden zijn begonnen. De Maginotlinie steunt op de lage bergkam men van de Vogezen, die zich in Duitsche richting voortzetten in het Harzgebergte. Tusschen beide lijnen ligt een heuvelach tige streep, met hooge toppen en verschei dene steden, o.a. Fischbach, Pirmasens en Zweibrucken. Meer naar het Noordwesten begint het industriegebied van de Saar, doorsneden door deze rivier en door de Blies, met een bodem, die ondergraven is door mijnen en waarop groote industrieele ondernemingen zijn gevestigd. Achter deze rivieren verheft zich weer een beboscht bergmassief De Siegfriedlinie loopt over deze beboschte heuvels tot aan Frier en de samenvloeiing van Saar en Moezel. De Ma ginotlinie profiteert van een natuurlijke bodemgesteldheid die zeer gunstig is voor verschansingen, en buigt zich om kleine steden die een naam in de geschiedenis hebben, zooals Weissenburg. Forbach en Bitsch. De stad Metz dient daarbij als steunpunt. „IK BEN GEEN MISDADIGER". DC GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH, OOK IN HOLLYWOOD. John Garfield speelt deze week de hoofd-| W in de film „Ik ben geen misda$jigeri.J* nen met Claude Rains, Ann Sm Robson en anderen. Er is ln Hollywood een film gereed geko men op een tijdstip, dat de dramatische periode uit de wereldgeschiedenis, waar van zij verhaalt, door de gebeurtenissen van de jongste dagen achterhaald is. Zoo versch in het geheugen der menschen ligt de wereldoorlog van 1914. nochtans zóó ver van de verbeelding van het immer ver jongende Hollywood staat deze af, dat men nauwelijks kan wennen aan het denkbeeld, dat zij, die er eens bij betrokken waren, hun rollen opnieuw zullen spelenspe len in den loop der dagelijksche gebeur lijkheden, maar ook spelen in een recon structie van feiten, die plaats vonden tijdens den grooten wereldbrand en samen gevat zijn Ln de film .Nurse Edith Cavell". Nauwelijks waren de eerste berichten be kend, dat men het leven en lijden van Edith Cavell, martelares uit dé jaren 19141915, in een film zou vastleggen, of de telefoon rinkelde en brieven kwamen binnen Menschen meldden zich aan. die het drama, dat zich 24 jaar geleden te Brussel af speelde, van nabij hadden meegemaakt. Het verleden herleefde Daar is allereerst Gui Ignon. Brussel was in 1915 een gevaarlijke stad voor dezen jon gen Franschman. Hij viel onder verdenking, werd in hechtenis genomen en in de St. Gillies opgesloten. In een cel naast de zijne bevond zich Edith Cavell. die gearresteerd was omdat zij soldaten van de geallieerden uit België hielp vluchten. Zij werden vrien den. Ignon zag Miss Cavell den 12en Octo ber 1915 bij het ochtendgloren naar buiten igqan om gefusilleerd te worden. Hijzelf wist l^ier te ontsnappen door tusschenkomst van zijn vriend, den Spaanschen ambassadeur, iMacquis de Villalobar. Ignon, die nooit voor de film gewerkt had, vertoefde in Californië, toen de aan dacht van den regisseur Wilcox op hem ge vestigd werd. Deze verzocht hem als tech nisch adariseur bij de productie van „Nurse Edith Cavell" op te treden en bovendien, om zichzelf uit te beelden in die noodlottige cel. Ignon stemde hierin toe. Zoo overman den hem zijn herinneringen toen Anna Neagle in verpleegstersuniform zich naar buiten begaf voor de voltrekking van het vonnis, dat hij zijn zelfbeheensching ver loor en diep bewogen was. Hij vreesde, dat hij de scène in de war gestuurd had. Wilcox gaf Ignon integendeel de verzekering, dat de scène hierdoor aan waarde gewonnen had. Haast van even nabij beleefde Fernard Visele de vermelde tragische gebeurtenis sen. In 1915 was Visele butler van Brand Whitlock. den Amerikaanschen ambassa deur in België, die tevergeefs zijn invloed aanwendde ten gunste van Miss Cavell. Ook hij was nooit bij de film geweest en be vond zich in Hollywood als butler van Joseph Schenk. Tijdens een bezoek aan Schenk's buitenverblijf te Palm Springs, maakte Wilcox kennis met Visele, vernam zijn geschiedenis en wist hem te bewegen" zijn eigen rol in de film te spelen. William Yetta, gewezen sergeant van de Uhianen van den ex-keizer, die in 1914 Brussel binnenrukten en daar bleven om; de orde te herstellen, speelt een soortgelijke rol in de reproductie van de tragische epi soden in 1915. Hij drilde 290 figuranten als Duitsche soldaten en zal in de film aan het hoofd van dezen troep te zien zijn. Ook Hugh Gibson treedt in de film op, maar alleen in naam. Gibson, thans gepen- sionneerd. was secretaris van de Ameri- kaansche legatie in Brussel onder Whitlock. die deel nam aan de diplomatieke pogingen ter wille van Miss Cavell. Ambassadeur Whitlock was in dien tijd ziek en Gibson zete de actieve voorspraak voort. Hijzelf treedt niet op in de film, maar gaf Wilcox een geschreven machtiging om H. B. War ner ondg zijn naam te laten optreden. Bovendien gaf hij officieele verslagen van zijn gesprekken met de Duitsche autoritei ten. Deze zijn woordelijk in de film ver werkt. Ex-President Hoover droeg eveneens tot I ii De regisseur Julien Duvivier, die o.a. de films „Het balboekje" en ,Pépé ie Moko" vervaardigde, trok tevens de aandacht met zijn film „Champagne", naar het tooneel- stu-k „Paquebot Tenacity" van Vildrac. De bekende acteur Albert Préjean en Mary Glory spelen er de hoofdrollen in. Deze film is weer rijk aan de sfeer, die men zich van de vorige Duvivier-films her innert. de authenticiteit van de film bij. In België als bemiddelaar voor de krijgsgevangenen, was Hoover zoo ontroerd door de executie van Edith Cavell. dat hij waardevolle kran ten en documenten met betrekking tot die gebeurtenis verzamelde en die als een schat tewaart in 3jjn Stanford bibliotheek. Hjj stpfld hfê&an' efnjge in bruikleen af apn> Wilcox, waaronder twee vergeelde exempla ren van het Brusselsche blad „Le Soir". ge dateerd 5 en 18 Augustus 1914. waarin de invasie van Duitschland in het neutrale België vermeld wordt. Deze kranten .-pelen een rol in de film „Nurse Edith Cavell". Naast Anna Neagle treden 40 interna tionaal bekende art is ten in deze film op.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9