LAATSTE BERICHTEN Het laatste oorlogsnieuws IEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 8 September 1939 Het Fransche legerbericht e houding van Mexico Duitsch legerbericht Klachten over Siegfriedlinie Vordering van auto's en motorrijwielen op straat Binnenland Nieuwe Engelsche invoerverboden Machtigingen voor uitgaven aan gemeenten opgeschort De radio-waarschuwingen van onzen luchtmachtdienst BEURSOVERZICHT Het Fransche legerbericht nummer negen tan hedenmorgen luidt: ..Wij hebben plaatselijke vorderingen gemaakt van wisselende beteekenis, en op sommige punten onze positie aan merkelijk verbeterd." kitsch vliegtuig uit hospitaal- trein beschoten. Het Dultsche Nieuwsbureau meldt: Gisteren vloog een Dultsch vliegtuig na- 11J Warschau boven een Poolschen hospi- usltrein. Daar deze trein voorzien was van iet Internationale gebruikelijke hospltaal- ienmerk, sloeg het Dultsche vliegtuig niet verder acht op den trein. Toen het over len trein was heengevlogen, werd het plot ting vanuit den hospltaaltrein met ma- thlnegeweer beschoten. Deze tegen het Volkerenrecht lndrulschende overval richt- cvenwel geen schade aan. vreemdelingen bieden zich aan. voor militairen dienst. De laatste paar dagen bieden zich tal van Dultschers, Polen, Hongaren. Oekraners, Oostenrijkers. Zwitsers, Italianen en Chl- neezen aan de Fransche recruteeringsbu- ttaux aan, waar zij vragen dienst tc mogen jemen om aan de zijde der Franschen te itrijden. verkenningsvluchten boven duitschland. Volgens een verklaring van het Britsche ïlnlsterle van voorlichting zijn vanochtend rroeg voor den vierden keer met succes rerkennlngsvluchten boven Dultschland ge naakt door vliegtuigen van de Koninklijke luchtstrijdkrachten, die ditmaal boven een Kei van Noord-Duitschland 3>/2 mlllloen tiemplaren hebben uitgestrooid van de raarschuwing aan het Duitsche volk. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat, ivenals de vorige malen, alle vliegtuigen leillg in hun bases zijn teruggekeerd. de ondergang van de manaar. Verschelden leden van de bemanning un het Britsche vrachtschip „Manaar" rorden volgens mededeellngen van overle- inden, die na de torpedeering van het chip door een Portugeesch stoomschip en iet Nederlandsche schip „Mars" aan land Ün gebracht vermist. De overlevenden heb ben verklaard, dat de „Manaar" zonder toorafgaande waarschuwing door een duik boot werd getorpedeerd en tot zinken ge tracht. terwijl de bemanning probeerde de sddlngsbooten uit te zetten. tsjecho-slowaaksche burgers nemen dienst in palestina. De consul-generaal van Tsjecho-Slowa- UJe te Jeruzalem heeft In een interview kgenover Reuter verklaard, dat honder den Tsjechoslowaakache staatsburgers in "alestina uitdrukking hebben gegeven aan bn vastbeslotenheid te vechten voor de bevrijding van Tsjechoslowaklje. Hij voegde "eraan toe. te gclooven, dat een speciaal igioen zal worden gevormd. Tijdens een door parlementsleden ter eere ran president Cardenas aangeboden ban- «tt heeft Ramon Beteta. sprekende namens kn president, verklaard: „Mexico stelt zich voor grondstoffen uit te voeren naar de strijdende landen, (lie de sympathie van Mexico verdienen. Zulks omdat Mexico niet onverschillig kan blijven, wanneer in dezen strijd het lot der wereld op het spel staat." Deze verklaring, aldus Havas, heeft een epen Indruk gemaakt, daar zij de bij elke ttlegenheid door Cardenas uitgesproken Woeling bevestigt, dat „Mexico de demo- fatieen zal begunstigen". DUITSCH PERSONEEL BIJ DE STANDARD OIL ONTSLAGEN. Vernamen wordt, dat eenige honderden Duitsche leden der bemanningen van tank schepen van de Standard Oil Company of New-Jersey (V. St.) ontslagen worden en vervangen zullen worden door Amerikanen en anderen. het duitsche opperbevel. De operaties op 7 September hebben in Polen op vele plaattsen het karakter aan genomen van een achtervolging. Slechts op enkele plaatsen kwam het nog tot ernstige gevechten. Ten Zuid-Oosten van Gorlice en ten Oos ten van Tamow zijn de Duitsche troepen opgedrongen ln de richting van de Wisloka (een zijrivier van de San iTen Noorden van den Weichsel hebben,mobiele strijdkrachten Staszow en ten Noorden van deLvsa-Gora de streek vlak ten Westen van Kamlenna bereikt. De spoorlijn van Konskie naar Opoeno werd bij den aanval overschreden. Ten Noorden van Tomaszow hebben Duit sche troepen den vijand uit Kawa-Maze- wiecka geworpen. Zij staan daar thans op 60 K.M. van Warschau. Tusschen Thorn en Strassburg is de Drewenz overschreden. De bezetting van de Westerplatte in Dan zig heeft zich overgegeven. Haar tegen- stamd werd gebroken door pionnlers, com pagnieën mariniers en stormtroepen en 6 Heimwehr-afdeelingen met medewerking van de „Schleswlg-Holstein". Ten Noord-Oosten van Warschau ls de Narew bij Putusk en Rozan overschreden. In de provincie Posen werden in het Zui den en in het Noorden verdere gebiedsdee- len bezet. Aan deze snelle en groote suc cessen heeft het luchfcwapsn wederom een beslissend aandeel gehad. Zijn deelneming op groote schaal richtte zich tegen het terugtrekkende Poolsche leger. Het viel met eskaders gevechts- en jachtvliegtuigen ae.n en greep in in den strijd te land. Marsch- coionnes werden uit elkander geslagen, af tochtswegen door het vernielen van brug gen en overgangen versperd en pogingen van den vijand tot tegenaanvallen over te gaan, reeds bij de voorbereiding gefnuikt. De bruggen over den Weiohsel ten Zui den van Warschau zijn blijvend vernield. Te Warschau zelf zijn doorgangswegen vol colonnes en daardoor verstopt. De over haaste ontruiming van de stad is in vollen gang. Boven Pooisoh gebied werden twee Dultsche vliegtuigen omlaag geschoten Een vliegtuig wordt vermist. Ook gisteren werd het Dultsche souve- relne gebied niet aangevallen. In Noord- en Oostzee heeft de oorlogs marine zich bezig gehouden met mijn- vegers. Bodems van de flottilie miinvegers hebben een Poolsche strandbatterij bescho ten, die zonder resultaat het vuur beant woordde. Een vierde Poolsche duikboot werd tot zinken gebracht. Het Britsche ministerie voor voorlichting meldt, dat berichten binnenkomen over aanmerkingen door Duitsche soldaten, die ln de Siegfriedlinie gelegerd zijn. De klach ten zouden hierop neerkomen: 1. De onderaardsche ruimten liggen vol met munitie. 2. Hoewel de troepen de linie nog pas sinds enkele dagen betrokken hebben, is de ventilatie er zoo slecht, dat er een be dorven lucht in de onderaardsche ruimten hangt. 3. De best beschermde verblijfplaatsen zijn nog niet bewoonbaar en ln sommige gevallen is alleen de fundeering klaar. 4. Er is een tekort aan voedsel. Volgens berichten uit betrouwbare bron wordt ln Dultschland thans een bedrag van vijf mark uitgekeerd aan elkeen, die In lichtingen verstrekt over menschen, die uiting geven aan misnoegdheid. Dezelfde bron meldt voorts, dat de Beieren, hoewel voor den oorlog niet geest driftig gestemd, den Fuehrer blindelings zullen vertrouwen Zij schijnen echter geen gevoelens van bitterheid te koesteren Jegens Engeland. HET ZAL ALLEEN BIJ HOOGE UITZONDERING GESCHIEDEN. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Van diverse zijden is de vraag gesteld in hoeverre de militaire autoriteiten bevoegd zijn op straat motorrijtuigen en motorrij wielen te vorderen, alsmede welke voor schriften daarbij eventueel in acht moeten worden genomen. Naar aanleiding daarvan wordt aan het publick medegedeeld, dat de mili taire commandanten tot een zoodanige vordering op grond der inkwartierings- wet inderdaad bevoegd zijn. doch tevens dat zij van deze bevoegdheid niet anders gebruik zullen maken dan bij zeer hooge uitzondering, te weten wanneer zij dringend verlegen zijn om het betreffen de motorrijtuig of motorrijwiel en in die behoefte niet op andere wijze kan wor den voorzien. Bij een zoodanige vordering zullen voorts de navolgende bepalingen in acht genomen moeten worden: le. Elke vordering geschiedt tegen afgifte van een bon, geteekend door den comman dant, die de vordering heeft gedaan. 2e Op den bon moet in elk geval vermeld worden, bij welken administrateur betaling zal geschieden. 3e. Voorts moeten op den bon vermeld worden rang en naam van den militairen commandant, die de vordering doet. 4. Eveneens moet de bon vermelden een zoo nauwkeurig mogelijke omschrijving van het gevorderde, zooals b.v merk, provinciaal nummer enz. 5e. Zoo mogelijk zal de commandant, die de vordering doet. in den bon vermelden welke schadeloosstelling hij voor het gevor derde toekent. 6e. Indien de commandant daartoe niet in staat is. b.v. omdat hij de geldswaarde van het gevorderde niet kan beoordeelen ol om dat hem de tijd ontbreekt om zich daarom trent een denkbeeld te vormen, zal hij op dc bon vermelden „schadeloosstelling nog niet vastgesteld". 7e. Het vaststellen van de schadeloosstel ling geschiedt in dat geval zoo spoedig mo gelijk door den commandant, die de vor dering heeft gedaan of door een van zijn chefs, waarbij ln het algemeen geen hoogere autoriteit zal behoeven op te treden dan de commandant van het onderdeel welks ad ministrateur belast ls met de uitbetaling. Dc commandant, die de schadeloosstelling vaststelt, brengt het vastgestelde bedrag uiterlijk bij het ter betaling aanbieden van de bon ter kennis van den belanghebbende. 8e. Indien degene, die aan de vordering heeft voldaan, niet voldaan ls over de hem toegewezen schadeloosstelling, kan hij zijn bezwaren ter kennis brengen aan den mi nister van defensie, die daarop volgens de regeling vervat in art. 12 van het Inkwar- tierlngsbeselult een beslissing uitlokt. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de uitbetaling der kostwinnersvergoeding wekelijks op Zater dag zal plaats vinden ln het Bureau Kost winnersvergoeding Breestraat 117 de eerste maal Zaterdag 9 September 1939 en wel: van 89 uur voormiddag aan de volg nummers: 1— 80; 561—640; 1121—1200; van 910 uur voormiddag aan de volg nummers: 81—160;; 641—720; 1201—1280; van 1011 uur voormiddag aan de volg nummers: 161—240; 721—800; 1281—1360; van 1112 uur voormiddag aan de volg nummers: 241320; 801880; 13611440; van 12— 1 uur namiddag aan de volg nummers: 321—400; 881—960; 1441—1520; van 12 uur namiddag aan de volg nummers: 401—480; 981-1040; 1521—1600; van 23 uur namiddag aan de volg nummers: 481—560; 1041—1120; 1601—1680. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 8 September 1939. 5855 ERNSTIGE VAL. Gistermiddag te ongeveer vijf uur was de Wlgjarlge mevrouw Van Riet, echtge noote van den stationschef te Purmerend, |l|i de achterzijde van het station de rul- "i aan het lappen. Zij stond daartoe op •'stationsoverkapping. Plotseling gleed zij viel door een ruit der overkapping, op het op het perron staande seln- «s terecht en sloeg daarna met het hoofd het perron. Het slachtoffer ls onmiddellijk naar het j'neenteziekenhuis vervoerd, waar zij ln afgeloopen nacht is overleden. ONVEILIG STRAND. Het srand te Scheveningen is onveilig tot Lwijk op Vrijdag 15 September a.s.. van ',W tot 16 uur. wegens het nemen van 'Jjetproeven. .fc aandacht wordt erop gevestigd, dat f; strand eerst weder toegankelijk is, na- l'; de roode vlaggen, welke de onveilige aanduiden, zijn Ingehaald. voor de bodemproductie: lr. A. L. H. Roe broek, direct.-generaal van den landbouw. Dit besluit bevat tevens de benoeming van de commissie voor de bodemproductie, bedoeld ln artikel 6 van de Bodemproduc- tiewet 1939. De regeerlngscommissarls voor de bodemproductie is ambtshalve lid en voorzitter. De directie van den landbouw deelt mede dat blijkens telegrafisch bericht van den rljkslandbouwconsulent te Londen de Invoer ln Groot-Brittannië eveneens ls verboden voor: afgesneden bloemen en snijgroen, alle boomen. struiken, planten benevens bloembollen, wortelstokken, knollen en andere wortelgewassen. BODEMPRODUCTIE. Staatscourant van gisteren bevat het ^"Inklljk Besluit van 1 September, waarbij 'itmd wordt tot regeerlngscommissarls de spoorwegtentoonstelling. De spoorwegtentoonstelling op het Frede- rlksplein te Amsterdam is hedenmiddag ge opend door den burgemeester, dr. de Vlugt, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten Er ls verder o m. gesproken door wethouder F. van Meurs en lr. w. Hupkes. De regeerlngspersdlenst meldt: Aan de onderscheidene colleges van ge deputeerde staten ls door den minister van binnenlandsche zaken het volgende be richt: Door verschillende gemeentebesturen is, vóór de buitengewone omstandigheden van het oogenbllk intraden, op grond van de ongunstige budgetalre- of schuldpositie der gemeente, machtiging gevraagd tot het uit voeren van werken, tot het doen van aan schaffingen, enz. Vrij zeker mag worden aangenomen, dat verscheidene dier aanvra gen in deze dagen niet zouden zijn inge diend en dat door de betrokken gemeenten op verdere behandeling voorshands geen pfljs wordt gesteld. Aangezien het der regeering niet moge lij kis te beoordeelen welke aanvragen wel en welke niet voor verdere behandeling in aanmerking komen, heeft zij gemeend goed te doen afdoening der loopende aanvragen voorlooplg op te schorten. Slechts die aan vragen zullen verder ln behandeling wor den genomen, ten aanzien waarvan het gemeentebestuur, door tusschenkomst van Ged. Staten een nader verzoek doet en aan toont, dat het werk of de aanschaffing, on danks de buitengewone tijdsomstandighe den, onmiddellijk voortgang dient te heb ben. Een en ander geldt uiteraard niet voor uitgaven, verband houdende met de lucht bescherming of de defensie, noch voor machtigingen, betreffende aangelegenhe den van organlsatorischen of administra tieven aard. De behandeling van machtigingen tot het doen van uitgaven ingevolge dc lager onderwijswet 1920, wordt met het oog op de aanspraken, welke anders door enkel tijdsverloop voor de schoolbesturen zouden kunnen ontstaan, gewoon voortgezet, be halve ln die gevallen, waarin het gemeente bestuur als nog mededeelt, dat ook de be-' handeling hiervan kan worden gestaakt, b.v. in verband met de omstandigheden, dat de betrokken school voor militaire doeleinden is ln gebruik genomen. Naar aanleiding van de waarschuwin gen van onzen luchtwachtdienst betref fende vreemde vliegtuigen, welke het Ne derlandsche publiek af en toe door de radio kan beluisteren, heeft ons van verschillen de kanten de vraag bereikt of de hiermede gegeven publiciteit eigenlijk wel raadzaam ls en of zij niet noodelooze ongerustheid kan verwekken. In verband hiermede wordt van bevoeg de zijde op het volgende gewezen. Onvermijdelijk ls het nu eenmaal dat deze waarschuwingen, welke blijkens vorm en inhoud niet bedoeld zijn voor het groo te publiek, doch voor inlichting van de militaire organen van de luchtverdediging en voor de burgerlijke organen van de luchtbescherming, door ledereen kunnen worden opgevangen. Het daaraan verbon den nadeel, zooals b.v. dat zulke berichten zenuwachtige naturen kunnen verontrus ten, weegt echter niet op tegen de voor- De Burgemeester van Leiden maakt be kend: Bloem en Meel (Uitsluitend A bloem en meel van tarwe en Rogge). De Nederland sche Meel-Centrale te 's Gravenhage heeft aan alle bij haar Ingeschreven zaken, agentschappen en depots vervoerbewijzen verstrekt. Niet bij haar ingeschreven hande laren kunnen zich tot het verkrijgen van vervoerbewijzen wenden tot het Distributie kantoor Oude Rijn 132, onder overlegging van: a. een schriftelijke verklaring, dat de te vervoeren hoeveelheid dient tot dekking, van niet meer dan de wekelijksche behoefte van hun afnemer, b. een schriftelijke verklaring, dat zij van de Meel-Centrale geen vervoerbewljs kun nen verkrijgen. Vervoerbewijzen zijn aan bovengenoemd adres eveneens te verkrijgen voor verplaat sing van bloem en meel A. van een opslag plaats naar een andere, dus zonder over dracht van eigendom. Melkpoeder en Ondermelkpoeder. Leveranciers van deze artikelen kunnen aan het Distributiekantoor Oude Rijn 132 vervoerbewijzen krijgen voor aflevering aan fabrieken en aan bakkers. Aflevering voor veevoer ls verboden. Overgelegd moet wor den een verklaring van den kooper. dat zijn voorraad niet meer voldoende ls voor één week. Peulvruchten. Handelaars (grossiers) moeten zich voor hun inkoopen richten tot de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Voor vervoerbewijzen aan de clientèle wende men zich tot het Distributiekantoor Oude Rijn 132, onder overlegging van a. een schriftelijk bewijs, dat de Inkoop is geschied bij de Centrale voornoemd, b. een schriftelijke verklaring, dat de te leveren hoeveelheid voor de behoefte van den kooper voor ten hoogste één week dient. Voor levering aan militairen wordt boven dien gevraagd een verklaring van de be voegde militaire autoriteit. Inhoudend, dat de te verrichten levering werkelijk voor mili tairen bestemd ls. Koffie, Thee enz. Winkeliers kunnen normale leveringen, mits het gebruik gedurende één week niet te boven gaande, aan groote afnemers als café's, restaurants, ziekenhuizen enz. blijven verrichten, op voorwaarde, dat het vervoer met de bon wordt gedekt. Bij de levering aan gezinnen is de winke lier behalve aan de reeds bekend gemaakte beperkingen gehouden aan de volgende maxima: Tarwegrlesmeel. bak- en pudding poeders, custard, gerstebloem te zamenl k.G. Grlesmeel van rijst (gekl. en ongekl.) l K.G. Stijfsel en stljfselpoeder, te zamen 1 K.G. Gemengde koekjes, brokjes, meel. opfokvoeders, ochtend- en kip- voer te zamen 5 K.G. Ondermelk en melkpoeder te zamen 25 K G. Honig en kunsthonlg2 K.G. Aardappelmeel 1 KG. Sago i korrels) 1 KG Boekweitgrutten 1 K.G. De burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Lelden, 8 September 1939. 5905 ENQUtTE LEVENSMIDDELENGEBRUIK HOTELS, CAFS's, ENZ. De Burgemeester van de gemeente Lelden brengt ter kennis van eigenaars resp ex ploitanten van hotels, restaurants (ook op stations, in treinen, booten, enz.), café's. cantlnes van groote instellingen, sociëtei ten, enz., dat formulieren tot het doen van aangifte omtrent het gebruik en aanwezige voorraad van levensmiddelen moeten wor den afgehaald aan het Dtstrlbutlebureau Oude Rijn 132. Deze formulieren moeten worden Ingevuld en uiterlijk Donderdag 14 September a.s. 5 uur 's namiddags zijn terugbezorgd aan hetzelfde adres Krachtens de dlstributlewet 1939 zijn eigenaars, resp. exploitanten van dergelijke Inrichtingen verplicht dit formulier nauw keurig en naar waarheid in te vullen. Niet, onvolledige of onjuiste invulling kan krach tens art. 18 van genoemde wet worden ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste vier jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. De goederen met be trekking tot welke het strafbare feit ls ge pleegd kunnen worden verbeurd verklaard. Bovendien kan nlet-invulUng ook uitslui ting van de Distributie met zich brengen. De Burgemeester van Leiden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Leiden, 8 September 1939. 5904 deelen, ook van preventleven aard. welke voor dc handhaving van onze neutraliteit aan zulk een doeltreffende signaleering van ongewenschte gasten ln de lucht ver bonden zijn. BIJ Kon. Besluit ls aan H G. van Os op zijn verzoek, met ingang van 17 November a.s., eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Diever. met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten ln zijn betrekking bewezen. DANKBETUIGING AAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING. Het Engelsche ministerie van voorlich ting meldt, dat de Britsche gezant in Den Haag opdracht heeft gekregen den Neder- landschen minister van buitenlandsche za ken de zeer diepe uitdrukking van dank baarheid der Britsche regeering over te brengen voor alle hulp. welke de Neder landsche regeering verstrekt heeft in ver band met den terugkeer uit Dultschland van sir Neville Henderson. ERNSTIGE AANRIJDING TE WASSENAAR Gisteravond is de 24-jarlge L. uit Bussum, die met zijn auto met groote snelheid over den Rijksstraatweg te Wassenaar reed, ter hoogte van de Maaldrift het stuur kwijt geraakt, waardoor hij tegen een boom reed. L. bekwam een ernstige hersenschud ding en zware verwondingen, terwijl de naast hem zittende vriend, de 19-jarige W, uit Den Haag. een gebroken been kreeg, benevens inwendige kneuzingen. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp: per ziekenauto zijn de gewonden naar het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag overge bracht. De auto is totaal vernield. AMSTERDAM, 8 September. De rust begint terug te keeren. Tenminste: het ziet er naar uit. dat de ef fectenbeurzen tot bezinning komen. De vlucht uit het geld in goederen en aandeelen. die voor al in de eerste helft van deze week kon worden waargenomen en tot uidtrukking kwam in de scherpe stijging op de effectenbeurzen, is tot staan gekomen. Men gaat zich thans rekenschap geven van de situatie, zooals die na de hausse-beweging is ontstaan. Bij de beoordeeling van de jong ste markt ontwikkeling te Amsterdam kan wel iswaar worden geconstateerd, dat in enkele dagen een aanzienlijke koersstijging plaats vond. maar die stijging was toch minder in drukwekkend dan op het eerste gezicht wel leek. Door het langdurige afbrokkellngsproces, dat zich tijdens de periode van ongerustheid, voorafgaande aan den oorlogstoestand tusschen Dultschland eenerzijds en Engeland en Frank rijk anderzijds had voltrokken, waren de koer sen langzamerhand op een sterk verlaagd peil aangekomen. De inzinking ging echter op bijna onmerkbare wijze. Telkens werden slechts ge ringe en vrijwel te verwaarloozen verliezen ge leden. doch gerekend over enkele maanden vormden die kleine verliezen te zamen belang rijke nadeelige verschillen. Deze verschillen zijn in enkele dagen ingehaald en het wachten is thans klaarblijkelijk op de wijze, waarop de markt zich verder zal ontwikkelen. Niet alleen te Amsterdam, maar ook te New- York wenscht men klaarblijkelijk af te wach ten. of de markt rijp is voor een nieuwe koers- stijging. - Tegelijk met het terugkeeren van de bezin ning is ook de handel in Amerika belangrijk geslonken. De affaire was gisteren overigens nog bevredigend, want de omzet vertegenwoor digde nog 2.600.000 aandeelen. De middagbeurs. De kleine inzinking, die zich gisteren op de Amsterdamsche effectenbeurs voordeed, was slechts een intermediaire beweging en kon voor de markt als een kleine adempauze worden ge kenmerkt om weer goed op dreef te komen. Heden werd tenminste een stijging met nieu wen moed voortgezet en tegelijk met het op- loopen van de koersen ontwikkelde zich ln verscheidene rubrieken een drukke affaire. Op de locale aandeelenmarkt werd de boventoon gevoerd door de Scheepvaartpapieren, die groote omzetten te zien gaven, in het bijzonder de Scheepvaartunies en Oude Vaarten. Daarbij bestond goede kooplust: Scheepvaartunies, die reeds dadelijk een vijftal punten hooger werden Ingezet, stegen vervolgens nog een kleine 8-tal procenten en kregen tenslotte een koersavance van een goede 12-tal punten te boeken. De aanverwante soorten gedroegen zich ill overeenstemming hiermede. In Japanlljnen ging het mede druk toe. En deze konden tenslotte op een voordeelig verschil van een kleine 20-tal punten wijzen. De willige stemming moest klaarblijkelijk worden toegeschreven aan het sterk oploopen van de vrachtprijzen en aan de verwachting, dat die prijzen nog verder naar boven zullen gaan. Op de Rubberafdeeling werd vrij goed zaken gedaan; Amsterdam Rubbers stegen tot onge veer 230 r- en bleven zich bijna aanhoudend in de omgeving van dien koers bewegen. Voor diverse doorgaans minder courantè soorten be stond goede belangstelling; in verscheidene ge vallen kwamen belangrijk hoogere noteeringen tot stand. Van de Petroleumfondsen gaven Koninklijken geregeld affaire te zien. De handel was wel niet druk. maar dit kon niet verhinderen, dat de koers na zeer vaste opening geleidelijk aan naar boven ging en zich tenslotte een achttal punten boven het vorige slot kon verheffen. Van de buitenlandsche petroleumaandeelen werden Shell Unions en Tidewaters vrij druk verhandeld. In Industrieelen ging het kalmer toe: Unilevers gaven matige affaire te zien en konden zich daarbij verder herstellen van het dezer dagen geleden verlies. Aku's waren flink verbeterd: Philipsaandeelen verkeerden krachtig in herstel en stegen een tiental punten boven den vorigen topprijs. Tabakken hadden een kalme markt, maar waren goed gedisponeerd. Oude Deli's konden een groot gedeelte van het eergisteren geleden verlies achterhalen. Met Senembah's was dit eveneens het geval. Ook dc Suikeraandeelen waren goed van toon. De affaire was echter niet groot: vergeleken met gisteren stegen H.V_A.'s in doorsnee een tiental punten. De handel in Amerikaansche fondsen droeg een levendig karakter. Vooral de Staalaandeelen en de Koperaandeelen, speciaal Anaconda's ga ven ruimere omzetten te zien. Voor locale reke ning werd vrij veel materiaal uit de markt ge nomen. Bij de opening werd onmiddellijk niet onbelangrijk boven het vorige peil gehandeld en daarna bood de markt goed weerstand. Voor beleggingsfondsen was de stemming veel verbeterd. Het aanbod voor Nederlandsen© Staatspapieren had opgehouden en daartegen over deed zich thans vraag voor. zoodat een al gemeen herstel kon worden waargenomen. De Duitsche fondsen lagen .gedrukt in de markt Fransche waarden waren moeilijk verhandelbaar. wisselkoersen. Londen 7.63 (7.57); Berlijn 65.25 (65.00); Parijs 4.251/* (4.23); Brussel 32.25 (31.90); Zwitserland 42.35 (42.25); Kopenhagen 36.35 (36.35); Stockholm 45.07'/t (44.95); Oslo 42.10 (43.00); N.-York 1.883 8 <1.887/16). Lire Bankpapier 6.25 (6.00). Prolongatie 3 3/4; Part. disc. 2 3/43; Daggeld 2%. Registermarken 21%; Handels Sperrmar- ken 3 3/8; Reismarken 45%: Bankpapier 15. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3