TRIUMPH STADSNIEUWS VOOR SLECHTS I CENT 100% KWALITEIT EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET LE1DSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 8 September 1939 Overzicht UichtoescheW"^ De „Athenia" In Engeland PHILIPS LAMPEN Maatregelen in Canada In Duitschland Egypte en Groot-Brittannie Geen directe congres-zitting College van B. en W. behoudt oude functies Bericht aan gemobiliseerden VRAGENRUBRIEK Door middel van allerlei kunstgrepen en camouflagemaatregelen trachten zij te voor komen, dat zij genomen worden. Zij nemen de wijk naar neutrale havens. Gemeld wordt, dat thans te Vigo 54 Duitsche koop vaarders met een totale tonnage van meer dan 180.000 ton liggen en in Japansche ha vens 9 schepen met een totale tonnage van meer dan 60.000 ton. Het Duitsche koopvaar dijschip ..Inn'' dat 2867 ton meet, is Dinsdag genomende 35 passagiers en de bemanning is overgenomen Het schijnt, dat de beman ning het schip tot zinken wilde brengen, alvorens het geënterd kon worden. Duitsche duikbootaanvallen op sche pen worden op verscheidene plaatsen ondernomen en de verliezen, die gemeld zijn, omvatten de „Bothnia", metende 2401 ton en het s.s. Royal Sceptre", metende 4853 ton. Het s.s, „Corinthic" is aangevallen, doch niet beschadigd en heeft zijn haven kunnen bereiken. 5865 (Ingez. Med.) Voorts, is nog getorpedeerd de Olive Grove (200 mijl N.W. van de Spaansche kust). De bemanning is door het Amerikaansche schip Washington gered. De duikbootcom mandant zou zich zeer hoffelijk en hulp vaardig hebben gedragen. Het s.s. Bilderdijk, van de Holland- Amerika Lijn, heeft op den Atlantischen Oceaan, bewesten den ingang van het Kanaal, de bemanning gered van het Engelsche s.s. Pukkastan. De kapitein heeft van deze redding tele grafisch bericht gezonden aan zijn reederij. Hoewel nog niet met volle zekerheid kan worden gezegd, dat het Engelsche schip is getorpedeerd, is dit toch wel zeer waar schijnlijk. Het aantal geredden, dat de Bilderdijk aan boord heeft genomen, is vijf en dertig. De geredden zullen vermoedelijk in Enge land aan wal worden gezet. Op het oogenbllk worden vrijwel alle schepen op zee aange houden en voor onderzoek meegenomen naar een Engelsche haven, waar eventueel goederen voor Duitschland bestemd, dan moeten worden gelost. Verwacht mag wor den. dat ook de Bilderdijk zal worden door zocht en dat van die gelegenheid gebruik zal worden gemaakt om de geredden in Engeland aan wal te brengen. Het Engelsche stoomschip Pukkastan was op reis van Kaapstad naar Rotterdam. Het was op 27 Augustus van Dakar vertrokken. De Pukkastan was eigendom van de reederij Common Brothers Ltd. te New Castle: het schip was in 1929 gebouwd. Het meet 5809 bruto ton en 3503 netto ton. Het stoomschip Bilderdijk is op weg van New York naar Rotterdam. Dit schip is op 27 Augustus van New York vertrokken. De directie van de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot Maatschappij hfeeft een telegram ontvangen van den kapitein van het s*. „Mars", dat op uitreis is naar havens in de Middel- landsche zee, dat een aantal leden van de bemanning van een getroffen Britsch schip aan boord is genomen. Het ss. „Mars" heeft de geredden te Lissabon aan land gezet. De K.N.S.M. heeft den kapitein terugge seind. de reis voort te zetten. Nadere bijzonderheden omtrent het juiste aantal der geredden en den naam van het getroffen schip, heeft de directie tot heden ochtend negen uur nog niet ontvangen. Maar het blijkt de .Manaar" te zijn ge weest. VERLIESLIJST ZOU 108 NAMEN BEVATTEN. Men meent thans, dat de doodenlijst van de „Athenia" 108 namen omvat. Men koestert echter nog een geringe hoop. dat eenige vermisten opgepikt zijn door kleine schepen, zonder draad- looze installatie, die van Engeland weg varen. Het oppercommando der Duitsche oor logsmarine stelt ten aanzien van de in En geland nog steeds verspreide berichten over het torpedeeren van de „Athenia" door een Duitschen onderzeeër zonder waar schuwing, met nadruk vast. dat iedere een heid van de Duitsche oorlogsmarine in het bezit is van het bevel zich bij het voeren van den strijd te houden aan de internatio nale verplichtingen. In het gebied, waar de ..Athenia" tot zin ken is gebracht, hebben zich geen Duitsche onderzeeërs bevonden. Het is derhalve uit gesloten, dat de Duitsche zeestrijdkrachten in verband kunnen worden gebracht met het tot zinken brengen van de „Athenia". HET MINISTERIE VOOR DEN OECONOMISCHEN OORLOG. Sir Frederick Lelth Ross is aangesteld tot directeur-generaal van het ministerie voor den oeconomlschen oorlog. De assistent-onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Mounsky is be noemd tot minister van genoemd mini sterie. GEEN PARTIJSTRIJD. De Britsche politieke partijen hebben be sloten. een wapenstilstand te sluiten voor den duur van de vijandelijkheden. Zoolang de strijd tegen den buitenlandschen vijand duurt, zal de partijstrijd rusten. In het Westen is de strijd nog altijd zeer beperkt. Men geeft van Fransche zijde daarvan volgende lezing De ..Petit- Parisien" herinnert eraan, dat het begin van den oorlog van 1914 een be wegingsoorlog was. terwijl het thans, en wellicht voor langen tijd. om een vesting- oorlog gaat. Wij moeten toegeven, zoo ver volgt het blad. dat hoewel onze Maginot- linie beschouwde wordt als onoverkomelijk, dit met de Siegfrledlinie evenzeer het geval is. Evenwel is de Duitsche organisatie ge schied in een betrekkelijk kort tijdsbestek, terwijl wij er jaren over gedaan hebben. Men mag derhalve gelooven. zooals sommi gen van onze groote militaire deskundigen doen. dat de Siegfrledlinie zwakke punten kan bieden. De onophoudelijke actie, waar aan zij door onze formaties sedert twee dagen wordt blootgesteld, en die nog voort duurt, is in staat te onthullen of deze zwakke punten inderdaad aanwezig zijn. Dit is volkomen verklaarbaar In het Oosten zijn de Polen thans doende Posen te ontruimen. Eén blik op de kaart (Ingez. Med.) Voor het eerst is daarop thans officieel gereageerd. Uit Tokio wordt n.l. gemeld: ,.De Britsche ambassadeur heeft officieel instructies ontvangen van het Foreign Of fice. absoluut het gerucht tegen te spreken, als zou de Britsche regeering er in toe stemmen de vijandelijkheden te staken wanneer Polen veroverd is. Zelfs indien Polen veroverd zou worden, hetgeen in geen enkel opzicht zeker is, zou dit slechts het Britsche voornemen versterken, dat het Hitlerdom vernietigd moet worden." De pers steunt dit krachtig. De Britsche bladen meenen. dat de vre desvoorstellen van Hitier slechts een list kunnen zijn om het nationaal-socialisme een oogenblik respijt te geven, teneinde nieuwe aanvallen voor te bereiden. De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft Wanneer het er om gaat den aanval te weerstaan, is de oorlog ondeelbaar; er zijn op het oogenblik geen twee oorlogen, zoo als de Duitschers beweren, er is er maar één. die op twee fronten gevoerd wordt. De Engelsche en Fransche legers ontplooien thans hun kracht in het Westen. De vijan delijkheden zullen pas gestaakt worden, wanneer het Hitlerdom omvergeworpen is en Polen al zijn rechtmatige gebieden terug heeft. De diplomatieke redacteur van de „Man chester Guardian" schrijft Het is duidelijk, dat Duitschland in de eerste plaats Polen wil wegwerken, om zich daarna te keeren tegen Roemenië en de Westelijke mogendheden. Zelfs ingeval de Polen nog meer gebied zouden moeten prijs geven, zullen zij alle verloren terrein terug-. zal duidelijk doen zien, dat dit noodzakelijk is, willen zij afsnijding voorkomen. De aanval op Warschau wordt van alle zijden krachtig doorgezet. Itallë's houding blijft gelijk zij was. Toch zijn er enkele symptomen, die wijzen op voortzetting der neutraliteit ook in de toe komst. Met ingang van gisteren liep de inter nationale trein, die sinds eenige dagen slechts liep van Milaan naar Istanboel, weer van Parijs af. Ook in omgekeerde rich ting zullen de treinen Lstanboel-Milaan doorgaan tot Parijs, terwijl tevens door de Wagons-Lits een nieuwe dienst zal worden ingesteld tusschen Rome en Parijs via Milaan. Ook de doorgaande rijtuigen tusschen Italië en Zwitserland zullen met ingang van heden weer rijden Dat duidt allerminst op meedoen! De geruchten dat Duitschland al of niet met medewerking van den Duce spoedig een vredes-aanbod zou doen, blij ven aanhouden. DE UITREIKING VAN DE DISTRIBUTIE STAMKAARTEN. Voorzoover wij hebben kunnen nagaan, heeft de uitreiking der rijksdistributie- stamkaarten in onze stad een buitenge woon vlot en ordelijk verloop gehad Hoe wel er natuurlijk wel spitsuren vielen te onderkennen, was het bezoek toch vrij regelmatig over den geheelen dag verdeeld zoodat de filevorming nergens abnormale afmetingen aannam. LUCHTBESCHERMING. Na de Maandagavond gehouden brand weerdemonstratie had gisteravond in het vak Konings-, Willem-, Prins Hendrik- en Prins Frederikstraat een oefening plaats van de aldaar georganiseerde EH.B.O.- ploegen. Het materiaal hiervoor was welwillend beschikbaar gesteld door den Geneeskun dige Dienst. Onder toezicht van dr. Wreede werden verschillende demonstraties gege ven, waarbij een 20-tal helpers en help sters aanwezig waren. Het ligt in het voor nemen dat deze ploegen onderling zullen oefenen. Dat de bevolking, van dit vak een en ar.der ernstig opvat bewijzen de gehouden oefeningen, welke allen georganiseerd werden door den vak-leider, den heer H. Lina. DE GROENTIJD VAN HET LEIDSCHE STUDENTENCORPS. Naar wij met betrekking tot den groen tijd van het Leldsche Studentencorps na- (Ingez. Med.) krijgen, indien de oorlog in het Westen voor Duitschland ongunstig uitvalt. De Fransche bladen spreken in gelijken geest. Het „Journal" schrijft: Duitschland maakt geen geheim van zijn voornemens. Zijn propaganda tracht den indruk te ver spreiden. dat, Indien Polen snel verplet terd is, een algemeen conflict kan worden tegengehouden en de kwestie spoedig ge regeld kan worden op grondslag der Duit sche grenzen in het Oosten van voor 1914. Het valt moeilijk aan te nemen, dat de landen, waarop Berlijn rekent, om die be rekening te begunstigen, zich daartoe zul len leenen. Het gevoel van eer van Enge land en Frankrijk toont ten stelligste aan. dat nu de strijd begonnen is, hij tot het einde zal worden voortgezet rA X Moge de tijd nimmer komen, dat elk uitstralend licht een doelwit zal zijn voor vijandelijke vliegers! NU REEDS is het zaak, Philips „Protector" lampen aan te schaf fen. Deze lampen geven vol doende licht in huis, zonder dat eenig schijnsel van uit een vlieg tuig zichtbaar is. VOOR WERKPLAATSEN, FABRIEKEN, WINKELS, MAGAZIJNEN EN KANTOREN, waar het werk moet kunnen doorgaan, maakt de toepas sing van Philips „Protector" lampen voortgang van den arbeid mogelijk, zonder dat uit de lucht eenig licht waarneembaar is. Vraagt Uwen handelaar l .fótoéecöar' T INENVERLICHTING F 1.65 HERTOG VAN WINDSOR NAAR EEN KANAAL-HAVEN. De hertog van Windsor, die zich .ter be schikking van de Britsche regeering heeft gesteld, heeft Antibes verlaten om zich naar één van de havens aan het Kanaal te begeven. Hij weigerde iets te zeggen over zijn plan nen en de rol, welke hij eventueel zal spelen. De Canadeeschc gouverneur-generaal Tweedsmulr, heeft een troonrede gehouden bij de opening van de parlementszittlng, die bijeengeroepen is voor het verleenen van machtiging ten behoeve van de maatre gelen tot verdediging van Canada en de Ca- nadeesche medewerking in den oorlog. Hij zeide, dat Canada gereed is zioh aan to sluiten bij de nationale krachtsinspanning tot verdediging van de vrijheden en instel lingen, die het gemeenschappelijke erfdeel vormen. De militie, vloot en luchtmacht zijn reeds in actieven dienst gebracht en er zijn zekere maatregelen genomen voor de kustverdediging en de binnenlandsche vei ligheid. Onverwijld zullen voorstellen tot verdere doelmatige actie bij het Parlement worden ingediend. Het parlement zal ge vraagd worden toe te stemmen in de uit gaven. die de staat van oorlog heeft noodig gemaakt of nog noodzakelijk kan maken. De regeering bewaart een volkomen stil zwijgen over den aard en den omvang der maatregelen, die zij in het parlement zal voorstellen om Engeland in zijn strijd tegen Duitschland te hulp te komen. Men gelooft echter, dat de Kamer, evenals in 1914, aller eerst een oorlogsbegrooting van 50 tot 100 nfillioen dollar zal aannemen. Deze oorlogsbegrooting wordt toegevoegd aan de gewone begrootLng van 63 millioen dollar, die voor Canada reeds buitengewoon hoog is. Men verwacht, dat de regeerings- voorstellen snel zullen worden aangenomen en dat de zitting slechts enkele dagen zal duren. Canada heeft reeds op alle manie ren getoond Engeland en Frankrijk te wil len helpen. 5873 fln&ez. Med.) Waarschijnlijk zullen voorloopig geen tusschentijdsche verkiezingen gehouden worden. Vernomen wordt, dat de politieke partijen zijn overeengekomen, dat derge lijke krachtmetingen thans ongewenscht zijn, met het oog op de noodzaak van een dracht in den oorlogstijd. Waarschijnlijk zullen de partijen afspre ken, dat de partij, welke een vacanten zetel heeft een nieuwen candidaat zal benoemen, die geen tegenstander zal krijgen. Ook in den vorigen oorlog is een derge lijke „wapenstilstand" gesloten. (Insez. Med.) der vernemen, zal deze aanvangen op Maandag 18 September e.k. Gelijk gemeld, behoeven de groenen dit jaar hun hoofden niet kaal te laten sche ren en evenmin behoeven zij een pet te dragen, maar wél moeten zij gekleed gaan in een regenjas, oud costuum, groenen das met platte boord. De Pro Patria-dag en de carrousselavond zullen geen doorgang vinden: daarentegen wél de voetbalwedstrijd en het bakroelen, welke laatste bezigheid niet plaats vindt op „Njord", dat door militairen in beslag wordt genomen, doch bij het clubhuis van de „Leythe." De inauguratie zal geschieden op Vrijdag 29 September d.a.v. in het groot auditorium der Universiteit. De gebruikelijke cortège na afloop naar de Sociëteit „Mlnerva" blijft in verband met de tijdsomstandigheden achterwege. ENGELSCHEN MOETEN ZICH MELDEN. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat op grond van een verordening betreffende de behandeling van buitenlanders alle staatsburgers van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, alsmede de Britsche koloniën, protectoraten en man- daatsgebieden en Brltsch-Indië, ouder dan 15 jaar, zich binnen 24 uur moeten melden in het naastbij gelegen politiebureau. Zij, die nog geen 15 jaar zijn, moeten binnen dezen termijn mondeling of schrif telijk zijn opgegeven. Ook statenloozen. wier laatste staatsbur gerschap het Britsche was, moeten zich melden. Alle bovengenoemde personen rnogen de plaats, waar zij zich bij het bekend maken van deze verordening bevinden, niet zonder toestemming verlaten. JODEN MOETEN ZICH AANMELDEN VOOR DIENST BIJ DE LUCHTVERDEDIGING. De correspondent van het Deensche blad Berllngske Tidende te Berlijn meldt, dat den Duitschen Joden bevel is gegeven zich on middellijk aan te melden voor dienst bij de civiele luchtverdediging. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. J. A. Samwel, Heerenweg 36a, Warmond, broodbakkerij. Overleden eigenaar: J. A. Samwel, Warmond, d.d. 2 Sept. 1939. Wijz. handelsnaam in: Wed. J. A. Samwel. Nieuwe eigenaresse: Wed. E. C. Samwel- Westgeest, Warmond. Wijzigingen: Maatschappij tot exploitatie van het Grand Hotel cn Pension Rem brandt, Beethovenweg 8. Noordwljk. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handels- in: N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Grand Hotel en Pension Rembrandt. Jac. van Nieuwkoop. Hoofdstraat 265, Sassenhelm, winkel In kruidenierswaren enz. Overleden Eigenaar: J. van Nieuwkoop Sassenheim, dd 18 Aug. 1939. Nieuwe eige naresse: Wed. C. S. van Nieuwkoop-Imanse Sassenheim. ZESHONDERD GULDEN GESTOLEN. Een garagehouder hier ter stede heeft de politie aangifte gedaan van de vermis sing zijner portefeuille, inhoudende een bedrag van ruim f. 600.welke porte feuille hij in den binnenzak van een mo torjekker In de garage had achtergelaten. In verband hiermede heeft de politie een 19-jarigen hulpmonteur aangehouden, te wiens huize een nader onderzoek werd in gesteld. Daarbij kwam het vermiste be drag. dat verborgen was in de matras van den jongeman te voorschijn. Hij is voorloopig vastgehouden in af wachting van een nadere beslissing. FLORALIA. Uitslag van den kweekwedstrijd. Gisteravond had in het bestuurshuis der Woningbouw vereeniging „de Tuinstadwljk" de jaarlijksche tentoonstelling van stek- planten plaats, gekweekt door de vrouwen en kinderen der leden van de tuinvereeni- ging Floralla onder-afdeeling van bovenge noemde bouwvereeniging. De Jury. bestaande uit de heeren M. Gal- Jaarö, J. H. Smit en J. Mater kende de vol gende prijzen toe: Dames vensterkweekers. Mevr. A. Fucks, le pr.: Mevr. van Zanten, 2e pr.: Mevr. van Straten en A. v. d. Hel den, 3c pr.; Mevr. van Es, 4e pr.; en E. Klay, 5e pr.; Mevr. de Graaf, troostprijs. Dames Tuinkweekers. Mevr. Berlemon en A. Dys, le pr.; Mevr. de Jong en Tray. 2e pr.; Mevr. Genemans en Post. 3e pr.; Mevr. Maesaar en J. Holle beek. 4e pr.; Mevr. de Goederen en A. v. d. Heijden. 5e pr.; Mevr. Wagemans en Mevr. Vleerbos. troostprijs. Kinderen Tuinkweekers. J. Dys, Annie de Goederen. Thea Gene mans en KI. de Jpng, le pr.; A. v. d. Heyde, 2e pr.; J. Massaar. 3e pr.; B. Wagemans en B. v. d. Heyden, 4e pr.; Annie de Roo, 5e pr. en J. Phtllllpo, J. Talens, J. v. d. Heyde, A. Sandberg, J. Sandberg en Inl Meyer, troost prijzen. Kinderen vensterkweekers. A. Fucks, le pr.; Theo Vleerbos en Eddy Vleerbos, 3e pr. De inzendingen waren schitterend en overtroffen verre de verwachting van het bestuur. De tentoonstelling werd druk be zocht. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De verbreking der betrekkingen tusschen Egypte en Duitschland heeft den Egypti- schen premier Aly Maher pasja aanleiding gegeven, tegenover den correspondent van de „Times" te Cairo te verklaren: De regeering en alle Egyptenaren zijn met hun hart bij Groot-Brittannië in den groo- ten strijd voor de rechtvaardigheid en de waarborging van de vrijheid. Het Egypti sche volk is een loyale vriend van Engeland en zal al wat in zijn vermogen is doen om het te helpen. Het is zoowel ons belang als dat van Groot-Brittanië, weerstand te bie den aan de politiek van geweid Dc secretaris van Roosevelt Stephan Early, heeft verklaard, dat de president geen on middellijke plannen heeft voor een sneclale zitting van het congres. Intusschen heeft Roosevelt machtiging gegeven tot voortzetting van de gewone ten termijn aan de oorlogvoerende landen De neutraliteilswet verbiedt leeningen, maar zondert dergelijke credleten en ver plichtingen uit, wanneer de president zulks wenscht. Candidaatexamen Geneeskunde. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de studenten aan de Rijksuniversiteit alhier, die zich onder de wapenen bevinden en (Ingeo. Med.) die zich hebben opgegeven voor het afleg gen van het candldaatsexamen genees kunde eerste gedeelte, zoo spoedig moge lijk schriftelijk aan het bureau der univer siteit moeten opgeven, hoeveel, en zoo mo gelijk welke dagen zij verlof zullen kunnen verkrijgen, voor het afleggen van boven genoemd examen. ONTSPANNING EN ONTWIKKELING VOOR MILITAIREN. Het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibiliotheek „Reuvens", heeft besloten de leeszaal en de studiezaal des Zondags, uit sluitend voor militairen open te stellen, des namiddags van 15 uur en des avonds van 79.30 uur. Dagbladen en tijdschriften worden gaar ne in ontvangst genomen, teneinde de be schikking te hebben over een ruime hoe veelheid lectuur voor de militairen. Voor ultleenlng van boeken aan militai ren zijn maandkaarten Ingevoerd. Naar men ons mededeelt hebben B. en W. besloten in de verdeeling der functies van hun college voorloopig geen verandering te brengen. Hedenmiddag omstreeks 2 uur is de 3-jarige W. L. in de Kijfgracht te water geraakt. Op het hulpgeroep snelde de heer A. Baart toe, sprong te water en bracht het knaapje behouden aan den wal. Bij Kon. besluit is benoemd en aange steld, bij het reserve-personeel der land macht, bij den militairen pharmaceuti- schen dienst, tot reserve-tweede-lultenant voor speciale diensten de heer dr. W. L. C. Veer. gewoon dienstplichtige van het 4de regiment infanterie alhier. Gisteravond is de 91-jarige Mej. S. R- -N. in haar woning in de v. d. Werffstraat van de trap gevallen, waardoor zij het lin kerbovenbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Aangezien voor toezending van cou ranten aan gemobiliseerden geen porto verschuldigd is, kunnen wij van gemo biliseerden postabonnementen aan nemen, tegen den prijs van f. 0.18 per week, f. 0.80 per maand of f. 2.35 per kwartaal. Desgewcnscht wordt over het abonne mentsgeld aan hun particulier adres per week, per maand of kwartaal be schikt. Zij, die een dergelijk speciaal abon nement wcnschen, gelieven ons hun volledig militair adres op tc geven, opdat ons Bïad steeds zoo spoedig mogelijk in hun bezit komt. DE DIRECTIE G. V. te L. - Volgens de wet gaat tüj ziekte gedurende een betrekkelijk korten U)a loonbetallng door. Twee weken lijkt ons In net gestelde geval wel wat weinig. P. A. v. B. te L. - Zeker, Is dat mogelijk' 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2