Waar de Vrouw belang in stelt de Groet Leerarbeid, gezellig en practisch LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 8 September 1939 De mode als politica Naar school met een nieuw etui I I De kapper Eduard De eerste schrijfmachine STOFFEN Mode-Artikeleni haar f. Als Moeder aan leerwerk doet, verblijdt ze van tijd tot tijd de huisgenooten met een practisch zelfgemaakt geschenk. Van daag zijn de schoolgaande kinderen aan de beurt. We gaan een etui maken, waar ze geweldig trotsch de klas mee zullen bin nenstappen. Lijkt het U erg moeilijk? Nu dat valt wel mee. mits U zorgt, een goed scherp mesje bij de hand te hebben; een houtsnijmesje of een kartonmes is voor ons doel het meest geschikt. Ons model bevat een penhouder, 2 pot- looden. een lineaaltje, een vlakgom en eenige losse pennen, die in een vakje zit ten. dat listig onder de inktlap verborgen is. waardoor de pennen er niet uit kunnen vallen. Natuurlijk kunt TJ dit naar behoefte wijzigen. De treksluiting is langer dan het etui. anders zou men het niet voldoende wijd kunnen openen, echter niet zoolang als men tengevolge van het perspectief op de foto zou denken. De versiering is leerbies in afstekende kleur. Een aardige combinatie is bijv. don kergroen bovenleer, roode en zwarte leer- bandversiering, roode treksluiting, voering rood of lichter groen geltenskiver. De kleur van pen en potlood moet natuurlijkeenigs- zins harmoniëeren. Voor de jongens neme men liever wat neutraler kleuren, bijv. twee tinten bruin. Ze vinden zoo'n fleurig etui gauw te „meis jesachtig". Model van 2 cM. voor het vlakgom. Nu halen we deze strooken door de gleuven, plaatsen potlooden, penhouder, enz. op de bestemde plaats en trekken de strookjes niet te strak aan. Aan de achterzijde wor den de strookjes uitgedund en met collifox vastgeplakt. Het zoo moeilijk lijkende bindwerk is nu gereed. Het bovenleer wordt na het uitsnijden volgens het schema van gaatjes voorzien. WARE GROOTTE t L - - - - vouw Plaats vooq iw*t iap mes. holpijp 2 m.M. of rubberlijm, colloflx of jtn. We schaffen dus aan: Een stuk fantasieleer (echt leder, doch met ingeperste nerf) 20 x 42 cM.; een stuk voeringleer 30 x 42 cMtreksluiting 29 cM. leerband 3 M. rood; 3 M. donkergroen en 2 M. zwart. Inhoud etui: Instrumenten: tang. leernaald. seccotine. Werkwijze: Van dun karton snijden we een recht hoek 23 x 7V4 c.M. Van voering knippen we een stuk. dat aan alle kanten 1 cM. grooter is en beplakken hiermee het car ton l rubberlijm i. Aan de randen omplak- ken en bij de hoekjes aan den achterkant het leer iets wegknippen, zoodat het niet propperig wordt. Nu leggen we den in houd van het etui erop en trekken potlood lijntjes van l'/i cM breed, waar we de gleuven insnijden zullen. Van de restjes bovenleer snijden we Mttige strookjes van 1V2 cM. breedte en Het eenvoudigst gebeurt dat. door de gaat jes in het stukje van de krant uit te knip pen en deze met potlood op het leer door te stippen. Nu maken we de leerbandver- siering. De lange roode steken zijn dus over kleine steken heen geborduurd, de zwarte zijn enkel. Nu voeren we, maken de randgaatjes en werken het pennenvakje mee. Eenige zachte restjes gekleurd leer worden met de tang uitgetand en boven het vakje bevestigd met een rijgsteek van leerband. Het bindwerk wordt nu geheel met col- lofix ingesmeerd en vastgeplakt waarna we het onder druk laten drogen. De rits wordt aan het uiteinde even af gewerkt en met een stevigen draad zijde in de kleur van ons leer met heen en terug gaande rijgsteek in de gaatjes vastgenaaid De moeilijkheid hierbij is te zorgen, dat de rits niet bobbelt. Beide kanten moeten even strak zitten, anders loopt de sluiting onherroepelijk vast. Misschien lukt U dat den eersten keer niet direct dan moet U het toch weer even uithalen. Denkt U eraan: het losse eind zit aan den kant van het vlakgom; als men het etui opent moet het inktlapje vrij liggen als op de foto. We maken tenslotte de trek sluiting af met een dubbel stukje leer, dat we even omwerken met leerband. Een aardige variatie óp dit werkstukje is een naaietuitje. waarin een schaartje, vin gerhoed. naaldenkoker, eenige klosjes ga ren, stopzijde enz Misschien een wenk voorSt. Nicolaas. Margot Van Capelle-Van Buuren. Een minder bekend facet van „onberekenbaar" karakter. Reeds meermalen hebben we het be toogd. wie in de mode „alleen maar mode" ziet, kijkt niet verder dan z'n neus lang is. De mode is véél meer dan mode, ze is het klare spiegelbeeld van alle stroomin gen des tijds, van alle binnen- en buiten- landsche machtsconstellaties, van alle economische fluctuaties. De mode is ook., politica en haar heele geschiedenis bewijst dit. Gelooft u het niet? Ziehier enkele voor beelden. Toen de Romeinen in de oudheid de wereld veroverden, dwongen ze den vrouwen der overwonnen landen de Ro- meinsche gewaden op. Kleine poppetjes, voorloopsters van de hedendaagsche man nequin, lieten ieder seizoen zien, hoe de voorname damps In Rome haar gewaden plooiden en... een slaafsche navolging van deze „modelijn" was voor de overwinnaars het teeken van erkenning hunner zege, look over den geest der overwonnenen. Ook Spanje, de grootmacht der Middeleeuwen kon na zijn zegetocht door de wereld de triomf van den stijven Spaanschen hof- dracht: de enorme halskraag, de „ganzen- buik" en het pofbroekje vieren. De geschiedenis heeft van koningin Marie-Antoinette het beeld bewaard van de elegante modedame, die er prijs op stelde, den titel van de best gekleede vrouw ter wereld te veroveren. Haar ver kwisting wekte de afgunst op van de ge- heele Europeesche aristocratie, voor welke de plooienval liarer mantels, de keus ha ler kanten en linten, de hoogte harer coiffures en de wijdte harer crinolines toonaangevend waren. En nu komt de mode als politica om den hoek kijken: eens op een dag kwam Marie Antoinette op het zonderlinge idee, het- simpele witte linon als kleedingsstof te kiezen. Verbluft, maar slaafsch gehoor zaam nam de gansche vrouwenwereld deze gril der koningin over. zonder er een flauw vermoeden van te hebben, dat het eigen lijk geen gril was. De oorzaak van deze plotselinge modewisseling was zeer reëel: Marie Antoinette's broer, Jozef II van Oostenrijk, bezat in Holland enkele fabrie ken, die linon vervaardigden, maar niet al te best floreerden. Na de „gril" van de Fransche koningin echter kwamen ze plotseling tot bloei De geschiedenis is wonderlijker dan de boeiendste roman; zij vertelt ook van den eenigen keer in het leven van Marie An toinette. dat een mode zonder haar mede werking en zelfs beladen met haar scherpe afkeuring werd geboren. Dit was de mode van de hoedjes „car dinal sur paille": gele stroohoeden met scharlakenroode bol en rand, een geestige en sarcastische toespeling op den kardi naal de Rohan, dien de koningin naar men fluisterde onverdiend in den ker ker had laten wei-pen. De hoedjes „car dinal sur paille" symboliseerden dus de ontevredenheid van een groot deel des volks met de dynastie. Ze waren de zin volle uitdrukking van een binnenlandsche politieke strooming in Frankrijk. Na den dood van Frederik den Groote voerde de Fransche mode zwart-wit stof fen als halve rouw in. In den Bulgaarsch- Turkschen oorlog kwamen in Frankrijk de rijkgeborduurde Bulgaarsche blouses in de mode. En waarom, denkt u? Enkel en al leen, omdat Frankrijk in Bulgarije geld geïnvesteerd had en dus niet gesteld was op een teruggang van de Bulgaarsche in dustrie. En tijdens den oorlog tusschen Rusland en Japan voerden de Fransche modehuizen Russische blouses en Japan- sche kimono's in, omdat Frankrijk met beide landen goede vrienden wilde blijven. Ook de vooroorlogsche mode van den ge spleten rok, de z.g. „tangomode" was een politische „buiging" voor het machtig om- hoogstrevende Zuid-Amerika. terwijl in 1913 de rebelleerende Engelschen, die zich eens en vooral van de Fransche mode dwingelandij wilden vrijmaken, door de invoering van Schotsche ruiten gekal meerd werden. Geen enkel groot man in de wereld geschiedenis is ooit achteloos aan de mode voorbijgegaan: zoo haarfijn hebben ze haar beteekenis als tijdsuiting aangevoeld. Om deze reden nam Lodewijk XIV de stijlvolle medici-prinsessen aan zijn hof en op grond hiervan bracht Metternich vele uren van zijn vrijen tijd door in beroemde modesalons. In den tijd van Napoleon durfde geen Fransche hofdame het wa gen, tweemaal in hetzelfde tollet te ver schijnen, zóó zeer was in de oogen van den Keizer modeluxe een teeken van Frank- rijk's politiek overwicht. Tegenstellingen in wereldbeschouwing hebben zich door alle eeuwen heen in de mode geopenbaard. De dames aan het hof van Lodewijk XIV duidden door de plaat sing van „taches de beauté" aan, tot welke partij ze behoorden. Gloeiende vereersters van de Bourbons droegen na Napoleon's terugkeer van het eiland Elba achttien oprijgjes aan den rok om haar trouw aan Lodewijk XVIII uit te drukken, terwijl de aanhangsters van den Keizer een viooltje droegen. En het waren natuurlijk niet alleen de vrouwen.... Ook de manlijke mode stond steeds in verband met de politiek. Toen Cromwell in Enge land aan de macht was, zag men naast de royalisten met hun zijden wambuizen en groote veeren hoeden de streng ge kleede puriteinen met den grooten onge- vederden hoed. Het meest in het oog springend werd de tegenstelling tijdens de Fransche revolu tie. De aristocraat met zijn zijden knie broek met de sierlijke kanten jabot en den steek onder den arm wilde met den „op roerkraaier" in de lange broek met den knuppel in de hand en den ronden hoed op het hoofd niets van doen hebben. Een strenge landsvader als Czaar Paul I van Rusland liet kort en goed alle dragers van ronde hoeden door de politie vervpl- gen om „dat Jacobijnengespuls" met wor tel en tak uit te roeien! vooi ftehjecfe gahdekoóe vna&e-upf DONKERSTEEG 1 - TELEF. 20706 5819 (Ingcz. Med.) Hoe we hem bewonderden, voederden en.zonder hem dineerden. De vorige week Zaterdag was ik jarig. En aangezien ik dol op karper ben, toog Tilly reeds Woensdag als een liefhebbend echt genoote naar de markt. Ze nam haar vriendin Em mee en na heel wat getreuzel en geaarzel want Tilly weet, dat ik op dit speciale punt erg kieskeurig ben! kwamen ze met een beeld van een karper thuis. Of liever gezegd: het diertje werd springlevend aangereikt en toen zoo lang in de badkuip gezet, waar het tot innige verteedering van de dames lustig en blij rondzwom. ,Het lijkt precies een vriendelijk oud heertje" dweepte Em. „Ja, hè wat heeft hij een aardig dik ge zicht! Net oom Eduard" vond Til, En dus heette van dat moment af onze karper Eduard „Hij is buitengewoon gezellig en intelli gent" vond Til. „Vreeselijk jammer, dat hij Zaterdag wordt opgegeten!" „Onzin" zei ik en ik verzocht Em, haar man op ons feestmaal uit te noodigen. Het werd Vrijdagavond. Ik offerde mijn bad om Eduard niet te storen. Tilly had stil letjes visschenvoer gekocht en zat op den rand van de badkuip, terwijl Eduard zijn sierlijkste kronkelingen uitvoerde. Het dienstmeisje Neeltje stond er met een boos gezicht bij en zei: „Als u maar weet, dat ik hem niet doodmaak". „We zullen nog wel zien" suste Til, die altijd graag gewichtige beslissingen uitstelt. Het werd Zaterdagmorgen. Tilly offerde haar bad voor Eduard. Zwijgend zaten wc op dien verjaardags morgen aan het ontbijt. Er hing als een zware druk op ons. Om twee uur waren de aardappelen ge schild en de groente schoongemaakt, maar Eduard leefde nog altijd. „Ik doe het niet, ik doe het vast niet!" herhaalde Neeltje bijna huilend. „Bob, zou jij niet „Dank je, ik ben geen slager!" Om vier uur verschenen, achter een ge weldigen bloemenrulker, Em en Frits. „Eduard leeft nog" fluisterde Til radeloos. „O, laten we eens kijken" riep Em en trok haar man mee naar de badkamer. „Zeg, zoo'n allerleukst beest kun je toch niet op eten? Je reinste kannibalisme! Wat?" „Mevrouw, het water kookt" meldde Neeltje. Toen vond ik het bevrijdende woord. Ik zei: „Menschen. ik noodlg jullie uit tot een dinertje in de stad". „En Eduard?" „Die zetten we in het vijvertje bij ons weekendhuisje". Het werd een verbazend gezellige avond en vrij laat. Toen we thuiskwamen, was Neeltje allang naar bed Tilly ging de badkamer in en uitte een ontzettenden kreet.daar op den grond, zat onze dikke kater Doezel, onherkenbaar kogelrond. En voor hem lagen de onooglijke restjes van den vriendelijken karper Eduard Zóó worden teerhartige naturen bij den neus genomen! BOB. Ontroerend geschenk aan een blind meisje. In het koninklijk staatsarchief te Reggio in Italië worden de allereerste „getikte" brieven bewaard. Ze zijn afkomstig van gravin Carolina Fantoni da Fivizzano, die in haar prille jeugd blind werd en later van haar vurigen vereerder Pellegrino Turri di Castelnuovo een schrijfmachine ten ge schenke kreeg. Carolina en Pellegrino wa ren als kinderen te zamen opgegroeid. De landgoederen van hun ouders lagen vlak naast elkaar in de provincie Emilia. Bijna iederen dag reed de kleine cavalier met zijn ezelwagentje voor Carolina's deur; ze speel den en stoeiden dan samen in den tuin als een broertje en een zusje. Maar eens op een dag klaagde Carolina hem haar nood, dat ze niet goed meer in de verte kon zien. Heel geleidelijk, maar onafwendbaar vol trok zich het noodlot: het meisje werd blind. Toen Pellegrino begrepen had, waarom zijn vriendinnetje hem met leege oogen aankeek, deed hij een gelofte om alles in het werk te stellen om haar te helpen. Met rusteloozen ijver voltooide hij zijn studie in de medicijnen aan de universiteiten van Parma en Bologna. Ver hield hij zich van alle studenten-feesten en -grappen. Dag en nacht studeerde hij om eens in staat te zijn, zijn lieve Carolina het gezicht terug te geven. Maar tot zijn bittere teleurstelling mis HaarLstraat - Hoek Donkerstceg 3-4-11 5827 (Ingez. Med.) Vervolg van onze goedkoop berekende maaltijden. Zondag: Kalfslappen Bloemkool Aardappelen Koffievla Maandag: Runderrollade Snijboonen Aardappelen Hangop met beschuit en suiker Dinsdag: Jachtschotel, Bieten Peer of appel Woensdag Tomatensoep met witte boonen Rijst met boter en suiker Donderdag: Varkenskarbonaden Spercieboonen Aardappelen Grlesmeelpap Vrijdag: Gebakken eieren Sla Aardappelen Botersaus Drie in de pan Zaterdag: Haché Roode kool Aardappelen RECEPTEN. Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande uit: Tomatensoep met witte boonen en havermoutkoekjes. Benoodigdheden 1 pond witte boonen f. 0.20 1 K G. tomaten 0.08 2 uien, wat worteltjes 0.02 1 bosje selderij n 0.04 1 ons margarine 0.12 'h pond havermout 0.06 75 gr. suiker 0.03 2 theelepels kaneel, zout 0 02 1 d.L. slaolie 0.08 f. 0.65 Bereiding: De boonen wasschen en wee ken. Ze in plm. 2'/z L. water gaar koken. Na 1 uur de kleingesneden tomaten, zout, ge- toevoegen en samen nog 1 uur laten koken, snipperde ui en kleingesneden worteltjes soep zeven) en afmaken met de gehakte De boonen fijnwrijven. (Naar verkiezing de soep zeven) en afmaken met de selderij en de boter. Havermoutkoekjes: de havermout (vlug- kokende) plm. 1 uur met iets zout in zoo veel koud water weeken, dat ze net onder staat. De suiker en de kaneel er bij doen en het beslag flink kloppen. Hiervan in (ie slaolie niet te groote koekjes bakken, vooral niet te vlug, daar men dan kans heeft, dat ze niet gaar zijn. Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande uit: Haché, aardappelen en roode kqol. 3 ons vette runderlappen f 0 30 1 groote ui o.02 azijn, laurier, zout 0 02 bloem o.Ol 1 roode kool n 0.12 1 pond appelen o.OS 2 K G. aardappelen 0.08 ons margarine 0.06 f. 0.67 Bereiding: De runderlappen bakken in de helft van het vet of margarine. L. water toevoegen met de kruiden en wat zout en plm. 1 uur laten stoven. Het vleesch in stukjes snijden en het vocht binden met wat aangemengde bloem. De kool snipperen, opzetten met weinig bij doen. Mocht er nog vocht op zijn dan water en zout. de appelen na plm. 1 uur er dit binden met wat sago en de kool met de rest van de margarine stoven. De jonge student stelde zich in verbinding met chemici en werktuigkundigen, die voor allerlei geheimzinnige doeleinden machines en apparaten bouwden. En weldra was hij onder die baardige oude heeren berucht om zijn „hersenschim". „Ik wil een toestel met radertjes en hef boompjes samenstellen, waarmee men schrijven kan. Voor iedere letter moet een' stempeltje zijn, zoodat men heele woorden kan samenstellen, doordat de stempeltjes naast elkaar op het papier drukken. Hoe moet ik zooiets maken? Ik zie de machine duidelijk voor me!" Hij kocht hout, spijkers, ijzerdaad, een drukker verschafte hem de lettertypen. En nu ging Pellegrino aan het werk, met even veel ijver als hij tevoren bij zijn medische studie aan den dag had gelegd Onvermoeid knutselde hij door, maar het werk vorderde zeer langzaam. Nu eens drukten de letters op de verkeerde plaats, dan weer klemden de draadjes Maar toch,... drie weken later bracht hij zijn geliefde het toestelletje de eerste schrijfmachine en leerde hij haar typen, lukten al zijn pogingen. Voor deze blind- Met innige vreugde en trots drukte hij wel heid was geen kruid gewassen. En Pelle- hondeilmaal den geliefden naam „C-A grino werd somber en stil. Hij leed er onder dat zijn teedere brieven want uit dc kindervriendschap tusschen hen beiden was reeds lang een diepe liefde gegroeid onbeantwoord bleven. Toen besloot hij voor Carolina een toe stel uit te vinden, met. behulp waarvan ze zonder pen en inkt haar gedachten op I door ze haar treurig lot beter zal kunnen papier kon brengen. I dragen". 4—3 R-O-L-' N-A" Tot haar dood toe gebruikte Caroline Tantoni de Fivizzano deze schrijf machine Het staatsarchief va"1 R^cic h"~ waart onder de talrijke braven van de gra vin ook den eersten brief ve.n het overge lukkige blinde meisje, waarin zij Pellegrino bedankt voor „het prachtige toestel, waar-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12