Vrijwillige burgerlijke dienst in ons land Vragen uit het publiek LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 8 September 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN De verduistering IJsselmuiden te Het regeeringscommissariaat in werking En het officieele antivoord LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS DAGBLADRECLAME LUCHTBESCHERMING is een algemeen belang en dus ook het Uwe CUKP/ A/W 'TJMNCINf^ Men zal zich herinneren, dat kort na het bekend worden van de malversaties, gepleegd door den secretaris en ontvanger der gemeente Doornspijk, bekend werd, dat ook ambtenaren der secretarie van IJsselmuiden zich aan frauduleuze hande lingen zouden hebben schuldig gemaakt. Weliswaar waren de verduisterde bedra gen hier bij lange na niet zoo groot als te Doornspijk, waar zij in de tonnen liepen, maar als symptoom trok ook deze verduis tering zeer de aandacht, omdat zij een eigenaardig licht wierp op toestanden, zoo als ze blijkbaar op sommige gemeente secretarieën konden bestaan. Te IJsselmuiden werden drie ambtena ren uit hun functie ontheven. Van dezen is de derde ambtenaar ter secretarie in middels in zijn amt en eer hersteld. De gemeenteveldwachter de B. werd eer vol uit den dienst ontslagen, maar de eer ste ambtenaar ter secretarie werd als de hoofdschuldige beschouwd. Tegen hem had de justitie dan ook een vervolging inge steld, wegens het zich in de jaren 1937, 1938 en 1939 wederrechtelijk gelden der gemeente toeëigenen in zijn kwaliteit als eerste ambtenaar en ambtenaar van den burgerlijken stand gepleegd. Gisteren had de man zich deswege voor de rechtbank te Zwolle te verantwoorden. Hij bekende volledig. Pres. mr. M. de Mulnck: Jullie hadden daar in IJsselmuiden een eigenaardig be grip van eens andermans geld, is het niet? Is er niet eens collecte geweest voor Joodsche vluchtelingen, die f. 193.op bracht en waarvan jullie een deel in je zak hebt gestoken? Verd. erkent dat. Getuigen komen voorts bevestigen, gezien te hebben, dat verd. geregeld geld nam uit de legeskas. Daar het register der legesgelden echter spoor loos verdwenen is, kon niet worden vast gesteld. hoe groot het bedrag der verduis terde gelden precies is geweest. De officier van justitie, mr. A. H. 8er- vatus, zelde in zijn requisitoir, dat men door deze zaak een kijk krijgt op de trou weloosheid van sommige ambtenaren. Doordat het register der legesgelden niet meer te achterhalen viel. kon niet bewe zen worden, dat het verduisterde bedrag hooger was dan f30.maar spr. acht dat hoog genoeg om een voorbeeld te stel len. Hij eischte zes maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Nadat de verdediger clementie had be pleit in verband met verd.'s huiselijke om standigheden. werd de uitspraak op heden over veertien dagen bepaald. OVERTREDING VAN DE ZONDAGSWET. De Haagsche kantonrechter mr. Van Hael- ten berechtte gisteren den directeur van den Haagschen Dierentuin, Graaf van By- landt, wien ten laste was gelegd overtreding van de Zondagswet. De heer Van Bylandt had n.l. op Zondag 28 Mel Jl. tegen beta ling toegang verleend tot het „voorj aars- feest" op een tijdstip, dat de godsdienst oefeningen nog niet waren beëindigd. Verdachte noch verdediger was versche nen. Het O. M. vroeg schuldigverklaring zonder straf. De kantonrechter wees dienovereenkom stig vonnis. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De volgende vonnissen zijn geveld: J. S.. overtr. visscherUwet. f. 3 of 1 d„ mot verbeurdverkl. vlschtulgen; G. D. Idem 2-maal i. 2 of 2-maal 1 d. met verbeurdverkl. vlsch tulgen; J. Th. v. C„ Zoeterwoude. overtreding arbeidswet, f. 3 of 1 d.; A. J. M„ overtreding vlsscherijwet. f.2 of 1 d.; G. M. K. overtr. mo tor- en rijwielreg]., f. 7.50 of 3 d.; B. A. M. 8., Den Haag. overtr. motor- en rijwlelwet, f. 7.60 of 3 d.. met toew. civ. vordering; A. P. K„ Delft, idem, f.5 of 2 d. met toew. clv. vordering; C. v. d. P liuisvr. van R. G Katwijk, loopen op verboden grond, f.2 of 1 d,; R. G., Idem, idem. f.2 of 1 d.: C. Th. Chr. H. idem f.2 of 1 d.; E. B.. Rijnsburg. overtr. leerplichtwet, f.5 of 2 d.; H. v. T„ Rijnsburg. overtr. alg. keur van Rijnland f.5 of 2 d.: P. C. C. de G., Oegst- geest, overtr. arbeidswet, 4-maal f 5 of 4-maal 2d; P. M. V. idem, 2-maal f. 10 of 2-maal 4 d.; P J van C Voorschoten, idem, f.5 of 2 d.: M. C. v. d. V. en H. D. V.. Voorschoten, leder f.5 of 2 d.; H. J. A. M. B„ Oegstgeest. idem, f7.50 of 3 d H. S.. Alphen aan den Rijn, met een motorrijtuig rijden over een gesloten ver klaarden weg. f5 of 2 d.B. Th. S„ overtreding arbeidswet, f.10 of 4 d.; M. S. Idem f. 7.50 of 3 d.; A. M. S-, zwervende, overtr. blnnenaanva- ringzregl. f.5 of 2 d.; J. v. B.. Katwijk, ovcr- treding invaliditeitswet 30-maal f. 0.50 of 30- maal 1 d.: overtr. verord. Lelden op het ver keer tc land, f. 5 of 2 d.; J. R. P. de P., Heem stede. overtr. motor- en rbwtelregl., f. 7.50 of 3 d.; P. L A. v. W.. Warmond, overtr. arbeidswet, f. 10 of 4 d.; G. K. Idem f. 15 of 5 d.: B. Th. S„ idem. 4-maal f.5 of 4-maal 2 d.: H. A,. Wasse naar. wlelrijden zonder bel f.2 of 1 d.: W. H. A. V. overtr. verord. Lelden op het verkeer te land, f.2 of 1 Cl.: E. M. S.. Idem. f.2 of 1 d.: E. M. S. idem f.2 of 1 d.; A. v. d. O, Idem f.2 of 1 d.; N. B. v. H., Hazerswoude. te Leiden op den openbaren weg personen uitschelden, f. 2 of 1 dag: G. v. A. te Leiden op den openbaren weg kaartspelen, f2 of 1 d.; W. v. S.. zwervende, overtr. spoorwegwet, f. 5 of 2 d.; E. W. F. Ie R.. Den Haag. overtr. motor en rjjwielwet, f.5 of 2 d.; H. B. G.. overtr. mo tor- en rfjwielregl., f5 of 2 d.A. K. v. H„ Amsterdam, Idem. f.3 of 1 d.; P. v. d. M., zwervende, wlelrijden over een gesloten ver klaarden weg, f.2 of 1 d.: P. G. R., Sassen- heim. autorijden zonder licht. f. 7.50 of 3 d.: I. H R BHeemstede, motorrijden zonder spiegel, f. 3 of 1 d.; G. P. wlelrijden zonder bel, f.2 of 1 d.; R. de W. Idem 12 of 1 d.; R. de W. Idem. f.2 of 1 d.; W. J. M. B. idem f.2 of 1 d.; G C v. T.. Voorschoten, idem, f.2 of 1 d.: J B. idem f.2 of 1 d,; J. S. Idem f.2 of 1 d.: N. A. W S.. wlelrijden zonder licht, f.3 of 1 d.: P. O. F., wlelrijden zonder rood achterlicht, f. 2 of 1 d.: H. C. H„ autorijden zonder spiegel, f. 5 of 2 d.; C. S.. Katwijk, wlel rijden zonder bel. f.2 of 1 d.; J. A, N.. Rüpwete- hng. wlelrijden zonder licht en rood achter licht. 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; H. J. de M., straatschenderij, f.5 of 2 d.; A. v. E., Sas- senheim. overtr. vaarwegenregl. Zuid-Holland, '130 of 3 d. HAAGSCHE RECHTBANK. Letsel door schuld. De 11-jarige J. V. stak op 16 Mei, toen hij uit de Lijsterstraat te Leiden kwam. met zijn fiets den Rijnsburgerweg over. Uit de richting Oegstgeest kwam een auto bestuurd door een garage-houder uit Lei- ben, die den fietser aanreed. De knaap brak een been en bakwam een hoofdwondt Het behoeft nauwelijks betoog, dat de mobilisatie in ons land vele duizenden mannen uit het burgerlijk leven heeft ge haald om den militairen dienstplicht te vervullen en dat derhalve ln de burgerlijke maatschappij vele plaatsen moeten worden aangevuld, vooral daar waar de opgeroepe- nen niet gemist kunnen wórden. Daarenbo ven zijn vele menschen noodlg om diensten te vervullen, welke ln dezen tijd ln het mid delpunt der belangstelling staan, omdat zij voortgekomen zijn uit de behoefte het land ln tijden van gevaar zoo afdoende mogelijk te beschermen. Voor de aanvulling van de diensten der eerste categorie, welke wij noemden, zal in de eerste plaats naar geschikte krachten gezocht worden op de arbeidsmarkt. Men kan momenteel moeilijk uitmaken welke verschuivingen er hebben plaats gehad ln de rijen der werkloozen, want ook al zou men meenen, dat het werkloosheidspro bleem door de mobilisatie voor een groot deel is opgelost, aan de andere zijde melden zij zich aan, die wel niet voor den dienst plicht zijn geroepen, maar die door den achteruitgang van handel, scheepvaart en industrie ln dezen tijd broodeloos zijn ge worden. Het nieuwe regeeringscommissariaat voor den vrijwilligen burgerlijken dienst, waar over de regeeringscommissaris mr. H. W. J. Mulder ons heeft ingelicht, strekt zijn bemoeiingen dan ook in hoofdzaak uit over de tweede groep van diensten. Daar waar het grensgevallen betreft wordt voortdu rend overleg gepleegd met de commissie - 8choltens, welke voor dit doel door den mi nister van sociale zaken ls ingesteld. De directe interesse van het regee ringscommissariaat gaat uit naar den vrij willigen burgerlijken dienst. Daaraan Is ln ons land groote behoefte. Er moet voorts gezorgd worden voor een aanvullende reserve van de arbeidsmarkt, welke in alle behoeften zou kunnen voor zien. Indien deze markt eventueel niet meer toereikend zou zijn. In de laatste jaren hebben velen zich aangemeld voor de vrijwillige organisaties. Er zijn burgerwachten, luchtbeschermings diensten. e.h.b.o.-organisatles en korpsen van vrouwelijke vrijwilligers, doch indien men ln de toekomst gereed wil zijn voor alle eventualiteiten, dan dienen de reser ves grooter te zijn. Het ls bovendien gemakkelijk diensten op te sommen, welke in tijden van nood verricht moeten worden: aanvulling van de politie, luchtbescherming, eerste hulp, hulp bij evacuatie van de Nederlandsche burgerbevolking, wanneer dit noodig mocht zijn. Doch daarnaast heeft men tijdelijke aanvulling noodlg van administratieve overheidsdiensten, hulp aan den landbouw, bijstand bij Invasies van vluchtelingen, ver- leenen van moreelen steun aan gezinnen van gemoblliseerden. Dit geheele complex van diensten, dat nog kan worden uitgebreid, moet vervuld worden door hen, die zich daartoe vrijwillig en onbaatzuchtig beschikbaar stellen. Deze hulpverleening moet locaal georga niseerd worden, omdat de diensten meestal een locaal karakter dragen. Het regeerings commissariaat verzorgt de centrale taak: coördinatie in centraal verband, contact met nationale organisaties. Het zorgt voor de uitwisseling van gegevens en geeft lei ding bij het gebruik van vrijwilligers voor centrale doeleinden. Doch centralisatie in de gemeenten zelf is eveneens dringend noodig. De practijk leert, dat velen gaarne hun diensten aanbieden, maar in vele ge vallen niet weten waarvoor zij zich moeten melden. Het regeeringscommissariaat spoort derhalve de gemeentelijke overheid aan een kaartsysteem aan te leggen, waar op de vrijwilligers worden geregistreerd. De kaarten worden vanwege het commis sariaat verstrekt. Op deze wijze krijgt men een uitstekend overzicht van de vrijwilli gers en de diensten, welke zij kunnen ver richten. De bedoeling is, dat ook de reeds bestaande organisaties op kaart worden gebracht. Natuurlijk ls er in de afgeloopen maan den al veel gebeurd. De regeering verzocht aan alle provinciale hoofdsteden en andere gemeenten met meer dan 20 000 Inwoners een instantie aan te wijzen, bij wie de aan melding kan geschieden. Aan dezen oproep heeft men in groote mate gevolg gegeven. In tal van gemeenten kost het moeite den stroom van aanmeldingen te verwerken. Er bestaat voor dit plan groote belangstelling onder de Nederlandsche bevolking. Binnen enkele dagen zal ook een oproep gericht worden tot de kleinere gemeenten, welke vaak nog dringender behoefte hebben aan vrijwilligers. Vele groote jeugdorganisaties gaven ge hoor aan den nationalen oproep der regee ring. De bedoeling is de namen der organi saties en van hare afdeelingen, voor zoo verre zij niet voor nationale doeleinden worden Ingeschakeld, zoo spoedig mogelijk door te geven aan de plaatselijke Instanties, die voor alle vereenlglngen een plaats heeft in de uitoefening van vrijwilligen burgerlijken dienst. Vraag: Wordt bij de distributie van vee voeder dit ook beschikbaar gesteld voor sportfokkers (pluimvee, konijnen, vogels, enz. i Antwoord: Overwogen wordt een regeling te treffen voor beschikbaarstelling van veevoeder aan de hier bedoelde categorie van dieren. Deze regeling zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Vraag: Mag een grossier ln suiker aan de banketbakkerij suiker voor het bedrijf af leveren? Antwoord: De aflevering van suiker, be stemd voor Lndustrieele doeleinden, waar onder ook de banketbakkerij moet worden begrepen, ls sinds 1 September vrij, mits men zich houdt aan normale hoeveelheden voor gebruikelijke afnemers. Vraag: In het buitenland ls de benzine al eenige dagen gerantsoeneerd. Heeft ons land een zoo grooten voorraad, dat zulks niet noodlg ls? Antwoord: Tot het instellen van een rantsoeneering van benzine zal nog niet aanstonds behoeven te worden overgegaan, Indien althans de door de regeering drin gend verzochte zuinigheid algemeen wordt betracht. Mocht het publiek aan den op roep der regeering niet genoegzaam vol doen, dan zullen maatregelen niet kunnen uitblijven. Wij zeiden reeds, dat het regeeringscom missariaat niet zal treden ln de behoeften van de arbeidsmarkt. In acute gevallen evenwel kan voor korten tijd behoefte be staan aan hulp van vrijwilligers voor werk zaamheden, welke onder normale verhou dingen door betaalde krachten worden vervuld. In dit opzicht neemt de regeering geen doctrinaire houding aan, maar zoodra weer meer normale omstandigheden intre den, trekt de vrijwillige burgerlijke dienst zich automatisch terug. Bemoeiing met de arbeidsbemiddeling heeft het regeeringscommissariaat in zoo- veie. dat voor bepaalde functies, die door de mobilisatie zijn opengevallen en voor de vervulling waarvan men zich moeilijk tot Instellingen als de arbeidsbeurs kan melden, voorzieningen in voorbereiding zijn. Zoo is er reeds een regeling met het „bureau 1939", dat door het Koninklijk In stituut van Ingenieurs te zamen met de vereenlging van Delftsche ingenieurs wordt beheerd. Met den hoofdinspecteur voor de volksgezondheid ls voorts contact gezocht, terwijl het commissariaat zich eveneens in verbinding heeft gesteld met de plaatslngs- bureaux van de departementen van onder wijs, kunsten en wetenschappen en van blnnenlandsche zaken. Mogen velen het groote belang van deze taak inzien en zich opgeven, persoonlijk of met hun geheele organisatie, bij de plaatse lijke autoriteiten. Nederland moet ook waar het betreft de burgerlijke „verdedi ging" op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn. waardoor hij zes weken ln het ziekenhuis verpleegd moest worden. Terzake veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, moest de garagehouder nu terecht staan. Hij bracht zoo zette hij uiteen de auto naar de woning van een arts, en reed met een snelheid van 76 K.M. Plotseling zag hij den knaap den weg oversteken, waarvoor verd. sterk remde. De auto raak te in een slip, waardoor de fietser werd geraakt. De president merkte op dat een snelheid van 75 K.M. op genoemden weg vrij groot is; verdachte merkte op dat algemeen daar snel wordt gereden. De Officier was ook van oordeel dat te hard is gereden, omdat daardoor niet vol doende aandacht aan het verkeer uit de zijstraten gegeven kan worden. Een gebroken been moet als zwaar lichamelijk letsel worden beschouwd, zoo meende de Officier en daarom vorderde hij twee weken gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. „ZILVERREIGER" BEREIKTE TEN SLOTTE „SCHIPHOL". Langdurige reis naar Boedapest. Het K.L.M. vliegtuig Zilverreiger, dat vorige week Woensdag van Rotterdam naar Boedapest was vertrokken, doch dat niet naar Boedapest kon terugkeeren vanwege de plotseling afgekon digde besluiten van de Duitsche regeering, waarbij het vliegen over Dultsch gebied werd verboden, is gisternamiddag om tien voor drie op Schiphol geland. De bemanning van de Zilverreiger, onder commando van gezagvoerder Brinkhuis, ontving in Boedapest het bericht, dat zij niet naar Schiphol kon terugvliegen. Na overleg met de directie van de K.L.M. werd toen besloten het vliegtuig via een anderen weg naar Nederland terug te krijgen. Daartoe vertrok de machine enkele dagen geleden van Boedapest naar Venetië, vanwaar het toestel later naar Napels ls doorgevlogen. Eerst gisteren is het vliegtuig, dat reeds enkele dagen te Napels vertoefde, naar Amsterdam vertrokken, waar het om tien voor drie behouden is aangekomen. Bijzondere moeilijkheden heeft de bemanning op deze reis niet ondervonden. Hbld. BOERENWAGEN IN BOTSING MET VRACHTAUTO. Doordat zijn paard schrok is de 23-jarlge landbouwerszoon J. Schreyer uit Ambt Delden gistermiddag onder Goor met zijn boerenwagen ln botsing gekomen met een passeerende vrachtauto uit Enschede De man werd ernstig gewond In huize Heeckeren te Goor opgenomen, waar hij 's avonds aan de gevolgen is overleden. De belde voertuigen werden vernield. Het paard en ook de schapen, welke met den boerenwagen werden vervoerd, kwa men er heelhuids af. LIJK GEVONDEN, Door een der booten van de reederij Thor werd gistermiddag onder Waalwijk in de Maas het lijk gevonden van een on geveer 55-jarigen man, dat door genoemde boot naar Waalwijk werd vervoerd. Hier werd het stoffelijk overschot door de ge- meente-politle in beslag genomen en naar het lijkenhuisje vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat het hier den ongeveer 55-Jarlgen T. van B., betrof uit Sprang-Capelle, die 's ochtends van huls was gegaan. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE POSTVLUCHTEN. Vanochtend om halfzeven ir, het extra vlieg- tr dc „Pelikaan", naar Intllc vertrokken. czasvoerder ls dc heer Scholtc. Het toestel heeft 177 kg. briefpost. 9 kg. pak ket post en 133 kg. vracht meegenomen. 1 Acht passagiers maken de reis mede. DE BERGING VAN DE THETIS. Ofschoon de vergane Engelsche duikboot Thetis nog niet heelemaal op de plaats harer bestemming ligt Is men gisteren kunnen overgaan tot het openen van het groote luik, dat den toegang tot de duikboot afsluit. De berging der lijken geschiedt met de meeste zorg en piëteit. Het onderzoek naar de oor zaak der ramp zal eerst aanvangen als de stoffelijke resten van alle opvarenden her kend en gekist zullen zijn. Vraag: Mag een plaatselijke handelaar Ln, bloem- en tarwemeel zijn afleveringen aan den consument, dit ls den ultelndelijken verbruiker, voortzetten? Antwoord: Indien sprake is van afleve ring van den kleinhandelaar aan den con sument van bloem en meel voor huishou delijke doeleinden, welke ook onder nor male omstandigheden reeds plaats vonden, kunnen zulke afleveringen ook thans wor den voortgezet, mits in kwanta, één weck verbruik niet te boven gaand. Op deze le veringen ls n.l. de Hamsterwet 1939 van toepassing. Vraag: Wat moet ik als handelaar-detail list ln veevoeder doen om veevoeder te kunnen aanvoeren c.q. afleveren? Antwoord: Voor aanvulling van uw vee voeder-voorraad dient u zich ter verkrijging van een bestelbon met geleldebiljet te wen den tot den provincialen voedselcommis- saris. resp, tot de door hem plaatselijk aangewezen functionnarissen (plaatselijke bureauhouders). Aflevering uit uw voorraad mag alleen gesohieden aan degenen, die u door het overleggen van een of meer op hun naam gestelde veevoederbons kunnen aan- toonen. dat zij door den provincialen voed- selcommissarls of diens vertegenwoordiger, den plaatselijken bureauhouder, gerechtigd zijn, veevoeder bij den handel of coöperatie te betrekken. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 10 SEPTEMBER. oncentreer op hel krachtigste reclame-middel Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien en nam. 6 uur (o. t.) ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur (o.t.) leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur, ris. Remme van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur, ds. Dam. Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 6% uur, leesdienst. Evangelisatiekring „Bodegraven", Noordstr. 54. nam. 7 uur de heer Sevensma van Amster dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Gronloh. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Kleisen. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: Voorm. 10 uur. ds. Thomsen, Geref. Gem.: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Van Stuyvenberg van Benthuizen. Haarlemmermeer Ned. Herv. Gem.. Hoofd dorp: Voorm. 10 en nam. 6% uur, ds. Salverda. AalsmeerderwegVoorm. 10 en nam. 6% uur, de heer Koudstaal. Lijnden: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur, de heer Brórens. Nieuwemeerdijk (Rehoboth): Voorm. 10 uur, de heer J. Ingwersen van A'dam. Badhoevedorp: Voorm. 10 uur, ds. Dönzelman van A'dam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Windt. Katwijk-aan-Zec Geref. Gem. (Remise straat) Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Katwjjk-aan-den-Rjjn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9% en nam. 6 uur. ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. 9% uur. prof. dr. K. Schilder van Kampen; nam. 5 uur, ds. Vroolijk van Epe. R.K. Kerk: Voorm. 8 u. 50, Stille Mis voor de militairen. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Geen opgave. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer v. d. Meer; nam. 8 uur, ds. Lazon- der. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3% uur, d J. Voskuil van Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 4 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur de heer Teijlingen van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10% uur ,ds. H. Mool- huizen van Aarlanderveen; nam. 7% uur, lees dienst. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer C. de Groot. Candidaat te iJseimondde. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 101/4 uur (jeugdidienst) ds. D. Kuilman van Leiden. Pauluskerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (Bed. H. D.), ds. M. van den Voet van Haarlem Ver. v. Vrijz. Hervormden (W. de ZwUgerkerk) Voorm. 10% uur, ds. A. v. d. Heide van Voor burg. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 urn-, ds. Krijkamp Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 5 uur: ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, da. de Bruijne. Gemeente Gods: Nam. 7 uur, paster Shapnet. Voorhout Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Klomp. Waddinxveen Ned, Merv. Kerk: Voorm. I 10 uur, ds. Vollenweider van Nieuwerkerk a. d. IJssel; nam. halfzeven, ds. de Looze van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur leer- dienst. Oud-Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds, de Bel. Wassenaar Ned. Prot. Bond: Voorm. 10 u. 35, ds. H. J. Mispelblom Beyer van Leiden. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 7% uur. ds. P. de Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en I nam. 6% uur. dr. Woldendorp. Geref. Kerk; Voorm, 10 en nam. 6% uur., ds. 1 Versluys, Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 7 uur, Leesdienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 en nam. 7.15 uur .onbekend. Vereen, v. Vrijz. Hervormden: Geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Lefeber. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. 10.15 uur, mej. Ds. Glinther. GEREF. KERKEN. Drietalen te Bruchterveld A. Brink. cand. te Hoogersmilde. J. Rook, id. te Steenwfjk en C. v. d. Tas. id. te Delft. Te Loppersum J. A. v. Arkel te Diever, E. A. v. Es te Warns en D. A. Zijlstra te Nieuw-Beets. Tweetallen te Rotterdam-Centrum (vac. dr, A. Kuyper) Js. v. d. Linden te ten Post en A. J. v. Sluis te Zonnemaire en (vac. wijlen W. J, J. Velders") G. Hagens te Asperen en dr. R. Schippers te Wanswerd. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Middelharnis-Ouddorp-Herkingen J. D. Barth te Dordrecht. Meldt U aan ale lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bil den secretaris der aideeling Leiden, den heer D. C. KOE. Rapenburg 9. Tel. 25410. b. g. g. 24807. Contributie naar draagkracht (minimum 25 cents js iaars). Kon. Ned. Stoomb. Mij. BREDA, 7 Sept. van Liverpool te Amst BOSKOOP. 7 Sept. v.m. van Chili laatst Antwerpen te R'dam ACHILLES, 6 Sept. n.m. van Middl. Zee te Amst. HollandO. Azië Lijn GAASTERKERK, thuisr., 4 Sept. van Moji. Ned, Ind. Tankstoomboot Mij. MIRZA, R'dam n. Curacao. 6 Sept. n.m. uit den N. Waterweg. HollandAmerika Lijn MAASDAM, uitr., 7 Sept. te Antwerpen VOLENDAM. thuisr., 6 Sept. n.m. te Antwerpen STATENDAM, uitr.. 6 Sept. van Southampton. JavaNew York Ljjn PALEMBANG. 4 Sept. van Singapore n. New York KOTA TJANDI, 6 Sept. van Kaapstad n. Java KOTA RADJA. 7 Sept. van St. Vincent naai- New- York. Rott Lloyd SITOEBONDO, thuisr., 6 Sept. van Aden. RotterdamZ. Amerika Lijn ALPHERAT, thuisr., pass. 6 Sept. Madeira. Mij Nederland SINGKEP. thuisr.. 5 Sept. van Padang MOENA. uitr., 6 Sept. to Port Said. TARAKAN, uitr., 6 Sept. te Sabang. Holland—Afrika Lijn HEEMSKERK, 7 Sept. v.m. 9 u. 30 van Suez n. Port Soudan en Djeddah KLIPFONTEIN7 Sept. v.m. 8 u. van Kaapstad n. Port Elisabeth MELIS- KERK. 6 Sept. n.m. 7 u. van Port Said n. Marseille. Holland—O. Azië Lün ZUIDERKERK, thuisr., 6 Sept. te Ramsgate voor onderzoek. HollandAustralië Ljjn ALGENIB, thuisr.. 6 Sept. van Kaapstad ALMKERK, uitr., 6 Sept. van Suez. Diverse Stoomvaarlberichlen DEN HAAG. R'dam n. Aruba, 6 Sept uit den N. Waterweg PRINS WILLEM VAN ORANJE. 5 Sept. van Toronto n. Chicago AMELAND, 7 Sept. van Pepel te R'dam RANSEL en MARGA- RETHA, m.S. 7 Sept. te R'dam DRITTURA, m.s. 6 Sept. te Vlissingen ADELAAR, m.s. 6 Sept. te Antwerpen NIAGARA, m.s.. 6 Sept. van Port Talbot n. Waterford SAFE. m.s., 5 Sept. te Kopenhagen vastgem. DENEB. m.s.. 6 Sept. van Middlesbro naar IJmuiden BOBO, m.s.. 6 Sept, v.. Newburph n. R'dam AMBULANT, m.s.. 4 Sept. van Flensburg n. Fehmarn HENRICA. m.s 5 Sept. van Faro n. Oporto MR. LINTHORST HOMAN, m.s.. 2 Sept. van Peel te Kopen hagen EXPRESS, m.s.. 6 Sept. van Londen Quebec CORMORAN II, m.s. 7 Sept. ie Vlissingen DRITTURA, m.s.. 7 Sept. te Hansweert JABA. m.s., 4 Sept. van R'dam te Drogheda TEXELSTROOM. 6 Sept van Amst. te Liverpool RIJNSTROOM 5 Seof. van Plymouth n. Bristol IJSTROOM. 6 Sept. van Leith n. Amst. KONTFSTROOM <3 Seot. van Londen n. Amst. JONGE WIL LEM, naar Port Said. pass. 6 Sept. Gibr Star ALKO. m.s.. 7 Sept. van Gtevehnps te Vlissin gen DA COSTA. m.s.. 7 Sept. van Gröve'.inea te Vlinsingen LETO, 6 Sept. van Louisburg naar Quebec. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11