BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 8 September 1939 Geen vreemde Verbod tot uitvoer van vliegtuigen crisisproducten Stagnatie bij het Amsterdam-Rijn-kanaal Engelsche invoerverboden De Jaarbeurs gaat door Controle op rijwiel-achterlichten Registratie van vervoermiddelen Overzicht Tweede Kamer De Regeeringspersdlenst meldt: Eenige luisterposten van den lucht wachtdienst hebben gisteren in den na-avond gemeend motorgeronk te hooren. Bij onderzoek is gebleken, dat in dit geval van het overvliegen van vreemde vliegtuigen geen sprake is ge weest. Voorloopig wordt niet met den bouw van nieuwe kunstwerken begonnen. Er kan niet gere kend worden op de levering van cement en staal door het buitenland. (Van onzen specialen verslaggever). OorlogEr stokt lets in het econo mische apparaat, dat in het neutrale Ne derland nog immer het machtige lied van den arbeid deed klinken. Onafwendbaar duiken de moeilijkheden op. die gepaard gaan met de voltrekking van een ramp over Europa, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Economisch gesproken wordt de wereld wordt Nederland uit den koers geslagen. Er is een spaak gestoken in de gestaag wentelende wielen van han del en industrie. Werken, welke thans niet dringend uit gevoerd moeten worden, blijven liggen. De mogelijkheid, dat de leverantie van het benoodigde materiaal uit het buiten land niet dan met wellicht zeer groote moeilijkheden kan geschieden, doet de besluiten vallen om niet aan te vangen met iets, dat misschien toch onafgemaakt blijft. Hoe staat het in dit verband met de werkzaamheden aan het Amsterdam-Rijn- kanaal? Wij hebben bij bevoegde instan ties inlichtingen ingewonnen over den invloed, welken de internationale toestand uitoefent op een voor Nederland uit eco nomisch oogpunt bezien zeer belangrijk plan. dat reeds voor een gedeelte van Vreeswijk tot Jutphaas en verder tot het Merwedekanaal is voltooid. Voor zoover het het kanaalgedeelte Am sterdamJutphaas betreft, benevens de aldaar beginnende aftakking naar Vianen, deelde men ons mede. dat de toestand mo menteel van dien aard is, dat niet met nieuwe kunstwerken zal worden begonnen Zou men daarvoor een aanbesteding hou den. dan zouden er toch geen serieuze inschrijvingen binnenkomen. Voorloopig is er dus zeker sprake van stagnatie, al heeft men bij de in uitvoering zijnde kunstwerken materiaal genoeg om deze te voltooien. Ook de grondwerken zijn de eerste we ken na de mobilisatie nogal gestagneerd, omdat de aannemers plotseling hun vracht auto's moesten afstaan aan de militairen. Voorts zijn enkele graafmachines gerequi- reerd, hetgeen natuurlijk eveneens stag natie beteekende. Alleen het natte grond werk, o.a. bij Diemen, heeft doorgang kun nen vinden, omdat de daarvoor ingescha kelde baggermolen niet voor andere doel einden werd opgeëischt. De stagnatie, welke men thans onder vindt wordt, behalve door de requisatie van de vrachtauto's der aannemers, ook ook veroorzaakt door het feit, dat men nog niet weet, hoe het in de toekomst zal gaan met den invoer van cement en ijzer, de twee plechtankers voor den bouw van kunstwerken als bruggen, sluizen en ge malen. Vergeleken bij 1914 is er echter één gunstige omstandigheid, n.i. dat België neutraal is. Wellicht zullen de aannemers, wanneer zij de situatie hebben kunnen be- studeeren. een mogelijkheid zien om toch aan het benoodigde materiaal te komen. In dat geval kunnen de aanbestedingen weer plaats hebben. HET GEDEELTE VREESWIJK—TIEL. Voor het kanaalgedeelte van Vreeswijk naar Tiel is de situatie van dien aard, dat daar in het algemeen maar weinig stag natie ondervonden wordt. De reden daar van is. dat het benoodigde cement en staal voor de kunstwerken reeds is aangevoerd, terwijl nóch het baggermaterieel nóch de draglines gerequireerd werden. Voor zoover aan deze werken een militair kantje zit, is van vertraging uit den aard der zaak geen sprake. De vrij groote objecten in het Betuwe- pand en in de omgeving van Wijk bij Duur stede vinden nagenoeg normaal doorgang. Slechts de voorbereidende werkzaamheden aan werken, welke in uitvoering zouden komen, zijn gestaakt. De reeds voor deze maand aangekondigde aanbesteding van d: belangrijke sluizen te Tiel is in dit ver band uitgesteld. Samenvattende kan men uit het boven staande concludeeren, dat door de stop zetting van den bouw van nieuwe kunst werken, de rente verloren wordt van het kapitaal, dat in den aanleg van het Am sterdamRijnkanaal is gestoken, van dit oogenblik af tot aan den dag, waaropmen weer volop zal kunnen doorwerken. Stil stand beteekent, ook hier, achteruitgang. Achteruitgang van een werk, dat nog maar enkele weken geleden een gedeelte lijke bekroning vond in de openstelling van een deel van het nieuwe kanaal voor de scheepvaart. (Nadruk verboden). De Staatscourant van gisteren bevat een aantal Koninklijke besluiten en ministerieele beschikkingen waarbij de uitvoer van daarin opgenoemde crisis- producten wordt verboden. De bedoeling is den genoemden minis ter de bevoegdheid te geven de alge meen geldende regelen voor het tran sito- en entrepótverkeer, welke in ver band met de uitvoerverboden worden gesteld, ook te doen gelden voor deze erisisproducten. Onder deze uitvoerverboden vallen: tar we, tarwemeel en tarwebloem, rogge, rog gemeel en roggebloem, rijst (ongepeld, ge peld of gebrokén), bruine en witte boonen groene erwten, capucijners. haver, hooi stroo. aardappelmeel, dierlijke en plant aardige oliën en vetten, boter en marga rine. granen en afvallen van granen als mede alle daaruit of daarmede verkregen producten, peulvruchten (voor zoover niet groen geplukt) al dan niet be- of verwerkt aardappelen versch of gedroogd zoomede aardappelafvallen, aardappelmeel, aardap- pelpulp en aardappelvlokken. zetmeel en mengsels, welke daaruit in hoofdzaak be staan: arrowroot cassave, sago en tapioca alsmede meel van een en ander; dextrine en dextrose; oliehoudende zaden, pitten en noten zoomede daaruit verkregen meel, afval en afvalproducten; dierlijke, plant aardige en minerale oliën en vetten als mede vetzuren en producten, welke voor meer dan 25 gewichtpercenten uit oliën, vetten en/of vetzuren bestaan; beetworte len, zoomede alle suiker in eiken staat van be- of afwerking en alle stroop: cacaoboo- nen en -boter: cichoreiwortelen (zoowel groen als gedroogd) en be- of verwerkt, zoomede alle zgn. koffiestroop; hooi en alle ander veevoer voor zoover niet onder eenig ander uitvoerverbod vallende. Deze uitvoerverboden worden terstond van kracht. Dispensatie. De minister van Economische Zaken heeft dispensatie verleend van uitvoerver boden, uitgevaardigd krachtens de gewij zigde wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 344). voor alle gevallen, waarin ten aanzien van de uit te voeren producten een monopolie-overeenkomst, als bedoeld in het Crisis-Monopoliebesluit 1933, met betrekking tot dien uitvoer is gesloten met de desbetreffende monopoliehoudster, als zoodanig aangewezen krachtens artikel 12 van de Landbouw-Crlsiswet 1933. DE NEDERLANDSCHE GROENTEN- EN FRUIT-EXPORTEURS GETROFFEN. De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Londen de invoer in Groot-Brittannic is verboden voor: geslacht pluimvee, worst in blik, versch fruit met uitzon dering van appelen en peren, versche groenten met uitzondering van aard appelen, tomaten en uien, gedroogde groenten, behalve droge peulvruchten, pickles, sauzen, groenten in blik, be halve tomaten. De Board of Trade kan ontheffing van vorenbedoelde invoerverboden verleenen. In verband met de vervoerbeperking, die zich tijdens de eerste mobilisatiedagen in sterke mate heeft voorgedaan, werd on langs door den raad van beheer der Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs beslo ten, de najaarsbeurs een week uit testellen en werden de data voor deze beurs bepaald van 12 tot en met 21 September 1939. Het jaarbeursbestuur heeft gisteren na der overwogen of er aanleiding bestond als nog wijziging in deze data te brengen. Hoewel niet ontkend kan worden dat de huidige omstandigheden voor het bedrijfs leven ernstige moeilijkheden tengevolge hebben, heeft de raad van beheer besloten, de najaarsbeurs op 12 September te ope nen, daar niet valt te beoordeelen of bij verder uitstel de tijdsomstandigheden zich in een voor deelnemers en bezoekers gun stige richting zullen ontwikkelen. De vergadering werd bijgewoond door Prins Bernhard. die omstreeks twee uur Utrecht wederom per auto verliet. INSPECTEUR KUNSTBESCHERMING BENOEMD. INGAANDE 21 SEPTEMBER. De minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven de volgende circulaire gezonden Gelijk u bekend is. vonden de moeilijk heden, welke zich ter zake van de roode achterlichten hebben voorgedaan, voor een groot gedeelte haar grond in de handel wijze van sommige fabrikanten van goed gekeurde merken, welke ondeugdelijke lich ten, van een mindere kwaliteit dan de ter VOOR DE BODEMPRODUCTIE. Een commissie Ingesteld. Bij Kon. besluit is benoemd tot regec- ringscommissaris voor de bodemproductie, tevens ambtshalve lid en voorzitter van de commissie voor de bodemproductie: Ir. A. L. H, Roebroek, te 's-Gravenhage, direc teur-generaal van den landbouw. Verder zijn benoemd tot leden van deze commis sie: Jac. Blemond, te Blelswijk, lid van het hoofdbestuur van den Chr. boeren- en tuindersbond; ir. J. G. Heijmcijer, te Den Haag, secretaris van den Kath. Ned, Boe ren- en Tuindersbond: H. D. Louwes, te Westpolder (Ulrum), voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomlté; ir. S. L. Lou- rbkskenr if wes. te 's-Gravenhage, regeerlngscommls- rijkskeur in den handel brachten. Dit otlr„;K' sï leidde er toe. dat vele wielrijders „goedge keurde" lichten voerden, welke niet naar behooren functionneerden. Ten einde dit kwaad te beteugelen, heeft de minister van Waterstaat een groot aan tal goedkeuringen ingetrokken. In verband hiermede en ook met het oog op het komende donkere jaargetijde is naar mijn meening nu het oogenblik gekomen, waarop de politie nauwlettend zal dienen op te treden ter controle op de naleving der wettelijke voorschriften. Ten aanzien van berijders van rijwielen, welke bij donker niet een helder rood ach terlicht voeren, wordt een splitsing ge maakt in twee groepen: a. Degenen, wier achterlicht in volstrekt onvoldoenden staat verkeert door het ont breken van lampje, rood reflectorglas, draden, dynamo's e.d. Tegen dezen dient procesverbaal te worden opgemaakt. b. Degenen, wier achterlicht door nlet- onmiddellijk te constateeren of te verhel pen oorzaken defect is. Aan hen ware de verplichting op te leggen zich binnen een door de politie ter plaatse te bepalen ter mijn van één of meer dagen te vervoegen bij de politie (levert zulks door omstandig heden in bijzondere gevallen te groote be zwaren op voor overtreder of politie beambte, dan ware een andere regeling te treffen) ten einde te kunnen aantoonen, dat het bewuste rijwiel alsdan een helder rood achterlicht voert, dat dan uiteraard van een der goedgekeurde soorten moet zijn. Bij gebreke van dit vertoon ware tegen saris voor den akkerbouw en de veehou derij: F. V. Valstar, te Naaldwijk, regee- ringscommissaris voor de groenten-, fruit en sierteelt; M. P. van der Weijden, te Ze venhoven, lid van de Tweede Kamer. Aan de commissie zijn toegevoegd: le. als adviseerend lid: dr. C. C. Hulst, economisch adviseur bij het departement van financiën; ir. H. G. A. Lelgnes Bak hoven, te 's-Gravenhage .inspecteur van het veeteelt- en zulvelwezen; ir. F. P. Mesu te Bilthoven, directeur van den cultuur- technischen dienst; ir. A W. van de Plas- sche, te Voorburg, inspecteur van den tuin bouw en het tulnbouwonderwijs; ir. G. Veenstra, te Wageningen, inspecteur van den landbouw; 2e. als secretaris: mr. J. A. M. Pott, te Den Haag, referendaris bij het Departe ment van Economische Zaken; 3e. als adjudant-secretaris: mr. Joh. van Andel, te Voorburg, ambtenaar bij het De partement van Economische Zaken. VERKEER NAAR DUITSCHLAND. De belangrijke grenskantoren zijn normaal geopend. Naar aanleiding van bij de K.N.A.C, in gekomen vragen kan worden medegedeeld dat aan de Duitsch-Nederlandsche grens de belangrijke Nederlandsche grenskanto ren en de bljbehoorende Dultsche kantoren Nieuwe-Sehans op de route Groningen Bremen, Glanerbrug op do route Ensche- den betrokkene eveneens proces-verbaal déOsnabrück en Munster, Babberik op de op te maken. route ArnhemRijnland, 8chwanenhaus op Wordt overal in den lande op bovenge- de route Roermond—Keulen, Locht op schetste wijze opgetreden, dan zal, naar ik de route HeerlenAken en Vaals op de vertrouw, het euvel der wielrijders zonder behoorlijk achterlicht spoedig verholpen zijn, hetgeen de verkeersveiligheid ten goede zal komen. Ten einde echter te voorkomen, dat door onbekendheid der wielrijders met het ko mende strengere toezicht in een onnoodig groot aantal gevallen moet worden opge treden (ik denk hierbij voornamelijk aan groep a.) ls het wenschelljk, dat door de daarvoor in aanmerking komende instan ties en de wielrijdersvereenigingen het pu- blek tijdig wordt ingelicht. In verband hier mede bepaal ik den datum, waarop deze controle ingaat, op 21 September a.s. GEZANTENBENOEMINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ottawa mr. F. E. H. Groenman, thans in gelijke hoedanigheid werkzaam te Cara cas en is benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Caracas jhr. P A. van Buttingha Wichers, thans consul-generaal der Nederlanden met den Bescherming van culturecle waarden tegen oorlogsgevaren. De ministers van Btnnenlandsche Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben den secretaris der rijkscommissie voor de monumentenzorg, dr. J. Kalf, be reid gevonden zijn werkkracht ook verder welwillend beschikbaar te stellen tot be scherming van cultureele waarden tegen oorlogsgevaren. In verband daarmede heb ben zij hem benoemd tot inspecteur voor de bescherming van schatten van kunst en wetenschap tegen oorlogsgevaren (bij af korting „inspecteur kunstbescherming"). De minister van Onderwijs. Kunsten en toepassino van het ontwerp betreft, al dan Wetenschappen heeft verschillende autori- "let gedacht is aan personen-auto's, welke BEZWAREN VAN TWEEDE KAMERLEDEN. Aan het afdeellngsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende regelen met betrekking tot het verzekeren in geval van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden van een doelmatig gebruik van vervoermiddelen in het belang van de volkshuishouding, is het volgende ontleend. Verscheidene leden, die liever gezien zou den hebben, dat de materie, welke het ont werp betreft, geheel bij de wet ware geregeld begrepen, dat in de huidige omstandigheden moet worden volstaan met een summiere wettelijke regeling, waarbij belangrijke be voegdheden aan de regeering worden ver leend. Het ging hun echter te ver, dat deze bevoegdheden worden gelegd in handen van den minister van Waterstaat. Naar hun oordeel behooren de krachtens het ontwerp te treffen regelingen te worden vastgesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. Naar werd opgemerkt, kan uit de toepas sing van de in het ontwerp voorziene rege lingen voor de daarbij betrokkenen allerlei schade voortvloeien, zoo voor hen, wier ver voermiddelen niet mogen worden gebruikt en zeker niet minder voor hen, die, in nor male tijden eigen goederen vervoerend, ge dwongen zullen worden die te laten liggen om hun auto, schip of ander vervoermiddel voor het vervoer van andere goederen be schikbaar te stellen. Deze schade kan in be paalde gevallen ook bestaan in een kapi taalverlies, ten gevolge van het sterk in waarde verminderen of geheel waardeloos worden van het vervoermiddel. In verband met een en ander waren zeer vele leden van oordeel, dat een regeling inzake schadeloos stelling, te verleenen aan hen, die door maatregelen als in het geheel bedoeld in hun belangen worden getroffen in de wet niet zal mogen ontbreken. Ook de opneming van een bepaling, krachtens welke tegen bepaalde beslissingen van den minister be roep kan worden ingesteld, werd gewenscht geacht. Is het, vroeg men voorts, de bedoeling, dat de regeering in bepaalde omstandigheden prijzen voor alle vervoer zal vaststellen? In dien zulks het geval is. vreest de regeering dan niet, dat zij daarbij voor onoverkomen- lijke moeilijkheden zal komen te staan? Opgemerkt werd, dat, waar alleen sprake is van vervoermiddelen, welke tot vracht vervoer te land of te water zijn of kunnen worden ingericht, luchtvaartuigen niet on- dqr een regeling krachtens het ontwerp kunnen vallen Gevraagd werd, of hier van een omissie dan wel van een opzettelijke uitsluiting sprake is. Ook zou men gaarne vernemen of, wat de route Maastricht—Aken normaal voor het verkeer zijn geopend. Een aantal kleinere grenskantoren is evenwel gesloten DE OPBRENGST DER KINDER POSTZEGELS 1938 39. f. 212.000 „voor het kind" uitgekeerd. Na verkregen goedkeuring door den minis ter van blnnenlandsche zaken heeft de cen trale propaganda-commissie dezer dagen de uitkeeringen uit de opbrengst der weldadig heidspostzegels en prentbriefkaarten „voor het kind", welke in Dec./Jan. j.l. zijn ver kocht, aan de deelgerechtlgde vereenigingen toegezonden. Uitgekeerd werd' a. aan 27 vereenigingen voor achterlijke kinderen samen f. 23.271.05 b. aan 87 vereenigingen voor zieken en zwakke kinderen f. 47.359.87 c. aan 248 vereenigingen voor verwaarloosde kinderen f. 125.424.95 d. aan 13 vereenigingen voor gebrekkige kinderenf. 11.074.30 Dus aan 375 Instellingen voor kinderschermlng in totaal f. 207.130.17 Met inbegrip van het aantal ad f, 5.387.96 toekomende aan het kinderfonds P.T.T. is dus f. 212.518.13 aan de Nederlandsche mis deelde Jeugd ten goede gekomen. PLAATSELIJKE BUREAUHOUDERS VOEDSELVOORZIENING IN ZUID-HOLLAND. De minister van economische zaken heeft benoemd tot plaatselijk bureauhouder voor de voedselvoorziening, ieder voor het gebied hem toegewezen door of vanwege den voed- selcommissaris voor de provincie Zuid- Holland: R. van Eeden te Noordwijk; Th. Cocx te Leiden; T. J. v. d. Heden p a. C. Huigsloot te Roelof arendsveen; H. Markman te Nieuwkoop; C. Erkelens te Hazerswoude; T. Los te Alphen a. d. Rijn; J. Punselie te Bodegraven enz. Deze bureauhouders zijn gemachtigd na mens den provincialen voedselcommissaris en overeenkomstig diens aanwijzingen werkzaamheden te verrichten in het belang van de voedselvoorziening. Wederom is de Tweede Kamer in spoed vergadering bijeengekomen, thans ter be handeling van de wetsontwerpen, regelen met betrekking tot den invoer van goede ren in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden en regelen met betrekking tot het verzekeren in geval van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden, van een doelmatig gebruik van vervoermidde len in het belang van de volkshuishouding Beide ontwerpen werden nog des middags in de afdeellngen onderzocht. Bij de heropening der vergadering om vijf uur deelde de voorzitter mede, dat het laatstgenoemde ontwerp van de agenda was afgevoerd ln verband met de vele be zwaren. welke er tegen zijn aangevoerd. Nadat minister Steenberghe enkele op merkingen en vragen uit het voorgelezen afdeellngsverslag had beantwoord, werd het eerstgenoemde ontwerp zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij nota van wijziging was de minis ter tegemoet gekomen aan enkele wen- schen der Kamer, n.l. tot het Instellen van een adviescommissie, die ln alle gevallen door den minister zal worden gehoord voordat hij zijn beslissingen neemt en tot het mogelijk maken van verbeurdverkla ring ook bij overtredingen. Het aangeno men ontwerp strekt om onder bijzondere tijdsomstandigheden als de huidige de mo gelijkheid te openen om tot een regeling van gecentraliseerde)! Import van goede ren te geraken. NEDERLANDSCHE KRIJGSGEVAN GENEN IN SPANJE. Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Visser betreffende het bevorderen van de vrijlating van Nederlandsche krijgsge vangenen in Spanje heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord, dat het de regeering bekend is, dat de Spaansche regeering zich onlangs bereid heeft ver klaard een aantal Amerikaansche en Fran- sche krijgsgevangenen vrij te laten. Ook van Nederlandsche zijde zullen on verwijld wederom bij de Spaansche regee ring stappen worden gedaan om de vrijla ting van de krijgsgevangenen van Neder landsche herkomst te bevorderen. J. L. B. KEURSCHOT. f Te Arnhem is overleden de heer J. L. B. Keurschot, lid van Gedeputeerde Staten voor Gelderland. De heer Keurschot, die den leeftijd van zestig jaar bereikte, is te Arnhem direc teur geweest van den dienst voor bouwtoe zicht en woningvoorziening, tot hij in 1923 tot lid van Gedeputeerden werd gekozen, ln welke functie hij zeer verdienstelijk werk heeft verricht. De heer Keurschot had sinds 1919 voor de 8.D A.P. zitting in de Provinciale Staten van Gelderland. De regeering erkende zijn verdienste door hem te benoemen tot ridder ln de orde van den Nederlandschen Leeuw. LEVERING GRAAN AAN DE REGEERING. teiten uitgenoodigd verder geen maatrege len tot bescherming van gebouw of verza meling tegen oorlogsgevaren meer bij hem in te dienen, alvorens daarover met dr. Kalf overleg te hebben gepleegd. Zijn bu reau Is gevestigd: Hofsingel 2, Den Haag. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en s.vunuit- keering op boter, is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 7 tot persoonlijken titel van buitengewoon ge- 14 September vastgesteld op 55 cent per zant en gevolmachtigd minister te Teheran, jkg. (onveranderd). immers ook tot vrachtvervoer ingericht kun nen worden. MEER STOPPLAATSEN BIJ DE SPOORWEGEN. Nieuwe prijsregeling. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat van gisteren af, den telers gelegenheid zal worden gegeven om de volgende producten aan de regeering ter overneming aan te bieden tegen de daarachter genoemde prijzen per 100 K.G.: Rogge f8, haver f. 7, wlntergerst f. 8, zo- mergerst f. 8.40. Deze prijzen gelden voor gemiddelde kwa liteit en voor levering op de door den pro vincialen voedselcommissaris, onder wien de teler ressorteert, aan te wijzen plaatsen van aflevering. Het ligt niet ln de bedoe ling. de prijzen voor 15 December 1939 te wijzigen. Door dezen maatregel wordt reeds van heden af voor rogge de prijs betaald, welke anders eerst op 15 December 1939 zou zijn bereikt. Dit houdt in, dat voor rogge het bewaar- loon van 3 cents per 100 K.G., dat den teler voor normale tijden in uitzicht was gesteld, komt te vervallen, Bij deze nieuwe prijsregeling ls overwogen, dat de denatu- ratietoeslag voor rogge ls vervallen. Voor deze leveringen dient men ten spoedigste aan den provincialen voedsel commissaris In wiens werkgebied het be drijf ligt. waarvan het graan afkomstig is, opgave te verstrekken van de graansoort Naa. wij vernemen, beijveren de Neder landsche Spoorwegen zich om zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk reeds de volgende of -soorten, welke zullen worden aangebo- week Maandag, dc frequentie op enkele den, alsmede van de hoeveelheden. Daar- lijnen op te voeren, waardoor verschillende bij zal de teler tevens nauwkeurig moeten tusschenstations niet langer van hun trein I vermelden: naam (voluit), volledig adres verstoken zullen blijven. len organisatienummer. HET GELIJKTIJDIG GENOT VAN BURGERLIJKE EN MILITAIRE BELOONING. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van regelen betreffende het gelijk tijdig genot van burgerlijke en militaire be- ltmning ten aanzien van de bezoldigde le den van de rechterlijke macht en van de bezoldigde burgerlijke leden van de mili tair-rechterlijke macht. In de Memorie van Toelichting schrijven dc ministers van Justitie en Defensie: In de artikelen 17 t/m. 20 van het Alge meen Rijksambtenarenreglement zijn voor burgerlijke rijksambtenaren de regelen neergelegd nopens het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning. Deze artikelen zijn niet van toepassing voor de bezoldigde leden van de rechter lijke macht en van de bezoldigde burger lijke leden der militair-rechterlijke macht blijkens artikel 2. 1ste lid onder d. van het Algemeen Rijiksambtenarenreglement toch worden de krachtens Grondwet of wet voor hun leven aangestelde ambtenaren voor de toepassing van genoemd reglement niet als ambtenaren beschouwd. Nu worden wel is waar de niet voor hun leven aangestelde rechterlijke ambtenaren voor de toepassing van genoemd reglement wel als ambtenaren aangemerkt, doch de hiervoor genoemde artikelen kunnen niet op hen worden toegepast, omdat de wedden van alle rechterlijke ambtenaren bij de wet worden geregeld, weshalve moet worden aangenomen, dat het aan deze wedden uit te keeren bedrag niet kan worden beïn vloed door voorschriften van een algemee nen maatregel van bestuur. Eohter zijn geen gronden aanwezig om de leden van de rechterlijke macht en de burgerlijke leden van de mllitalrrechterliike macht te dezen In een uitzonderingspositie te plaatsen. Derhalve Is er alle aanleiding voor hun gelijkstelling op dit stuk met de burgerlijke ambtenaren, vallende onder het algemeen rijksambtenarenreglement. Het meest eenvoudig schijnt dit te kunnen ge schieden door aanvulling in dezen zin van de belde wetten, waarbij de bezoldiging van de rechterlijke macht en van de militair- rechterlijke macht geregeld is. Daartoe strekken dc artikelen I en 2 van het ont werp van wet. DISTRIBUTIE VAN ZEEVISCH AAN WERKLOOZEN EN ARMLASTIGEN. De rijksdienst der levensmiddelendistri butie van het departement van sociale za ken maakt bekend, dat in verband met den geringen aanvoer de distributie van zeevisch aan werkloozen en armlastigen voorloopig moet worden stopgezet. Zoodra distributie van zeevisch aan bo vengenoemde categorieën wederom zouden kunnen plaatsvinden, zal hieromtrent na der worden kennis gegeven. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke zal aanvangen op den 3den Dinsdag in September, mr. W. L baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Veenendaal (provincie Utrecht) P. W. Maris, candl- daat-notaris te Barneveld. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10