BINNENLAND De ramp der Athenia Amerikaansche neutraliteitswet geteekend LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 September 1939 Derde Blad No. 24371 SOsfe Jaamang Wegentroepen zijn opgeroepen Voorbereiding van de distributie bevorderde motorrijtuigen Terugbetaling van wegenbelasting 60 slachtoffers Wethoudersverkiezingen Ook een waoen-embargo Geen oorlogsschip van een oorlogvoerende ver bestond het college uit 1 R.K., 1 S.D.. CORRESPONDENTIE VRAGENRUBRIEK En het officieele antwoord hiertoe behooren slechts enkele honderden soldaten. Ingevolge een Koninklijk besluit van risteren zijn thans de buitengewóón-dienst plichtigen, bestemd voor de wegentroepen ju openbare kennisgeving (kleur groen) op- reroepen. om op 7 September (dus morgen) werkelijken dienst te treden. Naar wij vernemen, behooren hiertoe uit Uitend degenen, die enkele dagen te voren ,:n den burgemeester hunner gemeente een persoonlijke lastgeving (kleur groen) heb- [en ontvangen, en zij, die deze nog zullen ptvangen. Op deze lastgeving staat ver- seid. waar zij zich morgen moeten aan leiden. Deze oproeping omvat alleen de wegen roepen, d. w. z. slechts enkele honderden iitengewoon-dienstplichtigen. Bij de algemeene mobilisatie was, zooals te hebben gemeld, de opkomst van de we- jentroepen voorloopig uitgesteld. Thans zijn ie buitengewóón-dienstplichtigen van deze roepen ook in werkelijken dienst gerpepen. De wegentroepen vormen een speciaal korps v. d. genietroepen, dat zorgt voor den aanleg en het onderhoud van de wegen achter het front, welke voor het transport van oorlogsmateriaal en troe pen noodig zijn. ENQUÊTE NAAR OMZETTEN EN VOORRADEN VAN WINKELIERS. Het centraal distributiekantoor maakt aan winkeliers bekend, dat het bij het uit eren der distributiemaatregelen in de be deling ligt, hen hierbij zooveel mogelijk in i schakelen. Voorshands wordt alleen een enquête ge- üuden naar de omzetten en voorraden van ^schillende levensmiddelen en enkele ar- iielen van hülshoudelijken aard, teneinde en overzicht te verkrijgen van den stand an zaken. Om ingeschakeld te worden bij de distrl- utic, is het nu echter noodzakelijk, dat alle nnkeliers en andere handeldrijvenden, die in het enquête-formulier vermelde arti- elen aan het publiek verkoopen, een derge- jk formulier volledig invullen. Het betreft hier de volgende artikelen: rijst; bloem en meel, grutterswaren e.d.: tarwebloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, vermi celli, macaroni, spaghetti, maizena, aardappelmeel, griesmeel en pudding poeders, boekweitmeel, rijstebloem, boekweitgrutjes, bakmeel, rijstemeel, ge malen rijst, kindermeel, gemengd meel, e.d.; gedroogde peulvruchten: groene erw ten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en rozijnerwten, andere soorten gedroogde peulvruchten; suiker: witte suiker, basterd suiker; oliën en vetten: slaolie, raapolie, bo- terolie e.a., spijsoliën, bak- en braadvet, margarine; koffie, thee, cacao: koffie, koffie-sur- rogaten, thee, cacao; zeep: harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeeg- schilfers en waschpoeder; kaarsen. Diegenen onder de winkeliers, die alsnog reri enquête-formulier ontvangen hebben nen zich ter bekoming hiervan tot hun ^meentebestuur richten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat i indiening dezer enquête-formulieren in inloop dezer week moet beëindigd zijn. BEROEP INZAKE TAXATIE THANS MOGELIJK. Op de vele vragen, of beroep mogelijk ls ia de beslissing der militaire autoriteiten Krent de getaxeerde waarde van gevor mde motorrijtuigen, moest tot nu toe ont- onend worden geantwoord. Oe uitspraak van de militaire deskundi- gold als de hoogste. Ook de a.n.w.b 1 de K.N.A.C. hebben hun leden dit onbe kende antwoord medegedeeld, doch "i!n toegevoegd, dat men zich niettemin 'tvallen van klaarblijkelijk misverstand de taxatie of ingeval van bezwaar tegen bepaalden taxateur, die volgens het lemeen gevoelen steeds te laag taxeert. ;'t een bezwaarschrift tot den minister Defensie kan wenden In zulke geval- "rau de minister wellicht aanleiding vln- 1 tot het instellen van een nader onder st Thans kunnen de A.N.W.B. en de K.- ^•tO. mededeelen, dat een commissie 111 worden ingesteld, waarvan de le- 'tn over het gcheele land verspreid, "'h zullen belasten met het in behan- 'tling nemen van de ten dezen reeds '"tediende en nog in te dienen re- hesten. crzoeken om herziening van de be ding der militaire autoriteiten moe- 'fri worden gericht tot de Conimissa- *n der Koningin in de provincie, '':u' de taxatie van het motorrijtuig plaats gehad. De Commissarissen Koningin zorgen voor verdere be- ""deling der requesten. Vrijstelling van vordering Nog dagelijks ontvangen genoemde bon den verder vragen omtrent de vordering van motorrijtuigen, de mogelijkheid tot vrijstelling daarvan en tot terugkoop van gevorderde motorrijtuigen. De verkeersbonden brengen daarom on der de aandacht van het publiek, dat vrij stelling van vordering thans niet meer kan worden verleend. Vrijstelling had aange vraagd moeten worden op het oogenbllk van de registratie der motorrijtuigen, toen immers kon men reeds weten, wat in geval van mobilisatie te wachten stond. Voor zoo ver thans nog registratie van motorrijtui gen geschiedt, kan bij die gelegenheid vrij stelling worden gevraagd, die echter slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden ver leend. Op de vraag, of men een gevorderd mo torrijtuig kan terugkoopen, moet eveneens ontkennend worden geantwoord. De motor rijtuigen zijn door de vordering rijkseigen dom geworden. Wel heeft de oorspronkelij ke eigenaar het recht van voorkeur op het oogenbllk, dat de gevorderde motorrijtuigen niet langer voor 's rijksdienst noodig zullen zijn en dus weer van de hand zullen worden gedaan. „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE" VIA DE KAAP NAAR NEDERLAND. Aneta meldt uit Batavia: De passagiers van het vandaag vertrokken mailschip „Marnlx van St. Aldegonde" ver namen vanmorgen, dat zoo juist bericht was ontvangen dat de route naar Europa via de Kaap moet worden genomen. De reis zal een week langer duren. DE OPENING VAN DE SPOORWEG TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Omtrent de offlcleele opening van de spoorwegtentoonstelling „De trein 1839— 1939" te Amsterdam, vernemen wij, dato.a. de minister van waterstaat, ir. J. W. Al- barda, alsmede oud-minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, deze zul len bijwonen. De offlcleele opening blijft vastgesteld op Vrijdag a.s. des middags te drie uur en zal geschieden door den burgemeester van Am sterdam, dr. W. de Vlugt. THANS OOK VOOR GEMOBILISEERDEN. Op hun adres aan den minister van Fi nanclën om terugbetaling te verkrijgen van de voor gevorderde motorrijtuigen be taalde wegenbelasting, hebben de A.N.W.- B. en de K.NJV.C. eenige dagen geleden een in zooverre gunstig antwoord ontvan- ge. dat de wegenbelasting, betaald voor mo torrijtuigen, die in Augustus gevorderd zijn, van 1 September af wordt terugbetaald door het kantoor, dat de belastlngkaart heeft uitgereikt tegen overlegging van deze kaart. De verkeersbonden hebben van den minister bericht ontvangen, dat ook de gemobiiiseerden van deze gunstige be slissing zullen kunnen profiteeren. De minister heeft geen bezwaar om, in ge vallen, waarin vaststaat, dat een mo torrijtuig sedert de oproeping van den houder in werkelijken militairen dienst niet meer op den openbaren weg is ge bezigd, teruggave van de motorrijtuigen belasting te verleencn over de maanden va-.i de over te leggen belastingkaart, die op het tijdstip van oproeping nog niet waren ingetreden. De A.N.W.B. en de K N.A C. gaan voort met hun pogingen om ook voor andere categorieën weggebruikers, wier auto ten gevolge van de bijzondere omstandigheden gedwongen buiten gebruik moest worden gesteld, dezelfde gunstige regeling te ver krijgen. Er is hoop, dat dit gelukken zal, mede in verband met den oproep van den minister van Economische Zaken om zui nig te zijn met de benzine. Het publiek toont zich bereid mede te werken, mits het niet meer schade lijdt dan noodig is en dus de reeds betaalde wegenbelasting ook bij vrijwillig buiten dienst stellen van een motorrijtuig terugontvangt. Anderzijds brengt terugbetaling van de motorrijtui genbelasting mede. dat de auto's en mo toren in kwestie niet meer gebruikt kunnen worden en het benzineverbruik dus wordt beperkt. In dezen zin hebben de verkeers bonden een adres tot de ministers van Fi nanciën en Economische Zaken gericht. SIR NEVILE HENDERSON TE DEN IIAAG. De Britsche gezant te Berlijn, sir Nevile Henderson, is gisteren in Den Haag aan gekomen, waar hij met zijn vrouw en zijn zoontje voorloopig zijn intrek heeft geno men bij Sir Nevile Bland den Engelschen gezant hier te lande. MOTORBRANDSTOF VOOR AUTO'S DIE NAAR HET BUITENLAND GAAN. Het departement van Economische Zaken deelt mede, dat de inspecteurs van de in voerrechten gemachtigd zijn, in gevallen, waarin zij dit noodig oordeelen, aan hou ders van motorrijtuigen toe te staan een grooter hoeveelheid dan 10 liter motor brandstof naar het buitenland mede te ne men. DISTRIBUTIEREGELING VOOR ZEEP. De minister van Economische Zaken heeft besloten het rijksbureau voor chemische producten uit te breiden met een nieuwe sectie, t.w. voor zeep. Tot directeur van deze sectie is benoemd ir. D. J. Akkerman, aan wien de uitvoering lezer distributieregeling ls opgedragen. Het kantoor der sectie is gevestigd Laan Copes van Cattenburch 16. 's-Gravenhage. De aandacht .wordt er op gevestigd, dat deze beschikking uitsluitend aan fabrikan ten en importeurs het verkoopen en afle veren van zeep verbiedt, zonder een daartoe van den directeur verkregen vergunning. De directe verbruikers van zeep. alsmede de detaillisten en gróssiers zijn bij deze distri butieregeling nog niet betrokken. Voorts wordt er op gewezen, dat gedu rende een termijn van 14 dagen na de in werkingtreding dezer beschikking een alge meene dispensatie-termijn geldt voor alle soorten zeep tot hoeveelheden in het eerste halfjaar van 1939. De directeur is bevoegd dezen termijn te verkorten. De Economische Voorlichtingsdienst. Rijn straat, 's-Gravenhage. ls van een en ander volledig op de hoogte, terwijl ook de Kamers van Koophandel zijn ingelicht. Uit hetgeen nog andere overlevenden van den ondergang van de Athenia bij hun aan komst te Greencck verteld hebben, blijkt, dat vele passagiers en vele leden der be manning door de ontploffing den dood ge vonden hebben. Een Jeugdig Joodsch echtpaar zag zijn twee zoontjes verdrinken, toen de boot, waarin deze zich bevonden, omsloeg. De vrouwelijke passagiers werkten vele uren met de mannen tezamen aan de roeiriemen in de open reddingsbooten, die gevaarlijk vol waren en waarvan vele halfvol water stonden, zoodat de passagiers tot hun mid del nat werden. Een jonge vrouw, die uit het water getrokken was. bleef een oogenblik stil zitten, waarna zij. weer over boord sprong, uitroepende: mijn baby! Uit de verhalen der overlevenden blijkt, dat de torpedo ontplofte achter de machine kamer. Een lid der bemanning raamde, dat 25 procent der Amerikaansche passagiers door de ontploffing is gedood. Hij voegde hieraan toe: er waren veel kinderen aan boord en er deden zich hartverscheurende tooneelen voor, toen de kinderen hulpeloos rondliepen en om hun ouders riepen. 428 opvarenden van de Athenia, waarvan 143 leden van de bemanning en 285 passa giers, die door het Noorsche schip Knut Nel son waren opgepikt, zijn gistermiddag te Galwa (Ierlandi aangekomen; 12 werden op een draagbaar naar land gebracht. Een groot aantal lieden had brandwonden opge- loopen. Een Amerikaansche student, die op het oogenblik van de ontploffing op de brug stond, verklaarde te hebben gezien, dat de Athenia midscheeps door de torpedo werd getroffen. Officieren van de Athenia ver klaren, dat de torpedo van een afstand van ongeveer 900 m. werd gelanceerd. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken, aldus Havas uit Was hington, heeft van Kennedy, den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen, de lijst van namen van de opvarenden van de Athe nia ontvangen, die e Glasgow en Galway aan land zijn gezet. De ambassadeur heeft de geredden door den marine-attaché van de Vereenigde Sta ten te Londen laten ondervragen. Het rap port zal naar het ministerie worden gezon den, dat de noodige stappen zal doen De gezant der Vereenigde Staten in Ier land, Cudahy, heeft na ondervraging der geredden van de Athenia in een rap port aan het staatsdepartement beves tigd, dat de passagiers een duikboot hebben gezien na de torpedeering der Athenia. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het s.s. City of Flint meer dan tweehonderd opvarenden van de Athenia aan boord heeft. Hieruit zou voortvloeien, dat het aan tal slachtoffers niet grooter dan 60 zou zijn. Verklaring van den gezagvoerder. De gezagvoerder van de Athenia. James Cook, ls ook aan boord van de „Knut Nel son" te Galway aangekomen. Hij verklaarde in een interview aan den correspondent van Havas, dat er niet de minste twijfel over kon bestaan, dat het schip getorpedeerd was. De keukens en an dere inrichtingen werden vernield door een projectiel, dat de machinekamer binnen drong. Een der officieren rapporteerde, dat hij den periscoop van den onderzeeër had gezien, eenige oogenblikken voordat de tor pedo werd afgevuurd. Daarna kwam de duikboot aan de oppervlakte en werd een granaat afgevuurd waarschijnlijk om de radio-antenne onklaar te maken. Het pro jectiel raakte een mast, die over boord ging. De gisteren gehouden wethoudersverkie zingen hebben o.m. het volgende resultaat gehad. Amsterdam. Te Amsterdam zijn tot wethouder geko zen de heeren mr. G. C. J. D. Kropman (R.K.i, dr. E. Boekman (S.D.), Jac. Rustige (C.H.), F. van Meurs (S.D.), Walrave Bois- sevain (Lib.i en B. J. Franke (S.D.) In het vorige college hadden als wethou ders zitting de heeren S. R. de Miranda (S.D.), mr. G. C. J. D. Kropman (R.K.), dr. E. Boekman (S.D.), Jac. Rustige (C.H.), G. Baas Kzn. (A.R.I en F. van Meurs (S.D.) Alvorens tot stemming werd overgegaan, is een voorstel van prof. Woltjer (AR.) c.s„ om het aantal wethouders terug te brengen van zes op vijf, verworpen mgtf 25 tegen 18 stemmen. Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam heeft na breedvoerige discussie het voorstel van den heer Dutilh c.s. om het aantal wethou ders van 4 op 5 te brengen, aangenomen; Daarna heeft de stemming een aanvang genomen. Gekozen werden tot wethouders de hee ren A. B. de Zeeuw (S.D.), J. Brautigam (S.D.I. J. L. D Nivard <R.-K.), J. H. Don- ner (AR.) en L. de Groot Lib.) In het oude college hadden zitting de heeren A. B. de Zeeuw iSD., J. Brautigam (S.D J. B. J. Ratté (S.D.) en R. J. van Dijk (S.D.) De benoemden hebben hun benoeming aanvaard, ook de beide Soc.-Dem. Uit dit laatste mag men afleiden dat de S.D. frac- j tie bij haar eisch van drie zetels niet heeft volhard. Haarlem. Gekozen W. J. B. van Liemt (R.W.); M. A. Reinalda (S.D.); mr. dr. F. A. Bijvoet i verband houden met een veilige navigatie (R.K.); D. J. A. Westerveld (S.D.) Tot dus- 'zal gemachtigd zijn eenigerlel voorraden in i V.D., en 1 C.H. te nemen, behalve voorraden, die noodig zijn j Utrecht, voor het onderhoud der bemanning en met Gistermiddag heeft president Roose velt de algemeente neutraliteltsprocla- matie geteekend. De tekst verbiedt onderdanen van de Vereenigde Staten deel te nemen aan het uitrusten en bewapenen van schepen, welke in dienst zouden kunnen staan van de oor logvoerende mogendheden. Geen belligerent oorlogsschip mag reparaties verrichten, brandstof innemen, water of andere voor raden aan boord nemen binnen de jurisdic tie der Vereenigde Staten, zonder een schriftelijke machtiging der Vereenigde Staten. Wanneer reparaties gewenscht wor den. moet een verklaring afgelegd worden over de oorzaak van de schade. Geen agent schap der Vereenigde Staten mag voor raden afleveren of herstellingen verrichten aan een belligerent schip. De proclamatie verbiedt levering van oor logsschepen of schepen, waarvan oorlogs schepen gemaakt kunnen worden, te leveren aan een oorlogvoerende. ZIJ verbiedt verder het uitzenden uit de Vereenigde Staten van eenigerlei schip, dat aan een oorlogvoerende eenigerlei brandstof, wapens, munitie, man schappen. oorlogsleveringen of inlichtingen zou brengen, of het uitzenden van eenig schip, dat duidelijk gebouwd is voor oorlogs doeleinden. Zij verbiedt het bezoeken of ge bruikmaken van de territoriale wateren der Vereenigde Staten door belligerente schepen ter voorbereiding van vijandelijke operaties of het waarnemen der beweging van schepen der tegenpartij. Geen belligerent schip zal machtiging krijgen om wateren der Ver eenigde Staten te verlaten, waaruit tevoren een oorlogsschip of koopvaardijschip van de tegenpartij is vertrokken, tenzij minstens 24 uur verstreken zijn sedert het vertrek van laastgenoemd schip uit de jurisdictie der Vereenigde Staten, Wanneer oorlogsschepen der tegenover elkander staande oorlogvoe renden tegelijkertijd in dezelfde haven zijn. uitzondering van zooveel brandstof en H Bekker iR K.) aftr„~ H. Ploeg Jr. smeerolie, voedsel en water als voldoende nft.r n n Zpfypr_ ,rto nffr mr vpplhcld ^r^eb.n nnaarrde2iinadaeS™t: HB JWa'slander «S? afe» zijnde thuishaven te brengen. In geen geval samenstelling is onveranderd, zal schade, aangebracht door vijandelijk 5' De wethoudersverkiezing heeft geen ver rassing gebracht; alleen één nieuwe wet houder doet zijn intrede in het college, mr. S. de Vries Czn. (AR.), die ook reeds vroe ger hiervan deel uk maakte, zoodat er eigen lijk al bitter weinig veranderd is. Herko- Gekozen zijn: H. Botterweg (A.R.) aftr., DE VAART OP ENGELAND GESTAAKT. In verband met de omstandigheden heeft de stoomvaartmaatschappij „Zee land" haar dienst tot nader bericht ge staakt. Zoodra de maatschappij haar dienst kan hervatten, zullen nadere publicaties volgen. LOODSDIENST VOOR DE EEMS GESTAAKT. Naar wij vernemen is de Nederlandsche loodsdienst voor de Eems met ingang van heden tot nader order gestaakt. De Delfzijlsche loodsboot, die op zee was, is gisteren in de haven binnengeloopen. VERSPREIDE BERICHTEN. Als opvolger van wijlen den heer J. W. Haarman is gisteren tot waarnemend hoofd commissaris te Amsterdam benoemd de heer K. H. Broekhoff, commissaris van stads- en rijkspolitie, chef der Nederl. Centrale inzake falsificaten en internationale misdadigers aldaar. Na een korte ongesteldheid is gister middag op> 63-jarigen leeftijd te Groningen, overleden ir. J. Kooper, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat te Groningen. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs. K. en W. zal morgen niet plaats hebben. vuur, hersteld worden. Het Amerikaansche wapenembargo ver biedt het vervoeren van vliegtuigen naar een der oorlogvoerende partijen. Roosevelt verklaarde in een persconferen zen werden de beide sociaal-democraten tie: „deze maatregel zal van kracht zijn, on geacht de bestaande contracten tusschen de Amerikaansche fabrieken en de buitenland- sche regeeringen". Over de neutraliteit zei Roosevelt, dat hij de noodige voorzorgsmaatregelen zou nemen tegen propaganda, welke gericht was tegen het Amerikaansche staatsbestel of die ge voerd werd ten gunste van communisme of fascisme. Ten slotte verklaarde hij, dat Ameri kaansche schepen, die Amerikaansche staatsburgers uit Europa naar de Ver eenigde Staten terugbrengen, niet door oorlogsschepen geconvoyeerd zullen worden. Hij voegde hieraan toe, dat de Amerikaan sche burgers van de Athenia volkomen het recht hadden zich volgens de rechten der neutralen met een Britsche boot naar hun land terug te begeven. De president wist niet, wanneer de speciale zitting van het Congres zou worden bijeengeroepen. Hij deelde mede, dat verschillende dien sten der Amerikaansche regeering een aan tal vraagstukken bestudeeren met betrek de heeren M. Vrijenhoek en L. Buurman, de roomsch-Katholiek ir. L. J. M. Feber en de liberaal prof. ir. C. L. v. d. Bilt. B. N. te L. - Het aantal schuilkelders en •loopgraven wordt hier ter stede aanzienlijk uitgebreid. De plannen daartoe hebben reeds vasten vorm aangenomen, doch verkeeren nog in het eerste stadium van uitvoering. De schuil plaatsen zijn inderdaad over de geheele stad verdeeld. In totaal hoopt men van gemeente wege voor pl.m. 7500 man openbare schuilgele- genheid te scheppen, welke bestemd zijn voor hen, die zich op het oogenblik van het lucht alarm op straat bevinden. Voor zoover ons bekend, ligt het niet in de bedoeling van gemeentewege gasmaskers te ver strekken; verwacht wordt, dat men zelf alles in het werk stelt om zich zooveel mogelijk te be veiligen. Mevr. I. H. te L. - Het bovenstaande geldt ook voor U. Ph. F. van G. te L. - Leiden, Alphen. Bo degraven. Woerden. Harmeien. Utrecht. Zeist, Doorn, Neder-Langbroek. Totaal 75 K.M. Vraag: In hoeverre kan men thans moei lijkheden hebben tengevolge van de ham sterbeschikking met betrekking tot voor raden ingeslagen vóór den datum van in werking treden van deze beschikking? Antwoord: In het algemeen zullen geen moeilijkheden zijn te verwachten voor hen. die kunnen aantoonen (b.v. door kruide niersboekjes) dat zij zich reeds vóór ge noemden datum bedoelde artikelen hebben verschaft. De regeering heeft nadrukkelijk erop ge wezen, dat zij als zoodanig met de voor raad vorming in normale tijden geen be moeienis heeft gehad. Zij zal de op die wijze aangelegde voorraden zooveel mogelijk ont- len bij de kruideniers niet voorhanden zijn? Antwoord: In verband met vele vragen van dezen aard wordt de aandacht erop ge vestigd dat, zooals reeds bekend is gemaakt, het vervoerverbod voor vele artikelen van grossier naar wederverkoopers is ingetrok ken, zoodat een meer regelmatige voorzie ning van de winkeliers weder mogelijk is. waarbij evenwel In de eerste dagen de kans op eenige stagnatie in de expeditie der goe deren blijft bestaan ten gevolge van de militaire maatregelen. Vraag: Is voor de afleveringsbewijzen der leveranciers een model vastgesteld? en hoe is hiermede te handelen? Antwoord: Iedere winkelier kan hiervoor b.v. zijn eigen bonnetjes of desnoods een .oi.uv,. „m... king tot de Amerikaansche neutraliteit en 'n de allergrootste noodzake- bigbll UUIiriCVJVO \Jl UbdllUUUO CCil moet het schip, dat het eerst is binnenge-1 dat hij zekere maatregelen zou kunnen af- hjkheid tot het vorderen van zoodanige Dij bloc-note gebruiken, indien hierop slechts varen, het eerst vertrekken, tenzij het in kondigen, zelfs voor de bijeenkomst van het particulieren aanwezige voorraden overgaan, voorkomt naam en adres van leverancier en zoodanigen staat verkeert, dat daardoor een Congres, zooals de versterking van het per- doch dan uiteraard tegen schadeloosstelling. van ontvanger, soort en hoeveelheid der langer verblijf wordt gewaarborgd. soneel van leger en vloot en contingenten! Vraag: Zal bij de distributie voldoende goederen, data en handteekening van leve- Verder bepaalt de proclamatie, dat belli- van het leger, de versterking der verdediging voedsel voor baby's worden verstrekt, b.v. rancier. Het is dus ook mogelijk, dat de gerente schepen geen gebruik mogen maken van het Panamakanaal en Portorico en kindermeel en melk? kruidenier het origineel inschrijft in het van de radiotoestellen, zoolang zij in terri- vraagstukken betrekking hebbende op de, Antwoord: Hiervoor zal speciaal worden boekje van zijn klant met een copie, indien toriale wateren verkeeren. behalve voor j buitenlandsche propaganda in de Vereenig- gezorgd. aan de zoo juist genoemde voorwaarde is S.O.S. seinen of voor verbindingen, welke I de Staten. I Vraag: Hoe komt het dat sommige artike- voldaan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9