tr Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 September 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN De luchtaanval op Warschau De Duitsche verliezen Kielce en Neu-sandez bezel Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken Buitenland Artillerie aan beide zijden aan hel Westelijk front in actie VRAGENRUBRIEK Wethoudersbenoemingen in onze omgeving VRAGENRUBRIEK KIN/T IN LETTEREN, PA BEURSOVERZICHT LAND- EN TUINBOUW MIKT DE RICHTENc In een officieel communiqué van Poolsche jijde wordt medegedeeld: in den namiddag tan 4 September heeft de vijand een lucht aanval gedaan op Warschau, waaraan on geveer zeventig bommenwerpers hebben deelgenomen, die brisant- en brandbommen hebben geworpen, welke een reeks branden veroorzaakten De aanval trof in het bijzon der de buitenwijken van Warschau, die be woond worden door de armste bevolking. Circa 50 personen werden gedood en talrij ken gewond Een projectiel viel ln een groep kinderen. Het luchtafweergeschut haalde reven Dultsche vliegtuigen neer. Een achtste Duitsch toestel viel op eenigen afstand neer en werd later gevonden. Om zes uur vanochtend hebben Dultsche vliegtuigen wederom een aanval op War schau ondernomen. De ontploffing van eenige bommen werd gehoord. Het alarm was echter slechts van korten duur. einde van de maand pan- amerikaansche conferentie. De Panameesche regeering heeft ultnoo- digingen gericht voor een Pan-Amerlkaan- sche conferentie, welke einde September te Panama moet bijeenkomen en waar 21 na- lies van het continent een gemeenschappe lijke verhouding zullen kunnen vaststellen tegenover de oorlogvoerenden en voor de verdediging van haar rechten van neutrale I landen. De datum der conferentie is nog niet be- paald, doch zal zoo spoedig mogelijk zijn. japan wil niet in oorlog betrokken worden. In antwoord op een vraag van een bul- I tenlandschen journalist betreffende de re- I gecringsverklaring over de politiek van niet- I inmenging in den Europeeschen oorlog, heeft de woordvoerder van het departement Iran buitenlandsche zaken verklaard, dat dit I geen neutraliteitsverklaring is ln het licht lian het internationale recht. Japan concen- Itreert zijn krachten op een regeling der Ichlneesche kwestie, maar wil niet in den IEuropeeschen oorlog betrokken worden. De I regeerlngspolitiek voor het vestigen van 1 vrede en rust in het Verre Oosten is onge- Iwijzigd. Op een vraag of het militaire pact I tusschen Dultschland en de Sovjet-unie niet I den vrede en rust in het Verre Oosten be- I dreigt, zeide de woordvoerder, dat de ge- I nichten over zulk een pact niet bevestigd Irljn. Er worden thans geen diplomatieke I onderhandelingen tusschen Japan en de |8ovJet-Unie inzake de grensgeschillen ge hoerd de vier chineezen te tientsin uitgeleverd. De vier van moord verdachte Chineezen te iTientsin zijn aan het onder Japansche Icontrole staande districtgerecht uitgeleverd |de „athenia" had lading goud aan boord. Volgens de „Daily Herald" is gisteravond lonthuid, dat de „Athenla" voor vijf millioen pond aan gouden baren vervoerde. Men ge- loogt, dat de baren, die een gewicht hebben van dertig ton, door de reddingsbooten aan boord zijn genomen. HET EERSTE ALARM TE PARIJS MIDDEN OP DEN DAG. Kort voor elf uur hoorden de Parijzenaars plotseling zware detonaties. Terstond richt ten aller blikken zich naar de lucht. Te zelfder tijd gaf het alarmsein bevel de schuilplaatsen op te zoeken. Zonder over haasting, in de grootste orde, ging men naar de schuilplaatsen en wachtte het oogenblik af om terug te keeren naar zijn winkel of kantoor, of zijn weg te vervolgen Overal werden de orders der chefs van de schuil plaatsen stipt nagekomen. Veertig minuten later was dit eerste luchtalarm midden op den dag afgeloopen. NOG NIET TE OVERZIEN, DOCH TAMELIJK GERING. Berlijn meldt: Met het oog op het verrassende en snelle oprukken van onze troepen in Polen kon tot nu toe nog geen overzicht van de verliezen worden verkregen en bekend gemaakt. Thans kan echter wel worden medege deeld, dat de verliezen ook bij de legers, die hevige gevechten om versterkingswerken en versterkte stellingen achter zich hebben, betrekkelijk zeer gering zijn te achten. In den tijd van 1 tot en met 3 September be droegen de verliezen aan dooden 0.04, aan gewonden, 0.25 pet. van de geheele sterkte der aan het Oostelijk front strijdende troe pen. Op de 2000 man zijn dus gemiddeld vier dooden en 25 gewonden voorgekomen. Het belangrijke knooppunt van spoor wegen en verkeerswegen Kielcc, aan den voet van de Lysagera werd van ochtend vroeg door onze troepen in bezit genomen. In het Zuiden is Neu-sandez in onze handen gevallen. DUITSCHE STEDEN IN IIET WESTEN ONTRUIMD De „Neue Zuericher Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat de grenssteden in Westelijk Duitschland ontruimd zijn of thans ont ruimd worden. BURCKIIARDT IN RIGA. Burckhardt, de vroegere Volkenbonds commissaris te Danzig, vertoeft sinds gis teren te Riga, vanwaar hij wil trachten naar Genève te komen. Ook Chodacki, de vroegere Poolsche vertegenwoordiger in Danzig, is daar aangekomen, vergezeld van elf Danzigsche ambtenaren, die twee dagen ln Duitschland zijn vastgehouden. ALKEMADE. GEMEENTERAAD, De Wethouders verkiezing. De Raad vergaderde. Nadat de leden de vereischte eeden hadden afgelegd, sprak de voorzitter een openingsrede uit. De Raad verleende vervolgens zijn mede werking, op grond van art. 72 der L.O. Wet, voor beschikbaarstelling van gelden voor verbouwing van de R.K. Bijzondere Lagere School te Oud-Ade. Tot wethouders werden benoemd de hee- ren de Koning en Van der Poel. Belde wethouders voerden het woord en hadden woorden van gelukwensch van den voorzitter ln ontvangst te nemen. Na rond vraag volgde sluiting. BODEGRAVEN. Het Militair Tehuis. Het Militair Tehuis, dat dank zij het initiatief van ds. Klüsener in 1 dag tijds was verrezen en aanvankelijk scheen uit te gaan van den Hervormde Kerkeraad, blijkt thans toch te zullen worden geor ganiseerd door een commissie uit de ver schillende Prot. Chr gezindten De be- langstellihg der militairen is zéér groot en men spreekt al over plannen tot uitbrei ding. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Dudink, geb. Mul, Z. G. van lier Hout, geb. Vis. D. I Ondertrouwd: P. J. van Rike en G. DIterwijk- Winkel J. W. van Weizen en J. W. Massaar OEGSTGEEST. gemeenteraad. De wethouders herkozen. De Raad vergaderde onder voorzitterschap Iran burgemeester van Gerrevink, voor het leerst in de nieuwe samenstelling. Nadat lien leden de eed was afgenomen de heeren l-mor. Thomas en Kampenhout legden dc Irerklaring en de belofte af), dankte de iDorzltter voor het vele werk, dat de aftre- liende raadsleden, de heeren mr. Sprey en Ifaardekooper verricht hebben. I Een speciaal woord van welkom werd ge- Ihroken tot de nieuwe leden de heeren mr. IGoudsmit en Van Zoelen, die dankten voor t sympathieke woorden, die de voorzitter l;'t hen gericht had. I Vervolgens was de wethoudersbenoeming l'-ir. de orde. Alvorens tot de stemming 1 -«gegaan werd, legde de heer Smit jMmens de R.K, fractie de verklaring af. I';»'. zij aanspraak maakt op één wethou- l'trszetel. doch in verband met den hutdi- I; toestand accoord gaat met de oude ï'rmatie. Hierop werden de heeren N. Zand l^rgen (C.H.) en T. van Egmond (AH |i«pmet 11 en 12 stemmen herkozen Belde iRthouders dankten den Raad voor deze 1-r'ocnoeming. De voorzitter verklaarde, dat 1-rt hem genoegen doet. nog eenige jaren |5tt deze belde heeren te mogen samen- lorken. Tot leden der Commissie voor de Straf- l'oordenlng werden benoemd de heeren l'-ti Ouden. Goudsmit en Bakker. notulen der vorige vergadering wer- l';11 aangehouden. Voor kennisgeving werd Ij411®-nomen een verzoek van P Pauw en Ihtideren. huurders van de perceelen Rijns- IJ-rgerweg nos. 117129. om de tusschen- van den Raad. daar zij van den elge- Ijjjf J. H. den Haan aanzegging hebben Ikhad hun huis te verlaten. l," en W stelden voor een crediet beschik- l;^r te stellen, zoodat zij iemand kunnen Ijhstellen voor de bediening van het cen- |T't' telefoontoestel, tevens volontair bij I Politie en iemand, die belast zal worden I;'1 de bewaking van het dlstributiekan- Goedgekeurd met de stem van den I'v-' Kampenhout tegen. I. t voorzitter deelde mede. dat tot hoofd |«de D'Hributie benoemd is dc heer J S. I Olivier, Schout bij Nacht Kon. Ma- fcïb.d. lJJjdens de rondvraag vroeg dr. Simon -"nas den voorzitter, of hij inlichtingen lakken kon, over een opstootje, dat on- 1 heeft plaats gehad op den hoek van Terwijl Berlijn blijft volhouden dat de vijandelijkheden in het Westen nog niet begonnen zijn, melden de dagbladcorres pondenten aan het Westelijke front, in Luxemburg en Bazel, dat een zeer zwaar wederzljdsch artillerievuur gaande is tus schen de Maglnot- en de Siegfrledlinle. Naar gezegd wordt, was het vuren zeer hevig in het gebied van de Moezel en heeft het den geheelen nacht geduurd. HET NIEUWE KABINET VAN ZUID-AFRIKA. Het nieuwe kabinet der Unie van Zuid- Afrlka bestaat uit: eerste minister en mi nister van buitenlandsche zaken en lands verdediging Smuts: minister voor het natu- rellenvraagstuk Reltz: minister van finan ciën en onderwijs Hofmeyr: minister van handel en Industrie Stuttaford: minister van land- en boschbouwi Collins; minister van binnenlandsche zaken en volksgezond heid Lawrence; minister van spoorwegen en haveninrichtingen Sturrock; minister van PTT. en openbare werken Clarkson; mi nister van arbeid en sociale voorzorg Made- ley; minister voor landontginnlng Conroy; minister van justitie Colin Steyn; minister van mijnbouw Stallard; minister zonder portefeuille Vanderbijl. A B, te L. Neen. Dit geldt alleen voor ons bekende bureaux etc.. die trachten te parasitee ren op onze advertentierubriek. De gewone brie ven worden natuurlijk niet geopend. de Kempenaerstraat-Geversstraat. waarbij eenige exemplaren van „Volk en Vader land". dat daar gecolporteerd werd, door militairen verscheurd zijn. De voorzitter zeide. dat hem dat ter oore is gekomen. Mocht de verkoop van dit blad ln den ver volge tot moeilijkheden aanleiding geven, dan zal hij met de militaire autoriteiten overleggen of er aanleiding is den verkoop te verbieden. De heer Sanders vroeg of er voor inwoners zand beschikbaar gesteld wordt in verband met d: Luchtbescherming, waarop de voor zitter bevestigend antwoordde. (Het zand is ter Secretarie aan te vragen en wordt gratis verstrekt - Red. L.D.). Na nog enkele "besprekingen ging de Raad in geheime zitting. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. De wethoudersbenoeming. - Geen avond vergadering. De Raad vergaderde. Nadat de leden de eeden hadden afgelegd volgde een ernstige Installatierede van den voorzitter; waarop 't nieuw gekozen raads lid, de heer W. Slootweg, den voorzitter dankte. De hierop volgende wethoudersver kiezing had het volgende resultaat: op den heer C. A. van Dam (aftr.) werden 9 st. en 2 blanco uitgebracht; de heer N. P. Kapteln werd met hetzelfde stemmenaantal gekozen. De voorzitter wenschte hen geluk. Nadat beide heeren bedankt hadden voor het ln hen gestelde vertrouwen, deelde de voorzit ter o.a. mede, dat nu door de militaire maat regelen ook aan personeel ter gemeente-se cretarie gebrek kwam, en de werkzaamhe den geweldig zijn toegenomen, B en W. ge meend hebben ook hier hun maatregelen te moeten nemen, waardoor de gemeente-ont vanger, die voorheen ambtenaar ter secre tarie was, ook nu aldaar is werkzaam ge steld, terwijl een der volontairs, de heer van Hulst, tot tijdelijk ambtenaar is benoemd. De secretaris, de heer B den Braver, zal optreden als directeur der distributie. Een bedrag van f. 500 werd beschikbaar gesteld tot meerdere beveiliging der lucht bescherming. Bij de rondvraag vroeg de heer W. van Klaveren of de werkzaamheden aan den Loetweg voortgang zullen hebben, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Na breedvoerige bespreking werd besloten voortaan bij voorkeur op Donderdag te ver gaderen; bij stemming bleek, dat de meer derheid der leden niet de vergadering des avonds wenschen. Hierna volgde sluiting. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. gemeenteraad. De Wethondersbenoeming. De Raad vergaderde. Na het afleggen der vereischte eeden door de leden wenschte de voorzitter hen met hun benoeming geluk en deed een beroep op hun gemeenschaps zin en goeden wil Spr. heette vervolgens het nieuwe lid den heer Meyer welkom, waarna de heer De Jong woorden van dank sprak namens zich zelf en zijn medeleden. Tot wethouder werden dan benoemd de heeren A. van Egmond en N. P. Slegten- horst. Deze danken voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. De voorzitter wenscht beiden geluk met hun benoeming Na toelichting door den voorzitter werd vastgesteld een concept besluit tot wijzi ging der begrooting dienst 1939, voorname lijk verband houdende met de distributie- werkzaamheden en de steunverleening. De heer Oppelaar merkte nog op. dat de straatverlichting te wenschen overlaat. De voorzitter zeide, dat deze, zooals gebruike lijk. op 15 September a s. weer ontstoken zal worden. De heer Van Vegten informeert of er nog plannen bestaan voor de inrichting van schuilkelders. De voorzitter deed uitvoe rige mededeelingen omtrent de reeds ge nomen en de nog te nemen maatregelen, indien deze bij dreigend gevaar noodig mochten blijken. Hierna sluiting. LEIDERDORP. Het distributie-bureau is gevestigd in het gebouw Kerklaan 1. Tot leider van het bureau is aangewezen de heer J. Hallestelle LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. Benoeming der wethouders. De Raad vergaderde. Na een openings woord van den voorzitter, werden de Raadsleden beëedigd. Hierop volgde de wethoudersbenoeming. De heer H. J. Vis ser werd herkozen. In de vacature J. van Dam werd de heer P. Rietdijk tot wethouder benoemd Nadat de voorzitter woorden van waar deering tot de gekozenen had gericht, waarop zij dankten, volgde sluiting. In de wethoudersvergadering werd nog tot loco-burgemeester aangewezen de heer P. Rietdijk. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD, De Wethoudersbenoeming. De Raad vergaderde. Na de installatie der nieuwe Raadsleden en een openingswoord van den voorzitter, volgde de wethouders benoeming. De heeren Joha en Koren verkregen ieder 3 stemmen. Het lot moest beslissen; de heer K. Koren, (arbeldervertegenwoorcllger) Haarlemmermeer. Tot wethouders der gemeente Haarlem mermeer zijn benoemd de heeren H. Koning, P. Ouwerkerk en P. C. de Zeeuw (allen af tredend). Hillegom. De raad van Hillegom benoemde tot wet houders de heeren Klaver en Vermeer (bei den aftredend). Warmond. Tot wethouders der gemeente Warmond werden herkozen de heeren Alb. Oudshoorn en C. Zwetsloot. Wassenaar. Tot wethouders van Wassenaar werden gekozen de heeren Ruys en mr. van Moorsel. Woubrugge. De raad van Woubrugge benoemde tot wethouders de heeren C. W. Lieverse en L. Donker Zoeterwoude. Tot wethouders der gemeente Zoeter woude zijn herkozen de heeren J. de Graaf en L. Onderwater. Zwammerdam. Tot wethouders der gemeente Zwammer dam werden herkozen de heeren J. A. Hoo- gendijk en M. H. v. d. Poll. 481 »te STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 6 September 1929 Hooge Prljien 25.000.— 7977 100.— 5059 Prijzen van 65.— 1582 1723 1789 20P4 2364 2366 2447 2435 2711 2834 2848 3096 3411 3456 3712 3729 3773 4046 4353 4885 5132 5151 5206 5290 5313 5443 5476 5700 5815 5850 5911 6363 6378 7220 7374 7670 7718 7960 8074 8152 8669 8895 9252 9313 9704 10507 10877 10990 11267 11793 12786 12991 13074 13333 13393 13724 13947 14057 14303 14574 14586 14621 14843 14897 15390 15655 15693 16332 16349 16398 16531 16669 10726 17072 17211 17410 17787 17973 18175 18596 18610 18774 18923 19116 19370 19856 19949 20130 20204 20800 20662 20977 21331 21527 21542 21687 21714 21829 Verbet. 4de kl., 2de lijst:- 17210, 18445, 21001, allen met 100 ontbreken. P. C. H. S. te L. - Wendt u tot een zui veraar. J. J. G. - Informeer bij de afd. Militaire Zaken, Stille Rijn. HET RESIDENTIE-ORKEST. werd tot wethouder gekooen. Als tweede wethouder werd de heer H. S. Ran (R.K.) gekoeen. De voorzitter dankte den heer Joha voor zijn arbeid in het college van B. en W. ver richt. De heer D. T. Joha dankte den voorzitter voor zijn welgemeende woorden, waarbij zich de heeren Koren en Ran aansloten. Na rondvraag volgde sluiting. Kapelaan v. Tol heelt wegens gezond heidsredenen ontslag aangevraagd; hij is naar een rusthuis in Den Haag vertrokken. In zijn plaats is benoemd de heer v. d. Kleij, neomist. RIJNZATERWOUDE. gemeenteraad. De Wethoudersbenoeming. De Raad vergaderde Nadat de leden de vereischte eeden hadden afgelegd en de voorzitter een ernstig woord had gesproken, werd overgegaan tit de wethoudersverkie zing. Benoemd werden de heeren Van der Knijff en S. J. Visser. De voorzitter betoonde zich met deze herbenoeming ten zeerste ingenomen. De heer 8. J. Visser is aangewezen tot loco-burgemeester. WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. De Wethoudersverkiezing. De raad vergaderde. Gelijk gemeld wer den tot wethouders benoemd de heeren Herfst en Van Tol. De verschillende commissies werden als volgt samengesteld; Bedrijvencommissie: de heeren Schouten. Bremmer en Gerts. De voorzitter wordt door B. en W. aangewe zen. Financieele commissie: voorzitter de heer A. Vis. Leden de heeren Zoethout maar en Pllle. Bouwcommissie; voorzitter de heer M. HIJ koop. Leden, de heeren Ult- beijerse en Bonefaas. Verordeningencom missie: Voorzitter, de burgemeester, ambts halve. Leden de heeren Van der Hee, Bui telaar en Bremmer. Tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de wethouder J. G, Herfst. Het bestuur der Ned. Herv Schoolveree- niglng had een verzoek ingediend om gel den beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuwe school tusschen de Brug en het station De voorzitter deelde mede. dat gelijk gemeld, aan de gemeente een baby- brandspultje is aangeboden door indu- strieelen in samenwerking met het bestuur der vereeniging voor luchtbescherming. Het geschenk werd in dank aanvaard. Een verzoek van genoemd bestuur om nog een spuitje te koopen, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Achtereenvolgens werden aangenomen de voorstellen tot uitbreiding van het elec- triclteltsnet langs den dijk van den Acht- terofschen polder, tot het verieenen van vergunning aan den heer A. de Ruiter om zijn langs den Brugweg Uggenden grond met den weg te verbinden, het voorstel tot wijzigig van het ambtenarenreglement, het voorstel tot voorloopige vaststelling van de gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1938, de voorstellen tot wijziging van de ge- meentebegrootlng voor 1939 en tot het ver ieenen vgn ontheffing van schoolgeld we gens ziekte of vertrek enz. Hierna sluiting. WOUBRUGGE. De burgemeester heeft tot ambtenaar bij het distributiebureau benoemd de heer P. Verra. voorheen werkzaam bij de ge meentelijke jeugdregistratie te Leiden. Seizoen 19391940. Het Residentie-Orkest geeft ln het komende seizoen zes abonnements-concerten, op Donder dag 2 en 30 November, 11 Januari, 15 Februari, 7 Maart. 11 April. Solisten zijn: Noëla Cousin, viool; Bartlett en Robertson, piano-duo, Lilv Krauss. piano; To v. der Sluys, zang; Emanuel Feuermann, cello en Willem Andriessen, piano. De eerste vier concerten staan onder leiding van Frits Schuurman; de laatste twee worden geleid door prof. Georg Szell. AMSTERDAM. 6 Sept. De groote stijging in Wallstreet was heden koren op de molen voor de Amsterdamsche ef fectenbeurs. In de Amerikaansche waarden ging het levendig toe en in navolging van Wallstreet werden opnieuw groote koersverbeteringen ver kregen. Weliswaar kwamen nu en dan winst nemingen los en werden talrijke limites afge wikkeld, maar het daaruit voortkomende mate riaal werd gemakkelijk geabsorbeerd en de reeds dadelijk verkregen avances konden gemakkelijk gehandhaafd blijven. Vooral de Staalaandeelen en de Koperwaarden werden zeer druk verhan deld. Doch diverse andere Amerikaansche shares gaven ruime omzetten te aanschouwen. Op de locale markt werd druk zaken gedaan in Koninklijken, die belangrijk hooger werden ingezet en daarna nog verder naar boven liepen, waarbij zij zich onder de noodige schommelingen hoofdzakelijk bewogen in de omgeving van 340 procent. Bij de groote koersverschillen welke thans van den eenen dag op den anderen worden meegemaakt, spelen variaties onder beurstijd van enkele procenten een betrekkelijk onderge schikte rol. Van de Amerikaansche petroleum - aandeelen werden vooral Shell Unions en Tide waters druk verhandeld, waarbij de koersen op nieuw behoorlijk hooger kwamen te liggen. Op de Suikermarkt bestond een willige stem ming. HVA's stegen aanmerkelijk boven het vo rige koerspeil en liepen zelfs op tot 440^ Ook de meest incourante soorten konden zich opnieuw naar boven werken. Voor Scheepvaartaandeelen bestond ook thans goede belangstelling, waarbij een vaste stemming kon worden waargenomen, doch de stijging was hier niet zoo geprononceerd als voor Koninklijken en HVA's. waarbij echter in aanmerking dient te worden genomen, dat deze papieren gisteren een grooten sprong naar boven hadden gemaakt. In de Rubberfondsen ontwikkelde zich een op gewekte handel, waarbij Amsterdam Rubbers een kleine twintigtal punten konden monteeren. De incourante soorten lieten zich echter ook niet onbetuigd en gaven een vrij drukke affaire te zien, waarbij eveneens groote koersstijgingen konden worden opgeteekend. In Tabakken ging weinig om; de Sumatra- aandeelen waren aangeboden en hier en daar vrij belangrijk lager. De toonaangevende in- dustrieelen profiteerden evenmin van de al gemeen willige beursstemming. De Philips- aandeelen leden een zwaar verlies en zakten zelfs in tot 158r:waarna een kleine verbetering intrad. Ook Unilevers kregen een groot nadeelig verschil te boeken en reageerden tot 105^'^, waarna eenig herstel intrad. Aku's waren vry- wel onveranderd. Op de beleggingsmarkt waren de Nederland - sche Staatspapieren wederom aangeboden, doch er was minder materiaal aan de markt dan de laatste dagen en ook bood de markt meer weer stand. Fransche fondsen waren tegen lagere prij zen aangeboden. In Duitsche waarden ging maar weinig om. De stemming was hoogst on zeker. WISSELKOERSEN Londen 7.69 (7.64'/t); Berlijn 65.00 65.00); Parijs 4.30 (4.40»; Brussel 32.32' (32.32' Bwitserland 42.35 42.40»: Kopenhagen 36.35 (36.37Vïi; Stockholm 44.95 44 95); Oslo 42.80 42.85); New York 1.88 7 '16 (1.88 7'10); Lire Bankpapier 5 75 (6.00» Prolongatie 4 1/4; Part. disc. 2.3/43 1/4; Daggeld 2lfc; Registermarken 23 1/4; Han dels Sperrmarken 3 1.4: Reismarken 46' Bankpapier 12. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Vraag: Ik heb in mijn achtertuin een groo ten populier. Onttrekt deze boom veel voedsel aan den grond? H. A. A. K. te W. Antwoord: Als u dien boom laat staan, zult u weinig in uw tuin kunnen kweeken. Niet alleen ontrekt die boom veel water en voedsel aan den grond, ook beneemt hij licht aan an dere gewassen. Wilt u in uw tuin iets kweekeri, ruim dan dien boom op en maak den grond flink diep los. Alle wortels behoeven niet te worden verwijderd; deze vergaan wel in den grond. Vraag: In mijn varen Nephranlepis) ko men kleine zwarte luisjes. Wat te doen? W. P. te L. Antwoord: Meng in een emmer water 10 liter) 2 ons groene of gele zeep en voeg aan dit. mengsel toe 1 maatje brandspiritus. Alles goed roeren. Doop hierin de bladeren door de plant er onderstboven in te houden. Het meng sel mag niet in den potgrond dringen Na een paar dagen dit herhalen. Wat betréft uw bramensap kan ik u niet in lichten. AMSTERDAM. 6 Sept. Ter veemarkt heden aangevoerd: 329 vette kalveren: 1ste kwal. 50— —60 ct., 2de kwal. 42—50 et... 3de kwal. 3410 ct. per KG. levend gewicht; 73 nuchtere kalve ren. f.912 per stuk; 178 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90—110 KG. 67—68 ct.. zware varkens 65—67 ct.. vette varkens 65—66 ct per KG. slachtgewicht. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 Sept. - Eigen heimers. groote f.33.60; idem Drielingen f.2— 2.80 per 100 KG. Bospeen f. 3.50—5.70; kroten 5065; peen per kist 3060 ct. KOUDEKERK, 5 Sept. Aangevoerd 2168 st. eieren, 42 pond boter. Prijzenkipeieren f3.10— 3.90; eendeieren f2.803.00; boter 60—64 ct.; kaas 2025 ct.; kippen 50 ct. NOORDWIJKERHOUT. 5 Sept. Veiling ..De Eendracht". Witte pronkboonen 39—41 ct.; ren tegevers f. 0.90—1.15; stokheerenb. z. dr. f. 0.90 —1.20; enkele heerenb. m. dr. f 0.85—1.00; dubb. heerenb. z. dr. f. 0.60—J.49: snyboonen f 0.60— 1.00, alles per zak van 10 KG. WOERDEN, 6 Sept. Aanvoer 403 partijen kaas: Prijs 1ste kw. met ryksmerk f. 24.50—27, 2de kw. met idem f.22—23.50; zwaardere f. 28, Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3