Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 2 September 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EK SCHOOLNIEUWS Dagbladreclame De kleeren maken is niet te vervangen WEEKBERICHT SCHOTSCHE HARING - VISSCHERIJ. De deelneming aan de harlngvisscherij dooi de Schotten kan voor dit seizoen als geëindigd worden beschouwd. Ook aan de NoordKust van Engeland zal men er wel mede ophouden. Mogelijk ls evenwel, dat de visscherij nog zal worden voortgezei in de Iersche Zee (Peel. Port St. Mary. dArlgass). Gedurende de vorige week werd in Schot land. met inbegrip van Noord-Engeland een hoeveelheid van slechts 3751 vaten ingezouten. Het eindcyfer wordt nu: 228.424 vaten, tegen over 487.039 in 1938. Aan de officieele keur werden onderworpen 1939 1938 Crown Pulls 4.594 9.089 MatfUlls 8.305 8.121 Mediums 6.484 34.030 Matties 44.974 53.297 64.357 104.537 en verscheept: 199.130 vaten tegenover 350.513 ln 1938 De prijzen, die wij in ons vorig bericht heb ben genoemd, zijn onveranderd en bijna alles is verkocht. Waar. zooals gezegd, de Schotsche haring - visscherij als geëindigd te beschouwen is. zul len wy verdere berichten niet verstrekken, tot dat een begin zal worden gemaakt met de vlsscherij onder Yarmouth. Volgens de laatste berichten heeft de Herring Fishery Board als begindatum vastgesteld: Donderdag 12 October. DE HARING VISSCHERIJ. De aanvoeren zijn de afgeloopen week zeer gering geweest. Goede vangsten werden ge meld door schepen, die op de 56 graden vlschten. De markt was zeer vast gestemd; voor volle haring werd omstreeks f. 16 per kantje betaald. De spannende internationale toestand is oor zaak geweest, dat een gedeelte van de vloot slechts enkele nachten of in het geheel niet ge- vischt heeft. Het bericht van de afgekondigde mobilisatie hier te lande deed verschillende schippers besluiten Zuid aan te stoomen. Ge deeltelijk zijn deze schepen later weer naar de visscherij teruggekeerd: doch daar de visscherij nog al Noordelijk was, kwamen zij niet op de goede vangstplaatsen. Het bericht van het uitbreken van den oorlog zal wel tot gevolg hebben, dat alle schepen voor- loopig naar huls zullen komen om eerst de kat eens uit den boom te kijken. Wat de gevolgen van den oorlogstoestand voor de haringvisschery zullen zijn. zal afgewacht moeten worden. Een grootc factor zal zijn wat Engeland zal doen en dit is op dit oogenblik nog niet bekend. Af wachten is thans het eenige. Maandag zijn nog eenige schepen uitgevaren. Hierna echter niet meer; dit vond zijn oorzaak gedeeltelijk in het incompleet worden van ver schillende bemanningen, tengevolge van het mobilisatiebevel en anderdeels in het liever even afwachten met het oog op den toestand. De export had de afgeloopen week nog gere geld voortgang, hoewel er verschillende moei lijkheden waren. Daar gezouten haring onder de artikelen viel, waarvan voorraadopgave moest worden gedaan aan de Visscherij-Cen trale. kon uitvoer naar het buitenland niet meer plaats vinden dan na toestemming van deze instelling. De Visscherij-Centrale is momenteel Mono poliehoudster van den geheelen export. Moei lijkheden werden tot nu toe nog niet onder vonden. Blijft de vloot binnen liggen, dan zal de aanwezige voorraad spoedig verbruikt zijn, zoodat export dan onmogelijk zal zijn. Vorige week Zaterdag werd de Duitsche vis- schersvloot van zee teruggeroepen. In den loop van deze week moesten de Engelsche visschers naar hun havens terugkeeren. De Poolsche en de Danzigsche schepen, welke voor een groot gedeelte met Hollanders bemand zijn. kregen instructie naar IJmuiden of Scheveningen te komen. Enkele Poolsche treilers zijn inmiddels reeds weer van IJmuiden naar Fleetwood, op de Westkust van Engeland vertrokken om van daar uit de vlsscherij uit te oefenen. De Engelsche en Duitsche vischvoortie- ning stagneert dus op dit oogenblik geheel. Tengevolge van de exportmoeilijkheden en van dc stagnatie in het treinverkeer waren de vischprijzen te IJmuiden zeer laag. De aangevoerde ladingen versche haring wer den in hoofdzaak ingezouten. Ook van IJmuiden zijn deze week geen treilers naar zee vertrokken. WEEKOVERZICHT IJMUIDEN. Zoo zijn dus gisteren de vijandelijkheden be gonnen en is daarmee de oorlogstoestand inge treden. Voorloopig is die nog ver van ons ver wijderd. maar men weet. dat het vlug naar het Westen kan overslaan en dan wordt het weer gevaarlijk op de Noordzee. En zoo is het dus niet te verwonderen, dat na dat het even veiliger leek te zijn en eenige traw lers weer naar zee waren vertrokken, het opeens weer mis was. Gisteren hadden twaalf trawlers moeten ver trekken, n.l. de Petten. Flamingo, Protinus, Zwarte Zee. Haarlem, Libra, Alkmaar. Jacqueline Clasina. Ewald, Erin. Maria Eli sabeth en Bruinvisch, maar er is geen enkele vertrokken. Van sommige booten zullen de reeders het nog eens aanzien, van andere is het volk al bedankt. Dat worden dus weer donkere tijden voor IJmuiden. Het ls deze week door verschillende omstan digheden een rommelige ,week geweest voor het visscherijbedrijf. en het leek er veel op, dat nog vóór er sprake was van oorlog of vijandelijkhe den. het geheele bedrijf gedesorganiseerd zou zijn, eensdeels door gebrek aan personeel dooi de mobilisatie, anderdeels wegens moeilijkheden met het vervoer. Ten slotte zijn de moeilijkheden voorloopig op gelost en ls de visch op haar bestemming ge komen, hoe, dat weten alleen de vischkoopers Maar de vrachtauto's hebben uitstekende dien sten bewezen: als die er niet geweest waren, zou het er voor de reeders en den handel leeliJk hebben uitgezien. En zoo is het deze week niet eens tot een ca tastrophe in het visscherijbedrijf gekomen, al hoewel de week voor velen héél slecht is ge weest. Vier trawlers brachten het nog niet eens tot duizend gulden en booten met mooie vang sten moesten tevreden zijn met 1500 tot 2000 gulden. Voor de haringbooten was de week zelfs lang niet slecht. Er is heel wat haring geweest, in totaal 8700 kisten en ruim 500 kantjes, waarvan Vrijdag 3350 kisten en 168 kantjes van drie boo ten. „Dat is te veel" zeiden de menschen aan den kant „In dezen onzekeren tijd en met dit warme weer wordt het morgen niets." Maar het viel mee. Er werd nog tot drie gulden voor de haring betaald en zoo maakte het drietal nog een mooie reis. De kleinste, de Ewald, maakte f. 2700. de beide andere, de Alkmaar en de Erin respect, f4630 en f. 5230. Verder hadden wij deze week nog met mooie haringreizen de Norma Maria f.4950) en de Flamingo f 3080). In totaal kwa men er 9 haringbooten aan den afslag. Er kwamen deze week binnen 30 trawlers, 34 loggers en 3 kotters, waaronder voor het eerst sedert eenige weken een Deen. die het eerste stukje van het nieuwe contingent heeft afge knabbeld. VISSCHEN MET ELECTRISCH LICHT. Electrisch korfnet ter vervanging van de drUfnetvtsscherU- De techniek is er op uit te zoeken naar betere en goedkoopere vischmethoden. Het trawlnet is in den loop der jaren belangrijk verbeterd, voor al sinds de Ottertrawl zijn weg op de Engelsche stoomtrawlers vond. Er is nu ook iets nieuws ge komen ter verbetering zoo bedoelt het althans te zijn van het drijfnet ten dienste van de ha ring visscherij n.l. het electrische korfnet. een vischmethode. die. naar men zegt. véél goedkoo- per is dan die welke men thans aan boord van onze haringloggers in toepassing brengt. Met het electrische korfnet wordt drijvend ge- vischt en wel van de zee-oppervlakte af tot naar den bodem. Des nachts wordt het net aan den onderkant door middel van twaalf lampen on der een spiegelglasreflector verlicht: het licht geeft een sterk stralenden lichtbundel naar be neden. De opening van het net van onderen is gemiddeld zestien vierkante meter; de opper vlakte hangt af van de soort van schepen en van de sterkte van de winch. Het net hangt aan twee staaldraden. Als de winchman het net laat zak ken hangt het aan den draad, die het net open houdt: de tweede draad hangt dan slap mede af. Is de bodem bijna bereikt, dan wordt de tweede slap hangende draad opgehieuwd. Deze trekt het net dicht en haalt het daarna op. Is het net boven dek. dan wordt het door den eersten draad weer opengetrokken: de visch valt aan dek (zonder vuil) en het net gaat dadelijk weer overboord. Voor de bediening van het net zyn slechts twee man noodig, n.l. één aan de winch en één voor het lelden en handlangen aan dek. Op een diepte van 4550 vadem kunnen ge middeld zes trekken per uur gedaan worden, op geringere diepte meer. op grootere diepte min der. Deze visscherij gaat dus heel gemakkelijk; er kan meer mee gevangen worden dan met hec grootste trawlnet zoo zegt men en dan nog met veel minder brandstofgebruik. Schepen voor zien van een bun kunnen de visch uit het net in de bun laten glijden en levend aan wal bren gen. Elke vier uur moet de lichtbron verzorgd worden. Deze vischmethode is beschermd door een Nederlandsch octrooi. VAN DE TRAWL- NAAR DE SNURREVAAD- VISSCHERIJ. De motorkotter KW 192. eigenaar-schipper de heer T. v. d. Plas te Katwijk aan Zee wordt alhier ingericht voor de snurrevaadvisscherij. UITBREIDING DER VISSCHERSVLOOT. Van de werf „De Dageraad" is met goed gevolg te water gelaten een stalen kotter, groot 24 x 5.75 x 2,75 M.. gebouwd voor den heer J. v. d. Vis te Oosterend op Texel. Direct daarop werd de kiel gelegd voor een motortrawler, te bouwen voor rekening van de fa. Gebr. Leenders te Katwijk a. Zee. Dit schip wordt 31.50 x 6,80 x 3,40 M. en krijgt een 200 PK. Deutz Dieselmotor. DE VISSCHERIJ EN DE INTERNATIONALE TOESTAND. Verschillende haringschepen zijn van 80 tot 120 mijlen Zuid in komen stoomen en wach ten de radioberichten af, wat den algemeenen toestand betreft. Het meerendeel der schepen is gistermiddag niet aan schot gegaan. De ree- dersvereeniging voor de Ned. Harlngvisscherij liet hedenochtend door de radio omroepen, dat de schepen rustig kunnen door visschen en dat zij radiografisch van den toestand op de hoogte zullen worden gehouden. Nelly Verduyn was ontegenzeggelijk een keurig meisje. Ze was niet zooals vele andere meisjes van haar leeftijd, die dolveel van dansen houden en zich niet schamen te flirten met iederen jongeman, die daar, naar haar meening voor in aanmerking komt. Nooit zou ze het bijvoorbeeld in haar hoofd gekregen hebben een gesprek aan te knoo- pen met een heer, die zij niet kende die niet vormelijk aan haar was voorgesteld. Nelly was oerdegelijk opgevoed en dat was aan haar geheele levenswijze duidelijk te merken. Het spreekt dan ook van zelf, dat ook haar kleeding geheel in overeenstem ming was met haar bijgebrachte begrippen van eer en fatsoen. Maar dat kon de jonge architect Clemens van Delden heelemaal niet weten. Tegenover haar in den trein zit tend. zag hij alleen maar haar knappe ge zichtje. Voor haar stijve, ja. volgens de be grippen van een modern jongmensch zelfs smakelooze kleeding. had hij geen oog. Maar hij kreeg geen kans met haar een gesprek aan te knoopen. Beleefd ant woordde ze op zijn vragen en opmerkingen, doch uit haar toon klonk een buitenge wone gereserveerdheid. Ze zei niet meer dan de wellevendheid eischte en verder zweeg ze hardnekkig. Nee, een prettige reisgenoot was ze niet. En toch was ze op vacantiereis. Ze ging naar zee. Per brief had ze kamers besproken in het groote pension van mevr. Doelen, dat door een kennis ten zeerste was aanbevolen. En haar koffers waren reeds een dag tevoren verzonden. Ze zou eens gaan genieten van den frisschen zeewind, van de aan- en afrollende golven Telkens weer poogde de heer tegenover haar een gesprek met haar te beginnen, maar telkens stuitte die pogingen af op haar ouderwetsohe ideeën omtrent hetgeen al dan niet geoorloofd ls. Toch moest ze bij zich zelf bekennen, dat zij haar mede reiziger een sympathieke verschijning vond. Hij maakte geenszins den indruk een gevaarlijke „lady killer" te zijn. Ja, Nelly Kende dat woord wel, al woonde ze in geen groot-stad. Wat haar ontwikkeling betreft stond Nelly in geen enkel opzicht ten achter bij meer modern opgevoede meisjes. Maar Neily kon het nu eenmaal niet over zich verkrijgen om haar principes zoo maar over boord te gooien, omdat de jongeman er aantrekkelijk uitzag en omdat zij op vacantie ging. Op de plaats van bestemming gekomen, verliet ze met een koel hoofd knikje de coupé. Nooit had Nelly gedacht, dat de kleeren iemand veranderen kunnen. Niet alleen uiterlijk, maar ook innerlijk. Voor er twee dagen verder waren, besefte ze, dat het PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 3 SEPTEMBER. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorin. 10^4 uur. ds. Ten Cate. Eglise Walonne: dix heures et demie. Mr. L. P. Reyss, pasteur Rotterdam. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 9 uur, ds. C. Rie- mers van Den Haag; voorm. 10'4 uur. ds. Mak- kink. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium)Nam. 5 uur, de heer W. E. Blom. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10!4 uur. ds. Mis pelblom Beyer. Rozekruisersgenootschap (Z.W. Singel 106): Voorm. 10'3 uur. de heet D. Dillo. Ver. van Vr(jz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. 10' uur. dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm. 10K uur. Gez. Mis. Geref. Kerk (Hooigracht)Voorm. 10 uur, ds. Weggemans; nam. 5 uur, ds. R. C. Harder. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm 10 uur. ds, H. M. Matter, van Baambrugge; nam. 5 u.. (Doopsbediening), dr. Westerink. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur. ds. R. C. Harder; nam. 5 uur. ds. Weggemans. Geref. Kerk (Morschweg. Evangelisatlegeb.) Voorm. 9.30 uur. dr. Westerink: nam. 5 uur. ds. H. M. Matter. Aalsmeer Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. prof. L. H. v. d. Meiden van Apel doorn Aarlandervcen Ned Herv. Kerk: Voorm. halfelf. en nam. halfacht, ds. G. Th. v. Beu- yïkom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half acht, ds. H. Mooihuizen. Alphen aan den Ryn Ned. Herv. Kerk (Julianastr.)Voorm. 10 uur. dr. Scheers; n.m. halfzeven, de heer Godthelp. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. half 7. ds. Ste- houwer. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur. de heer Hoogteyling. Ned. Herv Kerk 'Oudshoornscheweg)V.m. halfelf. dr. Cannegieter (H. D.). Evangelisatie (Hooftstr.)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Remme van Amsterdam. Geref. Kerk (Hooftstr.): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstr.)Voorm. 10 uur, ds. Mulder: nam. 5'4 uur. ds. Bosch. Geref. Kerk (De Ruyterstr.): Voorm. 10 uur. ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Voorm. 10 en nam. 6 uur. de heer Bijl van Sliedrecht. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half 10 en nam. 6 uur. leesdienst. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur. ds. Meyer. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 2 Sept. Tarbot 8170 et. Tong f. 1.320.48 ct. per K.G.: Griet f.20—11.50 per 50 KG.; Middel schol f. 1917.50 idem: Zetschol f. 1711 idem; Kleinschol f. 15.503.30 idem; Schar f.63.50 idemGroote gul f6.50 idemKleine gul f 6.50 4.80 idem; Wijting f. 3.502 idem; Makreel f.75.30 idem; Versche haring f.3.402.70 id.; Kabeljauw f. 39—16.50 per 125 KG.; Leng 40 ct.. Koolvisch 28 ct. per stuk. Aangevoerd aan den afslag 1099 kisten ver ten versche haring en 50 kantjes steurharing, prijs f. 7.807.40 per kantje. Besomming trawlers: Aneta. IJm. 82. 1520 m„ f. 4160. Kotter: E. 436 f.400. Logger: KW. 74 f.860; KW. 78 f.550; KW. 51 f.1040; KW. 84 f.330; KW. 162 f.550. spreekwoord: „De kleeren maken den man" ook van toepassing was op het. zwakke ge slacht. Wat toch was het geval? In het pension aangekomen informeerde de eigenaresse aldra na de begroeting, waar haar bagage was. Het bleek, dat Nelly's kof fers nog met waren aangekomen. Mevr. Doelen vond dat een onaa/ngenaam geval. De gasten maakten nogal tollet 's avonds en het zou voor juffrouw Verduyn onge twijfeld pijnlijk zijn, wanneer zij in haar reiscostuumEnfin, Nelly begreep ten slotte, dat het inderdaad niet ging ln deze omgeving te verschijnen in het eenvoudige pakje, dat zij voor de reis had uitgekozen. En het ging toch ook niet aan zoo maar nieuwe kleeren te koopen. Mevr. Doelen scheen te beseffen, wat er in haar gaste omging en blijkbaar wekte Nelly's betrok ken gezichtje, haar schuwe, ja redelooze oogopslag het medelijden op van de def tige eigenaresse. Mischien weet ik een oplossing, gaf ze te kennen. Ja? vroeg Nelly gretig. Maar ik weet niet of u er mee accoord kunt gaan. Ziet u er staat hier een koffer met kleeren van mijn nichtje. Ze zou hier komen logeeren, maar is plotseling verhin derd. Ze komt eerst over veertien dagen en zal het heusch wel goed vinden, wanneer wij over haar garderobe beschikken, om u zoolang uit de moeilijkheden te helpen. Ze is van uw grootte en dus zal het wel gaan. Niet wetendwelke beslissing ze moest (ne men knikte Nelly en daarop besloot mevr. Doelen, dat de koffer naar Nelly's kamer gebracht zou worden en ze beloofde haar gaste te zullen helpen bij het maken van een keuze. De koffer was gebracht. Mevr. Doelen had er een pracht van een avondjurk uit opge diept. Die moest de juffrouw maar eens pas sen. Zou stellig beeldig staan. Daarmede zou zij zich gerust kunnen laten zien. Haar nichtje had een voortreffelij ken smaak. En het v/as maar goed dat de jurk uit den koffer kwam. Had 's middags eigenlijk al uit gehangen moeten worden Mevr Doelen was heengegaan en Nelly begon te passen. Ze rilde; zoo'n opzichtige japon zou ze nooit durven dragen. Geen mouwen. en die hals! Dat had ze nooit gedacht! Dat zoo'n japon haar aardig zou staan! Ondanks dien hals en ondanks die ontbrekende mouwen! De japon, zoo ver telde haar een tweede, wat nauwkeuriger blik in den spiegel, stond haar werkelijk schitterend. Maar. Ja, er waren maar- tjes aan verbonden. Doch ze had geen keus. En zoo kwam het dat Nelly met een kleur als vuur tenminste dat idee had ze zich naar de eetzaal haastte. Natuurlijk, Benthuizen Ned. Herv. Kerk - Van. half- tien en nam. 6 uur (o. t.) ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur (o.t.) ds. Stuijvenberg. Bodegraven Ned. Herv, Kerk: Voorm. 10 uur. cand. A. v. d. Berg van Amersfoort; n.m. 6 uur. ds. Klüsener. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. H. C. Zwahler van Zeist. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 614 uur, leesdienst. Evangelisatiekring geen dienst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, cand. Van der Endt van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: Voorm. half 10 en nam. 6 uur, leesdienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. (Bed. H. D.). ds. Kiehl. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Heuzenveldt. Ilillegom Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 u., ds. J. Steehouwer van Alphen a. d. Rijn; nam. 5 uur. de heer M. Heijmans van Lelden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, de heer J. Pontsma, candidaat te Kampen. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 u.. leesdienst. Hoograade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Windt. Katwyk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: V.m. half 10 en nam. 6 uur. ds. E. Warmolts. Geref. Kerk. Voorm. half 10. ds. H Mete ring; nam. 5 uur. ds. Veltkamp van Katwijk aan Zee. Katwijk-aan-Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Broekstra van Oegst- geest. Geref. Gem. Remisestr.Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Koudekerk: Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur. ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. Doop) en nam 6i4 uur. ds. Stree- der. Kinderkerk (Kerklaan 2)Voorm. 1014 uur. de heer N. L. van Dalsen Geref. Kerk: Voorm. 9!4 en nam uur. ds. Dijk. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10'4 uur. de heer Van Beusekom. cand. te Aarlan- derveen. Geref. Kerk: Voorm. 10'4 en nam. 314 uur, ds. Brinkman van 'sGravenzande. Lisse Ned. Prot. Bond: Voorm. 101/4 u„ de heer C. van 't Riet van Leiden. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer De Groot van Lelden; nam. 5 uur. ds. v. Noort van Noordwtjkerhout. Ger. Kerk: Voorm. half 10, ds. Ruys (Bed. H. A.); nam. 4 uur, dr. Ruys <H. A. en Dankz.). Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half 10 en nam. 4 uur. ds. Kossman van Moercapelle. Oud-Geref. Gem.: Voorm. half 10 en nam. half 3, leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u„ de heer Groenendijk uit Scheveningen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half 8. candidaat Vruggink uit Den Haag, Rem. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Hubeek uit Vlaardingen. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u„ ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, de heer A. v. Scherpe nzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Lazonder. Geref. Kerk: geen opgave. dacht ze, natuurlijk kijken ze me aanstonds allen aan, en kan ik in hun oogen afkeuring over de japon met den lagen hals en zeo. lezen. Maar tot haar opluchting constateerde ze, dat dat niet het geval was. Een meisje wees haar een plaats aan een tafeltje voor twee personen. De oogen op den grond gericht liep Nelly er heen en ze was dankbaar, dat ze eindelijk kon gaan zitten. Na een paar seconden gevoelde ze zich minder beklemd en toen ze zich verstoutte op te zien keek ze regelrecht in het lachende gezicht van den jongeman, die 's middags haar reisgenoot was geweest en die er nu in zijn smoking nog aardiger uitzag. Dit merkte Nelly onmid dellijk op en met vrouwelijke intuïtie be speurde zij eveneens bewondering in zijn blikken. Vaag was ze zich bewust, dat zij zich eigenlijk volgens haar principes be hoorde te verzetten tegen dergelijke vrij moedige blikken van bewondering, mnar voor ze het wist had hij zich voorgesteld en had zij op haar beurt medegedeeld hoe ze heette, wat ze deed en waar ze woonde Kortom, ze was aan het praten als met een goeden, ouden bekende. En in den loop van het gesprek deelde Clemens van Delden mede. dat hij haar onmiddellijk herkend had toen zij de zaal was binnengekomen en dat hij aanstonds het voornemen had gehad, nader met haar in kennis te komen. U was in den trein wel niet erg tege moetkomend. gaf hij lachend te kennen, maar in die verrukkelijke avondjapon bent u eenvoudig onweerstaanbaar. Ik verzeker u, dat niets me had kunnen weerhouden nogmaals een gesprek met u aan te knoo pen Dus het is de japon die u zxyo aantrekt, opperde Nelly en ze verbaasde zich er zelf over een schalkschen toon in haar stem te kunnen constateeren. Het sreekt vanzelf dat Clemens van Del- den hierop een ontkennend antwoord gaf. Het was een prettige avond voor Nelly geworden. En toen ze den volgenden mor gen naar het strand ging met een beeldig strandcostuum, eveneens van mevr. Doelens nichtje, verbaasde ze zich nauwelijks over haar durf. En de bewonderende blikken van den heer van Delden Clemens noemde ze hem al in haar gedachten wekten haar verontwaardiging geenszins op. Dien middag arriveerden haar koffers. En dien middag verbaasde ze Clemens, toen ze in haar eenvoudig reiscostuumpje langs hem heen snelde, met de woorden: Tot straks. Ik moet er even op uit, kleeren koopen. Ik heb geen enkel behoorlijke japon! De heer van Delden doet thans niets lie ver dan mevrouw Van Delden-Verduyn plagen met de plotselinge verandering, welke zij gedurende haar verblijf in het pension aan zee, zooveel jaren geleden, on derging. W. GASCOGNE. (Auteursrecht voorbehouden). (Nadruk verboden) Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10»4 en nam. 4 ds. Hendriks van Zeist. Noorden Ned. Herv. Kerk' Voorm. half n ds. P. A. A. Klüsener van Bodegraven. 1 Geref. Kerk: Voorm half 11. leesdienst; n.m. half drie. ds. J. H. A. Bosch van Alphen-aan- den-Rün. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m, 10 uur, ds. Koopmans. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam half 6 ds. H B. Visser. Prot Bond (Lindenplein)Voorm. half li, ds_ Kasteln van Hoorn. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nam. 5 uur. ds. N. J. Cupédo. Gei-. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. b. Bouma. Ger. Kerk (H. V.)Voorm. 10 uur, de heer W. E. Blom. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. D. Poot van Den Haag. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 101/4 uur. ds. Streefland. Pauluskerk: V.m. 10 uur. ds. Jansen Schoon hoven; nam. 7 uur. ds. Streefland. Ver. van Vrtfz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. 10'4 uur. mevr. Scholten—Van Iterson van Voorburg. Gemeente Gods: Geversstraat 13: Voorm. 10 uur. I. Sharplis; nam. 8 uur. J. Perkins. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5V4 uur, ds. Er inga. Rijnsatcrwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm half 11. ds. J. H. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half 11 en nam. 7 uur. leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 10. de heer De Hoop; nam. 5 uur. ds. Van Nlftrik. Kerkzaal: Voorm. half 10. ds. Van Niftrik; nam. 5 uur de heer De Hoop. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. half 10. ds. Post: nam. 6 uur. ds. Van der Loo. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half 10, ds. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. Post. Chr. Ger. Kerk: Voorm. half 10 en nam. 5 uur: Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krflkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9V4 en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. De Bruyne. Gemeente Gods: Nam. 7 uur, paster Shappel. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u„ ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Ver. der Vrijz. Herv. („Eigen Gebouw" Leid- scheweg)nam. 7 uur. de heer B. Schouwink van Delft. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm .10 uur. ds. De Looze van Gouda Bed. H. D.)n.m. half 7, de heer De Pater van Haastrecht. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, leesdienst. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. zes uur. ds. Van der Kraats. Gebouw Centrum: Hedennam. 7i4 uur, ds. De Rover van Vlaardingen. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. De Bel. Wassenaar Ger. Kerk (Hulpkerk Prince- haven): Voorm. 10 uur, ds. Feringa; nam. 5 uur. cand. L. Lielhuis van Hattem. Ger. Kerk Bloemcamplaan)Voorm. 10 u., cand. L. Lielhuis; nam. 5 uur, ds. Feringa. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 11 en nam. halfacht, ds. Van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half acht. ds. De Ruig. Chr. Geref. Kerk (Polder)Voorm. half 11 en nam. half 8. ds. v. d. Ven van Den Haag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half 11, ds. Geer- ling. Geref. Kerk: Voorm. half 11 en nam. 5 uur, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Voorm. half 11, ds. Heyn. Zoetermecr Voorm. 10 uur en nam. half zeven. dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half 7, ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, leesdienst. Ver. tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 uur en nam. 7.15 uur. ds. v. d. Heu vel van Poortvliet. Ver. van Vrijz. Herv.: Nam. half 7, ds. v. d. Veen te Rijswijk. Zoelerwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Eljkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, (Bed. H. Doop), en nam. 7 uur. ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10.15 uur, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Oldenzaal, J. W. van Swig- chum te Nieuwe Pekela. DS. H. JANSSEN 25 JAAR LEGER- EN VLOOTPREDIKANT. Vandaag herdenkt ds. H. Janssen, leger en vlootpredikant in algemeenen dienst den dag waarop hij voor 25 jaar tot veldprediker werd benoemd. Hector Janssen werd 6 Jan. 1872 te Tholen geboren. Op 20 jarigen leeftijd ging hij in militairen dienst te Urtecht bij de Genie. Hij slaagde voor het examen militair-adspirant- opzichter der genie. De rijksopzichter van den Waterstaat wekte zijn liefde voor de waterbouwkunde. In dien tijd ging hij van de Ned. Herv. tot de Chr. Geref. Kerk over en deed hij in Utrecht belijdenis des geloofs. De liefde voor de theol. studie won het van die voor de waterbouwkunde en als milicien korporaal deed hij intrede aan de Theol. school der Chr. Geref. Kerk, die thans te Apeldoorn is gevestigd. In 1898 werd ds. Janssen candidaat en uit 5 beroepen nam hij dat naar de gemeente van Amsterdam aan waar hij door wijlen ds. J. Wisse van den Haag in zijn ambt werd bevestigd. De gemeente van Amsterdam ontving in hem haar eersten leeraar, waar hij eveneens de eerste predikant der Chr. Kerk was. Door hem werden in dien tijd ook de gemeenten van Haarlem en Hilversum in het leven ge roepen. In 1909 benoemde de Generale sy node der Chr. Geref. Kerk hem tot docent aan de Theol. School waar hij de exegese en inleiding op het O. en N. Testament, de in leiding tot de godgeleerdheid en de tekst- critiek doceerde. Met een oratie over: „De tegenwoordige strijd over de persoon van Jezus" aanvaardde hij zijn ambt. In 191* werd ds. Janssen bij Kon besluit van 29 Aug. benoemd tot veldprediker en 2 Sept. trad hij als zoodanig op bij de 3e Divisie met standplaats Woensel. In 1918 volgde ds. Janssen wijlen dr. J. Th. de Visser op als w.n. veldprediker in algemeenen dienst. 1° 1919 werd hij in die functie definitief be noemd en verleende de Chr. Geref. Kerk hem eervol emeritaat. In 1921 volgde zUn benoeming tot veldprediker in algemeenen dienst. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10