LEIDSCH DAGBLAD Uit de Rijnstreek IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 31 Augustus 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN YISSCHERIJ-BERICHTEN Binnenland Belangrijke uitbreiding van den treinenloop op Maandag a.s. Opening van de Jaarbeurs een week uitgesteld Stadsnieuws Buitenland kitsch postvliegtuig verongelukt. Een manifest van het Kwo-min-tang congres Sovjet-Duitsch pact vanavond in vergadering van Opperste sovjets BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LAND- EN TUINBOUW Het jaarverslag van het Staaisvissihershavenbedrijf in IJmuiden Plaatst U-w advertenties hervatting van het goederen verkeer. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen deelt, na bekomen machtiging van de militaire autoriteiten mede, dat het in het voornemen ligt, met ingang van Maandag, 4 September a.s., op alle geëlectrificeerde baanvakken een uur- dienst te onderhouden. Dat ls dus Amsterdam-Dordrecht Am sterdam-Alkmaar, Haarlem-IJmulden. Vel- sen. IJmulden-Oost, Uitgeest. Haarlem- Zandvoort, Rotterdam-Hoek van Holland. Amsterdam-Utrecht-Eindhoven en Rotter dam-Den Haag-Utrecht-Arnhem Op de lijn Rotterdam HofpleinDen Haag H.S.Scheveningen Kurhaus. zal met Ingang van Maandag a.s. de dienst regeling van 15 Mei 1939 worden hervat. In aansluiting aan de dienstregeling van de geëlectrificeerde baanvakken zal op alle overige belangrijke baan vakken een twee-uurdienst met stoom- en Dieseltreinen worden gereden, even tueel versterkt op het forensentraject AmsterdamAmersfoort. Dit betreft dus in de eerste plaats de verbindingen van Amsterdam. Den Haag en Rotter dam met Groningen. Leeuwarden, Twente en Maastricht, alsmede de ver binding Leeuwarden Arnhem Den Bosch, RoosendaalVlissingen. Op alle bovengenoemde trajecten wordt weer met de groote snelheid van de nor male dienstregeling van 15 Mei van dit jaar gereden. Op de grensbaanvakken Oldenzaal Benthekn, ZevenaarEmmerik, Nijmegen- Kleef, Maastricht-Visé en Roosendaal-Es- Sdhen zal waarschijnlijk een pendeldienst worden gereden. De internationale D-treinen D 78 en D 77 tusschen Vlissingen en Keulen vice versa blijven loopen. Het vervoer van bagage en rijwielen zal In beperkte mate weer mogelijk zijn. Ook wat het goederenvervoer betreft konden belangrijke maatregelen geno men worden. Het goederenverkeer zal in den nacht van Maandag op Dinsdag namelijk in beperkte mate worden her vat. Stukgoederen worden Maandag weer ter verzending aangenomen. Het vervoer van wagenladingen zal van dien dag af op beperkte wijze plaats heb ben. Aan/vragen tot het beschikbaar stel len van wagens kunnen thans weer worden ingediend. Wat de bestelling' betreft kun nen wij mededeelen. dat deze in den regel op normale wijze zal plaats hebben Waar zulks nog niet mogelijk zou zijn zullen de geadresseerden per kennisgeving van aankomst mededeeling van de aan komst der goederen ontvangen. Het bovenstaande geldt: zoowel wat het personen- als het goederenvervoer aan gaat, onder de volgende twee beperkende voorwaarden: In de eerste plaats hebben militairen en goederen voor militaire doeleinden onder alle omstandigheden den voorrang. In de tweede plaats kan deze dienstregeling zonder voorafgaande kennisgeving te allen tijde geheel of gedeeltelijk worden opge heven, indien militaire belangen zulks noodzakelijk maken. thans van 12 tot en met 21 september a.s. De raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs heeft naar aanleiding van het feit, dat de ver voersmogelijkheden, speciaal per spoor, in de eerstvolgende dagen niet verbe terd worden, zoodat het aanvoeren van de goederen ernstige vertraging onder vindt, besloten de openingsdatum van de jaarbeurs één week uit te stellen. De jaarbeurs zal derhalve thans ge houden worden van Dinsdag 12 Sep tember tot en met Donderdag 21 Sep tember a.s. boternoteering. De commLssienoteering voor Nederland se boter is vastgesteld op 72 ct. per KG. buitengewone ministerraad. Morgenochtend zal weder een buitenge re ministerraad worden gehouden. op hol geslagen. Gisteravond te ongeveer halftien is nog span paarden op de Breestraat ter Jj°8te van de Stadsgehoorzaal op hol ge- JJpn. Hier werden een verkeerspaal en een jj-gelruit van den winkelier W. vernield, JJh persoonlijke ongelukken bleven geluk- achterwege. zes dodoen. vf' nachtpostvliegtuig DAFOP „Karl v»muth" van den dienst Berlijn—Hanno- "T-KeulenLonden is in den afgeloopen .."•bij het vertrek te Hannover veronge- J Daarbij is de uit zes koppen bestaande fining om het leven gekomen. j*n gedeelte van de postlading werd door "ntstanen brand vernietigd. Het zesde nationale congres van de Kwo- min-tang te Sjanghai dus van de afval ligen heeft een manifest goedgekeurd, waarin Ts.iang kai SJek en de communisti sche partij worden gelaakt, en aangedron gen wordt oo vrede met Japan grondslag der drie beginselen van nrins Konoie, n.l. goede nabuurschao eemeenschaooelijv od- treden teen de Komintern en economische samenwerking. Het manif-st zegt. voorts, dat het doel blijft den vrede, gebaseerd oo gerechtig heid. omdat China alleen op die whze in wendig ziin nationale onafhankelijkheid kan waarborgen en uitwendig ziin vreed zame samenwerking met andere landen. Daartoe moet Japan Inzien, dat China niet dcor geweld van wapenen veroverd kan werden, meet. het ziin aanvallende politiek laten varen en met China samenwerken tot herstel van een eervollen vrede. In de zen befreuren«waardigen oorlog is China ender den indruk gekomen van de Jaoan- sche nationale kracht terwijl Japan Inziet dat het nationale zelfbewustzijn van het Chineeschc volk onoverwinnelijk ls en het vertrouwen In het herstel der Chinee<="he natie niet kan worden weggenomen. On danks het voiles aan grondgebied en man- sc.ha—en, dat bet land on den rand van uitputting hrengt, stijsrt China's vastbera denheid zich op te offeren voor het gestelde doel. Burgers en soldaten zijn het hierin eens. en zoo een eervolle vrede niet tot stand komt, zal China den tegenstand rooit op geven Het manifest besnreekt verder de houding van Tsjane kai Slek en van de communis tische partij en zegt' dat het altijd de be doeling van de communistische partit ls ge weest het land te verraden, zal niemand verwonderen, doch dat Tsjang kai Stek haar diensten aanvaardt, Ls onbegrijpelijk. Daarom heeft het zesde nationale congres besloten Tsjang kai SJek af te zetten als „tsungtsai" i algemeen bestuurden en het ..t.3ungtsaj"slelIIel geheel af te schaffen. Het congres heeft Wang-tsjing-wei vol macht gegeven aLs partijleider op te treden en verklaart den strijd tegen het commu nisme tot het eerste punt van het lands- herstel. De buitenlandsche politiek zal op twee beginselen gebaseerd zijn: de naleving der verdragen welke China onderteekend heeft en die gesloten zijn in het belang van den internationalen vrede, en voorts de handhaving en versterking der bestaan de betrekkingen met andere mogendheden. Pie opperste So\^et heeft een resolutie aangenomen op grond waarvan in afwij king van de eergisteren vastgestelde zit tingstijden de debatten over de wetsvoor stellen inzake den algemeenen weerplicht in de beide kamers direct zullen worden begonnen. Vanmiddag om zeven uur (Moskouschen tijd) zullen de beide Kamers weer in een voltallige zitting bijeenkomen om van de regeeringsverklaring over het derde punt der agenda (de ratificatie van het Duitsch Sovjet-RussLsche pact) kennis te nemen, welke verklaring waarschijnlijk zal wor den afgelegd door den volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof. ALPHEN. de feestelijkheden afgelast. Hulde aan den voorzitter van het Comité. In de vergadering van het feestcomité 1939 is gelijk in het kort vermeld be sloten de feestelijkheden op heden niet te doen doorgaan in verband met den mobili satietoestand Nog is overwogen de tractatle der school kinderen te doen plaats hebben, maar ook dit bleek op verschillende moeilijkheden te stuiten, zoodat ook hiervan moest worden afgezien. Uiteraard waren voor de feeste lijkheden reeds verschillende onkosten ge maakt. Er bleek echter nog een klein batig saldo over te zijn van de verleden Jaar ge houden feestweek en voor het overige meende de voorz. de heer W. A. Lam. dat de Wllhelmina-Vereeniglng welke een ga rantie in een eventueel tekort toezegde, wel bereid zal worden gevonden het ontbreken de bedrag bij te passen. Zoowel de voor zitter de heer Lam als de heer W. den Her tog Azn., voorzitter van de terreineommLssie huldigden allen, die bij de voorbereiding der feestelijkheden zooveel werk hebben verzet. In het bijzonder dankten zij hen, die zich geheel belangloos beschikbaar stelden voor de Inrichting van het feestterrein, waarmede Maandagmorgen toen de mobili satie nog niet was afgekondigd, werd be gonnen. Daar men over zeer weinig mid delen beschikte, moesten de commissieleden de handen zelf uit de mouwen steken, en daartoe bleken velen bereid. Tenslotte deelde de voorzitter mede, tot zijn leed wezen te hebben vernomen, dat de laatste dagen van zekere zijde een actie tegen de feestelijkheden was gevoerd Spr. was ver weten, dat hij het feestcomité zijn wenschen zou hebben opgedrongen, waardoor de ge organiseerde feestelijkheden te zeer het ka rakter zouden hebben gedragen van een feestviering der Wllhelmina-Vereeniging. Dit verwijt was afkomstig van de Chr. Oranje-Vereenlging die om princtpieele re denen geen medewerking kon verleenen. Spr. betreurde deze houding te meer, omdat het feestcomité, waarin verschillende be stuursleden en leden van de Chr. O.V. zit ting hebben, steeds in de beste harmonie is samengesteld; nooit Ls daarbij van een ern stig mecnlngsverschil gebleken. De secre taris. de heer J. Tuinman merkte op dat de verwijten, waarvan de heer Lam gewaagde verbod van openbare vergaderingen in bulgarije. De Bulgaarsche ministerraad heeft be sloten tot nader order in het geheele land alle openbare vergaderingen en bijeenkom sten te verbieden. Overigens deelt de generale staf mede. dat nog twee nieuwe lichtingen voor den duur van twintig dagen zijn opgeroepen. GEBOREN: Anna Wijpkje, dr. van J. Hoekstra en B. Dijkstra Adrianus Cornells, zn. van J. W. Jong en A. Cornet Herman, zn. van P. Smit en A. v. Wijk Grietje Jacoba, dr. van A. de Vroed en K. v. Lingen Cornelia, dr. van L. v. Drielen en C. J. v. d. Meer Johanna Maria, dr. van L. Verhaar en M. Hogewoning Maria Jacoba Petronella. dr. van N. A. Bijlemeer en A. M. Hillenaar. OVERLEDEN: H. Wallaart, m., 57 j. GEHUWD: J. A. Assié. jm. en I. Seijn. jd. D. Bergman jm. en S. M. Mieremet. jd. K. Kraaijenbrink, Jm. en A. J. Jongbloed, jd. A. Matters, gesch. en C. E. Bakker, jd. M. Nieuwkerk. jm. en J. C. Leuering, Jd. W. F. de Roode, jm. en M. C. Abrahams, jd. A. Steger, jm. en E. M. Hoogweg. Jd, I. de Vink, jm. en M. Ma- tuschofsky. Jd. G. v. d. Vos. jm. en G. v. Dyk, Jd. J. v. d. Hoven. jm. en J. Nov&kovics. jd, A. H. Cuvelier. Jd. en G. G. J. Bik. Jd. A. Janssen. Jm. en M ,C. v. Putten. Jd. J. W. de Jong. Jm. en M. E. Kwaadgras, jd. de tuinbouw in de internationale spanning. Beperkte export heeft nog plaats. De internationale verwikkelingen der laatste dagen laten den tuinbouw ook niet ongemoeid, hoewel het huidige exportpro duct in de algemeene voedsel-voorziening geen groote rol speelt. Het zijn voor het Westland n 1. In hoofd zaak de druiven en tomaten die den aan voer beheerschen, en geen van beide pro ducten behooren tot de „houdbare" soorten. Uiteraard gaat het met den export niet bijzonder vlot, al is er toer nog wel eenlge uitvoer. Wat de druiven betreft, worden nog wel beperkte hoeveelheden naar Duitschland verzonden, hoewel die belangrijk minder zijn dan andere jaren Ook naar Engeland heeft n?g wel uitvoer van dit product plaats, terwijl ook van de meloenen vrij goede hoeveelheden naar Engeland worden vertonden. Van druiven ls de aam oer ter veilingen momenteel bijzondei gematigd; de kweekers zelf vertragen het oogsten zooveel als mo gelijk is. Van de tomatenaanvoeren wordt de helft rijpen toestand aangevoerd, ten behoeve der verwerking tot soep. De geringe aanvoer heeft bewerkstelligd, dat de prijzen voor de druiven niet geheel zijn Ingezonken, hoewel zij niet hoog zijn te noemen. Gisteren werd aan de veilingen ruimer interesse getoond voor diverse soorten boonen, waarschijnlijk als gevolg van de animo voor het inmaken door de burgerij. en die ook hem ter oore zijn gekomen, eiken redelijken grond missen. Op aan dringen van het comité heeft de heer Lam het voorzitterschap weer op zioh genomen en hij heeft zich op voorbeeldige wijze van zijn taak gekweten Dwarsdrijvers, aldus de heer Tuinman, zuilen er altijd blijven. Wij mogen ons daar niet aan storen, want slechts op de wijze, zooals dit thans ls ge schied. is het mogelijk, in Alphen a/d Rijn eendrachtig feest te vieren. De verstand houding in het, uit alle gezindten samen gestelde comité, is steeds van den meest prettigen aard geweest en de samenwerking liet niets te wenschen over, zeker niet in de eerste plaats dank zij de strikt neutrale leiding van den voorzitter. Deze waardee- rende wcorden van den heer Tuinman verwierven de volle instemming. Tenslotte huldigde de heer De Goede de Wllhelmina- Vereeniging, die ook. nu de feestelijkheden geen doorgang konden vinden, bereid bleek, haar deel in het ontstane tekort bij te dra gen. Hierna volgde sluiting. Paard ernstig verwond. Een der paarden, die hier werden opgevorderd, begon nabij de Heul plotseling zóó te steigeren, dat het, al achteruit stei gerende, gedeeltelijk met liet achterlijf te gen de auto van de fa. G. terecht, kwam en wel zoodanig dat een lantaarn het beest in het lijf drong. Terstond werd een dieren arts gehaald, doch de verwondingen waren zóó hevig, dat het paard vermoedelijk zal moeten worden afgemaakt. Automatieklichters pleegden verzet. Door de politie is tegen B. en D alhier proces-verbaal opgemaakt, daar zij zich op ongeoorloofde wijze trachtten te bedienen uit een automatiek van een banketbakker. Bij hun aanhouding namen eenige kornui ten een uitdagende houding aan tegenover de politie, die hierop rake klappen uitdeel de. D. wist te ontkomen, doch was reeds bij de politie bekend. De nasmaak van dit au- tomatiekbezoek zal wel niet lekker zijn! Begrafenis mevr. Van Staalduinen. Op de Oosterbegraafplaats had gister middag de begrafenis plaats van mevr. M. van Staalduinen-Spreij, die na een betrek kelijk korte ziekte Zaterdag alhier is over leden. De belangstelling was groot. Ook waren verschillende deputaties van ver- eenlglngen, waarin de overledene een lei dende bestuursfunctie had, aanwezig. De kist werd grafwaarts gedragen door leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk Jullar.astraat. van welk college de echt genoot van de overledene deel uitmaakt Ds. Stehouwer schetste het smartelijk verlies voor den echtgenoot, de kinderen en de familie tn sprak woorden van troost en vermaan Namens de Ver. v. Chr. Va- cantiekolonies, waarvan de thans over ledene bestuurslid was, sprak de heer L. de Graaf en namens de meisjesvereen. „Mirjam", waarvan zij presidente was. ds. Scheers. die eveneens het groote verlies voor de betrokken vereenigingen schetste, gelet op de groote liefde en ijver waarmede mevr. Van Staalduinen zich steeds voor dit werk op voorbeeldige wijze had gege ven. Haar groote beminnelijkheid zal dan ook zeker niet licht worden vergeten. Na mens de familie dankte de heer J Sprelj voor de laatste eer door velen aan de over ledene gebracht. ALKEMADE. gemeenteraad. Het bouwvoorschot voor arbeiders woningen Afscheidswoord tot scheidende raadsleden. De raad vergaderde onder voore'tter- schap van den burgemeester. Nadat de notulen onveranderd waren vastge steld. werd een aantal goedgekeurde raads besluiten voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van den Ned. Kappersbond, om een verordening in het leven te roepen, als bedoeld bij art. 6 der Winkelsluitingswet 1930 bepalende dat alle kapperszaken op le deren Donderdag na 1 uur worden gesloten, werd afwijzend beschikt. Aan het bestuur van de bijzondere chr. school te Oude We tering werden gelden beschikbaar gesteld voor aanschaffing van nieuwe gordijnen, ten behoeve van die school. Voorts werd op voorstel van B. en W. besloten tot verlen ging met 3 maanden van de reeds eerder gesloten kasgeldleening groot f. 40.000 met de N V. bank voor Ned. Gemeenten. Hierop volgde het voorstel van B. en W om over te gaan tot wijziging van het raadsbesluit van 10 Me: 1939 waarbij ten behoeve van den bouw van 24 arbeiders woningen het bouwvoorschot groot f 58.150 nader wordt bepaald op f. 58.990. De voor zitter las het rapport van de commissie tot nazien der rekening 1938 voor. De commis sie constateerde in haar rapport de groote zorg. waarmede deze rekening met haar talrijke bijlage is samengesteld. Zij meende dan ook een woord van lof aan het adres van B en W. te moeten uitspreken en stel de voor tot onveranderde vaststelling van de aangeboden rekening. De rekening werd hierna met onthouding van de stem van de belde wethouders voorloopig vastgesteld. Met het oog op den internationalen toe stand sprak de raad de urgentie uit over de sjjoedig aan te schaffen artikelen voor den Luchtbeschermingsdienst en machtigde nogmaals B. en W. tot het. doen van de daarvoor noodzakelijke uitgaven. Vervolgens werd aan B. en W. een crediet toegestaan van f. 1000 voor de inrichting en functl- onneering van de distributie van levensmid delen en de aanstelling van het daarvoor noodige tijdelijke personeel. Tot slot ver leende de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van den voorzitter om in de plaats van den pas benoemden gemeente-opzich ter. die onder de wapenen is geroepen tij delijk aan te stellen de nog in functie zijnde gemeente-opzichter, de heer S. Strijk. Hierna richtte de voorzitter een afscheids woord ln verband met de laatste vergade ring. welke voor het optreden van den nieuwen raad thans ls gehouden. Hij sprak tot de hoeren de Jong. Heemskerk. Riet- broek en van 't Hart, die niet meer in den raad zullen terugkeeren. Spr. wees aller eerst op de zeer aangename samenwerking en de vele belangrijke besluiten, welke in de afgeloopen periode door den aftreden- den raad zijn genomen. Hij richtte een per soonlijk woord tot den heer De Jong, die 29 jaar zijn beste krachten aan de publieke zaak heeft gegeven. Het. speet .spr. dat de heer De Jong he*, raadslidmaatschap heeft vaarwel gezegd, doch hij hoopte, dat hij aan de afgeloopen periode een aangename her innering zal bewaren. Ook de heer Heems kerk heeft gedurende 12 jaren de gemeente op uitstekende wijze gediend; hij toonde steeds zeer veel interesse voor alles wat de gemeente betrof. Spr. wenschte hem en de andere scheidende leden, waarvan de heer Rietbroek er 16 als raadslid heeft meege maakt, ln hun particuliere leven alle goeds toe. Nadat alle heeren den voorzitter dank hadden gebracht voor zijn waardee- rende woorden in welken dank ook de ge meente-secretaris werd betrokken voor de steeds ondervonden medewerking, volgde na de rondvraag sluiting. HAZERSWOUDE. De nieuwe Herv. Chr. school inwijding op 7 september. De bouw van de nieuwe Herv. Christe lijke School ls gereed gekomen. Deze zal op 7 September a.s. worden geopend, het geen met eenige plechtigheid zal geschie den. Des voormiddags om 10 uur zal de vlag geheschen worden, waarna des midadgs om half drie een samenkomst wordt ge houden ln „Salvator". Na een gezamen- lijken gang naar de nieuwe school zal daal de wijding plaats hebben, die gevolgd wordt door een bezichtiging voor alle be langstellenden. Verschillende sprekers zul len bij deze plechtigheid het woord voeren. Bij den veehouder Y. B. alhier is de varkenspest uitgebroken. RIJNZATERWOUDE. De vergadering van den Raad is be paald op hedenavond te 8'/i uur. WOUBRUGGE. Diefstallen. Bij de politie heeft B. aangifte gedaan van het feit. dat van twee rijwielen de lan taarns met dynamo ontvreemd zijn. De heer K deed aangifte van het feit, dat uit zijn woning een bedrag aan geld ontvreemd is. De timmerman j. deelde mede. dat jon gens zijn pruimenboom hadden nagezien. De daders zijn bij de politie bekend. Vischaanvocr in 1938 grooter dan in 1929. DE OPBRENGST WAS ECHTER VEEL MINDER. Het Jaarverslag over 1938 van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden is als voorheen rijk aan wetenswaardigheden over het visscherybedrijf. Het bevat tal van statistische gegevens, die den lezer in staat stellen, de beteekenis van het bedrijf te toetsen en te zien, op welke wijze en in welke richting de Nederlandsche Noord- zeevisschery bezig is zich te ontwikkelen. MERKWAARDIGHEDEN Merkwaardigheden kunnen geput worden uit de kolommen, waarin de totale hoeveelheden aangevoerde visch opgenomen zijn. In het begin van het Jaar vermeldden wij reeds den omzet van 1938: f. 7.463.072 tegen f. 7.576.439 ln 1937 en f. 16.702.234 in 1929. het hoogste omzetcijfer na den oorlog en vóór de crisis. De cijfers van de hoeveelheden aangevoerde visch in deze jaren vertoonen een geheel ander beeld. ZIJ wijzen er op. dat de gemiddelde prijs, die voor de visch betaald werd. thans veel minder is dan een tiental jaren geleden. Of schoon de omzet sedert 1929 met méér dan de helft daalde, is de hoeveelheid aangevoerde visch zelfs nog grooter dan in laatstgenoemd jaar. Toen werd aangevoerd een hoeveelheid van 56.5 millioen KG., in 1937 en 1938 nog meer, n.l. In beide jaren 58.7 millioen KG. Na 1933, toen de aanvoer gedaald was tot 34 mil lioen KG. is deze geleidelijk gestegen: dit jaar was het slechtste sedert het begin van den oorlog, want de omzet was gedaald tot 5,5 mil lioen gulden. Dat de aanvoer wederom het peil van de jaren voor de crisis bereikt heeft, is wel in de eerste plaats toe te schrijven aan den grooten aanvoer van versche haring, welk product de beide laatste Jaren, volgens het gewicht berekend, ongeveer één derde van den totalen aanvoer uitmaakte. In 1938 werd niet minder dan 20,3 millioen KG. ver sche haring aangevoerd, op 1,2 millioen K.G. na alle door Nederlandsche visschers- vaartuigen. Deze 1.2 millioen K.G. waren afkomstig van de Engelsche haringdrifters, welke schepen in 1929. 1930 en 1931 resp. nog 6,1 millioen, 3 millioen en 9 millioen KG. versche haring aanvoerden. Vooral van 1936 af spelen de trawlers een belangrijke rol bij den aanvoer van versche ha ring. In 1929 leverde de trawlharingvisscherij nog slechts 1.5 millioen KG. op. terwijl dit cijfer ln 1938 steeg tot niet minder dan 8.6 millioen KG. Verder leverde laatstgenoemd jaar ook de Nederlandsche dryfnetvisscherij nog ongeveer 10,5 millioen KG. versche haring op. Ook de motor-trawlloggers wisten sedert 1929 hun positie belangrijk te verbeteren. De laatste jaren voor de crisis kwamen deze schepen onge veer tot 2 millioen KG.; het verslag over 1933 vermeldt voor deze categorie een hoeveelheid van 4.5 millioen KG. De zeevischzegen <snurrevaad-> visscherij nam eveneens aanzienlijk in omvang toe. Deze visscherij werd tot voor een zevental jaren al leen door de Deensche motorkotters uitge oefend. maar de laatste jaren begint men zich ook in ons land op deze visscherij toe te leg gen en niet zonder succes. In 1929 voerden Deen sche kotters 118.000 KG. snurrevaadvisch aan. Nederlandsche snurrevaadkotters waren er toen nog niet. maar in 1938 namen deze schepen 0.7 millioen KG. voor hun rekening, naast 0.8 millioen KG. van Deensche schepen. De aanvoer van gewone Noordzeevisch is ten gevolge van de zeer aanzienlijke vlootvermin- dering sedert 1929 belangrijk gedaald, n.l. van 36 mill, tot 27 mill. KG Deze daling is echter lang niet in evenredigheid met de daling van het aantal in de vaart zijnde stoom- en motor- trawlers. want dit daalde van 194 in 1929 tot 94 in 1933, dus met meer dan de helft. De vang sten per eenheid zijn dan ook zeer aanzienlijk gestegen. In 1929 bedroeg de vangst der reis dag 808.6 KG. ,welk cijfer in 1938 was gestegen tot 2010.5 KG. Deze gestegen dag-opbrengst is voornamelijk het gevolg van de intensieve bevissching door technische verbetering van het treilnet. als mede door de gestegen capaciteit der stoom- trellers. DE POOLSCHE TRAWLERS. Van de 7 Poolsche trawlers die in IJmuiden waren binnengekomen, zijn er thans 4 naar Fleetwood vertrokken. Een drietal ligt nog in de haven. Deze zullen vertrekken wanneer zij voldoende personeel hebben. in hst het dagblad met verre weg de grootste publici- teitswgarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooclng door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze „Kleine Advertenties" Een paard van den veehouder H dat naar de vorderingsplaats werd geleid, werd door een vrachtauto aangereden en ernstig gewond. Het paard is overgebracht naar de Veeartsenijschool te Utrecht. Tegen den be stuurder van het motorrijtuig is proces verbaal opgemaakt. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7