BINNENLAND Zeer zware brand te Hillegom LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 31 Augustus 1939 De benzine-verkoop beperkt Beantwoording vragen per radio Dagorder van den Commandant van het veldleger Het maken van schuilloopgraven Het hamsterverbod Vergoeding opgevorderde paarden en motorrijtuigen De werkloosheid De voedselvoorziening 1/TfNtlTTIlE* RECHTZAKEN Groote houthandel een prooi der vlammen Naar wij vernemen is ook hier te lande aan den verkoop van benzine beperking opgelegd. De pomphouders ontvangen veel klei nere hoeveelheden dan onder normale oirist&Hdigheden en leveren daarom al leen nog maar aan hun vaste klanten. Utsluitend via Omroep Controle-commissie. BEANTWOORDING DOOR OMROEPVER- EENIGINGEN NIET LANGER TOEGESTAAN. Van de Radio-Omroep Controle-commissie is het bericht ontvangen, dat, ter waarbor ging van een juiste beantwoording van de door de bevolking gestelde vragen aan gaande de maatregelen, welke in dezen tijd in verband met de bijzondere omstandig heden van regeeringswege in den breedsten zin genomen worden, het vanaf gisteren aan de omroepvereenigingen niet langer toege staan is zelfstandig harerzijds een ant woord op deze vragen te geven. Te dezen aanzien is in overleg met de betrokken autoriteiten de regeling getrof fen, dat ieder, die ter zake van de door de regeering genomen maatregelen, b.v. over opkomst voor den militairen dienst, opvor dering van paarden en motorrijtuigen, tele graaf en telefoon, spoorwegen, luchtbe scherming. voedselvoorziening enz. vragen heeft te sellen, deze schriftelijk kan indie nen bij het secretariaat van de Radio-Om roep Controle-commissie, Mauritskade 17, te Den Haag, dat zich terzake met de be voegde autoriteiten in verbinding zal stel len en voor doorgifte van de officieele be antwoording aan de omroepvereenigingen zorg zal dragen. Aangaande het tijdstip van uitzending van deze officieele antwoorden zal heden door de betrokken omroepvereenigingen voor de microfoon mededeeling worden ge daan. De commandant van het veldleger, luite nant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft een dagorder uitgevaar digd aan al de onderdeelen van het veld leger van den volgenden Inhoud: „Officieren, onderofficieren, korpo raals en soldaten, „ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen". Uit deze woorden, gesproken door Hare Majesteit de Koningin in de radiorede op den dag. dat de algemeene mobilisa tie werd bevolen, blijkt dat de Koningin reeds bij voorbaat Haar volle vertrouwen in u allen heeft gesetld. Dit Koninklijk vertrouwen zult gij niet beschamen. Huis en hof hebt gij verlaten om uw plicht te vervullen nu het vader land u noodig heeft. Evenals uw voor gangers tijdens den grooten oorlog staat gij thans met het geweer bij den voet op wacht, ons grondgebied beschermend en beveiligend tegen aanranding door wien ook en van welke zijde ook komende. En zoo waakt gij voor onze hoogste goederen: Onze vrijheid en onafhanke lijkheid nabij de plek waar gij zijt geboren en opgegroeid en velen uwer een gezin vormden. Maar gij zult alleen dan wat u dier baar is kunnen „handhaven", volgens de fiere spreuk van ons Vorstenhuis, indien gij u volledig bekwaamt in het gebruik der wapenen, die u zijn toevertrouwd en in een goede tucht en met een opgewekte geest u die samenwerking in al uw ran gen eigen maakt, die het wezen en de kracht van een goede weermacht uit maken. Gemobiliseerde officieren, onderoffi cieren, korporaals en soldaten van het veldleger, ik reken er op, dat gij allen en ten volle zult voldoen aan het vertrou wen dat de Koningin in u stelt. Geeft daarom op den geboortendag van uw Koningin uiting aan uw vasten wil daartoe, door u allen te vereenigen in den uitroep Lang leve Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin". INSCHAKELING VAN DE WERKLOOZENZORG. In overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken heeft de minister van sociale zaken aan de gemeente besturen schriftelijk medegedeeld, in het algemeen bereid te zijn goed te keuren, dat de werkloozenzorg wordt ingeschakeld bij het maken van schuil loopgraven voor de burgerbevolking. In het daarbij vertoonde bedrag kan, in dien een bepaalde gemeente daarvoor inge volge de desbetreffende bepalingen in aan merking komt, subsidie uit het wefkloos- heidssubsidiefonds worden verkregen. Het aanleggen der loopgraven kan dus, bij wijze van werkverschaffing, geschieden tegen het voor de gemeente vastgestelde basis-uur loon, waarbij zooveel mogelijk „in accoord" gewerkt dient te worden. In verband met het spoedeischende ka rakter dezer voorzieningen noodigt de mi nister in zijn schrijven de gemeentebestu ren uit bun plannen, welke in het algemeen zoo eenvoudig mogelijk dienen gehouden te worden, rechtstreeks te zenden aan of te doen bezorgen hij den rijksdienst voor de werkverruiming te 's-Gravenhage. Door de zorgen van genoemden rijksdienst zal over de plannen zoo noodig overieg ge pleegd worden met de rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Ter beoordeeling der plannen zal tenmin ste over de volgende gegevens beschikt die nen te worden: 1. een plattegrond der gemeente, waarop is aangegeven de plaats, waar de loopgra ven zullen komen en waarbij eveneens dient vermeld te worden of in de nabijheid ge bouwen voorkomen, die uit een oogpunt van gevaar van beteekenis zijn; 2. de grondwaterstand t.o.v. de hoogte van het terrein; 3. een eenvoudige schets betreffende de constructie der loopgraven; 4. een raming der kosten, gesplitst in loonen en andere uitgaven. OOK VAN TOEPASSING OP PETROLEUM Ten vervolge op de beschikking van den minister van economische zaken van 28 Augustus j.l. waarbij een zoogenaamd hamsterverbod werd afgekondigd voor een aantal levensmiddelen en enkele andere artikelen, kan worden medegedeeld dat thans ook voor petroleum het hamsterver bod van toepassing is verklaard. Dit brengt onder meer met zich mede. dat ook petroleum per week in geen groo- tere hoeveelheden mag worden gekocht dan normaal in een week wordt verbruikt, terwijl tevens bij iedere aflevering dooi den petroleumverkooper een zoogenaamd afleveringsbewijs aan den kooper dient te worden uitgereikt, terwijl de verkooper een duplicaat aanhoudt. Zooals bekend moe ten deze bewijzen zoowel door den kooper I als door den verkooper gedurende drie maanden worden bewaard. ER STAAT GEENERLEI BEROEP OPEN. In verband met door onjuiste radio berichtgeving ontstaan misverstand aangaande de procedure, welke gevolgd zou moeten worden wanneer eigenaars van opgevorderde paarden en eigenaars of beheerders van motorrijtuigen op gevorderd bij de algemeene motorver ordening het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paar den of motorrijtuigen, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat in dergelijke gevallen geenerlei beroep openstaat, dit in tegenstelling met de 'onjuiste berichten, welke spraken van beroep op een gemengde commissie van militairen en burgers. SENAAT RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN DANKT H. M. DE KONINGIN. De senaat der rijksuniversiteit te Gronin gen heeft het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin: „De senaat der Rijksuniversiteit heeft met groote voldoening vernomen, dat Uwe Ma jesteit te zamen met den Koning van België bemiddelend wil optreden en gevoelt zich gedrongen Uwe Majesteit daarvoor zijn warmen dank te betuigen". De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Centr. Bureau voor de Statistiek van de voor- loopige gevens over de week van 7 t.m. 12 Augustus. Op 12 Augustas waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 266 767 werkzoekenden (252.419 mannen en 11.348 vrouwen i. Hiervan waren 193.787 (184.247 mannen en 9540 vrouwen) werkloos en waren 56.070 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16 910 personen als werk zoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 7 t.m. 12 Augustus waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas aangesloten 588.178 personen, waaronder 76.115 landarbeiders. Van de 512.063 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 17.7 (in de vorige verslagweek van 24 t.m. 29 Juli was dit percentage even eens 17.7). In de overeenkomstige verslagweek van Augustus was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei t.m. November worden bij de bereke ning van de percentages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten) 1932 26.2 1933 23.7 1934 26.3 1935 29.6 1936 31.0 1937 23.6 1938 22.3 1939 17.7. Op den grondslag van de statistiek der ongevallenverzekering, aangevuld met die der werkloosheidsverzekering geeft een be rekening van het aantal type-werklieden (één type-werkman is 300 dagen arbeid per jaar) tot resultaat, dat het aantal per sonen, werkzaam in industrie, mijnen, transport en handel eind Mei 1939 bedroeg 1.430.000 (tegen 1.392.000 in 19291Neemt, men tot uitgangspunt het cijfer 100 in 1929, dan bedroeg het indexcijfer der werk gelegenheid eind Mei 1939 106.3 (het laag ste punt bereikte het indexcijfer in 1935, n.l. 84.2, erwijl het eind Mei 1938 be droeg 97. BRIEVEN AAN MILITAIREN. Geen vrijstelling van port. Er wordt nog eens de aandacht op ge vestigd, dat alleen briefkaarten en cou ranten aan en door militairen, echter al- leer beneden den rang van officier, vrij van port kunnen worden verzonden. De briefkaarten mogen alleen mededee- lingen van particulieren aard bevatten, terwijl de couranten niet zwaarder mogen zijn dan honderd gram. Brieven aan en door militairen verzonden zijn dus niet vrij van port. Stagnatie bij verkoop van enkele levensmiddelen binnenkort opgeheven. Hier en daar is de opmerking vernomen, dat de detailverkoop van enkele levensmiddelen, o.a. suiker, een enkele maal heeft gestagneerd. Uiteraard kan zulks voorkomen wanneer plot seling het geheele apparaat van de voedselvoorziening in werking wordt gesteld. Gemeld kan evenwel worden, dat de stagnatie binnen enkele dagen geheel zal zijn opgehe ven. Zij werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de in ventarisatie, noodig om de binnenlandsche voorraden te leeren kennen, waarvoor dui zenden inventarisatieformulie ren moesten worden verzon den, ingevuld en teruggezon den, enkele dagen in beslag neemt. Verwacht mag worden, dat tegen het einde van de week hiervan geen hinder meer zal worden ondervonden. TERUGBETALING VAN MOTORRIJTUIGENBELASTING. Talrijke automobilisten en motorrijders, die tengevolge van de buitengewone om standigheden niet in de gelegenheid zijn van hun auto of motor gebruik te maken, vragen zich in deze dagen af, of de moge lijkheid bestaat terugbetaling te verkrijgen van een gedeelte der vooruit betaalde motorrijtuigen-belasting, overeenkomend met den termijn gedurende welken zij hun vervoermiddel gedwongen op non-actief moeten stellen. In de eerste plaats stellen zij, wier motor rijtuig gevorderd is, zich deze vraag. Ver der gemobiliseerden of hun werkgevers en ook de velen, die, in normale omstandig heden reizend, thans de opengevallen plaat sen op de kantoren en in de werkplaatsen hunner bedrijven hebben moeten innemen. Weer anderen kunnen hun motorrijtuig niet benutten, daar reizen in de tegenwoordige omstandigheden zinloos zou zijn. Hoe actueel deze vraag is, blijkt uit het feit, dat zij reeds gesteld is in de vragen- en antwoorden-rubriek van een der omroep vereenigingen, die daarop tot veler begrij pelijke teleurstelling moest antwoorden, dat op restitutie van de belasting weinig kans bestaat. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Autonjobielclub hebben zich in een gemeenschappelijk schrijven tot den minister van financiën gewend met verzoek ten deze ten spoedigste een beslissing te willen nemen. Er is alle aanleiding om aan te nemen, dat men ten departemente de billijkheid van het gedane verzoek inziet en Üat in den loop van de volgende week een regeling voor een of meer der genoemde gevallen zal worden bekend gemaakt. GEEN ROOKVERBOD VOOR AUTOMOBI LISTEN TE BERLIJN. Eenigen tijd geleden circuleerde in de Pers het bericht, dat te Berlijn een rook verbod voor automobilisten was uitgevaar digd. Bij nader onderzoek is de K.N.A.C, echter gebleken, dat een dergelijke maat regel niet is genomen. Wél heeft het hoofd van de Duitsche Politie in de dagbladen een bericht doen opnemen, waarin nadruk kelijk wordt gewezen op het gevaar, dat rooken tijdens het chauffeeren kan opleve ren voor de verkeersveiligheid. Naar zijn meening moet men beide handen ter be schikking hebben bij het besturen van een auto en dient iedere automobilist met ver antwoordelijkheidsgevoel derhalve, zoo lang hij aan het stuur zit, zijn verlangen naar pijp, sigaar of cigaret te beheerschen. VISSCHERIJ TE IJMUIDEN LIGT STIL. Belemmering treinenloop fune6t voor den handel. De vordering van de Nederlandsche Spoorwegen door Defensie heeft met één klap vrijwel het geheele IJmuidensche visscherijbedrijf stil gelegd. Aanvoer van visch is zinloos, wanneer het distributie apparaat entbreekt en dit wordt nog al tijd in hoofdzaak gevormd door den trein. Voor zoover de vischauto's niet opgeëischt zijn vervoeren zij nog wel het een en an der, maar veel beteekent dit niet. Het ge volg is eenerzijds geweest, dat eergisteren en gisteren geen treilers vertrokken zijn en anderzijds, dat de prijzen voor de reeds voorradige visch volkomen kelder den. Alleen tong was eenigszins prijshou dend, doordat hiernaar nog eenige vraag bestond in verband met het opslaan in koelhuizen. Daar er in geen geval op gere kend kan worden dat de eerste dagen in den vervoerstoestand geen verandering komt, blijft distributie van visch zoo goed als achterwege. Wat er echter per auto gedistribueerd wordt kan zeer goedkoop zijn, daar de handelaars te IJmuiden kun nen profiteeren van de gekelderde prijzen, „Hbld." KAMPWERK „CENTRALE VOOR WERK LOOZENZORG" VOORLOOPIG STOPGEZET. Het bestuur van de „centrale voor werk loozenzorg" heeft na overieg met den di recteur van den socialen jeugddienst be sloten het kampwerk voor de Jeugdige man lijke werkloozen stop te zetten. Zoodra de toestand opklaart zal opnieuw de voortzetting van dit werk, in overleg met het departement van sociale zaken, worden overwogen. Omtrent de voortzetting van de „interna ten" werd nog geen besluit genomen. DE A.S. GROOTE NATIONALE BLOEMEN- TLNIUUNSlLLLlNU TL WAS5LNAAK De groote nationale bloemententoonstel ling op „Duinrell" te Wassenaar zal op 6 September geopend worden door den Minister van Staat. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H, A. van Karnebeek. TOEWIJZING VAN KRACHTVOEDER. Voorloopige normen vastgesteld. Het veevoederbureau van het Rijks bureau Voorbereiding Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat het ver voederen van andere dan gedenatureerde tarw- verboden is. De normen voor toewijzing van kracht voeder zijn voorloopig als volgt vastgesteld: Rundvee nihil; werkpaarden, in het weidebedrijf nihil, in het bedrijf met min der dan 75°/o grasland 1 Kg. per dier per dag; dekhengsten 1 Kg.; drachtige zeugen en zeugen bij de biggen 1 Kg.; dekbeeren 1 Kg.; varkens van 2090 Kg. 1.75 Kg. varkens boven 90 Kg. 3 Kg.; hoenders en eenden 100 gr., alles per dier per dag. Veehouders worden er op gewezen, dat zij bij voedering uit eigen voorraad, boven staande nonnen in acht moeten nemen. Aan hen zal geen nieuwe toewijzing voor veevoeder verstrekt worden vóór den da tum, waarop zij, naar berekening volgens bovenstaande normen, het veevoeder ge bruikt kunnen hebben. Om te komen tot een spoedige opruiming van oudere hoenders en eenden, mag bovenstaande norm bij de toewijzing slechts gerekend worden voor 80"/o van het geïnventariseerde aantal. Aan bedrijven, waar deze dieren in hoofdzaak of geheel voor eigen gebruik worden gehouden, alsmede de bedrijven, waar minder dan 25 stuks nut-pluimvee aanwezig is, mag geen krachtvoeder wor den toegewezen. WERKFONDSCREDIETEN. Afwikkeling van aanvragen. De regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd was, als gevolg van verschillende omstandigheden, ten aanzien van een niet onbelangrijk aantal aanvragen voor werkfondscredieten, hoewel de desbe treffende projecten verschillende instanties reeds hadden gepasseerd, door de regeering nog geen beslissing genomen. Thans heeft de minister van sociale zaken, na overleg met den minister van financiën, besloten, deze aanvragen af te wikkelen, zoodat de daartoe strekkende toezeggingen een dezer dagen zijn departement zullen verlaten. DE ERFPACHTSKWESTIE Tt AMSTERDAM. Motieven socialisten verworpen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft I gisteren de door ons vermelde motie der sociaal-democraten Inzake het erfpaehu. rapport verworpen met 22—10 stemmen Alleen de sociaal-democraten stemden voorl De heer Woudenberg, die lid is van de com-l missie van onderzoek, was niet aanwezig' Naar verluidt zou hij voor het raadslidmaaul schap bedanken. Uit Ned. Oost-Indië ERNSTIG ONGELUK BIJ PONY-RACES. Soebang. 31 Aug. (Aneta A.N.P.) pe I feestelijkheden ter gelegenheid van denl verjaardag van H.M. de Koningin werden! hier afgelast, toen tijdens de pony-racej| de 34-jarige civiel-ingenleur Prico vanzijnl paard viel en tegen een boom sloeg. Hijl bekwam Inwendige kneuzingen en weldra hieraan overleden. SAM SWAAP RIDDER LEGIOEN VAN EER. De Fransche gezant heeft gisteren ont-l vangen den heer Sam Swaap, eersten con certmeester van het Residentie-orkest enl lid van het Haagsche Strijkkwartet en hem,) uit naam van de Fransche regeering, de ver-f slerselen van ridder in het Legioen van Eer uitgereikt, onder dankbetuiging voor de! groote diensten, door den heer Sam Swaapl aan de Fransche muziek bewezen. KANTONGERECHT TE DELFT. De varkenshouderij,) Eien inwoner van Zoetermeer had in de bebouwde kom van die gemeente varken, gehouden, hetgeen verboden is. Voor verdachte, die gisteren voor den Delftsohen kantonrechter moest verschij-[ nen, trad mr. de Gidts op, die betoogde da;| B. en W. van Zoeterwoude moeten bewijzen dat varkenshouden nadeelig voor de zondheid is. Nu dat bewijs niet is geleverd,) vroeg pleiter vrijspraak. De ambtenaar van het O. M. deelde dlel opvatting niet, en vorderde f.1 boete subs. l| dag hechtenis. De kantonrechter zal over acht dagen! schriftelijk vonnis wijzen, Ben gelijke beslissing werd genomen in' een dergelijke zaak tegen een anderen ln-| woner van Zoetermeer. Foto van Vliet. Hierboven een overzicht van de ruïne, ontstaan na den brand, die hedennacht uit brak in de gebouwen van de N.V. Hillegom sche Houthandel en die een groote ver woesting aanrichtte. Vannacht te even over drie uur werd een felle: brand ontdekt in de groote schaverij en zagerij benevens houtop slagplaats der N.V. Hillegomsche Hout handel te Hillegom, die in zéér korten tijd groote afmetingen aannam. De gealarmeerde brandweer was direct ter plaatse en tastte met alle aanwezige materiaal het vuur aan. De motorspuit kon in werking gesteld worden aan het open water van de aanwezige hout haven. Ondanks al deze krachtige maatregelen werd het groote machine gebouw met eigen stookmachine en vele houibewerkingsmacnines een prooi der vlammen. Ook een aangrenzende graanloods van de N. V. van Waveren's Graan handel, waarin een groote hoeveelheid graan was opgeslagen, werd door het vuur aangetast. De bovenverdieping daarvan brandde gedeeltelijk uit, terwijl de bene denverdieping zeer veel waterschade leed. De Hillegomsche brandweer verkreeg op verzoek de assistentie van de brandweer uit Heemstede, doch ook deze hulp kon niet meer voorkomen, dat het machinege bouw geheel uitbrandde. Een groot gedeelte van de houtvoorraden die op het terrein achter de loodsen waren opgeslagen, ging eveneens in vlammen op. De aan de voorzijde gelegen houtloods, alsmede de kantoorgebouwen konden ech ter gespaard blijven. De burgemeester van Hillegom jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden was spoedig op het terrein van den brand aan wezig en belastte zich met de leiding van het blusschingswerk, waaraan velen hun beste krachten gaven. Hedenmorgen te half zeven is de brand* weer uit Heemstede wederom ingerukt, terwijl de Hillegomsche brandweer op het terrein aanwezig bleef ter nablussching van de stapels hout. Omtrent de schade kon de Directie ons nog geen juiste gegevens verschaffen, doch in ieder geval is deze zeer aanzienlijk. De gebouwen en de houtvoorraden zijn echter door verzekering gedekt. Wij vernamen nog, dat verschillende expediteurs, die hun schuiten, beladen niet kisten bloembollen, in de Haven hadden liggen deze moesten versieepen in ver band met het brandgevaar, als gevolg van den sterk heerschenden vonkenregen. Men was genoodzaakt daar de hieraan ver bonden werkzaamheden te verrichten nie ijzeren emmers op het hoofd, in verban met de wegvliegende vonken. De huizen aan de overzijde van de ven werden als voorzprgsmaatregel na gehouden. De kantoorgebouwen van de N.V. nii gomsche Houthandel liggen aan de y Meerbeekstraat, juist achter het Raad;n Ondanks het nachtelijk uur waren er belangstellenden bij dezen brand wezig. 7 i

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10