Nog duren de besprekingen voort! WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 No. 24365 Hitler's antwoord te Londen Koningin Wilhelmina en Koning Leopold bieden goede diensten aan HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Persstemmen Frankrijk, Engeland en Polen aanvaarden deze Verjaardag H.M. Koningin Wilhelmina Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De zitting van het Britsche Hoogerhuis verwacht Turkije blijft trouw aan het Vredesfront. N eutraliteitsaanbieding LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zi)n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per weet f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> DE Fuehrer en rijkskanselier heeft gisteravond te kwart over zeven den Britschen ambassadeur sir Neville Henderson, ontvangen in zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanselarij. De Fuehrer heeft bij die gelegenheid den ambassadeur het antwoord van de Duitsche regeering op de mededeeling van de Britschc regeering, welke hem gisteravond is voorgelegd, overhandigd. Het was van gedetailleerden aard en in het Duitsch gesteld. Het bezoek van den ambassadeur vond plaats in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en dr. Schmidt, die, naar men ver neemt, optrad als tolk. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat het bezoek van den Britschen ambassadeur aan den Fuehrer duurde tot 19.40 uur. Men meent, dat van Duitsche zijde het antwoord op de mededeeling van de Britsche regeering nog mondeling is aangevuld. Het antwoord is per vliegmachine naar Londen gebracht en is daar laat op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen, waar het vertaald moest worden. Op het oogenblik kan geen verdere mededeeling verwacht worden. Halifax heeft met Chamberlain gedurende één uur en veertig minuten het antwoord van Hitier bestudeerd. Hij vertrok te kwart voor één in den nacht van Downingstreet 10 naar het Foreign Office, waar hij met Cadogan en sir Horace Wilson tot halfdrie bleef. Een politieke woordvoerder te Ber lijn heeft tegenover Reuter verklaard: De deur blijft open voor onderhande lingen. Duitschland zal naar alle rede lijke voorstellen luisteren, maar vast houden aan de eischen van Hitier be treffende den terugkeer van Danzig en van den corridor. Voor het overige wil len wij tot een accoord komen met Polen, dat een toegang naar zee moet hebben. Er verluidt, dat de redevoering van Chamberlain in het Lagerhuis zorgvuldig overwogen is, alvorens de laatste hand werd gelegd aan het antwoord. De rede van Chamberlain is te Berlijn kalm ontvangen. Men is niet van meening, zij eenig nieuw gezichtspunt behelst, twee punten is Duitschland het ge- reedelijk eens met den Britschen premier: discretie en urgentie. Nog hangen de zaken in evenwicht, al hebben zij niets verloren van hun acuut heid, zoo zeide een politiek commentaar gever tegenover Reuter. Sprekende over Chamberlain's opmerkin- over de Engelsch-Duitsche overeen stemming zeide dezelfde persoonlijkheid: dat hangt af van een regeling der Pool- tche kwestie". In de editie van de National Zeitung te Essen verschijnt de volgende commentaar de notawisseling tusschen Londen en Berlijn: „Het feit. dat de Fuehrer bereid is ielfs voorstellen, die slechts ten deele dra- ielijk en redelijk zijn, in overweging te temen en pogingen wil doen om tot een noodzakelijke oplossing te komen, is een toonbeeld voor iederen staatsman. Zelfs in den de diplomatieke besprekingen tus- Khen Berlijn en Londen worden voortge- H blijft de toestand uiterst ernstig en, dit Boet eraan worden toegevoegd, hij zal ern- rig blijven, tot de rechtvaardige Duitsche «schen zijn ingewilligd". De Deutsche Ailgemeine Zeitung schrijft: Het gaat Hitier er om door de terzijde stel- van het onrecht van Versailles de rondslagen te scheppen voor den duur- lamen en zekeren vrede, welke geheel Europa noodig heeft, een werkelijke en óuurzame Engelsch-Duitsche overeenstem ming te scheppen. Wij willen niet, dat 'ich steeds weer een nieuw geschil tusschen beide groote volken, voor wie op de arde plaats genoeg ls, schuift. Aan het linde van ieder geschil tusschen Duitsch- bnd en Engeland staat men steeds weer 'oor dezelfde taak. De beide volken moeten "gen gaan, die elkander niet kruisen. De „Voelkische Beobachter" schrijft: Eoereenstemming met Frankrijk en Enge- bnd en vereeuwiging van de Duitsche Senzen in het Westen kan niet beteeke- "n. dat het rijk ook bereid zou zijn zijn "'ale belangen en lijf en leven van zijn 'oeders in het Oosten te offeren. Voor de '"Wzenlijking van deze Oost-Duitsche 'uehen heeft de Fuehrer thans den eenig gelijken weg aangewezen. „Londen heeft keus". .De ..Berliner Boersenzeitung" verklaart, men er geen twijfel over mag laten, Jjt een beslissende verbetering van de 'biosfeer slechts dan kan intreden, wan- i?' de duidelijke eisch van den Fuehrer: D»nzig en de corridor moeten naar ttschland' terug, volkomen vervuld ls. Jk Times zegt, dat de Engelsch-Duitsche ""kkingen ten slotte moteen afhangen h de volledige prijsgeving van methoden 'to bedreiging of geweld bij den omgang 2 Duitschland niet alleen met one, doch met anderen. Dat moet, zooals de mi nister-president gisteren te kennen gaf, een onderdeel vormen van een algemeene regeling, daar het onmogelijk is Europa te verdeelen in stukken, waarbij in sommige deelen goede trouw en verzoeningsgezinde methoden voortdurend de overhand zou den hebben en niet slechts voor zoolang een der partijen dat zou aanstaan, terwijl in andere deelen bloot geweld de voorkeur zou hebben boven een vreedzame regeling. Daarom beteekenen de Duitsche methoden jegens Polen een proefproces van Duitsch- land's bereidheid zijn betrekkingen met een ander volk te richten langs de eenige lijnen welke betrouwbare internationale overeenkomsten mogelijk zouden maken. De Daily Telgraph schrijft, dat een duur zame regeling der geschillen nergens vuri ger zou worden begroet dan in Groot-Brit- tannië. Daar kan echter geen sprake zijn van toenadering, zoo lang de preliminaire voorwaarde blijft, dat Hitier moet worden toegestaan zijn wil jegens Polen door te zetten. Indien het verlangen naar vrede zwaarder weegt dan de wensch tot gebieds- vergrooting heeft de Fuehrer zijn geval slechts voor te leggen aan een conferentie van op voet van gelijkheid staande naties, zonder vooraf aangegane verplichtingen aan een der zijden of alternatief. De Daily Herald schrijft: Wij zijn bereid met Duitschland te onderhandelen over zijn problemen en grieven en te probeeren een zoodanige regeling te bereiken, welke het mogelijk zal maken de wereldhulpbron nen toegankelijk te maken ten behoeve van de mannen en vrouwen van alle naties, Pierlot, de Belgische premier, heeft gisternacht Bargeton, den Franschen ambassadeur te Brussel bij zich ontboden en hem medegedeeld, dat de Koningin der Nederlanden en de Koning der Belgen zich met elkander hebben verstaan om hun goede diensten aan te bieden, teneinde een ont knooping te zoeken voor de huidige crisis. Dit aanbod is gericht aan de Fransche, Engelsche, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. De Nederlandsche regeering heeft een gelijke mededee ling gericht tot de diplomatieke vertegenwoordigers der genoemde vijf mogendheden in Den Haag. Reuter meldt uit Parijs, dat de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië aan de Belgische regeering hebben medegedeeld, dat zij het aanbod aanvaarden. Ook Polen heeft zijn instemming reeds betuigd. Havas meldt in dit verband nog, dat men meent te weten, dat het Fransche antwoord aanduidt, dat de Fransche regeering diep gehecht blijft aan den vrede en dat zij bereid is tot samenwerking met haar goeden wil aan ieder initiatief voor het op vreedzame wijze tot een oplossing brengen van de crisis. De Poolsche regeering zegt nog, dat zij zich niet in meer bijzonderheden uitspreekt, gezien het feit, dat tot dusverre geen enkel initiatief van dezen aard weerklank heeft ge vonden bij de Duitsche regeering. De diplomatieke medewerker van de Times schrijft, dat het aanbod van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold van hun goede diensten dat aan Londen en Parijs is gezonden, is aangenomen, ofschoon men beseft, dat het van Berlijn en Warschau zal afhangen wat er tenslotte uit zal voortkomen. Warschau heeft reeds een voorstel van president Roosevelt aangenomen dat Berlijn onbeantwoord heeft gelaten. Zelfs Indien deze voorstellen niet slagen in hun onmiddellijke doel, dan zijn zij toch van waarde als uitdrukking van wat de neutrale landen denken over de mogelijkheid van agressie. De houding van Engeland tegenover de neutrale mogendheden staat buiten twijfel. De Britsche regeering heeft dat reeds duidelijk gemaakt aan de Belgische regeering. Tot nog toe heeft de Britsche regeering niet een zelfde verzekering gegeven aan de Nederlandsche regeering, daar het bekend is dat Den Haag nooit dergelijke verzekeringen van buitenlandsche mogend heden heeft willen hebben. Daar er echter geruchten circuleeren, dat deze stilzwijgendheid van Londen een bijzondere bedoeling zou hebben, kan worden verklaard, dat de Britsche regeering vastbesloten is de neutraliteit van Nederland evenzeer te respecteeren als die van België. STEEKT DE VLAGGEN UIT! Hoewel de tijdsomstandigheden een beletsel vormen voor een feestelijk vreugdebetoon, wil len wij niet nalaten onze lezers en lezeressen op te wek ken om morgen, ter gelegen heid van den verjaardag van HJW. onze Koningin, de vlag uit te steken. Juist in deze dagen van inter nationale spanningen is het goed, dat ons volk zich schaart rond onze Vorstin en Haar zijn liefde en trouwe aanhankelijk heid betoont. Laat daarom morgen in stad en dorp het Rood, Wit en Blauw wapperen, Haar ter eere doch pas nadat er een vrije en volkomen regeling zal zijn van het Duitsch-Poolsche geschil of de voorwaarden welke Polen niet minder dan Duitschland gevoelt dat het billijkerwijze kan aanvaarden. Pietri schrijft in de Echo de Paris, dat de gedragslijn van Parijs en Londen onver anderlijk blijft. Wil hebben niet de bedoe ling Duitschland te vernederen, doch laat het niet van ons verwachten, dat wij de prachtige vastbeslotenheid en de bewonde- renswaardigen moed van Polen doen buigen Saint Brice stelt in het Journal de vraag of het schriftelijke antwoord van Hitier, dat gisteravond aan Henderson is overhand.gd, minder teleurstellend zal zijn dan dat aan Datadier. Zal het op zijn minst veroorloven voort te gaan met het werk der toenade ring? Zelfs voor dat geval zou nog veel moeten worden gedaan om een procedure van beraadslaging op te stellen. Zonder nog te spreken over de geduchte moeilijk heden, die verschijnen, zoodra men denkt aan het tot elkander brengen van theses, die onverzoenlijk schijnen. Saint Brice besluit: wij zullen dan weten of de man die op zoo luchthartige wijze redeneert over de gevaren van een alge- meenen brand en over de verschikkelijke consequenties van den oorlog de vreeselijke verantwoordelijkheid zal nemen deze uit te lokken, wanneer men hem de middelen biedt er dan te ontsnappen. De Corriera della Serra schrijft in een commentaar ip de redevoering van Cham- belain, dat deze geen enkel element heeft gebracht voor een ontspanning en dat een nieuw gunstig element alleen zou kunnen worden gevormd door de vage toespeling van den Britschen minister ten aanzien van de mogelijkheid de beraadslaging uit te breiden tot alle nternationale vraagstuk ken. Indien dat niet een afleid.ng moet zijn voor het uitstel van de oplossing van alle meest dringende problemen, zal ook Italië zijn woordje hebben te zeggen. In ieder geval is een vreedzame oplossing nog steeds hangende aan een draad, welke gevormd wordt door de mate van oprecht heid van Londen, waarvan weer de houding van Polen afhangt De „Messagero" wijst op de rustige vast beslotenheid van het rijk, in afwachting van de beslissingen en het goede recht van Duitschland Intusschen beschouwen de naties zich evenwel in oorlogstoestand en alle uit de Europeesche hoofdsteden binnenkomende berichten wijzen erop, dat de voorbereidin gen en voorzorgsmaatregelen der regeering verder gaan. Ook in Italië, dat een volkomen rust heeft bewaard, zijn thans door de regeering eenige voorzorgsmaatregelen genomen, welke de bevolking met volkomen discipline en een volkomen begrip opneemt, omdat zij er zich van bewust is, dat op dit oogenblik iedere mogelijkheid in het oog moet wor den gehouden. REDE VAN HALIFAX. In het Britsche Hoogerhuis heeft lord Hallfax nog verklaard De stand van zaken blijft er een van groote ongerustheid en gevaar, maar totdat de hoop definitief moet worden opgegeven, bestaat er nog hoop. dat de rede de over hand kan houden. Wij hebben er naar ge streefd volkomen standvastig te zijn in trouw aan onze verplichtingen, maar ter wijl wij vastbesloten waren de verplichtin gen te handhaven, die wij op ons genomen hadden, hebben wij onzen algeheelen in vloed in de weegschaal geworpen ten gun ste van een oplossing van deze gevaarlijke problemen door onderhandelingen, liever dan door geweld, dat onmiddellijk onbere kenbare gevolgen met zich med moet bren gen. Gij zult gelooven. dat de verantwoor delijkheid en de inspanning niet licht zijn De regeering heeft echter voortdurend steun gevonden in de wetenschap, dat zij ih deze zaken namens het land spreekt, dat BINNENLAND. Koninklijke onderscheidingen (3e Blad). Maatregelen tegen prijsopdrijving en ham* steren (2e Blad). De oud-hofprediker, ds. W. L. Weiter, te Den Haag, wordt Vrijdag 90 jaar (Kerk en School, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Vaste markt - Voort schrijdende koersverbetering - Ameri kanen hooger Beleggingsmarkt zeer vast - Geldmarkt ruimer. BUITENLAND. Het Duitsche antwoord is te Londen en wordt daar bestudeerd (le Blad). Koningin Wilhelmina en Koning Leopold bieden hun „goede diensten" aan. Frankrijk, Engeland en Polen acceptee ren. Duitschland oordeelt ze blijkbaar overbodig, waar het zelf al een initia tief nam (le Blad). De stemming van het Duitsche volk (le Blad). Waarom verschuiven de sovjets de ratifi catie van het Duitsche non-agressie- pact? (le Blad). Ook levensmiddelen-maatregelen in Italië (le Blad). De rede van Chamberlain in het Britsche Lagerhuis (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Men zie voor Stadsnieuws pag. 1 van het Derde Blad. Meest zwakke Noordoostelijke tot Zuidoostelijke wind. Helder tot gedeeltelijk bewolkt. Droog weer, behoudens in het Noorden eenige kans op onweer, in het Zuiden toenemende kans op onweer. Des ochtends plaatselijke nevel of mist. Weinig verandering in tempera tuur. volstrekt eensgezind is en dat staat tegen over een onbekende toekomst met volledige standvastigheid en vastberadenheid. Die i houding zal. daar twijfel ik niet aan, ge handhaafd worden. Volledige overeenstemming. „De besprekingen met de Britsche en Fransche regeeringskringen zijn geëin digd in een volledige overeenstemming, welke alle betrokken partijen bevre digt", aldus generaal Orbay, het hoofd van de Turksche militaire missie naar Frankrijk en Engeland, in een verkla ring. die hij aflegde bij zijn aankomst in Ankara. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Von Weiszacker, de staatssecretaris van het Duitsche departement van buitenland sche zaken, heeft, naar in welingelichte kringen wordt vernomen, gisteren de ze- zanten van Denemarken en Lithauen ont vangen. Hij deelde hun mede. dat Duitsch land de neutraliteit van deze landen in ge val van een conflict zal respecteeren. Frankrijk heeft thans ook de onschend baarheid van Luxemburg toegezegd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1