Morgen de beslissing, als Engeland Hitier heeft geantwoord? ELTAX SUCCESTOCHTEN Geheime zitting van den Rijksdag LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 28 Augustus 1939 Londen bezig aan een zeer zorg vuldig gesteld antwoord Overzicht GEBR.VAN ULDEN Nieuwe missie Maatregelen in Duitschland In Frankrijk In Engeland Plaatsbespreken gratis ELTAX, Stationsweg 47a, Tel. 22444 In Italië In Amerika Rond Danzig De Japansche regeering afgetreden Nadat Henderson, de Britsehe gezant te Berlijn, te Londen was gearriveerd, heeft hij geconfereerd met Chamberlain en lord Halifax. Daarna heeft hij den koning persoonlijk verslag uitgebracht. Zaterdagavond om halfzeven werd in Downingstreet nr. 10, de ambtswoning van den Britschen premier, een kabinetsraad gehou<Jjn, gedurende welken ook Sir Neville Henderson zich daar bevond. Tegen negen uur des avonds gingen de leden van het kabinet uiteen, na een vergadering, welke twee uur en 22 mi nuten had geduurd. Het kabinet had beraadslaagd over de boodschap van Hitier, welke door Henderson was overgebracht, en had besloten hierop te antwoorden. Het antwoord zou in concept worden voorgelegd aan het kabinet tijdens de Zondagmiddag te houden bijeenkomst. Gistermiddag even na drie uur is het Britsehe kabinet weer bijeengekomen. Teneinde zich aan de nieuwsgierigheid van het publiek te onttrekken, kwamen de ministers niet door de voordeur Downingstreet nr. 10 binnen, zoodat hun aankomst onopgemerkt bleef. De beraadslagingen duurden bijna zeven kwartier; om vier uur 45 was de kabinetszitting geëindigd. Na afloop werd een officieel communiqué gepubliceerd van den volgenden inhoud; „Maandagmiddag om twaalf uur zal een nieuwe kabinetszitting worden gehouden. Verwacht wordt, dat Henderson Maandag naar Berlijn zal terug- keeren en het antwoord der Britsehe regeering op de mededeeling van Hitier zal meenemen. Berichten, welke in de pers verschenen zijn ten aanzien van Hitler's mededeeling aan de Britsehe regeering missen ieder gezag en zijn vol komen onjuist." Reuter weet voorts te melden, dat overeenkomstig de huidige overeenkomst Dinsdagochtend de voorstellen van Rijkskanselier HiHer en het Britsehe antwoord hierop gepubliceerd zullen worden. Reuter verneemt, dat de besprekingen van het Britsehe kabinet lang heb ben geduurd, omdat de huidige spanning de meest nauwkeurige overweging noodzakelijk maakte voor het rapport, dat Henderson heeft uitgebracht. Het is eveneens duidelijk, dat de instructies, welke Henderson mee terug zal nemen naar Duitschland, het weloverwogen inzicht van de Britsehe regeering zullen vertegenwoordigen en het lijdt geen twijfel, of de regeering heeft den vollen steun van de Britsehe openbare meening in de maatregelen, welke zij na nauw keurige besprekingen heeft meenen te moeten nemen. Naar vernomen wordt, is de Fransche regeering op de hoogte gehouden van elk stadium van de ontwikkeling van den toestand en zij zal natuurlijk ook ge raadpleegd worden inzake het antwoord, dat' Henderson mee terug zal nemen naar Berlijn. deeld, wanneer de worden hervat. postdiensten zullen Gisteravond is te Londen een bezoe ker per vliegtuig uit Berlijn aangeko men. Hij begaf zich naar de Duitsche ambassade. Ten aanzien van zijn iden titeit wordt de grootste geheimhouding in acht genomen. In antwoord op een waag van een journalist, die hem bij het verlaten van de ambassade aan sprak. zeide hij: „Ik weet niet wie ik ben". Een uur later kwamen drie personen per auto op het vliegveld Heston en een van hen vertrok met een Duitsch vliegtuig naar Berlijn. Men is overtuigd, dat dit een boodschap- Fuehrer heeft geschaard en alle pogingen van het buitenland om economischen druk uit te oefenen even krachtig zal weerstaan, als het tot nu toe den „politieken zenuwen oorlog" heeft weerstaan. De leider van de economische groep van het Duitsche restaurantbedrijf heeft een verordening uitgevaardigd betreffende ver eenvoudiging van het menu. Het aantal ge rechten is tot 10 beperkt. Ook het aantal der bijkomstige gerechten is aanzienlek be perkt. Op overtredingen zijn straffen ge steld. Volgens Havas is het echter toch anders. Dit bureau meldt: De kaarten vertoonen een zeker aantal genummerde vakjes, waarop de artikelen zijn aangegeven, waarop zij recht geven. Er worden vier bons uitgegeven voor steenkool per van de Duitsche regeering was. In vier voor eieren, vier voor zeep. vier voor officieele kringen schijnt men deze zaak niet ernstig te beschouwen en wordt ver klaard, dat hier sprake is van iemand zonder be teekenis. Beweerd wordt, dat deze nieuwe mis sionaris dr. Schmidt is, de persoonlijke tolk van den Fuehrer. Ten aanzien van de besprekingen tus schen Hitler en Henderson heeft de woord voerder der Poolsche regeering verklaard, dat het onderhoud de Brltsch-Duitsche en niet de Poolsch-Duitsche relatie betrof. Naar de meenine van den Pöolschen woord- suiker en jam. vier voor koffie of thee of een „ersatz" daarvoor, vier voor melk en niet nader aangeduide levensmiddelen, acht voor zuivelproducten, oliën en vetten, vier voor aardappelen, twaalf voor vleesch en fijne vleeschwaren, acht voor brood en meel vier voor pasteien. Ook komen op de kaart acht vakjes voor zonder aanduiding. Waar schijnlijk zijn deze bedoeld als bons voor den aankoop van textielproducten en schoenwerk. Het is waarschijnlijk, dat de kaarten reeds lang gedrukt klaar lagen. Een verordening van 8 Aug. j.l. sloot „basisproducten", zoo als brood, meel, cacao en eieren uit van het kaartensysteem. Deze producten worden voerder wa3 Hitler's dwk hetzij een wjg te thans genoemd op de levensmiddelenkaart /"I t-11 Uhri In Viol" QPirc/,1-1 Drv/-.lcchn trnnf hoHn drijven in het Britsch-Poolsche front, hetzij de sterkte van de Britsch-Poolsche betrek kingen op de proef te stellen. Intusschen blijft de atmosfeer in Polen er een van kalme vastberadenheid. DISTRIBUTIE-KAARTEN UIT GEREIKT. Teneinde een rechtvaardige verdee ling van de verbruiksartikelen van le vensbelang aan alle verbruikers tot stand te brengen is Zaterda- in Duitsch land voor het koopen van bepaalde le vensmiddelen, zeep. huisbrandkolen, alsmede geweven stollen en schoen werk een distributiekaartenstelsel inge voerd. Voor levensmiddelen, zeep en huisbrand zullen kaarten met een geldigheidsduur van vier weken worden uitgegeven. Voor brood, rogge- èn tarwemeel, aardappelen, eieren en cacao zullen geen distributiekaarten wor den verstrekt. Voor geweven artikelen en schoenwerk zullen kaarten op aanvraag worden verstrekt, wanneer bewezen kan worden, dat deze artikelen noodig zijn. Hier bij, aldus de Duitsche mededeeling, zullen de autoriteiten niet kleingeestig te werk gaan. Gepoogd zal worden reeds in de ko mende dagen de bepalingen minder streng te maken. De „Deutsche Dienst" schrijft ten aan zien van het invoeren van een distributie stelsel, dat dit niet een noodmaatregel is welke duidt op moeilijkheden in het voe- dlngsvraagstuk, maar een maatregel van tijdige voorzorg en van rechtvaardige ver deeling Herinnerd wordt aan de mededee- lingen dat de voedselvoorziening in Duitsch land voorbereid is op alle eventualiteiten Deze maatregel, zoo gaat de „Deutsche Dienst" verder, is een bewijs van den on- bulgzamen levenswil van het Duitsche volk; dat zich trouw en vol discipline om den en zijn, volgens Havas, dus in het systeem opgenomen. Gisterochtend is met de uitreiking der kaarten een begin gemaakt. De invoering heeft natuurlijk veel indruk gemaakt, voor al bij de huismoeders, hoewel de autoritei ten hun best doen, de bevolking te bewij zen, dat deze maatregel geen onrust behoeft te wekken en dat het doel vooral is. een bil lijke verdeeling der waren tusschen de ver bruikers te Verkrijgen. Den geheelen mor gen werden de radioprogramma's elk uur onderbroken door speciale uitzendingen, met het doel. de invoering der distributiekaarten te rechtvaardigen en de bevolking omtrent de levensmiddelensituatie in Duitschland gerust te stellen. DE POSTERIJEN EN SPOORWEGEN. Officieel wordt medegedeeld, dat de post diensten met ingang van Zaterdag uitslui tend zijn voorbehouden aan de post der on der de wapenen geroepen soldaten. De bevolking wordt uitgenoodigd, zich met ingang van Zaterdag voor den duur van tien dagen niet van de post te be dienen. In de pers zal worden medege- Verder meldt Hkvas uit Berlijn, dat op alle stations de verkoop van alcohol ver boden is. De Duitsche rijksspoorwegen zien zich om bedrijfsredenen gedwongen een aanzienlijk aantal treinen te laten uitvallen. De radiorede, die von Brauchitch Zater dagavond tot het legre zou richten, is af gezegd. HET LUCHTVERKEER. Bij verordening van den rijksminister van luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapcn is het geheele luchtver keer met binnenlandsche en buitenland- sche vliegtuigen boven het Duitsche souvereine gebied met directen ingang verboden. Deze verordenin- is niet van toepassing op vliegtuigen in dienst van de Duitsche weermacht. Verder is zij niet van toepassing op regeeringsvlicgtuigen en het verkeer op de luchtlijnen. Voor het vliegen dp de vliegvelden Berlijn- Tempelhof en Koningsbergen-De vau gelden bijzondere bepalingen. Verdere uitzonderin gen veresichen de toestemming van den rijksminister van luchtvaart en opperbevel hebber van het luchtwapen. In ieder geval uitgezonderd vluchten in dienst van de weermacht is bij zicht op den grond niet toegestaan hooger dan 500 meter te vliegen. BENZINE-VERKOOP GESTAAKT. Op bevel der autoriteiten mogen da benzinestations geen benzine meer ver- koopen aan particuliere automobilisten. Alle benzinevoorraden zijn opgeëischt. In de wijk van de departementsgebouwen was het Zaterdag en Zondag zulk een drukte met vrachtauto's en wagens, dat men sterk den Indruk kreeg, dat de dien sten der regeering werden overgebracht. Dit werd echter tegengesproken. Wel zouden documenten en meubelen zijn vervoerd. Uit de schoorsteenen van de Fransche ambas sade, vanwaar reeds Vrijdag de bagage in tien taxi's naar het station was gebracht, steeg een rook op. die de onderstelling wet tigde. dat men daar aan het opruimen was onder de archieven. De Poolsche ambassade bereidt eveneens een ontruiming voor. De houders der militaire zakboekjes 1, 5 en 6 opgeroepen. Dit beteekent vrijwel de volledige mobi lisatie. In het staatsblad van vandaag wor den twee decreten gepubliceerd, waarbij eensuur wordt ingesteld in Frankrijk, Algerije en de Fransche koloniën De decreten worden direct van kracht. Zij betreffen de pers in het algemeen de radio en den uitvoer van films en foto's. De Fransche staatscourant publiceert een decreet, waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt. Polen een credlet te verstrekken tot een maximum van 430 millioen franc, tot regeling van het aan schaffen van oorlogsmaterieel. De communistische bladen Humanité cn ie Soir zijn verboden Tevens zijn daar huis zoekingen verricht evenals in andere plaatsen in gebouwen van communistische vereeniglngen. De leiding van de Italiaansche socialisti sche partij welke een onderdeel vormt van de socialistische arbeiders internationale, heeft een communiqué aan de pers ver strekt, waarin gezegd wordt, dat zij zich solidair gevoe.lt met alle volken, welke door het fascisme worden bedreigd èn op de eerste plaats met het Fransche volk Alle Italiaansche emigranten worden uitgenoo digd de banden van vriendschap, welke hen met het Fransche volk vereeqigen, nog nauwer aan te trekken en Indien het moet, met dit volk te strijden tot verdediging van vrijheid en democratie. De Britsehe Admiraliteit heeft de con trole over de koopvaardij overgenomen. De controle is Zaterdagnacht om twaalf uur in werking getreden. Naar verluidt beteekent dit, dat koopvaar dijschepen thans alle instructies der Admi raliteit moeten opvolgen met inbegrip van iedere koerswijziging, welke de Britsehe vlootautoriteiten noodig mochten achten. Dondcrd. 31 Aug. ZIGZAG GOOI en VLIEGVELDENTOCHT. Vertrek 9 uur naar Schiphol, Amsterdam. 1. d. Vecht n. Loosdrecht- sche plassen - Raadhuis Hilversum - L. Vuursche - Paleis Soestdljk - Amersfoort - Soesterberg - Utrecht - Leiden; p. p. f. 1.75.. Zondag 3 Sept. BLOEIENDE HEIDE en GELDERSCHEN ACHTERHOEK. Vertrek 7 uur naar Utrecht - Ede - Arnhem - Did am - Zeddam - MONTFERLAND - Kasteelen Keppel en Ulenpas - Doesburg - Elle- com - Middachterallee - Arnhem - Oosterbeek - Wageningen - Doorn - Utrecht - Leiden; f. 3.25. 3*- UITKNIPPEN EN BEWAREN 5168 CIngez. Med.) De wereld is nog in afwachting! In deze weinige woorden ligt de situatie besloten. Nog is er niets gebeurd, dat den oorlog direct ontketenen zal, maar zijn we nog ver van het beslissende moment? Voor zoover thans daaromtrent iets te zeggen valt, lijkt de dag van morgen beslissend. Want mor gen zal de wereld weten, wat de gedachten- wisseling tusschen Engeland en Hitier zal hebben opgeleverd. Henderson heeft een boodschap overgebracht van den Fuehrer naar Londen en zeer breedvoerig zal de Engelsche regeering antwoorden. Door een bijzondere missie uit Duitschland is de be langrijkheid van deze gedachtenwisseüng nog eens ten volle geaccentueerd. Is er nog kans op een uitweg? We durven bijkans niet meer hopen, wanneer wij het antwoord van Hitier aan Daladler be schouwen De Fuehrer eischt immers met de grootste beslistheid Danzig en den corridor. Daarvan zal hij niet meer afwijken, wat er ook gebeure. Directe besprekingen met Po len oordeelt hij niet meer mogelijk Zullen Parijs en Londen thans nog willen terugwijken en pressie op Polen willen uit oefenen om toe te geven? We gelooven het nog altijd niet En zoo blijven we in den vicleuzcn cirkel ronddraaien, daar ieder zijn standpunt handhaaft. Een kleine mogelijkheid zou nog kunnen zijn, wanneer Hitier tot Engeland een eenlgszins ander geluid zou hebben doen hooren, maar klinkt dit waarschijnlijk? Over de boodschap zelve wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen en hetzelfde geldt voor het Britsehe antwoord. De Engelsche diplomatieke corresponden ten zijn het er echter over eens, dat zekere principieele zaken als waar kunnen worden aangenomen. Het voornaamste van deze zaken is voor wat betreft de Britsehe houding, naar alge meen verklaard wordt, dat Groot-Brittan- nië zich zal houden aan zijn verplichtingen en dat een werkelijk vredige atmosfeer een onvermijdelijk vereischte is aleer onderhan delingen kunnen worden geopend. Weer zou men dus even ver zijn Van de bemiddelingspogingen hoort men weinig meer. Het lijkt zelfs meer dan twij felachtig of Hitler Roosevelt zal antwoor den. De Canadeesche premier Mackenzie King heeft ten overvloede nog boodschap pen gezonden aan Hitler, Mussolini en Mos- cicki, waarin hij er bij hen op aandringt hun invloed aan te wenden om een oorlog af te wenden. Deze boodschappen zijn door tus- schenkomst van de consuls in Canada van Italië, Duitschland en Polen overgebracht. In antwoord heeft Mussolini een telegram gezonden, waarin hij verklaart niets onbe proefd te zullen laten tot het bewaren van den vrede op de wereld een duurzamen en rechtvaardigen vrede. En inderdaad schijnt Italië te remmen, echter de Duitsche these steunend. Op Polen wordt blijkbaar alle aandrang ge oefend om te wijken. Daarvan is echter nog geen enkel symptoom merkbaar. Weer vastgeloopen Is er nog een laatste middel over om den vicleuzen cirkel te doorbreken Ontegenzeggelijk wordt er overigens ge werkt in alle hoofdsteden De besprekingen zijn niet op te sommen. Hitler en de Duce zijn geregeld met elkaar in voeling, Londen. Parijs en Warschau eveneens. Voeg daarbij het va-et-vient van gezanten, legerleiders, etc. De Fransche gezant te Moskou keert heden naar Parijs terug. Zal de wereld nog van de oorlogs-pesti- lentle worden verlost? Steeds banger cn banger klinkt de vraag. Zelfs de partijdag voor den vrede van Neurenberg is ook al afgelast r. Modern smeerstaüon 5410 MOOGE O'JNO'JK 06 TEL ?26IO GENERAL MOTORS SPEGIALISTE-N (Ingez. Med.) Rijkskanselier Hitier heeft gisteren de afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag toegesproken in de ambassadeurszaal van de nieuwe Rijkskanselarij, meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Aan het einde van zijn, den ernst van het oogenblik karakteriseerende uiteenzettingen, brachten de afgevaardigden hem een stormachtige ovatie. Tevoren waren de politieke leiders in de Kroll-opera bijeen geweest. Nadat de aartsbisschop van Canterbury opgeroepen had tot het zeggen van speciale gebeden voor den vrede, waren de kerken gisteren overal in het land stampvol. De koning heeft met zijn broeders in de Westminster Abbev voor den vrede gebeden. In zijn preek zeide kanunnik Elliott: wij bidden voor de volkeren der wereld, voor het volk van Duitschland. dat men, naar wij gelooven, een verkeerde meening heeft bij gebracht over zichzelf en over ons, doch daarbij bedenken wij. dat de huidige staat van zaken in Duitschland, zooals een de: vroegere nazileiders heeft gezegd, een tijde lijke misvorming is van het ware perma nente karakter van dat land. Ook de dienstplichtigen van de lichtin gen 1902 en 1910 zijn thans opgeroepen. In een semi-officieele mededeeling wordt er op gewezen, dat de oproepingsbevelen met de grootste discipline ten uitvoer zijn gelegd en dat er een uitstekende stemming heerscht. zijn de premies tegen oorlogsrisico voor zee vrachten naar Duitschland en Italië aan boord van schepen van die naties verhoogd van 5 tot 10 pet. van de waarde der lading. De premie voor vrachten uit die landen is van 2 op 5 pet. gebracht. De premie voor directe vrachten naar Duitschland en Italië met schepen van andere naties Is op 2 pet. gebracht, die voor vreemde schepen met Italiaansche lading op 8pct. De premies voor verschepingen naar en van Frankrijk en Engeland bleven onge wijzigd. Tengevolge van de weigering van het con gres de neutraliteitswet in behandeling te nemen, kunnen de exporteurs thans grond stoffen met Amerlkaansche schepen naar Europa vervoeren waardoor deze schepen worden blootgesteld aan torpedeeren, het geen de Vereenigde Staten in een oorlog zou kunnen meesleepen. Verder merkt men op, dat indien een oor log zou uitbreken, Roosevelt onmiddellijk het congres bijeen moet roepen om de neu traliteitswet te wijzigen en de „cash and carry" clausule toe te passen. Men is van meening, dat een nieuw ini tiatief van Roosevelt niet meer verwacht moet worden en men rekende niet meer op een antwoord van Hitier. Bij een vluchtig doorlezen der bladen krijgt men den indruk dat de openbare meening voornameiyk tengunste van Frank rijk en Engeland ls. De openbare meening I kan in drie klassen worden verdeeld Ten eerste een kleine groep ioslationisten. Ten tweede: een groep, welke de houding van Frankrijk en Engeland geheel goed keurt omdat zij Hitler beschouwt als het „wereldgevaar". Ten derde: een groep, welke van meening ls. dat nu de Russische factor is uitgescha keld, de Amerikanen moeten wennen aan het denkbeeld, dat Frankrijk en Engeland te helpen gelijk staat met het verdedigen van de Vereenigde Staten. Van weerszijden blijft men in en om Danzig beweren, dat de situatie onhoudbaar wordt. De Duitschers klagen over de Polen en omgekeerd. Diverse Poolsche consulaten zijn gesloten, de telefoon-verbindingen met Polen zijn op vele plaatsen verbroken en de trein-verbin- dingen zijn gisteravond zes uur vrijwel ge staakt. Beide partijen gaan voort de laatste hand te leggen aan de militaire voorbereidingen. De situatie is critiek geworden. De Duitsche radio geeft tal van gruwel verhalen over mishandeling van Duitschers en brengt zelfs Oekrainlsche deserteurs uit het Poolsche leger voor de microfoon. Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt van Poolsche terreur-benden met geweren be wapend, die brandschatten. Te Danzig zou zelfs een groote Poolsche terreurorganisatie zijn ontdekt van Poolsch spoorwegpersoneel, dat reeds maandenlang zgn. sportcursus.sen zou hebben gevolgd, doch in werkelijkheid militair zou zijn opgeleid voor het gewapend deelnemen aan straatgevechten. De wapens zouden verschaft zijn door de Poolsche. spoorwegdirectie en de voornaamste Pool sche gebouwen zouden zetel der organisa tie zijn. Vanochtend is het Japansche kabinet en bloc afgetreden, teneinde de moge lijkheid te geven het binnenlandsche front te reorganiseeren, teneinde het hoofd te bieden aan den nieuwen toe stand. welke het gevolg is van de slui ting door Duitschland van een niet- aanvalspact met Sovjet-Rusland, on danks het bestaan van een driezijdige anti-kominternovereenkomst en zonder Japan te voren te hebben geraadpleegd De aftredende premier verklaarde, dat het kabinet was afgetreden, omdat het zich verantwoordelijk acht voor het opge ven van een Europeesche politiek, welke het kabinet had geformuleerd en ter ken nis van de kroon was gebracht, doch welke „tengevolge van de ingewikkelde en zon derlinge situatie" in Europa het kabinet ge dwongen heeft deze politiek te laten varen. In zijn verklaring zegt de premier: „sedert ik op keizerlijk bevel het kabinet heb ge vormd, heb ik mijn best gedaan de wen- schen van den keizer te vervullen, ln sa menwerking met mijn collega's de moeilijk heden, waarvoor Japan zich geplaatst ziet, te overwinnen en een nieuwe orde in Oost- Azië te vestigen, om het daar gestelde doel te bereiken." De buitenlandsohe politiek werd gevolgd op een basis van moraliteit, waarbij in de eerste plaats beteekenis werd toegekend aan bijdragen tot vrede en cul tuur op de wereld. Geleid door dit beginsel werd 'n politiek met betrekking tot Europa geformuleerd, waarover van tijd tot tijd aan de kroon rapport werd uitgebracht De nieuwe gecompliceerde en zonder linge situatie echter, welke zich in Europa ontwikkelt, als gevolg van de sluiting van een niet aanvalspact tusschen Duitschland en de Sovjet Unie heeft Japan gedwongen de formule prijs te geven, welke het Jegens Europa had gevormd en een geheel nieu we buitenl. politiek uit te werken. Dit heeft geleid tot een wijziging van hetgeen waarover Ik reeds van tijd tot tijd aan de kroon verslag heb uitgebracht. Ik ben zoo vervuld van schroom, dat ik niet langer in functie kan blijven. Het is ook bet stellige vertrouwen, dat een reorgani satie van het binnenlandsche front en een herorienteering van de buitenland- sche politiek een wijziging van het poli tieke standpunt en een hernieuwing van het volksgevoelen noodig maakt. Dit is de reden waarom ik vandaag aan de kroon het besluit van het kabinet ar te treden heb ingediend. Na de indiening der ontslagaanvrage door ministerpresident Hiranoema heeft de kei zer Koerahei Yoesa, den grootzegelbewaar der diens advies verzocht voor de aanwij zing van een opvolger van Hiranoema. Het verluidt, dat Yoeasa den keizer ver zocht heeft hem tijd te geven prins Sajonj»

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2