DE MYSTERIEUZE SPET .ER Hoe meer leden BOEKHOUDEN, TYPEN, STENO, OPLEIDING HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU, Plantsoen 29, Tel. 25754, Leiden PRAKTIJK DIPLOMA S Van 22 AuSustus j1 dat zi- hler sprake is ge- 80sie JaargangLEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 26 Augustus 1939 Derde Btad No. 24362 BUITENL. WEEKOVERZICHT Pe klok staat één minuut voor twaalf LUCHTVAART RECHTZAKEN GEVEILDE PERCEELEN SPREEKCEL Condities Boekhouden f. 5.per maand j Typen of Steno f. 20.p. geheelen cursus, privaatles; f. 3.50 clubles, boeken gratis. Typen en Steno tezamen f.35.- p. cursus. 4802 DE BLIKSEMINSLAG BIJ „VENETA" TE HILVERSUM. Een deskundige op het gebied van bliksem afleiders schrijft ons naar aanleiding van het bericht over den blikseminslag in den 40 M. hoogen schoorsteen van de tapfjtfabriek ,.Ve- nn - rrwwtrrrr /mi* k neta" te Hilversum, voorkomend in ons blad x^xx xjwx xtrx weest van gevaarlyke invitatie, daar waar i geschreven wordt over een bliksemafleider, die ongeveer 4 M. boven den kraag uitsteekt. I Indien deze vier meter aan den voet van den schoorsteen zou zün toegepast en met enkele centimeters aan den bovenrand ware volstaan, zou dit voorval z.i. waarschijnlijk gelukkiger af- geloopen zijn. lettergrepen per minuut. (Ingez. Med.) Schreven wij in ons vorig overzicht, dat (belangrijke beslissingen naderden, thans mag worden vastgelegd, dat de vraag oor log of vrede binnen zeer korten tijd zal zijn beantwoord. En, helaas, de toekomst ziet er niet bepaald rooskleurig uit, inte gendeel schijnt een oorlogsramp meer en meer te naderen. Nog ts het laatste woord niet gesproken, dus is er nog hoop,, dat op het laatste oogenbllk een wending ten goede kan inkeeren, maar veel hoop mag toch niet meer worden gegeven. Misschien nog enkele dagen, wellicht zelfs enkele uren zijn we verwijderd van het mo ment van September van het vorige jaar, toen ons werelddeel ook aan den rand van den gruwelijken oorlog stond, doch Muen- chen onverwachts een uitweg bood. Op een herhaling van Muenchen behoeft ech ter niet meer te worden gerekend, dat mag als uitgesloten worden geoordeeldIs het nog noodig te zeggen, dat de wereld tengevolge van het vastleggen van dit feit ln een gevaarlijke impasse verkeert? De si tuatie is toch de volgende: Dultschiand heeft beslist, dat Danzig Duitsch zal en moet worden en nu Polen dezen etsch heeft afgewezen, heeft Duitsch land zijn wenschen opgevoerd tot den corridor en zelfs herstel van de vroegere grens van Dultschiand ln 1914! Polen staat beslist afwijzend, niet alleen tegenover het laatste, doch ook tegenover het eerste, wel inziende, dat een wijken in het kleine op den duur een wijken ln het grootere zou beteekenen. Het gaat om Polen's levensbe lang. dat niet duldt een opgaan in de Duitsche „levensruimte", onbegrensd als dit is en zal blijven. En Polen weet zich daarbij gesteund door de belde Westersche democratieën, Enge land en Frankrijk hebben volledige garan ties daarvoor aanvaard en zullen die na komen. Wie daaraan nog twijfelt, zou ziende-blind kunnen worden genoemd na de jongste verklaringen van Chamberlain en lord Hallfax, die trouwens ten over vloede op overtuigende wijze zijn bevestigd door de onderteekening van het definitieve Engelsche verdrag met Polen ter vervan ging van het voorlooplge, hoewel ook dat volledige kracht bezat. Hier heeft men dus de botsing tusschen wat door de Duitsche pers unaniem na tuurlijk op aanwijzen van hoogerhand! als „Duitsche eer" is uitgekreten en de be sliste weigering van Polen en zijn bondge- nooten. Nimmer heeft Polen geweigerd om te praten over een regeling, die de Pool- sche rechten niet zou bekorten, doch dit heeft Duitschland niet willen aanvaarden. Zal het alsnog nu nog daartoe bereid zijn? Wij voor ons durven die vraag moeilijk meer bevestigend te beantwoorden. De kwestie Is zoodanig opgedreven op dezelfde wijze als destijds met Tsjecho-Slowakije, dat er voor het Nazi-Duitschland moeilijk meer een terug is. Trots den tot overbe lasting opgevoerden „zenuwenoorlog" heeft Polen geen krimp gegeven. Het krijgshaf tige Poolsche volk Polen telt een 38 millioen Inwoners zal liever in een oor log ten onder gaan dan zonder strijd zich gewonnen geven. Berlijn had een zwaren slag in petto ge houden aan de zenuwen van zijn tegen standers, waarvan het zich bergen schijnt te hebben voorgesteld: het non-agressie pact met de sovjets. Thans is immers wel duidelijk geworden, dat daarover reeds maanden lang is onderhandeld, zij het onder de grootste stilzwijgendheid! En het was een ware overrompelende verrassing, toen plotseling der wereld kond werd ge daan van het afsluiten van dit accoord terwijl Engeland en Frankrijk tevergeefs hadden gehengeld naar het opnemen der sovjets in het vredesfront. Het was een on verwachte wending, die voor een oogenblik inderdaad in het Westen verwarring scheen te stichten, doch dit was slechts voor een oogenbllk. Speciaal Londen herstelde zich terstond en verzekerde, de tanden op el kaar bijtend, dat de garanties aan Polen onverzwakt bleven gehandhaafd, garanties, die trouwens gegeven waren voor er iets bekend was omtrent een opnemen van Rusland in het vredesfront. Wanneer Duitschland dus gedroomd heeft van een in zijn schulp kruipen van Polen en een terugkrabbelen der Westersche de mocratieën, heeft het zich geducht verre kend. Maar, dit zij echter terstond daartegen over gesteld, het accoord met de sovjets Kjkt een groot succes voor de Duitsche di plomatie, want het accoord komt vrijwel neer op een Russischen vrijbrief om te doen en laten, wat Duitschland begeert. Er zijn er, die volhouden, dat het accoord zelfs nog verder gaat, dat het feitelijk een bond genootschap zou beteekenen, maar dat is nog door niets bevestigd en lijkt voorals nog onwaarschijnlijk: doch is de vrijbrief al niet genoeg? Aanvankelijk is nog ge dacht aan een 7,.g. ontsnappingsclausule, waardoor het Rusland mogelijk zou zijn het verdrag op te zeggen bij een of andere Duitsche agressie, doch die clausule ont breekt geheel en een toetreding tot het vredesfront door de sovjets is uitgesloten ie achten. De Engelsche en Fransche mili taire missies keeren dan ook huiswaarts. Het offer, dat Duitschland met zijn Jong ste, onverwachte doch succesvolle daad heeft gebracht, is evenwel bijzonder groot. Want: Duitschland heeft nu zijn kaarten op tafel moeten leggen, waaruit overdui delijk blijkt, dat slechts gevoerd wordt een zuivere realiteitspolltiek, zonder eenige scru pule! Men zou ook kunnen zeggen een po litiek om de hegemonie in Europa te ver werven Van eenig Ideaal is geen sprake Weer. Wat is er immers over van den strijd tot het uiterste tegen het zoo verfoeide en verguisde bolsjewisme? Nu wordt sovjet- Rusland opgehemeld als vredesfactor bij uitnemendheid en gezinspeeld op verdere Verbintenissen met Stalln ca. We heb ber. reeds melding gemaakt van de heftige uitingen van den Fuehrer in redevoerin gen etc. tegen het communisten-uitschot, doch wat zegt men van volgende passages Uit „Mein Kampf": „Reeds in het feit van het sluiten van een bondgenootschap met Rus land ligt de aanwijzing opgesloten voor den volgenden oorlog. Het resultaat daarvan zou het eind van Duitschland beteekenen. Daarbij komt nog het volgende. De huidige machthebbers in Rusland denken er in het geheel niet aan, op eerlijke wijze een bondgenootschap te sluiten of het na te leven. Men moet niet vergeten, dat de regeerders van het huidige Rus land met bloed bevlekte gemeene mis dadigers zijn, dat men wat hen betreft te doen heeft met het schuim der menschheid, die. begunstigd door de omstandigheden in een tragisch uur, een groote- aat overweldigden, mil- lioenen der leidende intellectueelen in wilden bloeddorst worgden en uitroei den en nu reeds bijna tien jaar het wreedste tirannenbestuur van alle tij den uitoefenen. Men vergete voorts niet, dat deze machthebbers behooren tot een volk, dat een uitzonderlijke menging van bestiale wreedheid en onbegrijpelijke virtuositeit in het cgen vertoont en dat zich heden meer dan ooit te voren geroepen acht zijn bloedige onderdruk king aan de geheele wereld op te leg gen. Men vergete niet, dat de interna- t' nale Jood, die op het oogenblik Rus land volkomen beheerscht, in Duitsch land niet een bondgenoot, maar enkel een tot een gelijk lot bestemden staat ziet. Men sluit geen verdrag met een part ner, welks eenige belang de vernieti ging van den ander 's. Men sluit ze vooral niet met lieden, wien geen ver drag heilig zou n, daar zij niet als vertegenwoordigers van eer en waar heid op aarde leven, doch als vertegen woordigers van leugen, bedrog, diefstal, plundering en roof. Wanneer iemand gelooft, dat hij verdragen moet sluiten met parasieten, dan is zoo'n poging te vergelijken met die van een boom, die tot eigen voordeel een verbond zou sluiten met een heksenbezem". Verder commentaar is overbodig! Bovendien verliest Duitschland door dit accoord de vriendschap met Japan, dat op het punt scheen tc staan om een militair accoord met de spil te sluiten, zij het aar zelend. Japan, evnmin als anderen op de hoogte gehouden van de onderhandelingen met Moskou Rome dan uitgezonderd, dat zelfs de eer opeischt van het geeste lijke vaderschap oordeelt de actie van Duitschland als veraad en zal zijn politiek daarnaar wijzigen. Dat beteekent, dat de Japansche dreiging in het Verre Oosten ten aanzien van Engeland zal afnemen, daar Japan thans vreest, dat de Sovjets daar zich nu meer zullen willen doen gel den. En ook Spanje, waar de burgeisirijd immers juist tegin het bolsjewisme heette te gaan. staat ietwat verbijsterd en heeft reeds duidelijker dan ooit van bereidheid tot neutraliteit kennis gegeven bij een ko mende gewapende botsing. Het anti-komin ternpact is ineen gezakt, zijn innerlijke voosheid is brutaal duidelijk aan het licht getreden. Zoo staan voor- en nadeden tegenover elkaar. Welke op den duur het zwaarst zulen wegen? De toekomst zal het uitwij zen. Dc Russische houding blijft iets raadsel achtigs houden. Welk voordeel heeft Mos kou door dit samengaan met het gehate fascisme? Het ligt nog verborgen evenzeer als feitelijk onbegrijpelijk blijft, dat Rome zoo getrouw Berlijn blijft steunen, terwijl het zelf op geen enkel tastbaar voordeel van beteekenis kan wijzen. Men kan zich aan tal van gissingen wagen, waarvan de meest aannemelijke voor dit oogenblik is, dat de Sovjets den oorlog tcch als zeker beschouwen en nu beide partijen zich wil len laten uitputten, terwijl het zelf ge heel intact blijft en speciaal op revolu tie in Duitschland zou dan in de toekomst worden geloerd! maar het Is alles nog te vaag om conclusies te durven trekken Dat de Sovjets er heil in zien. hetzij voor direct, hetzij in de toekomst, dat mag men gerust aannemen; zij geven niets voor niets. Doch hoe het alles ook zij, Europa staat thans voor de meest benauwende beslis singen. Is het wonder, dat in het „schemer uur" tusschen vrede en oorlog van diverse zijden inderhaast nc pogingen zijn aan gewend om de ramp af te wenden? We hebben in volgorde gehad de hartekreet van koning Leopold namen de Oslo-groep, de vredes' dschap van den Paus en de aanbiedingen van president Roosevelt. On getwijfeld zijdelings door Italië onder steund! Duitschla- blijft ec-.ter doof voor dit alles, president Roosevelt wordt zelfs opnieuw op botte wijze afgemaakt gelijk bij zijn vorig bemiddelingsaanbod. Slechts een klein lichtpunt valt nog aan te wijzen nadat de Britsche gezant bij het overb: ',gen van eer. boodschap zijner re geering, feitelijk inhoudend de waars hu wing. dat Engeland voet bij stuk zou hou den in zijn voornemen in te grijpen bij iedere nieuwe daad van agressie, vrij on- DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" vertrok heden van het vliegveld Tjlililitan te Bandoeng naar Nederland met medeneming van 225 kg. post, 7 kg. pakketpost en 75 kg. goederen. Hedenmorgen om 6.08 uur is het KLM-vlieg- tuig de „Nandoe" met de volgende bemanning van Schiphol naar Indië vertrokken: gezagvoer der Sillevis, 2e bestuurder van Montfoort. werk tuigkundige den Blanken, radio-telegrafist Sal<v mons en steward de Visser. Meegenomen werd 380,575 kg. briefpost, 9 kg. pakketpost en 94,955 kg. vracht. heusch was behandeld, heeft de Führer hem gisteren zelf ontboden en Henderson vliegt nu heden naa: Londen. Houdt dit r-ogelijkheden in? Laat ons het hopen. Nog is niets onher stelbaars gebeurd, maar zoo ooit. dan staat nu de klok op een paar minuten, zoo niet één minuut voor twaalf, te meer. waar de Duitsche pers niet ophoudt met haar cam pagne a la Tsjecho-Slov akije. als het ware Polen a priori beschuldigend den oorlog reeds te zijn begonnen. Hoe gering de kansen op een schikking ook lijken, laat ons niet den moed geheel opge/cn; anderzijds erkennend, dat ge daan wat gedaan kon worden cm het onheil van Europa af te wenden. E» het zwaard zal moeten beslissen, behoeft de schuldvraag ditmaal toch zeker niet te worden betwist! POGING TOT MOORD OP ZIJN VROUW. Drie jaar gevangenisstraf gerequireerd. Drie jaar gevangenisstraf eischte gis teren de Officier van Justitie te Am sterdam mr. Bosch tegen een 30-jarigen Amsterdamschen ijzerwerker, die te recht stond voor de vacantiekamer der rechtbank wegens poging tot moord op zijn vrouw. De vrouw had haar man en kinderen alleen gelaten. Dinsdagmiddag 23 Mei kwam de ijzerwerker haar tegen ln de stad en hij vroeg haar mee te gaan naar de echte lijke woning om te praten over de verdee ling van den inboedel Na eenige aarzeling g.ng zij op zijn voorstel in. Nauwelijks was zij in de etage aan de Bloemstraat binnen gegaan, of de ijzerwerker, die de deur ach ter haar had afgesloten, gaf haar met een knijptang een paar silagen op het hoofd, waarna hij haar bij den keel greep en met een scheermes wonden aan pols en armen toebracht. De vrouw riep om hulp en op haar „Moord .moord "-geroep kwam de bovenbuurman naar beneden. Hij klopte, doch de ijzerwerker riep hem toe. „Ga maar weer weg, er is hier niets te doen. ze maakt immers altijd zoo'n lawaai". Een buurvrouw, die ook op het geschreeuw was afgekomen, kreeg een dergelijk antwoord. De buren waren er niet gerust op. dat er niets gebeurde, temeer daar de vrouw op nieuw om hulp riep Zij waarschuwden een agent en deze trapte de deur in. De man werd gearresteerd; de vrouw, die betrekke lijk 1 cht gewond werd, was spoedig her steld. De man. die zihh wegens poging tot moord te verantwoorden had, beklaagde zich over het gedrag van zijn vrouw. Hij was plotsehng woedend geworden en hij had z'ch niet kunnen beheerschen. Van de vechtpartij h.rinnerde hij zich heel wei nig meer maar met klem ontkende hiji desalniettemin een scheermes te hebben gebru kt. Zijn vtouw had het scheermes tegen hem gebruikt en zich daarbij ge wond De officier van justitie, mr. Bosch was van oordeel, dat in dit geval een strenge straf diende te worden opgelegd. Verdachte leefde reeds gescheiden van zijn vrouw en met opzet heeft hij haar in zijn won'ng gelokt met de bedoeling om haar te dooden. De rechtbank zal 8 September vonniis wijzen. Ten overstaan van mr. H. M. A. Coebergh notaris te Leiden: Het winkel- en woonhuis Bloemmarkt 24 hoek Vrouwensteeg. in bod f.6000. kooper de heer J. A. Vreeburg q.q. te Leiden voor f.6500. Het heerenhuis en erf Papengracht 26 m bod f.3700, kooper de heer P. J. van Dam qq te Leiden voor f. 4100. Het pand thans ingericht lot smederij, werk en bergplaats Sint-Aagtenstraat 14. in bod f.1140, kooper de heer W. J. M. Barnlng te Leiden voor f. 1250 de afd. Leiden der Ned. Vereen, /oor Luchtbescherming telt, des te beter kan zij aan haar doel beantwoorden. Geeft U nog heden op als lid bij den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Telefoon 25410. b. g. g. 24807. De contributie (naar draagkracht met een minimum van 25 cents 's jaars) behoeft voor niemand een bezwaar te zijn.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9