Gemeenteraad van Boskoop IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Zaierdag 26 Augusius 1939 VISSCHERIJ-BERKHTEN MUZIKALE AFSCHEIDS-FEESTAVOND Officieele Crisispubficatie GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN buitenlandsch gemengd. Vijf dooden bij een ontploffing te Londen haarlemmermeer. HEDENAVOND: Café-Pesl. „Nieuw Brittenburg" hillegom. katwijk. katwijk aan zee. lisse. noordwijk binnen. rijnsburg. valkenburg. JIMD DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gistermorgen is het 4-jarig dochter tje Hilje van de familie Bakker te Delfzijl door een achteruitrijdende vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. Hilje speelde met enkele vriendinnetjes i den weg. De chauffeur van den vracht- fjgen waarschuwde de kinderen nog. dat JU achteruit ging rijden. De overige kinde ren verlieten daarop de plek, doch Hilje ton blijkbaar met tijdig meer wegkomen. Zij lieeg de wielen over het hoofdje. DROEVIG DRAMA IN ZEE. Jongen te Zand voort verdronken. Gistermiddag bevonden zich twee broers, 17-jarige G en de 9-jaiige F. Barendse uit Haarlem aan het baden op het vrije gedeelte van het strand, ter hoekte van het :entenkamp De oudste jongen kon zwem- aen en begaf zich nogal ver in zee. Zijn bioertje wilde zijn vooroeeld volgen, hoewel de zwemkunst niet machtig was. Hij geraakte dan ook in verdrinkingsgevaar en riep zijn broer om hulp. Deze ti achtte hem redden doch hij geraakte door den ster- ien stroom zelf in gevaar .zoodat hij hem moest loslaten. Het hulpgeroep van den oudsten jongen werd door andere baders gehoord en dezen slaagden er in hem be houden op het strand terug te brengen. Eerst toen deelde hij mede. dat zijn broer- eveneens in gevaar verkeerde. De knaap was inmiddels echter in de depte verdwenen. Het stoffelijk overschot gisteravond om zeven uur aangespoeld. KANO OMGESLAGEN. Inzittende verdronken. Gistermiddag omstreeks vier uur is in den Boezem nabij de linker Rottekade te Rotterdam de 15-jarige jongen P. Bal ver dronken. Het slachtoffer voer met zijn kano den Boezem. Zijn vaartuig is door on be rende oorzaak plotseling omgeslagen, waar door de jongen in het water terecht kwam. j was de zwemkunst niet machtig en rerdween spoedig in de diepte Een man, in de nabijheid van de plaats, waar dit rebeurde, zat te visschen, schoot te hulp. slaagde er in den jongen naar den kant trekken, doch toen bleken de 1 evens- eesten reeds geweken te zfijn. De visschei' soft met behullp van twee andere personen toz getracht door kunstmatige ademhaling en jongen bij te brengen, doch zij slaagden daarin niet. evenmin als de G.GJD die spledig arriveerde. Deze heeft het lichaam .aar het ziekenhuis aan den Bergweg ver eerd DE HARINGVISSCHERIJ. Dc gevolgen van het jaarverbod hebben zich deze week in sterke mate doen gevoelen. Maan dag, de dag van de groote aanvoeren, werden te Vlaardlngen 850 kantjes aangebracht en te Scheveningen ruim 1000 kantjes. Geen wonder, dat de markt, niettegenstaande het warme weer, vast was. Voor den export mag het als een geluk be schouwd worden, dat de aanvoeren niet groot zijn. Het warme weer heeft in het buitenland de consumptie sterk verminderd, waardoor de vraag terugliep; bovendien waren de risico's van bederf tijdens het vervoer zeer groot. De spannende Internationale toestand had even eens een ongunstigen invloed op de vraag. De resultaten van de haringvisscherij blijven onbevredigend. De eerste weken van het seizoen vischten de treilers Noordelijk, de vangsten waren slecnt, wat in hoofdzaak werd toegeschre ven aan het groot aantal haaien en lnktvlsschen die zich op de vischgronden bevonden. De laatste weken zijn de vangsten beter, doch cle kwaliteit van de haring laat veel te wen- scben over. De haring is ln het algemeen te klein voor de rookerij. Ook in de andere landen blijven de aanvoeren van versche haring ver bij het vorig Jaar ten achter. In België werd tot nu toe zeer weinig binnengebracht; de reden hiervan is, dat ten gevolge van dc slechte uitkomsten van het vorig seizoen tot nu toe weinig treilers op haring visschen. De prijzen blijven hierdoor, in verge lijking met IJmuiden zeer hoog; betaald werd van f. 4 tot f6 per 50 KG, In Duitschland werden tot 15 Augustus on geveer 300.000 kisten aangebracht tegen 500.000 kisten in 1938. Deze week werden te IJmuiden weer groote kwantums versche haring Ingezouten; zoowel voor de blnnenlandsche markt als voor export naar België. DE TREILVISSCHERIJ. Nog steeds neemt een aantal groote motor- loggers van Katwijk en Scheveningen aan de treilvisscherij deel. De resultaten blijven bevre digend; de meeste van deze schepen doen voor de kastbooten niet onder. Daar de exploitatie kosten van de motorloggers lager zijn, is wel te verwachten, dat dit type schepen in de toe komst de kleine stoomtrellers geheel zullen vervangen. Wanneer de haringvisscherij niet belangrijk verbetert, is wel aan te nemen, dat de groote motorloggers. die thans nog treilen, deze vis scherij zullen blijven uitoefenen. verloren. Wanneer een boot onder deze ongun stige marktverhoudingen niet 2000 of meer manden visch kan bergen, behoeft men haar niet op de haring uit te zenden, want dat loopt op een besomming van 1500 gulden uit. Wan neer de haring nu eens minstens vijf gulden opbracht, zou het natuurlijk iets anders zijn. Van de gewone Noordbooten maakte feitelijk alleen de „Prinses Beatrix", die Maandag aan de markt was. een behoorlijke reis. En zoo zitten we dan weer. evenals een jaar geleden, midden in de narigheden, als gevolg van den internationalen toestand. Wat zal de naaste toekomst ons brengen? Een herhaling van de jaren 19141918? Laat ons hopen van niet. want alhoewel deze jaren voor IJmuiden een tijd van bloei zijn geweest, mogen we er niet naar terugverlangen, want het zijn Jaren geweest, die IJmuiden een slechten naam heb ben bezorgd en bovendien een periode ln ons visscherijbedrijf hebben gevormd, waarin het verlies van menschenlevens heel veel leed heeft veroorzaakt. Er werd in IJmuiden verteld, dat Engeland het uitvaren van trawlers heeft, ver- i boden, en die welke op zee waren, heeft terug- j geroepen. Daar dreigt dus een vlschloos tijd perk. H: ARBEIDER DOOR FRAISMACHINE GEGREPEN EN GEDOOD. In het DiaconessenhuLs te Eirunen is iistermorgen de arbeider A. Kok uit Klazi- :ireen overleden aan de gevolgen van een iögeluk, dat hem eergisteren overkomen is. De man was op het terrein van de N.V. ■erveeningsmaatschappij Klazienaveen be- met het maken van zoogenaamde krui- selturf, een nieuw product, waarmede proeven worden genomen. Deze turf wordt femaakt met een fraismachime, welke door «en tractor wordt voortbewogen. Door de 'raismachine wordt de bovenste laag van et veen afgeschaafd. 0p een gegeven oogenblik haperde de aachine. K. sprong van den tractor en ïerd door den arm van de fra.sniachine «grepen, tegen den grond gedrukt en toen ttf ernstig aan beenen en onderlichaam m>nd. JEUGDIGE WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag tegen vier uur is te Amster dam op den hoek van den Admiraal^ie Ruy- terweg en Jan Evertsenstraat een ernstig fngeluk gebeurd. Een 17-jarige wielrijder wilde, komende jan de Jan Evertsenstraat, den Admiraal de juyterweg oprijden in de richting Sloterdijk At die richting naderde een vrachtauto, •elke de brug wilde opgaan. Doordat de wielrijder omkeek zag hij de vrachtauto niet 'aderen. Hij werd gegrepen en tegen den [fond gesmakt. Met een inwendige verbloe ding is het slachtoffer in hoogst ernstigen «estahd naar het Wilhelmina Gasthuis :rergebracht. Oij de manoeuvre, welke de bestuurder den vrachtwagen op het laatste oogen- wilde maken om den jongen te ontwij- reed de auto een verkeerspaaltje omver. NIEUWS UIT IJMUIDEN. <Van onzen correspondent) WEEKOVERZICHT. Er kwamen deze week binnen 33 trawlers, 38 loggers en 1 kotter. Vermeldenswaard zyn de reizen van de KW. 74, de KW. 51 en de Sch. 15, die respectievelijk 1.1410. f. 1680 en f. 1090 besomden. Er waren kust- booten die minder hadden. Ook deze week zijn de resultaten van de haringvisscherij weer zeer bedroevend geweest. Neen. zoo zeggen wij het niet goed: de resultaten der visscherij waren uitstekend, maar in den afslag vonden deze resultaten een droeve ontknooping, doordat de haring bijna waar deloos was. Er zijn honderden kisten van dit „kostelijk zeebanket" via de Ncderlandsche VissCherii- Centrale naar de vlschmeclfabrieken gegaan. Dit was natuurlijk niet het beste deel van den aanvoer. Er waren deze week elf trawlers aan den afslag met haring, met een totalen aan voer van 12.600 kisten versche en 430 kantjes cteurharing. Vooral Maandag maakten eenigc booten slechte prijzen en werd er veel haring uit de markt genomen, maar dat was dan ook geen wonder, want er waren 5750 kisten aan de markt. Een slecht land waar het niemand goed gaat; en zoo was er deze week ook weer één van de elf haringtrawlers, die een mooie besomming maakte. Dat was de „Delft", die ongeveer 1500 hal- kisten aanvoerde en f. 6250 besomde. Er werd gisteren voor de mooie haring weer vijf gulden betaald, wel een bewijs, dat we soms nog aardig wat aan kunnen. Wij denken niet, dat er van de ..Delft" iets voor België gekocht is. maar dat de geheele aanvoer in ons land is gebleven. Deze week is gebleken, dat niet alle trawlers voor de haring geschikt zijn, tenminste niet. wanneer de prijzen zoo laag zijn. „De Witte Zee" en de „Ewald" konden wel genoeg vangen, maar niet genoeg bergen om een bevredigende reis te maken. Wij hoorden, dat de „Ewald" heel wat haring over boord moest gooien, om dat men er, met het oog op de ruimte, geèn raad mee wist. Dat is dubbel zonde: de trawler heeft er niets aan en de visch is natuurlijk zoo dood als een pier en dus ook voor den stock VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht voor de Maandagmarkt: „Utrecht". IJm. 73: 260 zeeklstjes haring. 450 manden haring. 63 kantjes steurharing; 20 man den diversen „Gloria". IJm. 37: 125 manden schelvisch, 140 manden braadschelvisch. 30 m. radio. 90- m. wijting; 30 m. gul. 15 m. koolvisch. 15 m. ma kreel, 5 m. varia. Totaal 450 manden en 45 stuks stijve kabeljauw. „Maria van Hattem". IJm. 1: 20 m. schel visch. 100 m. gul en kabeljauw. 90 m. rad'o. 70 m. wijting, 15 m. platvisch, 50 m. gestripte makreel. 150 m. dichte makreel. Totaal 495 m. „En Avant", IJm. 8: 90 m. schelvisch. 80 m. braadschelvisch. 45 m. radio, 25 m. makreel 35 m. gul. 50 m. wijting. 15 m. platvisch. 5 m. stokvisch. 10 m. koolvisch. Totaal 345 m. en 100 st. stijve kabeljauw. AFSCHEID VAN RAADSLEDEN EEN REDE VAN DEN HEER GULDEMOND. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 26 Augustus. Tarbot 84—60 ct. per KG.; Tong f. 1.33—0.42 per KG.: Groote schol f.2518.50 per 50 KG.; Middelschol f 19—16 idem; Zetschol f. 13.50- 12.50 idem; Kleinschol f. 11.502.40 idem; schar f.6.604 idem; Poontjes f.2.10 idem; Groote gul f. 7.50—6.50 idem; Kleine gul f. 5.80—6.70; Wijting f. 2.10—1.25 idem; Kabeljauw f. 19—13.50 per 125 KG.; Leng f. 1.25. Besommingen: Loggers KW. 103 f. 570; KW. 155 f.440; KW. 166 f.360; KW. 159 f.730. VLAARDINGEN. 26 Aug. Aangevoerd 6 last van 1 schip. Maatjesharing groen f. 29.70; maatjesharing f. 19.50; volle haring Zuid f. 19.30, alles p. ton. SCHEVENINGEN. 26 Augustus. Bipnen van de haringvisscherij de KW. 3 en de KW. 130. resp. met 8 en 12 kantjes. BRAND IN OLIEFABRIEK TE WORMERVEER. iij het plaatsen van een wals in de per- van de oliefabriek van de forma Crok Laan te Wormerveer, is door vonken n een laschapparaat brand ontstaan. De J* in de onder de perserij gelegen olie pers vatte vlam. De brandweer was ter plaatse, zoodat het vuur op het ^nblik wordt bestreden met vier brand er- en twee labrieksspuóten. Waarschijn- ral het vwr beperkt kunnen blijven het brandende fabrieksgedeelte De •de wordt door verzekering gedekt. gistermiddag te half drie heeft zich een ftt* ontploïfing voorgedaan in Broad en het centrum van Coventry. Hierbij Erirfn Personen om het leven gekomen, 'jMil velen werden gewond. .^schade, welke werd aangericht, aan ousscn. trams en particuliere auto's, winkelruiten, wordt op eenige feitid ^erdduizenden ponden sterling ge- geheele straat was bezaaid met sfcuk- ri glas en brokstukken, waartusschen de en gewonden lagen. GEBOREN: Jacobus Everardus, z. van J. E. Belt en W. Kleinjan Jacob, z. van W. G. Griffioen en L. de Mooij Wllhelmina. d. van P. J. den Ambt man en I. Seijn Willem, z. van W. Bruin en M. Bugyi Helena Cornelia, dr. van J. H. de Hei) en A. M. Janssen Jan Arle, z. van J. A. van Gemeren en P. C. v. Herk Jacobus Jo hannes, z. van J. H. Regeer en J. Gerritsen. ONDERTROUWD: H. R. Lan jm. en J. J. Schwager jd. E. Boek hout gesch. 34 j. en C. S. Overduin jd. 24 j. J. S. Göbel jm. 24 j. en W. Vlasveld jd. 26 j. J. v. Bendegem jm. 30 j. en P. J. Geilsman jd. 29 j. I. Neuteboom jm. 26 j. en A. Verwoerd jd. 19 j'. J. Stouten jm. 26 j. en M. E. J. Minke jd. 23 j. A. Distelvelt jm. 26 J. en H. v. Stra- ter Jd. 25 J. OVERLEDEN: S. J. Warmerdam m. 54 j. F. Keessen zn. 1 jaar. Later werd gemeld, dat in verband met den bomaanslag te Coventry drio personen gearresteerd zijn, waaronder een vrouw. Van niet-officieele zijde wordt de ont ploffing toegeschreven aan het Iersche Republikeinsche leger. Extra politiewachtposten zijn geplaatst bij alle belangrijke gebouwen in het ge heele land in verband met de ontdekking door Scotland Yard van een nieuwe samen zwering van het Iersche republikeinsche leger, welke ten doel had een weloverleg- den aanval te ondernemen op regeerings- gebouwen. Te Londen worden de admirali teit, het ministerie van binnenlandsche zaken, het transportministerie, het depar tement van oorlog in het bijzonder be waakt. Naar verluidt hebben de agenten van de I.R.A. in Engeland instructie ge kregen hun voordeel te doen met de hui dige crisisperiode. GEMEENTERAAD. Dfe raad van Haarlerr^erraeer vergaderde onder voorzitterschap 'van burgemeester mr. A. Slob voor de laatste maal in de huidige samenstelling. Afwezig waren de heeren Thomson en van Wijk Eerstgenoem de had bericht van verhindering gezonden; laatstgenoemde werd gelijk bekend in de vor.ge z.tting als raadslid uitgeschakeld Alvorens men ging vergaderen werd de nieuwe ziekenauto van de gemeente voorge reden en door de raadsleden bezichtigd. Dezen toonden zeer ingenomen te zijn met de nieuwe aanwinst, die in een groote be hoefte zal voorzien De voorzitter las een schrijven voor van Ged. Staten van Noord- Hblland, van den heer F A. Bos die zijn bezwaren uit tegen het raadsbesluit, betref fende het vervallen verklaren van den heer S. van Wijk's raadslidmaatschap. Deze be zwaren werden ongegrond verklaard en het adres voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel, een stukje gemeentegrond aan den Parallelweg van den Kruisweg te verkoopen voor f. 3754 werd goedgekeurd. Wethouder Ouwerkerk gaf een uiteen zetting van art. 13 der LO.-wet, dat ver goeding toelaat voor het bezoeken van diverse scholen, die méér dan 4 K M van de woonplaats liggen De gedane verzoeken werden goedgevonden Aangenomen werd de aankoop van een woonhuis met erf en tuin gelegen langs den Oostelljken Hoofdweg te Hoofddorp. Na discussie werd een voorstel om het plan-Uithol een onderdeel van de u'tbrei- duigsplannen voor Badhoevedorp als afge daan te beschouwen, verworpen Vastgesteld werd een uitbreiding van het uitbreidingsplan voor Badhoevedorp. De vooreitter richtte zich tenslotte in hartelijke bewoordingen tot de scheidende raadsleden Een nieuw politiebureau? In verband met den aankoop va;-, een woonhuis met tuin en erf aan den Ooste lijken Hoofdweg te Hoofddorp vernemen wij dat het in de bedoeling ligt, dat daarin een nieuw politiebureau zal worden inge richt. De raad van Boskoop vergaderde. Na opening werden de heeren P. Loef Azn., W. de Ruljter en P. van der Staak benoemd voor het onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwe raadslid ln de vacature van wij len den heer J van Gelderen, den heer W. C. Hage. Nadat tot diens toelating besloten was, werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. tot aanvulling van het reglement van orde voor de Raadsvergaderingen. Hierop sprak de voorzitter de scheiden den raadsleden toe. Allereerst richtte hij zich tot den heer Guldemond. die van 1 September 1903 raadslid en van 4 September 1923 wethou der was. Spr gewaagde met waardeering van zijn arbeid voor publieke werken. Er is bijna geen straat aan te wijzen, welke niet in uw tijd ts verbeterd, aldus spr. en waar aan uw krachtige medewerking niet is ver bonden. Toch ligt uw eigenlijke arbeidsvreugde op het bijzondere gebied der plantsoenen, wegbeplantlng, rosarium, spoorwegpark, Zuidwijk. Boezemlaan en Arboretum. Uw laatste zichtbare arbeid is de verbe tering van de Wilhelminalaan. Ik weet, dat het u goed zal doen te zeggen, dat ik hoop zorg te dragen, dat wat U ter verfraaiing onzer gemeente gedaan heeft, ongerept blljve voortbestaan. Eenmaal als alles tot volle ontplooiing zal zijn gekomen, zal ge lijk zulks met menschen het geval is. die een gedachte voorstaan, welke bij anderen nog niet Is gerijpt, uw naam worden ge noemd als van den man, die gezien heeft dat Boskoop woongemeente moet kunnen zijn. U heeft gevoeld, dat de vreemdeling, hier komende iets moois verwacht en teleurge steld zoude heengaan, als Boskoop er an ders uitzag dan het er nu uitziet. Persoonlijk dank ik u voor den steun en vriendschaD van u ondervonden, maar in het bijzonder maak lk mij tot tolk van hen, die hier niet kunnen spreken. Zij, die door uw opkomen voor de sociale nooden met terdaad en met een warm hart door u zijn ceholpen. Ik denk in het bijzonder aan uw voorzitterschap van het Comité voor crisis- nooden en de hulpverleening aan de boom- kweekers ln onderscheiden vorm. Na toestemming van den heer Gulde mond, om een park in Boskoop naar zijn naam te noemen, besloot de raad met alg. st. het Rosarium tegenover hét station te noemen „Guldemond- park". Nog besprak de burgemeester waardee- rend het werk van den niet aanwezigen heer Kranenburg die zitting in den Raad had van 3 September 1935 af. Hij was een trouw en ernstig raadslid, die met kalme waardigheid zijn plichten heeft vervuld en dank verdient' voor de verantwoordelijke wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Spr. hoopte, dat hij spoedig zou mogen herstellen. Met den heer Loef nader ik aldus spr. 1 den nestor van den Raad. Raadslid van 3 September 1901. met een kleine onder breking van 23 Augustus 1907—1 September 1908. heeft hij wel zeer vele Jaren de ge meente ged end. Hij deed dit met eere. De heer van der Staak had zitting sinds 1 September 1931. Voorheen lid van het hoofdbestuur van den R.K Graflschen Bond heeft hij zich met toewijding aan zijn taak als raadslid gegeven Ook hem dankte spreker. Hierna voerden nog het woord de hee ren W C. van Kleef. A Brand, P D. Noest. H. A Boekraad en C Grootendorst, allen v/aren vol lof en waardeering voor hetgeen ae scheidenden hadden gedaan ln het be lang van de gemeente. Een dankwoord werd voorts gesproken door de heeren P. Loef en P. van der Staak. Als laatste spreker voerde de heer E. Gulde mond, u tvoerig het woord. Het is geen schokkende gebeurtenis ais men na een werktijd van 36 jaren de wapen rusting inlevert aldus spr., opdat anderen daarmede zouden worden gegord. Groot is het voorrecht voor onszelf wanneer wij de wajienrusting inleveren, als er géén vlekken zijn aan te wijzen. Inderdaad, het Boskoop van de begn- jaien dezer eeuw en het Boskoop van nu is niet hetzelfde Boskoop. Van het oude is niets de bezichtiging waard gebleven. Bos koop werd betrokken ln het moderne ver keer, te water en te land. Veel moest wor den verbeterd en ls dan ook verbeterd en dat alles heeft voor den Raad veel, voor B en W méér zorg gebaard. Toen ik in 1923 gekozen werd tot wethou der kwam ook het wegenvraagstuk aan de orde. Was het te verwonderen, dat deze wethouder, als boomkweeker geboren, zijn volle aandacht schonk aan het plantsoen - wezen? Heb ik in dit opzicht iets bereikt dan dank ik veel aan de belanglooze hulp van den heer Dooren'oos, directeur der plantsoenen van Den Haag, alsook aan de directie van Publieke Werken alhier; zij maakten mij de uitvoering gemakkelijk. Spr. besjxrak vervolgens zijn langdurig raadlidmaatschap en wethouderschap en gaf o a als goede raad mee, dat, wanneer de tijd komt. dat de kleinere gemeenten weer in eigen behoeften moeten gaan voorzien en nieuwe belastingbronnen moe ten worden aangeboord, matig bouwen en trachten te bewaren strenge eisch zal zijn. Dan zal er waardeering zijn voor die ge meentebesturen die. als gij, de tering naar de nering" hebben toegepast. De ouden gaan, jongeren nemen hun plaatsen in, aldus e'ndigde spr. „In de plaats der Vaderen zullen de Zonen zijn". God zij deze wereld, Zijn schepping, ge nadé. Ook nu. Ook Boskoop. Ons Bo'koop. Hierna bleef men nog eenigen tijd bijeen. BOULEVARD 33 - KATWIJK AAN ZEE. 5303 Het aanbrengen van Sirene's Op den toren van de Nieuwe Kerk is de luchtbeschermingsdienst thans druk bezig met het aanbrengen van een sterkere sire ne van 5 P K. De andere van 3 P K. zal te Katwijk a d. Rijn op den toren aangebracht worden. In het sterk uitgebreide Katwijk aan Zee zal de nieuwe sirene op krachtiger wijze gehoort kunnen worden Orgelconcert in de Nieuwe Kerk. De heer Feike Asma uit Leiden gaf gister avond een orgelbespeling, ditmaal in de Nieuwe Kerk, inplaats van in de Oude Kerk Tengehoore werden gebracht werken van Jan Zwart, J. S. Bach. G. F. Handel en an- 1 deren. Het slotnummer was „Finale" van den heer Asma. De opbrengst was weer ten bate van het verwarmingsfonds. LEVERING ZWARE VARKENS. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt bekend, dat zü, die met haar con tracten gesloten hebben tot levering van zware varkens en die ontheffing van leve ringsplicht of uitstel van levering wen- schen te verkrijgen, zich tot de zaakvoer ders der Centrale dienen te wenden onder overlegging van het hun uitgereikte leve- ringsbewijs. 370 's Gravenhage, 25 Augustus 1939. De Zondagsdienst der doctoren wordt Zondag 27 Aug. waargenomen door dr, Versluys. In het Nova-theater wordt de film De brand in Oud Chicago vertoond. Deze im- poneerende brand wist de bezoekers bijzon der te boeien. Vooraf gaat een uitgebreide reportage van het wereldnieuws en de film Op Glad IJs waarin men Sonja Henle ziet op de schaats en ski's. Een wonder van be hendigheid. VERTREK VAN BADGASTEN. In verband met den toestand. De gespannen internationale verhoudin gen en het afkondigen van de voor-mobili satie hebben dit gevolg gehad, dat velen der hier vertoevende families ons dorp ver lieten. Bij het tramstation heerschte in ver band hiermede een groote drukte Op den Boulevard en op het strand was duidelijk te bespeuren, dat velen reeds huis waarts vertrokken waren. De naturalisatie is vastgesteld op stuk 497 van M. Norenberg alhier. De bloempjesdag voor „Sonnevanck" bracht f. 70,45 op. Nabij Vreewijk had een aanrijding plaats tusschen de tram van de N.Z.H.TM en een trailer, waardoor vrij aanzienlijke schade werd veroorzaakt. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Op Koninginnedag zal des avonds van 8.30 tot 10 uur een Oranje-concert worden gegeven door „Trou moet Blycken" p het balcon van „De Witte Zwaan". De Bloembollenbeurs. Op de bloembollenbeurs in café de Beurs te Noordwijk Binnen teekenden 108 perso nen de presentielijst. In verband met den spannenden internationalen toestand was de handel zeer flauw: hetgeen verkocht werd kon 1 enkele schaarsche soorten uitge zonderd 1 slechts den nvntmumprijs behalen. Handel en stemming waren gedrukt. Een mooie collectie gladiolussen ingezonden door de fa v. d. Zalm bracht nog eenige op wekking. Orgelconcert van den heer Zwart. In de Ned. Herv Kerk gaf de heer Dirk Jansz. Zwart uit Amsterdam, een concert. Deze is een zoon van wijlen den heer Jan Zwart destijds organist te Amsterdam, die zijn laatste concert gaf op het kerkorgel dei Ned. Herv. Kerk alhier. Wie van den ouden begaafden een concert heeft beluisterd, weet hoe van een orgelconcert genoten kan wor den Ook zijn zoon heeft ons oprecht doenl genieten van zijn zeer mooi en ernstig spel. Het programma bevatte composities van Handel, Bach, Pascettei, Paradies. Baëlman en Jan Zwart Met zeer veel zorg werden deze composities uitgevoerd, zij zijn dan ook met stille aandacht beluisterd. Het kerk gebouw was helaas niet geheel bezet wat waarschijnlijk aan de spannende toestand geweten moet worden. We hopen voor dezen nog jeugdigen organist, dat hij ln deze lijn mag voortgaan en dat hij ons nog menig maal van zijn schoon spel zal doen genieten. Bij den uitgang werd er collecte gehouden ter bestrijding der onkosten. In verband met den spannenden toe stand ls de aangekond gde autotocht voor Ouden van Dagen op 5 September a s voor- looplg afgelast Dezelfde ooreaak was aanleiding, dat het marschconcert, dat het RK fanfarecorps „Excelsior" zou geven met daaraan ver bonden lampionoptocht, is afgelast. De feestelijkheden uitgesteld. Het Oranje-Comité heeft besloten in ver band met de ernstige omstandigheden de feestelijkheden op 31 Augustus as. voor- loopig uit te stellen. GEMEENTERAAD. Het recht van uitpad - Afscheid van den heer Verhaar. De raad vergaderde onder leiding van burgemeester de Wilde. Deze wees op den huldigen ernstigen tijd en hoopte, dat Goa, die de wereld regeert, alles ten goede mocht doen keeren. Spr. herinnerde voorts aan de geboorte van prinses Irene, waarna de notulen wer den vastgesteld. In het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim was vermeld, dat de heer J. Varkevisser Jr. benoemd was als voorzitter der commissie. In verband met de kostwinnersvergoeding voor dienstplichtigen is de begrooting ge wijzigd met een uitgave van f. 1000. In verband met het voorstel tot wijziging van het besluit tot het onttrekken van een gedeelte van den Broekweg aan het open baar verkeer, deelde de voorz. mede dat B. en W. zitting gehouden hadden om monde linge klachten in te dienen. Hiervan was ge bruik gemaakt door den heer J. C. v. Rijn, wonende in den Oostpolder, gelegen achter de Broekpolder (militaire vliegveld 1. Door 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7