FIRMA J. v. d. STOK kerk- em khoolnieuws De Leidsche Bioscoop-Programma's Zaierclao 26 Augusïus 1939 LE1DSCH DAGBLAD - Tweede Bied Voorraad- of Hamsterbussen WEERBERICHT. e AGENDA BREESTRAAT 155 TELEF. 21823 uitstekend geschikt voor het bewaren van rijst, koffie, thee. enz. - Voorradig in 4 maten f. 0.95, f. 1.35. f. 1.80, f. 2.55. - Deze bussen zijn rood gelakt met koperen banden 5389 hncez Mrd Barometerstand PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 27 AUGUSTUS. Leiden Doopgcz. Gem.: voorm. 10}4 uur, ds. ten Cate. Eglise Wallonne: pas de service. j Evang. Luth. Gem.: voorm. 10 M uur ds. Bieger. I Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium): nam. 5 uur. ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: voorm. halfelf, mej. .is A. M. L. Trevel. Rozekruisersgenootschap (Z.W. Singel 106): voorm. lO's uur. mej. M. C. van Santen. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. Vrije Kath. Kerk (VreewiJkstr. 19): voorin, halfelf. Gez. Mis Geref. Kerk Hooigracht)voorm. 10 uur ds. H. J. Pilon van Lollum; nam. 5 uur dr. A. de Bondt. van den Haag-West. Geref. Kerk (Heerengracht): voorm. 10 uur dr. A. de Bondt: nam. 5 uur ds. Weggemans iDoopsbediening) Geref. Kerk «Oude Vest)- voorm. 10 uur dr. Westerink: nam. 5 uur ds. H. J. Pilon. Geref. Kerk Morschweg (Evangelisatiegeb.) voorm. 9.30 uur ds. Weggemans: nam. 5 uur dr. Westerink. Marekerk: nam. 6 uur (jeugddienst) ds. W Beekenkamp van Heinenoord. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. v. Beuskom. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. halfacht ds. Moolhuizen. Gistermiddag 2 uur: 764. Hedenmiddag 2 uur: 766. BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scan dinavië verplaatste zich naar Finland en nam nog voortdurend in beteekenis toe. In het ge- heele hoogedrukgebied blijft het wanne zomer weer aanhouden. Over Frankrijk. Duitschland, het Alpengebied en Italië is de luchtdruk toe genomen. Een vlakke depressiekern, over Zuid- Duitschland werd geheel opgevuld. In Zwitser land en Oost-Frankrijk viel plaatselijk veel regen. Tengevolge van de drukstijging over Frankrijk, welke zich ook naar onze omgeving uitbreidde, draaide in het Zuiden van ons land de wind naar het Westen en werd in den ochtend veel nevel en plaatselijk mist gemeld. De depressie ten Westen van de Britsehe eilanden, deed de barometers op Ierland en Zuidwest-Engeland dalen. Er viel in dit gebied eenige neerslag, evenals in Bretagne. De depressie bij Jan Mayen trok naar de Poolzee af. Achter deze depressie ontwikkelde zich over IJsland een rug van hoogen lucht druk, dat met het Scandinavische hoogedruk gebied verbonden is. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Licht bewolkt, matige O.Z.O. wind. temp. 20 gr. C., min. 19 gr. C. Vlissingen: Betrokken, matige W. wind. temp. 19 gr. C.. min. 18 gr. C. De Bilt: Licht bewolkt, zwakke O.Z.O. wind, temp. 17 gr. C., min. 14 gr. C. Groningen: Helder, matige O. wind. temp. 16 gr. C.. min. 14 gr. C. Maastricht: Betrokken, zwakke W.Z.W. wind, temp. 18 gr. C., min. 18 gr. C. Buitenland (8 uur voorm.). Parijs: Windstilte, 16 gr. C„ mooi, half bewolkt, Londen: Zuid, zwak, 14 gr. C., afnemende nevel. Berlijn: Oost, matig, 19 gr. C.. fraai. Nice: Windstil, 20 gr. C.. fraai. Stockholm: O.N.O.. zwak. 21 gr. C., fraai, na ochtendmist. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 18 gr. C. (65 gr. F.). Alphen a. d. Ryn Ned Herv. Kerk Juliana- straat: voorm. 10 uur, ds. Stehouwer: nam. half zeven, dr. Scheers. Hulpkerk Gouwsluis: nam. halfzeven, de heer Godthelp. Kinderkerk „Bethel": geen dienst. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)voorm halfelf, dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr.)voorm. 10 uur en na middag halfzeven de heer Dekker. Geref. Kerk (Hooftstr.): voorm. 10 uur en na middag halfzeven, de heer van Aller van Utrecht. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): voorm. 10 uur ds. Lugtigheld van Zeist: nam. 6 uur ds. Mulder. Geref. Kerk (de Ruyterstr.): voorm. 10 uur ds. Mulder; nam. 6 uur ds. Lugtigheid van Zeist. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Kraan van Baarn. Lokaal van Mandersloostraat: voorm. halftien en nam. 6 uur de heer Bisschop van Rouveen. Martha-stichting voorm. 10 uur ds. Meijer. Aalsmeer - Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur: ds. J. Kampman van Opperdoes. Benthuizen Ned. Hen'. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur (o. t), ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur (o.t.). ds. Stuyvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6M uur, ds. J. D. Kleyne van Oud-Betjer- land. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6*4 uur. ds. Dam. Ger. Gem.: Voorm. 10 en nam. SM uur, lees dienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. H. v. d. Meer van Utrecht, Evangelisatiekring Bodegraven: Nam. 6 3/4 u. de heer P. Huigens van Zeist. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 2 uur 11 min.; nam. te 2 u. 33 min. Voor Maandag. Voorm. te 2 u. 53 min.; nam. te 3 u. 09 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zjjl". *sMiddags 12 uur: 20^4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 8.35 nam. tot 5.29 voorm. Zondag: 8.33 nam. tot 5.31 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG 26 Aug.: op 18 u. 05; onder 2 u. 32. 27 Aug.: op 18 u. 34; onder 3 u. 34. Haarlemmermeer Ncd. Herv. Kerk: Hoofd dorp Voorm. 10 uur. dr. W. ten Boom van I Hilversum; nam. peen opgave. Aalsmeerdenveg: Voorin. 10 en nam. SM uur J de heer Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. 10 uur de heer Brörenr Lijnden: Voorm. 10 uur. de heer v. d. Berg. Rehoboth: Voorm. 10 uur. de heer A. Smit van Amsterdam. Chr. School Burg. AmersfoortlaanV.m. 10 uur, de heer Berkhof van A'dam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. ds. Verwaal, emeritus pre dikant van 's-Gravenhage. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. ds. Unger van Bruinisse, Hillcgom Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 u. ds. P. v. d. Staay van Enter; nam. 5 u. ds. W. Th v. d. Windt van De Kaag. Geref Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds A. K. Krabbe Chr. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 u. lees- dienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10Va u. ds. Van Sinderen. Dc Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. W. Th. v. d. Windt. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm .9.30 uur en nam. 6 uur. ds. E. War- molts. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 u.. ds. Heuzeveldt. van Hazerswoude: nam. 5 uur. ds. H. Metering R.K. Kerk: Voorm. 6 uur «stille Mis) pastoor Houtman: voorm. 7.30 (Vroegmis) pater Ver- steegh O.F.M.: voorm. 9.30 (Hoogmis) pastoor Hesp; voorm. 11.30 «stille Mis) pater Mixk O.F.M.; nam. 7 uur (Lof) pastoor Hesp. Katwijk aZee Nieuwe Kerk: voorm. 10 u. ds. Altena van Groningen; nam. 6 uur ds. Fok- kema van Delft. Oude Kerk: voorm. 10 uur ds. Lijsen van Klun- dert; nam. 6 uur ds. Rutgers. Zaal voor Piot. Belangen: voorm. 10 uur ds van Duijvenboden van Rotterdam. Geref. Kerk: voorm. half 9 en nam. half 7 ds. Ingwersen; voorm. half 11 en nam. half 5 cand. Krijtenberg van Sneek. Geref. Gem. (Remisestr.)voorm. 10 uur en nam. 5 uur leesdienst. Koudekerk Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. v. d. Bos van Oude-Wetering. Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6*4 u., ds. Van Binsbergen. Leiderdorp Ned. Henr. Kerk: Voorm. 10 en nam. SM uur. ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan): Voorm. 10 *,4 uur. de heer R. v. d Hoek. Geref. Kerk: Voorm. 9*4 en nam. 6*4 uur, ds. Dijk. Leidschendam Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. lu en nam. 5 uur, ds. Boukema. Leimuidcn Ned. Herv. Kerk: v.m. half elf afscheidspreek ds. Jongens, te lezen wegers ziekte van ds. Jongens, door ds. C. van Harten van Zevenhoven. Geref. Kerk: voorm. half elf en nam. half acht ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Laemerts van Buren; nam. 5 uur ds. Siddree van Noordwijk. Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 4 uur ds. J. J. Bosma van Krabbendam. Chr. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur ds. C. S. v. d. Ven van Den Haag. Geref. Gem.: v.m. 9.30 en namk. 4 u. leesdienst, Oud-Geref. Gem.: v.m. 9.30 en nam. 2.30 uur leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. candidaat van Beusekom uit Aarlander- veen. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur leesdienst; nam. 7.30 uur, ds. Dronkert uit Woubrugge. Nieuwreen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u.. ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. cand. Verhaven (Amsterdam). Evangelisatie: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, de heer v. Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. cand. Nel v. Haarlem; nam. 7 uur, de heer v. d. Meer. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. half- vier. cand. v. d. Stoel. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 4 uur. leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie. ds. G. T. v. Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, ds. P. de Ruig: nam. halfacht. leesdienst. Noordwijk-Binnen Ncd. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. w. W. Siddré. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur dr. H. B Visser Noordwijk a. Zee Ncd. Herv. Kerk: voorm 10 uur ds. Itterson van den Haag; nam. 5 uui ds. J. de Wit van Lelden. Ger. Kerk: voorm. 8.30 en 10.30 uur en nam 5 uur ds. de Bruine van Uithoorn. Geref. Kerk in H. V.: voorm. 10 uur ds. Kroon. Noordwijkerliout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer J. v. d. Neut, cand. H. Dienst, te Rotterdam. Oegslgcesl Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur, geen dienst, Pauluskerk: Voorm. 10 uur. ds. J. Oskamp, van Made; nam. 5 uur. J. Streef land. Ver. van Vrijz Hervormden «W. de Zwijger- kerk): Voorm. 10V* uur, dr. Boersema. Gem. Gods (Geversstr. 13» voorm. 10 en nam 8 uur, de heeren Zeilstra en Perkins. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. J. Verkuyl. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk. voorm halfelf ds, Geerling. Geref. Kerk: voorm halfelf leesdienst: nam. 5 uur ds. Aalders van Leimuiden. Rem. Kerk: voorm. halfelf ds. Steijn. Rijnzatcrwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. half elf candidaat H. J. Vink, van Utrecht. Chr. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. ze ven uur candidaat de Graaf (van Lisse). Rijnsburg Ned. Herv Kerk: v.m. 9.30 ds. G. G. C. van Niftrik, nam. 5 uur ds. A. Altena van Groningen. Kerkzaal: v.m. 9.30 dr. G. Ph. Scheers van Al phen a. d Rijn; nam. 5 uur ds. v. Niftrik. Geref. Kerk «Rapenburg): v.m. 9.30 uur ds. van der Loo; nam. 6 uur ds. Poot, Geref. Kerk Voorhouterweg)v.m. 9.30 ds. Poot; nam. 6 uur ds. van der Loo. Ohr. Ger Kerk: voorm. 9.30 en nam. 5 uur ds. van der Molen van Rotterdam. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. C. P. van Erkel van Musselkanaal; nam. 5 uur. ds. Joh. Stehouwer van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur: leesdienst. Gemeente Gods: Nam. 7 uur. paster Shappel. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Bieshaar van Den Haag; nam. halfacht geen dienst. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half acht, ds, Warner. Valkenburg Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6.30. uur, ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur, ds. Meyerlng van Katwijk-Blnnen; nam. 5 u.. ds. Heuzen- veldt van Zoeterwoude. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u.. ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: voorm. 10 u. ds, H. P. Fortgens; nam. 5 uur de heer Sonne- veld, hulpprediker, Voorburg. Geref. Kerk: v.m. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Waddinxvecn Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. De Geus van De Bilt. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. ds. Smidt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. G uur, ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Lefeber, ber. pred. van Exmorra. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: Gebouw voor Chr. Belangen (Schoolstraat 6);, voorm. 10.05 uur, ds. W. A. B. ten Kafe; nam. halfzes uur. dr. H. J. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur. dr. H. J. Hon ders. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10 u. 35. ds. G. West mij se van Rotterdam. Wassenaar Geref Kerk (Hulpkerk Princeha- ven)voorm. 10 uur dr. R. C. Harder van Leiden: nam. 5 uur ds. H. v. d. Brink van Makassar. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)voorm. 10 uur ds, H. v. d, Brink; nam. 5 uur ds. R. C. Harder. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam, 7 uur. ds. Doomenbal. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. leesdienst, nam. hal acht, ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk (Polder): voorm. 10',4 en nam. 7V6 uur, leesdienst. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6Va uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. era 6 uur nam. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 3M en 8 uur nam. Woensdag. Stadszaal: Feestavond Leidsche Chr. Oranje- vereeniging, 8 uur nam. Donderdag. Z.W. Singel: Kinderfeest „Koninginnedag". 2M uur nam. Stadszaal: Feestavond „Koninginnedag", g uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling leerlin- genwerk „Ars Aemula Naturae". 1017 uur (tot 4 September). BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „De zoon van Frankenstein". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 27 en 811 uur. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 uur: „Lach of ik schiet". Zondag v. 27 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: 2.30 en 8.15 u. n.m.: „Cette vieille canaille". Zondag doorL voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „In den greep van den gorilla". Zondag van 1—7 en van 811 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De pastoor van Klrchfeld". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)„Brand in oud-Chicago". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Aug. t/m. Vrijdag 1 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster. N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse. Nieuwzwaag. Poortman, Stoffers en Teeuwen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp, tel. 21916. Zoetermecr Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6'4 uur, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. SM uur onbekend. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 7 uur, lees dienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 uur en nam. 7.15 uur, ds. v. d. Heuvel van Poortvliet. Ver. van Vrijz. Herv.: Geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. Zwammcrdam Ned. Herv. Kerk: Voor. 10 en nam. 7 uur. ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. 10 (Voorbereiding H. Avondmaal) en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10.15 uur, mej. ds. Gtinther. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Huizum (Fr.) (als hulp- pred. bij de Ned. Herv. Evang.). W. P. J. Oslnga te Hilversum; naar Sneek (toez.), J. N. de Rui ter te Aalsum. Bedankt: Voor Papendrecht, J. Hovius te Ouddorp (Z.-H.). GER. KERKEN. Tweetal te Harkstede: G. de Leeuw te Fin» sterwolde en J. den Ouden te Campen (Oost- Friesland). DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: Te MakkumPingjum, A. H. van Drooge, cand. te Deventer. Trianon-Theater. In tijden van span ning eenige ontspanning te zoeken, heeft zijn voordeelen. Dat kan men volop bU de films „Kom je ook op de races" en ..Lach of ik schiet." In de eerste zijn het Dick Powell. Anita Louise en Louis Armstrong, die ons op ge zellige wijze bezighouden. Wij zien Dick Powell, die in het geheel niet paardrijden, maar des te beter com- poneeren en liedjeszingen kan, deelnemen aan diverse paardenraces, eerst tegen zijn z n en dan om het hart van een aardig meisje te veroveren. Hij rijdt nog wel op het wildste paard dat denkbaar is en hoe wel het feit. dat hij het daarop bij voort during weet vol te houden, voor een niet- rijder op zichzelf zéér verwonderlijk is, zet men gich over deze bedenking maar spoedig heen en leeft vol spanning mee met het geen zich op de renbaan en elders afspeelt. Het paard van Dick Powell wint, hij wint eveneens het schattige meisje en krijgt bovendien nog een prachtige positie. Er wordt in deze film buitengewoon humo ristisch spel te zien gegeven, dat een heer lijke afleiding bezorgt Nog vreemder gaat het toe in „Lach of lk schiet," waarin Joe Brown's avontuur lijke belevenissen in Mexico worden weer gegeven. Als leider van een troep artisten wordt hij door een bandietenhoofd gevan gen genomen en daarna weer vrijgelaten, maar hij komt toch telkenmale weer met deze gevaarlijke sinjeurs in aanraking.. Joe Brown in komische, maar ook in quasi ernstige scènes, waarin hij zich een voor treffelijk acteur betoont. Af en toe hoort men weer zijn vervaarlijk gebrul, bijv. inde leeuwenkooi, waarin hij wordt opgesloten, of wanneer hij met een deelgenoot in de misère, als stier vermomd uit het dorp tracht te ontsnappen, maar hoofdzaak is ebt toch niet meer. Talloos zijn dc manie ren waarop Joe Brown tracht van dit leven afscheid te nemen, opdat de andere artis ten van het geld. dat op zijn levensverze keringspolis wordt uitgekeerd naar New- York kunnen reizen, om er een engage ment aan te gaan. Maar al deze pogingen mislukken en dat ls maar goed, want het leven blijkt per slot nog niet zoo kwaad te zijn. Joe Brown betoont zich in menig op zicht een ware held en dank zij zijn doods verachting wordt hij nog de beste maatjes met het opperhoofd Sancho Ook bij deze film zal menigeen zich van harte amusee ren! Casino-Theater. „In den greep van den gorilla", is een van die griezelfilms, waar bij men van het begin tot het einde in een haast ondraaglijke spanning zit. Kan Yogi (de aap, die in een stevige kooi opgesloten zit), daaruit ontsnappen en zoo niet wie was dan de moordenaar v. Mr. en Mrs. Kruge Ziehier de vraag waar deze film om draait. Dr. Palborn is plotseling gestorven. Zijn dochter, die sindseenigen tijd niet meer bij haar vader kwam, wordt van deze plot- selingen dood op de hoogte gebracht en komt ijlings met haar verloofde naar het huis van haar vader, waar zij ontvangen wordt door haar oom en tante, 's Avonds opent de notaris het testament van dr. Palborn. waaruit blijkt dat deze zijn ge- heele vermogen vermaakt heeft aan zijn dochter Ruth, wat natuurlijk door de an dere familieleden met een lang gezicht «atvangen wordt, 's Nachts wordt op Ruth een aanslag gepleegd. Ruth is echter nog wakker en ziet den arm van Yogi naar haar grijpen; zij gilt en allen in het huls komen naar haar toegesneld. Omdat zij niet meer alleen in die kamer durft, besluit Mrs. Kruge in haar nabijheid te gaan sla pen. Wanneer Ruth, die in een stoel in slaap is gevallen, wakker schrikt, bemerkt zij. dat ze niet in bed ligt. Zij wil zich dan ter ruste begeven, maar ziet tot haar schrik dat haar tante vermoord is. Haar oom wordt even later op dezelfde manier vermoord. Voordat hij echter sterft, weet hij den naam van den moordenaar te noe men. De spanning bereikt dan haar hoog- tepunt. Wie of wat de moordenaar is, zullen we niet verraden, daar anders de spanning en de aardigheid van het zelf combineeren er af zou zijn. Als tweede hoofdfilm gaat voor de pauze de film „De gevangenen van Feng Wu." Fay Wray (als Joyce Reid), de verwende dochter van een oliemagnaat en Ralph Bellamy (als de vliegenier Dann Madley) vallen daarbij in handen van den opstan- dlgen Chineen. generaal Feng Wu Na een hevig gevecht, waarbij Dann met zijn vlieg tuig het opneemt tegen pantserauto's en een groote troep van het leger van Feng Wu weten zij echter te ontsnappen. Vooraf draalt na het gebruikelijke jour naal een uitgebreid voorprogramma, waar in o.m. een amusant teekenfilmpje. Luxor-Theater. Het „monster van Frankenstein" is herleefd; juister gezegd: het is nooit dood geweest! Deze film, ge titeld „De zoon van Frankenstein" laat ons namelijk twee sensationeele ontdekkingen doen: ten eerste dat de mismaakte knecht Igor nog altijd rondom de ruïne van het oude slot ronddwaalt na een mislukte po ging der overheid om hem door den dood voor zijn vele misdaden te doen boeten, en ten tweede dat „het monster" zich on der Igor's verzorging bevindt. Het is ziek en bewusteloos, maar Frankenstein gaf het indertijd, gelijk Igor opmerkte, het eeuwige leven en er is slechts het wetenschappe lijk talent van een dokter noodig om aan het monster nieuwe activiteit bij te bren gen. Die dotker is de zoon van Franken stein. Hoewel tegen den zin der plaatse lijke bevolking ls hij met zijn gezin uit Amerika overgekomen om het slot te be wonen en als hem daar de erfenis van zijn vader ter hand wordt gesteld, te weten een doos met wetenschappelijken inhoud, komt bij hem de drang naar boven om het mon ster te doen herleven, doch er de kwade eigenschappen aan te ontrukken, waardoor de naam van zijn vader gelouterd za] wor den en ook hij zelf met roem zal worden overdekt. Wat deze arts lntusschen niet weet. is dat hij slechts het werktuig is van den gewetenloozen Igor, in wiens waanzin nig brein de wensch is opgekomen alle acht rechters, die hem indertijd ter dood veroordeelden, te vermoorden. Daartoe ls echter een alibi noodig en het monster moet dus het werk doen opdat hij zelf vrij blijft van verdenking Het is dit wonderlijke griezelverhaal, dat de stof leverde voor de film, welke thans als „De zoon van Frankenstein" in Luxor draait. Boris Karioff ls natuurlijk „het monster", dat zoo uit de vorige film schijnt te zijn weggeloopen, terwijl verdere belang rijke rohen hij B;jr:1 Rathbor.e, Eola Lu- gosl, Llor.r'. AiwHl, enz. in voortreffelijke handen zijn. De typeering is inderdaad verrassend goed en waar de regie niet in te groote overdrijving verviel, blijft men voortdurend huiverend het verloop van deze angstwekkende geschiedenis volgen tot het voor menigeen verheugende feit dat het „Monster" in een bad van bran denden zwavel stort en op die wijze defini tief van den aardbodem verdwijnt! „Het wonderlijke avontuur" is een ge noeglijke Duitsche film met Johan Hees ters, Paul Kemp, Theo Lingen en Gusta Wolf. Heesters toont zich opnieuw een zan ger van talent, die bovendien goede film kwaliteiten heeft, terwijl Kemp en Lingen als altijd door hun dwaze grappen voor de vroolijkheid zorg dragen Rex-Theatcr. De kern van het Duit sche filmwerk .De pastoor van Kirchfeld" is: het celibaat van den R.-K. priester en om deze kern is een alleszins boeiend sce nario opgebouwd, terwijl de onderscheidene rollen uitstekend worden vertolkt. Hans Jaray geeft een overtuigende uit beelding van de centrale figuur, den dorps pastoor. Hij is een nog jonge man, die ge paste levensvreugde weet te waardeeren en die, om zijn eenvoud en beminnelijkheid, het volle vertrouwen geniet van de dorpe lingen. Slechts twee vijanden heeft hij: de graaf die hem zijn populariteit misgunt en Sepp, de man, wiens leven volgens zijn eigen meening, door een kerkelijke leer stelling werd verwoest. En als dan de mooie, jonge Anneri als dienstmeisje bij den pastoor komt, is er niet veel voor noo dig om den twee vijanden stof tot laster te doen vinden. Inderdaad: de pastoor en het jonge meisje houden van elkaar, al weten ze het zelf nog niet, maar de in omloop gebrachte lasterpraatjes groeien aan als een rollende sneeuwbal Totdat de cata strophe komt, wanneer tijdens den kerk dienst de gemeenteleden ostentatief de kerk verlaten. Hoe deze zware beproeving te doorstaan? Een ambtsbroeder van den jongen pastoor, een menschenkenner met een groot hart, wijst dan den Kirchfeld- schen pastoor erop, dat er offers worden gevraagd om de menschen van het onrecht af te houden. Ook het meisje vindt een weg. dien zij kan gaan. om den pastoor onnoemelijk veel leed en vernedering te besparen. Zij huwt een braven dorpeling en de pastoor zelf vervult een taak. die bijna zijn krachten te boven gaat door het huwelijk kerkelijk in te zegenen. Zijn taak in het dorpje is dan tevens beëindigd, want hjj wordt, tot groot leedwezen zyner parochianen, overgeplaatst. Maar dit ge schiedt niet, dan na enkele voor hem ver- biydende gebeurtenissen. Hy ziet zijn twee vyanden worden tot vrienden en Seppl, den godloochenaar, weet hy weer voor de kerk te winnen, omdat hy wist welke goede snaar was aan te roeren in diens verstokte gemoed: de liefde voor zyn half-kindsche moeder. Prachtig spel van de hoofdfiguur in een schilderachtige entourage, terwyi de Wie ner Sangerknaben als de dorpsjeugd hun vocale medewerking verleenen, die als steeds op een hoog peil staat. dit alles maakt van „De pastoor van Klrchfeld" een filmwerk, dat het aanzien waard is. Voor de pauze zien wy Richard Dix in Keuzen der lucht", waarin een greep wordt gedaan in de vlieg-wereld en de opleiding van piloten wordt behandeld, ge goten in den aantrekkelyken vorm van een liefdesgeschiedenis, temidden van techniek en lucht-acrobatiek. Lido-Tlieatcr. Het programma wordt ditmaal behalve het binnen- en buiten- landsch nieuws geheel ln beslag genomen door de beide hoofdfilms, waarvan die voor dc pauze „De ordonnans" een verfilming van den gelyknamigen roman van Guy de Maupassant is. De geschiedenis ls geba seerd op het bekende driehoeksmotief en neemt ln dit geval een tragische wending, daar de vrouwelyke hoofdpersoon zelf moord pleegt, daartoe gedreven door de chantagepogingen van den oppasser van haar echtgenoot. Vooral het voortreffelüke spel van deze vrouw, uitgebeeld door Pau- lelte Duboist is zeer de moeite waard. De bekende Fransche komiek Fernandel heeft ln deze film slechts een kleine rol. maar zijn bewonderaars zullen er zich reeds over verheugen, dat hy ook van de party is! Na de pauze Harry Baur, Pierre Blan- chard en Alice Field in „Canaille", een film geborduurd op hetzelfde stramien, doch volgens een geheel ander patroon Het. is niet de eerste maal, dat deze film hier 'ter stede draait en wy ze zagen. Maar dit is nu weer echt een film. die men ge rust tweemaal kan zien. terwijl ze nochtans van begin tot einde boeit. Harry Baur is een acteur van de eerste grootte en hier bevestigt hy voor de zoo- veclste maal zyn groote reputatie Met ingang van Maandag wordt het go- heele programma gewyzigd, met dien ver stande evenwel, dat ook weer twee Fran sche films worden vertoond o.a. met Anna- bella en Harry Baur. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6