Jeugd regeert de wereld Ons Kort Verhaal IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Biad Zaterdag 26 Augustus 1)3) Gemeenteraad van Oegstgeest door Sydney Duncan Twintig jaar „Sing-Sing" Nicholaas II. Rusland's laatste czaar. was vijftig: jaar oud toen hij in 1918 met zijn geheele familie te Jekatrinenburg vermoord werd. Wanneer hij een oude grijsaard ge weest was. zou zijn verscheiden een juister commentaar geweest zijn op het nieuwe Rusland, dat nog in zijn alle ree rsten groei verkeerde. Het waren hoofdzakelijk jonge soldaten, zeelieden en arbeiders, die hun vroegeren czaar arresteerden, bewaakten en tenslotte terechtstelden. Jonge mannen en vrouwen, die met revolvers op de heup. door de straten van Leningrad en Moskou patrouilleerden, verspreidden jubelend het nieuws van zijn dood. De Oude Garde was heengegaan en met deze haar idealen en haar^macht; nu was de beurt aan de jeugd en al heel spoedig werd jeugd alleen nog maar met een hoofdletter geschreven. Kort na de revolutie hebben de kinderen In Rusland ontzettend geleden. Niemand zal ooit kunnen zeggen, hoeveel er gestorven zijn van honger en uitputting. Benden jeug dige misdadigers, volkomen uit den band gesprongen, stroopten het land af en leef den van roof en diefstal. Zij zouden een ware plaag voor het land geworden zijn. Maar de revolutionnairen beseften dat het hier ook om de volgende generatie ging hoe die dan ook was de generatie, die de voordeelen zou opstrijken van de verande ringen. die zij tot zulk een hoogen prijs tot stand hadden gebracht. De Sowjet Unie was de eerste staat, die op positieve wijze van zijn jeugd ge bruik maakte. Karei Marx, die zijn laatste levensdagen in de leeskamers van het Britsche Museum sleet, had nooit aan hen gedacht. Maar Lenin wel. En Stalin heeft het werk. dat Lenin begonnen is, voortgezet en verbeterd. Mussolini en Hitier hebben beiden hun jeugdorganisaties gebaseerd op de grondslagen, waarop de jeugd in de Sowjet Unie georganiseerd werd. De geestdrift en de zin voor zelfopoffering van de jeugd zijn voor een dictator van veel te groote waarde om te verwaar- loozen. Jonge menschen in Rusland zijn zeer be gunstigd. Men biedt hun zeer vele kansen Maar in ruil daarvoor wordt er ook zeer veel van hen gevergd. De weg in het leven wordt hun gemakkelijk gemaakt. Er wordt voor hun ontwikkeling gezorgd en er is werk voor hen. Zij, die op 16-jarigen leeftijd de school verlaten en niet verder studeeren. gaan .ge durende twee jaar naar een soort ambachts school. waar zij de theorie en practijk van een vak leeren. Zij werken daar zes uur per dag en worden door den Staat betaald, on geveer de helft van hetgeen een volwassen arbeider verdient. Zij mogen geen overwerk verrichten; zij genieten allerhande facilitei ten voor het beoefenen van sport, voor hun verdere opvoeding en ontwikkeling; gouver nementsartsen waken over hun gezondheid Sinds 1931 zijn hun loonen, ln roebels toe genomen met bijna 300 °/o. En wat moeten zij den Staat geven in ruil voor dit alles? Sommigen zouden zeggen hun ziel. Maar de jonge Russen denken er anders over. Hij of zij ziet zich als deelgenoot in een geweldige onderneming en wat de gematigder jeugd van andere landen zou beschouwen als een afstand doen van vrijheid, ziet hij als een schoone gelegenheid tot „zeltf-redding". Wanneer hij marcheert in de uniform van een Jonge Pionier, of later als lid van de Komsomol, beschouwt hij dat niet als gedrild worden, maar zuiver als de rechtvaardiging van zijn bestaan. Hij is werkelijk dankbaar voor en vereerd met hetgeen sommige menschen organisatie zouden willen noemen. Hij dient den Staat en de Russische staat zoo ge looft hij staat boven aan op de trap der beschaving. Daarom is ook hij een pionier der beschaving en vooruitgang. En aange zien hij jong is. kan niets hem een grootere voldoening geven dan juist dat. Tegenwoordig behooren bijna veertien millioen van Rusland's jeugd tot een van de drie groote regeeringsorgani - saties. De politieke opvoeding van den jongen Rus begint op zijn zevende jaar. Op zijn zevenden verjaardag mag hij, wanneer zijn JeugdEr is wellicht nimmer eea tüd geweest, waarin dit magische woord veelvuldiger gebruikt wordt dan de onze. In de jaren, dat de wereld oorlog woedde, hebben mannen uit vele landen zich met vreugde opgeofferd voor de toen nog ongeboren kinderen. Waar zyn deze kinderen thans aan toe? Vol idealen en in het bezit van de kracht om deze te verwezenlijken, juicht de jeugd in 1939 zoowel de dictatoren als de democratische staatshoofden toe. Jonge handen torsen fier de vaandels, jonge geesten zijn reeds verzoend met de gedachte aan een nieuwen oorlog.... Wil men de wereld van vandaag be grijpen. dan moet men de jeugd be grijpen. De Engclsche journalist. Syd ney Duncan, medewerker aan de grootste Engclsche dagbladen en tijd schriften op het gebied van jeugd-aan- gelegenheden, zal in een serie van 7 artikelen zijn indrukken over de jeugd van een zevental groote landen weer geven. Hij zal daarbij de organisatie der jeugd in Rusland. Duitschland. Italië, Amerika, Japan. Turkije en Engeland onder de loupe nemen, daar bij nagaand op welke wijze de kinderen in deze landen opgevoed, gedrild en be loond worden. Gaarne introduceeren wjj hierbij het eerste artikel van een serie, waarbij wij het alleen-publicatie recht voor Nederland verwierven. gedraglijst goed is, toetreden tot de Octo- bristen. De meeste tijd wordt hier gebruikt voor ontspanning, gezamenlijke spelen en het bijbrengen van de eerste beginselen van het Stalinisme. De afdeeling waarvan hij lid is, staat onder toezicht van een Jongen Pionier, speciaal hiervoor uitverkoren, ter wijl deze op zijn beurt weer onder controle staat van een Komsomol, wiens leeftijd hoogstens zesentwintig jaar mag zijn. Alles wat de Octobristen doen, alles wat hun ver teld wordt en bijna alles wat zij zien, is gezuiverd van „kapitalistischen invloed". Tegenwoordig mag hij zelfs sprookjes lezen, waarin de heksen echter plaats gemaakt hebben voor financiers en werkgevers. Er wordt hem geleerd, en zóó dat hij het kan begrijpen, dat godsdienst bedrog is, dat Rusland het eenige gelukkige land is, dat geen prijs te groot is, wanneer het om het welzijn van Rusland gaat en dat er geen grooter persoonlijk ideaal voor hem bestaat dan de Jonge Pionier en de Komsomol on der wiens bevelen hij staat. Als hij tien jaar is wordt hij zelf een jonge Pionier en zijn bezigheden krijgen dan ook meer beteekenis. Nu begint, om naar iets te noemen, ook zijn militaire op voeding. Er wordt hem geleerd te exercee- ren, met een geweer om te gaan en de eerste beginselen van het vliegen worden hem bijgebracht. Tegelijkertijd wordt er nu ook meer aandacht aan zijn geestelijke ont wikkeling besteed. Hij wordt ingedeeld in speciale klassen, die parallel loopen met zijn gewone dagschool Daar wordt hij on derwezen in de geschiedenis van zijn com munistisch vaderland, de ingewikkeldheid van zijn regecring en ziet van de commu nistische opvattingen van kunst, weten schap. literatuur en liefde. Het is de bedoeling iedere wensch om zich afzijdig te houden in hem te doo- den. „Hij, die niet voor ons is, is tegen ons", wordt hem geleerd. Hij moet in en voor de Sow jet-Unie leven; hij moet Rnsland in een bijna bovenaardsch licht gaan zien. Aangezien hij menschelijk is, zal hij de behoefte in zich gevoelen om iets te zoeken waar hij tegen op kan zien, wat hij kan vereeren. Maar de jonge Rus, die tegenover persoonlijke problemen komt te staan moet zich niet tot God wenden niaar tot de ziel van de Sowjets. Zijn drieëenheid is: Marx, Lenin en Stalin. Wanneer de Jonge Pionier op vijftien jarigen leeftijd een Komsomol wordt, nadert hij den heiligen drempel van de Commu nistische Partij. Hij behoort nu tot het ruwe materiaal, waaruit de toekomstige leiders zullen worden gekozen. Als zijn onderwij zers hun taak naar behooren volbracht heb- I ben. zal hij nu met hart en ziel voor de USSR zijn. Wanneer hij in zichzelf een deuntje fluit, zal het de Internationale zijn. Hij zal over goed en kwaad denken als communistisch en niet-communistsich. Het is niet mogelijk om dit op andere wijze te zeggen. Nu zal hij op zijn beurt de opvoeding van jonge Octobristen en Jonge Pioniers ter hand nemen en het zal hem een eer zijn om steeds het goede voorbeeld te mogen geven Wan neer hij zes-en-twintig jaar is. verlaat hij de Komsomols, waarschijnlijk om toe te tre den tot de Partij: hij zal zijn aandeel krij gen in het plaatselijk bestuur en in alle veelvuldige gedecentraliseerde bezigheden van de Sowjets. Waar lijkt de jonge Rus op als individu? In groote lijnen is hij vrijwel hetzelfde ge bleven als het Tsaristische prototype. Niet de grondslagen van zijn menschelijke na tuur zijn veranderd, doch alleen de richting die deze nemen. Stalin heeft de menschelijke natuur niet veranderd, maar hij heeft cr vorm aan gegeven, in sommige opziititen zelfs onherkenbaar. Zijn heiden heeft hij veranderd in duivels, sommige van zijn deugden in ondeugden, zijn kun stigheden en schoonheden in een on nut tijdverspillen. Hij heeft de jeugd woorden in den mond gegeven, die twintig jaar geleden onbekend waren. Hij heeft de wereld vele maten grooter gemaakt. Hij heeft de aanhankelijkheid van de jeugd voor de familie overgebracht op den Staat, zoodat het tegenwoordig een deugd is voor een zoon om zijn vader te verraden, wanneer deze bijvoorbeeld een Trotskiist is. „Zijn ideeën niet van veel grootere waarde dan de familie?" vraagt de jonge Sovjet. „Zijn de meeste schurken niet I iemands vader? Als u de idealen van de jeugd wil begrijpen, zoekt dan naar hun helden. De populariteit van een Buffalo Bill en van zoovele beroemde filmsterren duiden aan wat hun lezers of bewonde raars willen worden. Twintig jaar geleden het Tsarisme had nog slechts een jaar te leven deed een Russische onderwijzer een onderzoek naar de idealen van zijn leerlingen. Daar bij vroeg hij ook, wat ze zouden willen worden, wanneer ze groot waren. De merk waardigste antwoorden werden gepubli ceerd. De kleine kinderen onder het regime van Tsaar Nicholaas gaven o.a. de volgende antwoorden: „Het zou wel prettig zijn om net als onze onderwijzer te zijn: hij rookt niet en drinkt niet, maar leeft rustig en heeft een goed salaris." zei een jongen van elf jaar. „Ik zou graag net zoo willen zijn als generaal Souverov; dan zouden alle soldaten mij liefhebben," was het ant woord van een jongen van dertien. „Wat zou het prettig zijn, om net zoo te zijn als Peter de Groote. hij was verschrikkelijk handig en werd beroemd", zei een jongen van twaalf jaar. „Ik heb slechts één wensch viiegenierster worden", was het antwoord van een studente. „Mijn wensch is ernstig gemeend, hoewel zij nooit verwezenlijkt kan worden. Om alleen in de wolken te zijn, de lucht te veroveren! Hoe verder men van de aarde verwijderd is, des te minder voelt men zijn slavernij." Ik zou net als Robinson Crusoë willen worden; ik zou graag net zoo eenvoudig willen zijn," antwoordde een jongen van veertien jaar. Na twintig jaren communisme heeft het dagblad „Komsomolskaa Pravda" een der gelijke enquête gehouden. Verdwenen zijn de wereldlijke afkeer van de studente en de bijna Victoriaansche bewondering van kalme deugd. De antwoorden van 1937 worden gekenmerkt door energie De kin deren van 1937 hebben evengoed hun hel den maar nu zijn het Roode Generaals en proletarische leiders. Voor bijna al deze kinderen is het ideaal op den achtergrond de welvaart van Rusland. „Ik zou willen zijn, zooals Vassill Cha- paiev. Die toont de manier, waarop wij voor de werkende klasse moeten vechten." zeide een jongen van twaalf jaar. „Ik ben besloten om geologie te gaan studeeren en al mijn ontdekkingen en mijn werk ten dienste van mijn land te stellen", was het antwoord van een leerling uit de zesde klasse. ..Wanneer ik tot de grensbewaking zou behooren en een vijand viel in mijn handen, dan zou ik hem vernietigen", antwoordde een jongen van elf en een jongen van dertien gaf ten antwoord „ik zou een bekende grensbewaker willen zijn, om de grens te kunnen verdedigen tegen spionnen, evenals kameraad Dorojkine," En een andere van denzelfden leeftijd: „Ikzou net willen zijn als Stakhanov. Het is een prettig idee. te weten dat hij zoo goed werkt. Hij is gedecoreerd voor zijn werk," En eenvoudige deugden zijn alleen nog maar „gezien", voorzoover ze een practische toepassing hebben. „Voor alles wil ik eer lijk en goed zijn, want als iemand zich niet nuttig kan maken voor de werkende menschheld. dan is hij zijn plaats in de wereld niet waard", zei een meisje van vijftien Jaar, Zooals gezegd, de Jeugd in Rusland heeft vele kansen, voorzoover deze overeenko men met de communistische idee. Op zijn of haar achttienden verjaardag wordt de jonge man of vrouw in de USRR een bur ger met alle faciliteiten en plichten dit burgerschap, dat eveneens het stem. recht inhoudt en het recht in alle verkies bare betrekkingen in de Sovjet-Unie geko zen te worden. In de A.U.S.S., het hoogste regeerings- lichaam van het land, zijn van de 1H3 afgevaardigden dertien beneden den leef tijd van 20 jaar, 84 tusschen 21 en 25 Jaar jaar en 479 beneden den leeftijd van 30 jaar. Jonge menschen hebben wonderen tot stand gebracht; de 23-jarlge Zagrya Zakirova, onderwijzeres en Partijlid, heelt de geheele bevolking van haar uitgestrekt Tartarendorp leeren lezen en schrijven De 19-jarige Claudia Sakharova is bedrijfslei der van een der grootste textielmaatschap- pijen in het Russische Manchester. Alexel Stakhanov zelf, een mijnwerker, was net twintig jaar toen hij een beweging orga niseerde „Meer werk in minder tijd", die thans geheel Rusland veroverd heeft. Hun moeders zouden hen nauwelijks meer herkennen, de jonge menschen van het communistische Rusland. En in de tegenwoordige Russische gemeen schap zouden dc moeders uit het Tsa ristische tijdperk zich heelemaal niet op haar plaats voelen. Zij zouden het leven veel veranderd vinden, ja, mis schien niet meer de moeite van het leven waard. Maar zij zouden weinig medevoelen van haar nageslacht on dervinden. Want vader en moeders heb ben het veld moeten ruimen voor een reusachtige idee. CREDIET VOOR LUCHTBESCHERMING BIJZONDERE VOORZIENINGEN IN VERBAND MET DEN TOESTAND. schillende maatregelen zijn genomen, acht-1 ten B. en W. het noodzakelijk thans over te gaan tot aanschaffing van een baby brandspuit, kosten f 1600; het maken van I een diepboring nabij Rijnsburg f. 1000: de I aanschaffing van zand ad f.400; een slan- I genwagen ad f 90; een emmerspuit, diverse I gereedschappen en lantaarns; het maken I van luiken aan de Centr.post van den lucht- beschermingsdenst aan de Geversstraat; het maken van schuilplaatsen op het I A.S.C.-tcrrein. alsmede het verkrijgen van I de beschikking over lijn 5 van de Radio-1 centrale Rijnsburg e.o. Uitvoerig werd dit I punt besproken door verschillende leden. O.a. vroeg de heer Sanders of er voor del burgerbevolking der gemeente ook schuil-1 kelders werden gemaakt; andere leden be-1 spraken de aanschaffing van verdediging.'-1 middelen en gasmaskers. De heer Kampenhout merkte op dat nletl alle inwoners bij de Radiodistributie zijnl aangesloten en achtte het wenschelijk datl in de omgeving van de Indische wiji| schuiigelegenheden worden gebouwd. Uitvoerig heeft de voorzitter de vragen-1 stellers beantwoord o.m. dat het niet mo-[ gelijk is in verband met de zeer hooge ka- ten. over te gaan tot het bouwen van schuilkelders; hij bepleitte tenslotte ernstig! het voorstel aan te nemen om toch zooveel! als mogelijk is de bevolking der gemeente| te beschermen bij eventueel gevaar. Na enkele wijzigingen werd het voorstel| van B. en W. aangen. met op I na alg. (die van den heer v. d. Post). Als laatste agendapunt werd behandeld! de algemeene politieverordening voor del gemeente Oegstgeest. Hierbij verzocht de heer Kampenhout hetl houden van algemeene beschouwingen Ditl verzoek werd niet goedgekeurd, doch wél| werd toegestaan enkele opmerkingen maken, waarvan een ruim gebruik is ge-I maakt door verschillende leden. Na ver-I schillende discussies is de verordening metr alg. st. vastgesteld. Na een korte rondvraag volgde sluiting.! Voor de laatste maal kwam de Raad van Oegstgeest in de oude samenstelling bijeen. Afwezig waren met kennisgeving de heeren mr. L. Speij en J. A. Kattenbusch. Voor zitter burgemeester A J. van Gerrevlnk. Na opening en vaststelling der notullen werd aan de orde gesteld de ingekomen stukken w.o. een dankbetuiging van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard voor de zeer gewaardeerde gelukwenschen aangeboden ter gelegenheid van de geboor te van Hunne Docher. Rapport van den gemeentesecretaris om trent de kweste Caspari inzake het huren van de schuur perceel Gevensstraat 2 Deze stukken werden voor kennnisgeving aangenomen. Van de bewoners van het Wilhelminapark was een verzoek ingeko men om nogmaals aandacht te willen schenken aan de beplanting van het Wil helminapark. Na eenige opmerkingen van de heeren Bakker en Sanders werd met 92 st. be sloten dit verzoek in handen van B. en W, te stellen om prae-adves. Vervolgens werd mededeehng gedaan van een reeks goedgekeurde raadsbesluiten. De aangeboden gemeenterekening over 1938 werd aangehouden totdat de nieuwe Raad zal hebben zitting genomen Achtereenvolgens werderl goedgekeurd: de vaststelling van de kosten van het O.L. onderwijs over 1938; de vaststelling van de exploitatievergoeding der bijzondere lagere scholen over 1937 en de afrekening over de jaren 1934 t/m. 1937. Het voorstel van B en W. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de R.K. parochiale school voor de aanschaffing van 14 banken van verschillende grootte ten bedrage van phn. f26 per stuk, werd aangenomen. Tenslotte werd vastgesteld de vergoedin gen aan de buitengemeenten ingevolge art. 104 der L.O. wet. Als extra punt volgde: Vaststelling van een crediet groot 1 6500 ten dienste van den Luchtbeschermings dienst. De voorzitter gaf de volgende toelichtin gen: In verband met den dreigenden inter nationalen toestand waardoor reeds ver- Leesuurtje voor jonge Russische kinderen tijdens hun studie. De schrijver K. Tshu- kovsky vertelt. Aan den wand op den acntergrond hangt in het midden een portret van Stalin met zijn kind. door W. GASCOGNE. Twintig jaren moest de groote, sterke Bill de gestreepte kleeding dragen van de veroordeelden. Twintig jaren van zijn le ven moest hij doorbrengen in de Ameri- kaansche gevangenis Sing-Sing. Zou hij die straf werkelijk verdiend heb ben? De menschen zeiden neen en het gezond verstand eveneens. Maar de onverbiddelijke wet zei ja. Want Bill had een man het leven benomen. En nu was hij nummer 851. Bill, de geweldige reus, had voordien nooit zijn krachten misbruikt. Als een klein, goedig kind had hij steeds met zich laten handelen en nooit Iemand kwaad ge daan. Maar wat hielp hem dat? Hij had den doodslag bekend en er waren vele ge tuigen geweest. Doodslag bleef doodslag en hij mocht blij zijn, dat hij niet schuldig was bevonden aan moord in den eersten graad. Hij had een beschonken woesteling, die zich met een bijl op zijn vrouw had ge stort. neergeslagen. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij bezweek. Bill had het gedaan om de vrouw te redden, maar het had hem gemaakt tot gevangene num mer 851. Geen klacht was hem over de lippen gekomen, geen woord van wraak of toorn. Maar hij zag er uit als een grijsaard, ondanks zijn stalen spieren. Gehoorzaam deed hij zijn plicht; zijn zwijgen, zijn kalme gelatenheid namen zelfs de minder sentimenteel gestemde be ambten voor hem in. Hij kwam hun, trots zijn gevangeniskleding niet voor als een misdadiger, zooals de anderen. Eerst meen den ze dat hij kindsch geworden was. maar toen hij niets abnormaals deed, hielden ze hem voor weergaloos goedmoedig. Maar een gevangenisbewaarder is van nature wantrouwig. Een gevangene is nu eenmaal een gevangene en twintig jaar Sing-Sing geeft te denken. Zou hij een middel ver zinnen om uit te breken? De bewakers wa ren op hun hoede. Toch maakten zij, voor zoover hun plicht dat toeliet, zijn arbeid lichter. Een jaar ging voorbij en nog een jaar en Bill bleef dezelfde. Zwijgend deed hij steeds zijn plicht. Men hield hem echter scherp in het oog Voorzichtig, zeide de beambten. Hij is wat van plan. Als we niet goed oppassen speelt hij ons met zijn enorme krachten een streek. Bill werkte in de smederij. Niemand kon zoo goed als hij het vonken spattend ijzer onder den zwaren machinehamer bewer ken. Gesloten verrichtte hij zijn arbeid en bekommerde zich niet om de anderen. Drie Jaren gingen voorbij. Bil! was nog steeds dezelfde. Het was een lentedag. Er kwamen be zoekers om Sing-Sing te zien. Criminalis ten. juristen en journalisten. Zc kwamen studies maken over de misdadigers. Dat gebeurde dikwijls. Een afschuwelijke ge woonte, aan nieuwsgierigen toe te staan, de cellen te bezichtigen en de gevangenen gade te slaan, als waren het ln kooien ge sloten dieren van een menagerie. De groote Bill was weer in de smederij. Eén druk van zijn hand en de ijzerkolos hief zich op, zoo licht als een veer, schijn baar, om dan dreunend op de gloeiende klompen ijzer neer te vallen. Daar kwam een echtpaar met een kind, een meisje, naar de smederij. Slechts hoog zelden nam men kinderen mee naar Sing- Sing. Bill had in geen drie jaar meer een kind gezien en de aanblik van de kleine electriseerde hem. Ook hij had thuis zoo'n peuter. Van denzelfden leeftijd. Dikwijls kwam zijn vrouw, maar het kind mocht ze niet meenemen. Zijn vrouw kende zijn on rechtvaardig noodlot, maar het kind zou hem nooit in de onteerende kleeding zien Nooit.... al zou ze hem na twintig jaar ook niet kennenWaarom had het lot juist hem zoo getroffen, juist hem, den goeden huisvader en vlijtigen arbeider? Woede overmande den anders zoo kal- men Bill. Het bloed steeg hem naar het hoofd, hij knarste met zijn tanden; het was alsof plotseling een vlaag van wilden waanzin over hem kwam.Waarom mochten anderen zich i. een kind verheu gen en hij niet? Moest hij. omdat hij het leven van een vrouw gered had voor altijd zijn kind verliezen? Het echtpaar kwam nader en nieuws gierig keek het kleine meisje naar Bil Met een wilden kreet sprong Bill op nel kind toe. hief het met één arm ln df hoogte, met den anderen de groote stoom' hamer tot stilstand brengend. De ouders stonden als versteend val schrik. Dan strekte de vader met eei smeekenden blik zijn armen naar Bill uil Somber keek deze voor zich uit. Zijn oogei flikkerden. Hij mompelde iets van tucht' huis vader van zijn kind beroofd 'e' ven verwoest wraak! De medegevangenen noch de bewakei waagden het iets te doen. In één oogen- blik kon hij het kind verpletterd hebben Eindelijk was dan de dag gekomen, waar van zij reeds vanaf het begin gesproKer hadden: Bill zou onheil aanrichten. Wat zou hij doen met het kind? Zou 't kind verpletteren met den reuzenhamer Rondom waren de toeschouwers blee geworden. Ieder voelde, wist, dat zelfs minste beweging den man tot woeste ra zernij zou kunnen brengen. Doodscn stilte. Bill zag het kind, dat 8een vaar kende, in de oogen. Zijn treks» klaarden op. Zooals de morgennevel wo' voor het zonlicht, zoo verdwenen de diep rimpels in zijn voorhoofd, toen hij ln klare kinderoogen blikte. Jij, groote man, JIJ doet kleine rveii geen kwaad, hè? klonk het helder ktnde stemmetje. Bill lachte moe. Het kind kroop noogo en legde haar armpjes in zijn kraenngj nek. Vroolljk lachte ze toen en allen zag ze stom, onbeweeglijk dit tooneel Groote man, Jij huilt, klonk het stem metje weer. Dat moet je niet doen. noo en zacht streelde het kind Bill's fuw laat. ocv.at Toen legde gevangene nummer oo) meisje in de armen van den vader. God zegene uw kleine lieveling, hij zacht. hc> Hij ging weer naar zijn hamer, deeai i werktuig opnieuw door de lucht sulzen donderend op het vonkenspattende neerkomen, .,j-r Bill was weer de rustige, vlijtige arbeim De woede-aanval der vertwijfeling i voorbij „„rwiitl Niemand dacht er aan hem een ve -i te maken om den doodsangst, weinet i had veroorzaakt. hl>I1Ij Integendeel: na een half jaar werd il gratie geschonken. Hij keerde huis jn en sloot zijn eigen kind, zijn dochte™ zijn sterke armen De gevangen ding had zij nooit gezien. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehow 2-4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14