Nederland en de internationale toestand Beurzen in oorlogsvrees Nieuws uit de Filmwereld IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaierdag 26 Auguiius 1939 Een nieuwe Joe Brown" „De zoon van Frankenstein" Regeering treft verdere maatregelen te, Uitvoerverboden afgekondigd Positie beter dan in 1914 In verband met de ontwikkeling van den internationalen toestand heeft de Nederlandsche regeering besloten op grond van de gewijzigde wet van 3 Aug. 1914 cenige uitvoerverboden af te kon digen. Het doel van deze maatregelen is te voorkomen, dat de voorziening van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dragen derhalve een preventief karak ter. Indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, zullen dispensaties van de uitvoerverboden kunnen worden gegeven. Met de uitvoering van deze maatregelen heelt de minister van economische zaken het Crisis-uitvoer-bureau, Piet Heinplein 6, te 's-Gravenhage, belast, bij welk bureau de verzoeken om dispensaties kunnen worden ingediend. De formulieren voor het aanvra gen van uitvoervergunningen zijn verkrijg baar bij de kamers van koophandel De uitvoerverboden treden terstond in Kerking. Zij gelden voor de navolgende ar tikelen ongesponnen wol, kunstwol. afval van wol en van wollen garens, kammeling: garens van wol en/of kunstwol, al dan niet met andere bestanddeeleen; wollen en halfwol len dekens, kousen en sokken van wol en van wol met andere stoffen, laken; ongesponnen katoen, afval van ongespon nen katoen en linters; garens van katoen, atval van katoenen garens; dekens van katoen; ruwe en halfbewerkte jute, afval van jute en van jute-garens; vlas al dan niet be werkt, afval van vlas en van linnen garens; hennep, sisal, manillahennep, ramie en soortgelijke vezels en afvallen daarvan; ga rens, koord, touw en kabel van vlas, hennep, jute, cocqs, sisal, manillahennep, ramie en soortgelijke vezels, alsmede afvallen daar van; nieuwe ledige jute zakken, jutedoek, gebruikte ledige zakken en andere voor werpen van Jute; verbandwatten en verbandstoffen; geneesmiddelen, kinabast, kamfer en chlo roform: bereide en onbereide huiden en vellen, le der, alsmede afvallen van leder, schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder; plantaardige looistoffen en looistofextrac ten, synthetische looistoffen en chroom- souten; vliegmachines en onderdeelen en toebe- hooren daarvan; ruwe rubber en latex, oude rubberwaren en afval van rubber en van rubberwaren, regeneraatrubber, hard gummi, balata, als mede guttapercha, automobiel-, motor- en rijwiel-binnen- en buitenbanden, massieve banden en cushlonbanden; cement van alle soorten, cementklinker, gips en kalk; punt- of prikkeldraad, vertind blik ln bladen,'strippen, strooken en band: metalen en metaallegecringen met uitzon - dering van goud en zilver in: a koeken, blokken, schuitjes, gietelingen, korrels of anderen grondstof vorm; b. in poedervorm; c. in staven, bladen, draad-, plaat-, band-, buis- of kabelvorm, in balken of andere ge profileerde vormen; afval en oud materiaal van metalen, van metaallegeeringen en van metaalwaren, an dere dan van goud en zilver; ijzererts, tinerts, zlnkerts, mangaanerts, magnesiet, geroost en ongeroost pyriet en gasaarde; benzol, zoomede andere benzolkoolwater stoffen en alle ln hoofdzaak uit benzolkool waterstoffen bestaande vloeistoffen, phenol of carbolzuur en naphtaline; koolteer, asphalt uit koolteer, natuur-as- phalt en asphaltbitumen, een en ander mede ln verdunden of geëmulgeerden toe stand; aether-sulfurlcus, aceton, chloorkalk, cal- ciumcarbide, chillsalpeter, natronsalpeter en zwavel; salpeterzuur en zwavelzuur; glycerine aethylalcohol, al dan niet tot andere dranken dan bier en wijn verwerkt; ontplofbare stoffen; wapenen, munitiën, optische glazen en optische instrumenten, vuurleldingsinstru- menten, zoeklichten, alsmede onderdeelen en toebehooren daarvan; infusoriënaarde; chirurgische instrumenten, alsmede on derdeelen en toebehooren daarvan; zeildoek, zoomede dergelijke weefsels met een gewicht van meer dan 800 gram maar niet meer dan 1500 gram per M2 lompen van alle soorten, zoomede oud pa pier en afval van papier: röntgentoestellen en de onderdeelen en toebehooren daarvan, zoomede röntgen- films; alle op ongebruikelijke wijze of in onge bruikelijke verhouding met ingevolge dezelf de wet ten uitvoer verboden goederen sa mengestelde producten; gasbeschermingsmateriaal, waaronder gas maskers, alsmede onderdeelen en toebehoo ren daarvan; gasmaskerszuurstoftoestellen; schuilplaatsgasflltertoestellen, alsmede on derdeelen en toebehooren daarvan: schuil plaatszuurstof toestellen gasmaskerhoog- drukcylinders; zuurstof patronen; koolzuur- filterbussen; tegen strijdgassen geprepa reerde kleeding, zoomede zuurstofkelders en cylinders met zuurstof alle soorten haar- en wolvllt, geweven vilt hieronder begrepen: gereedschappen en werktuigen voor me taalbewerking; slijp- en polijstmlddelen ln schijf of poe dervorm; kalkstikstof ammoniumnitraat; kaliumchloride; zadel- en koffermakerswerk, drijfriemen en transportbanden al dan niet afgepast, handschoenen, ander lederwerk; een en an der geheel of voor het grootste deel van leder: tuig- en zadelmakerswerk, alsmede alle militair lederwerk. PERSONEELSMOEILIJKHEDEN IN HET BEDRIJFSLEVEN. Contactcommissie voor de arbeidsmarkt. De regecringspersdienst meldt ons: Dc tegenwoordige buitengewone om standigheden zullen zonder twijfel mede moeilijkheden meebrengen voor het bedrijfsleven met betrekking tot de bezetting van de ondernemingen met voldoende geschikte arbeidskrachten. De minister van Sociale Zaken zal, voor zooveel van hem afhangt, gaarne zooveel mogelijk medewerken tot oplos sing van zoodanige moeilijkheden in de daarvoor in aanmerking komende ge vallen. Op den voorgrond moet intusschen staan, dat zooveel slechts eenigszins mogelijk de oplossing moet worden gevonden door plaat selijke bemoeiing, met name door de plaat selijke organen van de arbeidsbemiddeling, waarvan gebruikmaking ln het eigen belang wel zeer wordt aanbevolen. Er zullen echter gevallen zijn, waarin ter plaatse in de behoefte niet kan worden voor zien terwijl elders wél geschikte krachten aanwezig zijn, of wel ter plaatse arbeiders beschikbaar zijn, die eerst na eenige trai ning voor het werk geschikt zouden worden. Met name het vraagstuk van de verplaat sing van arbeiders en dat van de training komt dus op den voorgrond. Ook zullen al licht nog andere vraagstukken zich in de practijk blijken voor te doen, die een meer centrale behandeling vragen Teneinde hierin zoo snel en zoo eenvou dig mogelijk te voorzien, ligt het in de be doeling van den minister, aan zijn departe ment een kleine commissie in te stellen on der den naam „Contact-commissie voor de arbeidsmarkt" bestaande uit de volgende leden: mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken, dr. Ir. A. H. W. Hacke. directeur-ge neraal van den arbeid; ir. R. A. Verwey, hoofd van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling, Meyer de Vries, hoofd der afdeellng werk verruiming van het departement van Sociale Zaken, mr. D. J. Gorter, hoofd-commies aan het departement van Sociale Zaken, secre taris, die de evenbedoelde vraagstukken voor zoover noodig zal behandelen en door onderling overleg een spoedige en doelma tige beslissing zal trachten te bevorderen. Ook andere gevallen met betrekking tot de arbeidsmarkt, waardoor men haar tus- schenkomst nuttig mocht oordeelen, zullen door haar in overweging kunnen worden ge nomen. De commissie zal, zoo noodig, veelvuldig vergaderen en contact houden met het de partement van Economische Zaken. Haar adres is: Bezuidenhout 30, Den Haag. Teneinde misverstand te voorkomen wor de er nog op gewezen, dat vragen omtrent verlof uit militairen dienst van ingelijfden n i e t tot de bevoegdheid der commissie be- hooren. VRIJWILLIGE BURGERLIJKE DIENSTVERLEENING. Regeeringscommissariaat ingesteld. Men meldt ons van bevoegde zijde: De minister van binnenlandsche za ken heeft bij zijn departement ingesteld een regeeringscommissariaat voor dc vrijwillige burgerlijke dlenstverleening. Aan dit regeeringscommissariaat is opge dragen de zorg voor de coördinatie van de werkzaamheden van de particuliere organi saties, die zich vrijwillig beschikbaar stel len voor het verrichten van diensten in bui tengewone omstandigheden. Met het regeeringscommissariaat worden gecoördineerd de inspectie van de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len en de inspectie van de vrijwillige burger wachten. Met de leiding van het commissariaat wordt tijdelijk belast mr. H, W. J. Mulder, raadsadviseur bij het departement van bin nenlandsche zaken, terwijl mr. J. Heusdens, werkzaam bij de afdeeling binnenlandsch bestuur, voorloopig als secretaris zal optre den. Aan de burgemeesters van de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners is verzocht een administratieve instantie aan te wijzen, die zal worden belast met aangelegenheden betreffende de vrijwillige hulp- en dlenst verleening. Daarnaast heeft de minister van binnen landsche zaken bij de afdeeling binnen landsch bestuur van zijn departement een bureau „openbare orde en veiligheid" inge steld, waarvan de leiding aan mr, J. Heus dens is opgedragen. Dit bureau is belast met de behandeling van onderwerpen, de buiten gewone omstandigheden betreffende, voor- zooveel deze onder het departement van binnenlandsche zaken ressorteeren. GEEN VREEMDE OORLOGSSCHEPEN IN TERRITORIALE WATEREN. Gisteren is afgekondigd het Kon. be sluit van 25 Augustus 1939 Stbl. 184 hou dende verbod voor oorlogsschepen van vreemde mogendheden om te komen Op het oogenbllk dat dit wordt geschreven leeft men nog tusschen hoop en vrees, van alle kanten hoort men sabelgerinkel en de wereld breekt zich het hoofd, of het „mon sterverbond" tusschen Nationaal-socialisme en Communisme, Berlijn en Moskou, werke lijk den oorlog nader heeft gebracht. De beurzen zijn wat men noemt confuus, weten niet wat er van te denken en de effecten bezitters staan met hun handen ln het haar. De nadering van het oorlogsgevaar brengt natuurlijk liquidaties mede. Wat de toe komst echter ook moge hebben weggelegd, de beurzen zijn op het oogenbllk ln een aan zienlijk steviger positie dan in 1914 om even- tueele schokken op te vangen, omdat men feitelijk reeds meer dan een Jaar zich op alle eventualiteiten heeft voorbereid. De banken zijn liquide, de ondernemingen heb ben haar liquiditeit verhoogd en ook elk insider, die over eenlg kapitaal beschikt, heeft er reeds voor gezorgd voldoende vlot tend tegoed in huis te hebben, zoodat de liquidemaking, die nog heeft plaats gevon den. grootendeels slechts van aanvullende beteekenis ls. Niettemin zijn de koersen te Amsterdam over het algemeen als gevolg van een bijna permanenten druk en liquida ties gedurende de laatste dagen weer op zeer laag peil aangeland. Bijzonder gedrukt lig gen onze Staatsfondsen in de markt en zelfs op dagen, waarop de wereld weer 'n spranje hoop ziet, vertoonen zijn nauwelijks eenige neiging tot verbeteren. Te verwonderen is zulks eigenlijk niet. Zelfs indien men alle gedachten, dat ook Nederland in een oorlog zou kunnen worden gewikkeld, uitschakelt, is het begrijpelijk, dat de waardeering van ons staatscrediet niet meer „a pari" kan zijn Het is niet aan te nemen dat het het mini sterie de Geer zal gelukken, een ook maar eenigszins sluitende begrooting in te dienen. Minister de Geer zal het waarschijnlijk zelf niet eens beproeven. Weliswaar zijn de werkloosheidsuitgaven aan het verminderen, mede uit hoofde van onder dienst roepen van manschappen, doch deze vermindering der uitgaven wordt meer dan teniet gedaan door de voor onze draagkracht ontzaglijke bedragen, welke voor onze defensie moeten worden uitgegeven. Het is dan ook te ver wachten. dat het Ministerie de belasting voorstellen van het kabinet-Colijn zal over nemen (wellicht in ietwat gewijzigden vorm) en dat zij tevens de benoodigde gelden uit leeningen zal trachten te verkrijgen. Deze verwachting oefent vanzelf reeds een druk op de obllgatlemarkt uit. Daarnaast moet evenwel het besef leven dig worden, dat van onze landsverdediging ten behoeve van de strikte handhaving der neutraliteit, deze gelden opgebracht moeten worden Dit besef dient bij rijk en arm. ver mogenden en kleine loon-en salaristrekkers door te dringen. Indien de nood aan de man komt, zal niet slechts Nederland militair paraat zijn, doch zullen ook de financiën en ons geheel economische leven gemobiliseerd moeten worden. d.w.z. vooral dat onze regee ring in staat moet worden gesteld, tegen billijke voorwaarden op korten zoowel als langen termijn te leenen. Er is alle reden, om aan te nemen, dat zelfs zonder dwang ons volk bereid zal zijn, aan de financieele eischen van den staat, onder de huidige ab normale omstandigheden volledig te voldoen Het ware zelfs te wenschen. dat de vermo genden onder ons volk vrijwillig en flink in hun beurs zouden tasten teneinde de staats- financiering te vergemakkelijken. Het is thans dan ook niet de tijd. met bezwaren tegen het verrichten van die uitgaven te komen aandragen. Al die bezwaren, die in normale tijden het volle recht geven op scherpe crltlek, moeten in dit ernstige oogen- blik wegsmelten: voor de handhaving onzer binnen de territoriale wateren van het rijk in Europa. Het besluit treedt onmiddellijk in werking. neutraliteit is geen financieel offer te zwaar. Nederland kan zich gelukkig prijzen, dat het over groote geldbronnen beschikt. Die bronnen rijkelijk en in de juiste kanalen te doen vloeien, zal onze plicht zijn. Zelfs in dien hierdoor onze staatsschuld belangrijk mocht stijgen en onze gulden ln waarde mocht dalen, dan nog zal men zulks zonder morren moeten aanvaarden, omdat deze na- deelen in het niet vallen tegen het alles-be- heerschend belang van de handhaving onzer onafhankelijkheid. Inmiddels heeft de spannende internati onale sitlatie reeds, zooals te verwachten was, aanleiding gegeven tot een verkrapping der geldmarkt. De geldgevers, al beschikken zij over nog zooveel liquide middelen, leggen terughouding aan den dag en zoo kan het niet uitblijven, dat tarieven voor callgeld- leenlngen, particulier disconto en prolonga tie zich in stijgende richting bewegen. Om trent de hoegrootheid der thans loopende prolongatleposltles loopen de meeningen sterk uiteen. Schrijver dezes meent echter op goeden grond te kunnen aannemen, dat deze posities niet bijzonder groot zijn, zoodat ditmaal, mocht een internationale catastro fe niet te voorkomen zijn. uit deze posities niet de ernstige gevolgen zullen voortvloeien, die in Augustus 1914 tot een moratorium hebben geleid. In Engeland wordt de druk natuurlijk heviger gevoeld dan ten onzent en het is be grijpelijk, dat zelfs een discontoverhooglng van 2 op 4°/«, deze week doorgevoerd (de eerste verhooging sinds 1932), nauwelijks eenige uitwerking heeft gehad. De druk op het pond bleef aanhouden en de Britsche autorititen hebben, teneinde een verdere goudafvloeiing te voorkomen er de voorkeur aan gegeven het pond opnieuw los te laten, met het gevolg, dat het tegenover den gul den met circa 40 cent is gedaald. Of dit peil laag genoeg is, zal de toekomst moeten leeren. Voor Nederland en vooral voor Ne- derlandsch Indië, waarvan de producten grootendeels in ponden zijn genoteerd, be- teekent deze daling een niet onaanzienlijk nadeel. Is de depreciatiewedstrijd weer be gonnen?' De oorlogspsychose komt vooral ook in den goederenhandel tot uiting. Vele goede renmarkten, bijv. tarwe, metalen, rubber enz hebben een plotseling levendig aanzien ge kregen. Reeds sinds eenlgen tijd was het op gevallen, dat Duitschland groote orders voor rubbers en metalen bij Engelsche afladers plaatste. De Britsche regeering heeft daar aan nu een eind gemaakt en den uitvoer van een groote reeks van goederen, tenzij onder speciale licentie, verboden. Hiermede worden derhalve twee doeleinden gediend: het niet-leveren aan den mogelijken vijand van morgen en de conserveering van eigen voorraden. Onder de huidige omstandig heden dient men tevens met de mogelijk heid rekening te houden, dat de productie beperkingen. zooals die van rubber, tin, ko per, suiker, uit elkaar zullen vallen, omdat het ten aanzien van de eerste drie goederen, er thans op aan zal komen, zooveel mogelijk te produceeren terwijl in de suikerregeling ook Duitschland vertegenwoordigd is. Of, in dien oorlog werkelijk mocht uitbreken, de theerestrictie gehandhaafd zal blijven, is een open vraag. Een belangrijk punt ln de jongste ont wikkeling der gebeurtenisen vormen de eco nomische gevolgen van den Duitsch-Russi- schen handel die ln'32 nogca 800.000.000 Rijks mark bedroeg, maar als gevolg van Hitler's anti-bolsjewistische politiek bijna tot het nulpunt was gedaald. Hierin zal thans, uit hoofde van het gesloten handelsverdrag en de mogelijkheid voor Duitschland, om tij dens een oorlog leveranties van graan, pe troleum, hout enz. uit de Sovjet-republiek te betrekken, waarschijnlijk een drastische wijziging worden gebracht. Indien de teeke nen niet bedriegen, wordt Duitschland's eco nomische positie er door versterkt, terwijl Rusland's handel met Engeland, Ver. Staten en waarschijnlijk ook Nederland erdoor zal worden benadeeld. (Nadruk verboden.) W ,if-j kc'h! Brown heeft deze week weer de j Hierboven Joe Brown met een zijner lers op zijn hand in zijn nieuwe film vrouwelijke partners in deze avontuurlijke of ik schiet". I film, FILMSTERREN MOETEN VREEMDE DINGEN DOEN John Garfield is nauwelijks een Jaar te Hollywood, doch dat is lang genoeg om te beseffen, dat een filmartist soms voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden kan komen te staan. De film „Vier Dochters" leverde hem niet veel moeilijkheden op. Behalve het te pletter rijden in een auto, werden van hem geen andere dingen verlangd dan hij op het tooneel hoefde te doen. In „Hotel de Houten Lepel" (Blackwell's Island) begon de narigheid. Gekleed moest hij in een rivier duiken en al zwemmende kogels ontwijken; bovendien moest hij den schurk Stanley Fields overmeesteren. In „Ik ben geen Misdadiger" moest hij behalve boksen, ook nog dadels plukken in een woestijn bij een temperatuur van bijna 120 graden, alsmede door eenige malen te duiken de klep van den irrigatie-bak open zetten. waardoor hij zichzelf en de „Dead End kids" van een wissen dood redde. In „Juarez" zien we John Garfield terug als Porfirio Diaz, een rol. welke, behalve perfect acteeren, ook nog goed paardrijden verelscht. Garfield moest dus een uitstekend ruiter worden, iets wat van hem bij het New-Yorksche tooneel nog nooit ver langd was. Maar al deze moeilijkheden zijn nog niets, vergeleken bij die, welke hij in één van zijn nieuwste films, n.l. „Dust be my Destiny" te overwinnen had. Hierin moest hij op een rijdenden vrachttrein springen, vechten met een ex-rugby-ster, tweemaal zoo groot als hij, onder de brandende zon in een steengroeve werken, een automobiel te pletter rijden en alsof dat alles nog niet genoeg was, een koe melken. Tegen het laatste zag hij het meeste op. Dergelijke dingen zouden van hem bij het New-Yorksche tooneel toch niet gevergd zijn. „Dat ze me nu lieten vechten tegen, dien knaap en werken in die steengroeve kon er nog mee door, maar het melken van die koe liep de spuigaten uit", aldus John Garfield. Dit eerste jaar bij de film heeft John Garfield al heel wat moeilijkheden op te lossen gehad. Toen hij het manuscript van „Dust be my Destiny" een paar maal goed doorgenomen had, kwamen hem de moei lijkheden reeds minder groot voor. Het verhaal is volgens hem uitstekend. Hierboven een moment uit de nieuwe spannende film „De zoon van Franken stein", die deze week hier vertoond wordt. Basil Rathbone als baron Wolf van Frankenstein, Boris Karloff als „Het mon ster" en vele anderen zorgen er voor, dat de toeschouwer kan griezelen als bij de vorige Frankenstein-films. Hij had er alles voor over deze rol te mogen uitbeelden, al moest hij dan een koe leeren melken. Op een rijdenden vrachttrein springen was iets. dat hem gemakkelijk af ging Vroeger als jongen had hij dat im mers zoo vaak gedaan. Een lastig gedeelte van zijn rol was ook in een kunstmatigen regen staan wachten op den trein. Vier dagen lang was hij totaal doorweekt alvo rens al dc vrachttrein-scènes in den regen tot tevredenheid van den regisseur waren opgenomen. Degenen, die John Garfield in „Ik ben geen Misdadiger" hebben zien boksen, kun nen zich wel voorstellen, hoe weinig moeite het hem kostte met zijn tegenstander op doeltreffende wijze af te rekenen. Van het werk ln de steengroeve hield hij een paar vereelte hnaden en een pijnlijken rug over, maar dat nam John graag op den koop toe. De „melk-scène" duchtte hij het meest. De opname-staf beleefde menig vermakelijk moment, toen John Garfield aan het werk toog. Om te beginnen nam hij eenige kee- ren aan den verkeerden kant van de koe plaats, haalde zich daardoor het ongenoe gen van het beest op den hals en liep eenige trappen op. De achterpooten waren zooals gewoonlijk gebonden en gelukkig kon de koe hem niet achterna loopen om hem met haar horens te bewerken. Zooals U ziet moet een filmster van alle markten thuis zijn 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11