Strijd tusschen oorlog en vrede nadert beslissende stadium Boodschappen van Roosevelt aan Koning Victor Emmanuel, Hitler en Moscicki 80sfe Jaargang VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 No. 24361 Aan Hitier thans het woord De Bilt HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wil Italië den vrede Polen standvastig Rond Danzig verwacht Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Voorstellen tot vreedzame oplossing gevraagd LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bnmo Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd stjnf per 3 maanden f.239 per weekf. OJ9 Franeo"r per perst f.235 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd3 De wereld is in hoogspanning. De groote strijd tusschen oorlog en vrede is in de laatste phase getreden 1 Na den hartekreet der Oélo-staten heeft de Paus een roep voor den vrede doen hooren. President Roosevelt richtte zich tot koning Victor Emmanuel, Hitler en president Moscicki. Chamberlain in het Lagerhuis, Halifax in het Hoogerhuis en later voor de radio, hebben van vredesbereidheid getuigd, mits van iedere agressie wordt afgezien. Dit laatste is echter door slaggevend. .Wat zal daarop het antwoord zijn? We zullen het gelaten moe ten afwachten. Hitler is gisteravond te Berlijn gearriveerd en ontving een half uur later von Ribbentrop, die juist terugkeerde uit Moskou. Ook Goering en de militaire chefs hebben aan de besprekingen deelgenomen, die tot na middernacht duurden. Van beslissingen is echter nog niets vernomen, al neemt men aan, dat deze zijn getroffen. Vrede of oorlog? De snelle opeenvolging van het ondertee kenen van het DuitschRussische verdrag, de terugkeer van von Ribbentrop en de mi litaire maatregelen in Engeland en Frank rijk hebben in Italië een sterken indruk ge maakt. Toch heeft men niet alle hoop verlo ren en geeft men te verstaan, dat een „nieuwe gebeurtenis" zou kunnen ge beuren, welke het ergste zou voorkomen. Klaarblijkelijk wil men in Italiaansche kringen een vreedzame regeling tot stand brengen. Men geeft evenwel duidelijk te ver staan, dat Indien een conflict zou uitbreken, Italië trouw zal blijven aan het verdrag, dat het met Duitschland bindt en onmiddellijk zou mobiliseeren om aan de zijde van zijn asgenoot te staan. De Duce heeft met de chefs van de gene rale staven van leger-, vloot- en lucht macht, alsmede van de fascistische militie militaire aangelegenheden besproken. Ver volgens werden aan ieder hunner de versier selen van de militaire orde van Savole over handigd. voor hun activiteit tijdens den Spaanschen burgeroorlog. Havas meldt uit Warschau, dat Chamber lains rede in Poolsche politieke kringen met groote voldoening ontvangen is. Men prijst de flinkheid en de energie van den premier. Met name die passages van zijn rede brengt men naar voren, die de vredelievendheid van Groot Brittannie en Polen tot onder werp hebben en ook die, waarin hij het Der de Rijk aanwijst als de eenige aanvaller. Men releveert ook de woorden van den premier waarin hij met betreking tot het Duitsch—Russisch pact verklaart dat Enge land zijn verplichtingen jegens Polen onaf hankelijk van de jongste gebeurtenissen zal handhaven en vervullen en concludeert daaruit tot een volstrekte eenheid van in zichten tusschen Polen en zijn bondge- nooten. Anderzijds brengen bevoegde Poolsche kringen met betrekking tot Forsters besluit van gisteren opnieuw en met nadruk vier punten naar voren, die de Poolsche houding ten aanzien van Danzig volledig vastleggen. 1. Polen zal nooit en in geeneriei vorm een Anschluss aan het Derde Rijk aanvaar den. 2. Danzig moet blijven binnen het cadre van douanegrenzen van den Poolschen staat 3. De Poolsche rechten in Danzig kunnen aan geen enkele controle van buiten af on derworpen worden. 4. De Poolsche bevolking van Danzig moet dezelfde rechten hebben om haar nationale cultuur te ontwikkelen als de Duitsche be volking, die de meerderheid vormt in de Vrije Stad. In dezelfde kringen legt men er de nadruk op dat deze positie meer dan ooit de basis is van de houding van Polen. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek. heeft gisteren de ambassa deurs van Frankrijk en Engeland ontvan gen, In den middag heeft hij den ambas sadeur van de Sovjet-Unie ontvangen De vice-minister van buitenlandsche za ken, Szembek. heeft gistermiddag met de gezanten van Letland, Slowakije en Argen tinië gesproken. De situatie rond Danzig blijft zeer ge spannen. Forsters benoeming tot hoofd van den Vrijstaat heeft voor gevolg, dat hij nu di rect kan onderhandelen met de andere staatshoofden en niet langer alleen als partijhoofd zal moeten optreden. Förster kan nu b.v. aan Hitier .vragen dat hij Danzig onder zijn bescherming peme. In buitenlandsche kringen ts men van mee ning, dat deze benoeming den weg opent naar nieuwe moeilijkheden in de richting van een terugkeer naar het rijk langs con- stitutioneelen weg. De Senaat van Danzig heeft een veror dening uitgevaardigd, volgens welke bij be drijven van overwegend belang staats- commissarissen kunnen worden aangesteld om de bedrijfsleiding In te richten naar de eischen van het openbaar belang. Deze aanstelling zal speciaal geschieden bij ondernemingen, waaraan vreemdelingen deel hebben. Op grond van deze verorde ning heeft de Senaat staatscommissarissen benoemd bij de Danziger Werft en bij het Danzlger Tabak-monopol-A.G. Van Duitsche zijden blijft men berichten de wereld Inzenden, dat Polen Danzig be dreigt. Verscheidene legercorpsen zouden gereed staan voor den aanval. Polen moge dit nog zoo krachtig tegenspreken het baat niets. Het directe gevaar van een Poolschen coup op Danzig en de andere offensieve voorbereidingen van Polen blijven de Duit sche pers beheerschen. Onder den titel: „de maat is vol" schrijft de Voelklsche Beobachter: de vrecvslefde en het geduld van het Duitsche volk zijn zeer ernstig op de proef gesteld in deze weken van ononderbroken Poolschen terreur. De bedreiging van Danzig door een Pool schen coup zal door ons niet worden ge duld. Warschau noch Londen kunnen zich (Zie gevolg pagina 2 1ste Blad). Helder tot licht of half bewolkt. Droog warm weer, behoudens eeni ge kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. BINNENLAND. Benoeming van voedselcommissarissen. (Binnenland, 3e Blad). Nederlands onzijdigheid onbeperkt. (Laat ste Berichten, le Blad). Bliksem eischt drie dooden; twee boerde rijen in de asch gelegd. (Gemengd, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Onregelmatige koers- beweging - Prijshoudende stemming - Amerikanen belangrijk hooger - Beleg gingen aangeboden - Geldmarkt vast. BUITENLAND. Het Engelsche parlement aanvaardt de de- fensie-volmachtwet, die reeds door den koning is bekrachtigd. (3e Blad). Groote rede van Chamberlain in het En gelsche Lagerhuis, lord Halifax voor de radio. (3e en le Blad). Vredesboodschappen van Roosevelt aan koning Victor Emmanuel, Hitler en Moscicki. (le Blad). Ook de Paus maant tot den vrede, (le Blad) Hitier confereert te Berlijn met von Rib bentrop, Goering en de militaire lei ders. (le Bald). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. President Roosevelt heeft den koning van Italië een telegram gezonden, waarin hij vraagt: „Voorstellen te for muleeren lot een vreedzame oplossing van de huidige crisis". De tekst van de boodschap, die Roosevelt heeft gezonden aan den koning van Italië luidt als volgt Wederom stelt een crisis in de wereld zaken de duidelijke verantwoordelijkheid Tan de hoofden der naties voor het lot van hun eigen volk en inderdaad voor de ge- heele menschheid in het licht. Op grond van de traditioneele verhou dingen tusschen Italië en de Vereenigdc Staten en in verband met de banden van bloedverwantschap tusschen millioenen van onze burgers, heb ik de overtuiging, dat ik jnij kan richten tot Uwe Majesteti ten be hoeve van de handhaving van den wereld- Trede. Het is mijn overtuiging en die van het Amerikaansche volk. dat de regeering van Uwe Majesteit ten zeerste invloed kan uit- oofenen tot afwending van het uitbreken Tan een oorlog. Iedere algemeene oorlog 'ou leed veroorzaken voor alle naties, oor logvoerenden zoowel als neutralen, overwin naars zoowel als overwonnenen; en zou dui delijk verwoesting brengen voor de volke ren en wellicht voor de regeeringen van sommige naties, welke het meest recht sreeks erbij betrokken zijn. Vrienden van het Italiaansche volk, en onder hen het Amerikaansche volk, zouden hochts met smart de verwoesting zien van c' groote prestaties, welke de Europeesche naties en de Italiaansche natie in het bij zonder in ijet verleden hebben bereikt, "'ij in Amerika, die een homogene natie Johben, samengesmolten uit vele nationa- "teiten, vinden het dikwijls moeilijk de animositelten te begrijpen, die zoo vaak •on crisis hebben veroorzaakt onder de Jaties in Europa, welke kleiner zijn dan na onze in bevolkingstal en gebied. Wij aanvaarden het feit, dat deze naties het volstrekte recht hebben tot handhaving van haar nationale onaf hankelijkheid, wanneer zij zulks wen- schen. Wanneer dat een verstandige leerstelling is, moet zij van toepassing zijn op zwakkere zoowel als sterkere. Aanvaarding hiervan be teekent vrede, omdat daarmede de vrees voor agres sie een einde vindt. Het alternatief, dat noodzakelijker wijze een streven beteekent van den sterke om den zwakke te overheerschen, zal niet alleen leiden tot oorlog, maar tot lange jaren in de toekomst van onderdrukking door de overwinnaars en opstand van de overwonnenen. Zoo leert ons de geschiedenis. Op 14 April stelde ik in wezen een accoord voor volgens hetwelk geen gewa pende troepen een aanval zouden doen op of een inval in het gebied van een andere onafhankelijke natie Wanneer dit vastge steld zou zijn, zouden besprekingen aan gevangen moeten worden om een geleide lijk voortschrijdende verlichting na te stre ven van den last der bewapeningen en om de wegen te openen voor den internationa len handel met inbegrip van de bronnen der grondstoffen, welke noodzakelijk zijn voor het vreedzame economische leven van iedere natie. Ik zeide, dat aan deze bespre kingen de Vereenigde Staten volgaarne zou den deelnemen, en dat dergelijke vreedzame besprekingen het voor de andere regeerin gen dan de Vereenigde Staten volkomen mogelijk zouden maken om vreedzame be sprekingen te openen over politieke en territoriale problemen, waarbij zij recht streeks zijn betrokken Wanneer hel voor de regeering van Uwe Majesteit mogelijk mocht zijn, om voorstellen te formuleeren voor een vreedzame oplossing van de huidige crisis langs de aangegeven lijnen, dan kunt ge verzekerd zijn van de vurige sympathie van de Vereenigde Staten. De Italiaansche en Amerikaansche regee ringen kunnen heden ten dage die idealen der Christenheid naar voren brengen, welke laatstelijk zoo vaak schijnen te zijn ver duisterd. De niet-gehoorde stemmen van taliooze menschelijke wezens vragen om niet opnieuw tevergeefs te worden opge offerd. Naar Reuter voorts verneemt, heeft president Roosevelt ook een beroep ge daan op rijkskanselier Hitier en den president van de Poolsche republiek Moscicki om den vrede te bewaren. Roosevelt zegt, dat hij zich opnieuw tot Hitier wendt, in het stellige geloof dat de zaak van den vrede welke zaak van de menschheid zelve is boven alle andere overwegingen staat. Roosevelt heeft de hoop. dat de oorlog, welke voor de deur staat en dus de rampspoed van alle vol ken, thans zal kunnen worden afgewend. Daarom dringt hij er in allen ernst bij Hitier op aan en op dezelfde wijze bij den president van Polen dat de regee ringen van Duitschland en Polen bij ge meenschappelijke overeenkomst er in toe stemmen af te zien van iedere positieve daad van vijandigheid, zulks voor een na der vast te stellen redelijken tijdsduur en eveneens bij gemeenschappelijke overeen komst er in toestemmen de geschillen, welke tusschen haar zijn gerezen door een der drie volgende methoden op te lossen: 1. Door directe onderhandelingen. 2. Door onderwerping van deze con troversen aan een onpartijdige arbi trage, waarin zij beiden vertrouwen kunnen hebben of: 3. Door in te stemmen met een rege ling van deze controversen door mid del van een procedure van verzoening, waarbij als bemiddelaar („conciliator" of „moderator") zal worden gekozen een onderdaan van een der Amerikaan sche republieken, die gaan van alle in eenige beirekking staan tot of deelne men aan de Europeesche politieke aan gelegenheden. Zoowel Polen als Duitschland souverein. Aangezien zoowel Polen als Duitschland souvereine regeeringen hebben, zal natuur lijk elke natie, wanneer men het eens wordt in te gaan op een der drie aange geven oplossingen, er in toestemmen de onafhankelijkheid en territoriale onschend baarheid van de ander volledig te eerbie digen. Het volk der Vereenigde Staten is één in zijn verzet tegen de politiek van militaire verovering en overheersching, het is ook één in het verwerpen van de these, dat eenige regeering of eenig volk het recht heeft zijn doel en zijn middelen te berei ken door middel van een actie, welke een onbeperkt aantal millioenen menschen in een oorlog zou storten, welke zou leiden tot ellende en lijden voor alle naties ter we reld, oorlog voerende en neutrale, wanneer de bedoelingen en oogmerken, voor zoover zij rechtvaardig en redelijk zijn, bereikt kunnen worden door vreedzame onderhan delingen of onpartijdige arbitrage. Namens het volk der Vereenigde Staten, aldus de boodschap aan Hitier verder, en ik geloof in naam van de vredelievende mannen en vrouwen van overal, doe ik het beroep op u toe te stemmen in een oplos sing der tusschen uw regeering en Polen bestaande geschillen door de aanvaarding van een der alternatieve methoden die ik heb voorgesteld. Ik behoef nauwelijks te herhalen, dat wanneer de regeeringen van Duitschland en Polen den wil hebben de geschillen op vreedzame manier, zooals voorgesteld ls, op te lossen, de regeering der Vereenigde Staten nog steeds bereid is haar deel bij te dragen in de oplossing van problemen, welke den wereldvrede in ge vaar brengen in den vorm, zooals uiteen gezet in mijn boodschap van 14 April." De boodschap aan Moscicky. De boodschap aan president Moscicki is korter en luidt als volgt: „De duidelijke ernst van de bestaande crisis legt de dringende verplichting op allen alle mogelijke middelen na te gaan, welke het uitbreken van een algemeenen oorlog zouden kunnen voorkomen." Met dit voor oogen, gevoelt Roosevelt zich gerechtvaardigd zekere mogelijke we gen aan te geven, welke voor een oplossing zouden kunnen worden overwogen." Roosevelt zet hierna dezelfde mogelijk heden voor een oplossing uiteen als in zijn boodschap' aan Hitier en voegt daaraan toe: „Mocht gij er toe besluiten een oplos sing te zoeken langs den weg van deze me thoden dan kunt gij verzekerd zijn van de meest oprechte en volkomen sympathie der Vereenigde Staten en hun volken." Roosevelt doet dan een beroep op Mos cicky zich tijdens het onderzoek der mo gelijkheden te onthouden van iedere posi tief vijandige daad en hij besluit: „Het is naar ik denk voor u welbekend, dat ik namens de Vereenigde Staten spre kend, hier iederen invloed ten gunste van den vrede heb uitgeoefend en zal blijven uitoefenen. In iedere natie groot of klein wenscht men van hoog tot laag den vrede. Zij zoeken geen militaire veroveringen, zij erkennen dat geschillen, eischen en tegen- eischen van tijd tot tijd tusschen naties naar voren zullen komen, doch dat al der gelijke geschillen, zonder uitzondering, kunnen worden opgelost door een vreed zame procedure, wanneer de wil daartoe aan beide zijden bestaat." Roosevelt biedt zich niet als bemiddelaar aan. Stephen Carly de particuliere secretaris van president Roosevelt, heeft tegenover de pers nog doen uitkomen, dat de president noch een der andere leden van de regeering der Vereenigde Staten zich aanbiedt voor de rol van bemiddelaar. De voorstellen van den president beteekenden niet, dat hij een nieuw „Muenchen" op het oog heeft. Indrukken in Amerika, De eerste indruk in Amerikaansche po litieke kringen na de publicatie der bood schappen van president Roosevelt ove rigens merkt men verschil in den toon daarvan is dat de president voortgaat met de politiek aangevangen sedert de cri sis van September, geen mogelijkheid on gebruikt te laten om een oorlog te voorko men. Men ziet er ook den wensch van Roo sevelt in de publieke meening in te lichten en te hergroepeeren en op deze wijze bijna alle argumenten te ontnemen aan de iso- latlonïsten, door het aan een agressor over te laten zelf de wijze aan te geven, waarop hij al dan niet op dit laatste beroep ten gunste van den vrede zal antwoorden. In de kringen van het Witte Huis doet men uitkomen, dat Roosevelt door een neu tralen scheidsrechter voor te stellen, niet zijn naam of dien van eenig lid van zijn kabinet naar voren brengt en op deze wijze de gedesinteresseerdheid van zijn regeering bewijst. De boodschap aan Hitier werd gister avond om tien uur twintig plaatselijke tijd overhandigd, opdat zij tijdig genoeg voor haar publicatie Hitier zou bereiken. Voorts wordt vernomen, dat voor de boodschap aan den koning van Italië is overhandigd, deze gelezen werd door Mus solini, hetgeen den algemeenen Indruk be vestigt, dat Roosevelt, zich eerst tot Italië had gewend, omdat hij meende in dat land den wil te hebben opgemerkt geen avon tuur te trotseeren en dat hij hoopte in de persoon van den koning en in de Italiaan sche regeering een bemiddelaar te vinden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1