Zware brand in de Edelachtbaar sigarenfabriek MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 No. 24357 Schade wordt geraamd op 80 a 100.000 gulden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bedrijf zal vermoedelijk 2 weken moeten worden stopgezet Verkeersongeval met Di| nummer bestaat uit DRIE bladen doodelijken afloop EERSTE BLAD Cijfers van de Gemeente-rekening 1938 De weg Leiden-Oude Wetering verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES. 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.15 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mncD Foto van Vliet. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een steenen loods, behoorende tot de Edelachtbaar sigarenfabriek der firma A. H. J. Wijtenburg grootendeels door brand verwoest, waardoor een groote hoeveelheid tabak verloren ging. Onzè foto geeft een beeld van den zolder, waar het vuur is uitgebroken; het dak is totaal verdwenen, terwijl de vloer op verschillende plaatsen is doorge brand. Links op den voorgrond ziet men nog een aantal balen tabak, die door het vuur, den rook en het water totaal waar deloos is geworden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks tien minuten over één bemerkten A. K. en J. O., beiden werk zaam in de meelfabriek „De Sleutels" aan de JLooierstraat een teilen vuur gloed achter een der ramen van de nabijgelegen „Edelachtbaar" Sigaren fabriek der firma A. H. J. Wijtenburg, en wel aan de zijde van de Oosterkerk straat. Zij waarschuwden onmiddellijk telefo nisch de politiebrandweer en den naast de tabaksfabriek wonenden bedrijfsleider E. G., waarna de brandweer onder leiding van den inspecteur, den heer Couzy, met een motorspuit en een ladderwagen uit rukte. Nauwelijks was de spuit op het terrein van den brand gearriveerd of de vlammen sloegen reeds hoog uit het dak, zoodat di rect een tweede spuit werd ontboden, ter wijl even later ook nog een babv-spuit welke door het Rijk ter beschikking is ge steld ten dienste van den luchtbescher mingsdienst, werd gerequireerd. De brand bleek te zijn ontstaan in een loods, onmiddellijk grenzende aan de eigenlijke fabriek. De zolder van deze van steenen opgetrokken loods dient als op slagplaats van tabak, zoowel van ruwe, in balen verpakte tabak als van los, z.g. bin nengoed, omblad en dekblad. Het grootste deel van dezen voorraad, welke ruwweg op ongeveer vijftigduizend kilogram wordt geschat, lag opgeslagen op den zolder, waar de brand vermoedelijk is ontstaan; een aanzienlijk kleinere hoeveelheid lag gelijkvloers, waar de tabak werd gekerfd. Het vuur vond in het uittermate brand bare materiaal gretig voedsel, zoodat de brandweer _lch voor een moeilijke taak geplaatst zag, zulks lemeer, waar de hevige rookontwikkeling het blusschingswerk nog lastiger maakte. Tot overmaat van ramp konden de slangen slechts van één zijde Worden aangevoeld, aangezien aan de an dere zijde, zooals reeds gezegd, de fabriek Belegen is, waarvan het dak geheel bestaat bit glas. De hoogoplaaiende vlammen boden in den donkeren zomernacht een indrukwek kend, maar tevens angstig schouwspel, dat door zeer velen van de overzijde van de Zijlsingelgracht werd gadegeslagen. Een aantal militairen onder leiding van 'n onderofficier was de politie behulpzaam bij het vormen van een afscheiding en verrichtte daarmede uitstekend werk. Daardoor konden bijna alle aanwezige politie-agenten hun krachten concentree- ren op het blusschingswerk, dat met niet minder dan twaalf stralen werd uitge voerd. Niettemin duurde het tot vier uur in den morgen, voordat het vuur zoozeer in hevig heid was afgenomen, dat het gevaar voor uitbreiding als geweken kon worden be schouwd. Het mocht een bijzonder gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat de afscheiding van de brandende loods en het eigenlijke fabrieksgebouw - werd gevormd door zware muren ter dikte van 65 centimeter, welke zijn blijven staan van de voormalige katoenfabriek en waaraan vroeger machines waren bevestigd. De toegangen tot de fabriek waren afgesloten met ijzeren branddeuren, welke, toen in de loods een bepaalde temperatuur was bereikt, zich automa tisch sloten, waardoor het vuur naar deze zijde werd afgesneden. Ook de be drijfsleider, de heer G., sloot een aan tal dezer deuren. Ondanks al haar inspannin» kon de brandweer onmogelijk voorkomen, dat de geheele voorraad tabak verloren ging. Wat nog door het vuur gespaard bleef, voornamelijk in de afdeeling ge lijkvloers, bekwam door den rook en het bluschwaler zooveel schade, dat het als waardeloos moet worden be schouwd. DE SCHADE. De schade wordt volgens een voor- loopige raming op tachtig- a honderd duizend gulden geschat. De firma was op beurspolis verzekerd, ook tegen be drijfsschade. Dit laatste is een geluk bij een ongeluk, want het bedrijf zal, doordat practisch de geheele voorraad verloren is gegaan, vermoedelijk onge veer twee weken moeten worden stop gezet. Het personeel ter sterkte van on geveer 550 man zal hiervan dus geen nadeel ondervinden. Het eigenlijke fabrieksgebouw heeft door den brand weinig of geen schade geleden; hier en daar is eenige waterschade aange richt en een enkele ruit gebroken-, maar dat valt in het niet bij de aanzienlijke schade, welke door het verlies van de voorraden wordt geleden. In het laatst van de vorige week was nog juist een belang rijke partij kostbaar dekblad aangekomen. Weliswaar heeft de firma ook elders nog ruwe tabak ln voorraad, doch het is uitge sloten, dat deze zoo spoedig wordt aange voerd en voorbewerkt, dat het mogelijk is het bedrijf binnen enkele dagen wederom te doen functioneeren. OORZAAK EEN RAADSEL. Omtrent de oorzaak tast men vol komen in het duister. Er was in de af- geloopen week fabrieksvacantie geweest zoodat het bedrijf heeft stilgelegen. Er wordt in deze loods niet gestookt, zoo dat ook in die richting de oplossing niet behoeft te worden gezocht .Ook de mogelijkheid van broei wordt uitge sloten geacht. De eenige mogelijkheid welke dan ook ijverig wordt onderzocht, is dat een hoop poetsdoeken, welke Za terdagmorgen op den zolder was gede poneerd, tot zelfontbranding is geko men, hetgeen inderdaad wel eens schijnt voor tc komen. Tijdens het blusschingswerk is de agent W. door een vallend stuk hout bloedend aan de linkerpols verwond. Een lid der E. H.B.O. maakte zich verdienstelijk door den man te verbinden, waarna hij per taxi ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht. De nablussching heeft nog gedurende een groot gedeelte van den Zondag geduurd. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de wethouder, de heer M. G. Ver- weij en de waarnemend-commissaris van politie, commandant van de brandweer, hoofdinspecteur W. G. Weyers. Van de beide directeuren was alleen de heer Chr. Wijtenburg aanwezig, de andere directeur, de heer S. Wijtenburg, vertoefde met vacantie in Zuid-Frankrijk, vanwaar hij gisteren in den loop van den dag per vliegtuig is teruggekeerd. Ongeveer 5 jaar geleden werd de fabriek der firma Wijtenburg toentertijd nog gevestigd aan den Nieuwe Rijn even eens gedeeltelijk door brand verwoest. VOETGANGER DOOR AUTO OVERREDEN Zaterdagavond omstreeks kwart over vijf ts de 71-jarige voetganger J S., wonende in de Oranjestraat alhier, toen hij zonder acht te slaan op het verkeer, den Heeren singel nabij de Sint Jozefskerk wilde over steken, aangereden door een met matige snelheid rijdende auto. De oude man sloeg tegen den grond, bekwam vermoedelijk een schedelbasisfractuur en werd in zorgwek- kenden toestand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na middernacht is overleden. NADEELIG SLOT. Aan de cijfers over de gemeente-rekening over 1938 ontleenen wij het volgende: Gewone dienst: Uitgaven f. 10.222.700,93; ontvangsten f. 10.003.301,41nadeelig kas saldo f. 219.399,52 (Dit is het kassaldo: het nad exploitatiesaldo bedraagt f 133.260,10). Kapitaaldienst: Uitgaven f. 10.267.722,50; ontvangsten f. 9.474.118,02; nadeelig slot f. 793.604,48. Resultaten van de Gemeente-bedrijven: Gasfabriek: winst f. 133.467,27; electrici- teitsfabriek: winst f. 1.146.316,15; Gemeen telijk Radio-Distributiebedrijf Gestich ten ..Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijn- geest": winst f. 5457.46; Openbaar Slacht huis: winst f. 12.396,05 Grondbedrijf: Van het nadeelig saldo van den gewonen dienst ad f. 61.320,43 ls f. 30.000 ten laste van de reserve van het grondbedrijf gebracht. Reinigir.gs- en OntsmettingsdienstVer lies van den Reinigingsdienst f. 217.452,37; verlies van den Ontsmettingsdienst f 4843,07, totaal f. 222 295,44 Gemeentelijke Hulpbank: nadeelig saldo f. 7334,32. Gemeentelijk Waschbureau: voordeelig saldo f. 57,32. DE WERKZAAMHEDEN VLOTTEN GOED. Naar wij bij informatie vernemen, vorde ren de werkzaamheden aan den weg Leiden Oude Wetering over de voormalige spoorbaan, waarover wij reeds herhaalde lijk schreven, goed. Verleden week is het laatste der niet minder dan 22 kunstwer ken (bruggen, duikers enz), die aan dezen weg gelegen zijn, gereedgekomen. Over ongeveer twee weken zal vermoedelijk het gedeelte van de Zijl af tot aan de Stroom- sloot onder de gemeente Le derdorp, een afstand van enkele kilometers geheel vot- tooid zijn. Of dit gedeelte dan echter voor het autoverkeer zal worden opengesteld waardoor Oud Ade bereikt zou kunnen worden is evenwel nog niet bekend. In een versneld tempo is men thans bezig met de afwerking van den geheelen weg tot aan de Ringvaart Ongeveer 200 arbeiders zijn bij deze werkzaamheden betrokken Voor zoover thans reeds te beoordeelen is. maakt de weg een uitstekenden indruk. Van het hooggelegen wegdek af heeft men een fraai gezicht over het omliggende prachtige buitenlandschap, hetgeen in de toekomst het genot van het rijden in niet geringe mate zal verhoogen. BINNENLAND. Tragisch voorval te Sint Oedenrode; twee jongetjes door bliksem gedood. (Ge mengd, 2e Blad). Noodlottige twist tusschen twee buren to Helmond; een doode. (Gemengd, 2e Blad). Vergiftiging door kool-monoxyde te Mep- pel. (Gemengd, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Flauwe markt - Alge meen lager koersen - Amerikanen in reactie - Beleggingen aangeboden. BUITENLAND. Wordt achter de schermen gewerkt aan een vreedzame oplossing voor de kwes tie Danzig? Naar buiten echter nog geen wijziging. (Buitenland, le Blad). Nu de besprekingen te Tokio zijn vastge- loopen (le Blad). Een Duitsch-Russische handels- en crediet- overeenkomst. (Buitenland, le Blad). Tibor von Eekhardt over Hongarije's posi tie. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk warm tot zeer warm. Helder tot libht- of half- bewolkt. Later wellicht toenemen de bewolking. Des nachts droog weer. Overdag kans op plaatselijke onweersbuien met geringe afkoe ling. Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind. 40-JARIG JUBILEUM D. J. LOOMAN. Onder vele blijken van hartelijke belang stelling heeft heden de heer D. J. Looman zijn 40-jarig jubileum als letterzetter in dienst van de firma P. J. Mulder en Zn. ge vierd. Vanmorgen werd de jubilaris ontvangen door de beide firmanten en door beiden in zeer waardeerende bewoordingen toegespro ken. waarbij hem tevens een bedrag onder couvert werd overhandigd. Vervolgens werd hij namens het perso neel gehuldigd door zijn collega, den heer van der Blom en door zijn oud-collega den heer K. van Steenwijk. Ook het personeel schonk hem een huldeblijk. Van vele andere zijden mocht de jubilaris nog felicitaties in ontvangst nemen. VAKEXAMENS MANUFACTURENHANDEL. Geslaagd voor het volledig brevet van vakbekwaamheid en algemeene handelsken nis der Federatie, tot uitreiking van het be dienden- en chefsbrevet voor den Neder- landschen Manufacturenhandel. de dames: M. Bergman, J. Klelnhans, M. Poelijoe, M. Speet en C. Veeren, allen alhier; voorts de heeren B. van Cleef, G. J. van Spanje, W. Stijnman, J. Paddenburg, H. Morel, N. v. d Brink, B. Jansen, H. Rijff en J. Holt, allen alhier, J. Creyghton (Oegstgcsst), G. v. d. Geur (Boskoop), F. Ranke lBodegraveni en S. Bahlmann iAlphen a. d. Rijn). Het vakdiploma kon worden uitgereikt aan de dames M. Rijkelijkhuizen en D. van den Bogaard, beiden alhier en den heer D. Dreef (alhier), D. Ouwerkerk (Wassenaar) en M. van Strien (Oegstgeest). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. N. Bleichrodt, Vliet Z.Z. 22, Rijnsburg. Winkel in manufacturen. Vestiging filiaal: Noordwijk a. Zee, Bomstraat 13 o. d. naam: Wico Magazijn. Naamlooze Vennootschap Katwijksche Reederij en Haringhandel voorheen A. den Duik, v. d. Vegtestraat 44, Katwijk a. Zee. Overleden Directeur: J. den Duik, dd. 3 Aug. 1939. De commissaresse mej. W. den Duik is gehuwd met den heer J. Holtrust. N.V. Visscherij Maatschappij ,.Alka", v. d. Vegtstraat 44, Katwijk a. Zee. Overleden Directeur J. den Duik Azn., dd. 3 Aug. 1939. MILITARIA. Met ingang van 24 Augustus a.s. worden de navolgende leerlingen van de School voor dienstplichtig onderofficier-administrateur, behoorende tot het 4e Regiment Infanterie, bevorderd tot dienstpl. serg.-titulair-admin. W. Faas, J. C. G. Kat. G. Kuijper, J. Th. Stevens, D. Storm, J. Verhoeven en A. Vuur pijl. Gistermiddag zijn dc wielrijders H. C. en H v d B., beiden 15 jaar oud, op den Maresingel in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende auto. bestuurd door J. van M. Dc jongens werden in de war gebracht, doordat de auto naar 1 nks uithaalde, niet om links af te slaan, Tooal:. zij meenden doch om een fietser in te halen. Toen de auto weer rechts van den weg wilde gaan rijden, volgde een botsing waardoor beide wielrijders vielen en H. C. zijn rechter on derbeen brak De EH.D. vervoerde den knaap naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1