LAATSTE BERICHTEN EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 18 Augustus 1939 De strijd in het Verre Oosten ERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERPCHTEN Binnenland De Spoorweglentoonslelling Ie Amslerdam Duitsch-Slowaaksch militair verdrag Directeur van iinancieele instelling gearresteerd Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT Uit Ned. Oost-Indlë D Zdyd*m. dr. H. O. Bult en dr. Nan- Rond Danzig MAIKÏ ifRICIITINc^^J Voorstel inzake een wereldconferentie in den Haag ITALIË. t liet Fascistische Cultuur-Instituut. De secretaris der fascistische partij heeft het werkprogramma voor het volgende Jaar van het nationale instituut voor fase stl- sche cultuur vastgesteld. Het programma vermeldt de bestudeering van de vüf volgende vraagstukken: voorbe reiding tot den totalen oorlog, de nieuwe (ascetische opvoeding, de factor van het ras in den faclstlschen staat. Alban'ë in het fascistische rijk. en problemen met be- Lrekk ng tot het nieuwe Spanje. Zooals men weet. bedoelt het inst tuut een keur van lonee Italianen op te le'den lot leiders der fascist'sche organisat'es. ZUID-AFRIKA. De Caprivi-vinger. OPENING OP 8 SEPTEMBER A.S. DOOR BURGEMEESTER DE VLUGT. Naar wij vernemen zal de Spoo wegten- toonstell ng te Amsterdam, de ter gele- genhe'd van het Eeuwfeest der Spoorwegen Zu In kaar verslag over het mandaat voor "n Nederland, in September op het voor d-West Afrika komt de mandaat- maüge Paleis voor volksvlijtterre'n wordt tomissie tot de conclusie, dat, mits alle gehouden op 8 September as officieel ge- bepalingen van het mandaat Ju'st worden "uend worden door den burgemeester var toegepast, geen opmerkingen behoeven te Amsterdam, dr w de Vlugt. vorden gemaakt ten aanzien van het plan. volgens hetwelk het toezicht over het Oostelijke deel van den „Capriv'-Zipfel" ui worden overgedragen aan het Zu;d- .Urikaansche departement voor de natu rellen. Japansche kabinet bijeen. In de vanmorgen gehouden kabinetszit ting heeft de minister van oorlog. Itagaki, verslag uitgebracht over de onwikkeling der beweging voor de organisatie van een nieuw bewind in China, onder de banier van de .nationale redding door vrede". De minister van buitenlandsche zaken. Arlta, gaf een uiteenzetting van de Amerikaansche-Japan- sche verhouding na de opzegging van het handelsverdrag van 1911. De regeering aldus Arita wacht de ontwikkeling van den toestand kalm af. Generaal Araki vroeg rervolgens Arita om inlichtingen over de kwestie Danzig, waarop deze antwoordde, dat verscheidene soorten van inlichtingen over de verhoudingen tusschen Engeland, Dultschland en Polen beschikbaar waren, doch dat het buitengewoon moeilijk was te reggen, hoe deze zaak zou afloopen. De minister van handel drong aan op zuinig heid bij het gebruik van brandstof, vooral ran steenkool. Japan ontkent. Het Japansche antwoord op de recente Britsche protesten ontkent, dat de brand, die twee Britsche schepen in I-Tsjang heeft wrwoest, ontstaan Is door het Japansche bombardement. Voorts ontkent het, dat bij het bombarde- jent het gebouw der „Asiatic Petroleum rOmpany" getroffen is. In overleg met de Japansche autoriteiten lebben, naar het D.N.B. uit Sjanghai meldt, "besturen van internationale nederzetting Fransche concessie goedgevonden, dat loodsehe emigranten, die reeds op weg naar Sjanghai zijn, nog aan land gaan. Europeaan in Sjanghai door Chincezen vermoord. Een 39-jarige Deen, Holger Peter Krogh, is tinmorgen voor zijn woning in de inter- iitionale concessie van Sjanghai doodge- kboten. toen hij in zijn auto naar kantoor hide rijden. Twee Chlneezen kwamen op Krogh toe- Jopen en vroegen hem. of hij mynheer vogh was, waarop deze bevestigend ant- Joordde. Zij losten toen zes schoten op «m. waaraan Krogh bezweek. Krogh. die employé is van de Northern Cable Company, is gehuwd met een lingel- khe vrouw, die thans haar vacantie door brengt in Peitalho fNoord-Chlna) Krogh was onlangs beschuldigd van het Herhalen der vlag van de onder Japan- khe controle staarde Chineesche regeering Sjanghai Hoewel later gebleken is, dat 'Re beschuldiging ongegrond ls, meent men toch, dat de moord een wraakneming is Japansche bommenwerpers boven Brltsch gebied. Vijftien Japansche bommenwerpers vlo- 'n vanmorgen over de Britsche territoriale 'lieren irf de nabijheid van het schier- 'iind Stanley bij Hongkong). De kustbatterljen hebben geen waarsehu- 'ingsschoten gelost, doch naar vernomen *>rdt, zal een krachtig protest worden in- Miend. HET TOEZICHT OVER DE RIJKSASYLS VOOR PSYCHOPATEN. De Rijkscommissie in haar geheel afgetreden. De Rijkscommissie van Toezicht over de Rijksasyls voor Psychopaten te Avereest is in haar geheel afgetreden. De Minister van Justitie heeft den leden, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend. De voorzitter was mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel en het secretariaat werd waargenomen door burge meester mr. Wz. A. J. Visser van Soest. Naar wij vernemen, ls het aftreden van de commissie een gevolg van een verschil van Inzicht over de taak der commissie. vergaande overeenkomsten zullen kunnen 1 worden bereikt, het bedriegelljk Is te ver onderstellen dat de huidige toestand an ders dan in een algemeenen oorlog en chaos zou kunnen eindigen. Er wordt een beroep op de mogendheden gedaan In Den Haag een wereldconferentie bijeen te roepen als eenlge mogelijkheid om uit den tegenwoordlgen internationa len toestand te geraken. DUITSCHLAND NEEMT MILITAIRE BESCHERMING VAN SLOWAKIJE OP ZICH. bij Dultschland zich belast met de mili taire bescherming van het Slowaaksche gebied. ADRES VAN SCHEEPVAARTVEREENIGINGEN. De Scheepvaartvcreeniging Noord te Am sterdam en de Scheepvaartvereenlging Zuid te Rotterdam hebben aan den Minister van Sociale Zaken een adres gezonden, waarin zij aandringen op den grootst mogelijken spoed bij het treffen van een regeling ten behoeve van eventueele slachtoffers van oorlogsschade Het is met het oog op de voedselvoorzie ning een nationaal belang van de eerste or de, betogen adressanten, dat het werk in de havens in critiekc tijden voortgang kan vinden. Noodzakelijke voorwaarde is. dat de werkers in de haven de zekerheid hebben, dat zij of hun nagelaten betrekkingen te gen de gevolgen van eventueele oorlogs daden financieel behoorlijk beschermd zijn. HET AFSCHEID VAN Hr. Ms. TROMP. Toespraak van schout bij nacht H. Jolles. Onmiddellijk na afloop van het bezoek vi n den Minister van Defensie aan Hr. Ms. „Tromp" men zie elders verrichtte de Schout bij nacht H. Jolles de inspectie aan boord van het schip, waarna hij de beman ning ten afscheid toesprak. Aan de woorden van den minister wensch- te :pr. weinig toe te voegen. Hij wenschte de bemanning een goede reis en een behou den thuiskomst. „Ik weet uit mijn eigen loopbaan aldus spr. hoe moeilijk het is zich los te maken van het vaderland met achterlating van allen, die je lief en dier baar zijn." Spr. uitte den wensch. dat de bemanning en haar familie na de enkele ja ren in Indië elkaar in goede gezondheid en besten weistar mogen terugzien. Wijzende op den cnrustigen toestand de wereld, zou spr. gaanie zeggen, dat die toestand niet ernstig is Dat kan hij echter niet, omdat deze bij tijd en wijle wèl ernstig is. Gaat daarom ech ter niet met een bang hart. aldus spr., doch denkt als in Indië de toestand ern stig wordt, aan het vaderland en aan ons lichtend voorbeeld in den Haag, H M. de Koningin. Gedenkt, zoo eindigde spr.. dat gij in Haar dienst zijt en voor Haar en het Vaderland strijdt. Spr. noodlgde tenslotte de bemanning uit, deze woorden te bezegelen met een driewerf hoera. SCHIPPERSKNECHT GF.DOOD. Tusschen twee schepen bekneld geraakt. Vanmorgen is bij de sluis aan den Donk in de Roermondsche Weerd onder Roer mond een ongeluk gebeurd, dat een schip persknecht van 21 Jaar het leven heeft ge kost. Voor de sluis lag een 150-tons motor schip te wachten, terwijl langs den oever 'eer. aantal schepen gemeerd lagen. Door de deining van het water dreigde een roei bootje, dat langszij het motorschip gebon den was, gekraakt te worden. De 21-jarige schippersknecht Hutgens uit Arnhem wilde I dit voorkomen en bukte zich over boord to hSTiKsfl. van het motorschip om het bootje weg te im a I uit het Fonds tot verbetering ;lekken Toen de schepen tegen elkander nde schraalste predlkmitstrac temen ten tietcn raakte de jongeman met het hoofd ^lOrr nnV°|ger o iMnOm I^nrtmrt tusschen beide boorden bekneld, tengevolge volgende toelagen uitgekeerd. Voorhout waarvan hy op slag werd gedood Het lijk is naar het St. Laurentiuszie- kenhuis te Roermond overgebracht. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. (t ::10; Kage f. 50 en Zevenhoven I. 200. VISCHrRIJZEN. IJMUIDEN. 18 Aug. '"tot 1.150.90. Tong 1.80—0.72. Heilbot 1.22 -116 per k.G. Gi let 28—13.50. Zetschol 19—16. 5™schol 16—9.50, Schar 11—3.50, Kleine Schel- 20-12, Groote Gul 8.50, Kleine Gu) 8.50—7. v 'JJ'og 4.30—3.60, Makreel 13—7.50. Versche Oog 4.60—1.75 per 50 K.G. Kabeljauw 36—19 'l '25 K.G. Vleet 1.33 Leng 0.75, Koolvisch Y-UO per stuk. "Sommlug IJmulden. Aangevoeld aan den 7: 2887 kisten versche haring en 50 kantjes Sfwing 8—7 50 per kantje. h™lers: Hollandla IJM. 78, 9G0 manden ïïl Norma Maria. IJM. 6 1660 manden irv Amsterdam. IJM. 58. 1010 manden "w. Loggers: KW 24 f. 1070. VLAARDINGEN. 18 Aug. 2P,0'-rd 10 last haring van 1 schip en een van Scheveningen. Maatjesharing groen „J.n.20, Maatlesharing 14.70—14.90, idem 3 21.70 - 26.20. Volle haring Zuid 15.40. Volle ■J* Broen 18-19.50 idem Jong 15.20. Fillet "««tevisch 25.60—33.10. SCHIPPER TE VLAARDINGEN VERDRONKEN. Vannacht omstreeks twaalf uur moest de lichter „Ophii welke ligplaats had gekozen in de Vulcaanhaven te Vlaardingen, worden verhaald langszij van het s.s. „Schiedam" om te laden. De kapitein van de sleepboot wekte hier voor schipper A Kalkman van de „Ophlr", die zich met zijn vrouw aan boord bevond en zich reeds ter ruste had begeven. Kalkman was spoedig aan dek om de noodige instructies in ontvangst te ne men, doch tijdens het uitvoeren daarvan was hij op een gegeven oogenblik ver dwenen. Vermoed wordt, dat hij bij het verhalen is gestruikeld en over boord is gevallen. De rivierpolitie heeft den geheelen nacht gedregd, doch tot nu toe is dit zonder resul taat gebleven. Schipper Kalkman was 47 Jaar oud en vader van twee kinderen. Hij woonde te Rotterdam. VERDACHT VAN VERDUISTERING. De Justitie te Amsterdam arresteerde vandaag den directeur van een finan- cieele instelling, dr. D. H. B., verdacht van verduistering van een pak effecten ter waarde van f. 12.500, uitgegeven door een Utrechtsche Financierings maatschappij en eigendom van een Ha genaar. Deze laatste had de effecten aan B. ter hand gesteld om een bepaald object te fi nancieren. In plaats hiervan beleende hij de incourante fondsen zonder er den eigenaar in te kennen. Met een derden per soon ging hij met de opbrengst zaken doen. Het ongeluk wilde voor B.. dat de effecten, waarop jarenlang geen dividend was uitge keerd, 4'/t °/o gaven. De eigenaar wilde van dit voordeeltje profiteeren en eischte de effecten, nominaal waarde f 25.000 doch af gestempeld op 50 ft'n terug. Dr. B. kon aan dezen eisch geen gevolg geven. De eigenaar stapte naar het hoofdbureau en op de afdeeling Handelspolitie, waarvan inspecteur Dijkstra de leiding heeft, depo neerde hij een klacht tegen B. wegens ver duistering. Inspecteur Dijkstra ontbood dr B. Deze gaf echter een andere lezing van het geval. Hij werd in arrest gesteld en van morgen voor den Officier van Justitie ge leid. De Rechter-Commissaris heeft zijn in sluiting in het Huis van Bewaring bevolen Dr. B. deed Indertijd naar zijn zeggen dik wijls zaken met de vroegere Spaansche re geering. Jaren geleden onderhield hij con necties met Barmat. Volgens zijn verklaring heeft hij van een Spaansche universiteit en van een Amerikaansche hooger-onderwijs- instelling een doctorsbul ontvangen. Herhaaldelijk heeft de handelspolitie pro- leden- In de laatste weken konden ces-verbaal tegen den man opgemaakt, zon- nieuwe leden genoteerd worden Nieuw-Vennep een eere-rondje op Welkom van Adonard In den beslissenden omloop was eerst de spanning, doch in dubbele overwinningen plaatsten zich in de finale: A. Farm Relief Alouez en Flora Mc Elwijn. In den strijd om den len, 2en en 3en prijs verloor Alouez na spannenden rit van A. Farm Relief. In den tweeden rit herstelde hij zich echter en won, ook in den kamprit wist hij twee maal te slaan. De eerste prijs was dus voor J. de Vlieger uit Haarlemmermeer. A. Farm Relief werd goede tweede, Flora Mc El- wijn derde. De vierde prijs werd verdeeld onder de drie verliezers. Welkom van Adonard van J. Haan, IJl- bode en Windekind beide van P. Kramer. Hoofddorp het land van de paardensport heeft opnieuw kennis gemaakt met een tak van paardensport en uit het feit dat juist een Haarlemmermeersch pikeur op een draver uit de Haarlemmermeerpolder Naar wordt medegedeeld, is gisteren een militair verdrag onderteekend tus schen Duitschland en Slowakije, waar- heeft gewonneni blljkt, dat ook de draaf sport hier thuis hoort. De burgerij heeft genoten. 's Avonds is nog naar hartelust gebruik gemaakt van het feestelijk verlichte ter rein. De diverse vermakelijkheden moch ten zich in een druk bezoek verheugen. HAARLEMMERMEER. HET ORANJEFEEST TE HOOFDDORP. Geslaagde draverijen. De Oranjevereeniging „Hoofddorp" zette niet de onzekerheid omtrent de politiek. Er op het gemeentelijk sportterrein, waar di - waren vrijwel geen orders, en de handel was zeer stil. Zelfs de hoofdfondsen, die doorgaans AMSTERDAM. 18 Augustus. Ten opzichte van de effectenbeurs werd he den een zeer gereserveerde houding aangeno men, hetgeen klaarblijkelijk verband hield maal ook de vermakelijkheden staan op gesteld. Grootscher dan ooit was dit feest., wan neer wij het aantal vermakelijkheden In aanmerking nemen. Ook het feit, dat gis teren harddraverijen werden gehouden en vandaag de windhondenrennen zullen toch nog altijd wel eenige affaire te zien geven werden op zeer kleine schaal verhandeld en waren zoo nu en dan zelfs geheel verwaar loosd. De stemming was lusteloos. De koersen waren niet veel veranderd, maar wegens ge brek aan affaire kon in verschillende rubrieken onder beurstf)d toch een kleine afbrokkeling plaats hebben is, dat het tegenwoordige j worden waargenomen. De fluctuaties waren - I Oranje-bestuur de festiviteiten op groot- sche basis wil organiseeren. echter zoo gering, dat zij in de situatie geen verandering brachten. De aandeelen Nederland- Dat de Hoofddorpsche bevolking dit op ?clie Handelsmaatschappij werden wederom prijs stelt blijkt uit den stroom van nieuv/e ,*1°. 50 der dat evenwel later tot een vervolging kor worden overgegaan. VOETGANGER ERNSTIG GEWOND. Vanochtend is op het Damrak te Amster dam een ernstgi verkeersongeval gebeurd. Bij het oversteken is een ongeveer zestig jarige heer tegen een passeerende auto op- geloopen Hij werd tegen de straat geslin gerd en bleef bewusteloos liggen. De G.G. en G D. vervoerde het slachtoffer in zorge- lijken toestand naar het Binnen-gasthuis, waar een schedelfractuur werd geconsta teerd. Des morgens werd de jeugd een vroolijke dag bezorgd. Rijkelijk werden de kinderen in de groote consumptietent onthaald. Zij vermaakten zich met verschillende attrac ties. 's Middags omstreeks twee uur werd begonnen met de korte baandraverij op het middenterrein. Het bezoek aan dezen eersten draaf- sportdag was buitengewoon groot; de tri bunes waren geheel bezet tn honderden bevonden zich op de staanplaatsen. In de eere-loge merkten wij o.m. op de burgemeester en mevr. Slob, de voorzitter der Oranje-vereen, mr. J. E. Goudsmit, het eerelid den heer P Heilker, wethouder H. Koning en P. C. de Zeeuw, notaris Hein- :Sius, mr. Roeffen, allen met hun dames, ninga. j De jury bestond uit de heeren A. Blom, E. Rus, T. de Graaf. N. Hijms, A. C. v. d. Veen, S. Claudy, A. Blom en H. Troost. De starter was de heer A. Commijns. Aan den start verschijnen de volgende paarden: 1. „Windekind" eig. P. Kramer uit Friesland, pikeur K. Kramer: 2. „Zora" EEN K.L.M.-VERBINDING NEDERLAND WBST-INDIË. BATAVIA. 18 Aug. (Aneta/A.N.P.) In den Volksraad heeft de regeeringsgemachtigde, ir. Van Haeften. medegedeeld dat de K.L. M. een luchtverbinding tusschen Nederland ei^;. Wagenaar Amsterdam, pikeur de- „De schau, zelfde; 3. „Pinkerton" eig. mevr. Jacobs, I Amsterdam, pikeur K. Bakker; 4. „Wek- kom van Adonard" eig. J. Haan Wijde Wor- mer- J de Vlieger; 5. „Welkom" eig. BUliemana M. Kout Amsterdam, pikeur J. v. Leeuwen Jr.; 6. „Fatima", eig. J. Haan, Wijde Wor- mer, pikeur Haan Jr.; 7. „Aura V", eig. J. Haan, pikeur J. Vergay; 8. ,,Yade" eig. F. Bosveld, Den Haag, pikeur F. Bosveld; - |9. „Maja Toddington" ,eig. mevr. Arbaus, Stijgendee Duitsche eischen. Bakkum. pikeur G. v. Leeuwen Sr.; 10. Daily Telegraph" meldt uit War- 1 ..Fanfare" eig. en pikeur Ph. Knijneburg, dat de indruk, volgens welken hetDen Haag; 11. „Bleriot" eig. J. Vrijland, en West-Indië ernstig in overweging heeft, i opnieuw aanbod te verwerken, zoodat ook thans weer een reactie moest worden opgeteekend. i Nadat de koers tot 102^% was gedaald, trad 1 een kleine verbetering in. Op de Petroleummarkt was weinig te doen. Konnklijken werden iets la ger ingezet, maar konden zich vervolgens goed handhaven. De handel had echter weinig te be- teekenen en gedurende eenige tapes kwam zelfs geen noteering tot stand. De affaire in Suikerfondsen was zoo gering, dat feitelijk van een stagnatie kon worden ge sproken. HVA's werden eenige punten beneden het vorige slot ingezet en konden zich zeer spoe dig iets herstellen, daarna verstreek echter ge- ruimen tijd, alvorens het. weer mogelijk was om zaken te doen. De incourante soorten waren ver waarloosd. De Scheepvaartafdeeling lag geheel verlaten; een bepaalde tendens kon niet worden opgege ven. Met de Tabakken was het juist eender ge steld. Sumatra-aandeelen kwamen tenslotte iets lager te liggen. Voor Rubberfondsen bestond nauwelijks be langstelling. Amsterdam Rubbers waren vrijwel onveranderd. Voor de incourante soorten was de stemming ongeanimeerd. Op de markt der Industrieelen werden Aku's ex 2% dividend ge-» noteerd en aldus was de koers niet veel ver anderd. Unilevers lagen iets gedrukter in de markt. De Philipsaandeelen gaven slechts kleine teekenen van aanwezigheid. De koers bewoog zich binnen zeer nauwe grenzen. De Amerikaansche waarden werd ongeveer tegen de prijzen van gisteren verhandeld en rekening houdende met de reactie in Wall- street kon de stemming prijshoudend worden genoemd. De handel was echter zeer beperkt. Voor locale rekening werd zoo nu en dan eenig materiaal opgenomen. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland - sche staatsobligatiën lagen gedrukt in de markt en werden meerendeels iets lager genoteerd. Van de Oude Schuld hadden vooral integralen een zwak voorkomen. Duitsche waarden waren aan den gedrukten kant. In Fransche fondsen was weinig te doen. critieke punt in het geschil met Duitschland 1 Rotterdam, pik. P. Bennekom; 12. „Zoo snel nadert, in de Poolsche pers tot uit- Doorlooper", eig. H. v. d. Pol, Heemstede, drukking komt. Zoo schrijft Smogorzewski pikeur W. Geersen; 13. „Alouez" eig. J. de in de semi-officieele Gazeta Polska, dat de Vlieger, Nieuw-Vennep, pikeur dezelfde; Duitsche pers thans een regeling van het 14. „Jonny Voststar" eig. G. in 't Veen „corridor-probleem" eischt zoowel als den Voorburg, pikeur N. v. Leeuwen; 15. „Sis- terugkeer van Danzig naar Duitschland. j ter Bond" eig. mevr. Jacobs, pikeur K. Dit zoo schrijft hij kan twee dingen Bakker; 16. „Glossy Silko", eig. Ch. Conbee beteekenen: of wel beschouwen gezagheb- Purmerend, pikeur dezelfde; 17. „Claudy bende Duitsche kringen oorlog als onver- o" eig. S v. d. Oord, Badhoevedorp, pikeur mijdelljk en breiden zij hun politieke doel- dezelfde; 18. „Flora Nic. Elwijn", eig. M. stellingen te voren uit in de hoop dat hetKout, Amsterdam, pikeur J. v. Leeuwen Jr. Duitsche volk het gemakkelijker zal vinden 19 ..ciockenblume" eig. J. Vrijland, Rotter- een oorlog om den corridor te begrijpen dan dam lkeur p Bennekom; 20. „IJlbode" H°i. e'=- p Kramer. Friesland, pikeur K. Kra- WISSELKOEKSEN. Londen 8.72 1/2 (8.73 1/2); Berlijn 74.85 174.901: Parijs 4 93 5/8 (4.94 1/4): Brussel 31.67 (31.70): Zwitserland 42.09 (42.14); Ko- Jonny Voststar" eig. G. in 't Veen, Ipenhagen 38.97 1/2 <39.Stockholm de Duitsche leiders zich voor. dat Polen ver schrikt kan worden door deze stijgende eischen en waarschijnlijker zal toestemmen in concessies ten aanzien van Danzig, wan neer Berlijn in ruil daarvoor welwillend af stand doet van zijn „eischen" ten opzichte van den corridor. In Berlijnsche diploma tieke kringen, zoo voegt hij hieraan toe. wordt het eerste alternatief als het waar schijnlijkste beschouwd. Poolsche vereenigingslokalen in Berlijn gesloten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Gestapo de lokalen van de vereeniging van Polen in Duitschland gesloten en verzegeld heeft, evenals de lokalen van de Slavische Bank. Verder wordt uit Berlijn gemeld, dat in het gebouw van de Poolsche minderheid in Duitschland huiszoekingen zijn gehouden, evenals in het gebouw van de vereeniging der Poolsche studenten. Het is niet bekend of arrestaties verricht zijn. mer; 21. ..A Farm Relief" eig. G. W. v. Renswoud. Wassenaar, pikeur L. Ensing.; 22. „Zonnestraal" eig. P. Knijnenburg, Den Haag, pikeur dezelfde; 23. „IJ. Kemel" eig. J. Haan. Wijwe Warmer, pikeur J. Vergay; 24. „Anselor" eig. J. de Vlieger, Nieuw- Vennep. pikeur F. Bosland. Voor den aanvang sprak mr. J. E. Goud- 44.97 1/2 (45.02 1/2" Oslo 43.85 (43.90); New York 1.86 7/16 (1.86 5/8); Lire Bankpapier 6.60 (6.50). Prolongatie 3/4; Part. disc. 1/2; Daggeld' 1/2. Registermarken 25 1/2. Handels Sperr- marken 6 1/8; Reismarken 49; Bankpapier 26 1/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 18 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 36 stieren 200270. 48—53 et. per K.G. «schoon gewicht), handel z. m.; 172 kalf- en melkkoeien 180265. tam; 112 varekoeien 110160, m.; 89 smit. Hij merkte op, dat reeds voor het vette koeien 190280, 5275 ct., tam; 49 gras- begin succes was verzekerd, gezien de 150 kalveren 1042. tam; 50 vette kalveren 6080, nieuwe leden. Spr. dankte de medewerken den, zooals het gemeentebestuur, den ge meente-architect. den inspecteur van po litie en den heer A. Blom uit Beverwijk. 5473 ct., stroef; 199 nuchtere kalveren 311, tam; 100 vette schapen 1624. 3642 ct., tam; 606 weideschapen 9—14. tam; 300 vette lamme ren 10—14. tam; 28 zeugen 4065. matig: 433 mestvarkens 2034. matig; 352 biggen 1014. BRITSCHPOOLSCHE VERDRAG VOOR ONDERTEEKENING GEREED. Het BritsenPoolsche verdrag is bijna gereed voor onderteekenlng, schrijft de Daily Herald". Over alle punten is men het eens en er blijven nog slechts technische bijzonderheden over. Het verdrag zal defi- nieeren, wanneer de noodzakelijkheid voor Britsche hulp aan Polen zou ontstaan. De verplichtingen worden door beide regeerin gen reeds thans beschouwd als in werking te zijn getreden. VAN DEN WERELDBOND VAN CHRISTELIJKE KERKEN. De wereldbond, welke de Christelijke ker ken in meer dan dertig landen vertegen woordigt, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat tenzij spoedig Voorzitter der Harddraverijvereeniging matig: 4"paarden;"'»"veuTens"60-^130." t. vL; 20 „Prins Bemhard" aldaar, die deze organl- bokken en gelten 3—7, mat satie verzorgde Kaasmarkt van 18 Augustus 1939. Goudscho Dan krijgen we het regelmatig terug-'kaas le srt. f.22—24.50. 2e srt. 20—21, 63 part.; keerende teeken klaarmaken on ttw Leidsche kaas le srt. f. 22 23. 2e srt. f. 20 21, nlaats Een twee drie af' waaron het part. Totaal 81 part. Handel matig. eerste twretal dravers Sun mSVle lichte sulkies over het terrein doet zwe- 1140—0.55 Bospe-n 3 10—4 90 per 100 bos Peen ven Het is „Windekind" die wint van 0.30—0.45 per kist. „Zora" tweemaal onbedreigd. „Pinkerton" LEEUWARDEN. 18 Aug. De FJN.Z.-noteering en „Welkom' van „Ador.a" winnen elk voor Friesche kaassoorten is als volgt, vastgesteld een rit, waarna een kamprit de verdere «in centen per K.G.) Goudsche 20-^ 15—16, idem kansen aan laatstgenoemde brengt. Beide '40+ 31—32. idem volvet 3941, Edammer 20+ ritten door Jade van Aura, Zoo Doorlooper 116—17, idem 40+ 3132. Broodkaas 40+ 31 33, van Blerio Alouer van Young Boststar. Sis- Leidsche 20+ 16—17. Stemming goed. ter van Glossy Silks, Flora mc Elwijn van LEEUWARDEN. 18 Aug. Zuivel. Sleutelkaas Clandy O. Ijlbode van Clockenblume. a I 5~\7 Nag,eik^ 3r8-Goudak^ 17-21. Edam- Farm Relief van Zonnpatraal en Anielnr merkaas 10—26. Aanvoer 2887 stuks. Veiling- van^J Kernei Een kaniprit maakt venier bot" 104 KG A™ 1 6 C<™'e Fatima winnaar over Welkom, Fanfare over Maja Toddington, zoodat voor den tweeden omloop twaalf dravers op het appèl verschijnen. Yade en IJlbode winnen élk eenmaal zoo dat een kamprit noodig was. maar IJlbode wist te winnen; A Farm Relief won van I Sister Bond, Flora Mc Elwijn won gemak- kelijk van Zoo Doorlooper. Windekind klop- I te tweemaal Fatima. terwijl Welkom van Adouard tweemaal Fanfare voorbijsnel! De Haarlemmermeerder J. de Vlieger won op Alouez van zijn andere paard Anselor. Door het publiek toegejuicht maakte de per 70. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 7.508.50. idem 40 plus 1515.50, Goudsche kaas 20 plus 7.508.50, idem 40 plus 15—15.50. Volvette 40 plus 20—20 50. Broodkaas 40 plus 15.50—16. Leidsche kaas 20 plus 88.50 per 100 K.G. Stemming goed. LEIDSCHENDAM 17 Aug. Vrije Veiling. 6911 kippeneieren f. 4.404.90 per 100. Kippen f,0.40—0.70; Duiven f. 0.080.21; Konfinen f 0 25.35 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 17 Aug Aardbeien 17—21 ct. per dcosje: Meloenen 517 ct. p?r stuk; Tomaten 50—70 ct. per bak; Sla 2.10— «V 1- sesseboonen 0.80—1.15; Stamboonen 0.65—0.95; Pronkboonen 0.36—0.38 per 10 kg.; Augurken D 0.85—0.95; Augu-ker E 0.15-0.16; Stippel zeer bekende pikeur D. de Vlieger uit I C—D 0.31—0.33 per 25 kg.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3