LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Vrijdag 18 Augustus 1939 Mandaten-commissie keurt Engelsche Palestina-Witboek af GIBR VAD UIDEN Vraagt inlichtingen ELTAX TEL. 22444 Engeland standvastig Diverse besprekingen De conferentie te Oslo Ernstig grensincident met Hongarije Petroleum levering aan Duitschland gestaakt Het onderzoek naar anti-Amerikaansche handelingen voorstellen tot den prijs van ..onbeteeke- nende concessies". Indien Europa in bevest genden z'n ant woordt zou dat zijn moreele demobilisatie beteekenen. en zou een Duitsche vrede kunnen worden gedicteerd De Duitschers vergeten evenwel, aldus het blad. dat de atmosfeer in Europa sinds verleden jaar volkomen gewij zigd is. De mogendheden zijn vastbe sloten zich te verzetten tegen iedere nieuwe Duitsche verovering. De Duit schers vergeten ook, dat zit te doen hebben met Polen, dat zich niet zal laten intimideeren en vastbesloten is te strijden, desnoods alleen. Konden wij gisteren, overigens de idee var. een vier-mogendheden-conferentie al dood verklaren, gelet op de reactie in Duitschland. dit wordt nog te scherper ge accentueerd door de houding van Enge land. Het gerucht over een plan voor een vier- mogendheden-conferentie wordt slechts be schouwd als een nieuwe zet in den z.g. „zenuwen-oorlog", waardoor men in Pool- sche kringen wantrouwen wil zaaien ten aanzien van de werkelijke Engelsche be doelingen en bovendien van ..oorlogszuch tige democratieën" wil spreken, die de „vredesplannen" verwerpen. Men staat op het standpunt, dat Polen, als direct belanghebbend land. aan een conferentie zou moeten deelnemen, terwijl ook de sovjet-unie niet terzijde zou kun nen worden gelaten. Men zegt verder, dat het niet de zaak der Britsche regeering is. te beoordeelen, of een dergelijke conferentie wenschelijk zou zijn. Men heeft te Londen de grootste waar deering voer de bewonderenswaardige kalm te en het geduld van de Poolsche regeering tegenover de steeds toenemende provoca ties. In Britsche kringen gevoelt men geen nervositeit. SLUIT U AAN: bij onze REISFONDS-OPHAALDIENST voor: de 's WINTERS GESPAARDE ZOMERVACANTIE. 5042 (Ingez Mc-d.) wordt dit volgehouden. Het is een vreemd geval De „Jour-Echo Paris" schrijft uit Berlijn: het is onmiskenbaar, dat Berlijn den steun van Hongarije tracht te verwerven. Men denkt in Duitschland, dat die steun een groote rol zou kunnen spelen in het huidi ge stadium van den ..zenuwenoorlog". Niets duidt er echter op. dat Boedapest besloten is in de kaart van Berlijn te spelen. De ..Petit Journal" schrijft: indien het waar is, dat Duitschland het oog gericht houdt op Hongarije, is het niet minder waar, dat de Magyaren hevig op hun on afhankelijkheid gesteld zijn en dat de rijksregent. Horthy. die geen groot bewon deraar va nden Fuehrer is. de opperste heer en meester van zijn land blijft. Mussolini heeft gisteren maarschalk Badogiio, den opperbevelhebber van het Italiaansche leger, ontvangen, en met hem een langdurige zuiver militaire bespreking gevoerd. Aan dit onderhoud hecht men een zeer bijzondere beteekenis. Men zal zich nJ. herinneren, dat Badogiio onlangs de ver sterkingen in Libye heeft geinspecteerd. en daarna naar Albanië gegaan is. De nieuwe besprekingen tusschen den duce en den maarschalk en de nieuwe reis van graaf Ciano naar Albanië, welke gisteren offi cieel is aangekondigd, worden in sommige Romeinsehe kringen uitgelegd als het re sultaat der beraadslagingen van Salzburg. Gisteravond hebben agenten van de Gestapo en S.S.-mannen een razzia gehou den in het grootste koffiehuis te Danzig, het „Deutsche Haus." Drie personen wer den gearresteerd. Deze maatregel staat in verband met ge heime anti-Hitleriaansc-he propaganda, die op het oogenblik gevoerd wordt en een ze kere opschudding onder de nationaal-socia- lirttsche leiders veroorzaakt heeft. Voorts wordt gemeld, dat de tankversper- rir.gen en het luchtafweergeschut in Dan zig sedert gisteren speciaal bewaakt wor den. hetgeen onder de bevolking eenige zenuwachtigheid heeft teweeg gebracht Volgens een bericht van het Duitsche Nieuwsbureau zijn alle bureaux der jong- Duitsche partij, der vakvereeniging van Duitsche arbeiders, der vakvereeniging van de Duitsche kantoorbedienden en van het Duitsche volksblok in Silezië gesloten en verzegeld. Ook zijn de bureaux van den Duitschen cultuur-bond te Kattowitz en de lokalen van den Duitschen volksbond te Lublinitz. Tamowltz, Koenigshutte en Rybnik gesloten. Het aantal gearresteerde Duitschers bedraagt volgens het D.N.B. veel meer dan duizend. En het bureau voegt hieraan toe. dat overal de overtui ging bestaat, dat de arrestaties slechts zijn geschied met het doel gijzelaars in handen te krijgen. Eenige Duitsche bladen hebben hun verschijning moeten staken, daar de reJactiebureaux zijn verzegeld. De politierechter te Danzig heeft den Poolschen arbeider Josef Liss wegens eco nomische sabotage veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en twee maanden. Verder zijn drie Poolsche sei zoen-arbeidsters, die plotseling haar werk hadden neergelegd, en in Kaesemark bij Danzig verscheidene andere Poolsche ar beidsters hadden aangespoord haar ar beidsovereenkomst te verbreken of sabotage te plegen, elk tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. De rechtbank heeft den Poolschen ma chinist Paul Luszaj. die op Hemelvaarts dag met bovenmatige snelheid door het hoofdstation van Danzig was gereden en daardoor een ernstig spoorwegongeluk had veroorzaakt, waarbij tal van personen werden gewond, tot een gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. De huiszoekingen in de kantoren van verschillende Duitsche organisaties in Po len zijn voortgezet en hebben geleid tot het ontdekken van veel materiaal, waaruit blijkt, dat deze organisaties aan Duitsch land politieke en militaire innlichtingen hebben verstrekt. Ongeveer 43 leden van de Duitsche min derheid, die gearresteerd zijn door de po litie zijn vrijgelaten, doch moeten zich ter beschikking van de politie houden. Vandaag verschijnt in het Poolsohe staats blad een presidentieel decreet, waarbij de minister van bmnenlandsche zaken zal worden gemachtigd om redenen van vei ligheid van den staat of de grensverdedi- ging over te gaan tot een verkaveling en in zekere gevallen van een geforceerden verkoop van bezittingen, die zich in het grensgebied bevinden. De minister van landbouw zal bijv. kun nen worden gemachtigd over te gaar. tot de verkaveling van zeker gTOot grondbezit, toebehoorende aan leden der Duitsche minderheid en er stukken van te verdee- ien onder de boeren of kleine grondbezit ters. Er moet in dit verband aan worden her innerd, aldus Havas. dat in zekere grens streken. met name in Opper-Silezië en Pammeren, neg groote stukken grond aan D'"tsche aristocraten toebehooren. Naar schatting ziin de groote bezittingen in Pommeren vcor 80 pet. in Duitsche han den, terwijl de Duitsche minderheid slechts 9.8 pet. van de bevolking uitmaakt. In Opper-Silez'ë telt de Duitsche min derheid slechts 9 pet. van de bevolking, doch bezit zij 86 pet. van den grond. De Engelsche gezant te Rome bracht een bezoek aan Ciano, de Fransche minister Bonnet ontving den sovjet-gezant, terwijl c> Fransche gezant te Berlijn nog eens ïv 'sjpfiing deed in de Wllhelmstrasse.dat Fnnkrijk zijn verplichtingen zal nakomen. En is Csaky, de Hongaarsche minister nu al dan niet bij von Ribbentrop en Hitier geweest? Van Duitsche zjjde wordt een be sliste tegenspraak gegeven, doch anderzijds Na het van stapel loopen van het En gelsche vliegkampschip Formidable te Bel fast. men zie het 3e Blad. hield minister Kingsley Wood een toespraak, waarin hij zeide: „kracht en waakzaamheid moeten ons wachtwoord zijn. Ik geloof niet, dat iemand in twijfel verkeert omtrent onze kracht of onze bedoelingen. Wij zoeken geen twist met eenig land en wij gelooven, dat onze goede trouw en onze eerlijke be doelingen overal bekend zijn. Ons volk ver langt, zooals de meerderheid van ieder an der volk, den vrede, doch er zijn dingen, die meer waard zijn dan zelfs de vrede, die niet kunnen worden opgeofferd. Wij hech ten niet alleen aan onze eigen vrijheid, maar ook aan die van anderen. Wij zullen al onze plechtig aangegane verplichtingen getrouwelijk nakomen en nooit capitulee- ren voor het geweld der agressie. Wij kun nen in volkomen vertrouwen op onze kracht voorwaarts gaan". „Engeland", aldus de minister, „heeft zijn luchtmacht, zijn financieele kracht, den moed en de vastberadenheid van het volk. die nooit overwonnen kunnen wor den, doch wij denken nu aan de voortref felijke vloot die de gedachte aan Drake en Nelsin nooit zal verliezen. Onze vloot heeft ons volledig vertrouwen. Ik spreek vandaag tot u als optimist en als iemand, die de hoop, namelijk de hoop op den vrede, niet heeft opgegeven. Oorlog is niet onvermij delijk. Wij hebben de hoop op een betere toekomst voor de menschheid niet opge geven". En lord Maughan. de Britsche lord-kan- selier zeide te Quebec, waar hem een cere- doctoraat werd aangeboden: ,,als Hitier er bij blijft geen rekening te willen houden met de waarschuwingen, welke men tot hem, zoowel als tot het Duitsche en Itall- I aansche volk, richt, zal de oorlog onver- mijdelijk worden. Er is geen sprake van één of van een paar incidenten, maar de her- haling van het eene Incident na het an- dere, welke ons overtuigd hebben, dat er in Midden-Europa geen recht meer be staat. Hitler is geslaagd in iets wat onmo gelijk scheen, hij heeft het Engelsche volk in beroering gebracht. De Britsche regee ring blijft vastberaden en Frankrijk blijft haar bondgenoot, vol moed en eveneens vastbesloten een overheersching van ge weld in Europa te beletten". Gisterochtend heeft de interparlementaire conferentie te Oslo de behandeling van de vreedzame regeling van internationale con flicten hervat. De Bulgaarsche vertegenwoordiger Gove- darov verklaarde, dat een financieel, econo misch en moreel herstel van Europa nood zakelijk is. Verscheidene vraagstukken, zoo zeide hij verder, zijn reeds opgelost door de edelmoedigheid van Frankrijk en Engeland, doch nog moeten andere vraagstukken wor den opgelost. De Amerikaansche gedelegeerde. Fish, heeft zijn voorstel ingediend, dat ais volgt luidt: „De interparlementaire conferentie te Oslo besluit bij de regeeringen van Engeland en Frankrijk. Duitschland en Italic er op aan te dringen, dat zij onmiddellijk in over weging nemen een uitstel van 30 dagen of meer vast te stellen, alvorens over te gaan tot vijandelijkheden, ten einde te pogen internationale conflicten op te lossen door arbitrage, bemiddeling en vreedzame metho den, overeenkomstig de beginselen, tot toe passing waarvan de interparlementaire unie werd gevormd". Fish stelde voor. dat de koningen van Noorwegen en Zweden en de president van Zwitserland de taak van bemiddelaar op zich zouden kunnen nemen inzake Danzig. De voorzitter van de Noorsche Storting, Hambro, leverde critiek op het voorstel van Fish en zeide. dat geen van de kleine staten voor dit voorstel zou kunnen stemmen Men zou den indruk wekken een nieuw „Mün- chen" te wenschen. Het eenige. wat men kan doen, is de wereld duidelijk te maken, dat er nog be ginselen van recht zijn, ten aanzien waar van de democratische landen geen compro mis aanvaarden. Hambro deelde verder mede, dat hij dezer dagen te Parijs heeft deelgenomen aan de besprekingen van het Volkenbondscomité te Parijs. Dit heeft eenstemmig besloten voor te stellen een nieuw centraal comité voor den Volkenbond op te richten, bestemd den raad te vervangen voor alle zaken, welke betrekking hebben op de niet-politieke ac tiviteit van den Volkenbond. Overeenkom stig dit voorstel, kunnen ook de staten, welke geen lid zijn van den bond, deel uit maken van deze commissie Vervolgens stelde de Britsche afgevaar digde majoor Millner voor het vluchtelin gen-probleem op te lossen door een inter- gouvernementeele actie, zonder onderscheid van ras of godsdienst, hetzij door bemidde ling van de conferentie van Evian, hetzij door bemiddeling van de betrokken regee ringen, teneinde gebruik te kunnen maken van het edelmoedige aanbod van financieele hulp van den Amerikaanschen vertegen woordiger Hamilton Fish. Eenstemmig is een voorstel van ir. Bon- gaerts (Nederland) aangenomen. Hierin wordt verklaard, dat de interparlementaire unie het haar plicht acht haar pogingen om den eerbied voor vreedzame methoden tot het regelen van internationale conflicten te versterken, krachtiger voort te zetten. Verder wordt geconstateerd, dat de eco nomische, sociale en volkenkundige vraag stukken belangrijk zijn en deze vraagstuk ken moeten worden opgelost door een juri dische procedure en de vrede kan geen an dere garantie vinden dan de samenwerking der staten door vredelievende middelen tot het voldoen van de economische en sociale behoeften van de volken. Samenwerking is alleen mogelijk, wanneer de staten te zamen streven naar wederkeerig eerbiedigen van de onafhankelijkheid en een bevredigende oplossing van de economische en sociale behoeften. ENGELAND Actie voor Churchill 375 hoogleeraren en docenten aan Brit sche universiteiten hebben een oproep ge richt tot minister-president Chamberlain waarop zij aandringen op de opneming van Winston Churchill in de regeering. De onderteekenaars zijn verbonden aan 22 universiteiten en hoogescholen in geheel Groot-Brittannie Er zijn zeventig professo ren en zes hoofden van colleges bij. De Fransche luchtvloot boven het land. De gecombineerde manoeuvres der Fran sche luchtmacht boven Engeland heeten een volledig succes. Midden in den nacht waren zware bommenwerpers uit Frankrijk vertrokken. Tegen het aanbreken van den dag werd Liverpool bereikt, dat werd ge bombardeerd, waarna de vliegtuigen naar de Fransche kust terugkeerden. Zij waren I zeven uur in de lucht geweest. Van 10 uur 55 af waren eskaders middel- groote en lichte bommenwerpers op hun beurt het Kanaal overgestoken in de rich ting van Bristol, Birmingham. Manchester Oxford en Liverpool. Te 14.50 uur versche nen de eerste Fransche bommenwerpers bo ven Londen. Om half vijf keerden de vlieg tuigen in hun bases terug. De manoeuvres geschieden onder normale omstandigheden, waarbij rekening werd ge- houden met de intense activiteit der Brit sche luchtverdediging, die alle formaties die het grondgebied waren binnengedron gen, aanviel. De Engelsche en Fransche luchtmacht heeft in volkomen samenwerking gefunc- tionneerd en belangwekkende resultaten verkregen. De moeilijkheden bij de spoorwegen. Ofschoon de spoorwegmaatschappijen te kennen hebben gegeven, dat zij onder de huidige financieele omstandigheden zich niet kunnen veroorloven toe te geven aan eischen die extra-uitgaven tot een bedrag van 11/4 millioen pond met zich mee zou de" breng, n, hebben zij thans de definitieve aanwijziging gegeven, dat, wanr r de vak vereeniging van machinisten en stokers haar eischen weer voorlegt aan de nationale rechtbank, zij bereid zijn om haar uiterste best te doen een behandeling tot stand te brengen en aldus, wanneer het voorstel n Afdoende reparaties De Volkenbondscommissie voor de mandaten geeft in haar verslag, dat aan den Volkenbondsraad zal worden voorgelegd, eenstemmig Ie kennen, dat de Palestijnsche politiek der Britsche regeering, zooals die in het Witboek is uiteengezet, niet in overeenstemming is met de interpretatie, die de commissie aan het mandaat over Palestina geeft. Terwijl de meening der commissie ten aanzien van het Witboek eenstemmig is, bestaat er echter verschil van meening met betrekking tot de vraag, of het mandaat geen ruimte zou kunnen bieden voor een nieuwe interpretatie, welke, met behoud van de voornaamste beginselen, soepel ge noeg zou zijn, om de politiek van het Wit boek niet in strijd daarmede te doen zijn. Drie van de zeven leden der commissie hebben zich, volgens het verslag, op het standpunt gesteld, dat ln dat geval de in Palestina bestaande omstandigheden de po litiek van het Witboek zouden rechtvaar digen. indien de Volkenbondsraad zich daartegen niet zou verzetten. De vier andere leden echter achtten zich niet in staat te verklaren, dat de politiek van het Witboek in overeenstemming met het mandaat is. De commissie brengt bij het uitbrengen van haar verslag dank aan de mandatalre mogendheid voor haar houding jegens den Volkenbondsraad en ln het bijzonder aan Mac-Donald voor de helderheid van zijn betoog en zijn onuitputtelijke geduld. In een uitvoerig Britsch antwoord, ver vat in een op 5 Augustus 1939 gedateerd memorandum van het Foreign Office, wordt betoogd, dat de mandataire mogend heid, die verantwoordelijk is voor het be stuur van Palestina, politieke overwegingen niet terzijde kan laten Wat het immigra- tievraagstuk betreft, het Witboek van 1922 beteekende slechts, dat de immigratie het economische opnemingsvermogen van Pa lestina niet te boven zou gaan. Het be doelde nooit de mogelijkheid uit te sluiten, dat het Immigratiequotum beneden dat peil zou dalen met het oog op andere geldige overwegingen. De Britsche regeering is het er dus niet mee eens. dat de verplichting tot bevordering der Joodsche immigratie onafhankelijk is van iedere overweging, be halve die van het economische opnemings vermogen. Zij is van meening, dat dit, indien het de bedoeling van de opstellers van het mandaat geweest zou zijn, met zooveel woorden gezegd zou zijn. De Britsche regeerng legt er verder den nadruk op, dat een blijvende quallficatie van de verplichting tot bevordering der immigratie wordt gegeven in artikel 6 van het mandaat, waar wordt gezegd, dat die immigratie vergemakkelijkt moet worden, voor zoover het mogelijk is en „met be houd van de rechten en de positie van an dere deelen der bevolking.' Ook ten aanzien van de landoverdracht baseert de regeering zich op een overeen komstige zinsnede in hetzelfde artikel. Wat betreft de toekomstige constitutie van Palestina, ten aanzien waarvan de meening bestaat, dat de besluiten der Britsche regeering een politieke onderge schiktheid van het Joodsche nationale te huis aan een Arabische meerderheid en daardoor een botsing met artikel 2 van het mandaat Inhouden, betoogt de Britsche re geering dat het Witboek niet tracht, den vorm voor een toekomstige constitutie aan te geven en dat gissingen daaromtrent dan ook voorbarig zijn. Het memorandum verklaart, met een ver wijzing naar het Witboek, dat het volkomen de bedoeling van de mandataire mogend heid is. dat haar voorstellen niet zullen lei den tot een ondergeschikt maken van de rechten en positie van Joden of Arabieren. Het voegt eraan toe: „In leder geval zou de Volkenbondsraad, welks goedkeuring voor de beëindiging van het bestaande mandaat noodig is, in laatste instantie de verant woordelijkheid dragen voor den vorm der constitutie, die de rechten van belde ge meenschappen handhaaft." „Indien de Britsche regeering. aldus het memorandum, een politiek zou moe ten volgen, waarbij maatregelen ten aanzien van de immigratie en andere belangrijke onderwerpen, in het Wit boek genoemd, zouden zijn uitgesloten, zou de onzekerheid tusschen beide volksgroepen voortduren. Indien de im migratie onbepaald zou worden voortge zet tot het uiterste van het economische opnemingsvermogen en met negatie van alle andere overwegingen, zal de heil- looze vijandschap tusschen Joden en Arabieren blijven bestaan." Het memorandum besluit met de woor den. „Het Is ln het belang van Joden en Arabieren, dat geregeerd wordt, niet door geweld, maar door overeenstemming. Naar de meening van de Britsche regeering is het voor den vrede, de veiligheid en het welzijn van het Joodsche nationale tehuis noodig. dat de betrekkingen tusschen Joden en Ara bieren berusten op wederzljdsche verdraag zaamheid en goeden wil. De Britsche regee ring gelooft, door hiernaar te streven, het fundamenteele doel van het mandaat ge trouw te dienen." Reuter verneemt nog uit Londen, dat mi nister Mac Donald de zitting van den vol kenbondsraad in September, waarop het verslag der mandaatcommissie over Palesti na besproken zal worden, zal bijwonen In welingelichte kringen verluidt, dat de Britsche regeering voornemens is, het uiter ste te doen voor de handhaving van een Joodsch nationaal tehuis, zelfs wanneer het land een vorm van onafhankelijkheid zou krijgen. Hoewel nog geenszins een voorspelling gedaan kan worden ten aanzien van den bestuursvorm, welken Palestina zal krijgen, acht men een federalen staat zeer wel mo gelijk. nu de Britsche regeering het voorstel van de commissie-Peel twee staten met zelfbestuur als onuitvoerbaar heeft afge wezen. De vier leden der mandaatcommissie, die van meening waren, dat de politiek van het witboek niet in overeenstem ming met het mandaat is. zijn Neder land, België, Zwitserland en Noorwegen. Van andere opvatting waren Portugal, Frankrijk en Engeland. Spanje was niet aanwezig, terwijl de vertegenwoor digers van Japan, Duitschland en Italië uit de commissie waren getreden. (De Nederlandsche afgevaardigde in de mandatencommissie is prof. dr. F. M. baron van Asbeck, hoogleeraar te Leiden i. Er bestaat eenige onzekerheid over de po sitie van de Britsche regeering, in geval de raad van den Volkenbond niet tot de ver- elschte eenstemmigheid komt bij de be spreking over het Palestijnsche vraagstuk. Naar men zegt, zal de kwestie bij het Lager huis aanhangig worden gemaakt, indien de Volkenbondsraad een besluit zou nemen.dat een verandering ln het mandaat inhoudt. 5036 rfGÖGE 7 tl GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) aanvaard wordt door de vakvereeniging, de v uidige stakingsdreiging weg te nemen. Sinds de rechtbank de eischen verwierp. z'Jn de inkomsten vooruitgegaan, zoodat de mogelijkheid van concessies ls verbeterd. De nationale unie van spoorwegarbeiders verkeert in een andere positie. Wat haar eischen betreft, hebben dc maatschappijen definitief verklaard, dat zij niet zullen gaan boven een minimumweekloon van 45 shil lings. Zij stellen dan ook niet voor, dat deze vakvereeniging zich weer tot de rechtbank wendt. De conferentie der nationale vakvereeni ging van spoorwegarbeiders zal beslissen of het aanbod zal worden aanvaard of ver worpen. De toestand wordt echter niet als critiek beschouwd ZWITSERLAND. Het Zionisten-congres. Ussischkin is gisteren tot voorzitter van het Zionisten-congres, dat op het oogenblik te Genève gehouden wordt, ge kozen. Hij heeft ook reeds de leiding der beide laatste congressen gehad. Ussischkin is een der pioniers van de Zionistische beweging. Groenemann heeft namens de commissie voor de geloofsbrieven verslag uitgebracht, waarna dr. Weizmann een overzicht gaf van de ontwikkeling in de laatste jaren tot de publicatie van het Witboek der En gelsche regeering. Prof. Weizmann verklaarde met name, dat de Britsche minister van koloniën Ormsby Gore het najaar van 1937 aan de mandatencommissie mededeeling had ge- j daan van het stellige voornemen der Brit sche regeering een verdeeling van Pales tina tot stand te brengen en een Joodschen staat te stichten. Eenige maanden latei- scheen de Britsche regeering dit plan te hebben opgegeven. De beslissing der mandaten-commissie werd natuurlijk warm toegejuicht. ROEMENIE. Bij de grens van Transylvanië bij het stadje Salonta, heeft zich een ernstig grensincident voorgedaan. Natuurlijk loo pen de lezingen van Boedapest en Boeka rest zeer ver uiteen. Boedapest meldt: Vijf Roemeensche gendarmen kwamen op Hongaarsch gebied en vielen de Hon gaarsche grenswachten aan. De Hongaren openden het vuur om zloh te verdedigen, waarbij twee Roemeensche grenswachten gedood werden, Twee anderen vluchtten op Roemeensch gebied en de vijfde werd door de Hongaren gevangen gemaakt. Er ls on middellijk een onderzoek ingesteld. Boekarest geeft volgende lezing: BIJ een nieuw Incident aan de Hongaarsch-Roe- meensche grens werd een Roemeensche grenswacht doodgeschoten en een andere door een bajonetsteek gewond. Een derde man, behoorende tot den geneeskundigen dienst van het Roemeensche leger, wordt vermist. De sergeant Nicolai Chlose, die werd ge wond. is stervende. Hij heeft evenwel nog een verklaring afgelegd waarin hij zeide, dat een Roemeensche patrouille op Roe meensch gebied surveilleerde en vier Hon gaarsche soldaten ontmoette. Deze Kon garen deden alsof zij een praatje wilden maken en de Roemenen staken de grens over. Vervolgens voegden zich zes andere Hongaarsche soidaten, die verscholen had den gelegen, zich bij hun kameraden en begonnen te schieten. Hierbij werd een Roemeen gedood, de sergeant ernstig ge wond en een hospitaalsoldaat wordt ver mist. De minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, heeft den Hongaarschen gezanf te Boekarest, Bardossy ontvangen, Gafencu heeft namens zijn regeering geprotesteerd nopens het incident. De laatste twee dagen zijn geen tank- booten meer uit Constantza naar Duitsch land vertrokken. Tot voor kort kocht Duitschland aanzienljjke hoeveelheden pe troleum in Roemenië. Naar vernomen wordt, is de reden voor de stopzetting der leveringen, dat Duitsch land geen contanten meer beschikbaar heeft om de orders te betalen. Men ge looft echter, dat de leveringen hervat wor den, zoodra Duitschland het saldo aan zuivert. De petroleum werd gekocht met geld uit de vroegere Tsjecho-Slowaaksche saldi in Roemenië. In handelskringen vraagt men zich af, waarom de merkwaar dige methode gekozen werd van het petro- leumvervoer over zee naar Bremen, in plaats van de voor de hand liggende methode van vervoer via den Donau naar Bratislawa, of Weenen. VEREENIGDE STATEN. I In het voortgezette onderzoek naar de „on-Amerikaansche" werkzaamheden van den Duitsch-Amerikaanschen bond, heeft de voorzitter der commissie van onderzoek verklaard, dat de getuigenverklaringen hebben aangetoond, dat de bond werkte met agenten der Duitsche regeering en waarschijnlijk opdrachten uit Duitschland ontving. Kuhn gaf vervolgens toe, dat hij in be trekking stond met vertegenwoordigers der Nazis in de Vereenigde Staten en bekende, dat hij getracht had een gemeenschappe- lijk optreden tot stand te brengen tusschen zijn organisatie en de anti-communistische groepen. Voorts bekende hij, dat vele artikelen, welke in het officiecle orgaan van den bond verschijnen, uit Duitschland afkomstig zlJn Door diverse vragen in het nauw ge- j bracht, moest Kuhn voorts erkennen, dat i tal van leden van zijn bond werkloozen wa ren, die steun kregen van de Amerikaan- sche regeering. Ook moest hij erkennen, dat deze lieden 3000 dollar beschikbaar hadden gesteld voor de Duitsche ..Winter hulp". De ondervrager uit de commissie troK hieruit de conclusie, dat aldus de Ameri kaansche regeering indirect subsidie had verleend aan de ondernemingen van Hitler. Naar herziening der belastingen. De regeering heeft gisteren allen klingen uit het zakenleven, den landbouw en de vakbeweging verzocht, samen te werken tot het opstellen van een program van belas tingherziening voor de volgende zitting van het congres. 3—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2